Couranten-reclame NUT Tii VËUVAKfiEN. Dagm eisje Een Meisje voor kantoor EXTRA ZEEP AAN KAPPERS JAN VERAA Gevraagd UJERLIJK Vriidag 14 Febr. E. BRINGKMa N, Gtülpi.heoicure 'Ml HOUTKOOP Notaris Schreurs HOUTDRAAIER I intzaagmachine, 3 electromotoren van 2 tot 5 P.K. (Reeds in een gedeelte van ons vorig nummer opgenomen). VERSLAG MINDER KOFFIE EN THEE. 's-GRAVENHAGE, 31 Jan. - De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat het noodzakelijk is gebleken voor de komende distributieperiode het koffie- en theerantsoen te verminderen. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Februari tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met ,,02" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart al gemeen" recht op het koopen van 125 gram koffie of 50 gram thee. DE TOEWIJZING VOOR VLEESCHWAREN Verlengd tot 1 Maart. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt het volgende be kend: De geldigheidsduur van de toewij zing voor „vleeschwaren" die door de distributiediensten werden uitgereikt en geldig zijn verklaard tot 2 Februari of een daarna gelegen datum, wordt ver lengd tot 1 Maart. NIEUWE TEXTIELKAARTEN. Omtrent de op 1 Februari a.s. in gaande nieuwe regeling voor de dis tributie van textielproducten kan het volgend worden medegedeeld: De kaarten tellen elk 100 punten. Zij zijn geldig van 1 Februari 1941 tot 1 September 1941. Deze geldigheidsperiode is wederom ingedeeld in twee termijnen, nl. in een termijn van 1 Februari 1941 tot 1 Juli 1941 en een termijn van 1 Juii 1941 tot 1 September 1941. In den eersten termijn worden op deze kaar ten de laatste 80 punten ter beschik king gesteld, zoodat 20 punten over blijven voor den tweeden termijn. In den eersten termijn ongebruikt geble ven punten zijn eveneens geldig in den tweeden termijn. vooral in ccn veel gelezen plaatselijk- en streekblad is Een R K. van 16—17 jaar. Brieven onder >o. der adv, a h Bur. v d blad. 03818 GEVRAAGD Vereischle typen. Fa. J. WILDEMAN Co. 63811 Waalwijk. Vanaf DONDERDAG 6 FEBRUARI t/m. wordt aan de H.H. Kappers wederom extra zeep verstrekt. Nadere inlichting» n verstiekt het Distributiekantoor. Distributiekling Waalwijk. De Leider ABN. VER WIEL. Op karwei MARKT - WAALWIJK Actner bel Stadnuis 30 Iel. 4869 - 's BOüCd DES MAANDAGS ADRES: HOTEL VERWIEL TEL. 26 WAALWIJK. (jKÜÜ T C JAAtfLlJKSCHE PESSAERT voor de Gemeente DRUNEN. te Drunen, zal op DiNSDAG 11 FEBR. 1941 des voorm. i0 uur pneies, ter plaatse, ten verzoeke van het Gemeenlebestuur van D unen, publiek verkoopen: 220 koopen sparren, waaron der bijzonder mooi gerief* hout, brandhout enz. 30 koopen boonstaken. 10 zware staken. 20 knuisten. 20 takken. 13 fitsel. Alles gelegen op Persaert en in het bosctije, afkomstig van L. v, Herpt. Inlichtingen geeft de Ge- me' nte-opziehter '1h. v. d. WIEL te Drunen. 63833 zoekt samenwerking met schoenfabriek ol fou» niluren- handel voor het draaien van houten schoenzolen. Tevens gevraagd een wielen van 80 3 90 c.M. tn Brieven onder No oer adv. a. h. Bur. v. d. blad. 63815 ,DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 20) Hij wierp het hoofd achterover met een gebaar van triomftoen haalde hij dc schouders op. En nu vraagt u zichzelf natuur lijk af, waarom ik u dat allemaal ver tel; waarom ik u daarmee verveel, zooals ik ongetwijfeld gedaan heb. Hij leunde achterover tegen dc bank en keek haar met halfgesloten oogen aan. Ja, zei Madge. Het interesseert ine niet in 't minst. En toch hen ik zoo vrij te ge- looven dat zulks