Toegewijd aan Handel, en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. m 'Houdt tM>aan.dag.avoud 24 f.zêLh,uah,i vKij, ..N00RD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. NUMMER 13. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1941. 64e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uiw in cms bezit zijn. Prijs der Advertentiën. 20 cent per regel. Minimum 1.5C Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DE TOESTAND ZOOALS HIJ WERKELIJK IS. Ons land is bezet gebied en die om standigheid brengt uit den aard der zaak plichten mee voor de bevolking, aldus schrijft o.m. de Gelderlander, met welk artikel wij volkomen in stemmen. Zulk een plicht is gehoorzaamheid aan het bezettingsgezag, zich correct en waardig gedragen jegens de bezet tingsautoriteiten en haar instanties en vertegenwoordigers, het bevorderen van orde en rust en zoo meer. Daarbij komt nog iets. Ons land verkeert nog altijd in oor logstoestand. Dat hieraan consequen ties vastzitten, ook wat het kunnen doen en mogen laten van de staats burgers betreft, daarvan geeft lang n«et een ieder zich voldoende reken schap. In Europa wordt een strijd op leven en dood uitgevochten en het is klaar als de dag, dat een bezettende mogendheid maatregelen treft en tref fen moet, die zijn hoogste belangen, veilig stellen. Naast die vanzelfsprekende maat regelen laat de bezettingsoverheid ons volk aanzienlijk meer vrijheid dan waartoe zij volgens oorlogsrecht ver plicht is. Zoo worden, om een voor beeld te noemen, zeer belangrijke be stuursfuncties door Nedcrlandsche ambtenaren uitgeoefend. Laat men ook daarvoor begrip weten te toonen. Wat de pers betreft, een censuur vooraf bestaat hier niet. Doch uit den aard der/ zaak heeft ook hier de pers zich rekenschap te geven van den bijzonderen toestand, waarin ons land verkeert. Onbeperkte persvrijheid kan in geen enkel bij den oorlog betrokken land bestaan. Ook daarvan dient men zich rekenschap te geven. En dan zal men begrip hebben voor hetgeen de „Limb. Koerier" ten opzichte van de positie der pers een dezer dagen schreef: „Hier te lande is geen preventive censuur. Wèl krijgen de journalisten aanwijzingen af en toe wat mag en wat niet mag. Wie eens een enkelen keer over de schreef gaat, krijgt een, meestal zachte, vermaning. Als men opzet vermoedt, wordt er wel eens iels steviger ingegrepen, maar deze geval len behooren tot de zeldzame uitzon deringen. Er is dus ook nu nog een zekere persvrijheid. De grenzen zijn nog al ruim gesteld, ruimer dan men heeft verwacht. Over niet-politieke onder werpen b.v. de loonbelasting, de nieu we omzetbelasting, enz. kunnen de redacties en de schrijvers van inge zonden stukken naar hartelust criti- sche opmerkingen maken. Op het ter rein van het geestelijk contact tus- schen politiek en cultuur mag men in den regel wel zijn meening zeggen en publiceeren, maar bij het uitspreken van die meening moet het dan blijven. Dat men tegen eenmaal uitgevaardig de maatregelen geen perscampagne mag voeren, ligt voor de hand. Ons land is bezet. Wij worden van boven-af geregeerd. Deze regeerders willen kennis nemen van bezwaren, maar zij willen daaruit zelf de con clusie trekken en een actie tegen een maal vastgestelde besluiten laten zij niet toe. Voor deze positie moet men begrip toonen. Niet alleen de journalisten, maar ook de lezers dienen met den feitelijken toestand rekening te hou den", wanneer ze over hun courant een oordeel vellen, voegen wij er bij. MEN DOE TOCH GEEN DWAZE DINGEN! Gebeurtenissen, zooals den laatsten lijd o.a. in Hilversum zijn voorge komen, waar op een Duitschen schild wacht werd geschoten, en nu dezer dagen in een naburige gemeente waar een Duitsch militair door burgers