PROVINCIAAL NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN Woensdag 12 Februarni941lNo. 13 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Gemengd Nieuws Denkt aan d£ verduistering Ontoereikende verduistering heeft ernstige gevaren tot gevolg en wordt zwaar gestraft. SCHOENFABRIKANTEN WEER NAAR JAARBEURS. Op de laatst gehouden September- beurs heeft een aantal schoenfabrikan ten met een gezamenlijken stand een proef genomen om weder van het Jaar beurs-intermediair gebruik te maken. Deze proefneming is zoo goed geslaagd, dat op de a.s. 44ste Nederlandsche Jaarbeurs, die te Utrecht van 11 tot en met 20 Maart wordt gehouden door verschillende vooraanstaande Neder landsche schoenfabrikanten een groote ruimte in beslag zal worden genomen. Ditmaal hebben deze fabrikanten een aantal monsterkamers op de 4e verdie ping gehuurd. WINTERHULP NEDERLAND. Provincie Noord-Brabant. De Winterhulp Nederland lijsten collecte, gehouden op 31 Januari en 1 Februari j.l. heeft in de Provincie Noord-Brabant in, totaal de navolgende bedragen opgebracht: Lijsten-collecte 59.479,37J^ afzonderlijke giften 8.249.61 Totaal 67.728.98^ Van enkele gemeenten worden nog eenige kleine wijzigingen in het meer dere verwacht. Hiervan brachten o.m. op: Waalwijk 1866.64 Vlijmen 444.55 Drunen 111.11 Sprang-Capelle 144.66J4 Waspik 215.65 Raamsdonksveer 340.67 Raamsdonk Raamsdonksveer 340.67 Loon-op-Zand- Kaatsheuvel 298. Geertruidenberg 263.90 Breda 5.407.90; Den Bosch 1.857.74; Bergen op Zoom 1.042.26; Eindhoven ƒ4.567.13; Helmond 2.969.35; Roosendaal 5.816.18^; Tilburg ƒ6.458.50; Vught 1.045.471^. WINTERHULP. Ter propaganda zal bij de volgende collecte voor Winterhulp Nederland, die aan het eind van deze week in on ze gemeente wordt gehouden, de brandweerauto, bezet met gemeente politie en marechaussée. door de stra ten rijden. Men denke daarvan dan niet het ergste, want dit „overvalcommando dient enkel, om een beroep té doen op Uw goedgeefsheid en gemeenschaps zin, ten bate van minder bedeelde land- genooten! SLOOPING BICO MET BOVENWONINGEN. Ten overstaan van burgemeester, ge meente-secretaris en -architect, had gistermorgen de aanbesteding plaats voor het sloopen van de Bico met bo venwoningen. Er werd ingeschreven in twee per- ceelen: A. stalen balken blijven eigen dom van den slooper, B. stalen balken jlijven aan de gemeente. A. B. C. Vorselaars, Tilburg 951.— 414.50 Wv.Straaten, Almkerk 787.— 347.— A. v. Ingen', Vlijmen 700.— 350.— E. de Wijs, Made 625.50 360.50 A. Kivits, Vlijmen 600.126. Vissers, Oosterhout 594.— 111.— M.Kleijngeld,Waalwijk 530.225. Venus, Vlijmen 487. N. de Wit, Drunen 450.212. Brands, Tilburg 180.— De volgende sloopers wilden nog geld van de gemeente bij ontvangen: A. Straver, Almkerk 350.— élO.— Hofmans, Oss 200.— Brands, Tilburg 275.— De lage inschrijvingsprijzen vin den hun oorzaak in de omstandigheid dat de gemeente verschillende vrijko mende materialen voor zichzelf heeft gereserveerd. Op Maandag 17 Febr. 1941 moet met de slooping worden aangevangen, terwijl het geheele terrein moet zijn ontruimd uiterlijk Zaterdag 15 Maart 1941. Voor iederen dag overschrijding van dezen termijn zal 10.— boete verschuldigd zijn. Men deelt ons mede dat de sloo- Phig gegund is aan den hoogsten in schrijver, C. Vorselaars, Tilburg, voor perceel B. DE NEDERLANDSCHE UNIE. District: Langstraat. Op 15 October 1940 telde de Neder landsche Unie in 't District Langstraat bijna 2000 leden. Het verheugt ons, thans na verloop van 4 maanden, te kunnen mededeelen dat het ledental in het district de 7500 is gepasseerd en dat we naar de 8000 stevenen. De verdeeling is naar schatting als volgt: Waalwijk en Kaatsheuvel tezamen ongeveer 4000 leden. Vlijmen, Nieuw- kuijk en Haarsteeg méér dan 1000 le- den; Drunen en Elshout tezamen méér dan 1100 leden. Raamsdonk (dorp) en Waspik tezamen ongeveer 700 leden. Heusden en tal van