RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND LAATSTE BERICHTEN BEDIENDE. Gemengd Nieuws Gevraagd JONGSTE Biljart met queues en ballen. een klein Woonhuis een dubbel Woonhuis 'n kleine Bouwplaats KAATSHEUVEL. Advertentiën. 2 gemeubileerde KAMERS N.V. M. LIPS, Drunen. Men is in Aalsmeer in verband met de komende Kerstdagen druk bezig met het plukken van hulst en bessen. Deze fraaie kerstversiering wordt met uiterste zorg geplukt, in manden verpakt en zoo verzonden. De hulst wordt in manden verpakt. (Polygoon). wel en wee leefde zij intens mede. Moge zij thans beloond worden voor het vele goede dat zij gedaan heeft. De raad der gemeente Waspik zal a.s. Vrijdag 20 December des na middags 2.30 uur, in openbare verga dering bijeen komen. Aan de orde: 1. Mededeelingen. 2. Aanvulling bouwverordening. 3. Ver zoek om subsidie voor de Bewaar school in Waspik-Boven. 4. Reclame tegen belastingen. Rooy, 80 jr. Vertrokken: A. Versteeg naar Oosterhout. W. M. C. Zylmans naar Raamsdonk. J. A. v. Dorst naar Gilze ca. W. C. Hoogers naar Ede. Ingekomen: A. H. A. de Kort en gezin van Tilburg. M. J. v. Stokkiun en gezin van Valkens- waard. Ja. Tha. Ca. Ma. van Haren van Beugen. L. Maas van Tilburg. WASPIK. Over de maand November 1940. Geboren Maria Calharina dv. Willem Neder- veen-Vreijsen. Nicolaas Gerardus zv. Antonius P. Schellekens-Harks. Pau- lus zv. Leonardos Smits-Schapers. Eli sabeth Maria Cornelia dv. Cornclis X. Schmitz-de Wit. Overleden: Cornells Johannes Verschure, oud 1 jaar. Thomas Hamers oud 08 jaren, echtge. van Anna van Gorkum. Adria- na Heesters oud 50 jaren. Huwelijken Theodorus A. A. de Graanw oud 29 ja ren en Anna M. Schoenmakers oud 28 jaren, beiden te Waspik. Josephus M. Ktiijsters oud 43 jaren en Richarda II. A. van Dongen oud 30 jaren, beiden te Was pik. Petrus W. A. Muskens oud 27 ja ren en Adriana P. M. de Bont oud 29 ja- te te Waspik. /I rmenconcert A polio. Zondagavond gaf de Kon. Erk. Har monie Apollo in de Bel Canto-zaai een zeer goed geslaagd armenconcert ten bate van de St. Vincentiusvereeniging. Tot in de uiterste hoeken was de zaal bezet met een aandachtig publiek, dat genoot van de goede muziek, die Apol lo, onder leiding van zijn Directeur Bisselink presenteerde en het zeer ge varieerde programma, dat van Osla- de's Cabaret Ensemble bood. 't Was een non-stop-.programma, dat clck wat wills bood en de gelegenheid gaf tot gulle lach en opgewekte stemming. Een laffe daad. Zondagavond omstreeks half elf werd in de Schoolstraat bij Mevr. de wed. L. wiens zoon secretaris is van de plaatselijke afdeeling van de Ned. Unie een ruit ingeslagen. Een daad, die van geen enkel weldenkend mensch, de goedkeuring kan wegdra gen. Kanariesport. Uitslag van de in den Ii.K. Gildenbond door dc Kanarievereeniging „Zangverc- eling" alhier gehouden wedstrijd, beoor deeld door den heer F. A. Schoep, keur meester Tilburg en J. Reijncn adspiranl keurmeester Breda. Klasse 1: 4 vogels eigen teelt: 1 M. Wellens 313 pnt.; 2 A. v. Wanrooij 292 pnt.; 3 A. v. Wanrooij 237 pnt. Klasse II: twee vogels eigen teelt: 1 Th. van Rijswijk 141 pnt.; 2 Th. v. Wanrooij 135 pnt.; 3 P. Lauryssen 129 p. 4 C. Klis 129 pnt. Klasse III: een vogel eigen teelt: 1, 3 en 4de pr. A. v. Wanrooij met resp. 72, 69 en 66 pnt.; 2 M Wellens met 69 pnt. en 5 J. de Man met 66 pnt. Klasse IV: twee vogels open klasse: 1 P. Lauryssen 150 pnt. en 2 A. v. Wan rooij 141 pnt. Klasse V: Een vogel open klasse: A v. Dongen 84 pnt.; 2 M. Wellens 81 pnt.; 3 Th. v. Rijswijk 72 pnt. en 4 A. v. Wanrooij 73 pnt. Derby-vogel gewonnen door M. Wel lens en A. v. Wanrooij resp. met 87 en 81 pnt. Favoriet vogel gewonnen door M. Wel lens en P. Lauryssen met resp. 87 en 63 pnt. Wisselbekers in klasse I. II en III ge wonnen door M. Wellens, Th. v. Rijswijk en A. v. Wanrooij. Klokje open klasse