GEMENGD NIEUWS T HHJirii t r r n p n huucnitenen KERMIS. HIT nc DCDO 7 43—18 41—23 29—17 2325 26—24 23—30 23—35 9—25 15—22 20 16 13 13 11 11 9 9 5 2 1 39—20 39—12 50—29 37—11 31—24 37—34 23—14 c. DOOR BUURJONGENS BESTOLEN. In den loop van de vorige week werd een bakker in de Koolstraat te Utrecht bezocht door drie buurjongens, die via een achterdeur in de bakkerij binnen kwamen. Het bezoek droeg een kwaad aardig karakter, want zij stalen tien tallen pakken bakkersvet. Het vet werd aan de moeder van een der jon gens gegeven, die er voor zorgde, dal het clandestien aan den man werd ge bracht. Zaterdag nanlen de 22-jarige, 15- en 14-jarige buurjongens weer vet weg uit de bakkerij, doch toen betrapte de bakker de dieven. De jongens traden zeer brutaal tegen den bakker op door hem to zeggen, dat hij het toch niet bij de politie durfde aan te geven, omdat hij het vet door smokkelhandel had verkregen. Dit was geheel onjuist en de bakker deed de politie mededeeling van de zaak. De jongens werden ge arresteerd. Zij hebben in totaal 150 kg. vet weggenomen. De 22- en de 15-ja- rige zijn in het huis van bewaring in gesloten. Tegen de moeder en de 14- jarige jongen is procesverbaal opge maakt. DIEFSTALLEN TE NIEUWERBRUG OPGEHELDERD. Den laatsten tijd werden te Nieu- werbrug verscheidene inbraken ge pleegd. Na een uitgebreid onderzoek heelt de politie twee mannen, van P. en van der H., gearresteerd. Ze he kenden, dat zij zich o.a. een val met zestig liter benzine alsmede zeventig jute-zakken hebben toegeëigend. Het kwam voorts vast te staan, dat van P. nog meer diefstallen op zijn kerfstok heeft. Beiden worden voor den offi cier van justitie te Rotterdam geleid. JEUGDIGE DIEVEN. De politie te Nijmegen heeft vijl jongelieden gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal Zoo werden twee jongens, resp. 1-1 en 17 jaar, aangehouden, die in winkels hun slag poogden te slaan. Van een oogenblik, dat de klanten hun porte- monnaie onbeheerd lieten liggen, maakten zij gebruik deze te stelen. Tenslotte werden zij op heeterdaad betrapt. oorts heeft de politie drie jongelieden gearresteerd die werk zaam waren bij een grossier. Den laat sten tijd vermiste hun patroon gere geld geldsbedragen. Bij het hierna vol gend onderzoek viel de verdenking op de drie jongelieden, die na verhoor loegaven het geld gestolen te hebben. In totaal hadden zij zich een bedrag van ongeveer 250 toegeëigend. DOODGEWAANDE PATERS IN VRIJHEID. De Bossche correspondent van „De Telegraaf" schrijft o.m.: 1 wee Nederlandsche missionarissen in China, van wie men sedert lang taal noch teeken had gehoord, zijn thans, blijkens een telegram van mgr. Bud- denbrock van de Duitsche katholieke missie in Lantsjau, terecht. Het zijn de paters Hendrik Mötter en Piet van Oirschot. Zij hebben, naar thans blijkt, sedert den zomer van 1939 (in 't tele gram stond door een seinfout 1930) gevangen gezeten. Uiteraard heeft men direct de fa milie-betrekkingen van de twee Neder landsche paters in kennis gesteld. Men kan zich indenken, met hoeveel vreug de deze tijding over de doodgewaan- den is ontvangen. Vooral bij de ouders van pater Van Oirschot, die in Tilburg wonen, en bij de moeder van pater Mötter in Rotterdam. Pater van Oirschot werd in 1905 te Tilburg geboren. Hij is 1 Februari '31 tot priester gewijd en vertrok op 29 Juni van hetzelfde jaar naar China. Pater Mötter, wiens vader Rijnschip- per was, is in Duilschland geboren in 1901. Hij vertrok in 1932 naar China. Ofschoon de data van hun vertrek een jaar