BuitenSandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS ling trouwens sterk verouderden melkveestapel met een 250 tot 300.000 stuks noodzakelijk (de doelstelling trouwens van acht jaar geleden, toen men begon met de teeltbeperkende maatregelen). Vandaar ook, dat de normen der verplichte veelevering zoo danig zijn gesteld, dat in het tijdvak van 25 November tot 1 Maart circa 200.000 stuks rundvee aan de Veehou derijcentrale geleverd zullen dienen te worden of gemiddeld 15.000 stuks per week. In de eerste weken van dit tijd vak is dit aantal op geen stukken na geleverd, zoodat dus de wekelijksche leveringen in de tweede helft van Jan. en in Febr. zeker over de 20.000 stuks zullen bedragen. Zelfs zijn met het oog op de groote aanvoeren te Groningen en Leeuwarden voorloopig 2 leverings- dagen per week ingesteld. Uit een en ander volgt, dat gezien de huidige rundvee-aanvoeren inderdaad op het oogenblik het vleeschrantsoen wel weer op een pond per week zou kunnen worden gebracht, ondanks het vrijwel ontbreken van varkensvleesch. De toekomst stelt cischen. Ondanks deze oogenschijnlijk dus gunstige situatie blijkt uit mededeelin- gen in de slagersvakpers, dat de Vee houderijcentrale, c.q. de directeur-ge neraal voor de voedselvoorziening, voorshands het huidige rantsoen nog wenscht te handhaven. Wellicht, dat er gelegenheid tot eenige verhooging bestaat, als er meer nuchtere kalveren aan de markt komen. Op het oogenblik is dit nog niet het geval, hoewel het er wel de tijd van het jaar voor is; men vermoedt daarom, dat er van deze ca tegorie rundvee nogal wat frauduleus wordt geslacht. Nu rust natuurlijk de vraag, waarom de Veehouderijcentrale thans een ver hooging (nog) niet wenschelijk acht. Het antwoord is, dat zij eerst de tijde lijke groote rundvee-aanvoeren wil ge bruiken om een flinken voorraad rund- vleesch te vormen voor het a.s. voor jaar, daar dan een periode komt, dat de slachtvee-aanvoeren als ieder jaar belangrijk kleiner zullen zijn. Dit klemt te meer, waar van de voorraad- vorming in SeptemberOctober 1940 niet veel terecht is gekomen. De toen gevormde voorraden bevroren rund- vleesch moesten n.l. in December daar aanvolgende al weer worden gebruikt, om het toen zeer nijpende tekort aan versch vleesch ten deele te overbrug- I gen! Bovendien heeft de Veehouderijcen trale nog een ander plan uitgewerkt. Reeds eenigen tijd is er van verschil lende zijden gewaarschuwd tegen het feit, dat als gevolg van de verplichte veelevering thans heel wat mager vee voor de slachtbank wordt aangeboden, dat onder normale omstandigheden op wat hooi en dergelijke den winter zou zijn doorgebracht, om het dan in het voorjaar in de.vetweide te jagen. Hier door is de zeker niet ongegronde vrees ontstaan, dat de weiders straks met een groot gebrek aan mager vee te kampen zullen hebben, met als indirect gevolg een veel te geringe vleesch- en vetproductie in de zomermaanden. Naar ,,De Vee en Vleeshandel" thans mededeelt, heeft de Veehouderij centrale een regeling getroffen, waar bij de geschikte weibeesten uit de hui dige aanvoeren afzonderlijk zullen wor den gehouden. Deze dieren worden niet afgeslacht, maar aan de weiders, die dit wenschen, geleverd tegen den door de Veehouderijcentrale betaalden over nameprijs. De vetgeweide dieren zul len dan door de weiders weer aan de N.V.C. worden teruggeleverd. Het wordt dus een .weiden op contract". Het schijnt de bedoeling te zijn voor de levering van deze koeien die uiteraard door de erkende markthande- laren moet plaatsvinden afzonder lijke leveringsdagen vast te