definitief gewon nen door P. Lauryssen. Standaard kanarie 5e klasse Ant. v. Dongen. Bonsmedaille eigenteelt M. Wellens 87 pnt. Wandbord meesterzanger open klas se P. Lauryssen 87 pnt. Beste holrol M. Wellens bij loting met A. v. Wanrooij. Beste Schokkel M'. Wellens bij loting met A. v. Wanrooy. Beste knor. kloek en holklingel P. Lau ryssen. Biljart.sport. Dinsdagavond had in café J. v. Dun de return-match plaats van de Biljartclub „Na Arbeid Sport" gevestigd bij den lieer L. v. Berkel tegen „Krijt op Tijd" de club uil café v. Dun. De uitslag was: Na Arbeid SportKrijt op Tijd. SchalkenH. v. Dun Testers—P. de Gouw L. v. BerkelJ. v. d. Kaa J. dc Ni.jsW. Kamp L. Brokken—F. Tuerlings v. d. LouwJ. de Bondt Soeterboekde Brouwer Totaal EVACUATIE VAN GINNEKEN. LOONOPZAND. Vanaf 9 t/m 14 December 1940. Geboren Ja co ba Francisca dv. G. v. d.Waals-v. d. Pluym. Mar in lis Daniël Cornelius zv. M. I). Schellekens-Rolberg. Wilhel mus Godefridus zv. P. J. Schapcndonk- Enimers. Caroline Arnoldine Gerar- dine Maria dv. A. (1. J. Schalken-Veke- mans. Overleden: Wilhelinina Philomena, weduwe van D. de Rooij, eerder weduwe van C. de Duitschland zou niet lijdzaam toezien bij afmatting van Italië. Onder het opschrift: „EngHsch Fata Morgana", schrijft de „Völki- scher Beobachter", in zijn Zondags blad over de operaties in de Egypti sche woestijn, waar het den Engel- schen voor de eerste maal sedert het deelnemen der Italianen 'aan den oorlog is gelukt het militaire initia tief te nemen en zich op het terrein te handhaven door het ondernemen van een tegenaanval. Üe V. B. stelt de vraag: ,,Wa1 kunnen de Engelscbe daar strate gisch bij winnen? Bereiken zij meer dan wal deskundigen zoojuist nog maarschalk Graziani verweten, toen hij over de Lihvsche grens Egypte binnendrong, n l.een verlenging var de ra vitailleeringswegen Wat win nen de Engelsehen in Libye, welks grenzen zij overigens nog lang niet "hebben bereikt? Op zijn best een prestige-succes, zooals in het voor- |aar de landing in Andalsnes, het het binnenvaren in de fjord van Narvik. Waren deze gebeurtenissen echter voor den afloop van de opera lies in Noorwegen van beteekenis? Vermochten zij zelfs het oorlogs potentieel van Duitschland te ver zwakken Wanneer men hierna verwijst, vt rvallen ook alle conclusies, die de strategen om de groene tafel te Londen trekken uit de gevechten in Noord Afrika. Tenslotte wijst het blad er op, dal Italië in al de jaren, die aan den oor'og zijn voorafgegaan ontzaglijke dingen heeft gepresteerd en welsteeds opnieuw. De Engnlschen gelooven daarom klaarblijkelijk, dat de Ita lianen sneller moe worden dan de Duitschers. De bezetting van So mali land had eigenlijk een les voor hen moeten zijn. En gelooven de Engelschen werkelijk, dat men in Duitschland rustig zou toezien bij een afmatting van Italië? Juist den laatsten tijd heeft de Britsche pro paganda uit hel feit, dat Duitschland niet in Griekenland heeft ingegrepen, willen afleiden, dat men in Berlijn de Italianen „in de soep" wil laten zitten In tegenstelling tot Engeland denkt men in Duitschland echter ook in militairedingen nuchter. Naar Duit sche opvatting geven de gebeurte nissen. zoowel in Griekenland als in Egypte geen aanleiding tot bezorgd heid. Dit oordeel wordt geveld in volkomen bekendheid met het Ita baansch oorlogspotentieel. Misschien geeft dat dien Engelschen, die zich de juistheid der Duitsche militaire oordeelen uit Frankrijk nog herin neren te denken en maakt het bun mogelijk den toestand te zieD, zoo als hij werkelijk is. HET ITALIAANSCHE VOLK WEET, DAT HET DUITSCHE VOLK EN ZIJN WEERMACHT AAN ZIJN ZIJDE STAAN. De Engel sche regeering, zoo schrijft de Berliner Börsen Zeitung, doet eenerzijds alles om de bevolking niet tot nadenken te laten komen, en an derzijds wil zij door berichten over successen de