uiteenliepen, zijn beiden toch tegelijkertijd in de missie van Sin Kiang aangekomen. Pater Van Oir schot heeft n.l. een jaar moeten wach ten eer hij de Gobi-woestijn, die in die jaren uiterst onveilig werd gemaakt door dieven en rooversbenden, kon doortrekken. Samen hebben de twee paters toen den tocht gewaagd en dat hun voor zorg niet voorbarig was geweest blijkt uit het feit, dat de karavaan, waarmee zij reisden, op den terugweg overval len en geplunderd is, terwijl de kara vaanleiders werden vermoord. Deze bijzonderheid is wel teekenend voor de moeilijke omstandigheden, waar onder de Nederlandsche missionaris sen daar in den vreemde hun zending vervullen. In jaren niets gehoord. De Brabantsche Provinciaal der pa ters op het Missiehuis te Teteringen was uiteraard ook zeer verheugd. Bij zonderheden kende hij natuurlijk nog niet, daar de berichten uit het gedeel te van China, waar de paters jverk- zaam waren de provincie Sin Kiang in Chineesch Turkestan de laatste jaren uiterst schaarsch Van de paters zelf vernomen j eitelijk weet men niet eens precies is zijn geweest, in jaren niets Derde klasse I. De werd eene wcdsilryd die hier gespeeld geldt wel dubbel, want de 141 overwinning van RWB op Zaltbommel, 'swat cyfcrs betreft goed voor 5 wed- Allen gevangen genomen. Jaren lang hoorde men niets tot het bericht kwam dat alle paters van de prefectuur Sin Kiang van de zeven 'lie daar werkzaam waren, waren er twee kort te voren naar Europa 'ver trokken in den zomer van 1939 ge vangen waren genomen. Het bericht kwam veel later en was onduidelijk, zoodat men niet eens met zekerheid te weten kwam, op wiens last de paters waren gearresteerd. Vermoedelijk echter is dit bevel uit gegaan van de provinciale autoriteiten te Sin Kiang. De Nederlandsche en vooral de Duitsche diplomatieke ver tegenwoordigers in China stelden di rect alle pogingen in het werk om hun invrijheidstelling te bewerkstelligen, doch het duurde tot eind April i940 eer er een bericht kwam, dat de ge vangenen het goed maakten en zou den worden vrijgelaten. Weer hoorde men geruimen tijd niets, totdat dan eind vorige week in het Nederlandsche Moederhuis te Steyl een telegram ontvangen werd van den procureur der congregatie in Sjang hai, die het bericht van mgr. Budden- brock had ontvangen, dat de vijf pa ters in goeden welstand in Lantsjau waren aangekomen. De stand: SET RWB RKC SARTO PAZ O Baardwyk Oisterwfjk Zaltbommel GUDOK erk RWB' ers. 11 7 1 3 15 10 7 1 2 15 9 6 1 2 13 10 5 1 4 11 9 5 0 4 10 9 4 0 5 8 11 3 1 7 7 8 2 0 6 4 10 2 1 5 Derde klasse K. waarom en door wie de paters gevan- stryden. Goedw erk RWB'ers. gen zijn genomen en door wiens toe- doen zij nu, na bijna twee jaren ge vangenschap zijn vrijgelaten. Men geelt in die richting wel enkele aan wijzingen, doch positieve gegevens ontbreken. Het gebied is zeer afgelegen en door de Gobi-woestijn van overig-China af gesneden. Een tocht door de woestijn eischt een reis per karavaan van acht tot tien dagen. Steeds zijn er weinig berichten uit dit gebied naar Europa gekomen, doch uit de weinige berich ten in 1938 bleek dat de situatie hoe langer hoe ongunstiger werd. Hoewel concrete berichten uitbleven kon men vaststellen, dat buitenlandsche in vloeden en binnenlandsche woelingen het werk practisch onmogelijk maak ten. Men scheen de missionarissen zeer sterk te wantrouwen en ten slotte konden zij zich niet meer buiten wa gen, zonder te worden bewaakt. Hier kwam door de drie gespeelde wed- stryden weamg verandering in de onder linge verhoudingen. WVO wist de boven ste plaats te behouden en kan daar de eventueele struikelingen van DESK af wachten. De stand: WVO DNL Groen Wit DESK Bóeimeer RAC SCO Dongen Breda Roode Ster EKC 13 10 12 8 9 11 9 11 12 10 9 2 winstpunten in mindering. 