andere plaatsen in 't Land van Heusden en Altena 1000 leden. Vooral de snelle groei van Raams- donkdorp is vermeldenswaard; in één maand boekte het over de 400 leden bij de ledenwerving. Afdeeling Waalwijk. Waalwijk deelt mede dat het aantal kernen van Vrouwelijke Vrijwilligers van de Nederlandsche Unie tot 3 is uitgebreid. Het initiatief van de ker nen van Vrouwelijke Vrijwilligers is belangrijk en wij hopen van harte dat het zal leiden tot een versterkt weder zijds begrip en saamhoorigheidsgevoel, begrip voor elkander in alle lagen der bevolking en een opvoering van de Christelijke deugd van naastenliefde. De Vrouwelijke Vrijwilligers zijn reeds werkzaam als hulp in de huishou ding, als medewerksters aan de gaar keuken, door vrijwillig naai- en verstel werk en als vrijwilligers bij sociale ar- beidsinstellingen, zooals de Winterhulp Nederland. Nu het aantal kernen tot 3 is uitge breid en 50 Waalwijksche Vrouwen van de Nederlandsche Unie gereed staan om daadwerkelijk hulp te bieden aan allen die hulp behoeven, nu kan de sociale arbeid, met zijn groote maat schappelijke waarde, met kracht aan vangen. LEDENVERGADERING GROENE KRUIS. De Afdeeling Waalwijk van het Al gemeen Groene Kruis zal een algemee- ne ledenvergadering houden op Don derdag 13 Febr. 1941, te 7.30 uur, in het Wijkgebouw. Aan de orde komt o.m.: Jaarverslagen secretaris en pen ningmeester en bestuursverkiezing. „TOT BLOEI DER TOONKUNST". Zooals te verwachten was trok de j.l. Zondagavond gegeven uitvoering van de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst' een volle zaal en heeft het talrijke publiek van het mooie, gevari eerde programma volop kunnen genie ten. De grootste attractie van dezen avond vormde ongetwijfeld het optre den van het Ensemble de Laat uit Til burg. Vooral met de klucht ,,De Op passer van den Ritmeester'' had dit ge zelschap veel succes. Er is danig ge lachen om de komische verwikkelingen in dit stuk. Waar beroepsartisten als de heer Aug. de Laat en Mevrouw de Munnik'in dit stuk de hoofdrollen had den, was het begrijpelijk dat hun ge routineerd spel dat van hun medespe lenden iets in de schaduw stelde, waarbij als verzachtende omstandig heid kan worden aangemerkt dat voor een der leden van het gezelschap, dat wegens ziekte verhinderd was, een in valler moest optreden. Het kostelijke stuk was niettemin een groot lachsuc ces. Niet minder succes had het Duo de Laat met zijn varieerend cabaret-pro gramma. waarin ook de enkele beken de nummertjes het nog goed deden. Het publiek was gul met zijn applaus en zong enthousiast de refrein-couplet ten mee. Het Ensemble de Laat ver staat uitstekend de kunst „stemming" te maken en we zien dit gezelschap dan ook gaarne nog eens terug. Reeds a.s. Zondag zal men het weer kunnen beluisteren in den R.K. Gilden bond alhier, waar o.m. ook de succes klucht ,,De Oppasser van den Ritmees ter" zal worden opgevoerd. Wegens ziekte van den heer R. v. Belkom kon deze tenor niet optreden, doch de heer Cornelissen, die in zijn plaats een tweetal opera-aria's zong, heeft ons met zijn zuivere, geschoolde tenor-geluid geheel over deze teleurstel ling heen geholpen. Ook de koren der Liedertafel, meest al van het lichtere genre, hebben we met veel genoegen beluisterd. Zij ble ken goed te zijn ingestudeerd en een uitstekend geheel te vormen, waarvoor we directeur Chr. Thijssen en zijn zan gers een compliment mogen maken. De Liedertafel kan men voldoening op deze welgeslaagde uitvoering terug O. O. G. Zaterdag a.s. hoopt onze gemengde tooneelvereeniging in de concertzaal Thalia aan hare honoraire leden een cabaretavond te kunnen aanbieden, waaraan o.a. zal medewerken het trio H. v. Engelen, Th. Burmanje en C. Didden. Daar het de eerste maal is dat deze overbekende krachten in een trio zul len optreden, twijfelen wij er niet aan, of een stampvolle zaal zal Zaterdag van een gezelligen avond