PROVINCIAAL NIEUWS. Ijzerhandel BAZAR TELEFOON 72 "Juist OH.fraj19.eft Ingang TEGENOVER GILDENBOND Naast JAN VAN MIL. Ingang TEGENOVER HOTEL VERW1EL Naast DE GRUYTER H.DE BONT-van hulten HEERENKLEEDING NAAR MAAT Zaterdag 22 Februari 1941 No. 16 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad NIEUWE STOFFEN GEMEENTERAADSVERGADERING. Openbare vergadering, te houden op Donderdag, 27 Februari 1941, om 19 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: a. Van de Gedeputeerde Staten: 1. Goedgekeurd besluit van 30 Januari 1941 tot wijziging der gemeen te-begrooting 1940; 2. Toezending goedgekeurd raadsbesluit van 30 Decem ber 1940 tot heffing van precario-rechten; 1). 'Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten: Pro ces-verbaal van kasopncming bij den gemeente-ontvanger op 6 Februari 1941 c. Van den Directeur der R.K. Hoogere Burgerschool-A alhier: Verslag over 1940; d. Van den Directeur der Middel bare Handelsavondschool te Waalwijk: Verslag over 1940; 2. Verzoek van de Waalwijksche Sla- gersvereeniging om den Dinsdag middag als sluitingsmiddag aan te wijzen ingevolge de Winkelslui tingswet voor alle.vleeschwinkels. 3. Verlenging der huur van de wo ning Stationsstraat 10. 4. Wijziging der gemeen te-begroo ting 1941. Na sluiting der openbare vergade ring zal gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen aan Burge meester en Wethouders. JAARVERGADERING R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING De R. K. Middenstandsvereeniging hield Woensdagavond in Hotel „De Twee Kolommen" een algemeene Jaar vergadering. Na een openingswoord van den voor zitter, dén heer J. C. v. Eijckclenburg, werden de notulen der vorige verga dering goedgekeurd. De secretaris, de heer C. de Jong, bracht een zeer uitgebreid en keurig verzorgd jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: In het bestuur kwamen geen mu taties voor. Het ledenaantal bleef con stant en bedroeg aan het eind van het verslagjaar 104. Gaf het leden-aantal alzoo reden tot tevredenheid, ander zijds valt het te betreuren dat ver schillende leden op dit tijdstip een zoo verregaande contributie-achterstand hebben, dat eerlang tot royement moet worden overgegaan. In totaal werden 7 bestuursvergaderingen en twee al- gemeene jaarvergaderingen gehouden. De gang van zaken aan de R.K. Middelbare Handelsavondschool wordt als zeer bevredigend geschetst. Het record aantal leerlingen onderging dan ook vrijwel geen wijziging en bedroeg aan het eind van 1940 122. Samenvat tend wordt geconstateerd dat de school aan de gestelde verwachtingen beant woordde. Ten aanzien van de verrichte werk zaamheden in het afgeloopen jaar wordt o.m. gememoreerd: oprichting van een plaatselijk comité van actie tot steun aan door den oorlog getrol- fen middenstanders. In totaal kon daarvoor een bedrag van 234.85 beschikbaar gesteld worden. Voort gezet werden de pogingen om verla ging, resp. verbetering te krijgen van de bestaande gas-, water- en electrici- teitstarieven. Door de veranderde tijdsomstandigheden kon ook thans nog geen daadwerkelijk resultaat wor den bereikt. Dit jaarverslag werd onder dank zegging aan den secretaris goedge keurd. Het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer van Oss-van Buren geeft een kas-saldo aan van 153.461/2. Ook dit jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Een viertal, nieuwe leden werden aangenomen. De aftredende bestuurs leden, de heeren J. C. van Eijckelen- burg en A. Meijs, werden met nage noeg algemeene stemmen herkozen. De WelEerw. adviseur, kapelaan Gedden, sprak hierna een opwekkend woord om aan te sporen tot steun aan SANTOS. Wanneer ieder een vaste bijdrage toezegt, kan ook in deze om standigheden dit mooie werk worden voortgezet. Naar aanleiding van een daartoe gestelde vraag werd besloten binnen kort een vergadering te beleggen voor alle Waahvijksche winkeliers, om zoo te komen tot algemeene winkelslui ting op een middag in de week en 's avonds. DE BICO IN DE MARKTHALLEN. Nu dan de werkzaamheden zijn aan gevangen om de Bico, na verloop van tijd, in een nieuw pakje te kunnen steken en deze zaak daartoe voorloo- pig is ondergebracht in de Markt hallen, hebben wij daar eens een kijk je genomen. Men is al spoedig ge neigd om te denken dat zoo'n nood- winkel niet veel bijzonders kan zijn, maar dan komt men toch bedrogen uit. De Bico-Markthallen-winkel ïhag er werkelijk- zijn. Over de zeer lange ruimte, zij het weliswaar wat smal, is een keurige winkel gemaakt met overzichtelijke stellingen en uitstal kasten. De Bico is hier werkelijk heer en meester over iets aparts en origineels en van noodwinkel kan dan ook nau welijks sprake zijn. Integendeel, wij zijn de meening toegedaan, dat bij voorbeeld veel zakenmenschen uit de stad zich zoo'n galerij zouden wen- schen, omdat het origineele er van zeker niet zal nalaten kijkersen koopers te trekken. Wij kunnen de fa. Holtgrefe met deze „hulp" dan ook niet anders dan geluk wenschen. Het winkelen in deze zaak zal voor een ieder een genot zijn. De ijzerwinkel is gevestigd in 't pand naast den heer J. van Mil, tegen over de R.K. Werklieden vereeniging. Dit om te voorkomen dat men de ver keerde afdeeling zou binnenstappen. R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL A, MET 5-JARIGE CURSUS, TE WAALWIJK. