Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. ■N00RD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee biaden. Eerste Blad. 1843 WAALWIJK ,843 NUMMER 11. WOENSDAG 5 FEBRUARI 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk MO. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentién moeteu Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk y uur in v -o.s (>_zit zijn Prijs der Advertentu 20 cent per regel. Minimum 1.5C Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. OMVANGRIJKE BEDRIJVIGHEID IN DE LUCHT. Engelsche aanvallen op vliegvelden in Frankrijk, met Boulogne als hoofddoel. De Duitsche weermachtsberichten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: „Gisteren hebben gevechtsformaties een vrij groot aantal voor den oorlog belangrijke doelen in Londen en Oost- Engeland aangevallen. Daarbij kreeg o.m. een groote olie-opslagplaats van Southampton voltreffers, waarop brand volgde. Een vijandelijke koopvaarder werd aan de Britsche oostkust zwaar be schadigd. Vliegtuigen met grooten ac tieradius hebben op zee ten Westen van Ierland twee koopvaardijschepen van te zamen 10.100 br.t. tot zinken gebracht. Voor een Britsche haven zijn syste matisch mijnen gelegd. De vijand heeft geen vluchten ge maakt naar Duitsch of bezet gebied". Het opperbevel der weermacht deel de Zondag mede: „Ook op den lsten Februari heeft de luchtmacht haar gewapende ver kenning boven Engeland voortgezet. In scheervlucht werden twee vliegvel den aangevallen waarhij gevechts vliegtuigen werden vernield of bescha digd. Ook hangars en gehouwen wer den getroffen. In Oost-Engeland wer den twee fabrieken en een haven doel treffend met bommen bestookt. Duit sche jagers hebben een vijandelijk vliegtuig, toen dit het bezette gebied binnenvloog, neergehaald. Verdragend geschut van het leger beschoot stra tegische doelen in Z.O.-Engeland In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen verschei dene haveninstallaties aan de Noord- Afrikaansche kust, waarvan de Engel- schen voor hun ravitailleering gebruik maakten, met groot succes aangeval len. Daarbij werden drie vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 14.000 br.t. tot zinken gebracht en drie andere zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht heeft de vijand boven het bezette, noch boven het Duitsche rijksgebied gevlogen. Twee eigen vliegtuigen keerden van vluchten op den 31sten Januari niet terug". Engelsche aanvallen op Noord-Frankrijk. Het Britsche luchtwapen heeft, naar 't D.N.B. meldt, met een aantal ge vechtsvliegtuigen onder escorte van jagers aanvallen trachten te onder nemen op Duitsche vliegvelden in Noord-Frankrijk. Eenige aanvallers slaagden er in bommen uit te werpen, doch aan militaire installaties is niet de geringste schade aangericht. Slechts drie bommen vielen op onbebouwden grond naast een vliegveld. Het zwaar tepunt van de aanvallen moest kenne lijk op Boulogne liggen, waar evenwel slechts verscheiden woonhuizen door tien brisantbommen in totaal bescha digd en tien burgers gedood werden. Duitsche jagers dreven de aanval lende formaties uiteen; bij de lucht gevechten, die zich ontwikkelden, werd een Engelsch jachtvliegtuig door Duitsche jagers en een bommenwer per van het type Bristol Blenheim door luchtdoelartillerie neergeschoten. Een derde Britsch vliegtuig, een jager van het type Hurricane, werd tot landing op een Duitsch vliegveld gedwongen en geraakte onverlet in Duitsche han den. De bestuurder werd gevangen ge nomen. Een poging van de Britten om een tweeden aanval te ondernemen, werd verijdeld. Alle vijandelijke vlieg tuigen draaiden om, zoodra zij de Duitsche jagers in het oog kregen. EEN AMERIKAANSCHE BESCHOU WING OVER DEN KOMENDEN STRIJD IN HET WESTEN. In de New York Post bespreekt de militaire deskundige, Pratt, de slag vaardigheid van het Britsche leger. Hij legt den nadruk op het feit dat in het