PROVINCIAAL NIEUWS* R-ELp WIT: TILBURG. Dinnsdag 24 December 1940 No. 102 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad IW HET r r MERK UW BEL EN UW BUS VERF UW HUISNUMMER ORÖNEN. NIEUWKUIJK. HERPT. WASPIK. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. WINTERHULP NEDERLAND. Onder de vierde opgave van giften voor de Winterhulp Nederland worden 0.m. de volgende bijdragen vermeld: v. Wagenberg-Festen N.V. Vlijmen 250. N.V. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel, Waalwijk 100. WINTERHULP. Voor Waalwijk 480.beschikbaar. Naar wij vernemen is door de W.H.N. voor de maand December ter verdee ling aan de daarvoor in aanmerking komende noodlijdenden, voor deze ge meente 480.beschikbaar gesteld. OPNAME ROTTERDAMSCHE KINDEREN. De heer H. S. v. d. Waals, gedele geerde voor de kinderevacuatie te Rot terdam, schrijft: Hoe zijn toch de vooruitzichten voor de plaatsing van Rotterdamsche eva cuatiekinderen op het oogenblik? Ik weet, dat de tijdsomstandigheden het werk moeilijk maken en ook de tijd van het jaar speelt een rol. Maar er zijn nog zoo talloos vele gevallen, waarin de kinderen thuis nog geen be hoorlijke ruimte of slaapgelegenheid hebben. Nog altijd zijn er talrijke families, die in noodtehuizen zitten en/of bij familie in huis zijn, waar men vaak een zolder kamertje voor lief moet nemen. Zouden wij nog eens een beroep mo gen doen op de offerbereidheid van de ingezetenen van Waalwijk en Omstre ken. Men doet er een zoo enorm goed werk mee, door deze kinderen die zoo ontzettend veel tekort komen, voor eenigen tijd op te nemen. Men gelieve dit dan te melden aan: Mevrouw N. van Loon, Mr. v. Cooth- straat, Waalwijk. KERSTGAVEN. Als gevolg van een besluit genomen in de vergadering van de Waalwijksche Looiersvereeniging, zijn door alle daar bij aangesloten lederfabrieken aan de arbeiders de volgende Kerstgaven ver strekt: voor gehuwden 17.50 voor ongehuwden boven 18 j. 12.50 voor jongens van 16—18 j. 7.50 voor jongens beneden 16 jaar 5. Deze gratificaties zullen, zeker in de zen tijd, dubbel gewaardeerd worden. COLLECTE R.K. UNIVERSITEIT.' In de Parochiekerk van St. Jan werd Zondag tijdens de H. Missen met de open schaal gecollecteerd ten bate der R.K. Universiteit. Een bedrag van 360.werd daar bij opgehaald. PRIESTERJUBILEA IN 1941. In 1941 hopen o.m. de volgende Zeereerw. heeren in ons bisdom hun priesterfeest te herdenken: 25 jaar priester: Johannes Bekkers, pastoor te Raams- donksveer. Petrus Jos. M. J. Breugelmans, O. Praem. kapelaan te Vlijmen. Franciscus Joan W. Hoffmans, pas toor te Tilburg. Willem F. Jos. M. Kemps, pastoor te Waalwijk (Besoijen). 12J^ jaar priester: Emile Rietra, kapelaan te Kaatsheu vel (H. Joseph). Wilh. Franc. M. Adr. Völker, ka pelaan te Waalwijk (H. Joannes). KERSTMATINÉE LIEDERTAFEL OEFENING EN VERMAAK. Woensdag, len Kerstdag, ten 12 uur, geeft dg liedertafel in Musis Sacrum haar jaarlijksche Kerstmatinée. Het programma bevat de volgende nummers: 1. 't Geuzenvendel, Koor, Th. v. Wamel. 2. Bede, Koor m. bariton'sola, Heinze. 3. Minnezangers Meilied, Koor, I. Olman. 4a. Stille, dubbel kwartet, Eisenhofen. b. Kerstlied, dubbel kwartet, B. Diamant. 5. Zondag op het meer, Koor, Heinze. 