PROVINCIAAL nieuws. HIT DE LANGSTRAAT Tweede Blad Woensdag 18 December 1940 No. 101 De Echo van het Zuiden. 1EUWKIÜJK. WASPIK. GEMEENTERAADS VERGADERING. Naar wij vernemen zal de eerstvol gende raadsvergadering met het oog op Kerstmis, gehouden worden Vrij dag 27 December a.s. KANARIETENTOONSTELLING. In het clublokaal, bij den heer A. v. d. Pluijm, werd Zondag 1.1. een Kana rietentoonstelling gehouden, georgani seerd door de Waalwijksche Kanarie vereniging. Aan deze tentoonstelling was een zangwedstrijd voorafgegaan, waarvan wij den uitslag bereids in ons blad van 1.1. Zaterdag bekend maakten. Er was een goede belangstelling toen om even 12 uur de voorzitter der ver- eeniging met een kort welkomstwoord de tentoonstelling opende. De heer C. van Eethen schetste daarbij de moei lijkheden, die men heeft moeten over winnen om deze tentoonstelling moge lijk te maken. Spreker dankte allen die hieraan hebben meegewerkt. Een woord van gelukwensch richtte spreker tot de prijswinnaars. Goede re sultaten heeft men kunnen boeken. Spr. hoopt dat dit ook in de toekomst zoo zal blijven. Tot slot dankte spreker nog diegenen die de fraaie prijzen voor den wedstrijd hebben beschikbaar gesteld. Hierna werd nog het woord gevoerd door den eere-voorzitter, den heer A. Pijnenburg, die zich speciaal tot den voorzitter richtte en hem geluk wensch- te met de vele gewonnen prijzen. Spr. stelde hem de andere fokkers ten voor beeld en hoopte dat ook zij in de toe komst zulke fraaie resultaten zouden mogen bereiken. Hierna werd de tentoonstelling voor geopend verklaard en waren de vele belangstellenden in de gelegenheid de kampioenzangertjes en ook hen, die het er minder goed hadden afgebracht, te bewonderen. Hierbij bleek dat de ver- eeniging over prima vogels beschikt. Vooral de jongere beloven veel voor de toekomst. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat wanneer de Waalwijk sche kanariefokkers met dezelfde liefde en ambitie voor hun mooie sport werk zaam blijven, zij in de toekomst nog veel van zich zullen laten hooren. Veel belangstelling ook ging uit naai den fraaien stand van den vogel- en zaad-handelaar, den heer Brokken, die met zoo wat alles wat op de vogelteelt betrekking heeft, exposeerde. De Waalwijksche Kanarie-vereeni- ging kan met veel genoegen op dezen dag terugzien. De uitslagen, reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen, waren als volgt: MUZIEKSTUDIO VAN BOORT. De Muziekstudio van Boort trad Za terdagmiddag, met een uitvoering in „Musis Sacrumvoor de eerste maal in het publiek op. Wij mogen er direct bij zeggen, met volledig succes. Een goed bezette zaal heeft veel kun nen genieten van de muzikale prestaties van de leerlingen der studio, die in kor ten tijd uitstekende resultaten heeft mo gen boeken. Daaruit is de conclusie te trekken, dat het onderricht aan deze studio in vakkundige handen is, hetgeen vooral bij de jongste muzikanten te merken was. Zoo maakte bijv. de kin derzangklas de kleine foutjes waaraan alle beginnenden lijden daargelaten, een uitstekende indruk, die de beste be loften inhoudt voor de toekomst. Ook de prestaties der anderen mochten er zijn en werden telkenmale met een waardeerend applaus begroet. Het zou ons te ver voeren, het ge- heele programma aan een beschouwing te onderwerpen. Daarom zullen wij er mee volstaan te vermelden, dat de uit voering ervan niets te wenschen over liet. De Dameszangclub uit Zaltbommel luisterde met haar vocale prestaties de uitvoering op. Wij hopen weer eens spoedig een uitvoering van de