liHHI'S m Gemeenteraad verslagen» rV Adverteeren doet Verkoopen. Gemengd Nieuws U kunt op 9troom besparen, ronder Uw huis tot een spelonk te maken. Schaf Philipslampen aan en U bezuinigt tot 20% op stroom, zonder Uzelf aan licht tekort te doen! WASPIK. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagmiddag in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Dekkers. De heeren J. Smits, G. Zijlmans, G. Baaten en M. van Dongen, waren af wezig, waarvan de laatste met kennis geving. Na opening met gebed, werden de notulen der vorige vergadering goed gekeurd. O.m. was binnengekomen goedkeu ring van het raadsbesluit tot aangaan van een kasgeldleening groot .29000; een proces verbaal van kasopname bij den secretaris-penningmeester, waarbij bleek dat boeken en bescheiden in orde waren; alsvoren bij den secretaris-penning meester van het Burgerlijk Armbestuur. Deze ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens legt de voorzitter ter vi sie de begrooting 1941 van den Keu ringsdienst van waren. Met betrekking tot een wijziging der bouwverordening werden B. en W. ge machtigd goedkeuring te verleenen en nadere eischen te stellen tot alle bepa lingen van de bouwverordening die op de constructie van materialen betrek king hebben, indien bijzondere omstan digheden daarvoor aanwezig zijn. Van den Rector van de St. Theresia- kerk te Waspik-Boven is een verzoek om subsidie binnengekomen voor 100 tot instandhouding van de bewaar school aldaar. De voorzitter stelt namens B. en W. voor de gevraagde subsidie te verlee nen. De heer Pruijssers kan zich daar niet mee vereenigen. Naar spr.'s meening moeten de oudeis van de kinderen die van genoemde school gebruik maken ook in de kosten voorzien. De voorzitter zegt dat de menschen in Waspik-Boven genoeg met zich zelf te stellen hebben en niet bij machte zijn aan die school, die voor velen een wel daad is, nog extra kosten te spendee- ren. De heer Brokx beaamt zulks. Het voorstel van B. en W. werd vervolgens met op één na algemeene stemmen, die van den heer Pruijssers, aangenomen. De heer Brokx vraagt nog of de si rene van de Drijfriemenfabriek niet voor eventueel luchtalarm gebruikt kan worden. De voorzitter wil daarover in beslo ten vergadering nadere mededeelingen doen. De raad ging daarna in besloten zit- ting. GEERTRUIDENBERG. Afscheid Wethouder Sassen. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagmiddag in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Bianchi. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De begrooting 1941 van het G.E.B. werd vastgesteld voor den gewonen dienst op 23252 en voor den kapitaal- dienst op 14877.73. Er is een winst geraamd van 4000 als uitkeering aan de gemeente. De begrooting van het gemeentelijk grondbedrijf werd vastgesteld voor den gewonen dienst op 6127 en voor den kapitaaldienst op 5010r Er is hierbij een tekort geraamd van 4600. Namens de Commissie van onder zoek brengt de heer Jansen rapport uit over de gemeentebegrooting 1941 en zegt daarbij dat deze van de uiterste soberheid getuigt. Zoo is er als uit keering uit het gemeentefonds een be drag van 2100 lager geraamd moe ten worden, terwijl de begrooting voorts gedrukt wordt door het niet ra men van kermisgelden en opbrengsten van andere vermakelijkheden. De commissie stelt vervolgens voor de begrooting vast te stellen. Deze sluit voor den gewonen dienst op 131636.10 en voor den kapitaal- dienst op 14592.37. De raad gaat daarmee accoord. Door de plaatselijke afdeeling van 't Wit-Gele Kruis is een consultatie bureau ingericht voor aanstaande moeders onder leiding van Dr. Jaspers. Daar de eerste kosten aan die oprich ting verbonden nogal hoog waren en een bedrag van 400 beliepen, wordt van de gemeente een bijdrage in die kosten gevraagd. B. en W. stellen voor 100 subsidie te verleenen, waarmee de raad zich kan vereenigen. Het bedrag per leerling voor de openbare school voor gewoon lager onderwijs voor 1941 werd vastgesteld op 7.25. Tot lid van de commissie voor plaat selijk schooltoezicht wegens periodieke aftreding van den heer F. van Gelde ren, werd de aftredende met algemeene