Uil Ut PtKS ncMCMon NIEUWS avci öiciy ^ii ren. Die verhooging zal dus worden toegepast op liet logies met ontbijt, prijzen voor zitkamers, badkamers, baden, zaal verhuren, vaste menu's en dagschotels, kleine eetwaren, wijnen per ilesch, alsmede op de consumpties 111 het Café-bedrijf. Het ligt daarbij in de bedoeling de prijzen voor Hotel- en Restaurant verteringen af te ronden naar beneden tot een veelvoud van 5 cent. Bedraagt echter na toepassing van de verhooging de uitkomst een veelvoud van 2^2 cent of meer, dan zal naar boven worden afgerond tot weer een veelvoud van 5 cent is ver kregen. Ten aanzien van de Café-verteringen zal echter de afronding steeds op een cent naar beneden moeten geschieden. Als gevolg hiervan zullen prijzen be neden 0.20 niet verhoogd kunnen wor den. Het publiek zal er derhalve aan moeten wennen, dat b.v. de prijzen voor de koffie, thee, bier en een bor rel, welke in het algemeen 0.20 a 0.25 bedroegen, thans ƒ0.21 en ƒ0.20 zullen gaan worden. NED. NOTA AAN TOKIO. In een nota, die de Nederlandsche regeering te Londen door bemiddeling van haar gezant te Tokio, generaal J. C. Pabst, aan de Japansche regeering heeft laten overhandigen, verklaart zij „het denkbeeld, dat Nederlandsch- Indië zou worden ingeschakeld in de nieuwe orde in Oost-Azië onder lei ding van eenige mogendheid, welke ook" te verwerpen. De Japansche regeering heeft hier tot dusver nog niet officieel kennis van gekregen. Welingelichte kringen zijn echter van oordeel, dat Japan zulk een stap voor kennisgeving zal aan nemen, aangezien algemeen bekend is, dat de naar Londen uitgeweken Neder landsche regeering, die practisch on der Britsche voogdij staat, een derge lijke meening is toegedaan. Bedoelde kringen zijn van meening, dat de Ja pansche politiek van versterking der economische banden met Nederland- sch-Indië als onderdeel van het pro gramma, dat op het scheppen van een Oostazialisch gebied van gemeen- DRUNEN. Nog steeds de kwestie met de Lips' Schroevengieterij Ged. Staten hebben bezwaar tegen de erfpacht, maar de raad zet zijn zin door. De heer v. d. Wiel in de con tramine. Maandagavond kwam de gemeente raad van Drunen onder voorzitter schap van burgemeester v. d. Iieijdcr. in openbare vergadering bijeen. zNa de opening met gebed, sprak de voorzitter een korte nieuwjaarsrede uit, waarin hij memoreerde, dat in 1940 de bevolking vermeerderd was met 81 personen. Er waren 113 ge boorten, hetgeen neerkomt op 24 per 1000 inwoners. Bewogen herinnert h j aan een van Drunens zonen, die het leven op het slagveld liet. Hij dankte het secretarie-personeel, dat onder lei ding van den secretaris zulk keurig werk heeft geleverd en tevens bracht hij dank aan de gemeentenaren, die zich in de voorbije periode de een of andere taak zagen toegewezen. Nadat hij den leden de beste wen- schen had aangeboden ging men over tol behandeling der agenda. De notulen werden aangehouden tot de volgende vergadering en de voorzitter deelde hierbij mede, dat, om te voorkomen, dat de leden geen uitnoodiging zouden ontvangen, de uitnoodiging voortaan afzonderlijk, dus zonder de bijbehoorende stukken zal worden toegezonden. Hij acht dit de eenige weg om te voorkomen, dat een lid geen uitnoodiging ontvangt. Het lid v. d Wiel wil graag gelooven, dat het een vergissing was, dat hij geen uitnoodiging ontving, doch o.m. knoopt hij hier de conclusie aan vast dat de ambtenaren, bij afwezigheid van den secretaris te veel gelegenheid krijgen om te spelen en daarom zag hij gaarne, dat evenals vroeger het ge val was, er een tweede secretaris zou worden benoemd. De voorzitter antwoordt dat de heei v. d. Wiel het hem niet kwalijk moet nemen, dat hij hier niet verder op in gaat, doch hij acht de zaak van te wei nig belang. Nadat eenige ingekomen stukken voor kennisgeving zijn aangenomen komt