UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. SPORT DRUNEN. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. WASPIK. BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood): de met 18 genummerde dubbele bonnen, reclitgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak, tijdvak t.e.m. 15 December. Op de bloemkaart (nog uit te rei ken) bon No. 1: 60 a 65 gram rog gebrood of 50 grain ander brood of y2 rantsoen gebak of 35 gram tarwe meel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bak meel of bockweilmeel, tijdvak 2 December t.e.m. 29 December. Koffie en thee: No. 81, rechtgeven- de op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 9 November tot en met 20 December. Kaas: Bon 49, 50, 62 en 63 geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas, tijdvak 2 December tot en met 29 December. Eieren: Bon 23, rechtgevende op één ei, tijdvak t.e.m. 15 December, even tueel 22 December. Suiker: Bon 13 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht óp het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Vrijdag 20 December. Boter en margarine: Bon 20 (boter- kaart)pond boter of pond margarine of 2 ons vet naar keuze. Bon 20 (vetkaart)Vz pond marga rine of boter of 2 ons vet. Geldig t.e.m. Vrijdag 13 December. Vleesch: Bon No. 11, rechtgevende elk op 100 gr. vleesch, alles inbe grepen of één rantsoen vleeschwa- ren. Op bon 11 worst of vleeschwaren, uitsluitend één rantsoen vleeschwa ren, geldig t.e.m. 15 December. Havermout of Havervlokken of gort of grutten of Haverbloem of gort- mout: No. 83 rechtgevende op 250 gram, tijdvak tot en met 27 Decem ber; No. 88 uitsluitend l/-2 pond gort of Gorlmout óf Grutten, tijdvak tot en met 27 December. Rijst: Bon No. 43 van het algemeen distributieboekje geeft recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstc- meel of rijstebloem of gruttemcel (gemengd meel). Geldig tot en met 27 December. Maizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 93, rechtgevende op 100 gram, tijd vak 2 November t.e.m. 27 December. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 98, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 2 November tot en met 27 December. Peulvruchten: Bon no. 56, rechtge vende op Yi kg- peulvruchten, van 19 November tot en met 16 December. Zeep: Bon „17" van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de textiel kaart aan mannelijke per sonen boven 15 jaar is uitgereikt: 50 gr. scheerzeep of één tube scheer- crême, of één pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „b", rechtgevende op 2 liter, t.e.m. 15 December. Zegelperiode 7 t.e.m. 29 December. Hond en kat: Bon No. 11 van de voe- derkaart voor honden. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFEEN. Gedurende de maand November: Bons 04, 05, 06 en 07 (vaste brand stoffen, haarden en kachels). Alsmede: Bons 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 (centrale verwarming), alsmede Bons cokes één eenheid, 2e periode geven recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen geduren de November. Bons 08, 09, 10 en 11 (vaste brand stoffen) geven gedurende November recht op het koopen van één een heid turf. Deze bonnen zullen echter later aan gewezen worden voor het koopen van één eenheid vaste brandstof. Men heeft dus bij deze bonnen de keuze tusschen turf of andere brand stoffen. van de „Unie' de kenmerkende eigen schappen van werkelijk socialisme zou missen. De Unie merkt op, dat de kern van het vraagstuk is: of men de socialisti sche gedachte laat steunen op de indi vidualistische grondbeginselen