I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. KERSTMIS 1940. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. ..NOORD,BRABAND" ,8,3 WAALWIJK ,s,3 Winterhulp Nederland. H. Kolsteren-Lagarde Denkt aan de verduistering i Ontoereikende verduistering heeft ernstige gevaren tot gevolg en wordt zwaar gestraft. Prima Brandewijn Jenever Cognac Bessen Jenever Wijnen en Likeuren, NUMMER 103. DINSDAG 24 DECEMBER 1940. 63c IAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. AdvertentiCn moeten Woensdag- en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn: Prijs der Advertentie-a. 20 cent per regel. Minimum* 1.5C Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Past 't wel in deze dagen van ramp spoeden in duizenderlei vorm, 't Kerst feest te vieren? Het feest van den Vrede. Het feest van al wat goed en edel is en beloften van liefde en zacht heid in zich houdt? Wat moet er niet omgaan in de ge moederen der menschen, die zich straks gaan opmaken voor de Kerst-Mis, dat feestelijk gebeuren, dat meer dan wat ook, de ware en echte kerststfeer be nadert? Het waren nu geen zilveren klokkenklanken, die zich voortstuw den door de ijle, zuivere lucht, om de bevolking kond te doen, dat in dezen nacht de Verlosser geboren was. Het is alles stil en doods. Een stilte die ieder oogenblik ruw verbroken kan worden door daverend machinegeweld, op zoek naar nieuwe doelen om dood en verderf te gaan zaaien. Misschien ook op Kerstmis, het feest van den vrede. Kerstmis-Oorlog. Bittere ironie. Zelfs de natuur houdt zich ditmaal afzijdig. Geen sprankelende wintersterrenlucht, die een sneeuwlandschap beschijnt. Niets van dat alles. Slechts troostelooze triestheid. Triest heid op het feest waarop wij de Ge boorte van Christus gedenken. Triest heid rond dit overweldigende gebeu ren, waarbij al onze rampspoeden, al waren zij duizendvoudig vermeerderd, nog in het niet zouden verzinken. Triestheid bij de gedachte aan Hem, die vanuit den Hemel nederdaalde om de lijdende menschheid te verlossen. Triestheid. Het mag naar buiten zoo lijken; innerlijk zal er vreugde zijn, de vreugde rond het Kerstfeest. Buiten mag de wereld rommelen en in hare voegen kraken, wij zullen het, althans dezen dag, vergeten. Kerstmis. Ook nu zullen wij dit feest vieren, maar meer dan ooit zoo als het werkelijk gevierd moet worden. In de kerken zullen wij Kerstmis vie ren. Daar zullen wij bidden op den dag van het Vredesfeest, voor den Vrede der wereld, een vrede die komen zal en komen moet. Wij zullen ons met Kerstmis betere menschen voelen, ver weg staande van 's werelds woelingen, als wij in den intiemen huiselijken kring rond den haard geschaard zitten en de kerst boomkaarsjes zacht opflikkeren en geheimzinnige schaduwen werpen op den rood-belichten muur. Ook het Kerstfeest 1940 moet ge vierd worden. Laten wij, nu meer dan anders nog, mee jubelen met de Kerk, om het wonder der Blijde Geboorte mèt haar te vieren. Het Kind van Beth lehem is er immers om de oude, tie rende wereld van nieuw leven te ver vullen; om een moede menschheid de hoop op den vrede weer terug te geven. Tot Hem moeten wij onze toevlucht nemen. Tot Hem, Koning en Heer- scher van hemel en aarde. Een Ko ning die ons allen Zijn wil kan op leggen, maar in Zijn goedertierenheid, zeker onze gebeden zal verhooren, die nu, op Zijn Feest, zeker in massa tot Hém zullen opstijgen. Bidden wij nu, dat Zijn Licht niet te vergeefs zal branden voor deze ge kwelde wereld. Dan zal ook deze Kerst mis een goede Kerstmis zijn en een voorlooper voor betere tijden. DE NED. UNIE ENZ. In het Jaaroverzicht, dat de Neder- landsche Linie ons over haar werk zaamheid toezendt, wijst zij erop, dat het Driemanschap