een schrijven aan de orde van de Ged. Staten inzake de erfpachtuit gifte van grond aan de N.V. Lips te Drunen. In dit schriiven betoogen Ged. Sta ten, dat het uitgeven in erfpacht van bedoelde strook grond de voor de toe komst beoogde wegverbreeding in ge vaar brengt en verzoeken B. en W. .te bevorderen het betreffende raadsbe sluit in te trekken. Het lid v. d. Wiel wenscht hier in ieder geval stemming over. schappelijke welvaart is gericht, door zulk een stap niet beïnvloed zal wor den. SLAOLIE. De secretaris van landbouw en vis- scherij maakt het volgende bekend in verband met het afleveren van slaolie: Zooals indertijd is gepubliceerd, mochten de winkeliers de flesschen slaolie, welke op de met 21 genum merde bonnen van de boter- en vet- kaarten waren gekocht, uitsluitend ge durende het tijdvak van 14 December 1940 tot en met 31 Januari 1941 aan hun klanten afleveren. Deze afleveringstermijn is thans verlengd tot en met Vrijdag 28 Fe bruari a.s. OOK HET REIZEN EN VERZENDEN WORDT DUURDER. De directie der Nederlandsche Spoor wegen deelt mede, dat zij genoodzaakt is ue tarieven voor het goederenver voer met ingang van 10 Februari a.s. voor het vervoer van personen met in gang van 1 Maart a.s. te verhoogen. Wat de goederentarieven aangaat, zullen de slukgoederenprijzen met 23 pet. worden vernoogd, behalve de kleine zendingen tot en met 30 kg. waarop de bestel kosten zoo zwaar drukken, dat een grootere verhooging noodzakelijk bleek. De wagenladings- prijzen zullen rond 18 pet. stijgen, met dien verstande, dat als minimum- vracht voor een wagenlading voortaan zal gelden de vracht voor 3000 kg. stukgoed. Eenige speciale tarieven ver vallen. Bij de verhooging dei personenta- rieven is er naar gestreefd het sociale gezichtspunt tot zijn recht te laten komen. Daarom wordt de laagste ver hooging (1G pet.) toegepast op week kaarten, weektrajectkaarten en jeugd- kaarten. Daarop volgen de algemeenc abonnementskaarten met 18 pet. In verband met de moeilijke omstan heden, waaronder het verkeer ox lange afstanden plaats vindt, worde: de plaatsbewijzen voor deze trajecten het meest verhoogd. De heer v. Drunen wil het raadsbe sluit handhaven en de heer Maas wil het punt aanhouden. B. en W. stellen voor om het raads besluit in te trekken en de voorzitter brengt het in stemming. Met twee stemmen voor, wordt het voorstel van B. en W. verworpen. Voor stemden wethouder van Halder en het lid van Dal. De heer Vrijhoeve bleef buiten stemming. Hierna komt een schrijven van di verse raadsleden aan de orde betref fende dezelfde strook grond. In dit schrijven verzoeken zij om bij het desbetreffende raadsbesluit eeni ge bepalingen bij te voegen en wel, dat de erfpacht slechts geldt lot de raad een onherroepelijk besluit hcett genomen tot wegverbreeding aldaar, dat de N.V. Lips, alsdan binnen dertig dagen alle gebouwen en opstanden van de strook grond verwijderen moet en dat de N.V. Lips geen recht heeft op schadevergoeding. De voorzitter vraagt om een toe lichting, want bet is hem een raadsel, wat deze aanvulling eigenlijk behelst. Hij ziet geen verschil tusschen het raadsbesluit, en deze aanvullingen, al leen dat de N.V. Lips binnen dertig dagen, nadat de raad bet besluit tot wegverbreeding neemt, zij alle opstan den enz. moet verwijderen. Deze be paling nu vindt hij onbillijk, want een bedrijf zooals de schroevengieterij zal dit wellicht niet binnen dertig dagen kunnen. Zooals het besluit thans is zal dc N.V. de strook moeten ontruimen op aanzegging van B. en W., zoodra de raad tot wegverbreeding heeft beslo ten en deze aanzegging van B. en \V. houdt een flinke termijn in. Het lid v. d. Wiel zegt, dat de zaak al met den heer Lips besproken is en deze schijnt er kans voor te zien om alles desnoods binnen dertig dagen te verwijderen. Wij hebben ons daar niet verder