Couranlen-reclame NIET TE VERVANGEN. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS GASKACHEL Met ingang tan Maandag 9 December GEOPEND INGEZONDEN STUKKEN Dr. H. W. E. Moller Gemengd Nieuws vooral in een veel gelezen plaatselijk- en streekblad is TE KOOP: zijn onze magazijnen van 9A5 v*m, tot 5 uur n«m* NEDERtAND DE N.S.B., DUITSCHLAND EN HET NEDERLANDSCHE VOLK. Belangwekkende uitspraak van Duitsche autoriteit. in het jongste nummer van hei weekblad van De Nederlandsche Unie wordt de positie van de N.S.B. met be trekking tot een Nederiandsch-Duii- selie toenadering besproken. Dit ar tikel bewijst meteen nog eens over duidelijk, dat de meenmg van sommi ge bladen, dat De Nederlandsche Unie zou „afglijden" naar de N.S.B., van allen redelijken grond ontbloot is en dat op dit punt aan een bepaalde uit lating in een vorig nummer van „De Unie" door sommigen een wel geheel onjuiste conclusie is verbonden. Hel artikel luidt aldus: „Het doet er voor de N.S.B. niet toe, waarom gij het niet met baai- eens zijt; reeds het feit dat gij hel er niet mee eens zijt zegt voldoen de; gij zijt een reactionnair, iemand die naar het politieke systeem van voor 10 Mei terugverlangt en gij toont U een „kapitalist" en geen „socialist". Geleid door de leuze: wie niet voor mij is, is tegen-mij, stopt de N.S.B. den behoudzuchti ge» conservatief in één hokje met den, aan een geestelijke en maat schappelijke revolutie bouwenden vernieuwer, die echter desondanks géén plaats -in de N.S.B. begeert, omdat hij zich nu eenmaal moeilijk kan vereenigen met den on-Neder- landschen aard van deze beweging omdat hij afkcerig is van haar ge- heele sfeer en mentaliteit." Men leze echter eens in kalm be raad de woorden welke de Beaultrag- le voor Zuid-Holland, dr. Schwebel, in een rede onlangs uitsprak: „De ka meraadschap met de N.S.B. is de eer ste. Maar daarboven uit gaat dal wij vertrouwen van het geheele Neder landsche volk zullen winnen. Wij gaan den weg van de zakelijke nood wendigheid. Zelfs wanneer wij hier bij de N.S.B. zouden raken." Met groote waardcèring maken wij, aldus „De Unie", gewag van deze woorden, die den toestand duidelijk schilderen. Voor de Duitsche over heid is de N.S.B. blijkbaar nummer één, inaar zij heeft geen monopolie positie. Integendeel, de Duitschers wensehen blijkens de woorden van dr. Schwebel een goede verstandhouding met de geheele Nederlandsche bevol king. Er zijn omstandigheden, die- een beter begrip van Duitschland voor on zen toestand noodcloos in den weg staan. Eén daarvan is, dat de Duit sche autoriteiten door de N.S.B. dik wijls eenzijdig, soms geheel onjuist, over de Nederlandsche toestanden worden ingelicht. Men vergeet te licht, dat de politieke situatie hier te lande een geheel eigen karakter draagt, ze ker een geheel ander karakter, dan in Duitschland bij de opkomst van het nat ionaal-soeial isme. De nood en de schande van /.Ver sailles" en de dreiging van een bolsje wistische revolutie dat waren twee- zeer belangrijke elementen bij de op komst van het Duitsche nationaal-so- cialismc. Nederland heeft echter noch een Versailles nóch een bolsjewistisch gevaar ooit gekend. In de ontwrichte Duitsche toestanden van na den oor log kregen ontbindende krachten en op wanorde beluste individuen der mate hun kans, dat de naar orde. eer herstel en wederopbouw verlangende burgers tot het oprichten van eigen weerkorpsen overgingen In Nederland echter bleef de moge lijkheid voor gezonden, evenwichti- gen opbouw steeds bestaan en maakte een, zonder aanzien des persoons in grijpend, politieapparaat, iedere wccr- afdeeling van een politieke partij ot beweging tot een volkomen overbodi ge instelling. Een diepgaand verschil bestaat er tusschen den politieleen toestand in Nederland en in Duitschland. En wan- nfcer nu vooraanstaande N.S.B.'crs den Duitschers diets willen maken, dat er geheel analoge toestanden zouden bestaan, schuilt daarin wij willen het hier eerlijk en openlijk uitspreken een groot gevaar voor een goed be grip tusschen Nederland en Duitsch- iand. Een zware slag heeft de Katholieke gemeenschap en met haar ons gehele Nederlandse volk getroffen: Dr. Mol ler is gistermorgen na een kortston dige ziekte overleden. Duizenden in den lande zullen