RECHTZAKEN Gemeenteraad verslagen* Abonneert U op dit Blad keroor duidelijk en geheel zichtbaar is; de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of zgn. kunstphoto's) de photo moet den afgebeelden per soon duidelijk kenbaar weergeven; gelijkmatige (zgn. egale) kleur, wit te, althans lichte achtergrond; de photo mag geen nevenafbeeldin gen bevatten (geen andere personen, geen huis, geen landschap, geen hond, enz. enz.) de photo mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevat ten; de achterzijde der photo moet zijn van wit of roomkleurig (chamois), ge heel blanco papier, zonder stempelaf druk, opdruk of anderszins. Het gebruik van zoogenaamde pho- tomaton of polyphoto is niet toege staan. Vingerafdrukken. Van den opgeroepene worden ach tereenvolgens drie afdrukken van den rechter wijsvinger of, in een bijzonder geval, van een door den secretaris generaal nader te bepalen anderen vinger genomen, te weten: één op de ingeleverde uitnoodiging, één op de achterzijde van de in het persoonsbe wijs gevoegde photo, soonsbewijs. één op het per- LOONBELASTING. Werksters en huisnaaisters. In artikel 2 van een nieuwe veror dening is een regeling gegeven ten aanzien van werkvrouwen, huisnaai sters en dergelijke werknemers. In dat artikel is bepaald, dat de werkgever voor werknemers, die uitsluitend wor den gebezigd voor huiselijke diensten en niet langer dan twee dagen per week bij hem in dienst zijn, geen loon belasting hoort in te houden. Indien een werkvrouw slechts ge durende korten tijd van het jaar, b.v. gedurende de schoonmaak, meer dan twee dagen in dienst is, behoeft even min inhouding plaats te vinden. De werkgever is in al deze gevallen bo vendien ontslagen van de verplichting om een loonbelastingkaart aan te leg gen, een loonstaat bij te houden en een loonbelastingaangifte te doen; de ge noemde werkgevers behoeven geen werknemersverklaringen in te leveren. Uit het vorenstaande mag niet wor den afgeleid, dat werkvrouwen, huis naaisters, enz. vrijgesteld zullen wor den van de nieuwe inkomstenbelas ting. SPRANG-CAPELLE. De nieuwe begraafplaats. De heer Versteeg bepleit meer Zondagheiliging door café-sluiting. De gemeenteraad van Sprang-Capel- le vergaderde Vrijdagmiddag ten ge meentehuize onder voorzitterschap van Burgemeester Smit. Secretaris de heer de Visser. De heer J. Vos was met kennisge ving afwezig. Na opening op de gebruikelijke wij ze spreekt de voorzitter als volgt: Mijne Heeren, Dit jaar zal ik niet, zooals mijn ge woonte tot nu toe was, een Nieuwjaars rede houden. Gaarne zeg ik U echter van deze plaats hartelijk dank voor Uw belangstelling bij de jaarwisseling on dervonden en wensch U wederkeerig en ook aan alle ingezetenen, die mij hun vele wenschen deden toekomen, het allerbeste voor 1941 toe. Mogen al le goede wenschen in vervulling gaan en geve God dat wij bij een nieuwe jaarwisseling in vrede mogen wonen in een vrij vaderland. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Ingekomen zijn o.m.: a. Schrijven van den Commissaris van de Provincie Noord-Brabant, waarin deze mededeelt dat burgemees ter A. Smit met ingang van 1 Novem ber 1940 is herbenoemd tot burgemees ter van Sprang-Capelle. Wethouder Middelkoop zegt naar aanleiding daarvan het volgende: Mijnheer de Burgemeester, Het zij mij vergund, en ik meen daar mede de tolk te zijn van den geheelen Raad en den heer Gemeente-Secreta ris, om een enkel woord tot U te rich ten en U recht hartelijk geluk te wen schen met Uw herbenoeming tot Bur gemeester van de gemeente Sprang- Capelle. Zes jaar geleden kwaamt Gij, als vreemdeling, in ons midden. Sedert dien hebben wij U leeren kennen. Met Uw ijver en resolute voortvarendheid hebt Gij veel voor de gemeente kunnen bereiken; Gij hebt getoond, een goed burgemeester te zijn. Velen, die moeilijkheden hadden, hebt Gij met raad en daad bijgestaan. Uw leiding van de vergaderingen van onzen Raad was krachtig en toch soepel. In de vergaderingen van B. en W. hebt Gij de oude vertrouwde sfeer en de prettige samenwerking weten te handhaven. Met