genieten. Door de O.O.G.'ers is in studie ge nomen het prachtige tooneelspel in drie bedrijven: Krates. Na de Vasten hoopt men hiermede voor het voetlicht te kunnen komen. VERLOREN GOEDEREN NED. MILITAIREN. Wij vestigen er de aandacht op, dat door den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën is inge steld een schade - enquête - commissie voor militairen te velde, ten einde hem van voorlichting te dienen ten aanzien van het verleenen van schadeloosstel lingen aan militairen, die gedurende de oorlogsdagen te velde eigendommen, welke zij in hun mobilisatiestandplaats bij zich hadden verloren hebben. Deze schade-enquête-commissie voor militairen te velde zetelt te 's-Graven- hage, Javastraat no. 4. Militairen van land- en zeemacht, die meenen op schadeloosstelling voor de te velde verloren gegane eigendom men aanspraak te kunnen maken, die nen zich thans, liefst vóór 1 Maart 1941, schriftelijk te wenden tot den secretaris der genoemde commissie, met verzoek om toezending van een aan gifte-formulier. In dit verzoek behoort dus nog geen opgave te geschieden van verloren gegane eigendommen e.d.; het schrijven van een brief of briefkaart, houdende verzoek om toezending van een aangifte-formulier, is voldoende, mits naam en adres van den aanvrager duidelijk zijn vermeld. TOONEELVEREENIGING „D. V. S. V." De tooneelvereeniging „D.V.S.V.", van de R.K. Werkliedenvereniging, gaf Zondagavond een uitvoering voor niet-leden, van „Vader s Wensch" en „De Onuitstaanbare". De groote Gil denbondzaal was tot in de uiterste hoe ken bezet en dit zeer talrijke publiek heeft enkele uren volop genoten van het prima spel der „D.V.S.V.'ers". Deze vereeniging, die steeds meer de aandacht op zich weet te vestigen en daardoor een talrijk publiek tot zich trekt, hopen wij weer spoedig op de planken te kunnen begroeten. Een volle zaal is bij voorbaat gegarandeerd! VARIÉTÉ BUSNACH. In „Musis Sacrum" gaf het Variété gezelschap Busnach, gisteravond een eerste staaltje van zijn kunnen. Het was jammer dat de publieke belangstelling miniem genoemd moest worden, want datgene wat op variétégebied geboden werd, was een betere belangstelling waard. Wij hopen daarom, dat de voorstelling van gisteravond een recla me voor zichzelf geweest is; misschien is het dan vanavond drukker. ENSEMBLE DE LAAT. Blijkens achterstaande advertentie komt de heer Aug. de Laat uit Tilburg a.s. Zondag met zijn gezelschap in den R.K. Gildenbond alhier optreden. Gezien zijn uitnemende reputatie en het groote succes dat het ensemble de Laat op tal van plaatsen en j.l. Zondag nog in v.m. Baardwijk mocht oogsten, mogen we ook Zondag a.s. een mooie avond en veel belangstelling verwach ten. BILJARTEN. Uitslag biljartwedstrijd in het café ,,'t Vosje' op j.l. Maandagavond tus- schen „Het Vosje" en V.V. Baard wijk. Het Vosje V.V. Baardwijk. Fr. Schoelitz—M. Slaats 100— 23 W. PullensAd. v. Cromvoirt 78100 H. Kleijn—J. Verheijden 100— 53 G. PullensA. Leijtens 5375 L. v. d. Geld—H. Slaats 75— 74 H. PullensJ. Henkelman 6775 473-400 Hoogste serie Fr. Schoelitz 38; Ad. v. Cromvoirt 22. NOODLOTTIG VOETBALONGELUK. Dezer dagen kreeg het 12-jarig zoontje van den heer G. v. d. Heuvel te Berghem op het voetbalveld een hal tegen het hoofd. Aanvankelijk be merkte de knaap weinig van het ge beurde, doch Maandag verergerde zijn toestand dermate, dat bewusteloos heid intrad. Gisteren is de jongen zon der dat het bewustzijn was teugge- keerd overleden. DIEFSTALLEN UIT HET RIJKS- KLEEDINGMAGAZIJN TE WOERDEN. Door het constateeren van een klei ne overtreding is de rijksveldwachter te Nieuwerbrug er in geslaagd een be langrijken diefstal in het Rijksklee- dingmagazijn te Woerden op het spoor te komen. Toen de rijksveldwachter 's avonds op surveillance was, zag hij op den rijksweg tusschen Woerden en Bode graven een wielrijder naderen, die zonder licht reed. Hij hield den