mee te bemoeien. De be doelingen van deze aanvulling zijn duidelijk, dat behoeft niet in de raads vergadering te worden gezegd, aldus spr. Voorzitter: Dus het zijn bedoelin gen, die in een raadsvergadering niet besproken mogen worden. Het lid v. d. Wiel: De bedoelingen moet U er zelf maar uithalen. Als men geen toelichting wil geven vindt de voorzitter het best en dan zal hij hel voorstel in stemming brengen. Met wethouder van Halder en het lid van Dal tegen besluit de raad dan vervolgens om het betreffende raads besluit volgens het schrijven van de raadsleden aan te vullen. Het lid v. Huiten bleef buiten stemming. Bij de wijziging der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt be sloten om de subsidie te verhoogen De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS r LAMPEN met 3800. Op een vraag van den heer v. d. Wiel zegt de voorzitter, dat B. en W. deze verhooging, gezien de bijzondere tijdsomstandigheden alleszins kunnen begrijpen. Het lid van der Wiel is dan van meening, dat de voorzitter hem uit zit te lachen en hij vindt dit erg onbe leefd en dacht dat de voorzitter beter opgevoed was. In deze raadsvergade ring kan men beter niets zeggen. Z.li.st. wordt vervolgens een reke- ning-courant-overeenkomst aangegaan met de Woningbouwvereeniging „Drunens Welzijn". Op een vraag van den heer van Dal zegt de voorzitter dat de rente 2% bedraagt. De beer v. d. Wiel heeft gelezen, dat er een tunnel komt onder den spoorwegovergang bij den Overlaat; hij heeft gehoord dat daar de Kleine straat bij betrokken is en dal de hui zen daar afgebroken zullen moeten wordèn. De voorzitter zegt, dat zoover hem bekend is de weg, recht op den bc- staanden weg zal uitkomen en hij weet er niets van dat de Kleinestraat er onder te lijden zou hebben. De heer van Huiten informeert of die man op Giersbergen al een woning heeft, waarop de voorzitter mede deelt, dat men hem weer twee boerde rijen heeft aangeboden, die bij beide weer geweigerd heeft. De heer Maas stelt een lange rij vragen. Hij heeft gezien, dat er bij Brok een zinkputje ligt, waardoor bij dooi het water bij de menschen binnen komt. De voorzitter zal het laten nazien. De heer Maas heeft klachten ge hoord over de distributie. Het is vol gens hem voorgekomen, dat a.s. moe ders, die om extra-toewijzingen kwa men, werden uitgelachen. De voorzit ter zal hier een onderzoek naar laten instellen en indien het juist is onver wijld maatregelen nemen. Het zelfde lid zegt, dat getrouwde arbeiders bij de gemeente werk gewei gerd is terwijl ongetrouwden te werk werden gesteld. Den voorzitter is hier niets van be kend. De heer Maas is verder van mee ning, dat de nieuwe regeling voor de gemeente-arbeiders een loonsverlaging beteekent, doch volgens den voorzit ter is dat onjuist, want allereerst is het grondloon verhoogd van ƒ2.tot 2.40 en daarbij komt nog den kin dertoeslag. Het zelfde lid vindt een loon van 2.40 per dag veel te laag voor dezen tijd en hij zou het graag verhoogd zien. Blijkens den voorzitter is het onge- wenscht om het loon te veel boven het loon in het vrije boerenbedrijf te stel len. Dat zou aanleiding zijn tot onge- wensebte toestanden. Het lid v. d. Wiel vertelt dat boeren, die het beter konden doen, hun arbei ders mei 2.25 per dag naar huis siu- ren. Er zijn maar heel weinig boeren, die 2.50 geven. Hij acht het eclitei ook ongewenscht 0111 het loon voor de gemeente-arbeiders ver boven dat van het vrije bedrijf te stellen, want dan komen ze allemaal naar de gemeente. Dc menschen hebben hard een hoo- ger loon noodig en daarom zou het ge- wenscht zijn om een duurtetoeslag toe te kennen. De heeren van Dal en v. Huiten ver klaren, dat de loonen voor de boeren arbeiders in het vrije bedrijf, hier hoo- ger zijn, dan in andere streken van ons gewest. Hierna bepleit het lid v. d. Wiel