stellen. Bij de classificatie voor het bepalen der overnemingsprijzen zal dit soort runde ren in de C-klasse worden geplaatst. Bij den aanvang van den weidetijd zullen zij onder de weiders worden gedistri bueerd. Wat het aantal aldus uit te geven weidebeesten betreft, noemt ,,De Vee- en vleeschhandel 30 tot 40.000 stuks, wil deze maatregel werkelijk van be- teekenis voor de vleesch- en vetpro- j ductie zijn. Aangenomen mag worden, dat der gelijke beesten na volbrachten weide- gang. een 50 tot 80 pet. meer vleesch en vet zullen geven dan wanneer ze thans worden geslacht. Naar onze meening is deze maatre gel, die voor ons land een novum is, ten zeerste toe te juichen. In de eerste plaats ter wille van de vleeschproduc- tie en ten tweede omdat op die manier de weiders bewaard worden voor fan- cy-prijzen voor het magere vee. AANVALLEN OP HAVENS, SCHEPEN EN VLIEGVELDEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een onderzeeboot meldt het tot zin ken brengen van drie gewapende vij andelijke koopvaardijschepen van te zamen 19.000 B.R.T. Een in overzeesche wateren operee- rend oorlogsschip, waarvan reeds be kend gemaakt is, dat het in den han delsoorlog bij elkaar 110.000 B.R.1 vijandelijke scheepsruimte tot zinken heeft gebracht, heeft opnieuw 10.000 ton scheepsruimte vernietigd. Verkenningsvliegtuigen hebben gis teren bij aanvallen aan de monding van de Theems en den Humber twee vijan delijke koopvaardijschepen door boin- treffers zwaar beschadigd. Verdragend geschut van het leger heeft op 14 en 15 Februari belangrijke militaire doelen in Zuidoost-Engeland beschoten. In Cyrenaica hebben duikbommen werpers van het Duitsche luchtwapen Britsche steunpunten met bommen van zwaar kaliber bestookt. Aanvallen van sterke formaties ge vechtsvliegers waren in den nacht van 15 op 16 Februari op belangrijke mili taire inrichtingen in Zuidoost- en Mid- den-Engeland gericht, alsmede op sche pen. Bomtreffers veroorzaakten op ver scheiden vliegvelden groote branden en vernielden schuilplaatsen en vliegtui gen. Er ontstond groote schade aan de havenwerken aan de Theems en in het havengebied van een stad aan de West kust. Twee koopvaardijschepen van te zamen 8000 B.R.T. werden tot zinken gebracht. Een ander vijandelijk koop vaardijschip werd in brand geschoten. Een gevechtsvliegtuig plaatste bomtref fers op een lichten kruiser. Pogingen van den vijand om het be zette gebied binnen te vliegen, werden reeds aan de kust verijdeld. Hierbij ver loor de vijand in luchtgevechten vijf vliegtuigen en wel twee jagers en drie gevechtsvliegtuigen. Op verscheiden plaatsen in West- Duitschland liet de vijand in den afge- loopen nacht een gering aantal brisant- en brandbommen vallen, die eenige slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Er ontstond geen militaire schade. Bij deze vluchten en bij nach telijke aanvalspogingen op de bezette gebieden schoten de nachtjagers vier machines en de luchtdoelartillerie één vijandelijk toestel neer. De gezamenlij ke verliezen van den vijand op 15 Fe bruari en in den nacht van 15 op 16 Februari bedroegen dientengevolge tien vliegtuigen. Een eigen machine wordt vermist. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DE SCHELDE. Vier neergeschoten. Een Britsch jachtvliegtuig vloog Za terdagmiddag in scheervlucht boven de eilanden aan de monding van dc Schel de. Duitsche jagers achtervolgden het toestel en schoten de Hurricane in de buurt van Vlissingen omlaag. Kort naclat dit toestel was neerge- 1 schoten, verscheen een tweede vijande- i lijke machine van hetzelfde type boven de Wester-Schelde. Het werd eveneens door Duitsche jagers neergeschoten. J Daarmede verloren de Britten op één dag reeds drie vliegtuigen aan de mon- i ding van de Schelde, daar in de och- j tenduren eveneens een gevechtsvlieg- tuig was neergehaald. Voorts heeft aldus een aanslui tend bericht van het D.N.B. lucht doelartillerie nog een ander vijandelijk I toestel van het type Handley Page neergehaald. Daarmede werden vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, terwijl bovendien nog minstens twee j machines op den beganen grond ver- nield werden. DE STRIJD IN ALBANIË. De Grieken worden in hun opmarsch naar Valona doeltreffend door de Ita- j lianen gestuit. Sinds den opmarsch van j Port-Edda langs de kust hebben de Grieken niet verder kunnen doordrin gen dan 10 K.M. ten Noorden van Hi- mara (Chimara); de bedoeling was met de tweede Grieksche colonne, die bij Tepelena opereerde, gelijktijdig op te trekken naar Valona. De Italianen heb ben thans het wegennet om Valona j vast in handen. Tepelena is voor de Grieken een struikelblok geworden; de Italiaansche artillerie-stellingen besto ken gedurig kampementen, troepen en wagens van den vijand. Bij Terbasi en in de omgeving van Tepelena worden verbitterde gevechten geleverd. WASHINGTON VOOR VERSTREKKENDE BESLUITEN. S.P.Ta meldt uit Washington: Summer Wellis, de vice-president van buitenlandsche zaken, heeft Zater dag aan president Roosevelt rapport uitgebracht, over het onderhoud van Hull, met lord Halifax, en den Austra- lischen gezant, Casey. Zaterdagmiddag heeft Cordell Huil ook den Nederlandschen gezant, Lou don, ontvangen. Deze heeft later tegen over de pers verklaard, dat het bestuur van Nederlandsch-Indië vast besloten was, aan iedere agressie het hoofd te bieden. Naar aanleiding van deze conferen- 4 PHILIPS ties wordt de toestand in het Verre Oosten in diplomatieke kringen te Wa shington druk besproken. Men beweert dat er reeds een En- gelsch-Amerikaansch eenheidsfront te gen een eventueelen Japanschen inval in Indo China is gevormd. In dit ver bond wordt de reeds lang overwogen zending van een deel van de Ameri- kaansche pacific vloot naar de Austra lische wateren als de eerste anti-Japan- sche demonstratie van het eenheids front uitgelegd. De tweede stap zou, naar verluidt, de bezetting van Singapore door Ame- rikaansche strijdkrachten zijn. KALMEERENDE VERKLARING UIT TOKIO. ,,Nog geen onmiddellijk gevaar voor oorlog". Zaterdagmiddag heeft het bureau voor de inlichtingen te Tokio een ver klaring uitgegeven betreffende de be weerde spanning tusschen Japan en de Vereenigde Staten. Deze verklaring be helst het volgende: ,.Er zijn berichten te Tokio ontvan gen, welke melden, datver onrust be staat in de Japansche kolonies op de beide Amerikaansche vastelanden, het geen veroorzaakt is door het sensatio- neele bericht, dat daar verspreid is en volgens hetwelk de toestand tusschen Japan en de Vereenigde Staten geken merkt wordt door uiterst groote span ning. Het is waar. dat de toestand tus schen Japan en de Vereenigde Staten aanleiding geeft tot eenige ongerust heid, maar het is onverantwoordelijk de overijlde conclusie te trekken, dat de toestand tusschen beide landen zal lei den tot een zeer ernstig feit als oorlog. Het is onnoodig te zeggen, dat zoowel de Japansche als de Amerikaansche re geering alles doen wat in haar vermo gen ligt, om te voorkomen, dat de toe stand daartoe leidt. Een krachtige pro paganda wordt thans in het buitenland gevoerd, welke den toestand tusschen Japan en de Vereenigde Staten voor stele als uiterst ernstig. Deze propagan