PROVINCIAAL NIEUWS. Hqca<ui oidv.&Ktee,\de.KS Houdt U er rekening mede dat de belangstelling voor ons blad dage lijks toeneemt. In een paar maanden boekten wij e enige honderden nieuwe betalende abonné's. Uwe advertentie krijgt dus steeds grootere waarde Woensdag 11 December 1940 No. 99 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad ZOO ZIJN HUNNE MANIEREN We hebben over de gedragingen der groep Waalwijk der N.S.B. of hare individueele leden tot nog toe in onze kolommen niets gezegd; we zijn de tal van insinuaties aan ons adres, de her- M nachtelijke aanplakkingen aan \«rèau en wat dies meer zij, stil zwijgend voorbijgegaan en wij zullen dat, wat onszelf betreft, vooralsnog blijven doen. Nu men in de serie schimp-pamflet- ten echter andere achtbare burgers on zer gemeente gaat betrekken, nu men den Zaterdagnacht gaat misbruiken om tientallen winkels, woonhuizen en kantoren (met kennis van zaken uitge zocht!) te besmeuren en te beplakken met plakaten en misleidende pamflet ten, nu past daartegen dezerzijds, en wij weten namens vrijwel de geheele Waalwijksche burgerij te spreken, een krachtig woord van protest. De Zondagrust, ook voor het PER SONEEL, dat Zondagochtend druk in tuig om al die ongerechtigheden vr Tjaig ongedaan te maken, wordt do" r zulk gedoe wel passend verstoord, behalve nog wat er aan deuren, kozij nen enz beschadigd werd, want er is heel wat krachtig-klevende, kostbare melk- of z.g rislijm voor gebruikt! W" ichten voor een en ander niet zoö^Verantwoordelijk degenen, die in het n- htelijk duister er op uittrekken om de hun opgedragen sinistere taak te gaan volbrengen, maar wel degenen of liever het intellect dat dergelijke fraaiigheden uitdenkt, voorbereidt, doet uitvoeren of ten minste niet verhindert, mogelijk zelfs in bescherming neemt Als men iets begrip had van de men taliteit van 't Waalwijksche volk in al z'n-tm-'^dingen, dan moest men toch weten dat zulke laag-bij-de-grondsche propaganda hier een averechtsche uit werking hebben moet. De Ned. Unie, afd. Waalwijk, pu bliceerde Zondag-ochtend al spoedig het volgende waardige protest: DE NEDERLANDSCHE UNIE. De leiding van de Nederlandsche Unie deelt nogmaals uitdrukkelijk me de, dat het pamflet: ,,Drie Leiders voor twee kwartjes" en: „Wordt Lid Van De Unie niet komt uit de koker van De Nederlandsche Unie. Voor haar Propaganda zal De Ne derlandsche Unie nooit haar toevlucht nemen tot het des nachts en onge vraagd beplakken van Winkels en Woonhuizen. Weest Nederlander in de daad en wordt lid van De Nederlandsche Unie. Wij vernemen dat door de gemeente politie Zondag in den vroegen ochtend een drietal van deze kladders op hee- terdaad zijn betrapt, gearresteerd en verbaliseerd en dat het onderzoek met kracht wordt voortgezet. GESLAAGD. Geslaagd voor de acte M.O. Neder landsche taal en letterkunde de heer J. Kouters alhier. WINTERHULP NEDERLAND. Onder de verantwoording van inge komen giften voor Winterhulp Neder land, komt o.m. voor: Bloch en Stibbe, Hollandia. Amster dam 500. Wij maken er belanghebbenden op attent, dat op veler verzoek de giro nummers van de Winterhulp telkens op een vaste plaats in ons blad te vinden zijn. Alle gelden van de W. H. N. kun nen dus aan de plaatselijke banken of financieele instanties op deze giro nummers worden overgemaakt. BUURTVEREENIGING „DE STICHT". Een uitstekend geslaagd St. Nicolaas-feest voor de jeugd. De