UIT DE LANGSTRAJT EN OMGEVING GEMENGD NIEUWS H&eK&n $idve.Kte.e.\.de.Kó Houdt U er rekening mede dat de belangstelling voor ons blad dage lijks toeneemt. In een paar maanden boekten wij eenige honderden nieuwe betalende abonnes. Uwe advertentie krijgt dus steeds grootere waarde nmicBTggBPw Huucit i ccncii ORUNEN GEERTRUIDENBERG KAATSHEUVEL. NiEUWKUIJK. RAAMSDONK. SPRANGGAPELLE. Luchtbescherming. Het lijkt ons goed om o ze lezers in Urunen en Elshout nog eens even onder de aandacht te brengen wat er gedaan moet worden bij luchtaanvallen en hoe het teeken van luehlgevaar en gevaar geweken gegeven word'. Als er voor onze gemeente lucht gevaar dreigt rijdt een aulo met sirenegeloei door de straten. Is het gevaar geweken, dan worden de klokken geluid. Daar de inwoners van onze ge meente nog geen luchtaanvallen hebben meegemaakt weten zij voor het meerendeel ook niet welk gevaar er dreigt met zich op straat te be vinden Bij luehlgevaar moet men onder alle omstandigheden binnen blijven en als men buiten is moet men spoedig een onderdak zoeken. Het hout is zeer duur. Wij hebben reeds eerder gemeld, dat er hooge prijzen wei den besteed voor het hout. Bij de gister gehouden verkoopingen waren de prijzen nog hooger en werd dikwijls een gulden per spar betaald. Daar is verbetering noodig Wij hebben reeds eerder gemeld, dat er plannen bestonden om den weg loopende van de Stationstraat naar het Station op afdoende wijze te veroeteren. Mogelijk zijn door de omstandigheden deze plannen nog niet uitgevoerd kunnen worden. Doch na deze winterperiode blijkt thans weer goed hoe slecht het weg dek is, zoodat wij hopen op een spoedige verbetering van dit stuk weg. Vooral in de komende maanden als 't vervoer naar de veiling weder- zijn volle omvang krijgt zal men zoo'n verbeteiirig zeer waardeeren. ELSHOUT. De Fanfare. De kerkelijke fanfare lag de laatste maanden op haar dooden rug. Er was sveinig ambitie bii de leden en het gevolg werd een niets meer van zich laten hoortn van deze verteni- ging Pastoor Versteeg heeft on middellijk alles in het werk gesteld om de fanfare in den ouden luister te herstellen en zoo werd dezer dagen een vergadering belegd met de oude leden van de kerkelijke fanfare. Het resultaat was allenszins be vredigend. Een twintigtal jongelui zegde wederom hunnen medewer king toe en besloten werd indien alles medewerkt orn op Zondag 23 Februari a. met medewerking van de tooneelvereeniging St.Norbertus een uitvoering te geven. De totaal opbrengst van de op 31 Januari en 1 I7ebruari j 1. ge houden collecte met inteekenlijster. ten bate van Winterhulp Nederland heefl in deze gemeente f263.90 be dragen. Uitgezonderd eenige goede giften, stelt over het algemeen ge nomen deze opbrengst teleur en had redelijkerwijze een grootere opbrengst mogen worden verwacht. In de maa <d Januari isinG'berg door Winterhulp aan daarvoor in aanmerking komende gezinnen reeds voor f200, - aan waardebons verstrekt, terwijl voor Februari reeds een bedrag van f515,— ter beschikking is gesteld. Voor deze gemeente is dus nu reeds meer beschikbaar gesteld dan de 2 bus col ecten en de 1 ijstcollecte samen hebben opgebracht. 