PROVINCIAAL NIEUWS fcH* i Mm" BAL in THALIA Ede BONT-van hulten AKKERTJES HEERENKLEEDING NAAR MAAT Zaterdag 14 December 1940 No. 100 De Echo van het Zuiden Tweede Blad m 1 v Zondag 15 Dec. a.s. Adverteeren doet verkoopen. EEN BELANGRIJKE VERFRAAI ING VAN ONS RAADHUISPLEIN. Een harmonisch geheel zal worden verkregen door uit voering van een nieuw ge projecteerd plan aan de Oostzijde van het plein. Waalwijk kan met recht trotsch zijn op z'n monumentale raadhuis, dat met zijn fraaie silhouetten in het Centrum der gemeente opdoemt en telkens weer het bewonderend oog der voorbijgan gers trekt. Het bijpassende winkelpand van de fa.«de Gruyter met de daarach ter gelegen markthallen en kiosk, ge ven het geheel aan de Westzijde een bijzondere bekoring, al blijft het o.i. groote bezwaar bestaan, dat door de te groote breedte van 't voorpand, te veel van 't achterliggende, van plein en raadhuis, aan 't oog wordt onttrokken. Wij zeggen aan de Westzijde en daaruit is meteen al de conclusie te trekken dat het aan de Oostzijde niet zoo is. Het Oostelijk gedeelte is dan ook een dissonant, die meer dan sto rend aandoet. Het verweerde dubbele woonhuis, met daaraan aansluitend de winkel van de fa. Holtgrefe, werkte met zijn leelijk grijs gekalkte muren als een harmonie-verstorende wanklank op het fraaie plein met zijn omgeving. Velen was dit een doorn in het oog en oók het gemeentebestuur zag in dat het niet gewenscht was dezen toestand te bestendigen, zoodat in de raadsver gadering van 26 September 1.1. aan den raad werd voorgesteld een crediet be schikbaar te stellen van 30.000. voor aankoop van het pand van den heer Bierlaagh, bewoond door den heer Holtgrefe en de twee huurwoningen, die met dit pand een geheel vormen. Deze aankoop geschiedde met het doel de Oostzijde van hetRaadhuis plein te verfraaien en unaniem ging de raad met dit voorstel van B. en W. accoord. In aansluiting daarop werd toep aan den architect van het Raadhuis, den heer Kropholler, opdracht gegeven een ontwerp te maken, om dit gedeelte van het Raadhuisplein in overeenstemming te brengen met het geheel. Daaruit is toen het plan gegroeid dat de lezers op bijgaande schets kun nen bewonderen en dat den raad in de eerstvolgende raadsvergadering ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Wij zeggen bewonderen, en dit te recht. Het fraaie hoofdgebouw, dat aan een raadhuis in het klein doet denken, met de daarachter gelegen panden, moet, beschouwd in het kader van het geheel, wel ieders bewondering op wekken. Over de volle diepte van de vervan gende panden is een winkel geprojec teerd, met groote etalageramen. in den zelfden geest als bij de fa. de Gruyter. Aan de Grootestraat zullen twee eta lages komen. Verder komen er ook op het Raadhuisplein. Boven den winkel aan de Grootestraat komt een ruim bo venhuis. terwijl ook twee flinke boven huizen geprojecteerd zijn boven het winkelgedeelte op het plein zelf. die later eveneens worden verhuurd. Het achterste gedeelte komt in de lijn van de bestaande nieuwe woningen bewoond door de heeren Verwiel en Bierlaagh. Het voorste gedeelte van den nieuwbouw springt een aantal me ters naar voren. Zooals uit de perspec- lief-teekening blijkt zal daar dan een galerij ontstaan. Een preciese omschrijving van het geheele plan. kunnen wij moeilijk ge ven. maar beter dan door woorden, kan de lezer door aanschouwing der teekening zien, dat hier iets tot stand zal komen, waarop Waalwijk met recht fier kan zijn. Het aspect van het centrum onzer gemeente zal door dit plan belangrijk mooier worden en straks een totaal aanblik bieden, zooals welhaast ner gens zal zijn te vinden. Wij kunnen dan ook niet anders dan het gemeentebestuur hiermee gelukwen- schen en wij zijn overtuigd dat wan neer straks de raad over dit plan zal oordeelen een gunstige beslissing hie- van 't resultaat zal zijn. PRIESTER-JUBILEUM. Op 18 December a.s. zal 't 25 jaar geleden zijn dat onze stadgenoot P. Ar- nulphus (Antonius Josephus Bergmans) van de Orde der Paters Capucijnen uit de handen van Mgr. Arn. Diepen de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Vijf en twintig vruchtbare jaren als Priester. Pater Arnulphus was meer dan 15 jaren lang als Leeraar verbonden aan 't groot- en klein Seminarie der Paters Capucijnen, terwijl de laatste jaren meer direct aan de zielzorg gewijd wa ren. Thans vertoeft Pater. Arnulphus in 't Capucijnenklooster van Helmond en is hij verbonden als assistent aan de Ontwerp Kropholler, bebouwing Oostzijde Raadhuisplein. uitgebreide, volkrijke en moeilijke St. Josephparochie van Pastoor van Leeu wen. 