6. De kabels los. Koor met soli en kwartetten, R. Hol. Al met al een keurig gevarieerd pro gramma, waarvan ongetwijfeld menig muziekliefhebber -vooral in dezen tijd, nu iedere onttrekking aan de daagsche beslommeringen welkom is gebruik zal maken. De uitvoering is vrij toegankelijk voor iedereen. IJSVERMAAK. Naar wij vernemen zal de IJsbaan van de Waalwijksche IJsclub op de Galgenwiel hedenmiddag worden ge opend. Wij hebben ook een kijkje ge nomen op de ondergespoten tennis baan achter Hotel „De Twee Kolom men". Deze is van een goed ijsvlak voorzien, zoodat leden der tennisclubs, de vaste bezoekers van genoemd hotel, voor hun ijsvermaak niet ver behoe ven te loopen. BEGIN VAN BRAND. Zondagmorgen om ongeveer half ne gen werd door omwonenden een begin van brand ontdekt in de Stoomschoen fabriek v.h. A. Pulles van Gerwen Co., aan de Stationsstraat alhier. De heer J. van Wees, die achter de fabriek woont, zag plotseling groote rookwolken uitslaan en verwittigde terstond telefonisch de brandweer, die in minder dan geen tijd ter plaatse was onder leiding van den heer H. de Hoop. Door den strengen vorst, bleek 't niet mogelijk een der dichtst bijzijnde brand putten te openen, zoodat de motorwa gen naar de Julianastraat werd gere- quireerd, waar een der deksels niet zoo vast bleek te zitten. Spoedig waren toen een aantal slangen uitgelegd en kon het blusschingswerk een aanvang nemen. Dit werd ten zeerste belemmerd door een enorme rookontwikkeling, daar het vuur bleek te woeden in een hoop le- derafval e.d. Bijgestaan door een aantal leden van het fabriekspersoneel, dat ook was op geroepen, mocht men er na bijna an derhalf uur gelukkig in slagen het vuur meester te worden. Eerst nu kon men een goed overzicht krijgen van de diverse vernielingen. Het bleek hierbij, dat het vuur vooral gewoed had in het schoenenmagazijn en de modelkamer. In het magazijn was naast geringe brandschade veel geleden door de massa's water en den dikken rook, die doozen en schoenen had aan getast. In de modelkamer waren vele modellen een prooi der vlammen ge worden. De schade kan dan ook nog vrij aan zienlijk genoemd worden, temeer waar zeer vele ruiten door de hitte gespron gen waren. De schade wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van den brand is nog on bekend, al moet onvoorzichtigheid met vuur niet uitgesloten worden geacht. De werkzaamheden zullen wel eeni gen tijd stagneeren. Een woord van hulde voor het krach tig ingrijpen der brandweer en de goe de regeling van de gemeentepolitie is hier nog wel op zijn plaats. VLEESCH IN BE*SLAG GENOMEN. Door de opsporings-ambtenaren is in samenwerking met de gemeente politie bij v. d. Z. in de St. Antonius- straat een hoeveelheid frauduleus ge slacht vleesch in beslag genomen. O, DIE KONIJNEN. Thans zijn uit de kooi van K. te v.m. Baardwijk weer een drietal vette konijnen verdwenen. De politie staat hierbij voor een na genoeg hopelooze taak, daar in de meeste gevallen de konijnen voor de grijp staan. De eigenaars moesten er zelf wat meer zorg aan besteden. Voorkomen is beter dan genezen. LUXOR BIOSCOOP. „Merijntje Gijzen's Jeugd." Iedereen zal al wel eens het befaam de boek van A. M. de Jong, van boven- staanden titel hebben gelezen en waar naar deze film gemaakt is, die een stuk je Brabantsch leven op het witte doek weergeeft. Het is een ontroerende en tegelijk diep boeiende en spannende geschiedenis geworden. De strijd van een strooper ,,de Kruik", tegen den boschwachter en het meisje dat hij lief heeft. Deze strijd verliest hij en met Carnaval vindt men in een herberg de lijken van het meisje en den bosch wachter. De Kruik wordt verdacht, maar geen enkel bewijs is tegen hem, totdat zijn kleine vriend Merijntje, niets vermoe dend, in zijn argeloosheid opmerkt dat het toch het mes van de Kruik is. Zoo verraadt Merijntje zijn besten en eeni gen vriend, die de gevangenisdeuren in Breda ziet opengaan en Merijntje in de diepste droefheid achterlaat. PROVINCIALE STATEN. De