24—26 19—35 14—42 9—57 Vierde klasse I. De stand: Uno Animo RKC 2 Veersche Bovs De Sporters DESK 2 Dongen 2 RWB 2 WSC 2 0 2 12 2315 1 3 11 25—18 1 2 9 21—18 2 3 8 21—17 1 2 7 2214 0 4 4 9—23 1 5 3 14—21 0 4 2 10—19 N. V. B. Afdeeling IV. Eerste klasse. Uitslagen van j.l. Zondag: LimburgiaMVV RoermondJuliana Willem IINO AD Tweede klasse C. SVDESV Nevelo—Schijndel TOP—WSC WilhelminaDe Valk Derde klasse I. RWBZaltbommel Derde klasse K. RACBreda WVODongen Groen WitRoode Ste Eerste klas. 3—1 1—1 3—1 3—0 0—0 1—4 4—3 14—1 5—1 2—1 122 Limburgia heeft de lange rustperiode niet veel kwaad gedaan, daar zij haar vorm van de voorlaatste wedstrijden heeft kunnen behouden. Mede door de 3—1 overwinning op MVV wordt haar positie HU iets minder dreigend. De derby Wil lem IINO AD was voor de thuisclub, oie daarmee wel iets meer kreeg dan ver diend was. Roermond en Juliana brach ten het tot een 1—1 draw, hetgeen voor de rood-witfen geen slecht resultaat is. De stand is hier nu: PSV TONGA Eindhoven MVV Juliana NO AD NAC RW Willem IT 1 imbureia Roemond Helmond 14 10 2 2 11 14 7 4 3 18 13 7 2 4 16 14 6 4 4 16 13 6 3 4 15 14 7 1 6 15 11 5 4 2 14 13 5 1 7 11 13 3 3 7 9 14 3 2 9 8 12 2 3 7 7 13 2 3 8 6 Tweede kla sse C. 46—18 34—22 33—27 27—19 39—27 25—30 19—13 24—28 20—26 20—29 17—44 12—33 Hier werd een tamelijk volledig pro gramma afgewerkt, waarin de thuisclubs den geheelen of gedeelteliiken buit wis ten te behouden. Alleen TOP ging tegen het bezoekende WSC onder. Een uitre kende prestatie van de Waalwijkers, die haar weer een plaatsje op de ranglijst deed stijgen. ESV moest bij SVD met een 3—0 nederlaag genoegen nemen, terwijl Nevelo en Schijndel niet bij machte wa ren te doelpunten, iets wat in den wed strijd WilhelminaDe Valk zeven maal wel ging. De Bosschenaren wonnen met 43. De stand is thans: Pieus Wilhelmina Kolping Hoimondia SVD D« Valk TOP Newdo Prahnntia Zwaluw wsr, PKTVV Sobijndel ESV T.O.P.—W.S.C. 1—4. De lange rustperiode, door de winter koude, heeft den zwarten blijkbaar niet veel nadeel bezorgd. De reis naar het Os- sche TOP leverde hen tenminste een ver diende 41 overwinning op, waarmee zij tevens een plaatsje op de ranglijst ste gen, ten koste van RKTVV. Voor de rust had WSC een zwaren druk Ie doorstaan en zag dit door een doelpunt bewezen. In de tweede helft staken de zwarthemden evenwel met kop en schou ders boven hunne tegenstanders uit. die met vier doelpunten de kracht van den Waalwijkschen aanval moest ondervin den. 1V.S.CWilhelmina. Wanneer het terrein bespeelbaar is kunnen alle voetballiefhebbers zich vast op bovenbedoelden wedstrijd voorberei den. Hieraan commentaar verbinden is overbodig. WSC—Wilhelmina is steeds iets aparts. A.s. Zaterdag komen wij hier op nader terug. R. W. B. R.W.B.Zalt-bommel 141. RWB heeft zich in haar thuiswedstrijd (egen Z.-B. wel bijzonder productief ge toond, met niet minder dan 141 toon de zij zich de meerdere. In het begin gaat de strijd gelijk op en niets wees er op dat RWB zoo'n gj'oote overwinning zou behalen. Na 'tien minu ten neemt RWB de leiding door haar midvoor Jac. Treffers met een fraai schot 10. Enkele minuten hierna echter maakt Z.-R. uit een hoekschop met een goede kopbal gelijk 1—1. Door dit succes aangemoedigd onderneemt Z.