GEMENGD NIEUWS 7 Buitenlandsch Nieuws. A/s üw kind hoest DUBBELGANGSF" nc handelingen voortduren of een meer coucieien vorm aannemen, üan zal de Duitsche overlieid hiertegen op strenge en scherpe wijze reageeren. Op üen ernst van deze ontwiKKelin- geu wcnsch ik u met den meesten nadruk te wijzen. Een ieder behoort er toe mee te werken, dat zij, die zich aan deze handelingen van sabo tage schuldig maken, op het gevaar, zoowel voor henzelf als voor hun landgenooten worden gewezen. Ik roep uw medewerking in om aan deze gevaren de noodige bekendheid te geven en om er in uw omgeving met kracht toe bij te dragen, dat dit heilloos bedrijf met spoed wordt onderdrukt". DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN NEDERLANDSCH INDIë EN JAPAN. De minister van buitenlandsche za ken, Matsoeoka, heeft in de begroo- tings-commissie van den Rijksdag medegedeeld, dat Japan zich tijdens de onderhandelingen in Nederlandsch Indië van een aanzienlijke hoeveelheid petroleum verzekerd heeft. Daar er nog geen concrete overeenkomst be staat, kan er over de naar Japan te vervoeren hoeveelheid nog geen op gave verstrekt worden. De tot dusver verkregen hoeveelheid is echter groo- ter dan het mmnnum dat Japan in ieder geval wilde verkrijgen. NATIONAAL FRONT. Bij besluit van den Leider van Na tionaal Front is benoemd tot Gouw leider van de Gouw Zuid-Holland; Dr. H. L. M. van Schaik te Wassenaar. Dr. van Schaik (geb. 24-7-'99 te Delft) ontving een gymnasiale oplei ding en studeerde vervolgens rechten en wijsbegeerte aan de universiteiten van Leiden, Parijs en Weenen. In 1930 promoveerde hij te Leiden op een rechts-philosophisch onderwerp. Op het terrein van de ruitersport is Dr. van Schaik een zeer vooraanstaan de figuur. Aan tal van concoursen in binnen- en buitenland werd door hem met veel succes deelgenomen en ook maakte hij deel uit van de equipe, die met het behalen van den tweeden prijs op de Olympische spelen te Berlijn (1936) den Nederlandschen naam wist hoog te houden. Tijdens de oorlogsdagen diende Dr. van Schaik zijn Vaderland als rit meester-adjudant bij het 5e Regt. Hu zaren. DE ITALIANEN VEROVEREN BELANGRIJKE STELLINGEN IN ALBANIë. Het Italiaansche weermachtsbericht. Aan het Grieksche front hebben ac ties van plaatselijken aard ons in staal gesteld ons van belang!ijke stellingen meester te maken. Gevangenen en wa pens zijn in onze handen gevallen. Onze luchtmacht werkte actief met de andere wapens samen in verschillende sectoren en bombardeerde bovendien zonder ophouden wegen, installaties, batterijen en troepen van den vijand. Ook militaire doelen te Saloniki en den spoorweg naar Athene werden ernstig getroffen. Tijdens luchtgevech ten zijn vijf vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Ten Zuiden van Derna in Cyrenaica hebben onze troepen een aanval van vijandelijke gepantserde divisies afge slagen en den vijand aanzienlijke ver liezen toegebracht. Onze luchtforma- ties hebben den grootst mogelijken steun verleend door de gepantserde af- deelingen, de gemechaniseerde strijd middelen en de troepen van den vij and zonder ophouden met bommen van licht en zwaar kaliber en met ma chinegeweervuur te bestoken. Een luchtformatie onderscheidde zich bij zonder door haar onvermoeid en held haftig optreden. In den sector Gnllabat in Oost-Afri- ka is een vijandelijke aanval afgesla gen. Aan het front in Kenya hebben onze troepen den \ijand bij herhaling aangevallen en hem gedwongen zich terug te trekken. Onze luchtformaties hebben de gemechaniseerde strijdmid delen en de troepen van den vijand op doeltreffende wijze gebombardeerd. Britsche verliezen. Volgens officieele gegevens van 't Australische departement van defen sie bedraagt het aantal dooden uit het Australische leger bij de verovering van Tobroek 300. INSCHRIJVING VOOR DEN MILITAIREN