wèl het geval is, zus ter Agnes. U ziet, ik weet hoe u heet. Waarom vertel ik u van mijn kinder jaren en mijn moeilijke jeugd? Doet er niet toe. Ik weet het zelf nauwe- liiks. Maar ik geloof dat het komt, doordat u zooveel op mij lijkt. Ik on u lijken? riep ze, met on willekeurige verrassing. Ja. LI bent een vrouw, een mooie vrouw, terwijl ik hij haalde de schouders op. Maar wij ziin eendere menschen. Ik wist dat reeds toen ik u voor de eerste maal zag, zoodra ik u in dc oogen had gekeken en uw stem hoorde. Ik zei hij mezelf: Dit is miin zusterziel. De idioten, die al leen maar opnervlakkig oordeelen, zouden van u zegflen: Dat meisie heeft geen hartDat zeggen ze van mij trouwens ook. Wel, misschien hebben we er ook geen, u en ik. Goed! Des te heter zullen we kunnen wer ken! U bent geschapen om het ver te brengen in de wereld, geschapen om te heerschen. Ik weet het. U wilt rijk zijn, pi^hti": u zult dat zijn. Mijn tijd is om, zei ze, met een poging om rustig en onbewogen te spreken. Ik moet gaan. Hii legde ziin hand op haar arm. Nog niet; u hebt nog wel een paar minuten. U gelooft niet, wat ik daarjuist zei? Dat wil zeggen, u doet uw best om het niet te gelooven. Maar u zult het zien. De roem ligt binnen mijn bereik. Ik zal rijk zijn. Alles wat j voor geld te krijgen is zal ik me kun- j nen verschaffen zoodia het mij lust. Een groot huis, bedienden, paarden, mooie klcercn, juweelen voelt u daar iets voor? Ah ja, u bent een vrouw, en welke vrouw houdt daar niet van? Nu, dat alles zal het uwe zijn. Het is me niet duidelijk, hoe of waarom. Ik zie niet in wat ik te ma- ken heb met met uw succes, zei ze, terwijl ze haar stem zoo koel mogelijk deed klinken. U zult toch immers mijn vrouw zijn? zei hij, schijnbaar verbaasd door wat ze gezegd had. j Uw vrouw? Dc woorden kwamen tegen wil en dank van haar lippen. Ja. Gisteravond, nadat ik u ver laten had, heb ik het nog eens over dacht en mijn besluit genomen. U zult mijn vrouw zijn en mijn roem, mijn fortuin deelen. Ik zeg daar dat ik gisteravond mijn besluit nam dat is eigenlijk niet heelemaal juist. Ik deed daf, toen ik vanmorgen naar u zat te kijken. Ik voel me zeer gevleid, zei zc Maar ik heb er óók iets in te zeggen, mijnheer Stephanota. En ik zeg „neen"! Dat weet ik, zei hij koel en vrien delijk. Dat zegt u nu althans; maar hij maakte een kalmeerend gebaar binnenkort, als mijn uur gekomen is om u op te eischen, zult u „ja" zeggen. Zal ik? vroeg ze driftig. We zul len zien! Precies, we zullen zien! antwoord de hij. HOOFDSTUK X. i Nadat Redmayne haar verlaten had, bleef Irene nog een paar minuten pein zend naar de rivier zitten kijken; en, vreemd genoeg, ze dacht meer aan den man met wien ze zoojuist had zitten praten, dan aan zichzelf en Terence's aanzoek. Rcdmayne's manier van doen had haar eenigszins verwonderd en bevreemd, en een gevoel van onbe stemde teleurstelling groeide in haar, terwijl ze zoo zat te mijmeren. Wanneer ze dacht aan zijn rustige, vriendelijke woorden, voelde ze zich een beetje treurig worden. Hij had zoo koel geleken en nu ja, bijna onver schillig. Dat was zoo heelemaal niets voor hem, die altijd voor iedereen klaar stond met goeden raad en een hartelijk woord. Nu, raad had hij haar in elk geval gegeven, hij had haar gezegd, dat ze maar het beste deed Terence haar ja woord te geven; en Irene had het ge voel, dat een zware last van verant woording van haar schouders was ge nomen. Dat was dus afgehandeld. Maar ze zuchtte, toen ze opstond en langzaam naar