KANTONGERECHT SPORT UIT DE PERS i l l Uaaxx Advertentiën a y Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, E.BRINCKMAN, Gedipl.Pédicure I RECLAME 1 I BILJETTEN j AFFICHES 1 R R Schoenen-industrie (1938) 28.586.000 rubber-industrie 10.242.000 papier-iudustrie 37.789.000 tricotage-industrie 26.787.000 wol-industrie 50.525.000 tapijt-industrie (1938-1939) 12.138.000 cacao- en chocolade-industrie (1938) 41.806.000 groenten- en fruitconscrveninduslrie 1938-1939) 24.000.000 aardewerk-industrie (1938) 9.513.000 baksteen-nijverheid (1938-1939) 18.424.000 dakpannenfabricage (1938) 3.892.000 kalkzandsteen fabricage (1939) 3.311.000 Waalwijk 8 6 1 1 92- -66 13 Dio, Waspik 6 5 1 0 80- -40 11 D.D.V., Dongen 7 3 0 4 62- -74, 6 D.A.M., Dongen 8 3 0 5 76- -84 6 De Lindeboom, Waalwijk 7 0 0 7 44- -94 0 Postgiro no's van de „Winterhulp Nederland" H H. DE KORT H. G DE K0RT-WINGELS Achter hel Sladfiuis 30 - Iel. 4869 - 's BOSCH DES MAANDAGS ADRES: HOTEL VERWIEL PILLEN i SPREKEN DE PAPIERSOORTEN MODERNE LETTERS PAKKENDE I RECLAME BILJETTEN 1 Waalwijksche Stoomdru kN i ij ANTOON TIELEN. «%s c%a <3%s>«%® op de definitieve aanvaarding van het wetsontwerp niet voor het einde van Februari valt te rekenen. Van dezelfde zijde wordt verklaard, dat de meeste getuigen van de oppositie den wensch te kennen gegeven, dat Engeland zou overwinnen en dat de steun aan En geland zou worden uitgebreid, hoe wel zij tegen het wetsontwerp gekant waren. Willkie's indrukken. In strijd met zijn oorspronkelijk voornemen, eerst aan de Senaatscom missie zijn indrukken over Engeland mede te deelen, heeft Wendell Willkie op twee persconferenties uitvoerige verklaringen over zijn reis afgelegd, aldus S.P.T. Op de eerste conferentie, die kort na zijn aankomst op de vlieg- haven plaais vond, maakte Willkie veel propaganda ten gunste van on middellijke materieele hulpverleening der V.S. aan Engeland. De hulpverlee ning beteekent volstrekt niet, dat deel neming aan den oorlog door de V.S. zal volgen, zoo zeide hij. Integendeel, zeidc Willkie, als wij Engeland hulp vcrleenen, dan zullen wij vermoedelijk* wel buiten den oorlog blijven. Wijj zouden waarschijnlijk wel in den oor log worden gesleept, indien wij de En- gelschen niet zouden helpen. Engeland heeft geen Amerikaansche troepen noodig, doch wel oorlogsmateriaal. Ik herhaal: hulp aan Engeland is in ons eigen belang, daar bij een eventueele- ineenstorting van Groot-Brittannië, 'tl gevaar, dat de V.S. in den oorlog be trokken zouden worden, slechts groo- ter zou worden. Willkie sprak met nadruk de ge ruchten tegen, als zou hij met een of- ficieele opdracht naar Engeland zijni gegaan. Mijn reis was zuiver van in formatieven aard en ik heb haar als gewoon particulier ondernomen, aldus» Willkie. Voorts zeide hij, dat hij ini zeer nauw contact had gestaan met de- vooraanstaande Britsche regeerings- personen en met den minister-presi dent, Churchill, den minister van Bui- tenlandsche Zaken, Anthony Eden. en lorei Beavcrbrook diepgaande bespre kingen had gevoerd, waarbij elk as pect van den toestand onder oogen is gezien. Willkie heeft ten slotte nog ven klaard, dat hij, op grond van zijn per- soonlijke ervaringen in Engeland en mede ten gevolge van de inlichtingen, die de Britsche regeering hem had verstrekt, zijn standpunt met betrek king tot de details van de leen- en huurwet, heeft gewijzigd. Hij zal voor de senaatscommissie nadere modedee- lingen doen. Oppositie aan het woord. De president van de zeeliedenorga- nisatic, Joseph Curran, heeft Maan dag de vakbeweging der V. S. onver anderd tegen den oorlog en dus iegen de wet op de hulpverleening aan En geland is. Deze wet zoo betoogde hij vormt een uitgesproken oorlogs maatregel en een uiterst gevaarlijk af wijken van de democratische leefre gels. Het is een dictatuurwet, die den president volmacht geeft de geheelc sociale wetgeving der laatste jaren op te heffen. De Amerikaansche arbei ders zijn vaderlandslievend en zuilen hun land tegen een aanval verdedigen. Zij zullen echter ook hun organisatie tegen iederen aanval beschermen. De New Yorksche advocaat Merwin sprak de meening uit, dat een deel neming aan den oorlog de V. S. in kor ten tijd economisch en sociaal zou ruïneeren. DEN BOSCH. Uitspraken. De kantonrechter te 's-Hertogenbosch wees o.m. de navolgende vonnissen: L. D. H., Waalwijk, dronken orde verstoren, 15.boete. J. v. O., Waalwijk, dronken orde verstoren 15 boete. J. G. S„ Waalwijk, broodbe- sluit, 4 boete. C. N.