PROVINCIAAL NIEUWS. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Winterhulp Nederland. Woensdag 29 Januari 1941 No. 9 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DRUNEII. NIEUWKUIJK. SPRANGGAPELLE. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering, te houden op Donderdag 30 Januari 1941, om 19 uur, ten gemeentehuize. Aan de ofde: 1. Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Juli 1940 tot wijziging der begrooting 1940. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 December 1940 tot wijzi ging der begrooting 1940. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 15 Januari 1941 tot wijziging der begrooting 1940. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 21 November 1940 tot wijzi ging der bouwverordening. 5. Machtiging tot het innen van voorloopige ontvangsten en 't op beperkte wijze doen van uitgaven, geraamd op den ge wonen dienst van de ter goed keuring ingezonden begroo ting 1941. 6. Mededeeling goedkeuring der besluiten van de raden van een 34-tal gemeenten in N. Brabant tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling van het bouw-, woning- en welstandstoezicht voor Oos telijk Noord-Brabant. 7. Mededeeling goedkeuring der besluiten van de raden van 'n 16-tal gemeenten in Noord- Brabant tot aansluiting bij de gemeenschappelijke regeling van het bouw-, woning- en welstandstoezicht voor Ooste lijk Noord-Brabant. 2. Voorstel tot vaststelling eener ge wijzigde verordening irgevolge ar tikel 223, derde lid, de: gemeente wet. 3. Voorstel tot wijziging der salaris verordening 1936. 4. Voorstel tot toekenning van een tijdelijken duurtetoeslag voor ge- meentepersoneel. 5. Voorstel tot onderhendsche ver pachting van gemeentegrond. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1940. 7. Behandeling bezwaarschrift straatbelasting. GESLAAGD. Volgens 'n dezer dagen bij zijn ouders binnengekomen bericht slaagde de heer J. B. van Zon te Bandoeng (N.O.I.) voor de Hoofdakte L. 0. ZILVEREN DIENS7JUBILEUM. Op Zaterdag 1 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Jac. van Mierlo in functie trad bij de Waal- wijksche Stoomdrukkerij Antoon Tie- len. Dit bijzondere feit zal op Maandag 3 Februari d.a.v. in ons bedrijf her dacht worden. Gelegenheid den jubilaris geluk te wenschen van 12—lj/^uur, Baardwijk- sche Straat 4. WINTERHULP NEDERLAND. AFDEELING WAALWIJK. Naar wij vernemei zijn het propa ganda- en organisate-comité uit het Werk-Comité alhier :eer actief, speci aal met de voorbereiding en voorbe werking der a.s. lijst-:ollecte. Zijn wij goed ingelcht, dan heeft de activiteit dezer comnissie zich ook uit gestrekt tot ander :errein, n.l. om te verkrijgen, dat bij de a.s. toewijzing van gelden de bestainde liefdadige in stellingen zullen werden ingeschakeld en dat een hooger percentage van het hier gecollecteerde ook aan onze ge meente zal worden oegewezen. Naar wij vernemtn zouden op beide verzoeken van be\oegde autoriteiten zeer gunstige antwoorden ontvangen zijn. Een verheugend oericht voor Win terhulp ter plaatse cn ook voor de ve len die hiervan hur steun wel niet af hankelijk stelden, doch zeker ernstig zouden laten beïnvbeden. Deze beslissinger ten gunste der be staande instellingei en onze eigen be- hoeftigen zullen zecer van grooten in vloed zijn op het risultaat der a.s. lijst- collecte in onze geneente. Wij hopen het ^an harte. DE NEDERLANDSCHE UNIE. District Langstraat. Bij besluit van den Gewestelijken Se cretaris van de Nederlandsche Unie voor Brabant, is het District Lang straat, dat tot nu toe 16 plaatselijke af- deelingen omvatte, uitgebreid tot: District Langstraat en Land v. Heus- den en Altena". Naast de Langstraat- sche dorpen en plaatsen omvat het district thans alle dorpen gelegen in 't Brabantsche deel van het Land van Heusden en Altena. Leden van de Nederlandsche Unie welke in dit nieuwe deel van het dis trict contactpunten of relaties bezitten, worden dringend verzocht zich met het