Muziekstudio van Boort mee te maken. Maar dan op een geschikter uur. Dit zal de belangstel ling, die overigens niet slecht was, ten goede komen. WINTER-SERIE-MARSCHEN. Zondag werd de eerste van een serie Wintermarschen gehouden, georgani seerd door de Tilburgsche Wandel sportcentrale. Een viertal van deze marschen staan op het programma met resp. startplaatsen in Waalwijk, Don gen, Hilvarenbeek en Oisterwijk, De start van de eerste marsch had 1.1. Zondag om 10.30 uur v.m. plaats in Waalwijk vanaf Hotel ,,De Twee Ko lommen". Er waren een goede 80 deel nemers, waaronder maar enkele Waal- wijkers. Al deze hebben den tocht met succes volbracht en ontvingen in den vorm van een diploma een blijvende herinnering aan deze serie. Zij, die alle 4 marschen op de juiste wijze volbren gen, ontvangen bovendien een extra- belooning van artistieke waarde. PLOTSELING STERFGEVAL. Gistermorgen heeft de uitvaart en begrafenis plaats gehad van den 55- jarigen Herman v. d. Pas, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plotse ling is overleden. Vrijdagavond had v. d. P. zich nog met eenige buurtgenooten monter huis waarts begeven, waarbij niets er op wees dat de dood zoo vroegtijdig zou ingrijpen. Zaterdagmorgen, .toen huis- genooten hem wilden wekken, vond men hem dood in bed. ONDERHOUD VAN WEGEN IN DE PROVINCIE N.-BRABANT Op Dinsdag 17 December om half 11 is namens Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant door den Hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat in het gebouw van het Prov. Bestuur te 's-Hertogenbosch aanbesteed het jaar- lijksch onderhoud van en de uitvoering van de met het onderhoud samenhan gende vernieuwingen en herstellingen aan de bij de Provincie in onderhoud zijnde wegen, voorkomende op het Rijks- of Provinciale wegenplan, vervat in de bestekken 1 en 2. Idem aan de bij de provincie in on derhoud zijnde wegen, voorkomende op het tertiaire wegenplan vervat in de bestekken 3 en 4. Idem aan de bij de provincie in on derhoud zijnde wegen, niet voorkomen de op het wegenplan, vervat in de be stekken 5 en 6. Wij geven hier van ieder bestek tel kens den hoogsten en den laagsten in schrijver: Bestek I: J. Heymans te Rosmalen 57570; Zuid-Nederl. Asfaltmij, Val- kenswaard 40710. Bestek II: G. J. Vissers te Drunen 57950; Ch. Schapers en C. P. de Bont te Raamsdonk 19000. Bestek IV: A. van Dijk-Petit, Bergen op Zoom 32350; J. van Gooi te Oos terhout voor 29580. Bestek V: F. H. v. d. Pluym te Ros malen 19900 (ongeldig), Zuid-Ned. Asfaltmij., Valkenswaard 16225. Bestek VI: C. A. van Strien, Uden- hout 19120: A. van Dijk-Petit te Ber gen op Zoom 18600. RUILVERKAVELING IN NOORD-BRABANT. Nergens in het land tot zoo groote vlucht gekomen. Wellicht nergens in den lande heeft het ruilverkavelingswerk een zoo groo te vlucht genomen als juist in ons ge west, aldus Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, in hun antwoord op het verslag van de commissie van rappor teurs. Noord-Brabant stond in 1938 aan de spits wat betreft de uitgevoerde (in uit voering zijnde) ruilverkavelingen, zoo wel in aantal als in oppervlakte. Voorts was toen het aantal aangevraagde ruil verkavelingen het grootst in ons ge west: evenzoo behoudens een zeer Postgiro no's van de „Winterhulp Nederland" Winterhulp »N ed er Ia ndcr, den Haag, No. 5553. Als bank der «Winterhulp Nederland is aang wezen de Kasvereeniging N. V. Amster dam No 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. uitgestrekt blok in Utrecht de op pervlakte. De cultuurtechnische dienst is bij