Buurtvereeniging „De Sticht" had 1.1. Zondag een St. Nicolaas-feest georganiseerd, voor de kinderen harer leden in de zaal „Thalia". Een zeer groote belangstelling, zoo wel van ouders als kinderen, heeft dit feest uitstekend doen slagen. Het ijverige bestuur dezer vereeni- ging komt hiervoor allen lof toe, ter wijl een woord van dank ook op zijn plaats is voor den beschermheer, den heer I v. Haren, die door een extra gift, dit kinderfeest had mogelijk ge maakt. Reeds voordat de H. Man zijn in trede had gedaan, heerschte er in de zaal een opgewekte stemming, die zich door niets liet verstoren. Tal van Sin- terklaarliedjes klonken uit volle borst, tot plots een stilzwijgen ontstond, toen de Sint binnen kwam, begroet door het bestuur. De voorzitter der Buurtvereeniging. de heer Scholten, heette den hoogen gast hartelijk welkom en zeide het zeer op prijs te stellen dat Hij ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden en di verse andere moeilijkheden, toch had willen komen. In zijn toespraak richtte spr. zich ook tot de ouders der kinderen en spoorde hen aan, om zich vooral nu hecht rond het bestuur te scharen en de Buurtver eeniging trouw te blijven, ondanks al lerlei verdachtmakingen en lasterpraat jes. Deze woorden werden met een har telijk en welgemeend applaus begroet, waaruit duidelijk den goeden geest en eendracht der „Stichtenaren" bleek. Hierna kwamen de kleintjes naar vo ren, die voor den Sint een extra-versje wilden opzeggen. Hierbij waren tal van aardige en leuke verdichtsels, van eigen maaksel, die een groot succes hadden. Nadat nog enkele liedjes gezongen waren, begon de H. Man met het uit reiken der cadeautjes, die met graagte werden aanvaard. De Sticht kan met genoegen op de zen middag terug zien. die de kinde ren zeker veel vreugde zal hebben ver schaft. WAALWIJKSCHE IJSCLUB De Waalwijksche IJsclub hield in Hotel Verwiel haar. jaarvergadering. Zooals gewoonlijk was de opkomst maar matig. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer N. v. Loon, waar in deze zijn leedwezen over de minima le opkomst uitdrukte, werden de notu len der vorige jaarvergadering onge wijzigd goedgekeurd. Het jaarverslag van den Secretaris, den heer A. van Hilst, was in mineur stemming gesteld. In den afgeloopen winter is van de baan op den Galgen- wiel bijna geen gebruik gemaakt, deels door de gratis gelegenheid op het Ka naal, deels door de groote massa's sneeuw en de strenge koude. De penningmeester, de heer J. van Heesbeen, bracht een financieel verslag uit, dat een klein nadeelig saldo uit wees van de exploitatie-rekening van verleden jaar. Door een commissie, bestaande uit de heeren J. Spijkerman en P. Dekkers, werden de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Eibers en P Dekkers, wer den herkozen. Tot slot werd nog gemomoreerd dat voor het komende seizoen zich geen nieuwe perspectieven geopend hebben, zoodat men vooralsnog op den Galgen- wiel, als ijsbaan blijft aangewezen. R.K. VEREENIGING VAN NED. LEDERFABRIKANTEN. In een te Tilburg door bovenge noemde vereeniging gehouden verga dering werd de heer P de Jong, Oost- eind, als bestuurslid herkozen. De bestuursleden die zitting hebben in de Fed. van Lederfabrikanten wer den herkozen. Dit zijn de heeren L. J. Uytendaal, C. J. v. d. Aa, H. v. d. As- sum, J W. van Heesbeen, J. L. Theeu- wes en A. Verster. FEDERATIE VAN LEDER- FABRIKANTEN. In de Maandag