Districts-Secretariaat te Waalwijk in verbinding te willen stellen. Districts-vergadering. Zaterdag 25 Januari werd te Waal wijk wederom een Districts-vergade ring gehouden, waar alle plaatselijke secretarissen uit het District Langstraat aanwezig waren. Na een welkomst woord en inleiding van den Districts- Secretaris, werd een toespraak gehou den door den Gewestelijken Secretaris voor Brabant Joan Willems. Na de toe spraak dankte de Leider voor het Ge west Brabant alle Plaatselijke Leiders voor den opofferenden arbeid en eens gezinde samenwerking. Dank zij hun uitnemenden geest en onverminderden ijver was dit district nr. 1 in 't Gewest Brabant. Ook de po sitieve opbouw was hier 't eerst aange pakt. De Nederlandsche Unie vaart op Nederlan'dsch kompas en gestadig ar beidt zij aan de vernieuwing van Land en Volk. Dhr. Joan Willems memoreerde ten slotte den Socialen Voorlichtingsdienst te Waalwijk, welke in den korten tijd dat hij functionneerde zijn bestaans recht reeds heeft bewezen en waarom heen zich enkele groepen van Vrouwe lijke Vrijwilligers hebben geformeerd. Kernen van Vrouwelijke Vrijwilligers. Van vele zijden ontvingen wij vele blijken van groote instemming met ons initiatief. Nadrukkelijk wijzen we er nog eens op dat het geenszins de bedoeling is om bestaande instellingen uit te schakelen of te beconcurreeren. De kernen willen in hechte samenwerking met deze, so cialen arbeid verrichten. Deze Vrou welijke Vrijwilligers houden zich ge reed voor socialen arbeid, zooals b.v. ïulp in de huishouding. Personen van alle gezindten en alle agen der bevolking kunnen een be roep doen op hulp van onze kernen. Aanmelding op: Grootestraat 240, Tel. 119. Wij waardeeren de offerbereidheid en den gemeenschapszin van de vrijwil- igers! Vrouwelijke leden van de Ne derlandsche Unie die zich nog bij de kernen zouden willen voegen, kunnen zich opgeven en inlichtingen inwinnen op Mr. v. Coothstraat 31. BELASTINGDIENST. V erplaatsingen. WINTERHULP NEDERLAND. Bij Winterhulp Nederland zijn nog giften ingekomen uit Amsterdam, die in vorige verantw)ordingen niet waren opgenomen£ tot een bedrag van 69.352.50, waaronder Chroomleder- fabriek „De Amsiel" 500; aan klei nere giften voorts/ 1.673.73. Voorts kwam uit Nijmegen nog in totaal binnen 17.600 en 164 aan kleine giften, in totaal dus weer pl.m. 90.000. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat zal morgen een algemeene vergadering houden, waarin de voorzitter zijn Nieuwjaars rede zal uitspreken. Met ingang van 1 Februari 1941 werden verplaatst: De assistent D. Sijtsema van Tilburg velddienst naar Vlijmen; de assistent J. Sterken, van Tilburg, velddienst naar Grave; de adjunct-commies der Direc te Belastingen enz. W. A. H. Maassen van Waalwijk, kantoor Directe Belas tingen enz. naar 's-Hertogenbosch, Di rectie Directe Belastingen enz. en de adjunct commies der Directe Belastin gen enz. A. van Zundert van Breda, kantoor Directe Belastingen naar Bre da, directie Directe Belastingen enz. K. J. M. V. De Kath. Jonge Middenstandsver- eeniging zal morgenavond in de zaal Musis Sacrum een algemeene jaarver gadering houden, waarbij tevens een aantal nieuwe leden zullen worden ge ïnstalleerd. Van te voren zal een H. Lof worden opgedragen in de kapel der Eerw. Broeders. KATH. ARB. VROUWEN ORGANISATIE. Algemeene ledenvergadering in Café J. Passier op Donderdag 13 Februari 1941, om 7 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen Stukken en Mede- deelingen. 4. Bespreking. 5. Jaarverslag Secretaresse. 6. Jaarverslag penningmeesteresse. 7. Spreekbeurt mej. Reijntjes. 8. Bestuursverkiezing. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Tevens zal op dezen avond een film worden vertoond. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 30 JANUARI 1941. D. V. S. V. De ontspanningsvereniging „D. V. S. V. van de K.K. WerKiieden-ver- eeniging heeit den leden weer een mooien tooneel-avond bereid op Zon dag 2 Februari a.s. des avonds om u. Opgevoerd worden „Vaders wensch" dramatische schets in 1 bedrijf van A. Broere en „De onuitstaanbare", oer- komisch blijspel in bedrijven van Ge rard iNielen, een waardig pendant van „Mijnheer Klaproos". De regie is in handen van den heer Jac. Diaaen; we mogen dus overtuigd zijn dat den leden weer een prettigen en hoogstaanden avond wacht. Dezende uitvoering zal voor het pu bliek herhaald worden op Zondag 9 Februari a.s. VERWERKING VAN WERKSTOF! Het bureau voor Huiden en Leder te Amsterdam verzoekt ons er de aan dacht van belanghebbenden op te ves tigen dat het vervangingsmiddel z.g. W erkstof" niet met ane Kleelmiddelen verwerkt kan worden, daar het kleet- middel mogelijk het bindmiddel oplost, waardoor het zoolleermateriaal on bruikbaar en waardeloos kan worden. Men zij dus op zijn hoede! UIT DE SCHOEN. EN LEDERINDUSTRIE. Betaling van Duitsche Weermachtorders. De Rüstunginspektion Niederlande ver zoekt my U mede te deelen, dat begin van dit jaar bij het Wehrmachtbeschaffung- samt te Arnhem een zgn. „Zahlstelle" is ingesteld, die lot taak heeft by gedeelten de leveringen aan de Duitsche Weer macht, die ingevolge opdrachten van ge noemd Wehrmachibeschaffungsamt zyn geschied, te beialen. Terzake deel ik U nog de volgende bij zonderheden mede: 1. De „Zahlstelle" is gevestigd in het gebouw van het Wehrmachtbeschaffungs- am't te Arnhem. De leider is Kriegsver- waltungsinspektor Goy. 2. 80 van de factuurbedragen wordt den leveranciers een week nadat de voorloopige afname is geschied, uit betaald. Nadat de uiüeindelyke afname in Duitschland is geschied, en de Zahlstelle daarvan bericht heeft ontvangen, betaalt zy de resteeren le 20% uit. 3. De betaling vindt plaats door mid del van cheques afgegeven op het agent schap der Nederlandsche Bank 'te Arn- hem. (Naar keuze van den crediteur in. i cheques betaalbaar aan de kas van de Nederlandsche Bank, verrekenings cheques dat zijn zgn. crossed cheques, of giro-overschrijvingen). De gewone cheques kunnen bij genoemde bank iter betaling aangeboden worden van 9 tot 13 uur, 's Zaterdags van 9 üot 11 uur. 4. De cheques kunnen persoonlijk door de leveranciers in ontvangst geno men worden bij de Zahlstelle van het Wehrmachtbeschaffungsamt of worden hun per post 'toegezonden. In het eerste geval moet de leverancier zich met door de Nederlandsche autoriteiten afgegeven identiteitspapieren kunnen legilimeeren. 5. Deze nieuwe betalingsregeling geldt' alleen voor de leveringen van af 1 Janu ari 1941. De betaling van factu;ren, be trekking hebbend op leveringen die vóór genoemden datum plaats vonden, ge schiedt op de tot nu toe gevolgde wijze. 6. De facturen behoeven in het ver volg slechts in 3-voud te worden inge diend. De specificaties der leveringen (Lieferungsverzeichnisse) moeten echter in 4-voud worden ingediend. Aan de Handelaren in Huiden en Vellen in het bezit van een Be wijs van Inschrijving No. 7b. Op grond van Art. 7 lid 5 van de Hui denbeschikking 1939 No. 1, verbind ik aan de U verstrekte vergunning Model Nr. 123 de voorwaarde, dat al Uw in- en verkoopen van ruwe huiden en vellen door U worden geadministreerd op de wijze als hieronder aangegeven. De huiden en vellen (uitgezonderd de pelterijvellen), welke door U worden op gekocht, moeten zoodanig worden gead ministreerd dat daaruit duidelijk blijkt: a. De datum van ontvangst. b. Naam en woonplaats van dengene, waarvan de betr. huid of vel is gekocht. c. Soort van de huiden of vellen, (stier-os-koe-vaars-pink, grasvel, vetvel, nuchtervel, paardehuid enz.). d. Betaalde prijs per 4 Kg. versch ge wicht. e. Totaal bedrag van den kostprijs van de huid of van het vel. f. Naam van dengene aan wien de huid resp. het vel is afgeleverd. Ten einde een uniforme regeling te verkrijgen is door het Rijksbureau voor Huiden en Leder een boek ontworpen, hetwelk tegen betaling van 0.25 per sl'uk beschikbaar wordt gesteld cn uit sluitend voor deze administratie mag worden gebruikt. U