stemmen herkozen. De heer Dirven vraagt of het slacht huis niet afdoende verduisterd kan worden, zulks vooral met het oog op eventueele noodslachtingen. De voorzitter merkt op dat er wel j verduisterd wordt, maar in den ver- I keerden zin van het woord (hilariteit). I Spr. wil echter trachten de verschillen de bezwaren te ondervangen. Afscheid Wethouder W. Sassen. Wethouder Sassen zegt thans zijn mondelinge ontslagname in te willen dienen als lid van den raad en wethou der der gemeente. Spr. wil dit later nog schriftelijk bevestigen. De voorzitter wist dat dit komen zou, daar de heer Sassen zich door zijn werkzaamheden en zaken in een andere gemeente heeft moeten vestigen. Spr. hoopt dat de heer Sassen ook daar veel succes in zijn werkkring zal mogen hebben. Al behoort U ook niet tot de in geboren gemeentenaren, zegt spr., toch hebt gij steeds actief met het wel en wee j der gemeente meegeleefd en hare so ciale belangen naar het beste weten ge diend. U was sinds Sept. 1923 lid van den raad en sinds Sept. 1931 wethou der. Ik dank U voor al het goede dat gij in den loop dier jaren aan de ge meente bewezen hebt. Uw werk is niet altijd voor critiek gespaard gebleven, maar dat hoeft geen verwondering te wekken, want als men aan den weg timmert heeft men steeds veel critiek en bekijks. Dit is voor den heer Sassen echter nooit aanleiding geweest, om niet met veel energie door te zetten, om het doel te bereiken dat hij voor oogen had. Wij zijn het niet altijd eens geweest, zegt spr., maar dit gaf nooit aanleiding tot harmonie-verstorende verhoudin gen. In het dagelijksch bestuur der ge meente is de goede harmonie steeds blijven bestaan. De gemeente heeft van U veel hulp en bijstand mogen ontvan gen, terwijl gij U ook op ander terrein verdienstelijk gemaakt hebt, o.m. op het gebied van den Werkliedenbond, Mid denstand, Tooneel, enz. en daarbij vooral niet te vergeten de vele moeite die gij U gegeven hebt bij het 725-jarig bestaan der stad, zoodat toen zelfs ge zegd werd: Geertruidenberg heeft een wethouder van propaganda. Ik dank U voor alles wat gij voor de gemeente gedaan hebt. Gij zult onge twijfeld vele herinneringen aan Geer truidenberg bewaren, zooals ook Geer truidenberg U niet zal vergeten. Ik wensch U en de Uwen veel succes. Wethouder Sassen, zeer onder den indruk van deze hartelijke woorden, zegt hier veel critiek maar ook veel waardeering te hebben mogen onder vinden. Hij kan niet anders zeggen dan dat den tijd in Geertruidenberg door gebracht een aangename tijd voor hem geweest is. De verhoudingen waren, zooals de voorzitter ze heeft geschetst. Mochten mijn uitlatingen ooit onaan genaam hebben geklonken, dan vraag ik daarvoor als goed christenmensch vergiffenis. Ik hoop dat Geertruidenberg een plaats van beteekenis zal worden in Nederland. Ik heb hare belangen steeds naar beste weten voorgestaan. Geer truidenberg is een mooie plaats én het komt haar toe eens een plaats van groote beteekenis te worden. Ik dank B. en W., den raad, den secretaris en alle ambtenaren, waar van ik nooit anders dan meeleven en meevoelen heb mogen ondervinden. Ik hoop dat zij nog eens getuigen mogen zijn van den bloei van Geertruiden berg en dat er voor haar, onder lei ding van den voorzitter, nog vele goe de dagen mogen komen. Wethouder van der Loo sprak nog een dank- en afscheidswoord, waarna de voorzitter de heeren een goed nieuwjaar in den huiselijken kring toe- wenschte. De Schoen- en Leder industrie. Het voortbrengingsvermogen in de schoennijverheid tot 50 pCt. inge krompen. Bedrijfsuitkomsten be neden redelijke verwachtingen. Een medewerker schrijft ons: I)e eerste vier maanden van het jaar zijn voor de schoen-, en leernij- verheid bevredigend verloopen. I erstond echter na het intreden van den oorlogstoestand was het aan zien volkomen veranderd. Reeds op 11 Mei vaardigde de re geering een verbod uit tot verkoop en aflevering van leer en schoeisel. Dit verbod betrof echter niet de af levering aan den verbruiker en na korten tijd van weifeling, brak de kooplust opnieuw in hooge mate los. zoodat er een overstelpende drukte in de schoenwinkels viel waar