SPORT BURGERLIJKE STAND nmicPTCcacB Huvtn i Kcntii SPRANGGAPELLE. Uit de Schoen- en Lederindustrie. Bekendmaking. RAAMSDONK. 'S-HERTOGENBOSGH. NIEUWKUIJK. WASPIK. 24 menschen gered van de ijsschotsen. Dat het den Hollandschen zee lieden niet aan moed, durf en beleid ontbreekt, is opnieuw bewezen door het kranige rendingswerk van ka pitein W. D. Bilderbeek en zijn mannen, toen zij met de Z. R. D. 50 moesten trachten de bemanningen te redden van twee kleine, open bootjes, die ter hoogte van het eiland Voorne— Putten naar de open zee waren afgedreven en door den z waren ijsgang in een zeer hachelijke positie waren geraakt. Schipper Bilderbeek uit IJrauiden stond voor een zeer moeilijke taak, toen hij des middjgs opdracht ont ving deze bootjes op te sporen en de menschen te redden. De Z R. D., een oud patrouille vaartuig moest zich door de groole ijsschoDen een weg banen naar de open zee. Men berekende, waar deze booten zich ongeveer konden be vinden, waarbij men rekening moest houden met wind en stroom. Na eenigen tijd varen in de ver moedelijke richting, aldus verklaarde ons stuurman D. 't Hart, uit IJ mui den, zagen we tot onze groote vreug de in de verte twee zwarte slippen. De schipper richtte er zijnscheeps- kijker op en inderdaad bleken het de vermiste booten te zijn, welke aan lager wal waren geraakt. Hun positie was erg hachelijk en dit bleek wel toen we naderbij ge komen waren, want een aantal der schipbreukelingen had reeds de boot verlaten en wilde trachten over de ijsschotsen den wal te kunnen be reiken. „Men kan begrijpen, aldus onze zegsman, hoe deze menschen door de vinnige kou totaal verkleumd na deze urenlange worsteling. Met veel moeite gelukte het ons de eerste boot te naderen en de menschen van de boot en de ijsschotsen te redden. Direct werden zij met cognac en warme kruiken in de kooi gestopt. De tweede boot lag op eenige honderden meters afstandin dezelfde hachelijke positie Met groote in spanning gelukte het tenslotte ook de menschen van deze hoot te redden waardoor men in totaat 24 menschen van een wissen dood had gered. Toen de Z. R D. 50 naar huis stoomde, was ook ds motorredding boot van Stellendam te hulp ge sneld, doch deze behoefde geen dienst meer te doen. Later raakte dit reddingsvaartuig onklaar en moest de Z. R. D. 50 ook dit schip op sleeptouw nemen. De bemanning van de Z R.D. 50, zal, naar men verneemt, één dezer dagen worden gehuldigd. Hondentrouw Einde Mei moest een inwoner uit een voorstadje van Charleroi zijn huis in den steek laten en naar Frankrijk vluchten. Zijn hónd wilde hij niet achterlaten. Ten slotte kwam de gevluchte Belg in Juni te Bor deaux aan. Toen de maand zoo goed als verstreken was, ging hij weer op den terugweg naar België. Hij raakte zijn hond kwijt. Het dier was gestolen of hij had het uit het. oog verloren; zonder zijn trouwen metgezel moest hij naar Charleroi terugkeeren. Naarmate de dagen verstreken, berustte hij er in, zijn hond nimmer meer te zullen weerzien. Wie schetst de verbazing van den Belg, toen hij eenige dagen geleden 's morgens zijn buitendeur opendeed en daar zijn hond vóór den drempel zag liggen, die nu vreugdevol jankend opsprong. Zes maanden was hij van zijn baas gescheiden geweest en heel Frankrijk was hij doorge trokken. Tel. WIELERSPORT. WalsPellenaars twee ronden vóór SchulteBoeyen. WalsPellenaars hebben gezorgd voor de eerste Nederlandsche zege van dit sei zoen in een koppehvedstrijd op een bui- lenlandsche baan. De overwinning, wel ke zij Zondagmiddag op de Brusselsche winterbaan behaalden, was buitengewoon fraai. WalsPellenaars overtroefden n.l. hun sterkste tegenstanders in deze race het Nederlandsche koppel Schulte Boeyen met twee ronden en Naye Van Simaeys als de beste combinatie bij de Belgische ploegen, eindigden op hun beurt met een ronde achterstand op SchulteBoeyen. CAPELLE. De Ned. Herv. Knapenvereeniging »Samuel« hield in het verenigings gebouw »Elthato« onder leiding van haar eere-voorzitter Ds. T. H. Oos- tenbrug haar jaarvergadering. Met het zingen van Ps. 68 vers 1o en gehpd werd deze bijeenkomst geopend, waarna Ds. Oostenbrugde vergadering met een kort openings woord opende. Voor de pauze werd het verslag van den secretaris be handeld, waarna door verschillende leden onderwerpen werden ingeleid, afgewisseld met voordrachten. Na het zingen van Ps. 119 vers 5 werd gepauzeerd. Na deze pauze werd allereerst het verslag van den penningmeester uitgebracht, waarna de agenda, die nog enkele onderwerpen en voor drachten vermeldde, verder werd afgewerkt. De onderwerpen en voor drachten werden met belangstelling gevolgd. Met gebed en het zingen van Ps. 85 vers 6 werd deze goed geslaagde bijeenkomst gesloten. Voor het diploma boekhouden Mercurius slaagde dezer dagen, naar men ons mededeelt, de heer P. M. Heurter Lzn. Vergadering van de Coöp. Aankoopvereeniging »Capelle.Vrijh - Capelle er. Sprang« W.A. op Vrijdag 7 Febr. 1941, des avonds half zeven bij Antonie van Dijk te Vrijh. Capelle. Aan de orde 1. Rekening en verantwoording van den Secretaris-Penningmeester over het jaar 1910. 2. Bespreking mihdere toewijzing superfosfaat" van de opgave van de vorige vergadering. 3. Bespreking toewijzing stikstof. 4 Aanschaffing veevoeder, hulp- meststoffen, kolen enz. Uitreiking van persoonlijks textielkaarten. DE BURGEMEESTER VAN SPRANG CAPELLE' maakt bekend, dat op de hieronder vermelde plaatsen en data persoonlijke textielkaarten zullen worden uitgereikt. Aan. kinderen, geboren na 31 Januari 1938 worden geen textielkaarten verstrekt. De Distribuliestamkaarten van alle gezinsleden, geboren voor 1 Februari 1938 moeten worden medegebracht. Aan personen beneden 16 jaar worden geen kaarten medegegeven. De kaarten zullen worden uitgereikt In het Bondsgebouw te Sprang Wijk A 1 125 Donderdag morgen 6 Februari van 9 - 12'A uur, Wijk A 126—250 Donderdag middag 6 Februari van 2S'/z uur. Wijk A 251-360 en 421 439 Vrijdagmor gen 7 Februari van 9 -12'/a uur. Op het Raadhuis te Vrijhoeve-Capelle Wijk A 361-420 en B 1 60 Vrijdagmiddag 7 Februari van 2 572 uur, Wijk B 61-145 en C 1-35 Maandagmor gen 10 Februari van912'/2uur, Wi k D 1 - 150 Maandagmid dag 10 Februari van 2 - 5Va uur. In het Gymnastieklokaal te Capelle (oude school) Wijk C 37 170 Dinsdagmor gen 11 Febr. van 9 1272 uur, Wijk C 171-276 en D 151—190 Dinsdagmid dag 11 Februari van 2 572 uur. Wijk D 191-337 Woensdag morgen 12 Febr. van9 —1.272 uur Sprang-Capelle, 3 Febr. 1941. De Burgemeester van Sprang Capelle, SMIT. Aan de ingeschreven schoemvin- keliers, grossiers in schoenen en schoenfabrikanten. Op grond van de Lederbeschikking 1939 No. 1 is aan de winkeliers en grossiers in schoenen de verplichting opgelegd om zich bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder te doen inschrij ven. Het is den schoenfabrikanten en grossiers in schoenen niet toegestaan bestellingen aan te nemen van en uit te voeren voor schoenwinkcliers en grossiers, welke niet hij mijn Bureau zijn ingeschreven. Vanaf 15 Februari 1941 zijn de winkeliers en grossiers verplicht hun inschrijvingsnummer in de daarvoor bestemde ruimte achter hun naam op de bestelformulieren te plaatsen. Voor zoover het aanvragen om afle veringsvergunning betreft van bonvrij schoeisel, dient de fabrikant het in schrijvingsnummer van de winkeliers en grossiers in de daarvoor bestemde ruimte op de bestelorderformulieren voor bonvrij schoeisel te vermelden. In dit geval moeten de winkeliers en grossiers hun inschrijvingsnummci dus steeds met hun bestelling aan de fabrikanten opgeven. Bestelformulieren van en aanvra gen om afleveringsvergunning ten La te .van winkeliers en grossiers, van welke het inschrijvingsnummer niet vermeld is, zullen niet in behandeling worden genomen. RAAMSDONKSVEER. Aan