vertrouwen gaan wij dan ook met U Uwe nieuwe ambtsperiode in, wat veel beteekent in deze bewogen tijden, waarin het voor de gemeente van zulk een groot belang is, dat zij een man aan het hoofd weet, die krach tig en met beleid, pal staat voor hare belangen. Ik wensch U met Uw gezin veel ge luk en voorspoed bij het ingaan van Uw tweede ambtsperiode. De voorzitter dankt wethouder Mid delkoop en den raad voor de gespro ken woorden en hoopt dat de prettige samenwerking ook in de toekomst zal blijven bestaan. b. Schrijven van Ged. Staten tot enkele wijzigingen der gemeentebe- grooting 1940. c. Proces verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. d. Schrijven van Ged. Staten tot goedkeuring van genomen raadsbeslui ten betreffende verkoop van land en verhuren van woningen. e. Schrijven van de heeren G. J. v. Willigenburg en G. v. d. Hoek, dat zij het hunne benoeming tot leden van Burgerlijk Armbestuur aannemen. f. Van Ged. Staten, bericht, dat de beslissing tot goedkeuring der begroo ting 1941 is verdaagd, met machtiging tot het doen van uitgaven tot een maxi mum van van de in 1940 uitgegeven bedragen. g. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1940. h. Schrijven van Ged. Staten, waar in te kennen wordt gegeven dat over dracht van een gedeelte van den Loon- schendijk aan de gemeente Loon-op- Zand onnoodig wordt geacht, daar het leggen van gasbuizen geen gegronde reden voor een dergelijke overdracht is. Hier moet op andere wijze in voor zien kunnen worden. De voorzitter stelt voor, in overleg met het gemeentebestuur van Loon-op- Zand, den verkoop van een gedeelte van den Loonschendijk in te trekken. De heer Verheijden vraagt of Kaats heuvel nu nog de buizen mag leggen. De voorzitter antwoordt bevesti gend. B. en W. zullen toestemming kunnen geven en daarvoor eventueel een vergoeding vragen. Enkele administratieve wijzigingen van de gemeentebegrooting 1940 wer den goedgekeurd. Het agendapunt betreffende voor zieningen in verband met de invoering van het vak „lichamelijke oefening" aan de openbare school en de beide bijzon dere scholen, werd aangehouden tot de volgende vergadering, om de schoolbe sturen in de gelegenheid te stellen nieuwe voorstellen, in overleg met de inspectrice voor het L.O., in te dienen. De raad ging er z.h.st. mee accoord een tijdelijke toelage te geven aan het lager bezoldigd gehuwd gemeenteper- soneel, in overeenstemming met de on langs ingevoerde Rijksregeling. Aan de beide bijzondere lagere scho len werden voorschotten toegekend van 1335.07 en 1626.40 respectie velijk voor de school in de Heistraat en in Sprang. Dit is volgens een be drag van 7.60 per leerling met aan tallen van 175 en 214. Enkele verzoekschriften ontheffing straatbelasting werden goedgunstig be handeld. Een ontheffing kon niet wor den verleend, daar gebleken is dat het betreffende huis niet geheel en al on gebruikt gebleven is De vaststelling van een reglement op de algemeene begraafplaatsen en van een verordening tot heffing en in vordering van begrafenisrechten, lokt een uitvoerige gedachtenwisseling uit. De voorzitter zegt dat voor beide begraafplaatsen nu een en dezelfde ver ordening van kracht is. De tarieven bedragen 24.—, 12.— en 6.—, resp. voor de 1ste, 2de en 3de klasse. De heer Verheijden vraagt hoe het is met het plan van B. en W. om en kele grafkelders in het lijkenhuisje te plaatsen. Spr. vindt het beter, wan neer deze maar vast werden ingegra ven. De voorzitter zegt dat B. en W. de bedoeling hadden twee grafkelders in voorraad te houden, voor het geval dat een familie, die plotseling in treurige omstandigheden komt en toch nog be sluit een grafkelder te nemen, in de gelegenhed te stellen nog spoedig een drogen kelder te kunnen krijgen. Deze kelders kunnen dan door een aanne mer geplaatst worden. Het is moeilijk om nu reeds die kelders te plaatsen, omdat men niet weet of de latere ge gadigde dat een geschikte plaats zal vinden. De heer Verheijden zegt dat in Sprang het kerkhof van 's-Grevelduin- Capelle nogal eens in opspraak is