stemming omhoog bren gen. In dit licht moet men ook de ge beurtenissen aan het front in Noord- Af ri ka beoordeelen. Hetzelfde Enge land. dat uit een beperkt tactisch suc ces een keer van den oorlog probeert te maken, moet tevens in de Vereenig- de Stalen bekennen, dat zijn positie noodlijdend en wanhopig is. De onder nemingen in de Middellandsche Zee dwingen Engeland om betrekkelijk groote deelen van zijn militaire, oeco- nomische en maritieme kracht van 't moederland weg te halen en daar te vestigen, waar de beslissing stellig niet zal vallen. Voor de Vereenigde Staten heeft Engeland, het koste wat het wil, een „overwinning" noodig. Het hoopt voorts het binnenlandsche front in Italië te treffen en lusschen Duitschland en Italië wantrouwen te zaaien. Daarbij speculeert het op de vergeetachtigheid van de wereld, die bijna een half jaar lang getuige is ge weest van een ononderbroken Brit- schen aftocht. In dezen oorlog gaat 't niet meer alleen om de successen van cenigc divisies. De oorlog der divisies is heslist. In Italië en Duitschland staan nog goed uitgeruste legers gereed voor el ke nieuwe taak. Het gaat thans om de vernietiging van het oorlogspoten tieel in eiken vorm. Juist dit proces der vernietiging schrijdt ten nadeele van Engeland voort. Het oogenblik komt in zicht, waarop de Engelscbe illusies en alle pogingen om de strijd vaardigheid van het Italiaansche volk en den Italiaanschen soldaat te breken alsmede de Duitsch-Italiaansche sa menwerking in goede en slechte dagen te schokken, ineen zullen storten. Het Italiaansche volk weet, dat het Duit- sche volk en zijn weermacht aan zijn zijde staan. LONDEN VRAAGT WASHINGTON FORMEEL FINANCIEELEN STEUN. Hel D.N.B. meldt uit Washington: Associated Press verklaart van of- ficiecle zijde te hebben vernomen, dal de Britsche regeering den Vereenigden Staten thans formeel om financieelen bijstand heeft verzocht. Reuter bevestigt, deze mededeeling dat Groot-Brittannië den Vereenigden Staten formeel om financieele hulp verzocht heeft. Associated Press verneemt nader, dat Engelands verzoek eerder als „fi nancieele hulp" dan als „leening ge kenmerkt moet worden. Engeland heeft hoofdzakelijk belang bij een belofte, dat hel oorlogsmate riaal in de Vereenigde Staten kan blij ven koopen, wanneer zijn huidige dol lartegoed in de Vereenigde Staten zal zijn uitgeput. Minister Morgenthau heeft er in de persconferentie op gewezen, dat eenige officicele verklaring over deze aange legenheid van het Witte Huis moet komen. Bovendien wees hij er op, dat er zonder toestemming van het con gres, geen financieele hulp aan Enge land verstrekt kan worden. DE JACHT OPEN. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat in het geheele land gedurende het tijdvak van 1 Januari 1941 tot| en met 31 Januari 1941 de jacht op fazanten, hazen, gan zen, alle soorten eenden (behalve berg eenden en eidereenden)watersnippen, meerkoeten en goudpluvieren zal zijn geopend. Het vangen van ganzen, alle soorten eenden (behalve bergeenden en eider eenden), watersnippen, meerkoeten en goudpluvieren door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan. Eveneens wordt toege staan het vangen van alle soorten een den (behalve bergeenden en eidereen den) door middel van eendenkooien. BUITENGEWOON LANDMEET KUNDIG WERK. Ten behoeve van ruilverkavelingen en nieuwe kadasterkaarten. Met ingang van 1 Januari zullen zes bureaux worden opgericht ten behoeve van den dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk bij het kadaster. Deze bureaux zullen gevestigd worden te Groningen, Zwolle, 's-Hertogen- bosch, Utrecht en Eindhoven. Dit buitengewoon landmeetkundig werk zal in de eerste plaats worden verricht ten behoeve van ruilverkave lingen; daarnaast is het de bedoeling, dat de dienst eventueel de totstandko ming van