GEMENGD NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING wmx 6EERTRUIDENBERG WASPIK. m TREINBOTSING BIJ CHARLEROI. Vyf dooden, 50 gewonden. Nabij Charleroi is een personentrein in volle vaart op een goederentrein gereden. Verscheidene wagons van beide treinen werden geheel vernield. Vijf personen kwamen om het leven. Tien reizigers werden zwaar- en veer tig lichtgewond. MIJNWERKER DOOR VALLEND GESTEENTE GEDOOD. Bij het verplaatsen van ijzeren steunbokken is de 38-jarige houwer N. uit Nieuwenhagen in de mijn Lau ra te Eygelshoven gisteren onder val lend gesteente geraakt Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. MET VARKEN AAN DEN WANDEL. De N.R.C. vertelt als historisch: Een gemoedelijke boer uit de Wijde- wormer dreef een vet, omvangrijk var ken voor zich uit langs den Zuider- weg. Luid knorrend bewoog het dier zich over straat. Een heer liep met vlugge schreden achter dit tweetal aan en sprak toen hij den boer had ingehaald: „Weet U wel, dat U een varken aan het vervoeren bent?" „Ja", antwoordde de eigenaar, die meende, dat deze vraag gerust ach terwege had kunnen blijven. „Mag U dat?" „Ja zeker". „Még U dat?" „Natuurlijk, het dier loopt op zijn eigen pooten en mag ook zoo loopen". „Weet U dat wel zeker?", vroeg de heer, misprijzend de wenkbrauwen fronsend. „Ja hoor, dat weet ik heel beslist". „U moet daarvoor een vervoerbe- wijs hebben", deelde de heer, die zich nu bekend maakte als een ambtenaar van de crisiswet, mede. „Dat heb ik niet, en dat doet er ook niets toe. Ik mag zoo door heel Neder land met dat varken loopen". „Nou, dat weel ik nog zoo net niet". „Er is wel meer, dat jullie niet we ten", leeraarde de boer, „maar er staat in de verordening, dat men een var ken van meer dan 40 kilogram niet per as mag vervoeren en dit beest loopt op zijn eigen pooten". De man had gelijk De ambtenaar was spoedig verdwe nen. 40-jarig dienst jubileum uan rijks- bakenmeester Dolk. Op waarlijk treffende wijze vond Woensdagmiddag in de bioscoopzaal van hotel Centraal een huldiging plaats van onzen stadgenoot den heer J. Dolk, bakenmeester bij de Rijkswa terstaat, zulks in verband met zijn 40- jarig dienstjubileum. Hiertoe had zich een huldigingsco mité gevormd, bestaande uit de hee- ren A. Fens, Joh. Ruitenberg, P. Tak, allen uit Raamsdonksveer, de heeren A. Pullens en S. Hermus uit Made als mede de heer B. Versluis uit Drimme- len en den heer Jansen Jr. uit deze ge meente, welk comité vertegenwoordigd de de industrieelen, scheepvaart en collega's van den jubilaris. Aan deze huldiging verleende haar medewerking de K. E. Harmonie De Eendracht uit Raamsdonksveer, die zich op het tooneel had opgesteld en die onder leiding van haren directeur, den heer N. Snijers, voor vroolijke en zeer welluidende marschmuzik zorg droeg. Onder de talrijke aanwezigen die wij in de zaal opmerkten waren o.m. tegenwoordig de voorzitter van de schippersvereeniging Schuttevaer, de heer C. Jansen Sr. uit Roermond, Ds. Mr. J. Visser uit Geertruidenberg, de technisch ambtenaar van den Rijks waterstaat, de heer Siebesma, terwijl ook burgemeester Bianchi persoonlijk zijn gelukwenschen kwam aanbieden. Op deze receptie werd o.m. het woord gevoerd door den voorzitter van het huldigingscomité, den tech nisch ambtenaar van de Rijkswater staat, den heer Versluis namens colle ga's, den heer C. Jansen namens Schut tevaer, Ds. Visser en burgemeester Bianchi, die allen de goede hoedanig heden van den heer Dolk naar voren brachten en hun felicitaties deden vergezeld gaan van de beste wenschen voor de toekomst. Ook talrijk waren de schriftelijke felicitaties die binnenkwamen, waar onder ook een van den hoofdingeni eur van de rijkswaterstaat, Dolk's Dordlsche collega's en de jachtveree- niging De Biesbosch. Naast een groote hoeveelheid bloem stukken werd den jubilaris bij monde van den heer Versluis namens de in dustrieelen, de schippers en rijkswa terstaat, rivierendienst en collega's een gouden horloge met inscriptie als mede een rooktafel met lamp aange boden. Een broer van den jubilaris sprak het dankwoord. Omstreeks 3 uur was aan deze treffende huldiging een einde geko men. Na een kortstondige ziekte is tengevolge van een longontsteking op 41-jarigen leeftijd alhier overleden onze stadgenoot de heer J. Blom, in leven directeur van de N.V. Tankfa- briek. De heer Blom was een hard werker voor genoemde N.V., waarvoor hij zich dag en nacht in de weer stelde. Naast het smartelijk verlies dat zijn cchtgenoote en zijn nog 2 jeugdige kinderen treft, verliest ook deze