BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Couranten-reclame NIET TE VERVANGEN. DE ÏREKKinO JAN VERAA Houtkoop SCHDARHOUIUtHKOOrillG FEUILLETON DE DUBBELGANGSTER VERKOOP VAN BEUKEBCOMEN 63 Beukeboomen, Arbeidende Meisje E.BRINCKMaN, Gedipl.Péüicure publiek verkoopen: publiek verkoopen: vooral in een veel gelezen plaatselijk- en streekblad is te huur DER VERLOTING heden Woensdag 29 Jan. Notaris Schreurs Notaris Schreurs OVERALLS MATSOEOKA ANTWOORDT DE VEit. bïAiüN. In de Japansciie kamer is de minis ter van ouuenianuscue zanen, i\iai- soeoKa, getreuen net verwijt van zijn AmeriKaanscnen amuigeiioot, Hun, volgens wien net opireuen van Japan in Mantsjoekwo ue inleiding tot ue vernietiging van de grondslagen der bescnaaiue wereld zou zijn geweest. Door deze bewering, aluus zeide Matsoeoka, worden de ieiten op hun kop gezet. He Mandsjoenjsche kwes tie is niet de oorzaaK, maar net gevolg geweest van een internationale ont wikkeling onder den voortdurenden druk der Angelsaksische staten, die geen verandering van den status quo wenschen, oiscnoon de Angelsaksen steeus, wanneer het tegen Japan gaat, den door hen verdedigden status quo trachten omver te werpen. Van conse quent zijn kan men dus niet spreken. Indien Japan verweten wordt, dat het een overneerscnende positie in het Westen van den Stillen Oceaan tracht te veroveren, dan kan men antwoor den, dat het doel van Japan is: de stichting van een vreedzaam en bloei end groot Oost-Azie, waarin geen plaats meer is voor verovering, onder drukking en uitbuiting. De Ver. Sta ten hebben een overheerschenden in vloed op het Westelijk halfrond en het zou beter zijn, indien zij zich niet be kommerden om andere streken, zoo als Oost-Azië, waar Japan een positie inneemt, die vrede en orde waarbor gen. Indien zij dieper nadenken, moet de eigenlijke oorzaak van het conflict tusschen Japan en de Ver. Staten in de inmengingspolitiek van Amerika schuilen. Op de bewering, dat de Amerikaan- sche regcering Japan heeft gewezen op het belang, dat het heeft bij een vreedzame ontwikkeling zijner betrek kingen met de Ver. Staten, kan geant woord, dat Japan steeds bezield is ge weest door een oprecht verlangen naar vriendschappelijke betrekkingen. Maar het begrip voor toestand van den ander blijft voorwaarde voor een dergelijke ontwikkeling. Helaas toont Amerika geen begrip voor dezen toe stand. Zoolang de Ver. Staten in Chi na hun eerste verdedigingslinie zien, zullen vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Japan en Amerika een illusie blijven. In dit verband wees Matsoeoka de verdachtmaking van de hand, dat de partijen van het driemogendhedenver- drag een programma van ongelimi teerde veroveringen zouden hebben op gesteld. Het is er haar slechts om te doen, een rechtvaardiger en recht schapener wereld tot stand te bren gen. Voor den wereldvrede zou het voordeeliger zijn, indien het Ameri- kaansche volk een andere houding zou aannemen en niet den internati onalen toestand, die zonder uat reeds ernstig is, zouuen wnien verergeren door ueKroiiipeiineiU en „Krui^tocn- lengeest". net voornemen der Ver. Staten, ook Australia en iNieuw-zeeianu ais nun voorste 11111e ie nescnouwen, noemue iViaisoeoKa een vervaiscning van ue JVionroe-ieer. japan moet van ue ver. btaien verlangen, uat zij nun sianu- punt nerzien. Aiiuers is er maar wei nig kans op vnenuscnappeiijKC be- treKkingen tusscnen neiue mogeiicine- uen. Opuioei of verval van ue wereld beschaving zijn in laatste instantie ai- haiiKenjK van de vernouding van vv asnington. Tenslotte verklaarde Matsoeoka, dat Japan zich niet zal onttrekken aan zijn verplichtingen krachtens artikel 3 van het driemogendnedenverdag en voor alles gereed is. EEN VERKEERSMOOKD OP DEN WEG. Door dronken vrachtrijder doodgereden. Zaterdagmiddag is op den Nistel- rodesclienweg bij Heesch een ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, be stuurd door een chauffeur uit Kerk- rade, die onder invloed van sterken drank verkeerde, reed links door de bocht en greep een bakfiets, waarin de 30-jarige P. van den Berg brood vervoerde. De botsing kwam zoo hevig aan, dat van den B. op slag