werd verwond, zetten ons er op nieuw toe de bewoners dezer streek o]) 't hart te binden, zich toch te ont houden van wandaden als hier gesig naleerd. Laat ons toch in al onze gedragin gen zoo correct mogelijk zijn, laat ons onze kinderen en aankomende jongens voorhouden zich als ware vaderlan ders correct te gedragen. Wij moeten ons bij alles herinneren, dat ons land is bezet, dat de bezetter terecht niet laat spotten met den eerbied voor de Duitsche weermacht, dat fouten in daden of uitingen tegenóver die weer macht streng worden gestraft. Al is het mogelijk dat hier en daar ook anderzijds misschien aanleiding tot moeilijkheden wordt gegeven, men trachte geen rechter in eigen zaak te spelen, maar men beheersche zich in uitingen en daden,' met duidelijk be grip van den huidigen toestand en het feit dat men den bezetter heeft te ontzien. Heeft men werkelijk klachten, dan zal men bij de Duitsche autoriteiten zeker een willig gehoor krijgen; daar van zijn wij overtuigd en hebben wij de bewijzen gezien. In elk geval gedrage men zich zoo correct mogelijk, men late zich niet verleiden tot uitingen die niet te pas komen en zeker niet tot daden van geweld of sabotage, die hoogst afkeu renswaardig zijn; evenmin tot flauwe of dwaze aardigheden ten koste van den bezetter of z'n weermacht. Men dupeert zich zelve en de ge meenschap en is oorzaak dat de ver houdingen slechter worden, inplaats van 't zoeken naar samenwerking waar dit pas geeft. Men sla deze ernstige waarschuwing niet in den wind! VERANDERDE BOTERBON. Niet 02 maar 03. Zaterdagmorgen 11.37 uur, na het afdrukken van ons blad, werd uit Den Haag gemeld: De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Vissche- rij maakt met betrekking tot de dis tributie van boter, margarine en vet bekend, dat, gedurende de week van 10 tot en met 16 Februari a.s. niet zooals is gepubliceerd bon „02", doch bon „03" van de nieuwe boterkaart en vetkaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter of margarine dan wel 200 gram vet. De aandacht wordt er op gevestigd dal bon „02" niet vernietigd mag wor den. TOEWIJZING VAN VLEESCH. Een nieuwe regeling in verband met de uitgereikte vleeschkaarten. Naar het Vaderland verneemt, is vorige week uitvoering gegeven aan een voornemen, dat reeds van den be ginne af heeft bestaan, t.w. om ook den slagers vleesch te verstrekken in verhouding tot het aantal bonnen dat zij hebben ingeleverd. LAAT GEEN GROND ONBENUT. De secretaris-gen. van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft de gemeentebesturen namens zijn ambtgenoot van Landbouw en Vis- scherij er aan herinnerd, dat ten dien ste van de voedselvoorziening van ons land tal van maatregelen zijn geno men. die tot doel hebben de bodem productie zoo hoog mogelijk op te voeren. Voor zoover noodig wordt thans ge wezen op de wenschelijkheid, dat de gemeentebesturen alle medewerking verleenen, ten einde te bereiken, dat de gronden, waarover zij de beschik king hebben en welke voor den ver bouw van voedingsgewassen in aan merking kunnen komen, ten volle aan dit doel dienstbaar worden gemaakt. DR. ^ISCHBÖCK SPREEKT OVER A'^TUEELE PROBLEMEN. Voor leden en genoodigden van de Duitsche Ki.mer van Koophandel in Nederland heeft J? commissaris-gene raal voor Financiën en Economische Zaken, dr. H. Fischböck, Zaterdag avond in het Amstel-Hotel te Amster dam een lezing gehouden over eenige actueele problemen ten opzichte van Nederland. Dr. Fischböck begon zijn uiteenzet ting met er op te wijzen, dat 't Duif- i sche bedrijfsleven tegenwoordig ge heel en al in het teeken staat, hoe de oorlogvoering het beste te dienen en welke maatregelen getroffen moeten worden om de Duitsche uiteindelijke overwinning te verzekeren. De