-B. enkele gevaarlijke aanvallen, doch verder dan een doelpunt dat wegens buitenspel nie'! wordt 'toegekend brengen zij het niet. Dan komt RWR in de meerderheid en zij weten spoedig de leiding te nemen wederom door Jac. Treffers 21 Z -B onderneem'! enkele uitvallen, doch ver der dan eenige hoekschoppen welke niets opleveren brengen zij het niet. Nog voor de rust maakt 1 reffers, die dezen middag bijzonder productief was, er 4—1 van, vooral het laatste doelpunt was een ju weel. Na de hervatting is het voornamelijk een strijd geworden tusschen de Z.-R. vrr- dediging en de RWR-voorhoede, die goed gesteund door de hnlflinie den stand wist op te voeren tot 14—1. Tegen het einde 7 own"1 Z'R no5 eeniffe uitvallen doch de R\\ B-verdediging bleef de situatie vol komen meester zoodat voor hun succes uitbleef en er geen wijziging meer in den stand kwam. Zondag a s. wordt de return-wedstrijd gespeeld Zalt-BommelRWB. WIELERSPORT. De vierdaagsche te Antwerpen. De Ifjst der deelnemers aan de vier- daagsche te Antwerpen, welke zal wor den gehouden op 22, 23, 24 en 25 Febru ari. is thans officieel gesloten. De volgende koppels zullen aan dezen strijd deelnemen: 1. van Vliet—v d Voort (Nederland). 2. Wals—Pellenaars (Nederland) 3. Schu'te-Boeijen IXeder- lanri), 4. Scherens—Bruneel. 5. Naeve— v. Simaes, 6. Kaers—de Bruvcker, 7. Thiissen—Accou. 8. Cool—CJafier 9 v d. Meerschaut—De Backer. 10 Michnux— v. d Broek. 11. Somers—Levsen. 12 van Houten—Ritserveld. 13. Wierinckx—Put- zevs, 14 SvlveerRomain Macs. 15. Kint Defoordt, 16. van MierloCaluwe 17 v. d. Acker—Debie, 18. Meerschaert— Bracke. De „Hors d'oeuvre' -redacteur van de „Maasbode schrijft in z'n week- praatje van 1.1. Zondag 't volgende: 13 10 2 1 22 52—13 15 9 1 5 19 43—23 13 7 3 3 17 37—24 14 6 4 4 16 45—29 13 6 3 4 15 28—21 13 5 4 4 14 32—13 -•14 6 2 6 14 21—44 15 6 2 7 14 24—41 11 4 4 3 12 23—21 13 5 2 6 12 23—33 13 4 2 7 10 25—33 14 3 4 7 10 24—38 13 2 4 7 8 23—30 14 2 1 11 5 15—40 Nat. Front en Ned. Unie, Na de brochure over »Samen- werking van Arnold Meijer heefl de »Unie« een artikel gepubliceerd, waarin het Nederlandsch karakter van Nationaal Front erkend en tevens nog eens op bpstaande ver schillen met de Ned. Unie gewezen werd Van eenige verdere toenadering tusschen beiderlei standpunten werd echter niets meer vernomen. Deze Misschien zijn wij een dertig, vijf en dertig jaar geleden iets of wat te puri- teinsch geweest met te gaan ijveren voor de afschaffing van de kermis. Het kermiszwijn moest worden afgeslacht, het feest, dat oorspronkelijk van zeer goeden huize was, was naar veler mee ning te veel ontaard en tot brooddron kenheid overgeslagen. Daar kwam nog een argument bij, de mensch van den modernen tijd zat om geen kermis meer verlegen, hij had ge noeg amusement het heele jaar door. Daarom bestond er al minder behoefte om eens in t jaar, als 't kermis was, uit den band te springen en zich lustig uit te vieren. Het oude liedje: „Kom vriendenschaar, Juicht met elkaar, De kermis komt maar eens in 't jaar!-' had, zeker althans wat de groote ste den betrof, zijn beteekenis verloren. De groote stad gaf gelegenheid ge noeg om ook op andere tijden, als men t wilde wel iederen avond, zijn ver maak te zoeken dan alleen op de dagen van de jaarlijksche kermis. Eerlijk gezegd, de ouderwetsche ker mis was toch eigenlijk maar een een voudige ontspanning en een vrij on schuldig vermaak. Er zijn tegenwoor dig buiten de kermis om heel wat mo derne vermaken, waaraan ernstiger ze delijke gevaren zijn verbonden dan aan de oude kermis. Ook al was 't kermis in