de noodzakelijkheid van een tweeden se- cietaris waarop de voorzitter belooft in de volgende vergadering met een voorstel te komen. Vier kinderen uit een brandend huis gered. Zondagavond, omstreeks kwart over acht, is brand uitgebroken in het perceel Trooststraat 181 ten Den Haag, waar vier kleine kinderen resp. '/2 jaar, 1 '/2, 2'/2 en 4 jaar oud alleen thuis waren. De brand sloeg later over naar de 2e etage, po. 18?, en van daar naar de tweede elage van perceel 189. No. 181 werd be woond door den glazenwasscher Buurman met zijn gezin, no. 183 d^or den bloemenkoopman De Zeeuw en no. 189 door de familie Hevsteeg. Behalve de genoemde kinderen was geen der bewoners thuis. De motorspuit van het bureau Van de Vennestraat rukte uit en al spoe dig werd de voordeur van perceel 181 opengebroken, waarop de bri gadier v. d. Graaf,commandant van deze motorspuit, naar binnen ging. Hij hoorue een zwak gehuil en vond in de voorkamer, welke reeds in lichte laaie stond, de baby van een halfjaar in een wiegje, dat ook reeds brandde. Hij wikkelde het kindje in dekens en bracht het naar buiten. Weer ging hij naar binnen en in een uitbouw in de achter kamer vond hij drie ledikanten, waarin de andere drie kinderen zich bevonden. Allen sliepm rustig en waren zich van geen gevaar bewust. Er hing reeds een verstikkende rook, doch het gelukte den brigadier tot driemaal toe lot den uitbouw door te dringen en de kinderen in veilig beid te brengen. De kinderen zijn dank zij het doortastende optreden van den heer v. d. Graaf, aan den verbrandingsdood ontsnapt; de baby had een paar onbeduidende brand- wondjes aan de handjesopgeloopen. Oude vrouw verbrand. Zondag zat de alleenwonende 87- jarige weduwe Blum mei teSchijndel 'dj de kachel toen haar kleeien in brand geraakten. De vrouw liep naar de waterput om daar de vlam men te dooven, doch buiten werd het vuur aangewakkerd door den wind, zoodat de kleeren weldra in lichte laaie stonden. Bij de waterput gekomen zakte zij ineen. Daar is het verkoolde lijk door buren ge vonden: Zijn vrouw neergestoken. In de Javastraat te Amsterdam heeft zich Zondagmiddag omstreeks één drama afgespeeld. Een bewoner van die straat, die sinds eenigen tijd in onmin leefde met zijn 32-jarige vrouw, heeft toen hij haar Zondag bij een buurvrouw ontmoette, een mes getrokken en haar daarmede verschillende steken toegebracht. Tijdens het transport naar het L. Vi ouwegasthui* is de vrouw tengevolge van het groote bloedverlies overleden. De man had met zijn vrouw moei lijkheden en oneenigheid over ver schillende huiselijke aangelegenhe den. Vrijdag had de vrouw n.et 2 kleine kinderen de echtelijke woning verlaten en was zij bij familie gaan inwonen. Zondagmorgen eebter kwam zij bij een buurvrouw op be zoek, die in de Javastraat op den hoek van de Benkoelenstraat woont, om eenige kleertjes voor haar kin deren te halen. Toen zij daar was kwam ook de man binnen en vroeg om geld. Zij wilde daarop naar de kamer gaan waar haar portemonnaie lag, doch de man trok plotseling een groot dolkmes en bracht haar daar mede verschillende steken toe. De buurvrouw vluchtte de straat op en waarschuwde de buren. Ook de dader verliet het huis, gevolgd door een buurman. Deze behoefde eenter niet handelend op te treden, want de man meldde zich zelf bij 't politie-posthuis aan deZeeburger- dijk en deed daar de mededeeling, dat hij zijn vrouw had doodgestoken. Hij is in arrest gesteld in 't polit e- hureau aan de Linnaeusstraüt. Het stoffelijk overschot van de vrouw is door de politie in beslag genomen en naar het Binnengasthuis vervoerd. ONZE EIGEN WEG. Onder dit opschrift behandelt „De Weg" van 1 Peuruari 1941 een aantal anti- en pro-Duitscne uitingen, tot net Dlad tenslotte komt tot de vraag: of net dan niet al uie uitingen heeit ge zien die in het geiieel niet op