da moet door onpartijdige waarnemers worden toegeschreven aan heimelijke motieven van sommige buitenlandsche elementen. De keizerlijke regeering raadt alle Japansche onderdanen, die verblijf houden in Noord- en Zuid- Amerika. aan. zich niet te laten veront rusten door onverantwoordelijke, sen- salioneele berichten, maar in plaats daarvan kalm te zijn en hun zaken als gewoon te drijven. „ZUID-SLA VIË ZAL OFFERS BRENGEN OP HET ALTAAR VAN DEN VREDE". Het bezoek van Tswetkowitsj en Markowitsj aan Duitschland. S.P.T. meldt uit Belgrado: Na den terugkeer van de Zuidslavi- sche staatslieden uit Duitschland, wordt de toestand op den Balkan in diploma tieke kringen als rustig beschouwd. Zondagmiddag heeft de ministerraad vergaderd. Bijna alle leden van het ka binet waren aanwezig. De premier Tswetskowitsj deed eeni ge mededeelingen over de besprekingen met den führer en rijksminister von Ribbentrop. De geheele zitting heeft slechts dertig minuten geduurd, waaruit wordt geconcludeerd, dat het kabinet zijn goedkeuring aan de houding van de premier en den minister van buiten landsche zaken heeft gehecht. In de Magibor heeft de minister zon der portefeuille, Kulevetsj, een verkla ring over de reis der staatslieden naar Duitschland afgelegd. Hij zeide o.m.: De reis van de minister-president en de minister van buitenlandsche zaken, Markowitsj, naar Duitschland. heeft de toekomst van Zuid-Slavië verzekerd. Het eerste doel van de reis was, voor ons land den vrede te bewaren. De Zuid-Slavische regeering heeft onder leiding van den prins-regent alles ge daan wat noodig is om den vrede te verzekeren. Wij moeten offers bren gen, maar deze offers zullen op het al- taar van den vrede gebracht worden. ADVERTEERT IN DIT BLAD BRITSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Negentien dooden, dertig gewonden en drie vermisten. Voltreffer op Ziekenhuis te Rotterdam. 's-GRAVENHAGE, 17 Febr. - De Engelsche luchtaanvallen in het afge- loopen weekeinde, vooral in den nacht van Zaterdag op Zondag, hebben in ons land onder de burgerbevolking in totaal negentien dooden en dertig ge wonden, onder wie elf zwaargewon den, geëischt, alsmede drie vermisten. Wederom moest Rotterdam het grootste aandeel dragen. In totaal zijn daar negen burgers gedood, acht zwaar gewond en elf licht gewond. Onder de dooden bevinden zich vier patiënten en drie verpleegsters van het St. Francis- cusziekenhuis, dat door een voltreffer is getroffen. Bovendien zijn een ver pleegster en twee kinderen, die onder puin zijn bedolven, vermist. Het dak van het ziekenhuis is geheel verbrand. De brand was zeer hevig, zoodat de geheele Zondag aan het na- blusschen moest worden besteed. Een bom trof ook het zusterverblijf, waar groote verwoestingen zijn aangericht. Slechts aan het snelle en kordate op treden van leiding en personeel van het ziekenhuis is het te danken, dat er niet nog meer slachtoffers zijn te betreuren. Bij het begin van den luchtaanval is met de ontruiming van het ziekenhuis begonnen en ook na den bominslag is daarmede krachtig doorgegaan. In de omgeving van het ziekenhuis zijn vier huizen vernield. Buiten Rotterdam is een groot aantal steden en dorpen aangevalïen. Daarbij zijn verschillende particuliere huizen en boerderijen beschadigd. Het aantal daarvan beloopt in de honderden. Bij zonder droevig is' het. dat in het Oos ten des lands een sanatorium door brandbommen is beschadigd. (A.N.P.) DE DOOD VAN DEN W.A.-WACHTMEESTER KOOT TE AMSTERDAM. Volgens officieel onderzoek werd op hulpgeroep van W. A.