ge weest. Wat de kelders op het kerkhof in Capelle betreft was het ook wel diep treurig. Spr. is er pas nog geweest en merkte op dat de eerste kelders groo- tendeels onder water stonden, niet om dat ze van onder lekten, maar omdat ze boven niet goed dicht waren. De voorzitter antwoordt dat dit op de nieuwe begraafplaats niet kan voor komen. De heer de Bas vindt de bedragen nogal hoog, waarbij dan eventueel nog de kosten voor een eigen kelder ko men. Spr. had liever gezien, dat de eerste klas voor de eigen graven ge reserveerd bleef en een uniformen prijs van bijv. 50.daarvoor werd vast gesteld. De heer Verheijden merkt op dat men in de vorige vergadering besloten heeft, de vierde klas maar te laten ver vallen. Spr. is er echter bang voor, dat dit besluit voorbarig is geweest. Hij ziet de zaken nu eenigszins anders. De heer de Bas vergelijkt de bedra gen met die van andere plaatsen en concludeert dan dat het wenschelijker was geweest als ook hier wat meer re kening was gehouden met de minder gesitueerden, zoodat men ook deze in staat had kunnen stellen wat meer zorg aan hunne dooden te besteden. De voorzitter zegt dat alle klassen nu door elkaar liggen. Er zijn geen spe ciale vakken gereserveerd. Wethouder van Willigenburg merkt op dat de begrooting in ieder geval sluitend moet zijn. De heer de Bas antwoordt dat die wel sluiten zal, daar zij royaal genoeg opgezet is. De heer Kerst vraagt hoe de toe gangsweg er uit zal komen te zien. De voorzitter licht toe dat het de be doeling is alle paden, dus ook den toe gangsweg van grint te voorzien, ter wijl de ingang gevormd zal worden door een ijzeren hek, geflankeerd door twee steenen zuilen. Tevens zullen er een lijkenhuisje en een urinoir geplaatst worden. De heer de Bas stelt voor een bedrag vast te stellen om van gemeentewege de graven bij te houden, wanneer bijv. een familie uitgestorven is. Daardoor zal voorkomen worden dat er graven verwaarloosd worden. Spr. bedoelt hoofdzakelijk het onderhoud van den grafsteen. De voorzitter zegt dat B. en W. zich daarmee wel kunnen vereenigen en zou de bedragen dan vastgesteld willen zien op zes, vijf en vier gulden per jaar, of een twintigvoud daarvan voor im mer. De raad gaat daarmee z.h.st. ac coord. De heer Verheijden vraagt of er re kening is gehouden met de tarieven van de begraafplaats aan den Loon schendijk. Spr. meent dat die daar lager zijn en dat zou wel eens tot concurren tie aanleiding kunnen geven. De voorzitter zegt dat de tarieven hier lager zijn. De heer Kraak informeert wanneer de ingebruikname tegemoet kan worden gezien. De voorzitter verwacht dat dit wel 1 Maart zal worden. De nieuwe verordening werd ver volgens vastgesteld, waarna de heer Kraak als initiatiefnemer voor een nieuwe begraafplaats, B. en W. en den raad dank brengt voor de volledige medewerking in deze betoont. De heer Versteeg richt zich dan in een uitvoerig betoog tot B. en W., ter bevordering van de Zondagsrust in de gemeente. Spr. zegt van deze gelegen heid gebruik te willen maken om een aangelegenheid van principieelen aard naar voren te brengen, waarbij spr. er de aandacht op vestigt dat dit noch in opdracht, noch in overleg met zijn me de-fractieleden geschiedt. Spr. voelt het als een gewetensbezwaar aan dat de Zondag nog steeds op alle mogelij ke wijzen ontheiligd wordt en hij bepleit daarom op Zondag de café's te sluiten en het lasteren van Gods Naam in het openbaar strafbaar te stellen. Men moet nu niet zeggen dat het de tijd daarvoor thans niet is, want God eischt van de overheid dat zij deze zaken voorstaat en bevordert. God spreekt tot ons allen en dus ook tot onze gemeente. Daarom voelt spr. zich in geweten ge drongen deze zaak niet langer uit te stellen en stelt als Gods eisch nog maals: le. wering van alle publieke vermakelijkheden en al hetgeen Gods dag kan ontheiligen, dus zeker café sluiting, en 2e. strafbaarheid van het vloeken in het openbaar. Spr. stelt de ze zaak dan ter prae-advies in handen van B. en W. De heer de Bas wil deze aangelegen heid liever in eens afwerken. De