Provinciale Staten van Noord- Brabant kwamen Vrijdag ten provincie huize in openbare zitting bijeen. Behandeld werd een ingekomen schrijven van de Contact-commissie voor natuurbescherming. Hierin werd bestreden de meening des heeren P. Jansen, dat 100.000 H.A. grond in Bra bant als cultuurgrond is te winnen. De heer P. Jansen repliceerde en wees er op, dat door deskundigen zijn cijfers als juist bevestigd zijn. De heer Ir. Dr. Deckers was het daar niet mee eens en zeide dat lang niet al le gronden geschikt zijn voor cultivee- ring. Na afhandeling van een aantal agendapunten, waarbij o.m. de be grooting der provincie werd goedge keurd, kwam het voorstel van den heer P. Jansen, tot reorganisatie van het wa terschapswezen in deze provincie aan de orde, door het instellen eener bo dem-commissie. Na een uitvoerige dis cussie, waarbij de voorzitter 't betreurt, dat een stuk met een „Tante Betje's stijl", als het voorstel van den heer Jansen is, in het archief moet worden opgenomen, werd bedoeld voorstel met 4 tegen 39 stemmen verworpen. KRi -Wri Verder werd o.m. nog goedgekeurd een voorstel van Ged. Staten tot ver koop van het perceel „De Bruinvisch" onder Waspik aan A. de Wit uit Was pik voor 3500. Opdracht. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer H. Brok, alhier onder architectuur van den heer N. de Bont te Nieuwkuijk is opgedragen aan de firma Merkx, alhier. Het tim merwerk wordt uitgevoerd door de firma Jan Snijders, alhier. De Kerstmis De Nachtmis is op eerste Kerstdag om 5 uur. Daarin zullen in verband met de beperkte plaatsruimte geen kinderen worden toegelaten, terwijl uit elk gezin slechts één persoon ot hoogstens twee personen verwacht worden. Op eersten Kerstdag worden na het Lof kerstliederen gezongen door het jongenskoor. Op tweeden Kerstdag wordt na het Lof de jaarlijksche Kerstcantate uitgevoerd. De Volharding. Zondagavond gaf de harmonie „De Volharding" in de zaal van Th. Els- hout haar eerste winteruitvoering met medewerking van Rooms Toneel uit Den Bosch. Nadat door de harmonie op verdienstelijke wijze onder leiding van hun directeur eenige muzieknum mers ten beste waren gegeven trad het bekende Bossche tooneelgezel- schap Rooms Toneel voor het voet licht met het het door hen op keuri ge wijze vertolkte tooneelwerk „Co- medie om Liefde." Onder leiding van den heer Kees Spierings hebben de Bosschenaren de leden en donateurs van de „Volhar ding" een genotvollen avond bezorgd. De overvolle zaal heeft met groote be langstelling gevolgd wat zoowel door de tooneel-vereeniging als door de harmonie ten beste werd gegeven. Door den voorzitter van de „Volhar ding" den heer P. Elshout Thzn. werd bij den aanvang en aan het einde der uitvoering het woord gevoerd. Op ge paste en tevens enthousiaste wijze sprak hij de aanwezigen toe en bracht dank voor de getoonde belangstelling, de geleverde prestaties en den steun, die de harmonie steeds van hare dona teurs, leden en inwoners van Drunen mag ondervinden. Constantia. Ook de handboogschutterij Con stantia zal hare leden en donateurs een uitvoering aanbieden. Deze zal ge houden worden op Zondag 19 Januari a.s. en eveneens in de zaal van den heer Th. Elshout. Voor dezen avond is aangezocht de thans zoo bekende looneelver. van des R.K.W.V. uit Waalwijk. 