binnenland" En het zij in alle bescheidenheid gezegd: dit was en is nog steeds niet de sterkste zijde van Nationaal Front. In dit opzicht kan en moet de ze beweging nog veel van anderen leeren! De rede van Arnold Meijer in den Dierentuin hebben wij aangehoord. Zij was bezielend, zij pakte de aan wezigen. Zijn beroep op ons groot verleden, onze immense volkskracht, onze vaderlandsche waarden en tra dities, ons heele Nederlandsche „zijn" riep velen wakker en zij ver baasden zich erover een dergelijk ge luid te vernemen in autoritairen kring waar zij meer gewend waren het ver leden te hooren verguizen in de meest walgelijke toonaarden. Zijn beroep op het diep-Neder- landsche sentiment vond weerklank en velen werden overtuigd. En zoo zal het gaan ook bij de vele volgende vergaderingen, die op het programma staan. Maar ledenaanwas Nationaal Front spiegele zich aan de gesmade Unie is niet de eenige maatstaf. Aan sentiments-aanhang heeft een beweging in dezen tijd niets, feitelijk nimmer. De oude „Zwart Fronters" hebben de vuurproef doorstaan. Maar de vele tienduizenden, die tot Nationaal Front toetraden, heb ben die ook reeds allen bewijzen af gelegd van hun offerbereidheid voor het Nederlandsche volk, voor hun ideaal...?' En tot de Nederlandsche Unie richt de „Residentiebode" de volgende be moedigende woorden: „In afwachting van wat Nationaal Front te zien zal geven, meenen wij de Unie dan ook den raad te moeten geven rustig met haar werk voort te gaan. Echter vooral in positieven zin! Zoo lang dat mogelijk en nuttig Wij zijn ervan overtuigd,. d£t het Driemanschap zich indertijd slechts liet leiden door de gedachte, dat ieder der leden het beste wilde be reiken voor ons volk. Wij hechten geen waarde aan ge ruchten. Wie daarmee zelf bestreden is, zal er anderen niet mee bestrijden. Daarom, de Unie doe wat zij haar plicht en haar roeping acht in dezen tijd. Zelfs al zou de „beweging" als zoodanig daarvan niet de vruchten- plukken, ons volk zal haar voor het vervullen daarvan slechts dankbaar kunnen zijn. Ook al zou haar taak achteraf slechts blijken gelegen te hebben in de politieke scholing van breede massa's Wat komen moet, zal komen! In dien ieder eerlijk, naar beste weten en kunnen zijn plicht doet." GEEN ONEENIGHE1D IN DE LEIDING VAN DE NED. UNIE. Het Driemanschap van de Ned. Unie deelt in het jongste nummer van „De Unie" aan de leden 't volgende mede: „De laatste weken zijt Gij veront rust door geruchten omtrent moeilijk heden, welke tusschen ons waren ge rezen. Die geruchten waren deels on juist en zeker alle verkeerd gekleurd. Vandaar onze verklaring. „De verschillen in inzicht, dig tus schen ons gerezen waren, betroffen geenszins onze beginselen, zooal^ neer gelegd in ons program. Daarin zijn wij van den beginne af eensgezind geweest en gebleven. Zij waren ook niet van persoonlijken aard. Wij kunnen U thans zeggen, dat wij de moeilijkheden welke wij te overwinnen hadden, in derdaad hebben overwonnen. „Gij hebt ons in het vorig jaar Uw vertrouwen gegeven, dat wij U vroe gen, toen wij als ploeg nog moesten bewijzen, wat wij waard waren. Daar voor zijn wij U erkentelijk. Thans vragen wij Uw vertrouwen en Uw steun om ons werk in het belang van land en volk te kunnen voortzetten." C.A.O. VERBINDEND VERKLAARD. Het college van rijksbemiddelaars heeft algemeen verbindend verkltard de collectieve arbeidsovereenkomsten in hel boekbinders-, papierwaren- en enveloppenbedrijf, in het bouwbedrijf en in hel steen- en houtgranietbedrijf. GEEN ETIKETTEN OF SLUIT- ZEGELS OP VOORZIJDE VAN POSTSTUKKEN. In verband met de moeilijkheden, die daarvan bij de behandeling in den postdienst worden ondervonden, is be paald, dat voortaan etiketten en sluit regels betreffende weldadigheid, re clame, propaganda en dergelijke niet op de adreszijdc van te verzenden stukken mogen voorkomen. Zij zijn De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS dus slechts aan de achterzijde der stukken toegelaten. Indien dergelijke etiketten of sluit- zegels op de adreszi^le van stukken worden aangetroffen, zullen deze aan de afzenders worden teruggegeven, of, indien deze laatsten niet bekend zijn. onbestelbaar worden verklaard. Uitdrukkelijkwordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat op stukken, den openbaren dienst betreffende (bv. de portvrij verzonden stukken voor 't centrale girokantoor) nimmer etiket ten of sluitzegels mogen voorkomen, dus ook niet aan de achterzijde. DE DISTRIBUTIE VAN KAAS. Om de veertien dagen worden twee bonnen, die een geldigheidsduur van een maand hebben, aangewezen. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- rij maakt het volgende met betrek king tot de distributie van kaas, he kend Teneinde de bevoorrading van de winkeliers een regelmatiger verloop tc doen hebben, is besloten met in gang van Maandag 24 Februari a.s. een wijziging in de bonaanwijzing voor kaas te brengen. Met ingang van dien datum zullen niet zooals tot nu toe gebruikelijk was vier bonnen, maar twee bon nen worden aangewezen, welke recht geven op het koopen van kaas. Deze bonnen zullen geldig zijn van Maan dag 24 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. De bonnen, die op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog veertien dagen geldig, dus tot en iet Zondag 23 Maart a.s. Met ingang wan Maandag 10 Maart zullen dan wederom twee bonnen voor kaas wor den aangewezen, welke veertien dagen 'geldig zullen zijn en vervolgens nog veertien dagen gebruikt mogen wor den. Hierdoor zal eenerzijds worden be reikt, dat gedurende de eerste twee weken de winkeliers ten volle aan alle aanvragen van hun klanten kun nen voldoen en anderzijds, dat de mo gelijkheid om vier kaasbonnen tege lijk te besteden voor het aanschaffen van een stuk kaas of een geheel kaas je na 10 Maart a.s. weer geopend is. KLOOSTERLINGEN ONDERWIJZERS. Belangrijke salarisverlaging te verwachten. Naar wij vernemen zal vanwege hel departement van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen zeer binnenkort een verordening verschijnen, waarin de salarissen der in communiteit le vende onderwijzers en onderwijzeres sen (in hoofdzaak dus de zusters, fra ters en broeders) met een belangrijk percentage zullen worden verminderd. LAMPEN j>e ïoonneiastmg zaï op de gewone \.ijze \oigciiS ut* nieuwe veioiueiuug ..v/iucii lucgepasi. Lm ze vei oiueinuö <.ai ui ue öiaaiscouraiu woruen gepu bliceerd. nei a.N.P. bericht nog i voigenüe. naar ij vernemen, zaï duiucukoi t een nesiun van uen secretans-gene- i aai van nel departement van Upvoe- u i ng, weien schappen en uuuuume- scuermmg verscnijnen, waaroij net sa laris van de religieuze onderwijzers, me in gemeenschap leven, niet 4u pro- cem wordt gekort. De aluus vrijge maakte gelden zullen worden besteed aan n verlaging der leerlingenschaal, waardoor ongeveer 2200 kweekelingen met akte en werklooze onderwijzers ais volwaardig gesalarieerde leer krachten in liet onderwijs zullen kun nen' worden opgenomen. DE BRUG OVER DE BOVEN-MERWEDE BIJ GORINCHEM. Ten behoeve van het gewone ver keer zal over de Boven-Merwede bij Gorinchem een vaste overbrugging woraen gebouwd, welke een verbin- aing vormt van liet Noorden met het Zuiuen (Beigie). De lengte-as van de te bouwen over- oruggnig ligt ongeveer 93U in. stroom afwaarts van kmr. 98. Het normale zomerlied van de rivier wordt met twee overspanningen van ongeveei -Vu ui. wijdte overbrugd. Hier aan sluiten zich aan weerszijden nog klei nere overspanningen aan zoodanig, dat de totale vrije doorstroomingsope- niiig ion minste /OU m. zal bedragen. De onderkant van de constructie bo ven het zomerlied komt op ten minste 14,07. ni. -f- N.A.P. Ie liggen, overeen komende niet 13.43 in. boven middel baar laag water (19211930) te (le zer plaatse. De overbrugging kruist oe rivier nagenoeg rechtnoekig. In nel verlengde van de brug wor den gedeeltelijk buitendijks, toerilten gemaakt. De noordelijke toerit strek' zich uit tot het kanaal van Steenen- hoek, dat eveneens wordt overbrugd. De zuidelijke toerit strekt zich uit tot den Smallen Vliét en vindt daar zijn voortzetting in een aan te leggen ge deelte van weg nr. 27 van het rijkswe genplan. i De onderkant van de constructie van de overbrugging van het kanaal van Steenenhoek komt op tenminste 6.50 m. N.A.P. De overbrugging van de Merwedt verkrijgt een bij dek breed 12 m. mei aan weerszijden 'een pad voor wielrij ders en voetgangers, breed tenminste 2.50 m. In de overbrugging en de toeritten komen geen héllingen voor, steiler dan 1.50. Buiten de brug splitst de rij baan zich, zoowel aan de noord- ajs aan