te nemen. Deze ongewenschte koopdrang was voor 't Rijksbureau aanleiding om op korten termijn een straffe distributie- regeling in te voeren. Deze onverwachte maatregel bracht gedurende een korte periode een vol komen stilstand in de bedrijven te weeg. Even daarna volgde echtejr de vrijgeving van zomerschoeisel en pan toffels en dit bracht de industrie en den handel in schoenen weer wat op gang; tot tijd en wijle er een voldoend aantal schoenenbons in omloop waren gebracht. Vastgesteld mag worden, dat dc vooruitziende politiek van het Rijks bureau voor huiden en leer niet alleen dc voorziening van schoenwerk, zij het in beperkte mate, voor gerui- men tijd verzekerd heeft, maar ook een sterke rem heeft aangelegd tegen prijsstijging. Voor wat de lederindustrie aan gaat,'dient onderscheid te worden ge maakt, tusschen de fabrieken van overleer en van zoolleer. De overlederindustrie heeft steeds een belangrijken export gehad. Welnu, door het welgevallen der exportmoge lijkheden en het beschikbaar zijn van een genoegzamen voorraad vellen, kon in de behoefte der overleer verwerken de industrie in voldoende mate wor den voorzien. Mede in aanmerking nemende, dat de productie van de schoenindustrie, is teruggebracht tot 60 pet. van de normale productie, behoeft de voor ziening van overleer in afzienbaren tijd geen bizondere zorg te baren. Zij het dan ook, dat men zich vaak met en ander soort overleer zal moeten te vreden stellen, dan die, welke men ge woon was te verwerken. Veel minder gunstig is het met de zoollederpositie gesteld. Vóór den oorlog werden door de zoolleerindustrie voornamelijk exoti sche huiden tot zooileder verwerkt. De invoer van gezouten, gedroogde en andere runderhuiden heiiep in 1939 het respctabele cijfer van 28.890 torn Thans is deze industrie uitsluitend aangewezen op binnenlandsche slacht huiden, waarvan het aantal in nor male omstandigheden op 45.000 a 50.000 stuks per maand kan worden geraamd. Slechts een gedeelte van deze hui den is echter voor zoolleer gschikt. Terwijl het bovendien van algemeene bekendheid is, dat de slachtingen ge durende de laatste weken beduidend zijn afgenomen, (slechts 10 pet. van de wezenlijke behoefte is er aan vleesch verstrekt kunnen worden). .Daardoor is niet alleen de vleesch- voorziening verslechterd, maar is ook de zoolledervoorziening danig in het gedrang gekomen. Bij dit alles komt nog het nijpend gebrek aan plantaardige looistoffen, welke voor de fabricage van zoolleer noodig zijn en die ook mcerendeels uit het buitenland moeten betrokken worden. Zoodoende is nog slechts 50 pet. van de normale behoefte aan zoollee" beschikbaar. Als gevolg waarvan de schoenindustrie tot hoogstens 60 pet. heeft moeten inkrimpen. Naar vervangingsmaterialen wordt deswege dan nu ook alom uitgezien. Te dien aanzien verkeert men wel iswaar nog in een stadium van proef nemingen, maar het valt toch wel te voorspellen, dat dc „houten zool", die bereids in verschillende fabrieken ver werkt wordt, zoowel voor dames als heerenschoeisel, in belangrijke ma te zal moeten bijdragen, tot instand houding, op dit oogenblik van de schoenindustrie. Men weet, dat dit soort schoeisel, straks vrij op dc markt zal kunnen worden gekocht. Het behoeft ten slotte geen betoog, dat, gezien de vele moeilijkheden en de sterk verminderde productiemoge lijkheden, de bedrijfsresultaten bene den redelijke verwachtingen gebléven zijn. D. v. N. en Z KIND BIJNA VERGIFTIGD. Gered door luidspreker-auto. Dank zij de vindingrijkheid van de politie te Bologna is een kind aan ecu wissen dood ontsnapt. Een apotheker had, naar D.N.B. meldt een hem on bekende vrouw in plaats van een mid del tegen wormen, dat zij voor een achtjarig kind had gevrapgd, een sterk gifpreparaat verkocht. Nauwe lijks was zij de deur uit, of de apothe ker bemerkte tot zijn ontsteltenis dat zij het verkeerde fleschje had meege kregen; het kind was, wanneer het er van gebruikte, onherroepelijk ten doo- de opgeschreven. Onmiddellijk helde hij den radio- omroep op, doch wegens hei vergevor derde uur kon de zender het bericht niet meer omroepen. In zijn angst ging de apotheker