14 en 15 Februari a.s. heeft wederom een buscollecte plaats. Als de colleclrices of collectanten bij u aanbellen om een bijdrage, geeft dan allen wat, ieder naar vermogen. Helpt den nood verlich ten in deze moeilijke tijden. Burgerlijke Stand. Geboren Elisabeth Maria, d.v. S. Th. J. de Jongh-Broeders, Wilhelmina Maria Aclriana, d.v. H. A. Janssen v d. Veeken, Cornell's Maurits Christofïel, z.v. J. Heurter-Vos. Overleden Anna M v. d. Riet, wed. van Marijn Looze, 78 jaar, Petronella Segers, wed van P. J. van Gelahbeek 61 jaar. Diphtherie De laatste dagen zijn weer drie nieuwe gevallen Van diphtheritus geconstateerd Het is bepaald te loven, dat zoogoed als alle kinderen in behandeling zijn tegen deze ziekte door inenting. Dinsdag 11 Februari is met de tweede inspuiting van de bijna 1400 kinderen, die zich voor inenting opgaven een j begin gemaakt. Kon niet doorgaan De opvoering van bet tooneel- werk »Üe Demon in Suioking« ten bate van de E.H.B.Ü.-vereeuiging »M. Damiaau«, welke op Zondag |.l. 9 Febiuan was vastgesteld en waarvoor de zaal van »Lupnonia« bij voorverkoop reeds was uitver koebt, kon niet doorgaan, wegens bet Zondagavond uitgevaardigde bevel van sluiting van alle caié's en het verbod om na acht uur 's avonds nog op straat te komen. Kon. Harmonie. Naar wij vernemen geeft bovenge noemde vereeniging op Carnaval- Maandag een uitvoering met mede werking van bet Cabaret-, Tooneel- en Variété-ensemble Aug. de Laat uit Tilburg. Als hoofdnummer zal wor den opgevoerd de Klucht met Zang „de Oppasser van den Ritmeester", te vens een uitgebreid variété-program ma. Ditzelfde programma werd kort geleden te Kaatsheuvel reeds met groot succes gegeven, doch bleek de zaal veel te klein te zijn daar des mid dags reeds alle plaatsen besproken waren en zeer velen wegens plaatsge brek moesten worden teleurgesteld. De liedertafel „Oefening baart Kunst" te Nieuwkufjk in het goud. Hoe de sympathieke vereeniging met ons dorp is vergroeid. Een stukje uit de geschiedenis. Opgang, ondanks moeilijkheden. Op 15 Maart a.s. is het 50 jaar ge leden dat de liedertafel „Oefening baart Kunst" alhier werd opgericht. Voor ons is dat gouden jubileum een mooie gelegenheid om de feestvieren de vereeniging opnieuw in dc publie ke belangstelling te plaatsen. Zij ver dient zulks ten volle. Hoewel de tijden veranderd zijn, leeft het Nieuwkuijksche publick nog steeds met de vereeniging mee. Nog steeds trekken haar uitvoeringen en concerten aller belangstelling en wor den op hoogen prijs gesteld. Echtei zooals het vroeger met dergelijke ver- eenigingen was, is bet thans niet meer, ofschoon zooals reeds gemeld de vereeniging aller sympathie beeft. Wie herinnert zich o.a. "niet meer de vroegere kermis-matinée's van de 1 ie- dertafe). Dit matinee begon vroeger op een der kermisdagen 's morgens om 10 uur en eindigde om 3 uur. En voor jong en oud was het bezoek bier van een ware kermis-attractie. Thans zien we jammer genoeg hiervan niets meer. Dit neemt echter niet weg, dat de liedertafel in ons dorp een nobele en kunstzinnige taak vervuld, en omdat zij steeds haar naam en reputatie hier en ook buiten de gemeente heeft boog gehouden, verdiend zij de sympathie, de waardeering en hulde van alle Nieuwkuijkschen bij bet heuglijk feit van haar 50-jarig bestaansfeest. Zeer zeker zullen allen dan ook ndaarvan door een grootsche hulde doen blijk geven Een stukje historie. Het was op 15 Maart van het jaar 1891 dat de vereeniging in bet vroege re café de Bont onder leiding van den reeds vele jaren geleden gestorven di recteur, Nicolaas de Bont werd opge richt. De vereeniging telde toen 15 le den. Onder zeer ongunstige omstan digheden het café had n.l. nog geen concertzaal werd reeds in hetzelL de jaar met kermis een matinée gege ven, spoedig gevolgd door een winter- uitvoering. Onder leiding van directeur de Bont was het eerste optreden reeds een groot succes. Helaas kwam na een be staan van 5 jaar, de vereeniging haar directeur te ontvallen. Na hem werd in 1896 de heer C. de Gouw tot direc teur benoemd. De heer de Gouw was tot 1939 directeur