het huis liep; want hoewel ze zich nu binnenkort zou gaan verloven, voelde zc niets van die onuitspreke lijke vreugde en zaligheid, die de hel dinnen van alle romannetjes, die zc geleend had, bij dergelijke gelegen heden placht te vervullen. Waar is mijnheer Redmayne? vroeg de hertogin, toen Irene den sa lon binnenkwam. Hij moest met dezen trein naar de stad terug, zei Irene verstrooid. O, dat spijt me. Ik had gedacht, dat hij zou blijven eten. Maar het is altijd moeilijk om hem vast te houden. Wat werkt hij ook hard! Werkelijk, als je er goed over nadenkt, dan vraag jc je wel eens af, waarom zulke man nen als je vader en mijnheer Redmay ne zoo ai hun tijd beschikbaar stellen en zichzelf tot slaven maken van het algemeen welzijn. Het is edel en onzelfzuchtig van hen, zei Irene, nog steeds nadenkend, terwijl ze haar theekopje opnam. Mijnheer Redmayne schijnt nooit tijd te hebben voor vacantie of wat aflei ding. Nee en hij is juist zoo dol op reizen en sport! Ik heb je vader hoo ien zeggen, dat mijnheer Redmayne één van de koenste ruiters en de beste schutters is, die hij kent. En niettegenstaande dat, offert hij zijn leven op aan het welzijn van het land, zei Irene. Zc bleef een oogenblik zwijgen, toen zei ze: Ik vraag me af, waarom mijn heer Redmayne nooit getrouwd is. De hertogin keek op van het dames tijdschrift, waarin haar naam en por tret op verscheidene bladzijden voor kwamen en glimlachte. Zoo, vraag je je dat af? Ja, het is ook werkelijk wel verwonderlijk, omdat hij wel, hij is een soort van man dat weinig meisjes zouden afwij zen. Ik ken er tenminste een of twee Ze brak plotseling af, toen ze Irene's grijze oogen met plotselinge, ernstige belangstelling op zich gericht zag. Ik veronderstel, dat hij één van die man nen is, die, zooals men dat zegt, ge huwd zijn met hun werk en hun plicht, voltooide ze verlegen. Hij moet zich eenzaam voelen, zei Irene. De hertogin keek verrast en een beetje onderzoekend in het mooie, peinzende gezichtje. Je schijnt mijnheer Redmayne erg sympathiek te vinden, Irene? zei ze, half vragend. Irene sloeg met onschuldige verba zing haar oogen op. Ja, natuurlijk! U dan niet? En ik heb met hem te doen, omdat 't me akelig lijkt, zoo eenzaam te zijn zoo heel alleen! Nu, dat heeft hij alleen aan zich zelf te wijten, merkte de hertogin op, wier zwak vermoeden volkomen ver dreven was door het onbevangen ant woord van het jonge meisje. Zooals ik al zei, hij kan morgen aan den dag trouwen als hij er lust in heeft. Een man, die zoo jong en zoo knao is en zoo'n groote toekomst vóór zich heeft als hii, hoeft geen dag langer vriigezel te blijven, dan hij zelf wenscht. Ik ben benieuwd of Terence morgen zal ko men? Heeft hij er niets van gezegd? Zij zuchtte. Ik weet nooit wat Terence van pian is, of waar Hij uunangt. ïrene voelde, dat ze nu Denooide te blozen, maar liet geDeurde niet. Hij heelt me er niets van verteld, zei ze rustig. Den volgenden morgen zwenkte Te rence onverwacht de oprijlaan in met zijn prachtige Mercedes. Irene zag hem aankomen en verwelkomde hem met een kalm, vriendelijk glimlachje. In die mooie Mercedes had hij al tallooze vroolijke iroepjes balletdan seresjes en andere kennisjes van en naar dansfuiven en picnics gereden en noch de eigenaar, noch de opgewek te passagiers Hadden hun plezier la ten bederven door de gedachte, dat de keurige wagen nog niet betaald was. Behalve zijn mooie Mercedes had Lord.Terenee nog talrijke andere din gen in bezit, die nog niet betaald wa ren. Hij