( Sprang-Ca- pelle, verduisteringsverordening, 10.- boete. G. H. van M., Eethen, ver duisteringsverordening en identificatie- besluit. 2 x 4 boete. P. B., Heus- den, identificatiebesluit 4 boete. L. H. v. G., Hedikhuizen, identificatie- besluit 4 boete. A. G. P. R., Waal wijk, identificatiebesluit 4 boete. Sch., Waalwijk, identificatiebesluit, 1 boete. Ha. M., Nieuwkuijk, identificatiebesluit, f 4 boete. Th. M., Vlijmen, identificatiebesluit, 4 boete. J. C. V., Waalwijk, na 12 uur op straat 10 boete. A. L., Waal wijk, na 12 uur op straat, 10 boete. C. L., Kaatsheuvel, na 12 uur op straat, 15 boete. F. v. L., Waal wijk, loopen op verboden grond. J. K., Vlijmen, voertuig zonder licht 2 x 5 boete. Ha. Th.. Drunen, geen achterlicht 9 boete. HET GROOTE BELANG DER „VREEMDELINGEN-INDUSTRIE". Vergelijkende cfjfers met eenige andere takken van nijverheid. Het vreemdelingenverkeer is niet louter een ideëel gericht streven al zal men den ideëelen en cultureelen kant van het streven naar een inten ser vrecmdelingenbczoek nimmer hoog genoeg kunnen aanslaan het is wel degelijk een economische factor van de hoogste orde. En in zooverre men het toerisme onderwerpt aan een be schouwing met betrekking tot de eco nomische voordeelen, die hel met zich brengt is het zeker niel onjuist om van een „vreemdelingen-industrie" te spreken. Niet alleen hotels en café's, of verkeersondernemingen zijn bij een druk vreemdelingenbezoek gebaat, ook de landbouw en de nijverheid in haar meest verschillende vormen voc- dings- en genotmiddelen, aardewerk meubel- en textielfabrieken profi- teeren er van. Typeerend is 't vreem delingenverkeer dan ook wel „l'cxpor- tation a l'intérieur" genoemd. Het is dan ook niet juist te meenen, dat heli geld der vreemdelingen vrijwel uit sluitend aan de daarbij rechtstreeks betrokken bedrijven ten goede zoiu komen; integendeel, voor een over wegend deel vindt het zijn weg, zoo wel via als buiten de hotel-industrie! om, naar de volksgemeenschap in den breedsten zin des woords, alsmede naar de schatkist. Men mag bovendien niet vergeteni dat in tijden, waarin de grenzen voor een normaal verkeer open zijn, een druk vreemdelingenverkeer de propa ganda voor het land dient. De indu strie komt in contact met vreemde af nemers, die weer klanten voor de ex port kunnen worden. Vreemdelingen verkeer is klantenverkeer en daarvan moet het bedrijfsleven hel hebben. In dit verband is het misschien wel eens nuttig deze tak van „industrie"' te vergelijken met eenige andere tak ken van nijverheid, aangezien zij, die» aan de organisatie van hel vreemde lingenverkeer geen deel hebben, zich dan beter een idee kunnen vormen van hetgeen de vreemdelingen-indu strie als economisch belang beteekent. In een geschrift, dat het A.N.V.V. in 1940 uitgaf, werd de omvang van het binnenlandsch vreemdelingenver keer zeer globaal op GO tot 70 mil- lioen in het jaar geschat, waarbij nog ongeveer 10 millioen waren tc tel len, voortspruitend uil het buiten- landsch vreemdelingenbezoek aan ons land. Zeer globaal gesproken nemen wij den totalen omvang, van 't vreem delingenverkeer voor normale jaren aan op ongeveer 70 tot 80 mil lioen. Wat zijn nu de cijfers, die voor andere industrieën gelden? Aan het „Statistisch zakboek 1940" (Uitgave: Centraal Bureau voor de Statistiek) ontleenen we de volgende cijfers in zake den omvang (d.w.z. de waarde van producten, hulpdiensten en her stellingen) van eenige andere takken van nijverheid: Men stelle nu uil deze cijfers zelf eens eenige combinaties samen, wier totaalbedragen liggen tusschen de 70 en 80 millioen gulden; men heeft* dan een globaal overzicht van wat het vreemdelingenverkeer alleen