dood was. Hij laat een vrouw en een kind na. Het lijk is naar het ziekenhuis te Heesch vervoerd. De chauffeur, die de aanrijding ver oorzaakte, is gearresteerd. BURGEMEESTER VAN BEST OVERLEDEN. Zondagmiddag is, in den ouderdom van 59 jaar, plotseling te zijnen huize overleden de heer P. J. C. Strik, die gedurende een twaalftal jaren het burgemeestersambt te Best heelt ver vuld. ARBEIDER DOOR EEN STEEN GETROFFEN. Aan de gevolgen overleden. Zaterdagmiddag was de 34-jarige arbeider F. Brinkmann op den steen berg van de mijn Laura te Eygelsho- ven aan het werk. Hij bevond zich op 20 meter afstand van een goot, waar door steenen naar beneden schoven. Op een gegeven oogenblik is een der steenen uit de goot gevallen en Brink mann werd hierdoor aan hel hooid getroffen. Hij liep een schedelbasis- fractuur op en werd naar het zieken huis te Heerlen gebracht, waar hij in den nacht van Zondag op Maandag is overleden. Brinkmann was gehuwd en vader van 3 kinderen. VERDRONKEN. Sedert 6 December werd de 49-jarige hooid-onderwijzer M. van der Horst uit Den Helder vermist. Alle nasporin gen bleven vruchteloos. Zondagavond is zijn stoffelijk overschot opgehaald uit den Witte Vrouwesingel te Utrecht Zondagmiddag is door de politie uit het water van de Hooikade te 's-Gravenhage het lijk opgehaald van den 4G-jarigen J. H. M., wonende aan genoemde kade. Het slachtoffer moet Vrijdagavond te water zijn geraakt en verdronken. Eerst Zondagochtend was aangifte van vermissing gedaan bij de politie. Het lijk is naar de algemeene be graafplaats overgebracht. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Ongeluk met doodelijk gevolg te 's-Gravenhage. Zaterdagmiddag is de 66-jarige be woner van de Brueghelstraat, J. L. v. D., door onvoorzichtig oversteken aan gereden in de van Diemenstraat door de tram. De geneeskundige dienst ver voerde het slachtoffer in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij Zondagmiddag is overleden. AANRIJDING TE EINDHOVEN. Ongeluk met doodelijken afloop. Zaterdagmiddag reed de 36-jarige ongehuwde G. Basten per fiets op de Keizersgracht te Eindhoven. Een vrachtauto, die een defecten wagen sleepte, reed den man tegemoet. De chauffeur moest het midden van den weg houden, aangezien aan den rech terkant van den weg eenige wielrijders reden. B. kon niet uitwijken, omdat aan den linkerzijde eenige autobussen stonden. Een aanrijding was niet te voorkomen. B. werd door den vracht auto gegrepen en over den weg ge slingerd. Het slachtoffer werd naar 't binnenziekenhuis vervoerd. Zondag is B. overleden. Met hall Februari te Waalwijk, Grooteslraat 269, EEN F L1NK Te bevragen aan het bureau van dit blad. 63790 TE BESOIJEN. Het Waterschap »De Binnen polder van Bescijen« vu nscbl, behoudens i uoh eiguni.ii g.aan den meestbiedende te verkoopen: staande aan den Zuidelijken spoorwegpnrallelweg ten Wes ten van den Sprangschen Weg aldaar. De boomen ku..nen uitsluitend worden gekocht onder voorwaarde, dat koopers zich houden aan de in de rooi- vergunning te stellen voorwaar den (o.m met betrekking tot bet gebruik, dat van het hout mag wordt n gemaakt.) De ver koop kan geschieden in massa of in kavels (5 kavels van 10 boomen en 1 kavel van 13) Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den voor/.ilter, Grootestraat 30 te Besoijen. Inschrijvingen kunnen ge schieden uitsluitend schriftelijk en behooren vóór 2 Februari 1941 te worden gericht aan den Secretaris-penningmeester, Westeinde 29b te Besoijen. ten bate van het zal geschieden ten overstaan van NOTAHIS CHB1ST, op 's namiddags om hall 2, in Zaal 20 van hel Gemeentehuis. Acuter beUlaütiuis 3D - lel. 4869 - 'i tJOiCü DES MAANDAGS ADBES HOTEL VERWIEL TEL. 26 WAALWIJK. DRUNEN's KASTEEL. te Drunen, zal op MAANDAG 3 FEBR 1941 des voorm K) uur precies, ter herherge van H PULLES- DE WIT op de Kuiksche Heide te DBUNEN Ongeveer 96 koopen eiken en elzenschaarhout, eigen dom van de Graven d'OuL trem nt en anderen 63809 TE BAARDWIJK. te Drunen, zal op DINSDAG 4 FEBR. K 41, des nam. 4 uui precies, ter herherge van P. VAN CBOMVOIRT te Baardwijk 8 koopen eiken- en berken schaarhout, nabij de Bad plaats te Baardwijk, eigendom