-man Strasser, hulp verleend door een afdeeling W.A. van 40 man, die ongewapend waren en die zich weldra bevonden tegenover een veel sterker aantal joden, die met alle mogelijke soort wapenen er op in sloegen, ook werd uit de huizen ge schoten. 15 W.A. mannen moesten in 't ziekenhuis worden opgenomen. Koot werd van z'n troep afgesneden, op den grond geworpen, in 't gezicht gebeten en zoo geslagen dat hij aan de gevol gen overleed. De begrafenis van wachtmeester Koot. die als gevolg der relletjes op 11 Februari te Amsterdam is overleden, had onder groote belangstelling van N.S.B.-zijde plaats; vele autoriteiten kwamen een laatsten groet brengen in 't Vendelhuis aan de Singel. Velen volgden de lijkbaar, die door zestig kransen werd gedekt, het mu ziekcorps der W.A. speelde treurmu ziek, en zoo trok de stoet naar de be graafplaats. Op Zorgvliet waren van de N.S.B. o.a. Ir. Mussert, dr. Kesler, mr. Rost v. Tonningen e.a., verschillende Duitsche autoriteiten, en ook de weduwe was hier met eenige harer acht kinderen tegenwoordig. Eerste spreker was de commandant der W.A., mr. Zondervan, die er op wees dat Koot het tweede bloedoffer was en hij kondigde de scherpste te genmaatregelen aan als de Joden nog eens zouden trachten een der hunnen te vermoorden. Als vertegenwoordiger van Ober- dienstleiter Schmidt sprak vervolgens Kreisleiter Walter Paustian. Hij zeide o.m.: Zij die u op beestachtige wijze van het leven beroofden, zijn ook onze tegenstanders. De joden zijn, dat zal nu ieder duidelijk zijn, de verbit terdste vijanden van alle nationaal-so- cialisten. Bij het graf van Koot roepen wij den Nederlandschen nationaal-so- cialisten toe: Gij zijt onze kameraden en zult het blijven". Daarna spraken nog heerbanleider Hoffman en Hopman Raadsheer. TWEE DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK. Bij een auto-ongeluk zijn Zondag avond naar eerst thans bekend wordt twee arbeiders uit Groningen om het leven gekomen en drie arbei ders zoodanig gewond, dat zij in het Academisch Ziekenhuis te Groningen moesten worden opgenomen. Een groote vrachtauto reed Zondag avond om zes uur op den weg Norg De Punt. In dezen wagen zaten zeven tien arbeiders uit Groningen, die te Norg werkten en die door den chauf feur van den wagen, G. v. D., eveneens uit Groningen, naar de stad werden meegenomen. Op den betonweg nabij Ide zag de chauffeur, naar hij aan de politie verklaarde, een personenauto naderen, welke met groote snelheid aan den linkerkant van den weg reed. Om een aanrijding te voorkomen reed de chauffeur van den vrachtauto zijn wa gen op den berm aan den rechterkant van den weg. Daar deze berm zacht was, kon hij den wagen niet meer op DE GEEST VAN DEN NIEUWEN TIJD. In De Courant trof ik een adverten- tie aan van den volgenden inhoud; Huwelijk. Jongeman, 28 jaar, zeer goede postie, zoekt kennismaking met net meisje, groot ongeveer 1 in. 60. Niet anti-Bieven met Photo onderenz. Spreekt uit deze advertentie nu de geest van den nieuwen tijd? Vroeger wilden de meeste menschen óók wel wat van elkaar weten, alvorens een huwelijk aan te gaan. Dan interesseer de men zich voor dén godsdienst der andere partij, voor het karakter en dat gebeurde óók wel eens! voor het vermogen. Dat waren tenslotte markante omstandigheden, welke een samenleving ten zeerste ten goeüe of ten kwade kunnen beïnvloeden. „Schotjesgeest" smaalden toen de modernen over deze voorzichtigheid. Nu zijn we den nieuwen tijd ingetre den en lijken sommige oude waarden te hebben afgedaan. Dc jongeman met zeer goede positie laat zich nu een vrouw aanmeten, niet langer dan 1 m. 60. Haar geloof komt er niet