gehouden vergade ring van de Federatie van Lederfabri kanten werd medegedeeld dat een ex tra-contributie zal geheven worden over 1940, in verband met de uitgaven van de nieuwe contact-commissie. Besloten werd de arbeiders die 48 uur of langer werken een toeslag te ge ven boven hun gewoon loon. Dit geldt niet voor hen, die minder uren maak ten en toch 48 uur kregen uitbetaald. Er werden langdurige besprekingen gevoerd over het nieuwe calculatie schema van het Rijksbureau. Daarbij werden zeer veel bezwaren tegen dit nieuwe systeem naar voren gebracht, zoodat het bestuur werd verzocht een commissie af te vaardigen om met de betreffende instanties deze kwestie na der te bespreken. OPENING VAN DE NOODBEURS VOOR DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE Dinsdagmorgen is in de Looiers- beurs le Tilburg een noodbeurs voor de Schoen- en Lederindustrie geopend. Tal van geïnteresseerden uit deze branches waren daarbij tegenwoordig, al had men voor een dergelijk feit wel een grootere belangstelling mogen verwachten. De beurs, die tot stand gekomen is op initiatief van den heer J. Sluijters uit Breda, werd door dezen om goed tien uur v.m. geopend. De heer Sluijters memoreerde daarbij de rede nen die tot de oprichting van dit in stituut de aanleiding hebben gegeven en dankte voor de medewerking, die in deze van de schoen- en lederfabri- kanten en van die uit andere aan- hoorige branches ontvangen is. Spreker hoopte dat de belangen van genoemde industriën met deze beurs gediend mogen wórden en dat er goede zaken mogen worden gedaan, waarna de beurs voor geopend werd verklaard. Deze was thans nog eenigszins pri mitief, daar door omstandigheden men was aangewezen op de bovenzaal van de Looiersbeurs. Toch heerschte er een geanimeerde stemming en door diverse handelaren konden goede or ders worden geboekt. In den vervolge zal de benedenzaal van de Looiersbeurs als noodbeurs worden aangewend. Voor den aanvang van de middag- beurs herhaalde de heer Sluijters in groote trekken zijn openingswoord en vroeg, of de uren zooals van thans (van 1012; van 1416 uur) ge handhaafd konden blijven. Daar tegen bleek nog al bezwaar te bestaan, zoodat deze werden vastgesteld van 1316 uur. De beursdag. Dinsdag, blijft gehandhaafd. Zoo is deze beurs dus in Tilburg lot stand gekomen en niet in Waal wijk. Wij betreuren dat wel. Tilburg mag misschien voor enkele zakenlieden een gunstigere verbinding hebben, dit neemt toch niet weg dal Waalwijk als centrum der Schoen- en Lederindustrie" de aangewezen plaats voor een derge lijke noodbeurs ware geweest, die bo vendien steeds ook uit alle richtingen bereikbaar is. PLUIMVEE- EN KONIJNEN TENTOONSTELLING. De Waalwijksche Pluimvee- en Ko- nijnen-Vereeniging, gevestigd in het café van den heer A. v. d. Pluijm, had in de zaal van-genoemd café, voor Za terdag en Zondag 1.1 een pluimvee- en konijnen-tentoonstelling georganiseerd, die zich in een groote belangstelling heeft mogen verheugen. Het materiaal dat voor deze exposi tie was aangevoerd, was deze belang stelling ook overwaard en bewees dat de Waalwijksche fokkers over. prima dieren en veel kennis van zaken be schikken, al brengen de tijdsomstandig heden ook voor hen veel moeilijkheden mee. De afdeeling konijnen bood met een 70-tal inzendingen een verzorgden aanblik. Er waren fraaie dieren bij met goeden bouw en pels. De volgende rassen waren hierbij