de stad, acht, tien dagen achtereen, dat beteekende nog niet, dat 't voor den braven bur ger ook eiken dag kermis was: 't be paalde zich tot een enkelen middag en avond, dat hij er met heel zijn familie op uit trok om de traditie getrouw ker mis te houden. En wat beteekende dat nog. Een mid dag voor de kinderen, de groote pret, waar zij het heele jaar op hadden ge vlast. Poffertjes eten, in den mallemolen draaien, de bonte kramen en tenten aanzien, meestal nog van buiten, een pakje nougat koopen met een aapje er op, een gekleurde zuurstok snoepen. Dan waren de kinderen al meer dan content. Misschien nog een honden- en apenspel gaan zien, dat was dan ook iet summum van pret. In den avond ging de burger dan nog eens met z'n vrouw alleen op stap, en dan ging t nog bezadigder toe. Ergens gezellig gaan zitten, waar 't druk was, een enkel glaasje drinken, en een stuk je eten. Om de kermis zelve, de bonte uit bundige praal en pronk, bekommerden zij zich niet zooveel. De verdere dagen bleven zij thuis en pasten op hun za ken, daar de kermis ook nog wel geld in 't laadje bracht. De kermispret zelve was meer voor de jongelui, die in de plaatselijke krant een kleine advertentie hadden gezet: „twee aardige jongens zoeken kennis making met twee dito meisjes om teza men genoegelijk de kermis te passee- ren". De jeugd wil vreugd. Voor de groo- tere kinderen waren de ouders wat toe schietelijker; ze mochten wel een ge past verzetje hebben, en dezen waren op hun beurt daarvoor weer erkente lijk en brachten van hun laatste centjes nog een koek mee naar huis: „Op de kermis heb ik om u gedacht, en dit voor u meegebracht". Op het platteland ging t gewoonlijk nog eenvoudiger toe. Groote verlok kende spullen verschenen daar niet, een draaimolen, een koekkraam, misschien een danstent, maar dat was ook alles. Maar de jaarlijksche kermis op 't dorp was toch een attractie, de volwassen kinderen die elders in betrekking waren of reeds getrouwd, kwamen voor die gelegenheid gaarne naar huis om met vader en moeder „en complet" nog eens kermis te vieren. Ja, de ouderwetsche kermis was toch eigenlijk wel een onschuldig volksch vermaak: als er misbruik van werd ge maakt, dan kwam dat meestal door de bij-omstandigheden. Er werd weieens een glaasje te veel gedronken, den beest uitgehangen, het draaide wel eens uit op een ruzie en een vechtpartijtje. Maar, laten we 't goed zien, die bij omstandigheden zijn altijd gebleven en bestaan nog, ook al werd de kermis officieel afgeschaft. Maar t gektste van alles is. al werd de kermis, vooral voor onze groote ste den ook officieel afgeschaft, op grond van motieven tot verdediging van volksvermaken, zooals dat heet, de kermis is toch blijven bestaan en tracht toch op alle manieren weer tot ons te komen. Wij schijnen nog kinderlijk blij aan de bonte praal van de kermis te han gen. Van het publiek domein verdre ven, tracht zij ons op particulier terrein weer op alle manieren te benaderen. Als feest- en Lunaparken, voor- en najaarskermissen. En onze kinderen, die nooit van een officieele jaarlijksche kermis hebben geweten, die nimmer een kermisbed hebben medegezongen, zij zijn instinct matig dol op alles wat maar naar ker mis lijkt. Zij zeuren het hoofd van moe der gek om toch naar de kermis te mo gen gaan. En de moeders zeiven kunnen er geen weerstand aan bieden, zij kunnen den kinderen die pret niet onthouden. Gearmd gaan ze dus maar weer met hun kroost de kermis op, van den draaimolen genieten, van de cake-walk, van de werptent, van de