'Hier zal worden opgevoerd het blij spel „Klaproos". Het meerendeel der Drunenaren zal zich nog de dagen herinneren, dat het met zoo'n groot succes werd opgevoerd door de too- neelvereeniging der jongens-congre gatie. Allen zijn dan ook zeer benieuwd dit stuk nog eens ten tooneele> te zien en dat het goed gaan zal staat de naam van de vereeniging borg voor van deze Waalwijksche vereeniging. Alhier werd een dames-gymna stiekclub opgericht. Er traden reeds 20 dames als lid toe. De oefeningen worden iedere week in het patronaat gehouden onder leiding van Mej. Mul ler uit 's Bosch. Tot secretaresse der club werd benoemd Mej. Jo van den Oord alhier. Verbouwing Zuivelfabriek. De verbouwing der Zuivelfabriek heeft thans haar voltooiing bereikt, er is een nieuwe stoommachine ge plaatst, de machinekamer vernieuwd en het ontijzeringstoestel ommanteld, alles bijeen en mooie verbetering. Een en ander geschiedde onder dc architecten Martens en Kramer van den Brab. Zuivelbond. Leo Arts. Maandag was het veertig jaar gele den, dat de heer Leo J. J. Arts ver bonden werd aan de „Nieuwe Tilburg- sche Courant" te Tilburg, aanvanke lijk als adjunct-directeur, later als di recteur. De heer Arts is een bekende figuur in de kringen van het dagblad- en boekdrukkersbedrijf. Hij is voorzitter van de Katholieke Dagbladpers, ver eeniging van directeuren van R.K. dagbladen en vice-voorzitter van de Vereeniging de Nederlandsche Dag bladpers. Het is door deze functies, dat de heer Arts werd aangewezen plaats te nemen in den Raad van Voorlichting der Nederlandsche dagbladpers tot voorbereiding eener Nederlandsche Perskamer. Reeds dertig jaren beweegt de heet Arts zich in het vereenigingsleven van de grafische bedrijven, eerst provin ciaal als voorzitter van den R.K. Pro vincialen Bond van Boekdrukkerijen in Noordbrabant en later landelijk. Zoo is de jubilaris thans scretaris van dc R.K. Vereeniging van Neder landsche Drukkerspatroons en hoofd- bstuurslid van de Federatie van Werkgeversorganisatiën in het Boek drukkersbedrijf. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk van Waspik: Eerste Kerstdag: v.m. tien uur en n.m. half drie Ds. R. de Bruin. Tweede Kerstdag: v.m. tien uur Ds. de Heer van Babyloniënbroek, n.m. 3 uur Kerstfeestviering met de kinde ren van de Zondagschool. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk alhier werd herbenoemd de heer J. Quist. LOONOPZAND. H. Priesterwijding. L.l. Vrijdag had te 's Bosch de Pries terwijding plaats van onzen dorpsge noot den Eerw. heer L. v. Veldhoven, de neomist zal pd den tweeden Kerst dag zijn plechtige Eerste H. Mis in de Parochiekerk opdragen. Die dag zal niet ongemerkt voorbijgaan. Een com missie is benoemd die de festiviteiten zal leiden en die ook namens de buurt en cadeau zal aanbieden. Een meisjes koor onder leiding van den heer H. v. d. Wildenberg zal na de H. Mis enkele liederen zingen; ook zal een se renade worden gebracht door de bei de Harmoniën en Zangvereeniging. Arm gebroken. Tengevolge van de gladheid had mej. S. v. BI. alhier het ongeluk te vallen, tengevolge waarvan zij den rechterarm brak. Dokter Smals ver leende eerste geneeskundige hulp. Harmonie Concordia. In de laatst gehouden vergadering van bovengenoemde harmonie werd besloten ojn de jaarlijksche statiedag te houden op 18 Jan., terwijl op 19 Jan. d.o.v. een uitvoering zal worden gegeven met medewerking van een tooneelvereeniging uit Tilburg. SPRANG. Predikbeurten: Woensdag 25 December 1940 (Eer ste Kerstdag): Ned. Herv. Kerk, voorin, half elf uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Donderdag 26 December (Tweede Kerstdag) Ned. Herv. Kerk, voorm. half elf uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, voorm. tien uur Ds. B. A. van Lummel. Voor de kinderen van de Ned. Herv. Zondagschoolvereeniging alhier zal Woensdag 25 Dec. (Ie Kerstdag) des namiddags om 2 uur, in het Kerk gebouw