man, zekeren C. K. uit Bodegraven, aan en zag toen, dat deze een grooten zak op zijn fiets vervoerde. Op een desbelret- fende vraag van den rijksveldwachtei verklaarde de aangehoudene zelf niet te weten wat er zich in den zak be vond, daar hij dezen zelf even te vo ren oj) den weg had gevonden. Toen de politieman den zak openmaakte bleek, dat de inhoud bestond uit sok ken, onderhoeken en andere geheel nieuwe klcedingstukken. Het onder zoek wees uit dat de goederen afkom stig waren van het Rijkskleedingma- gazijn le Woerden. De aangehouden wielrijder werd opnieuw verhoord en deze bekende daarop de goederen le hebben gekocht van zekeren G. de K. te Woerden, die in het magazijn werk zaam was. Ook deze werd aan een ver hoor onderworpen. Bij een huiszoe king hij beide verdachten vond de po litie groote partijen kleedingslukken, welke alle van diefstal afkomstig wa- en, zoodat beiden wel moesten beken nen, dat zij zich aan diefstal en heling hadden schuldig gemaakt. De K. werd onmiddellijk ontslagen. Tegen beiden is proces-verbaal opge maakt. AGENT KRIJGT TWEE MAANDEN. Vluchtende arrestant doodgeschoten. De rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdagmiddag vonnis gewezen in de stafzaak legen den agent-rechercheur van politie 1). H., die bij de achtervol ging van een arrestant zijn pistool heeft afgevuurd op den vluchteling, die daarop is overleden. De strafzaak was ook aanhangig gemaakt, ten einde principieel uitge maakt te zien of een politieagent van zijn vuurwapen gebruik mag maken, in geval van ontvluchting. In haar vonnis heeft de rechtbank; overwogen, dat dit laatste het geval is. De rechtbank heeft zich hierbij be roepen o]) een drietal voorschriften, die instructies voor veldwachters en politiemannen in dergelijke gevallen inhouden. Evenwel is de rechtbank van mee ning, dat in dit geval het gebruik van het vuurwapen oordeelkundig zal moeten geschieden, hetgeen hier niet het geval is geweest. Immers, verdach te heeft op een afstand van vijftien meter een schot gelost met een zeer groote trefkans voor den vluchteling en voor eventueele andere lieden in de straat. Daarom heeft de rechtbank den man schuldig verklaard aan hel subs, ten laste gelegde, veroorzaken van dood door schuld en hem veroor deeld tot een hechtenisstraf van twee maanden. De verdediger van verdachte, mr. K. F. Zieleman, zal legen dit vonnis onmiddellijk hooger beroep aanteeke- n en. BELANGRIJKE GRAAN- DIEFSTALLEN IN ROTTERDAM. Twintig verdachten. De recherche te Rotterdam is op hel spoor gekomen van groote graandief- stallen, gepleegd uit lichters in de Maashaven. Men kwam hierachter toen een politieagent bemerkte dat hij een bakker in strijd met de arbeids wet werd overgewerkt. Er werd een inval gedaan, waarna bleek dat een electrische koffiemolen gebruikt werd voor het malen van graan. Toen naar den oorsprong van dit graan een on derzoek werd ingesteld leidde dit tot de arrestatie van wel twintig lieden, die over twee henden verdeeld hun aandeel hadden aan graandiefstallen in de Maashaven. Het gestolene beloopt duizenden kg. 16.500 MIJL TE PAARD. De Argentijnsche gucho Soule is te paard van Buenos Aires naar Was hington gereden. Dezen 16.500 mijl langen rit begon hij op 27 Juli 1938. Gisteren kwam hij te Washington aan. Hij heeft het voornemen zijn paard aan Roosevelt aan te bieden. De terugreis wil hij per auto maken. Ernstige val van hooiwagen Bij het opladen van een voer hooi had de landbouwer J. C,, te Oeffelt (N. Br.) het ongeluk uit te glijden en boven van de lading neer te storten. De man kwam met het hoofd op het wegdek terecht en bleef bewusteloos liggen. Een spoe dig ontboden geneesheer stelde vast, dat Czeer ernstig was gewond. Het slachtoffer had een schedelbreuk en een schouderfractuur bekomen. Zijn toestand wordt zoo ernstig ge acht, dat hij niet vervoerd mag worden, en in de woning, waar hij is