niet zonder ontroe- ■ing kennis nemen van het verscheiden van dezen diepen denker en uitzon derlijk-begaafden geleerde, die zich in geheel zijn arbeidzaam leven slechts liet leiden door zijn rotsvaste beginse len, zijn zich-zelf-vergetende edelmoe digheid, zijn voorbeeldig plichtsbesef. Het meest zal hij echter worden be treurd in Noord-Brabant, waar hij 38 jaar lang zo onnoemelijk veel heeft gedaan voor de godsdienstige en gees telijke verheffing van de opgroeiende jeugd. Hij gevoelde het als een bele diging, hem-zelf aangedaan, als hij, een veertig jaar geleden, moest horen, dat er bij de Katholieken van ons land en vooral van het Zuiden, een intellec tuele achterstand viel te constateren. Om deze in te halen, waren vele ka tholieke middelbare scholen nodig; en deze konden slechts worden opgericht als er katholieke leraren waren. Daar om richtte Dr. Moller in 1912 eerst een instituut op, enig in den lande, dat op leidt voor bijna alle middelbare akten, de z.g. R.K. Leergangen, waarvan de zetel eerst gesticht werd te Amster dam, de geboorteplaats van Dr. Mol ler, later overgeplaatst is naar Den Bosch en vanaf 1917 gevestigd is te Tilburg. Tot 1920 was Dr. Moller als rector en docent voor algemeene taal kunde, speciaal de Nederlandse taal, hieraan verbonden en hier 'onder scheidde hij zich vooral door zijn on- gemeen-boeiende voordracht, waar mede hij letterkundige problemen be sprak en gedichten voordroeg. Zijn grote verdiensten voor taal en letteren willen wij buiten beschouwing laten, evenmin wilden wij releveren 't vele wat Dr. Moller heeft verricht als lid van de Tweede Kamer (vanaf 1925) en wethouder van onderwijs (1929- 1935). Hier in Waalwijk kennen wij hem vooral als voorzitter van de ver eniging „Ons Middelbaar Onderwijs in N. B.", waaronder onze R.K. H.B.S. ressorteert. De oprichting van onze school is de aanleiding tot de stich ting van deze schoolvereniging geweest en het is wel zeer jammer, dat Dr. Moller de viering van het 25-jarig be staan in September 1941, niet kan meemaken. Met Dr. Moller is een groot en edel mens heengegaan. In verschillende op zichten deed hij denken aan Dr. Schacpman; zijn forse gestalte, zijn machtige welsprekendheid, zijn gehele toewijding aan de belangen van Kerk en Staat. Ook van Dr. Moller had het devies kunnen zijn: Credo, Pugno, ik geloof, ik strijd. Grote figuren hebben geen gemakkelijk leven: strijd met hen, wier beginselen met de hunne ver schillen, tegenwerking dikwijls van personen uit eigen kring, die terecht of ten onrechte met de toepassing van die beginselen .niet accoord gaan, om van minder edele motieven nog maar te zwijgen. „Een arend moet alleen zijn." Allen zullen echter moeten getui gen: met Dr. Moller is van ons heen gegaan een diep-gelovig mens, een boven bijna allen uitstekend geleerde, een sociaal-voelend burger, die met ieder meeleefde, en nooit zich-zelt heeft gezocht, iemand, wien het lijden waarlijk niet is gespaard en die toch vol berusting, elke dag opnieuw zich aan de arbeid zette, tot hij nu op 71- jarigc leeftijd, zijn moede hoofd voor goed ter ruste legde. Voor hem mogen gelden de woorden, „die Mij beleden hebben bij de mensen, dien zal ook Ik belijden bij den Vader, Die in de He mel is." R. I. P. de Vries. Dr. Moller bereikte de leeftijd van 71 jaar en was in 't begin der weck in 't St. Elisabeths-ziekenhuis te Til burg geopereerd. SC HIP VERGAAN OP HET IJSSELMEER. Drie dooden. Op het IJsselmeer is Dinsdagmor gen het motorschip Friesland vergaan. Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met den schipper, die het ongeluk heeft zien gebeuren, den heer R. Groenhof uit Broekerhaven, die zich aan boord van „De Tijd zal het Leeren" bevond. Dit schip had ligplaats gekozen in de haven van Nijkerk. Uit den aard der zaak waren de schipper en zijn vrouw nog zeer onder den indruk van het gebeurde, dat aan een gezin waar mede zij zeer bevriend waren, drie per sonen door den dood heeft ontnomen. „De Friesland" en „De Tijd zal hel Leeren" zoo vertelde schipper Groenhof waren gezamenlijk van de Oranjesluizen vertrokken met een lading kunstmest, bestemd voor een firma te Nijkerk. Mijn schip had een sterkere motor dan dat van „De Fries land" en na eenigen tijd was ik „De