der ne gentiende eeuw, dan wel, of men zich stelt op den grondslag van een orga nisch geordende volksgemeenschap. Welnu, het socialisme, dat de Unie aanvaardt, is een socialisme, dat niet langer gebouwd is op de beginselen der Fransche revolutie waarvan het socialisme in ons land zich overigens, zij het niet principieel, dan toch in fei te, reeds voortdurend meer had verwij derd maar dat de gemeenschapsge dachte als uitgangspunt en den opbouw eener bloeiende volksgemeenschap als doel heeft. De Volharding. Op Zondag 22 December a.s. hoopt de harmonie »De Volharding« in de zaal van café Th. Elshout met medewerking van Rooms toneel uit Den Bosch eene uitvoering te geven. Filmvoorstelling. Dinsdagavond werd in de zaal der Jongens-Congregatie voor een zeer talrijk publiek de film vertoond »Het testament van den Missionaris« ten bate der MIVA Missieactie. Door pater de Greeve werd een nadere uiteenzetting gegeven van dit docu mentaire filmwerk en de vele toe schouwers hebben een genotvollen avond beleefd. Het was daarnaast een welkome afwisseling in het tamelijk stille dorpsleven. Er is weinig te doen op het gebied van loon eel of i. d. Plechtige Opdracht. Zondag 8 December de feestdag van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen was het wederom een hoogtijdag voor de beide congrega ties. Nadat in den morgen de leden in een algemeene H. Communie ter H. Tafel waren genaderd had in den namiddag in een plechtige oefening de aanneming plaats van deaspirant- leden der beide congregatiën. Ruim dertig leden deden hunne plechtige opdracht voor de rijk ver sierde beeltenis van hun patrones. Dezegeestelijke oefening werd geleid door kapelaan Vogels, die tevens hulde bracht aan den diamanten jubilaris Louis de Klerk en de twee zilveren jubilarissen. Door een dameskoor onder leiding van Jan Kuijs werden op verdienste lijke wijze Marialiederen gezongen. Biljartsport. Zaterdag j.l. had de laatste wedstrijd plaats van de onderlinge zesdaagsche door de Biljartclub „Na Arbeid Sport", in café L. van Berkel georganiseerd. De einduitslag was: De NijsCouwenberg 591 pnt. Op 1 ronde: Van Berkelv. Rooij 578 pnt. Op 2 ronden: SchalkenVesters 487. pnt. De LouwMoreval 453 pnt. BrokkenVesters 358 pnt. Maandagavond was de Biljartclub „Krijt op Tijd", gevestigd bij den heer J. van Dun, de gast van „Na Arbeid Sport" in café L. van Berkel. Er werd een wedstrijd gespeeld tus schen zeven spelers van iedere club, welke met 1 punt door de thuisclub werd gewonnen. De totale uitslag was: „Kryt op Tfid" W. Kamp H. van Dun De Gouw J. v. d. Kaa De Bondt Tuerlings Brouwers Totaal „Na Arbeid Sport" J. de Nijs Schalken Couwenberg Van Berkel v. d. Louw Brokken Soeterboek 100 pnt. 29 pnt. 50 pnt. 100 pnt. 75 pnt. 23 pnt. 30 pnt. 407 pnt. 81 pnt. 75 pnt. 41 pnt. 78 pnt. 74 pnt. 30 pnt. 29 pnt. Totaal 408 pnt. De return-wedstrijd zal volgende week in 't café van J. van Dun ge speeld worden. Postgiro no's van de „Winterhulp Nederland" Winterhulp »N e d er la nd«, den Haag, No. 5553. Als bank der «Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N. V. Amster dam No. