AKKERTJES BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Couranten-reclame NIET TE VEHVANüEN. vooral in een veel gelezen plaatselijk^ en streekblad is somberste geluiden laten hooren, ter wijl zich voor ons rijk, ja voor de ge- heele Engelsch-sprekende wereld, een afgrond uitstrekt. Ik zou het 'n plichts verzuim achten, wanneer ik het Huis niet deelgenoot maakte van mijn in druk, dat ons volk de eindfaze van den oorlog ingaat DE ENGELSCHEN VIELEN TOBROEK MET STERKE STRIJDKRACHTEN AAN. De speciale correspondent van Ste- fani aan het front in Cyrenaica wijst er op, dat Engeland voor den strijd om Tobroek, die in totaal een twintig da gen heeft geduurd, aanzienlijke strijd krachten had geconcentreerd, te weten twee door artillerie gesteunde pantser divisies, drie Australische divisies, ver sterkt met middelzware en zware artil lerie en ten slotte een gemotoriseerde brigade, bestaande uit Franschen van de beweging van de Gaulle. Voortr hebben de Engelschen op groote schaal van vliegtuigen en vlootstrijdkrachten gebruik gemaakt. De Engelsche aanval nam in de avonduren van 20 Januari in hevigheid toe. Er werd een uiterst hevige artille rie-actie ontketend, waarop de Italiaan- sche kanonnen krachtig antwoordden, waardoor de gemechaniseerde strijd middelen van den vijand tot staan ge bracht en verspreid werden. In den nacht kwam het geschut der Britsche oorlogsschepen in actie, terwijl patrouil les zonder succes trachtten de eerste linies te naderen. Bij het aanbreken van den dag, op 21 Januari, nam het vijan delijke artillerievuur nog in hevigheid toe, terwijl vliegtuigen in massa aan vallen deden, welker hevigheid van uur tot uur toenam. Ondertusschen vie len de vijandelijke pantsercolonnes de Italiaansche verdedigingslinies aan. Kort voor het middaguur verhoogde de vijand nog den druk van zijn land en luchtstrijdkrachten en de eerste tanks en pantserauto's, gevolgd door infanterie, slaagden er in, de verdedi gingswerken binnen te dringen. De strijd is buitengewoon fel geweest vooral Woensdag, toen de vijand er in slaagde, de versterkingen van den Oostelijken verdedigingssector te be zetten. De Westelijke verdedigingswerken hebben alle aanvallen van den tegen stander afgeslagen. De wanhopige te genstand van de Italiaansche troepen heeft den vijand zeer zware verliezen berokkend. De strijd om Tobroek bevestigt, dat het de bedoeling van Engeland is, aan het front van Cyrenaica zijn beste strijdkrachten en middelen in den strijd te werpen om te trachten een succes te behalen, dat niet alleen het gedrukte moreel van het land verbetert, doch ook van pas komt voor de propaganda in het buitenland, vooral in Amerika. komen,blijken er luisteraars te zijn, iie van de vtrplichte (uislerbijora^e bun vrijwillige bijdrage aan de om roepvereniging, waa. bij zij zijn aan gesloten aftrekken. Dit is echter niet toegestaan. Iedere luisteraaj moe het thans verschuldigde volle bedrag betalen, hetzij door radio- zeg» ls te koopen, hetzij door op postrekening van hel staatsbedrijl der F. T. T. no. 400200 de volgenen bedragen te storten, resp over tt schrijven f'9 - voor een geheel jaai, l 4.50 voor een half jaar, 1 2.25 vooi «en kwartaal. Wenscht men een aan een om- ioepvereeniging betaalde vrijwillige bijdrage terug te ontvangen, dan dient men zich rechtstreeks tot it vereeniging te wenden. De omroep- ereenigingen zijn verplicht, aan verzoeken van dien aard te voldoen Ir. Mussert in Duitschland. De leidei der nationaal-socialis- lische beweging in Nederland, ir Mussert, heeft eenige dagen te München venoefd waar hij in gezel schap van Dr. Scys Inquarl, Hitiers plaatsvervanger Dr. Rudoll Hess ont moette, is vooi ts ontvangen door den rijksleider S S. Heinrich Himmler, wiens gast hij tijdens zijn verblijf te München is geweest. Door het leggen van een krans bij de „Ewige Wache1' heeft Mussert •net zijn naaste medewerkers de gevallene der N.S D. A. F. geëerd. Woensdagavond heeft hij de hoofd stad der beweging weder verlaten. FRANSCHE SCHEPEN ONDER CONVOOI OVER ATLANTI- SCHEN OCEAAN? In de Argentijnsche hoofdstad wint het gerucht aan kracht, dat binnenkort een Fransch eskader zal uitloopen om de in de haven alhier liggende