als eco nomisch belang beteekent Er is echter nog meer! Immers in normale jaren brengen onze landge- nooten naar globale schatting gemid deld wel 40 millioen gulden in 't jaar buiten onze grenzen. In economisch opzicht heeft de uitgave van deze gel den een zelfde effect als een overeen komstige invoer in ons land, m.a.w. wij zullen er tegenover b.v. evenveel moeten exporteeren naar andere lan den of voor hetzelfde bedrag uit bui- landsch vreemdelingenbezoek moeten trekken om financieel-technisch de weegschaal in evenwicht te brengen.. DAM-COMPETITIE. L.l. Zondag werd voor bovenstaan de competitie gespeeld: De Lindeboom D.D.V. (Dongen) 812. welke ont moeting door de gasten werd gewon nen. De stand dezer comp. is thans: W.D.V., Voor deze competitie moeten nog 2 wedstrijden worden gespeeld, t.w. Dio D.D.V. en DioDe Lindeboom. Uit deze ontmoetingen behoeven de Was pikenaren slechts 3 punten te halen om de eerste plaats te bezetten, waartoe wij hen wel in staat achten. UNIE EN FRONT. De Residentiebode bespreekt de mo gelijkheid van samenwerking van Ned. Unie en Nationaal Front. Een fusie van beide groepen acht het blad om programmaverschillen nu niet mogelijk; voor samenwerking ziet het goede kan sen, omdat geen groot verschil in men taliteit bestaat en de geneigdheid tot wederzijdsch begrijpen aanwezig is. Dat deze samenwerking tot fusie zou kunnen leiden, zet het blad als volgt uiteen: Hoofdzaak is, dat het er komt. Want als politieke figuur is de „Unie voor Duitschland nog onaan vaardbaar. En als zoodanig nog niet geschikt om Nederland een zelfstan dige plaats te doen verwerven in het nieuwe Europa, dat hoe men de zaak ook keert of wendt voorna melijk onder de organisatorische lei ding van Duitschland zal staan. Haar als zoodanig aanvaardbaar te maken, kan alleen bereikt worden door politieke meeningsvormen in eigen kring, een nauwe samenwer king met het Front, waarbij ook de leden over en weer via afdeelings- vergaderingen zouden kunnen wor den ingeschakeld en tenslotte door fusie. Het Nederlandsche volk zou zich over een dergelijke fusie allerminst verwonderen. En er ook geen gevaar in zien voor zijn belangen. Hefc heeft beide bewegingen leeren kennen als verdedigsters bij uitstek daarvan. Beider voormannen zijn bij herhaling op de bres gesprongen, waar zij meenden, dat een Nederlandsch belang in het gedrang kwam. En soms op moedige wijze, zoo dat men zich dikwijls afvroeg of de bezetten de macht dat nog zou kunnen begrij pen en waardeeren. Wie bij uiteindelijke fusie de lei ding van het geheel op zich zou moe ten nemen is een vraag, die in de practijk heel wat gemakkelijker op losbaar kan blijken dan men zich dat voorstelt. Zelfs wanneer Nationaal Front in dit opzicht zou „onderduiken en Meijer als gelijkgerechtigde naast de Drie aan één tafel zou plaats nemen, lijkt het ons boven allen twijfel ver heven, dat hij wiens' politiek inzicht het beste blijkt, ook het pleit zal winnen. Daarnevens staat nog altijd het middel van den man-buiten-de- partijen ter beschikking. Van belang bij een dergelijke fusie is alleen nog, dat de bezettende over heid niet in het onzekere wordt ge laten omtrent de bedoelingen. Eenmaal zoover zullen de omstan digheden wel uitwijzen wat dan te doen staat. OPGEWONDENHEID. DIE TE DENKEN GEEFT. Sommige Nederlandsche bladen zijn hevig verbolgen over liet nader ge preciseerde standpunt van het Hoog waardig Nederlandsch episcopaat, ten aanzien van het liberalisme, het com munisme, de soorten van socalisme, die in „Quadragcsimo Anno" door Ho me veroordeeld zijn en de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland. Het zijn vooral de socialistische bla den Het Volk en Het Volksdagblad, alsook het orgaan van ir. Mussert, Volk en Vaderland. Hieromtrent maakt De Nieuwe Dag de volgende opmerking: „Het mag merkwaardig heeten, al dus het Amsterdamsche katholieke blad, dat een voorschrift van de Ka tholieke Kerkelijke Overheid in Ne> derland. uitsluitend voor katholieken gegeven, onder niet-katholieken zulk een opwinding veroorzaakt. Immers, evenals de staat het