op aan, haar maatschappelijke standing nog minder, naar haar karakter wordt niet geïnformeerd, alléén: ze mag niet anti-wezen. Wat zou zoo'n ukkepuk van 1. m. 60 zich verstouten om pro of anti te zijn. Het kind zal vermoedelijk nooit over de internationale politiek hebben nagedacht en alleen maar pro-Neder- landsch zijn geweest, d.w.z. braaf het Wilhelmus hebben meegezongen op nationale feestdagen. Ik krijg heimwee naar den schot jesgeest van vroeger, nu dc modern sten onder ons het volk slechts weten in te deelen in de categoriën: pro- en anti! En ik griezel van de geweldige mannen, die slechts vrouwen '"haast zich wenschen te dulden, welke kléin zijn van stuk enklein van geest. uitgesproken pro-, om met onderda nig respect te luisteren naar de ver heven waarheden van een nieuwen tijd, welke haar gemaal haar in zijn zelfverzekerdheid zal dieteeren. M. den weg krijgen en reed hij niet een flinke snelheid tegen een boom. De gevolgen waren zeer ernstig. Het houten geraamte, dat op den laadbak van den auto was geplaatst en waar over een zeil was gespannen, werd van den auto gerukt en geheel versplinterd, terwijl de arbeiders door elkander wer den geslingerd. Twee hunner werden hierbij op slag gedood en wel de ge- j huwde arbeiders J. Elzinga en L. San ders. De drie ernstig gewonde,, arbei ders. J. Woudwijk, J. v. d. Molen en J. Hofman, zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. De toestand van eerstgenoemde was hedenavond zeer ernstig, die van beide anderen bevredigend. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Te Apeldoorn is Vrijdagavond op de Deventerstraat de 67-jarige weduwe J. v. Duuren ter hoogte van haar wo ning bij het oversteken van den rijweg aangereden door een vrachtauto, be stuurd door W. uit Apeldoorn, waar door zij zoodanig werd gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. Het lijk van de vrouw is per ziekenauto naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn ge bracht. Naar de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. POGING TOT DOODSLAG. Vrijdagavond kwam de 20-jarige G. L. te Groningen geheel ontdaan het hoofdbureau van politie binnenstormen, zeggende, dat hij zoo juist in de Kruis straat, nabij het Noorderplantsoèn zijn meisje had gewurgd. Onmiddellijk trok ken de ziekenwagen en de recherche op onderzoek naar de aangeduide plaats, waar echter geen lijk werd ge vonden, maar wel een damestasch. Terwijl men bezig was met zoeken, kwam het meisje naar den ziekenwa gen toe. Oogenschijnlijk mankeerde haar niets, maar later bleek, dat zij toch kwetsuren aan de keel had opge- loopen. Inderdaad had L., met wien zij had staan praten en met wien zij on- eenigheid had gekregen, in plotselinge drift haar bij de keel gegrepen en deze zoo geweldig dichtgedrukt, dat zij be wusteloos ineen was gezakt. Toen zij weer was bijgekomen bleek L. te zijn vertrokken. Zij zocht in den omtrek naar hem en zag toen den politiewagen. G. L. is op het politiebureau als ver dacht van poging tot doodslag in ver zekerde bewaring gesteld. Deze jonge man is reeds getrouwd, leeft gescheiden van zijn vrouw en had nu weer een relatie met een andere vrouw. Boven dien bleek L. ook door de politie ge zocht te worden ter zake van verduis tering van rijwielen. ONGEREGELDHEDEN BIJ VOEDSELVOORZIENING. Prov. voedselcommissaris in Utrecht gearresteerd. In de provincie Utrecht zijn onregel matigheden bij de regeling der voedsel voorziening aan het licht gekomen. i De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: Vs. —y/.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2