het Postkantoor te Raams- donksveer en het daaronderbehoo- rende ambtsgebied is gedurende de maand Januaii jl. op de Rijkspost spaarbank ingelegd f 15976,34 en terugbetaald f43298,22. Geen paardenmarkt in Den Bosch In verband met het tot nader order geldende verbod tot't houden van paardenmarkten, zullen de ge bruikelijke paardenmarkten alhter, waarvan de eerste op 6 Februart zou plaats hebben, niet doorgaan. Door omstandigheden heeft onze alom bekende tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid'' hare, traditie getrouw, gewoonlijk met Kerstmis te geven uitvoeringen, reeds twee maal verstek laten gaan. Thans is op een, in verband hier mede gehouden algemeene vergade- A an de Fabrikanten van zoolleder en de ingeschre ven lederhandelaren. Met betrekking tot de levering van zoolleder aan de Duitsche Weermacht deel ik U het volgende mede. Tot dusverre was het gebruikelijk dat Duitsche troepenonderdeelen zich voor het verkrijgen van zoolleder tot de Rüstungsinspektion wendden. De ze instantie stelde mijn bureau in ken nis. van de door haar goedgekeurde bestellingen, waarna ik den lederhan delaar, of den lederfabrikant, vergun ning verleende tot verkoop en afleve ring aan een bepaalde Dienststelle troepenonderdeel). Eveneens kwam het voor dat Duit sche troepenonderdeelen zich voor het doen verrichten van schoen reparaties wendden tot een in Nederland geves- tigden schoenmaker. Deze schoenma ker kon een door den commandant van het troepenondcrdcel afgegeven Bescheinigung verklaring), waar in vermeld werd dat hij, de schoen maker, in een bepaalde periode voor schoen reparaties van het onderhavige troepenonderdeel een zekere hoeveel heid leder had verbruikt, door tus- schenkomst van zijn lederhandelaar aan mijn bureau overleggen. Daarop werd hem de verbruikte hoevecineiu leder door tusschenkomst van zijn le derhandelaar ter beschikking gesteiu, resp. geremplaceerd. Met ingang van 10 Februari a.s. zijn beide boven omschreven regelin gen niet meer van kracht. Per genoem den datum is den commandanten van de Duitsche Weermacht, dus van le ger, marine en luchtmacht een hoe veelheid zoolleder ter beschikking ge steld. In verband daarmede zullen be stellingen van zoolleder door afzon derlijke troepenonderdeelen niet meer door de Rüstungsinspektion worden goedgekeurd en zullen daarvoor door mij geen vergunningen meer worden afgegeven. Evenzoo kan aan schoenmakers, die voor de Duitsche Weermacht repara tie-werkzaamheden verrichten, met ingang van 10 Februari a.s. daarvoor door mij geen zoolleder meer ter be schikking worden gesteld. De troepen onderdeelen der Duitsche Weermacht kunnen na genoemden datum evenals voorheen hun schoenreparaties door in Nederland gevestigde schoenmakers doen verrichten. De troepenonderdee len zullen dan echter zelf het noodigc zoolleder ter beschikking moeten stel len. Het bovenstaande samenvattende: met ingang van 10 Februari a.s. zijn dus alle leveringen van zoolleder aan onderdeden van de Duitsche Weer macht, dat is leger, marine en lucht macht verbonden. De Rüstungsinspek tion heeft de troepenonderdeelen van het intrekken der bestaande en van de nieuwe regeling in kennis gesteld. Mochten zich desniettegenstaande toch nog Duitsche troepenonderdee len voor de levering van zoolleder tot U wenden, dan dient U hen te verwij zen a. indien zij behooren tot het leger (Heer) naar den Befehlshaber der Truppendes Heeres te Utrecht. b. indien zij behooren tot de marine naar den Marinebefehlshaber in den Niederlanden, 's-Gravenhagc. e. indien zij behooren tot de lucht macht naar het Luftgaukomman- do Holland te Amsterdam. Rijksbureau voor Huiden en Leder. De Directeur: L. F. VERWOERD. ring besloten de vereeniging in stand te houden en op den ouden voet door te gaan. In April van dit jaar herdenkt de vereeniging haar v20 jarig bestaan. Men besloot dit heugelijk feit feestelijk