voortduring diligent om belanghebben den van de voordeelen der ruilverkave ling te overtuigen. Ook hebben vele burgemeesters met goed beleid en met goed geluk de gedachte der ruilverka veling gepropageerd bij de bevolking hunner gemeente. Hun komt daarvoor lof en dank toe. Ged. Staten zijn van oordeel, dat er niet voldoende aanleiding bestaat om in het algemeen de spoedige totstand koming van ruilverkavelingen te be vorderen door deze vanwege de pro vincie aan te vragen. Mocht in een bij zonder geval een nuttige ruilverkave ling niet van andere zijde worden aan gevraagd, dan zullen zij niet aarzelen een aanvrage door de provincie te be vorderen. Wat de ruilverkaveling in de Haag- sche beemden betreft, zijn zij voorals nog van meening, dat belanghebben den aldaar van 't nut overtuigd zijn en dus ruilverkaveling zullen aanvragen. Mocht dit niet tijdig geschieden, dan zou een aanvrage vanwege de provin cie in overweging genomen kunnen worden. Watervrij maken van groote gebieden. De werken van het gebied der Bene- den-Donge zijn een onderdeel van het onlangs begonnen groote werk van be dijking van den Bieschbosch, afsluiting van Donge en Oude Maasje, belangrij ke verzwaring van zeedijken in Noord- Brabant en Zuid-Holland en indijking van buitengronden langs den Amer. De bedoeling is, deze groote gebieden ge heel watervrij te maken. De rijkswater staat heeft hierbij de leiding, maar ook de provinciale waterstaat is inqescha- keld. Wat de verbinding Mark-Vliet en Vliet-Bergen op Zoom betreft, 't over leg tusschen rijk en provincie eener- zijds en de heemraadschappen van Mark en Dintel en Roosendaalsche en Steenbergsche Vliet anderzijds zal bin nenkort worden geopend. Een verbinding Vliet—Bergen op Zoom is nog aanhangig bij het minis terie van Waterstaat. Kort na de vorige zitting hebben Ged. Staten overleg gepleegd met den opbouwdienst, die zijn krachten wilde verleenen tot aanleg op groote schaal van rijwielpaden. Wegens inkrimping van dezen dienst is dit niet doorgegaan. Er bestaat uitzicht, dat in het voor jaar op andere wijze hierin zal kunnen worden voorzien. UITBREIDING P. N. E. M. Verbinding met andere centrales. Gelukkig is kort voor het uitbreken van den oorlog besloten thans niet tot den bouw van een derde centrale voor de P. N. E. M. over te gaan, zoo schrij ven Ged. Staten aan de Prov. Staten. De voor den oorlog op plm. 10 millioen geraamde kosten, zouden thans nog veel hooger zijn. Tegelijkertijd is ech ter besloten tot den bouw van een 50.000 volt lijn van Geldermaisen naar Orthen, waardoor verbinding met de centrale in Gelderland, en tot den bouw van een 15.000 volt koppellijn van Woensel naar Erten, waardoor ver binding met de centrales der staatsmij nen wordt verkregen. Eerlang zal nog moeten volgen, een 15.000 volt lijn van Geertruidenberg naar Dordrecht, ter verbinding met de centrale te Rotter dam en de Noordelijk daarvan gelegen centrales. Ook zal de anomalie, dat zelfs de centrales van Geertruidenberg en Tilburg niet verbonden zijn. moeten worden opgeheven. DE INPOLDERING VAN DEN BÏESBOSCH. Naar Gedeputeerde Staten van Z- Holland onlangs hebben medegedeeld, is vanwege het rijk de medewerking van de provincie ingeroepen voor de uitvoering van een plan tot het water vrij maken van het grootste gedeelte van den Biesbosch, het gebied van de Donge en dat van het oude Maasje. De totale oppervlakte van deze gebieden is ongeveer 16.000 ha. De uitvoering van deze werken en hetgeen daarmee in verband staat, zou een belangrijke werkverruiming meebrengen. Naar