stak tot over zijn ooren in de schuld, had onbetaalde rekeningen liggen van zijn kleermaker, zijn juwe lier, zijn schoenhandelaar en zijn leve rancier van benoodigdheden voor de paardensport. En dan was er nog een zekere mijnheer Levison, die een heel pakje schuldbekentenissen bewaarde, waarop de naam Lord Terence voor kwam. Hallo, Irene! riep hij, terwijl hij op den grond sprong. Hier ben ik weer eens! Zijn blik streek vrijmoedig over haar figuurtje in de eenvoudige witte jurk; goedkeuring en voldoening spra ken uit zijn oogen. Ik ben maar met den wagen gekomen; ik dacht dat je misschien wel lust zou hebben eens een ritje met me te maken. Aardig van je om daaraan te den ken, Terence, zei Irene, maar heel kalm. Vanmiddag dan, stelde hij voor. Zijn tante ontving hem met gewone uitbundige hartelijkheid en weldra zat de jonge man aan de lunchtafel naast Irene en praatte opgewekt over de on derwerpen van den dag. (Wordt vervolgd). van dc Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, gehouden te Waal wijk op Donderdag 30 Januari 1941. De Voorzitter sprak bij de opening van deze eerste vergadering van het jaar 1941 zijn vol doening er over uit, dat ondanks de groote ge varen, waaraan het land in het afgeloopen jaar heeft blootgestaan, geen der bedrijven in het district der Kamer ernstige schade had opge- loopen en dat alle leden der Kamer zich in goeden welstand bevinden. Spreker vertrouwde dat ook in 1941 het bedrijfsleven in het district voor ernstige schokken gespaard zou blijven, en wenschte den leden voor zich en hunne bedrij ven, een voor zoover de buitengewone omstan digheden zulks toelaten, gunstig jaar, de hoop uitsprekend, dat een spoedige vrede de voor een gunstige economische ontwikkeling onmisbare rust brengen zal. Vervolgens gaf spreker een beknopt over zicht over het werk der Kamer in het afgeloo pen jaar, na er op gewezen te hebben, dat het aangezien de normale gang van zaken op eco nomisch gebied, die reeds in September 1939 was gewijzigd, in het afgeloopen jaar in sterke mate werd onderbroken, weinig zin zou hebben uitvoerige beschouwingen aan den zaken-toe stand in het voorbije tijdvak te wijden, en even min om verwachtingen omtrent de ontwikkeling daarvan in de nabije toekomst op te stellen. Dit te meer, aangezien het land tijdelijk van den overzeeschen handel is afgesneden, terwijl deze voor de positie van de voornaamste industrieën van onze streek van zoo groote beteekenis is. Inmiddels is ook in 1940, evenals reeds vroe ger in soortgelijke omstandigheden, gebleken van hoe groot vitaal belang deze industrieën zijn. Daarbij kan men moeilijk het feit, dat de schoen- en lederindustrie, ondanks het afsnijden van den overzeeschen grondstoffen-aanvoer, tot nu toe zij het op beperkten voet toch met een zekere regelmaat kon doorwerken, voorbij gaan zonder daarbij te denken aan den organi- seerenden arbeid van het Rijksbureau voor Hui den en Leder. De arbeid der Kamers werd naast de be staande administratieve functie de laatste jaren belast met de uitvoering van een groot aantal economische wetten en voorschriften. De meest ingrijpende en belangrijkste hiervan, en die tevens van blijvende beteekenis is, is wel de Vestigingswet Kleinbedrijf. De bemoeiingen hiermede zijn vrij omvangrijk door het onder zoek, dat in verband met vestigingsaanvragen moet worden ingesteld, de adviezen, welke aan het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart worden verstrekt, en de inlichtin gen, waarmede de Kamer