N.V. in hem een man wiens capaciteiten moeilijk te overtreffen zijn. Ook het personeel van de N.V. Tankfabriek is door dit overlijden ook ten zeerste ge troffen aangezien de heer Blom een aangenaam werkgever was, die steeds voor de belangen van hen in de hres sprong. De in deze gemeente gehouden straat- en huiscollecte ten behoeve van Winterhulp heeft in deze gemeen te 94,42 opgebracht. Na een stormachtige vaart over het Eriemeer kwam de vracht boot „South Park" geheel bedekt met ijs en sneeuw in de haven van Detroit aan. (Associated Press, Zander). Zilveren Pastoors jubileum H. J. J. Huijbers. Op Maandag 30 December j.l. vier de de Zeercerwaarden heer H. J. J. Huijbers zijn zilveren pastoorsjubile um. Deze dag werd ingezet met een algemeene H. Communie van de kin deren in de H. Mis in de Parochiekerk van den H. Bartholomeus, waarna des middags de kinderhulde plaats vond in het Parochiehuis. Het woord werd hier gevoerd door den Weled. heer A. F. Maas, hoofd der R.K. Jongens school. Spr. dankte Zijne Eerwaarde voor al hetgeen wat Zijne Eerwaarde gedurende deze 25 jaren voor het R.K. onderwijs in deze gemeente had ge daan. Vervolgens werd den jubilaris een drietal bloemstukken aangebo den door enkele meisjes, namens de kinderen der R.K. Jongens- en Meis jesschool en de kinderen der Bewaar school. Hierna werden door de kinde ren enkele rijdansen uitgevoerd en werd gedeclameerd. Tot slot sprak de jubilaris een dankwoord tot alle aanwezigen. Dinsdag had de inzegening plaats van het geheel vernieuwde orgel dooi den jubilaris, hetwelk het geschenk was der Parochianen. Om 6.30 had een plechtig lof plaats, waaronder het geschenk van de Parochie aan den jubilaris werd aangeboden door den Weleerwaarden heer kapelaan Brans. Spr. liet uitkomen dat aan het ge schenk door eenieder der parochia nen was bijgedragen, zoowel door de rijken als door de armen. Vóór en na het Lof had een orgel bespeling plaats door den heer Hub. Houët organist te Aarle-Rixel. Woensdag 1 Januari werd om 10 uur een Plechtige Hoogmis opgedra gen door den jubilaris, terwijl de feest predikatie gehouden werd door den Zeereerwaarden heer Pastoor de Beer, uit 's-Hertogenbosch. Door het zang koor werd uitgevoerd de vierstemmi ge Mis „In Honorem Reginea Pacis" van W. van Kalmhout. Na de Hoogmis werd de Priestercantate van Jos-Vran- ken gezongen. Voorts had een orgel bespeling plaats door den organist dei- kerk den heer Chr. Kuijten. Des middags werd een receptie ge houden, welke zeer druk bezocht werd. We merkten bij de receptie op, zeer vele geestelijken uit den omtrek, Burgemeester en Wethouders, den Rec tor der Theresiakerk van Waspik-Bo- ven, Prof. van Aalst, Pater Gijsman, Rector van Riel en zeer vele anderen. Des middags had een plechtig Lof plaats, waaronder de jubilaris zeer ontroerd dank bracht aan zijn paro chianen. Vermeld mag nog worden dat zeer vele bloemstukken de pastorie sierden, en dat van vele huizen de Na tionale driekleur wapperde. Tot slot werd bij gelegenheid van het zilveren pastoraat van den Zeer eerwaarden heer H. J. J. Huijbers een revue opgevoerd, onder den titel „De dwalende Scheper". Een spel waarin fantasie de hoofd rol speelt en het zoodoende den jubi laris nu reeds, op den dag van zijn zilveren jubilé, mogelijk gemaakt werd de resultaten van zijn jarenlang zwoe gen en werken te aanschouwen. De gepersonifieerde Fantasie voert hem eerst mede naar de onderwereld, waar vorst Lucifer regeert, en deze toont hem de verdoemden uit Was pik. Onder luid weeklagen komen zij te voorschijn, de lasteraar, de dief, de danceur en de genotzoeker. „Mihi jam non sis amare" had het koor tevoren nog gezongen, maar dit viel den ouden pastoor toch wel zwaar. Hoe had hij steeds gewaarschuwd en al was het dan ook dikwijls met een kort woord je zijn geloovigen vermaand hun hartstochten te bedwingen, en toch... Onder geklaag en gejammer trekt de stoet weer af. Door eigen schuld. Is het verspuld. Na de pauze trekken zij samen op naar den hemel. En al moge het in den beginne nog zoo onmogelijk lij ken, toch weten zij het op de voor spraak van de patroonheiligen van Waspik en door bemiddeling van ve le andere gelukzaligen, voor welke de pastoor steeds zeer veel vereering had gekoesterd, zoover te krijgen dat de hemelpoort voor hem opengaat. Moeder Maria geleidt hem dan voor den troon van Haar Zoon, die hem bekroond voor zijn rijk en vruchtbaar priesterleven. Origineel van opzet, fantastisch en stoutmoedig, nu en dan grenzend aan het overmoedige, alles bij elkaar mo gelijk „een beetje