Fran- sche schepen „Campana,,Aurigny" en „Formosa" naar Frankrijk te con- voyeeren. Ook de pers maakt melding van de omtrent deze aangelegenheden in omloop zijnde berichten. ,,E1 Debate" verklaart, dat Zuid- Amerika met groote belangstelling de- ze poging van Frankrijk om zijn scheepvaart- en handelsverbindingen met het Amerikaansche vasteland te herstellen, volgt. Het blad wijst er op, dat de Zuid-Amerikaansche naties er geen belang bij hebben door afgesne den handelsbetrekkingen als nietstrij- ders en neutralen ook te lijden onder de rampspoeden van den Europeeschen oorlog. „Laten wij onze toekomst ver dedigen met nagels en tanden", aldus het blad. Nederlandsch - Indië en Japan. Naar uil Batavia wordt gemeld, heeft de fungeerend perschef van de Nederlandsch Indische regeering. J. H Bitman. ten overstaan van bnitenlandsche correspondenten ver klaard, dat een wijziging in de si tuatie in Europa of indeJapansch Amerikaansche betrekkingen geen invloed zon uitoefenen op de han dels lesprekingen tusschen Bitavia en Tokio. Voorts zeide hij, dat de Japansche voorstellen voor de ko mende handelsbesprpkingen terstond ter goedkeuring zullen worden voor gelegd aan de Nederlandsche regee ring te Londen. Betalingen voor Radio- Luistervergunningen. Het hoofdbestuur der P. T. T. deelt het volgende mede, Nu de betalingen voor de luister- vergunningen beginnen binnen te Het uitgaansverbod. Bakkers e. d. krijgen ontheffing. De persdienst van het N V.V. meld: Overeenkomstig de verordening van den rijkscommissaris voor hel bezette Neierlandsche gebied van 22 October 1940 is het aan particu lieren verboden zich tusschen 24 uur cn 4 uur op straat te begeven. Dit neeft tengevolge, dat zij, die gedeelte lijken nachtarbeid moeten verrichten eenige uren vóór den aanvang van bet werk op hel werk aanwezig moeten zijn, of wel eenige uren moeten wachten. Het N.V.V. heeft zich tot het de partement van justitie gewend met het verzoek om de hakkers en der- gelijken, die in bovenstaand geval verkeeren, een bijzonder bewijs te lom verstrekken, waardoor zfi tn staat zijn in de verboden uren van en naar hun werk te gaan. Het depai temen t van justitie heeft medegedeeld, dat aan het verzoek zal worden voldaan en dat zij, die voar een dergelijke vergunning in aanmerking willen komen, zich moeten wenden tot den districts commandant der rijkspolitie van het iistrict. waarin de woonplaats van den aanvrager is gelegen. De kindertoelage voor bepaalde groepen van het Rijkspersoneel. van f0 10 l/m f0 25 p»*r arbeids dag voor elk kind heneden de 15, te rekenen van het derde kind. leder werke mee aan de Voedselvoorziening Van bevoegde Duitsche zijde is op een perscanferentie te 's Gravenhage ten aanzien der voedselvoorziening van ons land principieel'! volgende verklaard: „Als in Nederland de verzorging inzake sommige levensmiddelen, bijv. boter en vleesch. tijdelijk nog niet zoo goed als in Duitschland verloopt, vindt dit ten deele zijn oorzaak hierin, dat de organisato rische onderbouw nog niet zoo goed functionneert als in hel Duitsche buurland. Daar kan ieder op zijn bonnen ook de desbetn ffende levens middelen volop verkrijgen. Voorts heeft men hij den ophouw van het verzorgingsapparaat in Duitschland een voorbereiding van vele jaren en rle inmiddels reeds verkregen er varingen zich ten nutte kunden maken, *at in Nederland niet het geval is. Wegens de korte voorbereidings periode kan de voedselvoorziening in Nederland organisatorisch der halve nog niet zoo precies verloopen als in het Duitsche rijk. Aan het volmaken van 't distributieapparaat wordt echter vooitdurend gewerkt, en er mag op gerekend worden, dat binnenkort ook in Nederland de organisatorische ophouw zoo sterk mogelijk met dien in het Rijk op gelijken voet zal komen. Dat tijdelijk bovengenoemde moei lijkheden zijn ontstaan ligt echter grootendeels aan den ontbrekenden goeden wil en aan het minder juiste begrip der Nederlandsche bevolking ten aanzien van de noodzakelijke maatregelen. De practijk toont, dat vooral de goede houding als staats burgers en het algemeene inzicht ontbreken, om bij de toepassing van voor het levensbestaan gewichtige maatregelen het volk als geheel tot «te