belanghebbenden ten dienste staat. Ook bij de gewijzigde toestanden op vrijwel elk terrein van het economisch leven hebben de Kamers van Koophandel zich herhaaldelijk een belangrijke taak zien toegewezen. Eerst bij de crisis-invoermaatregelen, later bij de formali teiten in verband met de clearing, het telegra fisch verkeer, de noodbeurzen, maandelijksche rapporten over den economischen toestand, enz. De bemoeiingen van onze Kamer met het auto-vervoer waren van uitgebreide beteekenis. Spreker herinnerde aan de begin Juni 1940 in Noord-Brabant opgerichte Vervoer-centrales, die aanvankelijk bij het beroeps-goederenver- voer en het lijnvervoer, en later ook bij het z.g. „eigen-vervoer" controleerend en advisee- rend optraden. De Vervoer-Centrale onzer Ka mer, die zeer nuttig werk heeft vericht, heeft haar taak per 1 December j.l.. althans in den omvang als tot dusver, beëindigd gezien. De bemoeiingen met het eigen-vervoer zijn intus- schen niet geheel gestaakt en zullen waarschijn lijk wederom eenige uitbreiding ondergaan. Verder wees spreker erop, in afwachting van het jaarverslag dezer instelling, hoe het Mid denstands-Borgstellingsfonds voor de Langstraat heeft gewerkt. Uit de voorloopige gegevens over 1940 blijkt, dat deze instelling wederom zeer goed werk verricht heeft. Gedurende de 4 jaren, dat het fonds bestaat, zijn 197 aanvragen onderzocht, waarop 85 cre- dieten zijn verleend. In 1940 kwamen 68 aan vragen binnen, waarop 42 credieten zijn toege staan. Op een totaal van 21.740.— verstrekt crediet is inmiddels 8.766.— afgelost. Af schrijving van verliesposten was ook dit jaar niet noodig. In zake saneering en bemiddeling werd aan meerdere bedrijven hulp geboden. Jammer, dat nog steeds niet alle gemeenten in het district bij het fonds zijn aangesloten. Aangezien aan de Waterstaatswerken, noo dig voor het watervrij maken van een groot deel van het tot het ressort onzer Kamer be- hoorend gebied een begin van uitvoering is ge geven, wordt ongetwijfeld met belangstelling uitgezien naar eenige nadere bijzonderheden daarover. Volgens ten dienste staande gegevens zal de uitvoering van dat werk geschieden in den geest van het destijds door onze Kamer ingediende omvangrijke rapport, hetwelk zoo als U zich herinnert destijds is samengesteld door een daartoe door onze Kamer ingestelde commissie, waarvan de heer G. J. de Vries Voorzitter en Mr. van der Heijden Secretaris was. De vermoedelijke gang der werkzaamhe den zal zijn, dat eerst een verhooging van de dijken ten Zuiden van den Amcr en van den Zuidhollandschen Biesbosch zal plaats hebben en dat daarna de indijking van den Brabant- schen Biesbosch en verder de afsluiting van het Oude Maasje en de Donge zal volgen. Met de vernieuwing, resp. vervanging van de rolbrug te Geertruidenberg zal moeten worden gewacht op de vaststelling van de definitieve plannen van afsluiting van de Donge. Ten aanzien van de verlegging van den weg door den Baardwijkschen overlaat, waardoor de spoorweg-overgang onder Drunen wordt ver meden, zijn er teekenen, dat eerstdaags met de werkzaamheden daarvoor za! worden begon nen. Ter beoordeeling van den omvang van de Bureauwerkzaamheden van onze Kamer ver meldde spreker nog eenige details: Ter inschrijving in het Handelsregister wer den aangeboden 402 opgaven. Het aantal dos siers klom van 3002 tot 3075. Afgegeven wer den 327 uittreksels uit het Handelsregister: 798 maal werd inzage genomen van het Handels register. Het aantal verstrekte certificaten, le