binnengedragen, moet worden verpleegd. Nogmaals een duidelijke verklaring. AMBTENAREN EN N.S.B. Geen verklaring geëischt. Herhaalde aanvragen uit de krin gen der Nederlandsche ambtenaren en ander personeel in overheidsdienst hebben den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie, dr. \vimmer, aan leiding gegeven in een rondschrijven aan de secretarissen-generaal der Ne derlandsche departementen het vol gende vast te stellen: Het ligt niet in de bedoeling van de Nederlandsche ambtenaren en van '1 personeel in overheidsdienst verkla ringen over hun verhouding tot de N.S.B. te eischen. De Duitsche autori teiten laten het onverminderd hun houding tegenover de verschillende politieke partijen iederen ambte naar en iederen arbeider in over heidsdienst over, of hij zich hij een van de toegelaten politieke partijen wil aansluiten. UITVOER UIT INDlë AAN BANDEN. Vergunningsstelsel. Nederlandsch-Indië heeft, volgens een hier ontvangen bericht, besloten niet ingang van 15 Februari een in grijpender controle op den buitenland- schen handel in te stellen. Voortaan zal een uitvoervergunning vereischt zijn voor den uitvoer van de volgende grondstoffen: rubber, tin, nikkel, co pra, palmolie, koffie, jute, suiker en sisalhennep. De uitvoer van deze goederen naar Europa en de Sovjet-Unie is verboden. Dit verbod geldt echter niet voor Groot-Brittannië. In Japan ziet men in den aangëkon- digden maatregel een bewijs, dat Ne derlandsch-Indië zich aansluit hij een als „Singapore-blok" aangeduide com binatie, die onvereenigbaar is met de Japansche aspiraties tot het stichten van een nieuwe orde in Oost-Azic. BRITSCHE BEVELHEBBER TE BATAVIA. Radio-Batavia heeft Zondagmiddag medegedeeld, dat de opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in liet Verre Oosten, sir Robert Brooke Pop ham, op zijn reis naar Singapore naar Australië een bezoek aan Batavia heeft gebracht. Hij voerde daar be sprekingen met de bevoegde militaire en politieke instanties. Radio-Batavia heeft niets medege deeld over het doel van de Australi sche reis van den luchtmaarschalk. Sinds eenig^n tijd heeft er voortdu rend een gedachtenwisseling plaats tusschen Brooke Popham en de ver antwoordelijke instanties in Australië. De Australische premier, Menzies, heeft onlangs een bezoek gebracht aan Singapore, waar hij met sir Robert Brooke Popham kwesties van militai ren aard heeft besproken. Ook de Au stralische minister van Luchtvaart heeft onlangs een onderhoud met Brooke Popham gehad. Men verwacht dat het Australische luchtwapen een groote taak zal wor den opgedragen in verband met de re organisatie van de verdediging van 't Verre Oosten. Te Londen verluidt, dat Australische luchtstrijdkrachten haar basis te Singapore zullen krijgen, waar zij ook ter beschikking van Britsch-Indië zullen staan. DE HULPWET IN AMERlKA. Als laatste getuigen, die voor de senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden verklaringen over 't wetsontwerp tot hulpverleening aan Engeland zullen afleggen, werden gis teren Wilkie en de burgemeester van New York, Laguardia, gehoord. De commissie zal haar werk tegen het einde van de week voltooien en het ontwerp dan aan den Senaat over dragen. Voor zoover men thans kan nagaan, wordt het voorstel in de com missie ondersteund door 13 senatoren, terwijl het door 10 bestreden wordt. Men meent daarom te kunnen aan nemen, dat het voorstel in denzelfden vorm en met dezelfde wijzigingen als in het Huis van Afgevaardigden wer den aangenomen aan den Senaat zal worden doorgegeven. Algemeen is men van oordeel, dal de clausule, welke het Congres mach tigt met meerderheid van stemmen de volmachten van den president in te trekken, verworpen zal worden. De meeste waarnemers gelooven, dal de debatten in den Senaat ongeveer twee weken in beslag zullen nemen, zoodat zien

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5