't Zal Pater Arnulphus niet ontbre ken aan blijken van belangstelling op zijn Zilveren Jubilé. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Van de zijde van de Nederlandsche Unie, afd. Waalwijk, deelt men ons mede: Het is de indrukwekkende taak van de Nederlandsche Unie een geestelijke vernieuwing in t Nederlandsche Volk te verwezenlijken. Dit wordt niet bereikt door het ad- ministreeren van honderdduizenden Nederlanders, die zich als medewerkers van de Nederlandsche Unie komen melden, noch ook door het organisee- ren van al dezen in onderling verband. Belangrijker voor het bereiken van dit doel is het ter hand nemen van de volksopvoeding, omdat alleen de gees telijke hernieuwing, de geestelijke her oriënteering van ons volk een grond slag kan zijn voor waardevolle daden in het practische leven. In dezen geest zullen binnenkort ker nen worden gevormd van Unie-leden te Waalwijk. Het is de bedoeling dat deze z.g. Unie-Kringen aanvankelijk klein in aantal zich geleidelijk uitbreiden en steeds meer leden omvatten zullen. Iedere kring bestaat uit ongeveer 15 leden en is zooveel mogelijk samenge steld uit mannen en vrouwen, leden van de Nederlandsche Unie, uit alle lagen der bevolking. Leden die actief willen deelnemen aan de geestelijke en nationale en so ciale vernieuwing, welke de Neder landsche Unie zich ten doel stelt, wor den verzocht zich te melden op het bu reau van de Unie: Grootestr. 27,8. Waalwijk. Zeer binnenkort zal in Waalwijk worden opengesteld een bureau van den Socialen Voorlichtingsdienst. Dit bureau te Waalwijk is een afdeeling van den Centralen Socialen Voorlich tingsdienst van De Nederlandsche Unie te 's-Gravenhage en is het le sociale bureau in Brabant. Het sociaal bureau zal een instantie vormen, waartoe iedere Nederlander zich met zijn moeilijkheden in het vol ste vertrouwen kan wenden met de ze kerheid een aandachtig gehoor, goeden raad en eventueel (indirect) practi- schen steun te zullen vinden. Het werk van het bureau zal zich in de eerste plaats beperken tot het ge ven van doeltreffenden raad en voor lichting. In den warwinkel van maat regelen, ipstanties, rechten en plichten weet de mensch vaak geen weg meer. Ook bestaan er tal van vraagstukken in het gewone dagelijksche leven, waarbij menigeen- gaarne met een be trouwbaar raadgever overleg pleegt. van 4- 8 uur. Entiée 35 en 50 cent. DENKT AAN DE VERDUISTERING. Van de zijde der gemeente-politie verzoekt men ons nogmaals met nadruk te wijzen op de verduisteringspllcht. Dit geldt speciaal voor winkels, ves tibules e.d. waaruit volgens de nieuwe bepalingen, bij het openen der buiten deuren alleen blauw licht naar buiten mag schijnen. Een strenge controle zal hierop wor den uitgeoefend! EEN R.K.C.-SPORTPARK? Naar wij vernemen is het R.K.C.-be- stuur met enkele landeigenaren in on derhandeling, om te komen tot oprich ting van een sportpark. Dit zou komen naast en op het v.m. H.E.C.