galisaties, enz. bedroeg 628. Er werden behan deld 2 aanvragen voor vergunning tot het hou den van uitverkoopen en opruimingen in het winkelbedrijf, die beide werden ingewilligd. Af gegeven werden 4 colportage-vergunningen. Aan de arrondissements-rechtbanken werden uitge bracht 3 adviezen inzake aanvragen tot toela ting voor de beëediging als makelaar: twee ad viezen luidden gunstig. Het aantal verstrekte handelsinlichtingen bedroeg 1012. Hieronder zijn niet begrepen de inlichtingen betreffende contin- genteeringen, de Vestigingswet, het gebruik van handelsnaam en de Vervoer-Centrale. Sinds de inwerkingtreding van de Vestigingswet Klein bedrijf 1937 werden 37 aanvragen om vergun ning tot vestiging van een bedrijf ingediend. Hiervan werden 6 aanvragen afgewezen. Bo vendien werden 135 maal aan het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart advie zen verstrekt voor Ministerieele verklaringen betreffende Handelskennis en vakbekwaamheid. Afgegeven werden in de eerste maanden van 1940 447 invoervergunningen. Het aantal inge komen en uitgegane stukken bedroeg 6920 (drukwerken en circulaires, enz. niet medege- rekend). Het aantal uitgesproken faillissementen over het district der Kamer was 3 tegen 13 in 1939. Tenslotte bracht spreker, na reeds met waar deering melding te hebben gemaakt van het werk van het Middenstands Borgstellingsfonds voor de Langstraat als zelfstandige instelling, bijzonderen dank aan de verschillende Commis sies uit de Kamer, vooral aan die voor de Ves tigingswet Kleinbedrijf en die van de Vervoer- centrale op den voorgrond traden. Ook speciaal aan het personeel der Kamer, voor hun uitste kend werk meende hij een waardeerend woord te moeten wijden. Namens de leden van de Kamer bracht de heer van Dongen den Voorzitter dank voor zijn uiteenzetting en goede wenschen, waarbij we- derkeerig den Voorzitter het beste voor 1941 werd toegewenscht. Vervolgens besloot de Kamer de samenstel ling van het Bureau en de Commissies voor 1941 ongewijzigd te laten. De rekening en verantwoording over 1939, evenals de begrooting 1941 werden vastgesteld. Subsidies werden verleend als vorige jaren. De Kamer droeg het Bureau op verdere po gingen in het werk te stellen teneinde een aan tal busverbindinen binnen het district, welke sinds eenige maanden zijn stopgezet, wederom hersteld te krijgen, zoo o.a. die van Dongen— Gilze-Rijen en KeizersveerGeertruidenberg Made. De Kamer nam met belangstelling kennis van hetgeen tot regeling van het houden van nood- beurzen was gedaan en wees den heer Snels aan als haar vertegenwoordiger in de Provin- j ciale Commissie. Tot lid van de Commissie van Bijstand van j het Economisch Instituut voor den Middenstand, periode 1 Januari 1941 tot en met 31 Decem ber 1942, werd aangewezen de Voorzitter van de Afdeeling Kleinbedrijf. Het Bureau ontving nog opdracht te trachten te bewerken, dat de verzending van post vanuit de Langstraat met een vroegeren trein zal ge schieden. kant U toch niet met een slob berig werkpak loopen. Draag dc vlotte, keurige Jumbo Overall, dc overall met de 10 groote voor deden. Stof en uitvoering bere kend op zeer langen levensduur! Zie de mooie, practische modellen bik li .inrniiMtt»niiiMni»ii in in«»»i n i ^HSSiJU«S»WilMe m Oom Welgemoed, thuis nooit tevreê zat yroeger graag in een café; Doch nu zegt hij: „Oost West met de Gruyter's bier: thuis best!" Fraaie bladwijzer (kunstdruk) gratis voor onze klanten

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4