te herdenken. Ter dezer gelegenheid zal men dan met Paschen a.s. een groote jubileum uitvoering geven waarvoor de repetities in- tusschen reeds begonnen zijn. Door de tooneelvereeniging Entre Nous werd j.t. "Zondag in de Har moniezaal een zeer geslaagde uit voering gegeven. Met succes voerde zij op de klucht van „Den gestrafte met den koorden" een tooneelspel in drie bedrijven van Géon bewerkt door Wies Moens. Het publiek keerde dan ook na afioop hoogst voldaan huiswaarts. De biljartvereeniging „Krijt op Tijd" gevestigd bij Hotel P. Roovers- Montens spjelde j.l. Maandagevond een biljardwedstrijd te Capelle tegen hare zustervereeniging „Het Kalme Spel" aldaar. Met 477 tegen 474 caromboles werd deze wedstrijd gewonnen door „Krijt op Tijd". RAAMSDONK. Geboren: Gerrit, zv. Willem J. Kanters en Aartje van Olst. Cornelia A. dv. Johannes C. Verschuren en Maria A. Luijbregts. Fracniscus J. W. zv. Wilhelmus C. Schott en Kornelia J. Schott. Gerdina A. M. dv. Hendricus de Jongh en Elisabeth M. van Vugt. Theodorus zv. Theodorus J. Boom en Johanna Rasenberg. Antonia M. dv. Barend van Dongen en Johanna van Beek. Cornelis H. zv. Petrus de Ruijter en Petronella A. Groenendaal. Wilhelmina A. M. dv. Petrus A. J. Leyten en Cornelia M. Moll. Johannes M. zv. Elisius M. van Seters en Johanna E. Vinck. Gijsbertus B. zv. Bartholomeus G. Tritten en Lucia P. Rollenbcrg. Ar- noldus G. H. zv. Leonardus Hooijmaijers en Hendrina E. Boonaerts. Annigje dv. Jakob Schipper en Elisabeth J. "Vos. Huwelijken Heinrich J. Oome, jm. oud 25 j. en Jo hanna Chr. van der Linden, jd. oud 22 j. Overleden: Cornelis J. Groesbeek, echtgt. van Cor nelia A. W. van der Wal, oud 51 jaren. Theodora W. van der Pluijm, echtge. van Cornelis M. Prinsen, oud 23 jaren. Anna Rollenbergh, wede. van Bartholo meus van Seeters, oud 81 jaren. Anna van der Pluijm, oud 19 dagen. Sophia van Overdam, wede. van Adrianus M. de Jong, oud 85 jaren. Mainus Kieboom echtgt. van Geertruida M. van der Geest, oud 74 jaren. Johanna M. de Bruijn. oud 3 maanden. WASPIK Over de maand Januari zijn ingekomen Nico Poppelier van Amsterdam Peter Boelaars, van Amsterdam Wilhelmina Banken, van Rotterdam Johannes Bakx van Oosterhout. Vetrokken; Louis van Lith en gezin naar Rotterdam Sjoerd de Jong naar Sittard Johanna Kuijlen naar Breda Jacob van Santen naar Sliedrecht; Martinus 't Lam naar Veen Maria Brokx naar Oirschot Bij heerschende griep. Met Mijnhardtjes steeds goede ervaring. Doos 30 en 50 ct. WAARSCHUWING TEGEN HET BETREDEN VAN MILITAIRE TERREINEN. 's-Gravenhage, 4 Febr. Van be voegde militaire zijde wordt medege deeld: Bij het betreden van een verboden militair terrein is een burgerpersoon door schoten van een wachtpost doo- delijk gewond. Dit voorval is aanlei ding om er nogmaals dringend voor te waarschuwen verboden militaire ter reinen of werken, die als zoodanig door. bordjes in de Duitsche en Nederland sche taal zijn aangegeven, te betreden. De wachtposten hebben het consigne tegenover personen, die zich aan dit verbod niet storen, zonder verwijl van hun vuurwapens gebruik te maken. Aan het aanroepen door een post moet onmiddellijk gevolg worden gegeven door stil te blijven staan. DOET VERKOOPEN HET LYBISCHE OORLOGS- TERREIN. I. Een onzer bijzondere mede werkers maakte in de maan den, welke onmiddellijk aan den oorlog vooraf gingen, een reis door Noord-Afrika en daarbij bezocht hij o.m. ook Porto Bardia, Tobrouck, Der- na, Bengasi en Tripoli, plaat sen, welke men nu dagelijks in de Italiaansche communi que's hoort vernoemen. Wat is het voor een land, waar Britten en Italianen elkaar zoo verbitterd bevechten? Onze medewerker geeft er een ant woord op in een serie artike len, waarvan we hieronder 't eerste laten volgen. Red. Porto Bardia? vroeg ik. Is dit Porto Bardia? Ik herinnerde me niet, dat ik den naam ooit tevoren had gehoord. We waren in den afgeloopen nacht