de zuidzijde, in twee afzonderlij ke rijbanen en worden de paden van de hoofdrijbanen gescheiden. De pa den eindigen op den noordelijken toe rit nabij de aftakkingen bij liet ka naal van Steenenhoek en vinden op den zuidelijken toerit hun voortzet ting in de rijwielpaden langs den aan te leggen rijksweg nr. 27 naar Keizers- veer. De weg over de Inlagen of Nieuwen Wolpherenschen dijk wordt plaatse lijk omlaag gebracht, teneinde hel verkeer hierover onder de te hou we", brug over het kanaal van Steenenhoek te kunnen doorvoeren. Hiertoe wordt de kruin van genoemden dijk plaatse lijk verlaagd tot ongeveer 3.20 -j- N.A.P. Ter vervanging van de water- keering, gevormd door het op te gra-» ven dijkgedeelte. wordt aan de zuid zijde daarvan een nieuwe dijk ge maakt. waarvan de kruin wordt gebe zigd tot het aanleggen van verbin dingswegen tusschen den nieuwen Wolpherenschen dijk en over de ge scheiden hoofdbnnen van den toerit. Deze verbindingen verkrijgen een breedte van ongeveer 5 m. De water- loozing van het gebied, dat komt te liggen tusschen den bestaanden en den nieuw tc maken dijk, geschiedt door middel van een te maken duiker, die afwatert naar het kanaal van Stee nenhoek. Door den aanleg van den noordelij ken toerit wordt de waterafvoer van de Groote Kreek onderbroken. Het oostelijke gedeelte van deze kreek ver krijgt daartoe door middel van een te graven watergang een afzonderlijken afvoer naar het zomerbed van de Mer- wede. De weg over den Sleeuwijkschen dijk wordt door middel van een via duct onder den toerit door gevoerd, zonder dat hierbij de kruin van den Merwede-bandijk wordt verlaagd. De weg op den dijk wordt in verbinding gebracht met de hoofdrijbaan op den toerit. Waar uitwegen worden onder broken, wordt hierin voorzien. De weg op den binnenberm van den HET LYBISCHE OORLOGSTERREIN. IV. In de Kathedraal van Ben gasi. -Water is kostbaar en schaarsch. Een dure haven. Kostbare nieuw bouw, als koopje bedoeld. Zwarte vrees voor het fototoestel. Trommels roffelent klaroenen schal len, een knetterend commando, de ge weren worden gepresenteerdEen militaire oefening, een parade? Neen. want nu hooren we een belletje twee maal drie keer zachtjes klingelen. Dan wéér een commando en tientallen ge weerkolven stampen in één dreun op den marmeren vloer van de kathedraal van Bengasi. We wonen een kerkdienst bij ter herdenking van de Pauskeuze. Bengasi is de zetel van een uitgebreid bisdom. De Italiaansche miliciëns aan boord van ons schip zijn des morgens in gesloten formatie naar de kathedraal getrokken om er de pontificale Hoogmis bij te wonen en we trokken achter den stoet aan. Als we het groote, moderne, goed deels uit marmer opgetrokken kerkge bouw betreden, is het reeds compact bezet door burgers en militairen. In het middenschip staat een dubbel militair cordon opgesteld, waar tusschen door enkele oogenblikken later de bisschop van Bengasi, in vol ornaat, naar het altaar schrijdt, gevolgd door de assis- teerende geestelijkheid en de koorkna pen. Het is vóór het plechtige sanctis- simo, dat de trommels roffelen, de kla roenen schallen en de geweren worden gepresenteerd, zooals we dat in de eer ste regels beschreven. Militair gewapend vertoon in een kerk. zij het dan ook eerbetoon, doet je als Hollander vreemd aan, maar ja 's lands wijs, 's lands eer. Het Italiaan sche volk is in vele opzichten eenvou- dig-kinderlijk van aard en schittering boeit deze menschen, brengt ze in ex tase. Hun indrukken zijn sterk, maar vluchtig als gas. Het geloofsleven der Italianen is veelal oppervlakkig. Als we de kathedraal weer hebben verlaten, praat niemand je meer over den dienst, dien ze bijwoonden, maar ieder haast zich om den keizer te gaan geven, wat des keizers is. De gewapen de afdeelingen trekken terug naar hun kwartieren, de óverige militairen en de burgers spoeden zich naar het Corso en bevolken daar de terrassen van de café s. Het Corso is druk beplant met palmen, struiken en bloemperken, maar alles ziet er even verdroogd en ver schroeid uit. Regen is ook- in de streek van Bengasi, uitgezonderd de laatste najaarsmaanden, haast iets ongekends. De grond is er erbarmelijk schraal en alle water, dat meerdere malen daags rond de boomen en planten van het Corso wordt gespoten, verzinkt of ver dampt, terwijl