geleidelijk is over gegaan tot nadere preciseering van zijn program. Zoo heeft 't reeds verklaard, dat het een Nederlandsch socialisme wil, dat zich tegen de klassenstrijdge dachte keert en de nationale volksge meenschap op den voorgrond stelt; het beschouwt Vlamingen als Nederlan ders, doch acht een staatkundige her- eeniging alleen mogelijk indien beide partijen zich dienaangaande duidelijk uitspreken. Maar na verkregen onaf hankelijkheid, wat ,,dus" tijdens den duur van de bezetting uitgesloten moet worden geacht, daar beide partijen niet over de vrijheid van staatkundig han delen beschikken. Friesland heeft recht op cultiveering van het volkseigene in Nederlandsch verband. Voorts zal Ne derland zijn volle bijdrage moeten ge ven bij den opbouw van een nieuwe Europeesche orde, er zal één nationale jeugdbeweging en één arbeidsdienst in Nederland moeten komen en de ge dachte van de Nederlandsche volksge meenschap zal in een eigen Nederland- schen vorm gegoten moeten worden. Voorts wordt verteld, dat een com plex van oorzaken na den lOen Mei den stoot tot de oprichting gaf, o.a. een verlangen naar een hechte, ongeschei den volksgemeenschap. Dit verlangen, aldus het overzicht had zich trouwens ook reeds voor de oorlogsdagen van 10—14 Mei in ons land gedemon streerd. En dan worden als propagan disten met name genoemd: de Gronin ger Gemeenschap, het Dietsche Studen tenverbond, Brabantia Nostra, de Volkshoogeschool te Bakkeveen en de Volkseenheidconferenties te Woud- schoten. Tot de andere oorzaken der stichting van de Ned. Unie moeten gerekend worden: de „luchtledigheid" tusschen het Nederlandsche volk en den Duit- schen bezetter én het zoeken van velen in ons volk „naar een vorm om de Duitsche bezettende autoriteiten duide lijk te maken, dat hun aanvankelijke passiviteit allerminst een goedkeuring van de heftige activiteit van twee klei ne politieke groepen inhield." Het Driemanschap van de „Neder landsche Unie" heeft, ter verdere uit breiding van de scholing van haar plaatselijke leiders, propagandisten en leidinggevende leden, in Den Haag in verschillende localiteiten een nieuwe kadercursus geopend. Hieraan zijn reeds verschillende kadercursussen in geheel het land vooraf gegaan. Op de vraag, waartoe zulks dient als ze toch niet aan den practischen regee- ringsarbeid kan deelnemen, heeft het Driemanschap bij voorbaat reeds een antwoord gegeven in een verklaring waarin zij erop aandringt in de Neder landsche Unie een lichaam te zien voor positief werk en niet voor negativisme. Woordelijk zegt het Driemanschap ver der: „Wel kan de Nederlandsche Unie „voor haar practische voorstellen en „plannen bijvoorbeeld ten aanzien van „den Centralen Socialen Dienst en „van een nationale jeugdorganisatie „niet de benoodigde vrijheid van han delen verkrijgen, doch haar beginselen „brengen mede, dat zij haar taak voor „volksvoorlichting en volksopvoeding „voortzet". Al kan dus de Nederlandsche Unie niet werkzaam zijn op het gebied der organisatie van onze Nederlandsche samenleving en al moet zij haar activi teit beperken tot een voorlichtende taak, zij zal er zeer veel toe bijdragen om onder ons volk begrip en liefde voor den nieuwen tijd en den nieuwen geest te kweeken. In zijne mededee- ling zegt het Driemanschap o.m. dat de Nederlandsche Unie in de enkele maanden van haar bestaan en haar werk heeft ondervonden, hoe enorm groot de behoefte aan de nieuwe binding in ons volk reeds is en hoe rijp de geesten zijn voor dit nieuwe Nederlandsch ideaal. De kerstboodschappen die de orga nen der drie bewegingen brengen, ko men echter alle tot eene andere con clusie. Jammer dat nog steeds geen een heid kan worden bereikt. Maar jammer tevens dat de