naar den hoofdcommis saris van jiolitie, die ten slotte op de reddende gedachte kwam, een luid sprekerauto der politie ter beschik king te stellen. Deze reed naar de wijk, waar de apotheker gevestigd was, en zoo werd al rijdende door de straten met luider stemme de waarschuwing verkondigd, dat de vrouw die bij apo theker zoo en zoo het geneesmiddel had gehaald, dit aan het kind niet moest ingeven. Gelukkig hoorden de ouders van het kind deze waarschuwing. Het ge neesmiddel was nog niet toegediend, zoodat het kind voor een wissen dood kon worden behoed. BSEltëlOil&SJXSgBraeRS&KHiiëSEatHHiifl BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood: de met 20 genummerde dubbele bonnen, rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak, tijdvak t.e.m. 22 December, bak, tijdvak t.e.m. 29 December. Bloem: Bon 2 (blocmkaart)60 a 65 gram roggebrood, 50 gram ander brood, Vfe rantsoen gebak of 35 gr. tarwemeel, tarwebloem, roggemeel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 29 December. Koffie en thee: No. 18, rechtgevende op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 21 December tot en met 31 Januari a.s. Kaas: Bon 49, 50, 62 en 63 geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas, tijdvak 2 December tot en met 29 December. Eieren: Bon 21, rechtgevende op één ei, tijdvak t.e.m. 29 December. Suiker: Bon 86 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. 17 Januari. Boter en margarine: Bon 22 (boter en vetkaart) geeft recht op 't koo pen van y2 pond boter of y2 pond margarine. Geldig t.e.m. 28 December. Slaolie: Bon 21 van de boterkaart geeft ook recht op 't koopen van V2 flesch slaolie gedurende het tijdvak 14 December tot 31 Januari. Hi»p<i*@aiir -j vleesch: Bon No. 13, rechtgevende elk op 100 gr. vleesch, alles inbe grepen of cén rantsoen vleeschwa- ren. Op bon 13 worst of vleeschwarcn, uitsluitend één rantsoen vleeschwa rcn, geldig t.e.m. Zondag 5 Januari a.s. Havermout of Havervlokken of gort of grutten of Haverbloem of gort- mout: No. 83 rechtgevende op 250 gram, tijdvak tot en met 27 Decem ber; No. 88 uitsluitend y2 pond gort of Gortmout of Grutten, tijdvak tot en met 27 December. Rijst: Bon No. 43 van het algemeen distributieboekje geeft recht op het koopen van 250 gram rijst of rijste- meel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel). Geldig tot en met 27 December. iVlaizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 93, rechtgevende op 100 grain, tijd vak 2 November t.e.m. 27 December. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 98, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 2 November tot en met 2? December. Peulvruchten: Bon No. 103, rechtge vende op l/2 kg. peulvruchten, tijd- \ak t.e.m. 12 Januari. Zeep: Bon „17" van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 grain zeepvlokken of 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Bon 116: (extra-bon, die gelijk mei de textielkaart aan mannelijke per sonen boven 15 jaar is uitgereikt: 50 gr. scheerzeep of één tube schcer- crême, of één pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „C", rechtgevende op 2 liter, t.cin. 19 Januari. Zegelperiode „b" t.e.m. 27 December. Hond en kat: Bon No. 11 van de voe- derkaart voor honden. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN. Gedurende de derde periode, welke loopt van Zondag 15 December 1940 tot en met Vrijdag 31 Januari 1941: Bons 08, 09 en 10 van de bonkaar' distributie vaste brandstoffen-haar. kachels, alsmede: Bons 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 van de bonkaart distributie vaste brandstoffen-centrale verwar ming, elk recht gevend op 't koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Dc met „brandstoffen, één eenheid, tweede periode" en de met „cokes, één eenheid, tweede periode" ge merkte bonnen, geven recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen tot en met 31 December a.s. - A~ ...OAT 7AI VEWJKRIKG 1 GOED UCMT 18 WE KOOPEN GEEN GOED LICHT GEEFT N MENSCK ZUN HUMEUR TERUG JUIST NU IS GEZELLIGHEID NOODlG 8RFNGEN NIEUWE IN DEZEN TIJD

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3