recht heeft tc be palen, aan welke voorwaarden men moet voldoen om de voorrechten van het staatsburgerschap deelachtig te worden, heeft de Katholieke Kerk het recht het te bepalen, aan welke voor waarden de katholieken hebben te voldoen om van de genademiddelen der Kerk gebruik te kunnen maken. Wie niet tot de Katholieke Kerk be hoort of geen prijs stelt op de genade middelen der Kerk. behoeft zich dus Om te beseffen wat hiermede gemoeid is bedenke men b.v., dat in 19.39 de totale Nederlandsche uitvoer naar de Ver. Staten 42.000.000 bedroeg, naar Zweden 41.000.000, naar Zwitser land 20.000.000 en naar Rusland 17.000.000. Als wij derhalve onzen export naai de Ver. Staten óf naar Zweden óf naar Zwitserland èn Rusland konden ver dubbelen, eerst dan zouden wij finan cieel-technisch gecompenseerd hebben wat onze landgenooten jaarlijks nor maliter voor toerisme in het buiten land uitgeven. Bovenstaande vergelijkingen gaan natuurlijk als de meeste vergelij kingen in meer dan een opzicht mank, maar niemand zal willen ont kennen dat zij toch een kern van waar heid bevatten, die het overdenken ten volle waard is. geenszins over desbetreffende kerke lijke voorschriften op te*winden." Inderdaad!, zegt de „Nieuwe Koe rier". Wie zou den heer Mussert het recht betwisten, zelf volgens zijn beginselen en begrippen van lucht uit te maken, wie tot de N.S.B. kan belmoren en wie niet? Waar hem in zijn partij alle macht gegeven is, eischt redelijkheid, dat recht te erkennen. Maar men rake dan ook niet zoo op gewonden over bepalingen, die alleen de Nederlandsche katholieken aan gaan. vastgesteld door het Nederland sche Episcopaat, de hoogste kerkelijke instantie voor de katholieken van Ne derland. Men kan daarover teleurgesteld zijn zooals de socialistische pers en ir. Mussert zich tooncn. omdat hef. door die bepalingen niet gemakkelijker wordt om katholieken te winnen voor hun beweging, maar wanneer men dit tcleurslcihng laat merken op een wij ze als door beiden is geschied, dan vraagt elk verstandig kyiholick zich af, of alleen reeds hetgeen in die ver bolgenheid wordt gezegd, niet duide lijk bewijst, dat de bisschoppen van Nederland groot gelijk hebben. Zoo maakten, om maar iets tc noe men, de socialistische bladen de Ka tholieke Kerk uit voor de grootste ka pitalistische instelling van de wereld. En ir. Mussert, die nog eens ver klaart. niet tegen den godsdienst tc zijn, voegt hier als in één adem aan toe: „het kapitalisme zal uit de ker ken moeten worden geslagen, zooals eens de toenmalige geldwisselaars er uit geslagen zijn". Wanneer de reactie op het het bis schoppelijke schrijven leidt tot zulke grove beleedigingen van de Katholieke Kerk en de bisschoppen, dan kan het niet anders of zij drijft de Nederland sche katholieken aaneengesloten ach ter hun Bisschoppen. Winterhulp »Nederla ndcr, den Haag, No. 5553. Als bank der «Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N. V. Amster dam No. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. i Op 15 Februari a.s. hopen onze geliefde ouders 9 li O CC en den dag te berdenken waarop zij voor 25 jaar in het huwelijk traden. Hunne dankbare kinderen JO AARTS- de Kort CHRIST AARTS COR CHRIST JETTY RIA HENK Wegens tijdsomstandig- R heden geen receptie. p Loonsiaien. Ingevolge de nieuwe Loon belasting 1940 zijn de werk gevers verplicht voor iederen werknemer een loonstaat bij te houden. Deze loonstalen, volgens het vastgestelde model zijn door. onze drukkerij uit voorraad I e ve r b a a r. TEL. 26 - WAALWIJK. geen maagpijn g.-^en slijm of verstopping, dus geen hoofdpijn, doch altijd fit... bij het gebruik van MAAGVER STERKEN DE EN SLIJMAFDRIJVENDE van Apotheker GROOTENDORST per doos 30 ct. Bij bijzonder hardnek kige verstopping gebruike men onze URBANU5PILLEN d 30 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers A Drogisten. t EN worden op de meestsmaakvolle wijze door onze drukkerij uitge voerd. Wij hebben voor a dit doel a en talrijke series nieuwe ln verschillende grootten. Wij zorgen voor

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6