van de Vrouwe van Baard wijk. 63810 10 Voordeelen heeft de Jumbo Overall MARKT - WAALWIJK „DE ECHO VAN HET ZUIDEN 18) Madge ging naar haar kamer in een eigenaardige stemming. Ze kon uit haar eigen gevoelens niet wijs. Hei eene oogenblik voelde ze zien eigen aardig aangetrokken tot dezen vreem den man en even later voelde ze zicii even onverklaarbaar afgestooien. Twee dagen later ontmoette ze hem in den tuin. Hij ijsbeerde heen en weer evenals den eersten keer; maar hij bleef staan, toen hij haar zag aan komen. Goeden avond! zei hij, want het begon al te schemeren. Ik weet nu, waar ik u den eersten keer gezien heb. Op de zaal. Bij dat geval van slapeloosheid. Hij kwam naast haar loopen met gebogen hoofd en de handen op den rug. Waarom bent u verpleegster ge worden? vroeg hij plotseling. Ik wist niets beters. Ik was al leen op de wereld. Ah! Ik weet wat dat zeggen wil! mompelde hij. En ik was arm! Ik weet ook, wat dat beteekent. Ik ben nog arm. Maar armoede is niet het ergste, zoolang je nog maar aan materiaal voor je experimenten kunt komen. Armoede is wèl het ergste voor een vrouw een meisje* zei ze. Werkelijk? Hij keek haar peinzend aan. U moest dat verplegen er aan geven, zei hij. U deugt er niet voor o, ik wil graag gelooven dat u uw plichten met den grootsten ijver ver vult, maar Hij maakte den zin niet af; en toen ze bij de deur van het laboratorium waren gekomen, ontsloot hij die en ging naar binnen zonder een woord van aisciieid. Madge nad nog een half uur vrijen lyd en ze wandelde lieen en weer, peinzend over AmUrose btepna- nota, zij n vreemde opmerkingen en nog vreemder manieren. Ze drentelde herhaaldelijk voorbij 't laboratorium; het rook eigenaardig in de omgeving er van. Ze was op liet puilt om naar liet ziekenhuis terug te keeren, toen de deur van liet kleine gebouwtje openvloog en de lange gestalte van Ambrose Stephanota zich afteekende tegen het licht. Wie is dat? Kom hier. Ik heb u noodig, zei hij met gedempte stem, maar gebiedend. Madge ging binnen en keek om zich heen. Hel vertrek was niet groot en stond vol met retorten, smeltkroezen en wetenschappelijke instrumenten. Langs de muren stonden boeken op lange planken en in een hoek brandde een vuur in een soort van komfoor. Een doordringende, onaangename geur vulde de ruimte. De bovenhelft van een skelet hing van de zoldering, doodsmaskers van gips hingen tegen den achtermuur en aan den anderen kant liep een hyena heen en weer in een grootc kooi; dat verklaarde voor een deel de onaangename geuren en de vreemde geluiden, die men in de buurt van het laboratorium waarnam. Ambrose Stephanota boog zich over het vuur waarop een smeltkroes stond. Hij wees naar een reageerbuisje op een tafeltje naast zich. Houd dat vast, zei hij, hier, vlak bij mijBij den hefelIk geloof, dat fk er eindelijk ben! Dichterbij! Er mag geen druppel verloren gaan! Voorzichtig Madge hield het lange buisje stevig vast en hij goot er een gedeelte van den inhoud der smeltkroes in. Toen nam hij het van haar over, hield het tegen het licht en uitte een onder drukten kreet. Hinueiijk! Kijk! Wat helder! Wat kieunoos! Kijk dan toch! Yvai is net? vroeg iviauge met ge dempte stem. Wat net is? echode hij triomfan telijk. 'loen, met plotselinge reserve: Het is een groot geheim. Hij hield net reageerouisje omhoog en greep haar bij de pols. Wat het is? Dat moogt u wel vragenHet is het geheim van de Bor gia s. Kijk eens hoe kleurloos, hoe on schuldig het er uitziet! Je zouüt den ken dat het water was, zou je niet? En toch hij schudde het haar van zijn voorhooid en wierp het hooid achterover met een uitdrukking van triomf in zijn oogen en toen zou den twee druppels hiervan u urenlang in een droomioozen slaap doen zin ken en vijf druppels hiervan, zuster Agues, zouden uw hart voor altijd uoeii stilstaan. Kijk! Hij goot tien druppels van het vocht in een grooter fleschje en ging naar de kooi van de hyena. Bij zijn nadering wierp het dier zich tegen de tralies en Stephanota duwde den hals van 't fleschje tusschen de opengesperde ka ken. Madge hoorde het glas knappen, toen de hyena er in beet en hoorde het dier huilen van woede; toen