bent dus verplicht zulk een boek bij het R. H. L. aan te vragen en het daar voor verschuldigde bedrag gelijktijdig in te zenden. Dit kan geschieden door stor ting op girorekening No. 361700 ten na me van het Rijksbureau voor Huiden en Leder of door middel van een postwissel aan ons adres. Op de giro- of nositwisselstrookies dient te worden vermeld, dat het bedrag geldt voor bei'aling van een „Huiden-inkoon- bnek". Daarbij dient Uw juiste naam en adres, alsmede het nummer van Uw in schrijving te worden vermeld, zona's dr' voorkomt on het Bewijs van Inschrijving Model No. 74 (blauwe kaart). Diit boek moet e'ken da? worden bijge houden en ingevuld met inkt of inktnot- lood en wel i'e beginnen met de huiden en vellen gekocht of afgeleverd op 1 Fe bruari 1941. De Propaganda-commissie van de W. H. N. te Waalwijk deelt ons mede: Voor het Nederlandsche Winter- hulpwerk zal binnen enkele dagen in onze gemeente een lijstencollecte ge houden worden, die dank zij de bereid willige en offervaardige medewerking van ingezetenen uit alle lagen der be volking een organisatorisch zeer goed voorbereide steunactie voor dié nood lijdende Volksgenooten zal blijken te zijn, die thans geheel zijn aangewezen op de hulp, die hun door landgenooten wordt geboden. Het feit, dat zich voor deze inzame ling zoovele collectanten vrijwillig heb ben aangemeld, wijst er op, dat het streven van deze, uit de nood der tijden geboren hulpactie begrepen en alge meen gewaardeerd wordt. De nood, die in vroeger tijden door particuliere liefdadigheidsinstellingen kon worden gelenigd, is thans over de geheele linie zoo hoog gestegen, dat een algemeene hulp, op grootscher schaal verleend en dienende tot aan vulling en uitbreiding van hetgeen door bedoelde instellingen reeds werd verricht, geboden is. Het is dan ook een misverstand te meenen, dat de Winterhulp Nederland de bestaande liefdadigheidsinstellingen ..beconcurreert", integendeel, wanneer het gaat om hulpverleening aan den medemensch, dan moet iedere gedachte van concurrentie en naijver worden uitgebannen. Er kan in tijden als deze niet genoeg geholpen worden en het verleenen van extra-steun, zooals thans door de Win terhulp Nederland beoogd wordt, is broodnoodig. In onze oproep spraken wij van sa menwerking, samenwerking, die aller noodzakelijkst is. Laten wij dan allen, zonder uitzondering, toonen, dat deze zuiver Nederlandsche actie, die in den waren zin des woords „VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK" gevoerd wordt, ons dierbaar is en laten wij niet vergeten, dat er onder hen, die in de afgeloopen maanden getoond hebben, wat hun land en hun volk hun waard is, velen zijn, die thans gebrek lijden en in uiterste nood verkeeren. Steunt dus Uw Landgenooten en of fert ten bate van de Winterhulp Ne derland met de lijsten-collecte op Vrij dag 31 Januari en Zaterdag 1 Februari. chroomlooiing wordt toegepast bij heit verbruik der verschillende chroomlooi stoffen de uiterste zuinigheid zal moeten worden betracht. Naar zich thans laat aanzien is aan te nemen dat, zoo er al verdere aanvoer plaats vindt, dit zal geschieden in kwan titeiten welke verre achterblijven bij de behoefte, ook indien deze wordt aange nomen op de thans geldende inwerkings basis van .max. 60%. Rijksbureau voor Huiden en Leder. De Directeur: L. F. VERWOERD. O O. O. J. Bergmans C van Riel P Elshout P' v. d- Sanden M. Elshout 76 75 66 83 77 Aan de ingeschreven Lederfabrikanten. Ik wil niet nalaten pr hierbij Uw aan dacht nog eens nadrukkelijk on te vesti gen, dat in zooverre in Uw bedryf De Vooruitgang, De stierenhouderij »De Vooruit gang» kwam in café van Hoorn in algemeene jaarvergadering bijeen onder leiding van den vice.voor zitter den heer M. Muskens. Uit't jaarverslag van den secretaris bleek, dat er een voordeelig saldo viel te boeken van 15.36. Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de heeren A. Buijs en P. Klijn. Het voedergeld van de s'ier werd in verband met de tijdsomstandigheden met f80.