DIENST IN ENGELAND Naar de Londensche berichtendienst meldt heeft de koning een proclamatie onderteekend, krachtens welke jonge mannen van 18 en 19 jaar en mannen van 37 tot 40 jaar zich voor den mi litairen dienst moeten laten inschrij ven. Reuters politieke correspondent verneemt, dat men binnenkort in heel Groot-Brittannië zal overgaan tot een gedwongen aanmelding van vrouwen voor de oorlogsindustrie. DE GRIEKSCHE MINISTER PRESIDENT METAXAS OVERLEDEN Het D.N.B. meldt uit Belgrado: Naar uit Athene wordt gemeld is generaal Metaxas, de Grieksche minis ter-president en hoofd van het leger, gisterochtend om zes uur aan een hart verlamming overleden. KORITZIS OPVOLGER VAN METAXAS. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: Volgens een mededeeling van het Griekscne gezantschap alhier is tot op volger van den overleden Griekschen minister-president Metaxas de gouver neur van de Grieksche Nationale Bank, Alexander Koritzis, benoemd. In politieke kringen te Belgrado merkt men naar aanleiding van de be noeming van den nieuwen minister president op, dat dr. Koritzis tot dus verre in politiek opzicht nog niet op den voorgrond getreden is en dat hij als vertrouwensman van den Koning moet worden beschouwd. Uit een oog punt van partij-politiek is hij een neu trale figuur. Een mislukte poging tot berooving In den laten Dinsdagavond is de 66-jarige landbouwer J. v. O^erveld Ie Lepelstraat (N B toen hij thuis kwam en zijn fiets in net nerghokje wilde plaatsen, door twee personen ovei vallen. Een hunner sloeg met een vlaszeis naar hem.echter zonder hem te raken. Op het hulpgeroep van den landbouwer kwam zijn zoon toegeloopen. De aanvallers wisten daarop in het duister te ontkomen. Inmiddels werd de gemeente politie gewaarschuwd. Op aanwij zing van van Overv ld, die eender daders meende herkend te hebben, poogde de politie deze te achter halen, doch dit leverde geen resul taat op. Woensdagochtend echter werd hij gearresteerd Het was de 24 jarige S. van L. uit Lepelstraat, die tijdens zijn verhoor een beken tenis aflegde. Naar den tweeden dader wordt nog gezocht, Omtrent de aanleiding wordt ver nomen, dat Van Overveld Dinsdag eeuige koeien had verkocht. De op brengsl daarvan, een som van on geveer fl5d() had hij in zijn zak Voordat hij huiswaarts keerde, had hij zich in een gezelschap, waartoe ook de gearresteerde behoorde,hier over uitgelaten. Kindje door verstikking om het leven gekomen. De vader gearresteerd. Vorige week is een dokter ger e- pen bij een kindje van de familie L. wonende in den omtrek van het Noordplein te Rotterdam, omdat de ouders meenden, dat het plotseling was overleden, lnderda >d bleek het 3 maanden oude kind gestorven. De dokter ontdekte verschijnselen, die er op wezen, dat het door verstikking om bet leven was gekomen en waar schuwde de politie, aangezien er verdachte omstandigheden waren. De vader, de 27 -jarige H. L.is daarop aangehouden. De man had zich reeds verschei dene malen zter driltig gemaakt, wanneei hel meisje huilde en het dan ook mishandeld. V i ijdag builde het weer geruim en tijd en toen heelt de vader het op den buik gelegd met het hoofd in het kussen. De moeuer heeft hiervan niets gemerkt. Lenigen lijd later heeft de vader weer naar het kind gekeken en toen tegen zijn vrouw de opmerking gemaakt, dat hel waarschijnlijk dood was. Hierop is de geneesheer gehaald. Na zijn aanhouding heelt de vader eerst ontkend, maar tijdens voort gezette veihooren heeft hij een be kentenis afgelegd die op het boven staande neerkomt. Verschillende om standigheden wezen er eveneens op, «lat de handeling van den vader den dood van het kindje tengevolge heelt gehad. Hij is dan ook voor den officier van justitie geleid en in bel huis van bewaring opgt sloten, ftfa Het slachtoffertje was hel eenig kind van het gezin. Gebleken is