Friesland'' zoo ver vooruit, dat ik be sloot vaart te verminderen en het an dere vaartuig op sleeptouw te nemen. Zoo voeren wij verder, maar na eenigen tijd zei iets in mij hoe het kwam weet ik zelf niet precies dal hei beter was de verbinding te ver breken. Nauwelijks was dit gebeurd, of mijn vrouw en ik hoorden een he- vigen knal en zagen onmiddellijk daar na op de plaats waar „De Friesland" voer, een zwarte rookkolom en ver volgens een witten damp opstijgen. Toen deze waren weggetrokken bleek „De Friesland volkomen uit elkaar ge slagen te zijn. Over een oppervlakte van ongeveer 100 vierkante meter za gen wij lallooze wrakstukken drijven en hier en daar dreven groote olie vlekken op de golven. Onmiddellijk draaide ik bij om te trachten de opva renden te redden, maar hoe mijn vrouw ew ik ook speurden, er was geen spoor van hen te ontdekken. Helaas konden wij nrcts anders doen dan onzen tocht voortzetten". Schipper Eier was 30 jaar oud. Zijn dochtertjes, die eveneens het leven hebben verloren, waren 3 en 5 jaar oud. Een derde dochtertje, een meisje van 8 jaar bevindt zich thans te Sneck, waar zij de schippersschool bezoekt. ENGELSCHE BOMMEN. Vijf dooden en zes gewonden. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn er hier te lande meer Engelschc bommen gevallen dan in de nachten daarvoor. Een aantal bom men is op het open veld terecht geko men waarbij een koe en een schaap zijn gedood. Eenige andere bommen echter had den nood lolliger uitwerking. In twee plaatsen zijn woonwijken getrotien en ongeveer 12 huizen vernield. Er zijn daarbij vijf dooden en zes gewonden te betreuren. DERTIG MENSCHENLEVKNS GERED. Onder de vele „donors", die tot gc- genezing van zieken hun bloed voor bloedtransfusie beschikbaar stellen, is in New-York een vrouw opgevallen, doordat de zieken, voor wie zij haar bloed afstond, bijna allen genazen, t Waren allemaal 'gevallen van strep- tokokke» in 't bloed, hetgeen anders in vele gevallen een doodeüjk verloop heeft. De geneeskrachtige vrouw kwam tot hel afslaan van bloed, toen een kleinkind van haar door die ziek te werd aangegrepen. Een „dönor'^nu moet de ziekte doorstaan hébben wel ke hij of zij bij 'n ander moet gene zen. Zij liet zich dus welbewust infcc- teeren doorstond de ziekte snel en gal haar kleinkind bloed. Het kind werd gered. Sinds December 1939 heeft de sterke en gezonde vrouw al aan nog 29 andere zieken haar bloed afge staan, van wie er achttien volkomen genazen hetgeen bij deze ernstige ziek te een zeer hoog percentage heeten mag. MOEDER EN DOCHTER DOOR MAROKKAAN VERMOORD. Te Glageon (Frankrijk) werd in Mei j.l. een zekere mevrouw Legourd ver moord in haar slaapkamer gevonden, terwijl haar veertienjarig dochtertje verdwenen was. Men vermoedde reeds, dat een Marokkaanschen soldaat, dit in het dorp gelegerd was geweest, aan den moord, alsmede aan de verdwij ning van het meisje niet vreemd was. doch tot voor kort was van den man of van het jonge meisje geen spoor ontdekt. Dezer dagen echter heeft een broer van de vermoorde vrouw in een bosch dicht bij Glageon het lijkje van zijn nichtje gevonden. Het staat thans wel vast, dat de Marokkaan de beide moorden op zijn geweten heelt. Men stelt ale pogingen in het werk, om den misdadiger op te sporen. DE ZEEPDISTR1BUTIE. Bon 17 van 7 t/m. 31 dezer; 20 kg. waschgoed op 1 bon. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 7 December a.s. tot en met Dinsdag 31 December a.s. geeft de met „17" ge nummerde bon van het algemeen dis- tributiebonboekje recht op het koo- pen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoud zeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmidde- len of 200 gram vloeibare zeep. De wasscherfjen. Met betrekking tot de wasscherijen is een wijziging in de distributie van zeep gebracht. Wasscherijen zijn ver plicht voor de behandeling van de ge- zinswasch gedurende bovengenoemd tijdvak de met „17" genummerde bon in ontvangst te nemen van hun clien tèle voor het koopen van zeepprodue- ten, evenwel niet een bon per acht kilogram, maar per twintig kilogram droog waschgoed. De wasch van kantoren, voor zoo ver het handdoeken, poets- en stof doeken betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. Hotels, restaurants