Kerstfeest worden gehouden. De samenkomst staat onder leiding van den Weled. heer Sirag uit Amster dam. De Chr. Gemeengde Zangver eeniging „Excelsior" alhier zal met me dewerking van het Kinderkoor Klein- Excelsior, op 2e Kerstdag des avonds zes uur, in het Ned. Herv. Kerkge bouw haar gewone jaarlijksche zanguit voering geven. Onder leiding van haar directeur den heer Christ uit Capelle, is ijverig gerepeteerd, zoodat te verwach ten is dat het programma uitstekend zal worden uitgevoerd. De beide kerkgebouwen alhier zullen worden verduisterd, zoodat zoo als ieder jaar ook met Oudejaarsavond dienst gehouden zal kunnejn worden. 2e Kerstdag des avonds 6.30 uitvoering van de Chr. Gem. Zangv. Exelsior en Klein Exelsior in het Ned. Herv. Kerkgebouw te Sprang. CAPELLE. In verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd nam mej. J. Goldschmidt, onderwijzeres aan de Chr. school aan den Loonschendijk j.l. Vrijdagnamiddag afscheid van het onderwijs, dat zij meer dan 40 jaren ge diend heeft. Behalve de leerlingen en het personeel der school waren o.m. aanwezig het geheele bestuur alsmede de inspecteur van het Chr. Volksonder wijs. Nadat voor deze gelegenheid alle leerlingen der school in één lokaal wa ren ondergebracht, werd deze speciale schooltijd door het hoofd der school, den heer M. de Kruis, op de gebruike lijke wijze geopend en een paar verzen gezongen, waarna de heer de Kruis een breedvoerige uiteenzetting gaf van het leven en werken der scheidende onder wijzeres, die kort geleden haar 40-jarig jubileum bij het Chr. onderwijs heeft gevierd, gedurende de zes jaren, dat zij aan de school verbonden is geweest. Namens alle schoolkinderen over handigde vervolgens een der leerlingen met een toepasselijk vers de scheiden de onderwijzeres een prachtige schilde rij, waarna Mej. Goldschmidt zichtbaar onder den indruk een dankwoord sprak. Hierna namen alle leerlingen met een persoonlijken handdruk af scheid van hun onderwijzeres en wer den zij getrakteerd. Intusschen was de tijd genaderd, waarop Mej. Goldschmidt afscheid zou nemen van bestuur en ouders. Zij werd achtereenvolgens toegesproken door den voorzitter der schoolvereeniging, den heer B. Verhoeven, door Ds. A. Vroegindewey, predikant der Ned. Herv. gemeente en bestuurslid dei schoolvereeniging, door den inspecteur van het Chr. Volksonderwijs, door den heer G. Koenen, secretaris der school vereeniging en ten slotte door het hoofd der school. Namens bestuur en perso neel werden mooie cadeaux aangebo den. In treffende woorden bracht Mej. Goldschmidt de verschillende sprekers dank voor de tot haar gerichte woor den en de haar aangeboden cadeaux. Nadat ten slotte de nieuwe onderwij zeres, Mej. J. H. Arnoldussen uit Vee- nendaal, die bij deze gelegenheid mede aanwezig was, was toegesproken door den voorzitter der schoolvereeniging en het hoofd der school, werd deze bijeen komst door Ds. Vroegindewey met dankgebed gesloten, waarna gezongen werd Psalm 68 vers 10. In verband met de Kerstdagen zal de uitreiking van boeken door den bi bliothecaris van de afd. Capelle van de Openbare Leeszaal te Breda in- plaats van op Donderdag 26 dezer plaats hebben Vrijdag 27 Dec. d.a.v. des namiddags van 3 tot 4 uur in een der lokalen van de O. L. school. Met de leerlingen der Ncd. Herv. Zondagschool „De Zaaier" zal het Kerstfeest gevierd worden 2en Kerst dag des namiddags 2 uur in het ver- eenigingsgebouw „Elthato". Met het oog op de duisternis zal de ochtenddienst in de Ned. Hrv. Kerk in het vervolg aanvangen om half elf. terwijl de nainiddagdienst om 3 uur hegint. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" heeft het voornemen in dc tweede helft van Januari 1941 een uitvoering te geven, waarvoor een be kend duo is aangezocht voor mede werking. len Kerstdag des morgens halt ell hoopt voor de Ncd. Herv. gemeen te alhier op te treden de heer M. de Rooij, godsdienstonderwijzer te Rijs wijk en des namiddags 3 uur Ds. Vroeg in de Weij van Loon op Zand en op den 2en Kerstdag 's morgens half elf Ds. De Heer van Babiloniën- broek. Met de kinderen der Chr. school a.d. Loonschendijk zal a.s. Donderdag namiddag 2 uur onder leiding van het hoofd der school in de Ned. Herv. Kerk aldaar Kerstfeest worden gevierd. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk zijn herbenoemd de heeren H. J. Achter berg en A. van Dommelen. - Op den Eendennest aan de Nieu- wevaart wordt reeds sedert Zondag druk geprofiteerd van de ijssport. OFFICIËELE BEKENDMAKING. De Burgemeester van Sprang- Capelle maakt hierbij bekend dat op 27 en 28 December a.s. een collecte zal worden gehouden ten bate van „Winterhulp". Daartoe zullen huis aan huis speldjes worden aangeboden, waarvoor men minstens 20 cents, liefst echter meer, in de collecte bus gelieve te deponeeren. De collectanten en collectrices zullen kenbaar zijn aan een om den arm bevestigden rood-wit- blauwen band, waarop gedrukt staat „Winterhulp Nederland". Namens het plaatselijk comité wordt een ieder opgewekt deze collecte in ruime mate te geden ken. Ter aanbeveling moge nog het volgende worden medegedeeld. Deze week ontving onderge- teekende de somma van 230.— om onder dc armlastige groote gezinnen te verdeelen en dat ter wijl de vorige collecte in deze ge meente 132.had opgebracht. Hieruit blijkt dat in onze ge meente 100.méér mag wor den uitgereikt aan behoeftige ge zinnen dan in onze gemeente bij de vorige collecte is opgehaald. Het geld gaat dus niet naar ëF" ders, integendeel van het Provin ciaal Comité voor Noordbrabant werd nog een extra bedrag aan onze gemeente toegewezen. Moge dit een aansporing zijn om onnoodige kwaaddenkendheid achterwege te laten. Ondergetee- kende staat er voor in dat het bovenvermelde de volle waarheid is. Personen, die in aanmerking meenen te kunnen komen voor een bijdrage en ondersteuning vanwege Winterhulp, kunnen zich bij ondergeteekende schrifte lijk of mondeling aan de gemeen te-secretarie aanmelden. Sprang-Capelle, 23 December 1940. De Burgemeester van Sprang-Capelle, 'SMIT. Het Comité van Aanbeveling: A. SMIT, Burgemeester, Plaatselijk Directeur. M. F. DE VISSER, Gemeentesecretaris. W. M. A. HEIJMANS, Gemeenteontvanger, Pcnningm. R. MIDDELKOOP, Wethouder. G. J. VAN WILLIGENBURG, Weth. en lid Burg. Armbest. G. A. S. DE BAS, grossier. A. L. SNEEP, fabrikant. E. COLET, hoofd der openbare lagere school. LIVERPOOL WEDEROM IIEVIG BESTOOKT. In een communiqué van het Engcl- sche ministerie van luchtvaart en van het ministerie voor binnenlandschc veiligheid wordt o.a. gezegd: De activiteit van de vijandelijke luchtstrijdkrachten was in den nacht van Zaterdag op Zondag weder hoofd zakelijk tegen Liverpool en dc oevers van de Mersey gericht. De aanval is kort na het invallen der duisternis be gonnen. Hij was van aanzienlijken omvang en duurde tot de vroege och tenduren. Er zijn daarbij talrijke bran den veroorzaakt en vele gebouwen be schadigd. In het gebied van Londen zijn bommen geworpen en schade aan- I gericht. Voorts heeft de Duitsche luchtmacht volgens het communiqué op vele andere, ver van elkaar ver wijderd liggende plaatsen in Engeland en Wales bommen geworpen.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5