vertegenwoordigd: witte Vlaamsche Reus; blauwe Vlaam- sche Reus; Gele Vlaamsche Reus; Kon. Grijs Vlaamsche Reus; witte Weener, blauwe Weener; zwarte Weener; blauw van Bever; Belgian Hares; Pa- pillon Madagascar; Kleine Chincilla en Black en Tan. Ook de afdeeling kippen, zij het klei ner, mocht er zijn. Hierbij waren: Ex. Leghorns; witte Leghorns; Kriel, Cochins China zwart; idem grijs blauw; idem blauw en zwarte Minorca Krielen. Het was een zwarte Minorca Kriel- haan, die den wisselkrans als mooiste dier der afdeeling Pluimvee behaalde. Verder waren er nog, evenals bij de afdeeling Konijnen, wisselbekers uitge loofd. waarvan de toekenning de keur meesters J. Tuerlings uit Kaatsheuvel en van Gent uit Leerdam, voor een zware taak stelde, die zij evenwel tot ieders tevredenheid vervulden Op speciaal verzoek laten wij dit maal de namen der prijswinnaars ach- terweke. EERSTE WAALWIJKSCHE KANARIE-VEREENIGING. De Eerste Waalwijksche Kanarie vereniging houdt a.s. Zaterdag en Zondag een zangwedstrijd met tentoon stelling in het Café v. d. Pluijm alhier. Als keurmeester zal fungeeren den heer Janssens uit Tilburg. VAKSCHOOLBAL. Het oorspronkelijk op 14 December vastgestelde Vakschoolbal, kan wegens omstandigheden niet doorgaan, maar is verplaatst naar Zaterdag 11 Januari a.s. De organisatie is in handen van „Ve- dehova" WINTER SERIE MARSCHEN. Het ligt in de bedoeling van de Til- burgsche Wandelsport Centrale om 4 wintel-wandeltochten in serie uit te schrijven en wel achtereenvolgens van uit Waalwijk, Dongen, Hilvarenbeek en Oisterwijk. De af te leggen afstand zal steeds meer dan 15 K.M. en minder dan 25 K.M. zijn. De deelname staat open voor leden en niet-leden van de bsM .o Nederlandsche Wandelsport Bond, Zij, die een of meer dezer wandel tochten met goed gevolg afleggen, ont vangen in den vorm van een diploma een blijvende herinnering aan deze se rie. Zij. die alle 4 de marschen op juiste wijze volbrengen, ontvangen bovendien een extra belooning van artistieke waarde. De eerste marsch zal op 15 Decem ber vanuit Waalwijk gehouden wor den (ca. 20 K.M.) Programma: 10.00 uur: Opening startbureau (café Twee Kolommen, Waalwijk). 11.30 uur: Start. 15.00 uur: Heropening startbureau. Onmiddellijk na aankomst uitreiking der belooningen. Er wordt een verplichte rust gehou den in Nederhemert. De marsch moet volbracht worden binnen 4 x/2 uur. Het parcours zal nader bekend ge maakt worden. Het inschrijfgeld be draagt 0.25 per marsch en per per soon. Men kan zich opgeven bij den wandelconsul der N.W.B., den heer A. Duquesnoy, Stationsstraat 109, Waalwijk. RETRAITE H. B. S. Plechtige Mis voor Dr H. Möller. 17, 18 en 19 December wordt in de kapel der eerw. zusters en broeders de jaarlijksche retraite der leerlingen der R.K. H.B.S. gehouden, te geven door twee paters redemptoristen. Op den sluitingsdag, 19 December, ten half negen worden twee stille H. Communie-missen voor de jongelui ge lezen en ten kwart over tien wordt in de kerk van St. Jan, namens de R.K. H.B.S., door den moderator der school eene plechtige H. Mis opgedragen voor de zielerust van wijlen Dr. H. Möller, voorzitter van O. M. O. te Tilburg. MUZIEKSTUDIO VAN BOORT. De leerlingen van de Muziekstudio van Boort zullen a.s. Zaterdag in „Mu sis Sacrum" een uitvoering geven. De Muziekstudio van Boort mag zich in een goede reputatie verheugen, zoo dat een aanbeveling voor deze uitvoe ring overbodig