nog, dat de vader en de moeder beiden in hun jeugd een school voor achter lijke kinderen hebben moeten volgen. Overval op Winkelchef bij Schoenenmagazijn Huf te Amsterdam, Dinsdagavond heeft zich in een winkel der firma Huf aan den Nieuwendijk 'n wildwest vertooning afgespeeld. De chef van den winkel werd aan handen en voeten gebon. den door twee roovers, die ten slotte met f 100 uit de kas verdwenen zijn. De winkelchef was omstreeks kwart over zes in den winkel bezig met het opmaken van de kas. Het geld deed hij in een kassette, om deze later naar een bank te brengen. Er lag f1300 bij het kasregister, waar van f1200 reeds in de casetle was gedaan. Toen de chef juist ook de rest van het geld in de cassette wilde doen, kwamen er twee mannen binnen, die zeiden een paar schoenen Ie willen ktopen. De winkelchef maakte eerst be zwaar, de heeren nog Ie helpen, doch toen zij aanhielden, besloot hij, den heeren van dienst te zijn. Toen hij aanstalten maakten om eenige paren schoenen voor den dag te halen, haalde een der bezoekers plotseling een revolver uit zijn zak en hield het vuurwapen onder den neus van den verbluften winkelier. De twee bezoekers drongen den chef naar achteren en bonden hem daar met een touw stevig vast Ver volgens stalen zij 100 gulden uit het kasregister de rest van het geld zagen zij in de haast niet. Hieina vluchtten de dieven den winkel uit. De winkelchef slaagde er ten slotte in, zich te beviijden. Hij liep naar de politie van het bureau Warmoes- straal, waar hij een vrij goeJ signa lement van de d-iders, twee mannen van circa 30 jaar, kon opgeveu, Men speurt thans naar de dadeis. VeJist&bkte AKKBP'S „Ik dacht werkelijk, dat het een mop was van die twee mannen," zoo verleide de filiaalhouder de heer Velmerink, „Spoedig had ik echter in de gaten, dat het den heeren hittere ernst was. „Het spijt mij, heeren," zei ik, toen zij zoo laat binnenkwamen, ,,de zaak is juist gesloten „Help mijn maat nu even," zei de grootste vm het tweetal, „hij moet morgin voor zijn werk weg en heeft dan geen tijd meer om een paar schoenen Ie koopen." „Nou vooruit dan maar," zei ik, „dan zal ii 'n paar schoenen halen." Ik ging ?en paar schoenen zoeken maat 42. Toen ik hiermede temg- keerde zeile de grootste van de twee botweg „Neen man, wij hebben geen interesse bij schoenen. Wij ziin ge sjochten. V'ij moeten geld!" Hierbij haalde hij een groot model revolver, zooals ik oider dienst wel gebruikt heb, voor den dag en richtte dieop mij. Ik lachte er om. want ik dacht, dat het een grapje was. „Neen, neen", zei de grootste, „wij moeten geld" ,,Da tri ffm jullie niet, want er is geen geld „Dat zullei wij dan epns kijken." Terwijl de grootste van 't tweetal de revolver cp mij gericht hield gir.g oe kleinste achter mij staan en iouil leerde mij. Tjen begieepikpas.dat het ernst was Ik had mij kunr en verweren, doch de heeren zagen er nu niet bepaald erg vriendelijk uit. Zii vonden in mijn zakken niets. „Wij zullen u opsluiten," zei een der mannen. EXIIIIICTnM „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 19) Volstrekt niet! zei Madge met onderdrukte woede. Ik was enkel ver ontwaardigd beleedigd. Hij knikte. Ik weet het, het spijt mij. Ik dacht, dat ik met een man aan het praten was, tot ik plotseling opmerk te, hoe mooi u was; toen vroeg ik u om me te kussen. Wat kan een man nu anders doen met een mooie vrouw? Maar het spijt me! ik vraag u excuus. Nu zijn we weer vrienden, is 't niet? Néé! zei Madge heftig. Hij lachte het zachte lachje, dat haar nog maar een paar uur geleden had doen huiveren. O, maar dat geloof ik toch wel zei hij kalmeerend zooals hij haci kunnen spreken tegen een wild dier, dat hij wilde temmen, dacht Madge. U zult er toch niet boos om blijven? En tenslotte wat beteekent nu een kus? De tijden zijn toch voorbij, dat een meisje