belangrijkste taak waarvoor zich DE K. J M. V. DE WINTERHULP-ORGANISATIE GELEIDELIJK STERKER. Naar aanleiding var; het feit, dat de stichting Winterhulp Nederland nu ongeveer drie maanden bestaat, heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met een dor naaste medewerkers van den directeur-generaal, den heer Piek, over den gang van zaken en de resultaten gedurende deze periode. Hieraan wordt het volgende ont leend Toen Winterhulp Nederland eind October 1940 werd opgericht, was er geen enkele organisatie, waar nog bij kwam, dat dit mooie, sociale werk on der de groote massa van onze bevol king nagenoeg nog geen bekendheid genoot en de meeste Nederlanders hiervan slechts op de hoogte waren LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 door het steeds stijgende succes van de Winterhilfe in Duitschland. Thans is dit reeds anders geworden. Ook in Nederland heeft de gedachte van de winterhulpactic weerklank ge vonden en geleidelijk heeft het Neder- landsche publiek zich meer en meer en in steeds breeder lagen met dit werk verrouwd gemaakt en er zijn sympathie aan gegeven. Dit blijkt ook wel duidelijk uit de, tot dusver behaalde resultaten. Zonder op de precieuze uitkomst vooruit te loopen, kan gevoeglijk worden aange nomen, dat in de afgcloopen 3 maan den het Nederlandsche volk ruw ge schat 3 millioen gulden heeft bijeen gebracht. Bovendien is het verheugend te kun nen constateeren, dat op dit oogenblik ongeveer hetzelfde bedrag voor de be hoeftige Nederlanders beschikbaar is gesteld. De directeur-generaal heeft zich n.l. op het standpunt gesteld, dat in de koude-periode de belangen van de behoeftigen vóór moesten gaan en daarom heeft hij geen moment geaar zeld in Januari alle ingekomen fond sen direct voor uitkeering ter beschik king van de burgemeesters te stellen, natuurlijk in 't vaste vertrouwen, dat ook de volgende collecten deze ge dragslijn ten volle zullen rechtvaar digen, zoodat hij bij de eerstvolgende uitkeering eveneens in staat zal zijn den dringenden nood zooveel moge lijk te lenigen. het rijkscommissariaat in Nederland dan ook geplaatst ziet, is de verre gaande medewerking aan dezen eisch, zoover dit binnen het kader van de volkenrechtelijke bepalingen mogelijk is. Zulks te meer, waar politieke ei- schen vaak met de belangen van het bedrijfsleven in botsing komen. De ideale ordening van het bedrijfs leven gebeurt op het oogenblik niet, zooals men gaarne zou willen. Spr. verzekerde met nadruk, dat het toch werkelijk geen Duitsch ideaal is om distributiebonnen, belastingverhoogin- gen e.d. in het leven te roepen, maar deze oorlog verlangt zeer speciale ei- schen, hetgeen men niet mag vergeten. In dit verband sprak de minister nog over de aankoopen, die Duitsche staatsburgers in ons land verrichten. Ten aanzien van deze materie zette spr. uiteen, dat er geen reden is om aan Duitsche staatsburgers te verbie den hier in Nederland goederen te koopen, wanneer dit op beperkte schaal geschiedt. Daarop sprak dr. Fischböck over de Nederlandsche staatshouding. Nederland verkeert nog steeds in een veel gunstiger positie dan Duitsch land, aangezien in Nederland de be lastingen slechts de helft bedragen van die in Duitschland. De belastin gen kunnen in Nederland nog belang rijk worden verhoogd. Met nadruk wees hij op de nood zakelijkheid, dat de koopkracht van den Nederlandschen gulden gewaar borgd moet blijven. In den zomer van het vorige jaar is een verhouding vast gesteld van 0.75 gelijk een Rijks mark. Aan deze verhouding zal niets veranderd worden. Het doel en het streven van de Duitsche Reichsbank is: de Nederlandsche valuta even sta biel te houden en te verzekeren als de Duitsche valuta, aldus verzekerde de minister met den