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. E. H. B. O. In een bijeenkomst van de E.II. B. O. leden werd besloten, dat de vereeniging een onderlinge wedstrijd zal houden tusschen heeren- en damesgroepen. Vermoedelijk zal deze wedstrijd gehouden worden op het einde der maand Januari. Armenconcert Apollo. Thans is definitief bepaald, dat het Armenconcert van de Kon. Erk. Harmonie Apollo zal gehouden wor den op Zondag 15 December a.s.in de zaal van den heer Jan van Dun. Het ensemble van Ostade zal daarbij het humoristisch gedeelte verzorgen. LOON-OP-ZAND Fabrieksongeval Zaterdag had onze dorpsgenoot de heer J. Fr. bij zijn werkzaam heden in de lederfabriek van de firma Verschuren het ongeluk met een hand onder de uitzetmachine te geraken, tengevolge waarvan een tweetal vingers werden openge reten. Dokter Smals verleende eerste hulp. Een stukje dorpschoon verdwijnt Den op 't einde van den Hoogen- steenweg zoo schilderachtig gelegen graanmolen, voorheen eigendom van den heer J. Teurlings, is bezig onder sloopershanden te vallen. Sinds een 50-tal jaren was dezen molen een der markantste punten van bet dorp en sierde als zoodanig het landschap. Er was een tijd dat deze plek de verzamelplaats was van de boeren en burgers uit den verren omtrek en menig nieuwtje werd hier onder de wachtenden bij het geknars der molensteenen verteld Dit bleef zoo tot kort na den vorigen oorlog, toen het muldersbedrijf ten platte- lande begon te kwijnen onder de macht der grootindustrie. Ook den Loonschen mulder ontkwam niet aan den drang des tijds. Wel poogde de heer Teurlings zijn bedrijf te redden door plaatsing van een stoomgemaal, mede ten gerieve van de plaatselijke leer looiers, die hier hun schors lieten malen, doch sedert deze hun be drijven economischer en tengevolge daarvan ook mechanischer gingen inrichten, ging het eens zoo bloeiende muldersbedrijf ten gronde. Enkele jaren stond daar de molen als een beeld van vergankelijkheid, totdat voor enkele maanden zoowel molen als molenhuis annex het gebouw van het stoomgemaal publiek wer den verkocht. Inmiddels zag zich de voormalige bezitter wien tegen slag en teleurstelling in het leven niet gespaard zijn gebleven,genood zaakt zich metterwoon elders te vestigen. Menig dorpsbewoner zal het verdwijnen van den eenmaal zoo mooien dorpsmolen tragisch aanvoelen, terwijl weer een aardig stukje dorpsschoon bezig is te ver dwijnen. ST. JOACHIMSMOER. Boerinnenbond. De afdeeling St. Joachimsmoer van den R.K. Boerinnenbond hield Zondag 8 December haar feestver- gadering. 's Morgens werd begonnen met een H. Mis en generale H. Communie, 's Middags Lof met feestpredicatie waarbij de gezangen werden uitgevoerd door een koor van zangeressen uit deze organisatie. Daarna vergaderde men in de daar voor ingerichte zaal van M. Maas. De opkomst was bizonder druk, wat wel te verwachten was, als men weet dat de afdeeling rutm 90 leden telt en 't programma bizonder aanlok kelijk was. De jeugdige leden hebben getoond in staat te zijn er de feeste lijke stemming in te bren en te houden. Ook het Bestuur met den geeste lijken Adviseur hadden mede ge zorgd voor afwisseling door het houden van besprekingen of feest rede, maar zeker niet minder door het opdienen van een tractatieen 't houden van een verloting. Aan dezen feestavond denkt ieder met vol doening terug. SPRANG. De Anti-Revolutionnaire Jonge ren Actie (A.R.J.A.) alhier, die sinds eenigen tijd rustende was, is dezer da gen wederom nieuw leven ingeblazen en gaat haar beginselstudie-vergaderin gen wederom hervatten. Het bestuur is samengesteld als volgt: Ds. B. A. van Lummel, voorzitter; H. A. van den Ham, secretaris en C. van Caem, pen ningmeester. -J.l. Maandagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier vanwege den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle een herdenkingssamen komst gehouden, ter gelegenheid van het twintig-jarig bestaan Na de opening met het zingen van: „Looft God, looft Zijn Naam alom; het lezen van den 77sten Psalm en gebed, heette de voorzitter, den heer