zich over zooiets opwond! En ik zal er geen tweeden keer meer om vragen tot u bereid bent, me er een te geven uit vrijen wil. Dat zal nooit het geval zijn! riep ze, met flitsende oogen. We zullen zien, zei hij eenvoudig. Maar op het oogenhlik zullen we er niet over twisten. Wanneer wordt u afgelost? Madge staarde strak voor zich uit, in de hoop, dat hii zou weggaan, maar hij wachtte geduldig en onverstoor baar en ze voelde zich gedwongen, te antwoorden. Over tien minuten, zei ze kort, met een blik on de klok. Ga dan regelrecht naar uw ka mer, drink een glas heete melk en dan zult u heerlijk en verkwikkend slapen. Ik zou u het slaapmiddel wel geven, dat ik hem gegeven heb hij maakte een hoofdbeweging naar den patiënt maar ik geloof niet, dat u dat noo- dig zult hebben. Madge huiverde. Ik zou het niet innemen, zei ze met nadruk. Ik zou nooit iets nemen, dat u me gegeven hadt, al kon ik ei mijn leven mee redden! En ik wit niet langer met u praten; ik hoop, dat ik u nooit terug zie. Dat is jammer, zei hij, want ik ga u juist verzoeken, me vanavond in den tuin te treffen, op dezelfde plek, waar we elkaar gisteren ontmoet heb ben, weet u wel. Ik denk er niet over! bitste ze. Hij glimlachte. Och ik heb zoo'n gevoel, dat u het toch doen zult. Ik heb lust om met u te praten. Als regel ontloop ik de menschen ze vervelen en irritee- ren me; maar hoe het komt, weet ik niet, met u is het iets anders. Vana vond dus. En vergeet de heete melk niet. Hij verliet de zaal, en Madge haalde diep adem, alsof een betoovering ver broken werd. Toen ze werd afgelost, gehoorzaamde ze hem in zooverre, dat ze meteen naar haar kamer ging, maar ze zorgde niet voor heete melk juist omdat hij dat had aangeraden en tengevolge daarvan kon ze den slaap niet vatten. Telkens als ze haar oogen sloot, zag ze het bleeke, indruk wekkende gezicht van Ambrose Ste- phanota en hoorde ze ziin zachte, die pe stem; en zoo bleef ze liegen staren, naar de streep zonlicht, die langzaam verder kroop onder het gesloten gor dijn. Toen ze eindeliik opstond, zag ze, dat ze heel bleek was, en dat er don kere kringen onder haar oogen waren. Met wat rouge knapte ze zich zoo goed moeelük op. Maar toen ze zich had aangekleed en naar de gemeenschap pelijke zitkamer der verpleegsters was gegaan, besloot ze, dat ze Stephanota in geen geval zou ontmoeten; en haar mond vertrok minachtend bij de ge dachte aan het zelfvertrouwen, waar mee hij haar dat gevraagd had en aan zijn rustige overtuiging, dat ze zou ko men. Maar het toeval bleek haar de baas. Toen ze de zitkamer verliet, liep ze dokter Marsdon tegen het lijf. U ziet er niet te best uit, zuster Agnes, zei hij. En die misleidende kleurtjes ken ik. Die komen uit een doosje. Wat scheelt er aan? Hoegenaamd niets, dokter; ik voel me uitstekend, antwoordde Mad ge met neergeslagen oogen. HmU ziet er anders uit, alsof u dringend behoefte hebt aan rust en frissche lucht. Ga eens een luchtje scheppen in den tuin. Madge kleurde en beet op haar lip pen, terwijl ze verder liep. Was hij soms een bondgenoot van Stephanota; had die den dokter gevraagd, haar naar den tuin te sturen? Ze durfde niet ongehoorzaam zijn, maar ze zou een keer of drie het pad op en neer loopen, zoodat ze kon zeggen, dat ze het bevel had opgevolgd, en dan weer naar binnen go-«*n. Ze telde zelfs, hoe vaak ze heen en weer liep en toen ze aan het laatste eindje was, hoorde ze een voetstap achter zich. Haar hart klopte heftig en haar adem ging sneller, want ze wist wie het was. Stephanota haalde haar in en kwam naast haar loopen. Goeden avond, zei hij, zijn hoed afnemend. Goeden avond, echode ze onver schillig. Ik ga juist naar binnen. Toch niet, zei hij. Het is uw tiid nog niet. Ik weet er van. En de lucht zal u goed doen. U ziet bleek. U hebt geen heete melk gedronken, zooals ik u gezegd had? Neen, zei