laatste halfjaar de Engelschen op mi litair gebied veel geleerd hebben. Dit blijkt o.a. uit de door de Engelschen in Lybië met succes toegepaste tech niek van den bliksemoorlog. Pratt gaat aldus voort: „Niemand weet pre cies welke plannen de Duitschers, in de betrekkelijk lange rustperiode die achter ons ligt, uitgebroed hebben. Toch weet iedereen dat wat Duitsch- land voorbereidt, iets buitengewoon effectiefs op militair gebied zal zijn en meer in het bijzonder wat 't lucht wapen betreft, waarvan men beweert dat het iets geweldigs zal prestoeren. Er wordt veel over het aantal vlieg tuigen gesproken dat Duitschland op Engeland zal loslaten. Sommigen be weren dat het Duitsche luchtwapen over 18.000 machines der eerste linie beschikt. Dit beteekent echter niet dat deze machines tegelijk zullen worden ingezet,want zou de aanval hij de eer ste poging niet slagen, dan zou Duitschland met een grootendeels ver lamd luchtwapen blijven zitten. Waar schijnlijker is, dat de aanval met een heden van 500 of 600 machines zal plaats vinden. Daarentegen kunnen de Engelschen natuurlijk ook iets uit richten. Het is nog onzeker, of hij de te verwachten gevechten strijdgassen gebruikt zullen worden. In elk geval kan door den inzet van het Duitsche luchtwapen het geweldigste bombar dement in de geschiedenis worden be reikt. Het is echter niet aan te nemen daTde Engelschen hierbij met gekruis te armen zullen blijven zitten. Zij heb ben natuurlijk ook iets in petto. Wat de verhouding der twee lucht machten betreft: Engeland zelf heeft, sedert de ineenstorting van Frankrijk, het aantal vliegtuigen en vliegers niet veel hoogcr kunnen brengen dan Duitschland. Over nauwkeurige ge gevens betreffende vliegtuigleveran ties van andere landen aan Engeland beschikt men niet. Iedereen weet dat Duitschland in den loop van dezen winter de noodzakelijkheid heeft in gezien om de oppermacht in 't lucht ruim te verkrijgen. In Engeland is dit overigens eveneens het geval. Daar gaan nu reeds stemmen op, die Ameri ka er van beschuldigen, Engeland on voldoende te hebben geholpen. Deze beweringen zijn op zijn minst voorba rig. Pratt schrijft verder: „De Engel schen hebben veel fouten begaan en zijn met hun productieprogramma ver achter de Amerikanen gebleven. Als Engeland den komenden aanval door staat, zal het verzwakte Engelsche volk zonder den volledigen bijstand der Ver. Staten niets meer kunnen uitrichten. DE AMERIKA ANSCHE HULP AAN ENGELAND. Wetsontwerp zou binnen een week zonder groote wijzigingen worden aangenomen. De voorzitter van de buitenlandsche politieke commissie van het Huis van Afgevaardigden, Bloom, heeft Zater dag een onderhoud gehad met den Britschen ambassadeur Lord Halifax. Naar Bloom na afloop verklaarde, had hij Halifax de verzekering gegeven, dat het wetsontwerp inzake hulpver leening aan Engeland binnen een week zonder groote wijzigingen door het Huis van Afgevaardigden zou wor den aangenomen. LEVENSVERZEKERING DE FRANSCHE EENHEIDSPARTIJ. Naar een totale vernieuwing. Zaterdag is te Parijs een nieuwe j partij opgericht „Rassemblement na- tional populaire". Het program van deze eenheidsbeweging is in een radio toespraak bekend gemaakt. Hierin werd gezegd, dat de wederopbouw van Frankrijk van twee voorwaarden, die niet van elkaar te scheiden zijn, af hangt, n.l.: Frankrijk moet zich in 't Europeesche bestel ischakelen en de nationale revolutie volledig tot stand brengen. Het program voor de buitenlandsche politiek van de beweging omvat de verdediging van het moederland en zijn koloniën, de medewerking aan den politieken, geestelijken en oeconomi- schen opbouw van Europa, alsmede de exploitatie van Afrika door Europee sche en Duitsch-Fransche samenwer king. Het program voor de binnenland- sche politiek van de nieuwe beweging bevat o.a. de volgende punten: Op bouw van een sterk staatsbestel op de basis van de nationale volksbeweging