van de vereeniging en het moet gezegd dat hij zich gedu rende al die jaren een ijvervolle en sympathieke directeur heeft getoond en voor de liedertafel groote verdien sten heeft verworven. Toen dan ook in 1939 hij werd opgevolgd door den heer A. van Steensel werd de heer dc Gouw tot eere-directeur benoemd. Reeds kort na het bestaan werd Jonkheer W. de la Court van het kas teel Onsenoort thans omgebouwd in het klooster „Mariënkroon" be schermheer van de vereeniging. Zijn vele en goede verdiensten zijn hij ve len nog een dankbare herinnering. Beschermheer de la Court werd la ter opgevolgd door den Weled. heer P. Mosterdmans en weer later tot op heden door diens zoon Arnoud. Van de oprichters der vereeniging zijn thans nog in leven de heeren C. de Gouw, Nic. de Gouw, H. Doremans, J. Lommers, J. de Bont en G. de Bont. Onder leiding van den heer van Steensel gaat het thans met de veree niging steeds cresendo. Werd gedurende haar bestaan het café de Bont reeds geheel verbouwd en beschikte men over een goede con certzaal, thans, zoo vernemen we, be staan er plannen, de zaal wederom te verbouwen en geheel te modernisee- ren. Concerten, serenades e.a. Vele concerten en uitvoeringen heeft de liedertafel in ons dorp, doch ook daarbuiten gegeven. Sindsdien heeft zij ontelbare malen feestelijke gelegenheden met hare zang opgeluis terd. Wie de liedertafel kent moet haar niet alleen waardeeren, doch ook lief hebben en dat men in Nieuwkuijk de liedertafel een warm hart toedraagt, is op ondubbelzinnige wijze gebleken hij haar 25 en 40-jarig bestaansfeest. De feestviering. Besloten is het 50-jarig bestaans feest der liedertafel te vieren. Doch met het oog op den H. tijd van de vasten en de tijdsomstandigheden is de datum verschoven en zal nader worden vastgesteld. We twijfelen er niet aan, of straks zal op ondubbelzin nige wijze blijken, dat de jubileerende liederlafel de hulde en waardeering van alle Nieuwkuijksche inwoners ten volle waard is. Moge de liedertafel groeien en bloeien. RAAMSDONKSVEER. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Raamsdonksveer, in de plaats van G. Lasseur, die benoemd is in dezelf de betrekking aan de Ulo-school te Gouda, is aangesteld de heer D. Schuitmaker, komende van Goes. De huis-lyst-collecte voor Win terhulp, gehouden op 31 Januari en 1 Februari j.l. heeft in de gemeente Raamsdonk (Raamsdonksveer en Raamsdonk(dorp) opgebracht 340,67. De verpleegsters aan het R.K. Ziekenhuis, alhier, M. C. van Will, C. W. van den Heuvel en J. Th. M. van Mook, zijn overgeplaatst naar Gel drop. SPRANG. De afdeeling Sprang van het Ne- derlandsch Werkliedenverbond „Pa trimonium'' kwam j.j. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter, den heer W. M. Dalmaijer. De vergadering was goed bezocht. De voorzitter opende de vergadering en verzocht te zingen Psalm 68 10; hij las vervolgens Psalm 24 (onbe rijmd) en ging voor in gebed. In zijn openingswoord herinnert de voorzitter er aan dat de afdeeling meer malen haar jaarvergadering hield in mobilisatietijd, doch nimmer in oorlogs tijd. In weerwil van dit alles kunnen wij God echter niet genoeg dankbaar zijn, dat wij hedenavond het 32-jarig bestaan onzer afdeeling magen herden ken. Spr. hoopt dat we op den akker van het sociale leven den arbeid mogen blijven voortzetten. Nog steeds staat het Verbond op de bres om de belan gen van ons volk te dienen. Spreker wijst hierna op het orgaan van Patri monium en beveelt den inhoud daarvan den leden aan. Verder wekt de voor zitter op tot bestudeering onzer be ginselen en tot moedig voorwaarts gaan; al lijkt onze arbeid ook ijdel, de