-terrein en drie speeldvelden be vatten. Wij zien met belangstelling de ont wikkeling dezer plannen tegemoet. WAAR IS DIT RIJWIEL? Naar aanleiding van het bericht in ons blad van Woensdag 1.1. betreffen de het vermiste heerenrijwiel bij de Bioscoop Musis Sacrum, deelt de Di rectie van dit Theater ons mede, dat het vermiste rijwiel niet behoorde aan een bezoeker van Theater Musis Sa crum, doch aan een café-bezoeker, die zijn rijwiel volkomen onbeheerd buiten had laten staan. De bezoekers van Theater Musis Sacrum, die hun rijwiel bij den be waarder afgeven, ontvangen hiervoor steeds een controle-bewijs, waardoor het uitgesloten is, dat hun fiets in on bevoegde handen komt. SUCCESSEN IN DE KONIJNEN FOKKERIJ. Wederom heeft den heer Adr. de Leur, voorzitter van de Konijnenver- eeniging ,,Nut en Sport" op de in Dus- sen gehouden tentoonstelling op 11 en 12 Dec. j.l. met zijn inzending Vlaam- sche reuzen en Hollanders, de hoogste prijzen weten te behalen. Met de 9 die ren welke hij exposeerde, behaalde hij niet minder dan 7 eerste, een tweede en een 3e prijs, welke wij hieronder laten volgen. No. 1 Konijngrijze Ram, le prijs, pre- dicaat Z.G., mooiste nummer der ten toonstelling, tevens ook bekerwinnaar. No. 2, ijzergrauwe VI. R. ram, le pr., pred. Z.G., op 1 na de mooiste. No. 3, konijngrijze VI. R. voedster, le pr., pred. Z.G., op 2 na de mooiste. No. 4, konijngrijze VI. R., ram. 2e prijs, pred. Z.G., op 3 na de mooiste. No. 5 Wit VI. R. ram. gewicht 16 pond. le prijs, pred. Z.G. No. 6 ij2ergrauwe VI. R. ram. jong. le prijs, pred. Z.G. No. 7 wit VI. R. voedster. 3e prijs, pred. G. No 8 Hollander zwart, le pr., pred. Z.G. No. 9 Hollander blauw, le prijs, pred. G. Keurmeester was de heer Vlasblom uit Dordrecht. De leiding van de konijnenvereeni- ging ,,Nut en Sport", welke in handen van bovengenoemden fokker berust, is zeer zeker wel aan hem toevertrouwd. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden en verloren voorwer pen. Gevonden: Een schrobzaag; een roode porte- monnaie; een regenpijp; een lepel en vork; een horloge met kast. Verloren: Een kinderdasspeld; een blauwe por- temonnaie met inhoud; een dameshor loge met armband; een schooletui, een portemonnaie met inhoud; een idem; een stamkaart. DE GAARKEUKEN EEN SUCCES! In ons vorig nummer heeft men een advertentie kunnen lezen over de eerste Waalwijksche Gaarkeuken, bij den heer Sandbrink, Hotel Royal" al hier. Thans is gebleken dat deze keuken in een behoefte voorziet en het voed selprobleem voor vele huisvrouwen met één slag is weggevaagd. Zeer ve len hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om zich een warmen en voedzamen maaltijd te verschaffen. Reeds Donderdag voor 11 uur waren de eerste 200 L. erwtensoep uitver kocht. terwijl vele liefhebbers moesten worden teleurgesteld. Als men daarbij in aanmerking neemt dat het gebruik maken van deze gaarkeuken tevens een belangrijke kolenbesparing met zich brengt, zullen in de toekomst nog meer dere huismoeders er van gebruik ma ken. De kwaliteit van de soep was uit stekend. Zie de advertentie in dit nummer. DE WINTERHULP IN NOORD-BRABANT. Het Provinciaal kantoor Winterhulp Nederland in de Provincie Noord-Bra bant beschikt thans over de juiste cij fers van de op 29 en 30 November j.l. voor het Winterhulpwerk Nederland gehouden collecte. Deze collecte, waar van de organisatie en propaganda aan de burgemeesters, plaatselijke directeu ren der W. H. N. was opgedragen, bracht in de 152 gemeenten, die de Provincie Noord-Brabant telt, een be drag op van 128.360.21. De op brengst der buscollecte bedroeg 52.611.22, terwijl door bemiddeling der plaatselijke directeuren aan afzon derlijke giften een bedrag van 75.748.99 werd ontvangen. Aan na gekomen giften werd nog een bedrag van 91.34 genoteerd. Ongetwijfeld stemt dit resultaat tot tevredenheid en gaan de uitslagen van deze collecte ver uit boven andere vroeger gehouden collecten. Het hartelijk medeleven van de Bra- bantsche bevolking met hen die door den nood der tijden in bijzonderen nood verkeeren, heeft zich hier weer op éclatante wijze gedemonstreerd. Aan dit hartelijk medeleven is het dan ook te danken dat de Directeur van het Provinciaal kantoor W. H. N. een ruim bedrag in waardebons ter be schikking heeft gekregen, om als eer ste hulpverleening aan behoeftige ge zinnen met kinderen ten goede te doen komen.