vernieuwingen van kadastra le kaarten zal bevorderen. Naar wij vernemen, is als leider van bovenbedoelden dienst aangewezen prof. J. H, Tienstra te Delft. DE STEUN VOOR HET MISDEELDE KIND EN HET AANDEEL VOOR BE BETROKKEN VEREENIGINGEN. De Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop van de Kinderpost zegels en de prentbriefkaarten voor het Kind, meldt ons: Voor de a.s. verdeeling van de op brengst van de kinderpostzegels en prentbriefkaarten voor liet Kind, zul len ditmaal bijna 400 vereenigingen in ons land in aanmerking komen. De papieren welke voor deze vereenigin gen bestemd zijn, liggen op het oogen blik bereids alle gereed bij den Pen ningmeester te 's-Gravenhage. Hier mede is bereikt, dat het aandeel dat ontvangen wordt, zoo snel mogelijk uitgereikt kan worden. Het wachten is thans op het eind bedrag, dat den Oden Januari a.s., den laatsten dag van den verkoop bereikt zal worden. Dc hoe grootheid hiervan ligt geheel in handen van het Neder- landsche volk, van welke deelneming aan het gebruik van zegels en prent briefkaarten de totale som geheel af hangt en waarop duizenden misdeelde kinderen wederom met groote span ning verlangend uitzien. De arrestatie van een inbreker Een café door zes politieman en omsingeld. Vrijdagavond laat ontdekte men dat er in het winkelbedrijf van de coöperatie aan de Hoofdstraat te Hoogeveen was ingebroken Een bedrag van omstreeks 140 werd uit de winkellade vermist Onmiddellijk stelde men de politie hiervan in kennis en uit alles bleek dat het niet onmogelijk was dat een zekere P. J. Been oude bekende van de politie, aan het werk was geweest. Bij nasporing bleek echter dat B. zich reeds van de Paaschdagen af had schuil gehouden in een café'tje, zonder dat de politie daarvan iet§ had bemeikt Zes politiemannen omsingelden het café Op het laatste oogenblik poogde B. door een raam te vluchten, doch hij werd opgevangen door de politiemannen, die den zich hevig verzettenden man arresteerden. Hij trachtte zich nog te ontdoen van een beurs met gestolen geld, dit werd echter tijdig ontdekt. Door een autobus overreden en gedood Gisteravond is de J9-jarige dochter van den heei Vermin bij den Tilten» berg onder de gemeente Bloemen- daal door een autobus van den dienst Haarlem Den Haag over- reden. Zij kreeg een der voorwielen over het hoofd en was op slag dood. Het lijk is naar het gemeentehuis te Noordwijkerbout vervoerd. Het ongeluk ts vermoedelijk te wijten aan de duisternis, waardoor het slachtoffer, dat de bus wilde aanhouden, niet zag, dat het voertuig nog een stukje doorreed. Geen tentoonstelling van duiven Namens de commissie ter behar- tiging der belangen van Nederland- sche postduivenhouders maakt de bewindvoerder J. Hornstra bekend, dat alle tentoonstellingen van alle soorten duiven streng vpi bodpn ziin REQUIEM MIS. Wij herinneren er aan dat morgen ten 10 uur in de parochiekerk van St. Jan eene plechtige H. Mis zal wor den opgedragen voor de zielerust van Dr. H. Moller, waarbij zeker buiten be stuur, leeraren en leerlingen der school, vele ouders en belangstellenden tegen woordig zullen zijn. JONG ECHTPAAR zoekt met keuken of kookgelegenheid. Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 63684 TE KOOP GEVRAAGD: EEN TWEEDEHANDS Brieven met prijsopgaaf on der no. der adv. aan 't bureau van dit blad. 63683 TE KOOP GEVRAAGD: CHR. J. KLERKX, Makelaar, Grootestraat 192 A, Waalwijk. De ontslagen hoofdagent van politie v. B. ver zet zich tegen het ontslag. Tegen een getuige een klacht wegens meineed ingediend. Maandag is het ambtenarengerecht te 's-Her- togenbosch bijeengekomen ter behandeling van het verweer van den voormaligen hoofdagent van politie te Ginneken, F. J. K. van B., tegen liet hem door den burgemeester dier gemeente gegeven ontslag als hoofdagent van politie. Volgens de opvattingen