is. Het uitgebreide programma ver meldt o.m. werken van Schubert, Mo zart, Verdi, Mendelssohn e.a., terwijl ook aan het lichtere genre aandacht is besteed. Bovendien zal de kinder zangklas nog enkele nummers uit voeren. Men zie verder de advertentie. DAT IS NOG EENS EEN VISCHVANGST! De Waalwijksche Vereeniging „Vis- scherslust heeft Zaterdag zeker met veel lust gevischt in het vischrijke Ou de Maasje, dat over een afstand van 300 meter met den zegen werd be werkt. Ondanks het slechte weer en den hoogen waterstand, bestond er voor deze visscherij groote belangstelling en met vereende krachten kon over ge noemden kleinen afstand niet minder dan 2000 pond visch worden' buitge maakt. Hierbij waren 55 snoeken waar bij er waren van om en om de 20 pond, waarvan een gedeelte werd afgestaan aan het R. K. ziekenhuis alhier. De ge wone maatsche visch werd terugge gooid. omdat er toch groote in over vloed waren. Vijf honderd pond werd onder de leden verdeeld. Deze wonderbare vischvangst be wijst wel de bijzondere vischrijkheid van het Oude Maasje. Het wemelt er hier van, terwijl met genoegen kan worden geconstateerd, dat de afgeloo pen strenge winter geen nadeelige in vloed op den vischstand heeft gehad. AANRIJDING. Gisteravond werd in de Groote straat onder v.m. Besoijen de met paard bespannen groentenwagen van den groentenhandelaar J. G. door een vrachtwagen aangereden. Het paard bekwam zoodanig letsel, dat het eenigen tijd later den geest gaf. PLOTSELING DOODGEBLEVEN. De 41-jarige arbeider R. uit Capelle, werkzaam op de N.V. Chroomlederfa- briek „De Amstel". werd gistermorgen voor den aanvang der werkzaamheden plotseling onwel, terwijl hij met eenige andere arbeiders stond te praten, en zakte ineen. Terstond werd de hulp van Dr. Kol- ster ingeroepen, die echter niet anders dan den dood kon constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje alhier vervoerd. R. was gehuwd en vader van vier kinderen. WAAR IS DIT RIJWIEL? Zondagavond is hij de bioscoop Musis Sacrum" een zwart Simplex rijwiel vermist met zwart gelakt stuur, Boschlantaarn, jasbcschermcr, bagage drager met riem. Vermoedelijk zijn weer zwijntjes jagers aan het werk geweest. De ge meentepolitie heeft de zaak in ondei- zoek. BEGRAFENIS DR. H. W. E. MOLLER. Gisterochtend heeft te Tilburg de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van dr. H. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van den gemeenteraad van Tilburg. Onder de aanwezigen, die zich in het kerkgebouw bevonden, merkten wij o.a. op den loco-burgemeester H. Eijke- mans, met de wethouders mr H. Schei delaar, L. Janssen en H. van Dullemen en den gemeente-secretaris W. J. van Dusseldorp, verscheidene raadsleden, bestuursleden van de afdeeling Tilburg der R.K. Staatspartij, leden van het cu ratorium der R.K. Leergangen, waar van de overledene de stichter was; H. Bonsel, directeur van de afdeeling beeldende kunsten van dit instituut; W. Kalmthout, directeur van het conser vatorium, den rector magnificus der Kath. Economische Hoogeschool mgr. prof. dr Th. Goossens en de professo ren H. A. Kaag en dr. M. Cobbenha- gen, de Eerste Kamerleden H. Blom- jous en P. de Jong, de Tweede Kamer leden M. van Poll en mr. Fr. Teulings, A. van Reijen, lid van Ged. Staten, le den van den Senaat der Studentenver- eenigingen St. Olof en St Leonardus,

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5