C. Bras penning de aanwezigen namens het be stuur hartelijk welkom op de herden kingsvergadering ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. In 't bijzonder heette hij welkom den heer J. Schipper van Utrecht, die namens het Chr. Nat. Vakverbond tegenwoordig was, en ver der de verschillende afgevaardigden. Spr. wees er op dat het 20-jarig be staan met het oog op de tijdsomstandig heden slechts op sobere wijze herdacht wordt, maar al is er veel verloren, toch hebben wij veel mogen behouden waar voor wij dankbaar zijn. Met de woor den van Psalm 77 zegt spr. mogen wij gedenken, hoe voor dezen ons de Heer heeft gunst bewezen Spr. gaat dan in het kort de geschie denis van den C.B.B. na vanaf de op richting, om te wijzen op den grooten bloei, waartoe de plaatselijke centrale der Chr. vakbeweging thans is geko men. Spr. herinnert ook aan het over lijden van den oud-voorzitter, wijlen den heer Adr. Spierings en besluit zijn openingsrede met een krachtige op wekking om pal te blijven staan voor de Christelijke beginselen op het maat schappelijk terrein van het leven en voort te arbeiden tot eer van God en welzijn van den C.B.B. Hierna werden enkele berichten van verhindering voorgelezen, n.l. van de Eerw heeren Ds. Sirag en Oostenbrug, en een schriftelijke felicitatie van Ds. van Lummel. Vervolgens verkreeg de heer Schip per, secretaris van het Chr. Nat. Vak verbond in Nederland, het woord, die allereerst de gelukwenschen van het bestuur van het C.N.V. overbrengt, er zijn blijdschap over uitsprekende dat te mogen doen, omdat het hier een C. B. B. betreft waarvan hij kan zeggen, dat die actief meewerkt. Spr. wijst dan op de verschillende tegenstellingen van omstreeks 1920 en den tijd die wij thans beleven. Wij zijn dankbaar dat wij als Chr vakorganisa tie nog zijn die wij willen zijn, al is het met gebrek en zonde. Wij staan nog onder eigen banier. Er is echter alle reden om ons te be zinnen zegt spr., allereerst uit historisch oogpunt, want in het verleden ligt het heden, in het nu, wat worden zal. Reeds spoedig na de oprichting van het C.N.V. was gebleken, zegt de heer Schipper, dat er alleen herstel van de maatschappelijke verhoudingen moge lijk was, als wij konden aantoonen dat voor de basis van ons werk het Chr. geloof de kracht moest wezen in het maatschappelijk leven. Toen is duidelijk gebleken dat dit alleen beteekenis had wanneer wij onder eigen banier op trokken. Wij moeten ons ook bezinnen op de beginselen. De praktijk heeft aange toond dat die beginselen in het maat schappelijk leven alleen opbloeien kon den, wanneer wij ons in een Prot. Chr. organisatie vereenigden, want onze be ginselen hebben ook beteekenis voor t practische werk. Tenslote moeten wij ons bezinnen op de toekomst, zegt spr. Is er toe komst voor onze Chr. vakbeweging. Als wij op God vertrouwen en staan in het geloof, dan is er toekomst voor de chr. vakbeweging. Dan werken wij er voor of het van ons werk afhangt, want een christen bidt en werkt. Ons beginsel is thans in de smelt kroes, nu zal moeten blijken of wij ge trouw zijn. Spr. eindigt zijn met groote aandacht gevolgd betoog, met den wensch uit te spreken, dat het zilveren jubileum onder betere omstandigheden gevierd zal mogen worden. Verder werd het woord gevoerd door wethouder van Willigenburg, na mens het gemeentebestuur en de ver eeniging Chr. Volksbond en door de afgevaardigden van aangesloten afdee- lingen, Studieclub, Jongelingsvereeni- gingen enz., die allen de beste wenschen uitspraken voor den verderen groei van van C.B.B. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord van dank tot allen en een opwekking, waarna de heer Schip per in dankgebed voorging. Bloemen waren aangeboden door de vereeniging Chr. Volksbond, de afd. Sprang van Patrimonium, en de afdee- lingen Sprang van den N.C.B. en Fabr. arbeiders. CAPELLE. Bij de gehouden stemming ter verkiezing van 2 notabelen der Ned. Herv, gemeente aan den Loonschen- dijk werden de heeren A Wi|nands en N. de Rooij met algemeene stemmen herkozen. Het hooge water, opgezweept door den hevige storm; heeft de bewoners van den Havenkant j.l. Vrijdagnacht ven ast. Het werd zoo hoog opgestuwd, dat het over het waterkeerend muurtje heenstroomde en zich door de gangen der wonin gen een weg baande De beide polders ter weerszijden van de haven werden gedeeltelijk overstroomd. De stoompont aan het Capel- sche veer is tijdelijk in dienst gesteld bij een der andere veren over den Nieuwen Maasmond, wegens repa ratie van een der ponten. Zoodoende is het verkeer met voertuigen over het veer alhier gestremd, wat zeer lastig is met het oog op het verkeeer met het land van Altena, dat nu zijn weg moet nemen via Keizers- veer of Heusden. Voetgangers en wielrijders morden per roeiboot overgezet. De afd. Sprang-Capelle van den Ned Bond van Boerinnen e. a, Plattelandsvrouwen houdt a.s. Don derdag 12 dezor des avonds half 8 in het gebouw van de Lagere Land bouwschool een algemeene leden- vergadeiing. De agende vermeldt: 1 Opening. 2 Notulen' 3 Inge komen stukken. 4 Verkiezing be stuursleden, wegens periodieke aftre ding van de dames Mevr. Verhoeven- Blankerts en Mevr. Dekkers-Rijken. 5 Benoeming kascommissie. 6 Lezing met lichtbeelden door den heer Elsman, hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool, over ,.De vërzor- ging onzer kamerplanten. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk alhier werden Woensdag j.l. herkozen M. Zwart en W. van Loon. N. V. B. VU slagen van Zondag: Afdeeling IV. Eerste klasse. HelmondLONGA (J3 JulianaPSV 35 RoermondMVV 1l gest. wegens regen. Willem ItNAC af gek. BW—NOAD 4—2 EindhovenLimburgia 14 Tweede klasse C. Bra ba n t i aK olpi ng ESVWilhelmina TOP—Picus I)e ValkZwaluw B KTVVSchijndel NeveloHelmondia WSC—SVI) Derde klasse I. PAZOZal t bommel OisterwykSET Sa r t oBaardwijk RKCGudok Derde klasse K. RACBoeimecr Breda—EKC Groen WitSCO WVODNL Vierde klasse I. RWB 2Uno Animo Eerste klas. 22 1—4 1—7 1—1 2—2 1—5 afgek. 2—3 3—7 5—1 4—2 3—3 (i—0 15 0—1 3—5 Het zal nu wel niet meer meevallen om PSV van haar leidersplaats Ie verstoo- ten. De 53 overwinning op haar ern stigste concurrente Juliana, bezorgde de Eindhovenaren een verdienden voor sprong. Door een 03 zege op Helmond is Longa er zoo waar in geslaagd, de tweede plaats te bezetten, terwijl de po sitie van Helmond, niet van gevaar ont bloot is. Na een rommeligen wedstrijd mocht BW er in slagen NOAD een 42 nederlaag toe te brengen. De verrassing van den dag bezorgde ons Limburgia, dat in den uitwedstrijd tegen Eindhoven nog wel, twee kostbare puntjes verwierf. De stand is nu: PSC 12 lü 1 1 21 43—11 LONGA 12 f» 3 3 15 30—20 NOAD 12 7 1 4 .15 24—25 Juliana 11 0 2 3 14 37—23 NAC 10 5 4 1 14 17—9 Eindohven 12 6 2 4 14 3025 MVV 11 4 4 3 12 21—15 BW 12 5 1 6 11 22—24 Helmond 12 2 3 7 7 12—30 Limburgia 12 2 1 9 5 1628 Willem II 10 1 2 7 4 15—25 Roermond 10 1 2 7 4 1241 Tweede klasse C. De thuisspelers zijn er hier over het algemeen maar slecht afgekomen. Niet één kon den vollen buit behalen; in het gunstigste geval werd een gelijk spel be reikt. Zoo deelden Brabantia en Kolping

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2