en door de nationale revolutie. Het staatsgezag moet onpartijdig de natio nale belangen vertegenwoordigen, als mede de vrijheid van het individu, de gemeenten en corporaties waarborgen. De beweging heeft verder ten doel een herstel van de moreele en nationale begrippen, met name dat van eer. Ver der wordt geëischt een zuivering en bescherming van het ras, alsmede een lichamelijke en geestelijke wederge boorte van het Fransche volk. Het oeconomische en sociale pro gram bevat o.a. de volgende punten: Opbouw van een corporatieve door den staat geleide oeconomie, door den nationalen arbeid gegarandeerde va luta, verbetering van den levensstan daard, opheffing van dc werkloosheid door middel van een arbeidsprogram en strijd tegen de voogdijschap der trusts. Naar het D.N.B. uit goed ingelichte bron verneemt, steunt deze beweging vooral op de volgende personen: Goy, achter wien de beweging van de oud strijders staat; Dat, de sociaal-revo- lutionnaire schrijver van hoofdartike len in Oeuvre; Roy, lid van den bond van metaalarbeiders, als vertegen woordiger van de vakvereenigingen, alsmede Cathala en De Fontenoy uit de naaste omgeving van Laval. DE ARBEIDSDIENST. De eerste leiderscursus afgesloten. Het A.N.P. meldt: Vrijdag j.l. was voor den Nederland- schen Arbeidsdienst een belangrijke dag. Op dezen dag vond n.l. in het op leidingskamp in alle stilte een gebeur- j tenis plaats, die niet meer of minder beteekende dan de beëindiging van de opleiding van 170 aspirant-leiders. Commandant Breunese van den Ne- 'j derlandschen Opbouwdienst heeft, na een bezichtiging van het kamp, den eersten leidercursus afgesloten en het volgende verklaard: „De cursus heeft een onverwacht succes gehad. Elke aspirant heeft den zin van den Arbeidsdienst begrepen, zich ten volle gegeven en daardoor in den korten tijd van 6J/2 week het doel van den cursus bereikt. Met ingang van 15 Januari zijn der halve alle aspiranten in overeen stemming met hun prestaties en bij zonderen aanleg als eerste leiders met de onderscheiden graden van dienst in den Arbeidsdienst opgeno men. Dit is een grootsch resultaat en Nun- speet is daardoor de bakermat van den Nederlandschen Arbeidsdienst gewor den". Voor de idee van den arbeidsdienst is hiermede de sluitsteen geplaatst onder een zwaren arbeid, die zoowel aspiranten als opleiders met voorbeel dige kameraadschap hebben verricht. Deze arbeid zal zijn vrucht afwerpen ten bate van het vooropgezette doel. Nederlandsche Arbeidsdienst als middel tot het vestigen eener Neder landsche volksgemeenschap onder het devies van den Arbeidsdienst: „Ik dien". Daar vanzelfsprekend werd ingezien dat de Arbeidsdienst door het geheele volk moet worden gedragen, zijn zooals bekend de aspirant-leiders voor Nunspeet uit alle lagen der be volking en uit alle beroepen gekozen. Een enkele uitzondering daargelaten liggen de leeftijdsgrenzen van de as piranten tusschen 20 en 30 jaar. Overeenkomstig de indeeling naar beroepen in het volk zijn alle beroe pen vertegenwoordigd, zooals am bachtslieden, kooplieden, kantoorbe dienden, scholieren, leeraren, studen ten, officieren en soldaten. Uitsluitend de aanleg en geschikt heid van den enkeling, zonder te let ten op vooropleiding en diploma's, hebben bij de benoemingen den door slag gegeven. Wanneer aan deze heide voorwaarden was voldaan, zijn ook zij, die slechts een lagere school be zochten, in het middenkader opgeno men. Benoemd werden: 2 hoplieden, 25 onder-onlicdcn, 62 asnirant-honlieden. 16 hoofd-opzichters, 20 opzichters. 