meesten nadruk. Bij voortduring van den oorlog zal Nederland nog meer op den aanvoer van levensmiddelen uit Duitschland zijn aangewezen dan op het oogenblik, wanneer de hier beschikbare voor raden verder dalen. Minister Fischböck besloot zijn uit eenzettingen met de woorden van den Führer aan te halen, dat 1941 de be slissing brengen zal in de Duitsche oorlogvoering. Wij allen moeten aan dit uiteindelijke doel medewerken. Want, als hoogste wet en noodzake lijkheid, moet de Duitsche oorlogvoe ring van het noodige voorzien blijven, al zal dit ook offers èn van Duitsch land èn van Nederland moeten vergen. ABONNEERT U OP DIT BLAD DUITSCHE OPDRACHT VOOR NEDEKLANDSCHE INDUS'! ltiE. Voor 1.300.000.000 Ryksmark. In de Maandagmorgen gehouden bij eenkomst in het Paleis aan den Kneu terdijk te 's-Gravenliage, georgani seerd door de Zentralaunragsielie over de nieuwe regeling voor de iNeuerland- sclie industrie met betrekking tol Duit sche opdrachten, waarvoor Duitsch land grondstoffen ter beschikking zal stellen, heeft ing. Nimtz, leider der Zentralauftragstelle medegedeeld dat tot 1 Februari j.l. voor een bedrag van 1 milliard 300 millioen Rijksmark aan Duitsche opdrachten aan de Ne derlandsche industrie is verleend. AAN DE UNIVERSITEITEN EN HOOGESCHOLEN. Nog geen zekerheid omtrent de heropening vah Leiden en Delft. Het A.N.P. meldt: Naar aanleiding va.n een bericht in een der bladen, dat de universiteit te Leiden en de Technische .Hoogeschool te Delft reeds heropend zópden zijn, wordt ons van bevoegde zijde v.erzocht mede te willen deelen, dat de co.'.'eges aan deze instellingen van hooger on derwijs nog niet hervat zijn. Wanneer dit wel het geval zal zijn kan nog niet met zekerheid wordenn medegedeeld. DE ARBEIDSDIENST. Ongeveer 10.000 mannen hebben zich aangemeld. I)e Deutsche Zcitung in den Nieder- landen heeft een onderhoud gehad met majoor Breunese, den comman dant van den Opbouwdienst, die zoo als men weet belast is met de voor bereiding van een Nederlandschen ar beidsdienst. Zooals men zich herinnert is eenige dagen geleden de eerste leiderscursus voor den Arbeidsdienst reeds afge sloten. De toetreding tot den dienst is voor- loopig vrijwillig en gebleken is thans dat de werving succes heeft gehad. Ongeveer tienduizend man hebben zich thans aangemeld. Een vrouwelijke arbeidsdienst. Dienst in het belang van het vader land zal ook door de meisjes kunnen worden verricht. Tot nu toe hebben zich eenige honderden meisjes aange meld voor den vrijwilligen arbeids dienst, die in den loop van dezen zo mer op het land onderkomen zullen vinden. De meisjes behoeven uiter aard geen zwaren lichamelijken arbeid te verrichten; zij zullen bezigheid vin den in den landbouw en het huishou delijk werk. De duur van dezen ar beidsdienst is ook op 6 maanden ge steld. De organisatorische voorberei dingen zijn reeds getroffen en de tijd is niet ver meer, dat alle meisjes kun nen worden opgenomen. DE 0 22 VERGAAN. Naar uit berichten van het Inter nationale Roode Kruis aan familie leden der opvarenden is gebleken, is de Nederlandsche onderzeeboot, die blijkens inededeelingen van de Brit- sche admiraliteit de vorige week ver loren is gegaan, de O 22. Onder de slachtoffers bevinden zich, aldus de N. R. Crt., verschillende marinemen- schen, die te Vlissingen en Souburg woonden. Aan de O 22 hebben de Zeeuwen, behalve door familiebanden, ook nog andere herinneringen. Het is n.l. een van de onderzeebooten, die bij de N.V. Maatschappij de Schelde te Vlissingen zijn vervaardigd. Het schip behoorde tot de serie van zeven onderzeebooten, die sinds 1939 hier te lande voor de Nederlandsche marine in aanbouw straatsrhf Courant,

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1