- per jaar verhoogd. Be- sloten werd de vereenigingsstier nog een jaar te houden. Onderlinge Veeverzekering. De onderlinge veeverzekeringkwam in café Ih van Delft onder presi- duim van den heer P. van Huiten in algemeene vergadering bijeen. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer P. de Baaij, bleek dat er een voordeelig saldo was van ruim zes honderd gulden. Er waren in het afgeloopen jaar 280 stuks vee verzekerd voor 'n bedrag van f5100,- terwijl de preniiebijdrage 11 /4°/0 be droeg. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Biljarten. Plet tweede vijftal van „Prins Bernard" uit Hotel Vissers speelde tegen het tweede vijftal; van „O Ü.O" uif café Th. Elshout. De uitslag werd Prins Bernard Jan Vissers 77 G. van Gorcum 42 Jo Vissers 83 F. van Helvoirt 52 L. v. Dommelen 32 Totaal 286 Totaal 377 Hoogste serie J. Bergmans 17 car. Zondagavond gaf de harmonie »De EendrachU in de zaal van Mej. de Wed. Th. van der Geld, haar groote Winteruitvoering. Voor een flink bezette zaal werden de muzieknummers onder leiding van den directeur, den heerF.Houët, keurig uitgevoerd en oogstten onder het publiek dan ook telkens luiden bijval. Als hoofdschotel van dezen avond trad de vereeniging voor'l voetlicht met het blijspel in drie bedrijven »De firma Aron SIootjes«. Dit blijspel werd onberispelijk vertolkt. De Eendracht heefl velen wederom een genoeglijken avond verschaft. Maandagavond hield de Vee verzekering haar algemeene jaar- vergader ii g. Er bleek dat alle leden present waren. De secretaris, de heer Theodorus Mostermans, gaf een uitgebreid verslag, waaraan we 't volgende ontleenen De totale inkomsten bedroegen f 2719.99. Dë uitgaven 12702 03. Batig saldo f 17.96. Het kasgeld op 1 Januari 1941 bedroeg f205.81. Gedurende het afgeloopen jaar werden er 13 koeien en 26 kalveren voor de verzekering opgegeven. De uilkeeringsprijs werd vastgesteld op 55 cent per pond voor kalfkoeien en 50 cent voor gewone koeien, terwijl f 10voor de huid werd betaald. De aftredende bestuursleden Jan van Bladel en Jan van Eggelen werden herkozen. BEKENDMAKING. UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN, EXTRA BO TER- EN VETKAARTEN EN TOESLAGKAARTEN TEXTIELPRODUCTEN. De Burgemeester van Sprang- Capelle maakt bekend dat op de hieronder vermelde data en plaat sen Boter- en Vetkaarten, extra Boter- en Vetkaarten en toeslag- kaarten Textielproducten zullen worden uitgereikt. De aanvraagformulieren voor deze kaarten, die dezer dagen zijn uitgereikt, moeten daartoe wor den medegebracht. (Goed en dui delijk ingevuld). Het verdient aanbeveling het belastingbiljet of andere gegevens inzake inkomsten, mede te bren gen. De distributie-stamkaarten van het geheele gezin moeten worden medegebracht. Aan personen beneden de 16 jaren worden geen kaarten mede gegeven. Na de uitreiking kunnen in geen geval botérkaarten tegen vetkaarten of omgekeerd worden ingeruild. Kaarten zullen worden uitge reikt: In het Bondsgebouw te Sprang: Wijk A 1 125 Donderdag morgen 30 Jan. van 912]/^ uur. Wijk A 126250 Donderdag middag 30 Jan. van 2—5J/£ uur. Wijk A 251-360 en A 421 439 Vrijdagmorgen 31 Jan. van 9 12J^ uur. Op het Raadhuis te Vrijhoeve- Capelle: Wijk A 361—420 en B 1—60 Vrijdagmiddag 31 Jan. van *2— 5]/2 uur. Wijk B 61 145 en C 135 Maandagmorgen 3 Febr. van 9— 12J/2 uur. Wijk D 1 150 Maandagmid dag 3 Febr. van 2—5J/2 uur. In het Gymnastieklokaal te Capelle (Oude School): Wijk C 37 170 Dinsdagmor gen 4 Febr. van 9— 12J/£ uur. Wijk C 171-276 en D 151- 190 Dinsdagmiddag-4 Febr. van 2-5^ uur. Wijk D 191-337 Woensdag morgen 5 Febr. van 9— 12J/£ uur. Sprang-Capelle, 28 Januari 1941. De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT. SPRANG. Dinsdagavond kwam het bestuur van den Chr. Besturenbond Sprang- Capelle in vergadering bijeen in de zaal van den Chr. Volksbond. In zijn openingswoord wees de voor-

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5