Madge. Dat weet ik. Het was dom van u, zooals u zelf ook wel zult hebben ingezien. In de toekomst zult u onder vinden, dat het verstandiger is, mijn raad op te volgen. Ik heb uw raad niet noodig en ben er volstrekt niet verlangend naar, zei Madge. U hebt dien wel noodig, zei hij on verstoorbaar kalm; maar dat u er niet naar verlangt, is heel gewoon. Wie hecht ooit waarde aan een goeden raad? Laten we gaan zitten. Hij liet zich naast haar neervallen en keek haar met een peinzenden glimlach aan. Ik zie, dat u me nog niet verge ten hebt, zei hij. Ik heb daar ook volstrekt geen moeite voor gedaan, mijnheer Stepha nota. Ik wilde, dat u me nu met rust liet. Die lange schemering hier in 't Noorden is erg mooi, zei hij, alsof hij haar niet gehoord had. Zoo vredig, zoo kalmeerend. 't Is de eenige tijd van den dag, dat ik er iets om geef, huiten te zijn. In Italië zijn de zons ondergangen óók prachtig. De men schen schrijven er verzen over, geloof ik. Ik heb er nooit iets van gelezen. Verzen interesseeren mij niet. Ze gaan allemaal over liefde en over vrouwen, is 't niet? En voor geen van beiden heb ik ooit iets gevoeld. Des te erger voor mij, zult u zeggen. Maar Madge zei niets; en hij ging voort alsof hij maar wat in zichzelf praatte: Ik heb nooit tijd gehad om er over na te denken. Als jongen werkte ik op de wijnbergen. Dat is zwaar werk. Maar terwijl ik me aftobde met de wijnstokken, merkte ik op, dat er bloemen tusschen groeiden, de bloe men van het onkruid, dat ik met mijn schoffel moest uitrukken. Ze interes seerden me. Niet omdat ze mooi wa ren o nee! maar omdat ze zoo ei genaardig, zoo fijn gevormd waren. Ik placht ze bijeen te zoeken en ze dan in stukjes uit elkaar te plukken. Een oude heer één van de professoren aan de universiteit zag me daar op een dag mee bezig, en hij bleef staan en stelde me allerlei vragen. Hij leen de me een boek een leerboek over plantkunde en iknu ik ver slond het eenvoudig. Ik leerde er iets uit over de eigenscnappen, die som mige bloemen en planten bezitten en ik begon experimenten te doen. De professor, die me het boek gegeven had, was goed voor me. Hij lachte zachtjes. Hij was een inan, die mij, of welk ander mensch ook, had kunnen zien sterven van honger of aan verwondin gen, zonder zich er iets van aan te trekken; maar hij zag, dat ik wensch-, te te weten, dat ik al heel wat wist; hij zag, dat ik iemand van zijn eigen soort was en hij hielp me. Wij brach ten heele nachten door in zijn labora torium, onverschillig voor het gemis aan slaap, onverschillig voor alles om ons heen, behalve voor de geheimen, die we aan de natuur ontworstelden. Werken! Ik heb gewerkt tot mijn her sens duizelden vai vermoeienis, tot mijn knieën onder me trilden! Maar ik heb mijn belooning gekregen. Ik deed met goed gevolg al mijn exa mens; ik was de trots van de univer siteit; ik werd de alom bekende auto riteit op het gebied dat mijn groote belangstelling had: vergiften! Maar ik was niet voldaan. Welke serieuze student is dat ooit^ Daar bleef nog het geheim, dat ik maar niet aan de smeltkroes kon ontrukken; en al wat ik bereikt had, telde ik niet, zoolang dat ééne geheim hardnekkig voor me verborgen bleef. Hij zweeg een oogenhlik; toen ging hij kalmer voort: Gisteravond heb ik het ontdekt. Dat weet ik. En nu zal ik werkelijk beroemd worden. (Wordt vervolgd). -Cii't 5ERPUII loert altijd het gevaar van erger gevolgen en daarom mag len hoestje nooit verwaarloosd wor- den. Als Uw kind hoest, geef -t dan dadelijk AKKER's Abdijsiroop bestaande uit extracten van oude kruiden, welk© verzachtend, sliim- oploesend en genezend werkon benevens de krachtigste hoest- bedwingende etof „codeïne". Door Hoestsiroop tegen htest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 o.. 11.60. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2