Unie zich volgens haar duidelijke verklaring alleen moet beperken tot voorlichting; practisch kan zij nog steeds niet werk zaam zijn. Indien de Linie, indien alle drie de bewegingen vrijheid gelaten werd om haar volgelingen door woord en daad voor te bereiden, te vormen voor hun nieuwe taak, voor positief werk voor de nieuwe gemeenschap, waarvan ieder der bewegingen en zeker de Unie zeer vele overtuigde aanhan gers telt, dan zou spoedig op juiste en vredige wijze het resultaat bereikt wor den dat tot heil van volk en maatschap pij zou strekken. Het gaat er toch maar om, het Ne derlandsche volk te winnen en te vor men voor den daadwerkelijken nieu wen tijdgeest en de mogelijkheid daar toe is toch nog niet alleen aan de N.S.B. Want wordt bovenstaande vrij heid alleen aan de N.S.B. gelaten, wij gelooven met de Volkskrant, dat de tiende verjaardag van de N. S. B. beweging ervan getuige zal zijn, dat het legioen alleen zal blij ven en dat honderdduizenden ter zijde zullen blijven staan, als niet naar toe nadering inplaats van verwijdering wordt gestreefd met hen die van goe den wille zijn. LEVENSVERZEKERING - De tweede collecte der Winterhulp Nederland staat voor de deur. Op 27 en 28 December a.s. zullen onze vrij willigers U wederom met hunne bussen onder te koop aanbieding van zeer mooie speldjes Uwe bijdrage komen vragen. Ongetwijfeld ligt de vorige collecte, die dank zij de groote offervaardigheid van de Noord-Brabantsche bevolking, een schitterend succes is geweest, U nog versch in het geheugen. Uwe daarbij zoo gul geschonken bij dragen worden nog deze maand aan de behoeftigen uitgedeeld. Echter er is nog meer noodig, nog veel meer noodig, en daarom komt de Winterhulp Nederland thans weer bij U aankloppen en zal zij dit volgende maand en nog vele malen in de toe komst blijven doen. Weiger haar niet Uwe bijdrage; zij kan niet worden ontbeerd. Bij beter gesitueerden en allen, die in de gelukkige omstandigheden verkee- ren, van niet te behooren tot degenen, die den Winterhulp-steun behoeven, bedenk vooral in deze komende dagen van stille overweging en stemmige Kerstvreugde, dat Gij ondanks de tijds omstandigheden steeds in staat bent U behoorlijk te voeden, te kleeden, te ver warmen enz. en dat er vele huisgezin nen zijn waarin van dit alles veel wordt ontbeerd. Dit bedenkend zult Gij ongetwijfeld tot de overtuiging komen, dat het Uwe eereplicht is Uw evennaaste bij te staan en zult Gij met vreugde bij onze volgende Collecte Uwe bijdrage leve ren, daardoor tevens vreugde brengend in vele gezinnen, die daaraan groote behoefte hebben. Gij, goed gesitueerden geeft veel, geeft met milde hand, Gij minder goed gesitueerden geeft naar vermogen, breng desnoods daarvoor een offertje. Draagt allen er toe bij dat ook deze "Winterhulp-Collecte onder de leuze: „Door het Volk voor het Volk" op grootsche wijze slaagt en er volgende maand wederom, evenals thans groote bedragen ter beschikking kunnen wor den gesteld om ook de behoeftige ge zinnen in staat te stellen, zich iets meer dan het strikt noodzakelijke te ver schaffen. Naast Uwe gaven in de Collecte bussen zal ook de Plaatselijke Direc teur der Winterhulp Nederland, de Burgemeester Uwer Gemeente gaarne Uwe bijdrage eventueel middels over schrijving op zijn girorekening in ont vangst nemen. Ook is thans het Provinciaal Kan toor der Winterhulp Nederland te 's-Hertogenbosch, Vughterstraat 24 ge vestigd en ziet dit Llwe bijdrage door overschrijving op de giro-rekening: „Provinciaal Kantoor der Winter hulp Nederland voor de Provincie Noord-Brabant" onder no. 399397 gaarne tegemoet. BERLIJN ONTSTEMD OVER WASHINGTON. Duitsche officieuze mededeeling. De recente uiteenzettingen van den