aanleiding hiervan schrijven Gedeputeerde Staten thans aan de Pro vinciale Staten: Voor alles zij erop gewezen, dat de plannen nog niet tot een definitieven vorm zijn gekomen. Het vraagstuk op welke waterstanden in een verre toe komst, nadat nog velerlei werken zijn uitgevoerd, moet worden gerekend daarbij tevens voorop stellende, dat het risico voor het optreden van calamitei ten zoo gering mogelijk zal mogen zijn is zeer ingewikkeld. Omvangrijke studiën en mogelijk ook nog waarne mingen zijn daarvoor noodig. Dat in den afgeloopen zomer reeds een be scheiden begin is gemaakt, waarbij van voorloopige gegevens is uitgegaan, i\omt, omdat het toen noodzakelijk werd geacht ten spoedigste met enkele werkverschaffingswerken aan te van gen. Het geheele vraagstuk wordt thans echter opnieuw bestudeerd. Niet alleen worden de vereischte hoogten nog nader bepaald, doch ook de uitvoe- i ingsmethoden .zullen volledig nader onder oogen worden gezien. Het laat zich aanzien, dat belangrijke onderdee- len op de gebruikelijke wijze zullen worden besteed. De alhier bestaande Vischclub „Vis- schers Geduld" zou Zaterdag j.l. ook haar geluk eens gaan beproven en 't visehwatcr, het Drongelsche Kanaal, eens met den zegen gaan bewerken. Waaróm ook niet. Een braadje visch in dezen tijd is welkom, en gewis en zeker zou het een klein kunstje zijn om dit met den zegen eens gauw te bemachtigen. Een zustcr-club uit de buurt haalde met den zegen een buit van 2000 pond op, waaronder niet minder dan 55 snoeken, waarbij er waren van om en om de 20 pond. Men toog dus welge moed op pad. Na den zegen echter driemaal te hebben uitgeworpen, waarbij een al- stand van pl.m. 1000 M. werd afge trokken, werden slechts een snoek en een paar kleine vischjes bemachtigd, zoodat na de verdeeling van den buit elk met 3 vischjes huiswaarts toog. Er zit niets anders op dan de netten nogmaals uit te werpen, doch dan aan den anderen kant. Zondagmiddag had alhier de onthulling plaats van een beeld van den patroon der parochie, den II. Jo annes den Dooper. Dit beeld is ontwopen en vervaar digd door den Weleerw. Pater Pax. Vermeer van het klooster Mariën- kroon, alhier, en stelt voor St. Jan, uitziende naar den Verlosser. De ge heele houding drukt rustige kracht en sterke vastberadenheid uil. Het beeld is 1,50 M. hóóg en is geplaatst voor het bondsgebouw der parochie. De onthulling geschiedde door den Zeereerw. heer Pastoor Bex in aanwe zigheid van tal van belangstellenden, waarbij door de leden der Jonge Wacht een St. Janslied gezongen werd. Hierna werd in het bondsgebouw een oudersavond gegeven, waar na een kort inleidend woord van den Weleerw. heer kapelaan, de installa tie plaats vond, van een nieuwe groep Jonge Wachters en aan alle leden van de Don Bosco groep het groene koord werd uitgereikt. De K.J.M. en Jonge Wacht luister den dezen avond met liederen en voor drachten op. Op Vrijdag 13 December j.l. over leed vrij onverwacht in den ouder dom van ruim 7(> jaren, mej. Johanna Maria van Veghel, beter bekend als „Hanneke de Winter". Gedurende ruim 49 jaren was zij als dienstbode in dienst bij de familie P. de Winter alhier. Voorwaar een unicum. Bij haar 40-jarig dienst jubileum werd zij door H.M. de Koningin met de zilveren eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, be giftigd. Velen zullen aan haar aangename herinneringen behouden. Haar goed heid en groote vrijgevigheid waren spreekwoordelijk en maakten haar bij een ieder geacht en bemind. Vooral de volontairs die in den loop der jaren ten gemeentehuize