voorzitter zegt dat dit afhangt van wat de heer Versteeg wil. De heer Versteeg blijft bij zijn mee ning om B. en W. met de verdere uit voering te belasten en ziet in de vol gende vergadering de voorstellen te gemoet. Alvorens tot sluiting over te gaan spreekt de voorzitter o.m. nog als volgt: Bij den aanvang van de vergadering beschikte ik niet over woorden om wethouder Middelkoop dank te zeg gen voor de vriendelijke woorden, na mens den raad tot mij gesproken. Deze bijzondere woorden hebben grooten in druk op mij gemaakt. In mijn ambts periode zijn er wel eens maanden ge weest, dat ik gedacht heb, het hier niet zoo goed naar mijn zin te hebben, maar den laatsten tijd is deze gedachte geheel op den achtergrond geraakt. Ik heb geconstateerd en gevoeld dat wij een eenheid zijn en allen hebben daar aan hun deel. Ik denk hier dan aan de besprekingen van B.enW. en den raad. Wanneer B. en W. bij elkaar zijn, kan men niet spreken van vergaderingen. Het gaat daarbij steeds even goed en gemoedelijk en ik zou dit ten voorbeeld willen stellen aan alle gemeenten in ons land. Het is daarom voor mij een lust deze bijeenkomsten te presideeren. In den raad is wel eens een hard woord gevallen en ik ben mezelf be wust dat ik fel en vurig kan kijken. Dit is echter nooit zoo ernstig bedoeld en degenen die mij kennen, zullen dat we ten. Mocht ik evenwel ooit iemand ge griefd hebben, dan is dat toch nooit met opzet geweest. Heb ik wel eens iemand persoonlijk goed de waarheid gezegd, dan had men dat mij ook ge daan, zoodat ik niet anders kon doen dan goed terugkaatsen. Ik heb ondanks alles, steeds met veel genoegen de raadsvergaderingen ge leid en hoop dat ik dat steeds zal kun nen blijven zeggen, ook als wij door deze donkere dagen zijn heengekomen en naar ik hoop voor de misschien nog komende rampen gespaard zijn geble ven. Arbeider uit Dussen ingesloten. Door de rijks- en gemeenlepoiiilie uit Dussen werd voor den Officier van Justi tie te 's Herlogenbosch geleid E. Sch., 21 jaar, arbeider te Dussen, als verdacht van diefstal, gepleegd te Heusden in Januari. Na door den rechter-commissaris te zijn gehoord werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring :te 's Hertogenbosch. „Een leger trekt door Frankrijk" door P. K. met een voorwoord van Overste Dr. Hesse. (Uit gave Gebr. van Ort, 's-Graven- hage). In tyd van zes weken versloeg de Duitsche weermacht heit Fransche leger, dat algemeen beschouwd werd als het sterksfte ter wereld. Deze prestatie ligt ons allen nog versch in het geheugen, omdat zij min of meer over ons kwam als een overrompeling. Het feit zal wel in ieders herinnering gegrift blijven, maar de details van dezen strijd zijn nu eenmaal spoedig vergeten. En daarom is de verschijning van het hierboven aange kondigde boekje „Een leger trekt door Frankrijk" ongetwijfeld 'toe te juichen, omdat men hier in kort bestek bijeen vindt een beschrijving van de belangrijk ste perioden. De Duitsche oorlogsrepor ters hebben aan het fron.t hun indrukken neergeschreven, die voor een groot deel gepubliceerd zijn in de Duitsche couran ten, voor een ander deel in de archieven werden gedeponeerd om mettertijd de stof (te leveren voor het schrijven van een standaardwerk, waarin deze oorlog in z'n geheel zal worden behandeld. De tijd daarvoor is uiteraard nog niet gekomen, maar ongetwijfeld is een levendig ge schreven ooggetuigeverslag als dit boekje van P. K. zeker op zijn plaats, omdat het ons in gedachten verplaatst naar de voor ste linies, waar de zwaarste strijd werd geleverd en ons daardoor eenig inzicht geeft hoe met het inzetten van alle krach ten de overweldigende Duitsche succes sen tot stand kwamen. Een aantal goede illustraties komen het verbeeldingsver mogen van den lezer tegemoet. BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood: de met 25 genummerde dubbele bonnen, rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak, geldig tot 2 Februari. Op de bloemkaart: Bon No. 4, recht gevende op 50 gram brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem, geldig tot 23 Februari. Koffie en thee: No. 18, rechtgevende op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 21 December tot en met 31 Januari. Kaas: Bon 19, 32, 45 en 58 geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas, geldig tot 23 Februari. Eieren: Bon 59, rechtgevende op één ei, geldig tot 2 Februari. Suiker: Bon 91 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. 