vanzelfsprekende medewerking te bewegen. Door deze onverstandige handel- wiize schaadt het Nederlandsche volk zichzelf, want daarmee brengt het de rechtmatige verdeeling in het eigen land en vooral eigen bevolking in gevaar. Het gevolg daarvan is, dat de materieel beter gesitueerde kringen zich van al het noodige voorzien kunnen, terwijl de finan cieel zwakkere kringen kunnen toe zien. Op deze wijze werd een vol komen onsociale toestand geschapen, welken de Duitsche autoriteiten op den duur niet langer kunnen dulden. In deze richting liggen de reeds tegen het hamsteren en tegen woekerprij zen gerichte bepalingen, de de Duitsche autoriteiten md de grootste gestrengheid tot uitvoering willen brengen. Wanneer men ten slotte schijnt te meenen, dat eventueele verschijnse len van schaarschte de Duitschers in Nederland zou kunnen schaden, is dit geheel en al verkeerd gezien; .De toereikende verzorging van Neder land is verzekerd en dal wat dooi de Duitsche weermacht gebruikt wordt, ware zonder moeilijkheden te verschaffen. Hierbij wordt alleen nogmaals een dringend beroep op de houding der Nederlandsche be- vMkirg gedaan om rekening te hou den met de door den oorlag ver oorzaakte omstandigheden Tegen een verkeersbord geloopen Tengevolge van de duisternis liep vorige week Donderdagavond de kolenhandelaar A. van Bergen nabij «ie k erk aan de Dwarskade te Roosendaal tegen een verkeersbord op, dat naast het trottoir is aange bracht. De man viel, krabbelde weer overeind en wilde zijn weg vervolgen, doch enkele tientallen meters verder zakte hij in elkaar en moest een woning worden bin nengedragen Naar het RK.Zieken, huis Charitas overgebracht, is de man daar gisteren aan de inwendige kneuzingen, welke hij bij het onge val had ongflonpen nvr rieden Koopman vermist Sinds Zondagmiddag wordt uii de Spaarndammerbuuit te A'dam de koopman J. ri. Smit vermist. De man ging Zondagmiddag even uit om een kleine wandeling te maken. Hij is van deze wandeling niet meer in zijn huis teruggekeerd, zoodat men zich ernstig over hem ongerust maakt. De man had een bedrag van circa f 4u00 op zak. De politie van het bui eau van de Spaarndammer straat stelt alle pogingen in 't werk hem op te sporen. Twee studenten vermist. Op 12 Januari zijn in Friesland twee studenten van de Technische Hoogeschool aangekomen om op de Friesche merm schaatsen te rijden. Nadien heeft men niets meei van hen vernomen, zoodat het niet uitgesloten moet woruen geacht, dal hun een ongeluk is overkomen. Cacaopoeder en melkpoeder in beslag genomen. De vorige week werden bij twee groote Cacaofabrieken te Wormer veer en Zaandijk alle voorraden cacaopoeder en cacaokoeken in b -slag genomen wegens prijsop drijving. De opsporingsdienst van het departement van handel, nij ver heid en scheepvaart heeft inmiddeT het onderzoek voortgezet met hei gevolg, dat vandaag opnieuw kon worden overgegaan tot 't in beslag- nemen van ongeveer veertig ton cacaopoeder vermengd met melk poeder, welk artikel tegen te hoog« prijzen in den handel werd gebracht. Tevens werd ongeveer 5000 kg ruw« melkpoeder welke ver boven den maximumprijs werd verkocht, in beslag genomen. Het onderzoek is nog niet afge sloten, zoodat vermoedelijk no; meer processen.verbaal inzake prijs opdrijving zullen volgen. In totaa' is thans een hoeveelheid van 240 ton cacaopoeder en melkpoeder in beslag genomen. Een dappere jongen. Gistermiddag be\ond zich een 11 jarig jongetje op het ijs van d« Kattenburgervaart te Amsterdam. Flotseling zakte de knaap erdoor. De 13-jarige Rertus van der Zee,die bet voorval zag gebeuren, bedach' zich geen oogenblik en redde den jongen.Ook Rertus zakte door 't ijs doch met behulp van omstanders was het tweetal gauw weer op den kant. Enkele uren later is een 10 jarig meisje, dat op het ijs van de Kattenburgervaart gegaan was, er door gezakt. Ook nu begaf Bertu^ van der Zee zich naar het meisje en bracht haar op het droge. Te Abbekerk heeft zich in de boerderij van den heer P. Koorn een drama afgespeeld. Toen de heer J. de Beurs, wonende te Utrecht, en schoon zoon van den heer P. Koorn, des nachts eenig gerucht hoorde, in zijn slaapkamer, ontstak hij zijn elcctrische zaklantaarn. Direct daarop