- Deze waardebons staan op het Pro vinciaal kantoor ter verzending gereed aan de plaatselijke Directeuren die de ze bons onder de gezinnen, die daar voor in aanmerking komen, zullen ver deden. Het Provinciaal kantoor W. H. N. maakt er den middenstand op attent, dat de waardebons onmiddellijk en tot het volle bedrag bij de banken te ver zilveren zijn. Moge ook de eerstvolgende collecte, die op 28 en 29 December a.s. gehou den wordt aan de verwachtingen be antwoorden en de Brabantsche bevol king dezelfde goedgeefschheid demon- streeren, zooals op 29 en 30 Novem ber j.l. is geschied. Tot provinciaal-directeur der W. H. N. voor Noordbrabant is benoemd de heer G. W. A. Brouwers, prov. griffie te s-Hertogenbosch. MUSIS SACRUM. „Paradijs der Vrijgezellen Met Heinz Riitmann. Dit is wat men noemt een .daveren de film". Uitstekend gemaakt, vlot, licht en 'pikant gespeeld, prachtig gefo tografeerd, subliem geregisseerd en waarover de groote bladen unaniem waren in hun lof. Het „Handelsblad' beschouwde deze film als een middel tot verademing in kommervollen tijd. '„De Telegraaf" zegt dat het in deze sombere tijden goed doet, een film als deze te zien: vol dwazen humor, vol dolle situaties en verrassende wendin gen, deze geschiedenis van de drie vroolijke vrijgezellen Heinz Rühmann, GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 BRABANTSCHE LIEFDE. Zaagt Gij al ooit Het Brabantsche land; De Brabantsche hei Met het Brabantsche zand: Den Brabantschen boer En het Brabantsche vee/ De Brabantsche vrouw Zoo stil en tevree? Hegt Gij al ooit In de kerken geschouwd? De Brabantsche kerken. Zoo stil en vertrouwd. Vol Brabantsche Godsvrucht In eeuwen verworven. En Brabantsch Geloof In Christus-gestorven. En kent Gij ook Den Brabantschen geest? Het Brabantsche leven, Het Brabantsche feest? De Brabantsche menschen: Eenvoudig en goed: Trouw en vol liefde Die weldaden doet? Weet dan ook wel Dat dit steeds blijft bestaan; Geen vreemde hand Duldt men daaraan. De Brabantsche moed Weet immer te weren: Hen. die ons Brabant Van plan zijn te deren! GERUCHTEN. In het algemeen is het zelden de moeite waard, geruchten te .gaan te genspreken. Een enkele maal is het echter wél gewenscht, een gerucht in zijn vlucht op te vangen en te kortwieken. Dat is met name het geval, wanneer zulk een gerucht als gerucht aanzienlijke ajge- meene belangen kan schaden. Dan is het voor de organen, die in dezen moeilijken tijd het volk voor lichten, plicht, even een waarschuwen de stem te verheffen, opdat het volks belang niet geschaad wordt. Zoo heb ben dan ook verscheidene bladen ge daan, wanneer soms door bepaalde ge ruchten een zaak geschaad werd, van welker nut en noodzakelijkheid vrijwel iedereen overtuigd was. Wij meenen dat onzerzijds ook te moeten doen. nu de laatste weken een nieuw en gevaarlijk gerucht de ronde doet. Met 1 Januari, zoo heet het na melijk, zouden alle ambtenaren ont slagen worden en zij zouden eerst dan weer in functie treden, wanneer zij zich eerst zouden aansluiten bij een bepaal de politieke groepeering. Het is niet moeilijk te begrijpen, dat dit gerucht onder het volk zeer groote onrust ver oorzaakt, aangezien ons van alle kan ten berichten bereiken, dat de Neder landsche ambtenaar, voor zoo n keuze gesteld, ongetwijfeld zou weigeren. Het lijkt ons dan ook nuttig, dit ge rucht als gerucht als geheel ongeloof waardig te bestempelen. Men late zich. zoo besluit „De Unie", door zulke onwaarschijnlijke geruchten niet noodeloos verontrusten, maar houde zich aan de feiten. Wij hebben de verzekering, dat de politieke wilsvorming zich in ons land vrij zal kunnen voltrekken. Het in bijna iedere rede herhaalde woord van den Rijkscommissaris staat ons daar borg voor. Geruchten doen zelden of nooit nut. Geruchten als dit kunnen echter ern stige schade doén. Wij hopen het in zijn vlucht te hebben gestuit. II «HUWMill II l ril—— I ■■«—n—aagiCT (Zie vervolg pagina 2, pers»e kolom). Voelt U zich zenuwachtig en gejaagd, overspannen, Uzelf tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n" AKKERTJE" en ge voelt een weldadige rust over U komen! AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzonderesamenstelling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstelsel en Ge voelt U als na'n verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5