men er bij staat. Men moet in deze stad bovendien uiterst zuinig met het water omgaan, want er staan slechts twee bronnen ter beschik king en die zijn allesbehalve rijk. Het aantal inwoners is moeilijk te schatten, want er is overbevolking als gevolg van de buitengewone omstan digheden. In het inlandsche gedeelte een opeenhoping van lage, platte, meest leemen woningen in bemuurde com plexen huizen ongeveer 25000 Ara bieren, in de Europeesche wijk, rond de haven gebouwd, wonen misschien 10000 Italianen en 3500 Joden. De<Ita liaansche bevolking is sterk toegeno men in verband met de kolonisatie van de kuststrook tusschen Bengasi en Der- na. Tot nog toe speelde Bengasi in economisch opzicht geen groote rol. De haven is na den wereldoorlog met ver scheidene kunstwerken verbeterd, maar ook nu kunnen slechts schepen met niet meer dan m- diepgang haar aan doen. De verbetering, waarvan een honderden meters lange, in de stroo ming verloopende strekdam het duur ste object was, heeft nochtans een kapi taalsuitgave van 50 millioen lires ge vorderd. In de Europeesche wijk treft-men machtige bouwwerken aan, marmeren winkelgalerijen, enkele groote hotels en ontspanningsgelegenheden; alles nieuw bouw ên luxueus van opzet. En toch is Bengasi een doode stad. Toen ik met hooge ambtenaren sprak over de on wezenlijke grootsche constructie van den nieuwbouw in de beide Lybische hoofdsteden, zeide men mij, dat deze niet enkel moest worden verklaard uit den wensch om een rijk aanzien te her geven aan het herwonnen oude Ro- meinsche imperium, maar ook uit prac- tische noodzaak. Tot kort geleden was het uiterst moeilijk om Italianen te ver lokken tot vestiging in de Lybische woestijn. Ook in de twee hoofdsteden ontbrak alles, wat op comfort geleek. Aan de uitgezonden ambtenaren moest een salaris worden verzekerd, dat drie maal zoo hoog was als voor hetzelfde werk in het moederland. Door luxe en comfort te scheppen, konden de hooge salarissen tot op 50 worden vermin derd. De gezelligste plaats in Bengasi leek me de tegen zonnestraling overdekte markt, waar het wemelt van inboorlin gen van verschillenden stam. Vooral de snapperige en druk gebarende neger vrouwen zijn aardige types. Ze houden van opschik, dragen ringen door ooren en neus, banden om het hoofd en fel- kleurige kettingen van kralen om hals, armen en beenen. Tevergeefs echter probeerde ik ze te kieken. Zoo stiekum kon ik mijn apparaat niet richten, of ik ontlokte een schel waarschuwend ge- krijsch, dat zich over heel de markt voortplantte, terwijl alle negerinnen het gelaat in haar halsdoek wegborgen. Ze schenen een groote vrees te hebben voor het mysterieuse, booze oog van elk fototoestel. (Wordt vervolgd). Het nieuwe melk-veevoeder van Calvé Delft. De melkproductie hangt in hooge mate af van de hoeveelheid eiwit, die de melkkoeien ontvangen. Daar er een tekort bestaat aan veekoeken, die normaal het eiwit in het rundveevoeder leveren, wordt het tekort thans aangevuld met kunstmatig eiwit, n.l. het voeder ureum. Thans wordt in genoemde fabriek het nieuwe veevoeder bereid en in de vorm van briketten afgeleverd. De veevoederbriketten op de loopende band. (Polygoon). dijk wordt in aansluiting gebracht aan de verbindingen tusschen den weg op dc kruin van den handijk en den toerit. Het plan tot den bouw van deze be langrijke overbrugging ligt ter ge meentesecretarie tot en met 21 Febr. a.s. ter inzage. Vrijdag 21 Febr. des namiddags 2 uur houdt een commissie uit Ged. Sta ten van Zuidholland ten stadhuize alhier zitting tot het aanhooren van eventueele bezwaren. ANDERE ZUIDERZEE-PLANNEN. Er waren voor de verdere droog legging van het IJsselmeer, zooals men weet, twee plannen. Het oudste. het plan-1910, afkomstig nog van ir. Lely, den geestelijken vader van dit grootsche waterstaatkundige werk, omvatte het maken van twee polders, één langs de Noord-Hollandsche kust en één langs 't Gooi en de Vcluwe. De beide polders zouden door een open water van elkaar gescheiden zijn. Naderhand is toen een project ont worpen, het plan-1925, om één groo- ten polder te maken met alleen een kanaal van het Buiten IJ naar het TJselmeer. Volgens dit plan zouden dus sluizen naar het IJselmeer ge- ARONNEERT U OP DIT BLAD is BESPARING

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2