41 werkmeesters en 4 voorlieden, totaal 170 personen. VERHOOGING ELECTRICITEITS- KaNiöOEN. Verbruikers, die (b.v. door het ont breken van petroleum voor kookdoel- einden, tijdelijke afwezigheid van een of meer leden van het gezin gedurende de overeenkomstige periode van het vorige jaar, gezinsvermeerdering, enz.) aanspraak meenen te kunnen maken op een verhoogd rantsoen, worden thans in de gelegenheid gesteld een schriftelijk verzoek daartoe hij 't be trokken gas- en electriciteitshcdrijf in te dienen. Teneinde noodelooze brief wisseling te vermijden, wordt in over weging gegeven deze verzoeken nauw keurig te motiveeren. Tot het verstrekken van een hoo- ger rantsoen kan worden overgegaan, indien de billijkheid van het verzoek voor het betrokken gas- of electrici- teitsbedrijf vaststaat. Er wordt voorts de aandacht op gevestigd, da de be voegdheid van de gas- en electriciteits- bedrijven zich thans ook uitstrekt tot het vaststellen van een lager rantsoen dan 100 pet. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar, indien de omstandigheden van den betrokken verbruiker (b.v. door verhuizing naar een kleinere wo ning) zoouanig zijn gewijzigu, uai een rantsoen van luü pet. een onmiiijK- neid zou beteeKenen. De miminum- rantsoenen zuilen eenter genanunaaid blijven. WAARSCHUWING TEGEN HET LüiSiEKEN NAAR VERBODEN ZENDERS. Van Duitsche zijde wordt nog eens de aandacht gevestigd op het verbod tot liet luisteren naar buitenlandsche radiozenders. Bij de jongste zittingen van liet landgerecht kwamen weer vele gevallen van overtreding van dit ver bod op de rol voor. Tot dusver zijn, zoo wordt gezegd, de straffen nog ta melijk mild uitgevallen, doch dit zal in de toekomst anders worden. Afge zien van een verzwaring der straffen zijn er ook nog andere mogelijkheden, welke niet alleen de in overtreding zijnde luisteraars, doch het geheele volk zouden treffen. Daarom wordt er nogmaals aan her innerd, dat men alleen mag luisteren naar uitzendingen uit: 1. Duitschland; 2. het protectoraat Bohemen-Mora- vië; 3. 't generaal-gouvernement Polen; 4. de stations in de bezette gebieden. En hoewel het natuurlijk in de bc- oordeeling door den rechter een ver schil zal maken of iemand nu geluis terd heeft naar een Engelschen zender of naar een concert uit Boedapest, vastgesteld moet worden, dat het alles verboden is. STRAFBARE AANDUIDINGEN VAN MAAT EN GEWICHT. El, pond en ons. De directeur van het ijkkantoor te Arnhem heeft de aandaent van „De Gelderlander" gevestigd op het feit, dat üe nieuwe lJkwet, die met ingang van 1 Jan. j.l. in werking is getreden, het gebruik van de woorden, el, pond en ons in advertenties, in winkel-eta lages, op etiketten aan goederen ge hecht, enz. strafbaar stelt. Het komt, zoo deelt dc directeur mede, nog veel vuldig voor, dat neringdoenden, zij 't uit onwetendheid, het betrokken wets artikel overtreden. In plaats van „ons" kan gebezigd worden: 100 gram of 100 g (afkorting niet gevolgd door een punt); van 1 pond: kilogram of V2 kg (eveneens zonder punt en geen hoofdletters)aanduidingen van leng te zouden in meters kunnen zijn ge steld, dusper meter (geen hoofd letter) ofper m (kleine letter zonder punt er achter). OMZETBELASTING IN CAFé'S. Eén cent o.a. op thee, bier, koffie en een borrel. 5 pet. prijsverhooging in hotel restaurant en cafébedrijf. Het hoofdbestuur van Horecaf meklt: Het Besluit op dc Omzetbelasting 1940 houdt een bepaling in, waarbij 't verboden wordt om met ingang van 1 Februari 1941 de omzetbelasting apart in rekening te brengen. Door deze bepaling komt het besluit van Horecaf, waarhij de leden verplicht werden aan het publiek een bijslag op de prijzen van 4% tot verhaal van de omzetbelasting in rekening te bren gen, te vervallen. De omzetbelasting zal daarom van genoemden datum af in de prijzen gecalculeerd worden. Op grond van een onderzoek naar den invloed van de nieuwe omzetbe lasting op het Hotel-, Restaurant- en Café-bedrijf heeft het hoofdbestuur van de desbetreffende regeerings-in- stanties toestemming gekr^fon om met ingang van 1 Februari 1941 in bot Hotel-, Restaurant- en Café-bedrijf een prijsverhooging van 5% door te voe- Waaiwfiksclie en Laiigstraatsebe ('mail, £r>. vjfy, f i&jSii

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1