Engelschen minister van blokkade, Cross, tegenover Amerikaansche jour nalisten waarin hij den Vereenigden Staten den raad geeft een aantal „vij andelijke!' schepen in de Vereenigde Staten ter beschikking van Groot-Brit- tannië te stellen, als hulpmiddel om de leemten aan te vullen, welke door Duitschlands oorlogsvoering ter zee in toenemende mate in de Britsche koop- vaardijtonnage ontstaan beteekenen naar de opvatting van politieke kringen te Berlijn practisch een verzoek aan de Vereenigde Staten tot het stellen van een oorlogshandeling, welke slechts als steun aan Engeland kan worden be schouwd. Op een desbetreffende vraag heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken ten aanzien hiervan tegenover de buitenlandsche journalisten het volgende verklaard: Weliswaar is men er aan gewend, dat men den laatsten tijd bepaalde ac ties, over welker politieke karakter in volkenrechtelijken zin niet de geringste twijfel bestaat, steeds probeert te ver draaien, doch op den duur kan dit niet worden verdragen, wanneer in kwes ties van zoo buitengewoon groote be- teekenis voor de betrekkingen tusschen twee landen, de eene zijde zich de grootst mogelijke reserve oplegt, terwijl aan de andere zijde een tegenoverge stelde houding wordt aangenomen. Daarom lijkt het verzoek van den Britschen minister van blokkade, in ver band met het constateeren van de hulp verleening aan Engeland in den doods strijd van dat land, in politieke kringen te Berlijn de aandacht te hebben ge trokken. Men noemt het in deze krin gen in de hoogste mate belangwekkend te zien op welke wijze de Vereenigde Staten op deze duidelijke uitnoodiging van den Engelschen minister zullen re- ageeren. Grootestraat 199-201 WAALWIJK Geeft óók in Dranken 8n Likeuren steeds 100 °/0 kwaliteit. KJ. KERST-SCHRIJVEN VAN DEN H. VADER. Aanmaning tot gebed en naastenliefde. Het D.N.B. meldt uit Rome: De „Osservatore Romano" publiceert een schrijven van Z. H. den Paus aan den kardinaal-staatssecretaris, Maglio- ne, waarin de H. Vader bij het nade rende Kerstfeest de geloovigen maant tot gebed en daadwerkelijke naasten liefde, opdat in het bijzonder voor de kinderen het groote, door den oorlog veroorzaakte, leed verzacht wordt. Van alle kanten, aldus schrijft Zijne Heiligheid, weerklinkt het gedruisch van den oorlog en de stem van hen, die lijden en om hulp smeeken. De Paus verklaart niets hartstochtelijker te ver langen, dan den getroffenen hulp te brengen. Niet thans eerst heeft Hij zich aan dat doel gewijd. Van alle lijdenden gaan Hem de kin deren het meest aan het hart. Het is onder de bestaande omstandigheden niet mogelijk, een algemeene hulporga nisatie ten bate van de oorlogsslachtof fers in het leven te roepen. Doch dat een ieder op zijn wijze doe, wat hij kan. Tenslotte betuigt de Paus Zijn erken telijkheid en dank jegens degenen, die Hem hebben ondersteund bij Zijn werk van naastenliefde. Hij bidt God, dat Deze den tijd van beproeving voor de lijdende menschheid moge verkorten, en schenkt Zijn apostolischen zegen in de hoop, dat het Kerstfeest de gekwelde christenheid het vooruitzicht op rustige tijden moge geven. KERSTMIS 1940. Weer is het Kerstmis, Dat heerlijke feest, Maar waar is de vrede En de goede geest Waarmee wc steeds Kerstmis [beleven? Hoe ver zijn ze weg Verdwenen van d'aard. Die nu geen vreugde Maar kommer slechts baart Met pijnen,nimmer geleden. Ach, bidden wij heden Tot den God van 't Heelal, Tot ons gekomen In eenen stal Om voor de menschheid te lijden; Dat Hij ons helpt Uit deez' nare tijd, Uit deze wereld Van rampspoed en nijd Bidt Hem, Hij zal ons bevrijden Waai.wykschc en Laigslrutsekr Oooranti

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1