uitge varen uit Tobrouck, waar ik afescheid had genomen van mijn nieuwen Itali- aanschen vriend, luitenant Ten Petri Enzo, van het 85-a Fanteria in Jefren, een woestijnplaatsje in de buurt van Tripoli. Hij had een groep miliciëns, zoons van Italiaansche kolonisten, naar Tobrouck gebracht, waar ze twee jaar in garnizoen zouden komen. Hun tijd is nog niet om, maar waar zouden ze nu vertoeven, al die werkelijk kranige jon gens? Naar Tobrouck gingen ook re gelmatig geoefende manschappen, in het moederland afgericht. Al dit ver voer geschiedde per schip, want spoor wegen ontbreken in Lybië geheel, uit gezonderd dan een kort lijntje van Zu- ara aan de Tunisische grens tot Tri poli. Het verkeer te land kan slechts met kameelen over karavaanwegen worden onderhouden. Er is maar één behoorlijke landweg, waarovermotor- verkeer mogelijk is: de bijna 2000 K.M. lange kustweg van Tunis naar Egypte. En ook de verbindingen ter zee zijn allesbehalve schitterend. Ik bevoer het Lybische traject in de maand Februari en dan gedurende alle wintermaan den trouwens kan de zee daar spo ken, o.m. de Golf van Syrte staat bekend als een schepenkerkhof. Slechts een tweetal havens zijn van, voor een goede outillage benoodigde, kunstwer ken voorzien, n.l. Tripoli en Bengasi: Tobrouck en Porto Bardia zijn behoor lijke natuurlijke havens, inhammen, welke door hoogten ter weerszijden te gen stormen worden beschermd. De overige havens hebben als zoodanig weinig beteekenis, ook Derna niet. Voor verscheidene van die overige Ly bische havens heeft de Italiaansche boot, waarop ik passage had, meerdere dagen achtereen, dansend op de golven, liggen wachten tot de omstandigheden het mogelijk zouden maken om met kleine barkassen vanf de kust de lading te komen lossen of -overgeven, maar in bijna alle gevallen was het wachten tevergeefs. Op het aandoen van Porto Bardia had ik niet gerekend. Toen we To brouck verlieten, zouden we zoo meende ik in één ruk doorvaren naar de Egyptische havenstad Alexandrië en dus was ik verwonderd, toen de Citta di Spezia zoo heette onze boot een smalle, rustige baai binnenvoer en aan het spitse einde daarvan de tros sen werden uitgeworpen, die door en kele rappe Abessiniërs, in roeibooten gezeten, werden opgevangen, om ze vast te sjorren aan verankerde boeien. Van den wal af werden een paar stoombarkassen in onze richting ge stuurd en even later klommen Italiaan sche douaniers en politiemannen aan boord om resp. ons geld en goed, zoo mede onze passen te inspecteeren bij 't verlaten van het Italiaansch-Lybisch gebied. Ja, dat is Porto Bardia, verzeker de men mij. En meteen kreeg ik een kort geschiedenislesje. Deze plaats had tot 1926 aan Egypte behoord, maar in dat jaar was ze, bij een Britsch Itali- aansch Egyptisch accoord over grens wijziging, aan Italië (Lybië) toegewe zen. Mijn Italiaansche vrienden hadden nog schik over het buitenkansje, want Bardia had een bruikbare haven en de „stad", welke we, omhoog kijkende langs hooge, steile rotsen, aan de Westzijde van de baai zagen ligcien wat leemen huisjes van inboorlingen, de minaret van een moskee en het to rentje van een nieuwe, door de Italia nen gebouwde R.K. kerk, alles speel goedachtig klein op die hooge hoogte de „stad" hadden ze door allerlei vestingwerken tot een onneembaar arendsnest gemaakt, een geduchte grenswacht op de scheidingslijn van het Egyptisch Libisch woestijngebied. We namen weldra plaats in een klei ne barkas en kliefden het heldere, tot op den bodem doorzichtige water van de baai, den bodem, waarop tal van grijze eilandjes geteekend leken, cementbezinksels, ontstaan bij het voortdurend lossen in de laatste jaren en vooral in de laatste maanden, van de zakken cement, waaruit de betonnen verdedigingsgordels van Bardia wer den gegoten. We gingen de „stad" bezoeken. f» rr ,Vf

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3