van den burgemees- Ier is deze ex-hoofdagent, destijds de hoogste functionaris in het politiecorps ter plaatse, bij de evacuatie in Mei in gebreke gebleven. De burgemeester verklaarde ter ztting den nacht van 9 op 10 Mei ten raadhuize te hebben doorgebracht. Om 4.45 uur kreeg hij de mede- dceling, dat de oorlog was uitgebroken en dat bepaalde opdrachten moesten worden uitge voerd. Op dat oogenblik bevond zich de voor malige hoofdagent te bed, zooals hij zeide, om dat hij niet wist, dat er iets bijzonders was. Hij had wel vliegtuiggeronk gehoord, maar méér niet. Den voorzitter leek dit zéér apocrief en be toogde, verder naar aanleiding van een opmer king van klagers raadsman, dat de hoofdagent zeker verplicht was geweest zich, toen hij het vliegtuiggeronk hoorde, aanstonds van den toe stand op de hoogte te stellen. Hierna werd besproken wat er op den dag der evacuatie en den nacht daaraan voorafgan- de, is voorgevallen. De burgemeester zette uiteen, dat er te Gin neken in het geheel geen maatregelen voor eva cuatie waren genomen, omdat kort tevoren de verzekering was gegeven, dat evacuatie niet noodig zou zijn. Nadat de burgemeester later van den burgemeester van Breda had vernomen, dat deze het bevel tot evacuatie zoowel van den Franschen generaal Dubois als uit Den Haag had ontvangen, had hij het politiekorps opdracht gegeven de bevolking aan te zeggen, dat zij de gemeente moesten verlaten. Hij had daaraan toegevoegd: ,,Wij blijven tot 't laatst". Klager was toen niet in uniform. Reeds bij den aanvang van de evacuatie stond klager volkomen reisvaardig, niettegen staande de burgemeester hem opdracht had ge geven te blijven. De klager beweerde integendeel opdracht van den burgemeester te hebben gekregen zijn uni form uit te trekken en de gemeente te verlaten, nadat de stoet zou zijn gepasseerd. De 64-jarige mevrouw C. verklaarde, dat zij op den dag der evacuatie des morgens om half tien bij klager is gekomen, die bezig was een en ander in te pakken. Hij was toen niet meer in uniform. Met klager en zijn gezin was ge tuige C. volgens haar verklaring om half twee, ten hoogste twee uur, vertrokken. Klager zeide daarop daarvoor vergunning van den burge meester te hebben gekregen. Getuige blijkt niet verder dan Koewacht te zijn gevlucht, doch de hoofdagent is verder naar het zuiden getrokken, omdat hij, zooals hij voor gaf van de bezetting iets te vreezen had, ten gevolge van zijn maatregelen als ambtenaar. Daar deze verklaring niet overeenkwam met een vroeger door haar voor den burgemeester afgelegde verklaring, bracht deze laatste een desbetreffende door getuige onderteekende ver klaring in het geding. Getuige ontkende dat de door den burgemeester overgelegde verklaring door haar is afgelegd en onderteekend. Nadat de gemeente-ontvanger van Ginneken het door den burgemeester overgelegde geschrift herkend had als de in zijn bijzijn door mevrouw C. afgelegde en onderteekende verklaring, werd de zitting geschorst ten einde het Ambtenaren gerecht gelegenheid te geven, bij den officier van justitie een vervolging op vermoeden van meineed in te stellen tegen mevrouw C. Nadat de vice-president van de Bredasche rechtbank en een rijksrechercheur waren ge hoord werd den overigen getuigen medegedeeld, dat zij tegen een naderen datum opnieuw zul len worden opgeroepen. De voorzitter stelde daarop aan klager ver schillende vragen op den man af; deze ontken de alle tegen hem ingebrachte beschuldigingen. De voorzitter waarschuwde hem ernstig voor meineed en schorste de verdere behandeling tot nader datum onder mededeeling, dat alle in de rapporten van den burgemeester genoemde po litieambtenaren als getuigen zullen worden op geroepen. 68- 75 32- - 50 29- -100 76- 100 31- 50 71 75 75— 50 382— 500

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6