Heere regeert. Tenslotte heet de voorzitter de aan wezigen welkom en hoopt op een ge zellige en leerzame vergadering, waar door de liefde voor Patrimonium moge worden aangewakkerd. Na het lezen der notulen werden en kele ingekomen stukken van het Cen traal Bureau van Patrimonium behan deld. De secretaris bracht vervolgens een uitgebreid jaarverslag uit, hetwelk on der dank werd goedgekeurd. De penningmeester, de heer H. M. Zwart bracht verslag uit omtrent de finantiën der afdeeling. Een commissie bestaande uit de heeren C. Braspenning en J. van Zeist werd benoemd, om de boeken en bescheiden van den penning meester te controleeren; bij monde van laatstgenoemde bracht deze verslag uit, waaruit bleek dat alles in de beste orde was bevonden. De voorzitter dankte de commissie voor haar werk en den penningmeester voor zijn ar beid in het belang der afdeeling. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde; uit de vergadering werd voorgesteld de aftredende bestuursle den W. Braspenning, J. W. Genuït en Joh. Schiedon, bij acclamatie te herbe noemen, welk voorstel werd aangeno men. Door het lid der afdeeling Ds. B. A. van Lummel werd een onderwerp in- geleid over: De Ned. Unie, waarop een flinke bespreking volgde. Aan het einde der vergadering dankt de voorzitter de aanwezigen voor de opkomst en spreekt er zijn blijdschap over uit dat zoovele leden aan den op roep gehoor gaven. Hij hoopt dat de leden het gehoorde zullen overdenken en er winst mee zullen doen. Hij wenscht hen tenslotte toe dat de Heere hen moge bekwamen en sterken om voor de beginselen van Patrimonium ook in de toekomst pal te staan. Ds. van Lummel gaat dan voor in dankgebed. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" hield j.l. Donderdagavond 8 uur in het gymnastieklokaal der O. L. school, onder voorzitterschap van den heer J. Michaël, zijn jaarvergadering, welke door het meerendeel der werken de leden werd bijgewoond. De voorzitter heette de aanwezigen welkom, waarna de notulen der vorige ledenvergadering, na voorlezing door den secretaris, werden goedgekeurd. In zijn jaarverslag wijst de secretaris er op, dat niettegenstaande de moeilij ke tijdsomstandigheden in het afgeslo ten vereenigingsjaar de vereeniging in tact is gebleven, doch dat tengevolge dezer omstandigheden de viering van het 4e lustrum der vereeniging achter wege is moeten blijven en dat de ge bruikelijke zomeravondconcerten geen doorgang konden vinden, evenmin de jaarlijksche muzikale rondwandelingen. De finantieele commissie, bestaande uit de heeren H. Mouthaan en C. Qui- rijns, bracht verslag uit omtrent het na zien der rekening en verantwoording van den penningmeester. Hieruit bleek dat ontvangen was 309.50 en uitge geven 321.63, zoodat de rekening sloot met een nadeelig scaldo van 12.13. Uit een toelichting van den penningmeester bleek, dat, dank zij den steun van eenige ingezetenen, dit te kort ruimschoots kon worden wegge werkt. Met dank aan den penning meester werd de rekening en verant woording goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren W. J. van Nieuwenhuijzen, W. M. de Bas, J. Kraak en P. Spuijbroek, werden met algemeene stemmen herko zen en namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun herbenoeming aan. Het bestuur bestaat momenteel dus uit de heeren J. Mi chaël, voorzitter; W. J. van Nieuwen huijzen, secretaris; E. Colet, penning meester; P. Spuijbroek, 2e penning meester; W. M. de Bas, J. Kraak en H. W. Kerst Gzn., leden. De prijzen voor getrouw repetitiebe- zoek werden toegekend aan B. van Baardwijk, len prijs, G. van Baard wijk, 2en prijs en Adr. Christ, 3en pr., die geen enkele repetitie verzuimd had den. Na de rondvraag, waarvan door een paar leden gebruik werd gemaakt, werd de vergadering door den voorzitter ge sloten, waarna bestuur en werkende le den nog eenigen tijd in gezellig samen zijn bijeen bleven. HANDEL IN GESTOLEN KAAS TOEWIJZINGEN. 