werkzaam waren, kunnen hiervan getuigen. Brak het St. Nicolaas- en 't Kerst feest aan, dan werden met de hulp van „Hanneke" de St. Nicolaas- en Kerstpakketten gereed gemaakt en zorgde zij, dat deze ter bestemder plaatse kwamen. Gebeurde het dat een bewoner van hei gemeentehuis zich bij een of an dere gelegenheid niet recht fit ge voelde, dan trachtte „Hanneke" hem door een lekkere kop koffie weer op verhaal te doen komen. Meer nog echter leerde men haar waardeeren, wanneer minder prettige voorvallen plaats hadden. Kwamen zulke gevallen in de familie voor, dan gaf zij immer van haar groote belang stelling en medeleven blijk. Moest een volontair examen doen, dan deed zij goede werken en trachtte daardoor 't hare er toe bij te dragen den candi- daat te doen slagen. Kortom, met hun De heer Peter van Tongeren te Elbu:g heeft, den leeftijd van 100 jaar bereikt. De heer van Tongeren heeft vyf kinderen gehad, waarvan er vier nog in leven zijn. Voorts heeft hij 27 kleinkinderen en 24 achterklein kinderen. De jubilaris heeft 2 broers, respectievelijk van 86 en 93 jaar en een zuster van 88 jaar. De drie ge broeders z(jn allen in December geboren. Zij stammen uit een sterk geslacht, immers hun moeder is 98 jaar geworden. De jarige met zijn achterkleinkind op de schoot, terwijl twee andere achterkleinkinderen hem een fruitmand aanbieden. (Polygoon). 0 Uitslag van den Kanarie-zang-wedstrijd dei- Eerste Waalwijksche Kanarievereeniging, heden en morgen te houden in 't café A. v. d. Pluijm. Klas I, 4 vogels eigen teelt 1940, le prijs C. van Eeten met 311 punten: 2e prijs G. Brok met 301 punten; 3e prijs A. Brok met 295 punten. Klas II, 2 vogels eigen teelt 1940. le prijs C. van Eeten met 153 punten: 2e prijs A. Brok met 148 punten: 3e prijs W. Raaij- makers met 147 punten. Klas III, 1 vogel eigen teelt 1940. le prijs C. van Eeten met 78 punten: 2e prijs W. Raaijmakers met 75 punten b.L; 3e prijs A. Brok met 75 punten b.L; 4e prijs G. Brok met 72 punten b.L: 5e prijs C. van Eeten met 72 punten b.L Klas IV, 2 vogels open klas. Ie-prijs A. Brok met 150 punten; 2e prijs W. Raaijmakers met 135 punten. Klas V, 1 vogel open klas. le prijs P. Ketelaars met 78 punten; 2e prijs H. de Graaff met 75 punten b.L: 3e prijs A. Brok met 75 punten b.L; 4e prijs G. Brok met 72 punten b.L; 5e prijs J. Brokken met 72pun- ten b.L Klas VI, 1 vogel overjarig eigen teelt, le prijs W. Raaijmakers met 84 punten; 2e prijs G. Brok met 81 punten; 3e prijs C. van Eeten met 81 punten b.L; 4e 'prijs G. Brok met 81 punten b.L Derby vogel G. Brok met 78 punten Favoriet vogel C. van Eeten met 81 punten. Wisselbeker klas I C. van Eeten. Wisselbeker Klas II C. van Eeten. Wisselbeker klas III C. van Eeten. Wisselbeker klas IV A. Brok. Wisselbeker klas V P. Ketelaars. Wisselkruis klas VI W. Raaijmakers. Beker geschonken door P. Ketelaars voor meesterzanger der tentoonstelling, gewonnen door W. Raaijmakrs met 84 punten. Beker geschonken door J. Brokken voor mees terzanger van klas I, C. van Eeten met 81 p. Beker geschonken door J. Brokken voor mees terzanger van klas II, C. v. Eeten met 81 p. Eerekruis geschonken door de fa. Wijnands van Reusen, Amsterdam, gewonnen door C. v. Eeten met 78 punten. Beker geschonken door J. Brokken voor den vogel met den besten holrol, C. van Eeten met 7 punten. Bondsmedaille gewonnen door C. van Eeten met 81 punten. Prijs gewonnen door A. Brok, geschonken door A. Brouinels. Prijs gewonnen door H. de Graaff, geschon ken door A. Broumels.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5