14 Februari. Boter, margarine en vet: Bon 27 van de boter- en vetkaart geeft recht op het koopen van een half pond boter of margarine of 2 ons vet. Geldig tot 31 Januari. Slaolie: Bon 21 van de boterkaart geeft ook recht op 't koopen van flesch slaolie gedurende het tijdvak 14 December tot 31 Januari. Vleesch: Bon No. 16, rechtgevende elk op 101) gr. vleesch, alles inbe grepen of één rantsoen vleeschwa- ren. Op bon 16 worst of vleeschwaren, uitsluitend één rantsoen vleeschwa ren, geldig tot 5 Februari. Niet gebruikte bonnen tot 8 Febr. Havermout of Havervlokken of Haver- bloem of aardappelmeelvlokken: Bon 57, rechtgevende op 250 gram. Geldig tot en met 21 Februari. Gort: Bon 44, rechtgevende op pond gort, gortinout of grutten, gel dig tot en met 21 Februari. Rijst: Bon 92 van het algemeen dis tributiebonboekje geeft recht op 't koopen van 250 grain rijst of rijste- meel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel). Geldig tot 21 Februari. Maizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 87, rechtgevende op 100 gram, gel dig tot en met 21 Februari. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 31, rechtgevende op 100 gram, geldig lot en met 21 Februari. Peulvruchten: Bon 102 van het al gemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van y2 K.G. erwten of bruine- en witte boonen of capucijners, gedurende het tijd vak van 27 Januari tot en met 10 Februari a.s. Zeep: Bon „113" van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep ot 300 gram zachte zeeppasta ol 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Geldig t.e.m. 31 Januari. Bon 117: (extra bon, die afzonderlijk aan personen boven de 15 jaar is uitgereikt) geeft recht op 't koopen van 50 gram scheerzeep of één tube scheercrême, of één pot scheerzeep, geldig t.e.m. 30 April. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „D", rechtgevende op 2 liter, t.e.m. 20 Februari. Petroleumzegel „periode 8" geeft recht op het koopen van twee liter petroleum, gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 23 Februari a.s. Hond en kat: Bon No. 10 van de voederkaart voor honden. Geldig t.e.m. 31 Januari. Kinderschoenen: alle soorten tot en niet maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN. Gedurende de vierde periode, welke loopt van Zaterdag 25 Januari 1941 tot en met Vrijdag 28 Februari 1941: Bons 11, 12 en 13 van de bonkaart distributie vaste brandstoffen-haar den, kachels. alsmede: Bons 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 en 32 van de bonkaart distributie vaste brandstoffen-centrale verwarming, elk rechtgevend op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De niet gebruikte bons uit de derde periode blijven alsnog geldig tot en met Vrijdag 14 Februari a.s. De met „brandstoffen, één eenheid, derde periode" alsmede de met „co kes, één eenheid, derde periode" ge merkte bonnen, geven recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen, tot en met 14 Februari. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer de met „brandstoffen, één eenheid, vierde periode" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte bonnen geldig zullen wor den verklaard. DIT BLAD GEEFT U VOOR 10 CENT PER WEEK alle officieele verordeningen en mededeelingen alle distri butie maatregelen die steeds meer worden uitgebreid, een lijst van de geldende bonnen, alle mededeelingen van het distributiekantoor Waalwijk en de Langstraat. Vooral oorlogsnieuws, overzichten uit de pers, uitgebreideraads- verslagen en een rnbriek Plaatselijk Nieuws» uit Waalwijk en Omgeving als geen enkel blad kan geven.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2