111.000 kg kaas aan de distributie onttrokken. Dzer dagen is een clandestine han del in kaastoewijzingen op groote schaal aan het licht gekomen, welke bij de Nederlandsche zuivelcentrale in Den Haag waren ontvreemd. Deze kaastoewijzingen worden aan de winkeliers in ruil voor de consu- mentenbonnen gegeven en kunnen bij de kaasgrossiers weer voor kaas wor den ingeleverd. De grossiers leveren ueze bonnen op bun beurt weer bij de iNederiunuscbe Zuivel Centrale in. De 42-jatrige J. B„ zicii noemende evangelist, leidde een godsdienstige secte te Soest en had op de verscinl- lende leden van deze secte grooten in vloed. Hieronder bevond zien ook een 2/-jarige tijdelijke ambtenaar van de Nederlasdsche Zuivelcentrale uit Den Haag. De vriendschap, welke tusschen den evangelist en hem bestond, en daarbij zal ook wel een zekere sugges tie een rol hebben gespeeld, waren aanleiding, dat de tijdelijke ambtenaar ingeleverde kaastoezendingen, welke nog niet voor gebruik ongeschikt wa ren gemaakt, aan B. ter beschikking stelde, üp deze wijze kwam B. in bet bezit van 1.Ü94.3UÜ rantsoenen, goed voor totaal 111.000 kg. kaas. Met deze toewijzingen begon bij een handeltje. Daarvoor verzekerde hij zich de me dewerking van eenige mannen, die de grossiers bezochten. Velen traden in de aanbiedingen van de heeren en betaalden 0,80 voor toewijzingen van 1 kg. De prijs van de kaas werd hier door veel hooger, doch dat was geen bezwaar, want buiten de distributie om waren er altijd wel koopers voor te vinden. B. ontving op deze manier ruim 1500, een handlanger van hem in Den Haag, een 36-jarige reclameteeke% naar, verkocht voor ongeveer 900 en kreeg als provisie 50 en een wol len deken. De transactie van J. B. en consor ten kwamen aan bet licht door een kaasgrossier uit Westzaan, die niet in het aanbod tot het koopen van kaas toewijzingen trad. Deze stelde de Ned. Zuivelcentrale van zijn bevindingen op de hoogte en na een onderzoek dooi ambtenaren van deze centrale was de politie in de ^aak gemoeid. De Haagsche politic deed onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek bij ver schillende grossiers in bet land en de zen bekenden de toewijzingen te heb ben gekocht. Zij zullen door de Neder landsche Zuivelcentrale tuchtrechte lijk worden gestraft. B. en de tijdelijke ambtenaar zijn inmiddels gearresteerd en in het buis van bewaring opgesloten. Door de handelingen van B. is een hoeveelheid kaas aan de distributie onttrokken, welke neerkomt op een dagrantsoen per hoofd van de Neder landsche bevolking. MEISJE VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks 12 uur werd de 18-jarige M. Kalshoven uit Teraar, die als dienstbode bij een win kelierster in de Hoofdstraat te Alfen a. d. Rijn werkzaam is, plotseling ver mist. Haar werkgeefster dacht niet anders dan dat het meisje op de bo venverdieping aan het werk was, maar toen zij op herhaald roepen geen ant woord kreeg en het meisje nergens te vinden bleek, rees het vermoeden dat zij in den achter de woning gelegen Ouden Rijn was geraakt. Na vier uur dreggen werd haar lijk door de poli tie uit het water opgehaald. Men ver moedt dat het meisje op de gladde cementen stoep achter de woning is uitgegleden en dientengevolge te wa ter is geraakt. DOET VERKOOPEN T

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3