klonk een Schot: de aanwezige inbreker had den heer de Beurs in het hoofd ge raakt, zoodat deze levensgevaarlijk werd gewond. Hoewel de politie direct werd gewaarschuwd, heeft men tot nu toe nog geen enkel spoor van de da der (s). De boerderij van den heer P. Koorn. Rechts de vensters van de slaapkamer, waar zich het drama heeft afgespeeld. BONNEN. Thans zijn geldig: brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood: de met 24 genummerde dubbele bonnen, rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2UUU grain ander brood ot 20 rantsoenen ge- hak, geldig t.e.m. 26 Januari. Op de bloemkaart: Bon No. 3, recht gevende op 50 gram brood of yJ rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem, geldig t.e.m. 26 Januari. Koffie en thee: No. 18, rechtgevende op het koopen van 250 gr. koffie ot 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 21 December tot en met 31 Januari. Kaas: Bon 47, 48, 60 en 61 geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas, tijdvak tot en met 26 Januari. Eieren: Bon 46, rechtgevende op één ei, geldig t.e.m. 26 Januari. Suiker: Bon 91 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. 14 Februari. Boter en margarine: Bon 26 van de boterkaart en vetkaart geeft recht op het koopen van een half pond boter of margarine. Geldig t.e.m. 24 Januari. Slaolie: Bon 21 van de boterkaart geeft ook recht op 't koopen van y2 flesch slaolie gedurende het tijdvak 14 December tot 31 Januari. \leesch: Bon No. 15, rechtgevende elk op 1UU gr. vleesch, alles inbe grepen of één rantsoen vleeschwa- ren. Op bon 15 worst of vleeschwaren, uitsluitend één rantsoen vleeschwa ren, geldig t.e.m. 26 Januari. Havermout of Havervlokken of Haver- bloem of aardappelmeelvlokken: Bon 57, rechtgevende op 250 gram. Geldig tot en met 21 Februari. Gort: Bon 44, rechtgevende op y2 pond gort, gorlinout of grutten, gel dig tot en met 21 Februari. Rfist: Bon 108, van het algemeen distributieboekje geeft recht op het koopen van 250 gram rijst of rijste- meel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel). Geldig tot en met 24 Januari. Alaizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 87, rechtgevende op 100 gram, gel dig tot en met 21 Februari. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 31, rechtgevende op 100 gram, geldig lot en met 21 Februari. Zeep: Bon „113" van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Geldig t.e.m. 31 Januari. Bon 117: (extra bon, die afzonderlijk aan personen hoven de 15 jaar is uitgereikt) geeft recht op 't koopen van 50 gram scheerzeep of één tube scheercrême, of eén pot scheerzeep, geldig t.e.m. 30 April. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „D", rechtgevende op 2 liter, t.e.m. 20 Februari. Petroleumzegel „periode 8" geeft recht op het koopen van twee liter petroleum, gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 23 Februari a.s. Hond en kat: Bon No. 10 van de voederkaart voor honden. Geldig t.e.m. 31 Januari. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN. Gedurende de derde periode, welkt loopt van Zondag 15 December 1940 tot en met Vrfidag 31 Januari 1941: Bons 08, 09 en 10 van de bonkaar^ distributie vaste brandstoffen-haar den, kachels. alsmede: Bons 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 van de bonkaart distributie vaste brandstoffen-centrale verwar ming, elk recht gevend op 't koopen- van één eenheid vaste brandstoffen. Dc met „brandstoffen, één eenheid, recht op het koopen van twee liter derde periode" alsmede de met "co kes, één eenheid, derde periode'' ge merkte bonnen, geven recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen, tot en met 31 Januari. zijn dikwijls het gevolg van kouvatten. Goed zweeten en "AKKERTJES" nemen, helptU altijd snel, goed en zeker! Door hun bijzondere samen stelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwij deren tevens de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Zij werken direct pijnstillend. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! Let U daarop vooral en laat U toch géén waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2stuks - 2 stuivers

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2