stierf plotseling het gehuil weg en de hyena viel neer alsof ze door den bliksem getroffen was en lag stil doodstil, zonder een enkele stuiptrekking. Madge, die gewend was aan opera ties, voelde zich draaierig worden en een rilling liep haar over den rug. Ze was bang. Met een half-spottend glimlachje om zijn lippen en een vreemd licht in zijn oogen, ging Stephanota voort: Het is, zooals u ziet, het meest doodelijke vergif; en toch laat 't geen enkel spoor na niet het geringste! De knapste dokter, de zorgvuldigste analyst, zouden het niet kunnen ach terhalen wanneer iemand aan dit ver gif gestorven was. Het heeft de kleur van water en laat even weinig bewijs van zij n aaiivvezigiieiti in net ucnaam acuter! Ais ik u vijl druppels Hiervan in een glas water ingai, zouut u mor gen uooü zijn en niemand van al de uoKtoren zou in staat zijn te zeggen, waar u aan gestorven was. Madge traciute zijn fonkelenden blik onverscnillig te verdragen, maar ze moest haar oogen neerslaan en hui verde weer. Wat gaat u er mee doen? vroeg ze. Ik houd 't voor mezelf voor- loopig althans. Maar op een dag zal het me beroemd maken en rijk. U bent me van veel nut geweest, zuster Agnes, ging hij droomerig voort. Twee-, driemaal is alles op het critie- ke moment mislukt, omdat ik niemand bij de hand had om me te helpen. Het zou vanavond weer mislukt zijn, als het toeval u niet hierheen had gezon den. Ik ben u veel dank verschuldigd. Hij zei dit alles op een afgetrokken manier en keek Madge verstrooid aan; maar op dat oogenblik vlamde 't vuur op en bescheen haar gezicht. U ziet bleek, zei hij. Maar u bent mooier dan ooit met dat witte gezicht en die glanzende oogen. Bent u bang? Daar is geen reden voor. Ik hij lachte zachtjes ik ben niet van plan op u te gaan experimenteeren. Ik heb volstrekt geen verlangen om u te dooden. Ik zou u veel liever kussen. Madge deed een stap achteruit en stak haar handen uit om hem op een afstand te houden; maar iets in zijn oogen, in zijn gezicht, hield haar in bedwang, zoodat ze verder niets kon doen. Kijk me aan, zei hij; en tot haar eigen verwondering hief ze het hoofd op. Hij kuste haar en zoodra zijn lippen de hare raakten, was de betovering verbroken. Hoe durf u? hijgde ze, terwijl ze heftig met den rug van haar hand langs haar mond veegde. Hoe durft u? Lafaard! Ze Deet hem dat laatste woord toe, terwijl ze de deur openwierp en bij 't wegvluchten zag ze nog juist lioe hij terugkeerde naar het vuur en hoorde ze hem weer lachen, alsof de kus, dien hij haar gegeven had, van geen belang voor hem was. HOOFDSTUK IX. In één ren bereikte Madge haar ka mer, sloot de deur achter zich af als of ze vervolgd werd en bleef Hijgend staan, woeüend en verontwaardigd en ook een klein beetje bang. Zij was gehypnotiseerd, machteloos gemaakt die aan haar minste grillen geiioorzaamden, had het onderspit ge dolven bij dezen vreemdeling! Natuurlijk, hield ze zichzelf voor, kon ze naar dokter Mursdon gaan en zich beklagen over wat ze ondervon den had; inaar Madge was van haar kinderjaren af te zelfstandig geweest om bij wien ook bescherming te zoe ken. Ze was zoo uitgeput door de opwin ding, dat ze in den morgen in slaap viel op haar post. Dat is één van de onvergeeflijkste fouten die een ver pleegster kan begaan en ze schrok plotseling weer wakker met een ge waarwording van vrees. Ambrose Ste phanota stond voor haar en keek haar aan met een eigenaardigen, doordrin genden blik in zijn donkere oogen en een vaag glimlachje om de lippen. U bent vermoeid, zei hij met die pe stem. Niet in 't minst, zei Madge. Zijn glimlach verbreedde zich; toen werd zijn gezicht plotseling weer ern stig. U sliep, toen ik binnenkwam. Ik had enkel even mijn oogen dicht gedaan. Dat doe ik óók als ik ga slapen. Was u bang vanavond in het labora torium? (Wordt vervolgd). Ulinhelhuis. 1. Sterke stof: 2. Vlot model: 3. Elastische schouders: 4. Driedub bel gestikte naden: 5. Versterkte zakken: 6. Patcntknoopen; 7. Betere knoopsgaten: 8. Ruime krimpzoom: 9. Dubbele voorzak- ken; 10. Zijnaadsplitten. Ziet en past deze ideale Jumbo Overall bij;

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4