rutschbaan, van het ponnie- en autotje-rijden. Uitgelaten vertellen de kinderen thuis gekomen hoe dikwijls ze hier en daar zijn binnen geweest, en moeder ver zucht, dat alles bij elkaar toch nog een handvol geld kost. Maar de kinderen hebben een dol-prettigen middag ge had. De lezer vraagt zich nu en passant misschien verwonderd af, hoe komt die ernstige man er dezen keer toe om zoo uitgelaten over de kermisvreugd te schrijven. Och, de kermismenschen zitten weer in nood. Wegens de tijdsomstandighe den u heeft 't zeker ook al gelezen? meenen vele gemeentebesturen en als 9emeentebesturen niet zijn, dan zijn 't de gemeenteraden dat 't nu geen tijd is om kermis te vieren. En den kermismenschen dat zijn zij die met dit bedrijf hun toch al zor gelijk stukje brood moeten halen slaat bij deze eventueele besluiten de schrik om het hart. Ge dacht, dat de kermis zoowat overal was afgeschaft, of minstens ingetoomd, maar nu blijkt dat juist de laatste vijf en dertig jaren, juist sinds het wachtwoord „weg met de kermis!" was uitgegeven, de kermis is uitgegroeid tot een geweldig en zeer omvangrijk bedrijf. Om enkele cijfers te noemen. In ons land worden jaarlijks nog circa 1250 kermissen gehouden. De jaarlijksche exploitatiekosten be droegen voor het gezamenlijke bedrijf circa tien millioen. Daarvan komen jaarlijks ongeveer iy2 millioen in gemeente- en staatskas sen. De Nederlandsche spoorwegen vervoeren circa 40.000 ton aan bagage jaarlijks plus nog duizenden tonnen wa ren en artikelen, die door het kermis- bedrijf worden verwerkt en omgezet. Denkt dan nog aan het aantal perso nen die door de Nederlandsche Spoor wegen en andere verkeersmiddelen tij dens kermis- en volksfeesten worden vervoerd, aan de duizenden, die in dit bedrijf hun arbeid vinden. Ook aan de diverse grondstoffen, die aan het kermisbedrijf jaarlijks worden afgezet. Het kermisbedrijf dat ruim tweeduizend inrichtingen omvat met een exploitatie van 10 millioen gulden, welke toch grootendeels in ons land blijven en door ons eigen volk aan dit bedrijf worden verdiend. Zeker, 't is een bedrukte tijd om ker mis te vieren, maar waar tooneel, bios copen, cabarets, variétés, cafés met en zonder muziek gewoon door gaan, waarom zou dan alleen het vermaak,' dat het kermisbedrijf ons verschaft, in t gedrang en in de klem komen? De kermis, die geen permanente ver makelijkheid is, maar slechts eens in 't jaar komt. De kermis, die gelegenheid geeft om even onze zinnen te verzetten. De kermis, die toch eigenlijk een kin derlijk vermaak is. "9feeft )eu9d haar vreugde" was de lijfspreuk van mijn ouden vriend Ok- huysen. En de jeugd had al haar vreugd, als zij de kermis nog maar zag opbouwen. kwestie blijft echter de aandacht houden var. de pers, zooals blijkt uit artikelen van »Ons Noorden«, »I)e Residenliebodea en »De Volks krant®. Daarin wordt nogmaals op samenwerking en fusie tusschen beide bewegingen aangedrongen waarvoor verschillende argumenten naar voren worden gebracht. Vooral acht men het belangrijk, dat bij een fusie de Ned. Unie zou versterkt worden door een in den nieuwen geest geschoold kader, terwijl Nationaal hront een veel breeder terrein zou verwerven voor zijn werk van opbouw. De Nederlanders moe ten nu geen tijd verkwisten aan eikaars bestrijding, maar samen po sitieven arbeid verrichten. Metdezen wpnsch kan men het hartgrondig eens zijn en hoe breeder het een heidsfront zich uitstrekt, hoe liever het ons is, aldus het D. v. N. en Z. DOET VERKOOpIF

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3