gewaagd experi ment" om welke reden het dan mis schien ook zooveel succes oogstte. Ook de tooneelen waren zeer goed verzorgd, zoodat het kunstige licht en kleurschakeeringen ten volle tot hun recht konden komen. De costu- meering was juist gekozen en de grime was bij den heer Jan Homber gen uit Waalwijk als steeds in beste handen. De jongens van het partonaat kun nen dan ook met trots terugzien op hun geslaagde uitvoering van „De dwalende Scheper". Het aantal inwoners der gemeen te bedroeg op 1 Januari 1941, 3254 personen. Voor de tweede maal in nood. Het Zweedsche stoomschip „Ossian", dat b(j Den Helder pas kort geleden tijdens een hevige storm in gevaar verkeerde, is nu op zijn reis naar Am sterdam in het ijs bekneld geraakt en bevindt zich op 7 K.M. bij Volen- dam in gevaar. Een expeditie werd uitgerust om levensmiddelen naar het schip te brengen. De expeditie onderweg; met de bijl voorop wordt de tocht ondernomen. (Polygoon). BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood: de met 22 genummerde dubbele bonnen, rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak, geldig t.e.m. 12 Januari. Op de bloemkaart: Bon No. 3, recht gevende op 50 gram brood of y2 rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem, geldig t.e.m. 26 Januari. Koffie en thee: No. 18, rechtgevende op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 21 December tot en met 31 Januari. Kaas: Bon 47, 48, 60 en 61 geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas, tijdvak tot en met 26 Januari. Extra rantsoen kaas: Bon 20, recht gevende op het koopen van 125 gr. kaas, tot en met 12 Januari. Eieren: Bon 33, rechtgevende op één ei, geldig t.e.m. 13 Januari. Suiker: Bon 86 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. 17 Januari. Boter, margarine en vet: Bon 24 van de boterkaart en vetkaart, recht gevende op een half pond boter of margarine of 2 ons vet, geldig t.e.m. 10 Januari. Slaolie: Bon 21 van de boterkaart geeft ook recht op 't koopen van V2 flesch slaolie gedurende het tijdvak 14 December tot 31 Januari. VJeesch: Bon No. 14, rechtgevende ejk. op 100 gr. vleesch, alles inbe grepen of één rantsoen vleeschwa- ren. Op bon 14 worst of vleeschwaren, uitsluitend één rantsoen vleeschwa ren, geldig t.e.m. 15 Januari a.s. Niet gebruikte bonnen zijn geldig lot 19 Januari. Havermout of Havervlokken of Haver- bioem of aardappelmeelvlokken: Bon 57, rechtgevende op 250 gram. Geldig lot en met 21 Februari. Gort: Bon 44, rechtgevende op y2 pond gort, gortinout of grutten, gel dig tot en met 21 Februari. Rijst: Bon 108, van het algemeen distributieboekje geeft recht op het koopen van 250 gram rijst of rijste- mcel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel,/. Geldig tot en met 24 Januari. Maizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 87, rechtgevende op 100 gram, gel dig l«t en met 21 Februari. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 31, rechtgevende op 100 gram, geldig tot en met 21 Februari. Peulvruchten: Bon No. 103, rechtge vende op i/2 kg. peulvruchten, tijd vak t.e.m. 12 Januari. Zeep: Bon „113" van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op hel koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Geldig t.e.m. 31 Januari. Bon 117: (extra bon, die afzonderlijk aan personen boven de 15 jaar is uitgereikt) geeft recht op 't koopen van 50 gram scheerzeep of één tube scheercrème, of één pot scheerzeep, geldig t.e.m. 30 April. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „C", rechtgevende op 2 liter, t.em. 19 Januari. Petroleumzegel „periode 8" geeft recht op het koopen van twee liter petroleum, gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 23 Februari a.s. Hond en kat: Bon No. 11 van de voe- derkaart voor honden. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen 'éft 'pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN. Gedurende de derde periode, welkt loopt van Zondag 15 December 1940 tot en met Vrijdag 31 Januari 1941: Bons 08, 09 en 10 van de bonkaar» distributie vaste brandstoffen-haar. kachels, alsmede: Bons 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 van de bonkaart distributie vaste brandstoffen-centrale verwar ming, elk recht gevend op 't koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De met „brandstoffen, één eenheid, derde periode" alsmede de met "co kes, één eenheid, derde periode" ge merkte bonnen, gerven recht op het koonen van één eenheid vaste brand stoffen, tot en met 31 Januari.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6