e.d. zullen in den vervolge uitsluitend toewijzingen voor zeep ten behoeve van het reinigen van beddelakens en kussensloopen ont vangen. De aandacht van de wasscherijen wordt gevestigd op een officieele pu blicatie, waarin enkele voor hen van belang zijnde bijzonderheden zijn ver meld. BRITSCHE MIJNENVEGERS VERLOREN. De Britsche admiraliteit moet tot haar leedwezen bekend maken, dat de volgende schepen den laatstcn tijd verloren gegaan zijn als gevolg van beschadigingen, die zij hij het mij nenvegen hebben opgelóopen: Ethel Taylor, Amethyst, Elk, Calverton en Chrislmasrose. Er zijn geen verliezen geleden bij de bemanningen van de „Amethyst" en „Elk". De verwanten van alle slachtoffers onder de bemanningen van de andere schepen zijn verwit tigd. BADOGLIO AFGETREDEN ALS STAFCHEF. Op zijn verzoek is aan maarschalk Badoglio ontslag verleend als chef van den generalen staf. In zijn plaats is benoemd generaal Ugo Cavallero. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) WINTERHULP NEDERLAND. Zaterdag 27 November, Luiten was 'i weertje guur, Liepen coKectanten-trices, Paradeerend uur na uur. Velen tastten verheugd en blijde In portemonnaie ofwel in zak, Qm veel zorgen te vermijden. En voor verschaffing onderdak. Velen kochten er een molen, t Was hun naastenliefde-plicht. Want 't is iets voor deze tijden, 't Molentje is in 't donker licht. Licht brengt men nu in gezinnen, Waar 't voorheen donker was, Ieder krijgt die 't van pas komt, Licht verschijnt bij ieder ras. Want hier in ons Nederlandje. Was er echte rassennijd. Die zich later eens ontpopte, Als een erge klassenstrijd, Daarom was 't een heel blij teeken, ledereen hielp nu dapper mee, Om de gaven te ontvangen. Van ,,De Winterhulp -tournee. Nu was alles eensgezindheid. Arm en rijk. of groot en klein, Iedereen gaf er zijn offer, En kreeg toen 't molentje klein, 's Avonds zag men in de straten Velen met een molen gaan. Met tevreden lach en uiting, Want men had zijn plicht gedaan Laat 't daarom voort zoo wezen. Eensgezind en blij van geest, Laat ons allen samenwerken, Door eendracht bereikt men toch 't meest. 'k Dank U daarom dan ook allen. Die hieraan heb meegewerkt, 't Is II wellicht meegevallen, Want ook de vriendschap is versterkt. P. BROUWER. PASTOOR H. HUYBERS TE WASPIK IN HET ZILVER. De ZecrEcrw. Heer Pastoor H. Huy- bers te Waspik hoopt op 30 December a.s. zijn zilveren pastoraat te herden ken. In verband met de tijdsomstandig heden zal djt feest een strikt kerkelijk karakter dragen, zulks op uitdrukke lijk verlangen van den jubilaris. Een feestcomité heeft uitgebreide plannen gemaakt om de viering zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn, ter wijl het feest geëncadreerd zal worden met een plechtige kindercommunie. Waspik zal op 30 December haar zilveren herder weten te huldigen. Een huldiging die hij alleszins waard is, voor het vele goede dat Waspik aan hem tc danken heeft. HET BANDSPEL. Zondagavond zal in bet café van den heer Fr. van Hclvoirt een biljart wedstrijd gespeeld worden tusschen de achttallen van „Het Bandspel" en „Het kalme spel" uit Capelle. Na langen tijd van een thuiswed strijd verstoken te zijn geweest, zal er voor dezen wedstrijd wel belangstel ling bestaan. Rl.JWIELLAMPEN MET BEPERKTE LICHTUITSTRALING ZONDER VERDERE AFSCHERMING. Naar aanleiding van een telefo nisch onderhoud terzake tusschen Dr. Geiss der N.V. Philips' Gloeilam pen-fabrieken en het Hoofd van den Technischen Dienst der Inspec tie (G. M. Claus) bevestigde de Rijks inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, dat de door deze Vennnootschap in den handel gebrachte rijwiellamp met beperkte lichtuitstraling welke is voorzien van het voorgeschreven goedkcuringsteeken der Rijksinspec tie Luchtbescherming, ook in gevolge de bepalingen van de Verordening No. 212 <1(1. 23 November 1940 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied blijft goedgekeurd en ten gebruikc in rij wiellantaarns blijft toeglaten. zonder verdere afscherm middelen. St. Nicolaas bracht ons een zusje genaamd NICOLETTE WILLY en MARIEJO'SÈ VUGS. Waalwijk, 6 December 1940 PRIMA 4 pits met oven. Te bezichtigen Grootestr 283 -AiOR HET KIND t Kerkstraat 68

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7