een aan- vaarciing van ucze eenige nasis (de verwezenlijking van een volledigen Nederlanusclien staat) voor de vriend schap tusschen het Duitsche en Ne- derlandsciie volk wijzen? Welke vraag het blad aldus beantwoordt; Die uitingen ontkennen we niet. Wij hebben ons menigmaal in onze bladen met die uitingen bezig ge houden. Zijn zij maatgevend? Offi cieel zijn zij niet! De hoogste leider van het Duitsche Rijk heeft ieder Napoleontismc, ieder Versailles- complex uitdrukkelijk verworpen. De hoogste autoriteit van de bezet tingsoverheid heeft onzen eigen aard erkend en heeft ons vrijheid en het onverlet blijven van ons grondgebied toegezegd. Minister Goebbels heeft enkele dagen geleden den Nederlandschen kunstenaars, die door hem ontvan gen werden, verzekerd, dat Neder land niet alleen cultureel maar ook politiek oifafhankelijk zal zijn. Dat moet zwaarder wegen dan alle mo gelijke afwijkende mceningen van ondergeschikte krantenschrijvers en slecht gevormde geschiedschrijvers, veelal gelegenheidshistorici. In een autoritair bestel als het Duitsche, maakt de hoogste autori teit beslissend den koers uit en niet menschen met geringere of in het geheel geen autoriteit. Niemand kan ontkennen, dat er in hel nieuwe Europa plaats vol doende is voor een fier en vrij Ne derland met zijn overzeesche gebie den naast een fier en in in Europa domineerend, echter niet overheer- schend Duitschland. „Overheer- schend" in de beteeken is van het Bonapartisme of van de Versailles- menschen. 't Is goed, tegenover de methode van intimidatie en het wekken van misverstand telkens opnieuw op het aambeeld van onze eigen wilsvorming te hameren. Het is goed, immers nut tig voor wie in zijn oordcel over den toestand in het heden, en over de vooruitzichten inderdaad nuchter wil blijven; steeds rekening wil houden met de werkelijke feiten. Met haar arm in de wasch- machine bekne'd. In een onbewaakt oogenblik stak het 3-jarig dochtertje van de familie R. te Oss haar armpje tusschen de wringer van een in werking zijnde electrische waschmachine. In ern- stigen toestand moest de arme kleine in het St. An na ziek en hu is ter plaatse worden opgenomen waar tot ampu tatie van den arm moest worden overgegaan. Lijk opgehaald. De politie heeft Zondagmiddag uit de gracht aan de Vlamingsstraat te Delft het lijk van een man opgehaald. Bontmantel van f2900, gestolen. Ruit verbrijzeld. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een inbreker te Am sterdam een zeer brutalen diefstal gepleegd in Maison de Bonneterie. Aan de Rokinzijde van dit bekende modehuis, gevestigd in de Kalver- straat, bevonden zich o a. een zeer kostbare bontmantel (Persian), ter waarde van f2900, alsmede een daarbij passende mof, kostende f 175. De inbreker heeft met een of ander hard voorwerp de etalageruit inge slagen, op de plaats waar de dure kleedingslukken lagen en toen den bontmantel en de mof uit de etalage kast gestolen. Hij moet zeer voorzichtig en met kennis van zaken te werk gegaan zijn. Negenmaal per nacht wordt het gebouw gecontroleerd door een nachtwaker, die op verschillende tijden langs het magazijn loopt en dan de sloten controleert. De dief heeft vermoedelijk de komst van dezen waker afgewacht en dadelijk, nadat bij gepasseerd was de ruit verbrijzeld. Bovendien is er op het Rokin voortdurend snrveillance van politie-agenten, zoodat de inbreker inderdaad zeer snel zijn daad vol bracht. Maandagmorgen omstreeks 4 uur ontdekte de nachtwaker het gat in het etalageraam, waarna hij spoedig gewaar werd, dat uit de uitstalling de bontmantel en de mof waren verdwenen. De recherche van het bureau aan den Singel is dadelijk met het onderzoek begonnen. Het zal wel moeilijk zijn den dief, van wien geen spoor is ontdekt, te vinden. SntODH BESPARING

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2