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende verloren en gevonden voor werpen Gevonden: Gouden ring, zilveren rozenkrans, twee rijwiel-belastingmerken, wit kin derhand tasch je, hceren-horloge, twee boorden, zegelring. Verloren: Jongensdas, een paar glacé hand- schqenen, hoofddoek, portemonnaie met inhoud, dameshorloge, porte feuille met inhoud, een paar hand schoenen. „ROND EEN HALF MILLIOEN". De verloofde van Elsje, pleegdoch ter van de familie Woms, is één dei- genen die het half millioen, waar de heelc geschiedenis hier om draait, in haar bezit tracht te krijgen. Dit heeft al een alleraardigste complicatie tus- schen Elsje (Lien la Chapelle- de Jong) en haar verloofde (Wim Ves- scur) ten gevolge. Daarbij blijft het echter niet, want de geschiedenis zit vol andere dolle vermakelijkheden. Zoo is er de vrek (Cor de Wolf) met zijn dochter Nathalie (Emmie van Swoll), die steeds meer geld wil ver zamelen, maar daarin op een koste lijke manier wordt teleurgesteld» Gie- lcken de schapenboer (Pierre Balle- dux) is de mooiste figuur uit het ver haal. Gieleken heeft 40 jaar lang een ge heime liefde gehad voor Doka (Dora Hrtus). Gieleken is een vroolijke klant, een die hel leven van de zon-zijde be ziet, maar daarnaast de ernst ervan niet vergeet. Dit komt pas tot uiting als hij stilletjes Doka te hulp komt als haar zoon Winus (Jan van der Linden) blind wordt. Hoe deze redding gebracht wordt mogen wij niet verklappen. Dat is de pointe van deze bezienswaardige ge schiedenis, die Maandagavond in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeni- ging door de „Ver. Haagsche Spelers" vertoond wordt. NIEUWE SCHOENFABRIEK TE TREEBEEK. In Treebeek is een moderne schoen fabriek gebouwd voor de werkver schaffing voor invalide mijnwerkers, genoemd de W.I.M. Voornamelijk wor den in de fabriek mijnschoenen .ver vaardigd. Voorts worden ook allerlei artikelen vervaardigd voor gebruik in het mijnbedrijf. De gemiddelde wekc- lijksche productie bedraagt 700 paal schoenen. BIOSCOPEN. MUSIS SACRUM. De trouvvelooze Eckehart. Bovengenoemde film, die tot en met Zondag in Musis vertoond wordt, is een aaneenschakeling van zotte situa ties en dwaze verwikkelingen, slip pertjes van oude en jonge lieden, vol kostelijke vondsten en onverwachte gebeurtenissen. Het publiek te laten lachen, liefst daverend te laten lachen, is het eenig doel en de regisseur heelt geen middel onbeproefd gelaten om dat doel te hereiken. Natuurlijk komt het succes ook ditmaal toe aan de twee beroemde komieken, die het middelpunt van de handelingen vor men: Hans Moser en Theo Lingen. Beiden ziet men hier op hun best, vooral Theo Lingen. Kortom, het is een film die jong en oud zal doen schateren van het lachen en dus een carnavalsprogramma waardig is. Drie op de huwelijksreis. Maandag en Dinsdag draait „Drie op de huwelijksreis", waarin wij o.m. de bekende lachkomieken Paul Hör- biger en Theo Lingen zien optreden. Voorop kunnen wij zeggen dat zij in deze film hun naam en reputatie weer alle eer aandoen. De geschiedenis is nog al ingewikkeld, maar dan van een ingewikkeldheid die vermakelijk aan doet en die aller aandacht op 't doek gespannen houdt, om van deze koste lijke geschiedenis maar niets behoeven te missen. Alles te samen is het een film vol kostelijke en sappige humor, die ware lachsalvo's zal ontketenen. legenheid geeft haar ongeevenaarde talenten te ontplooien. Zij is voortdu rend amusant in haar spel en ook in de groote revuescènes, waarmede de film besluit, blijkt zij als zangeres en danse res volkomen tegen haar taak opgewas sen. Onze landgenoot Johan Heesters speelt hier een zeer goede rol, niet te uitbundig en toch voldoende doordron gen van een joi de vivre. De film wordt trouwens over alle li nies vlot en geestig gespeeld en is bo vendien rijk aan lichte muziek en re vuescènes met zang en dans, zoodat het een aanbevelenswaardige, zomersche rolprent is. „Haar Privé-secretaris". Hierin spelen de beroemde artisten Theo Lingen en Gustav Fröhlich de hoofdrollen. Dit alleen zegt al voldoen de. Het is een verrukkelijke comedie, met een rijkdom aan kluchtige verwik kelingen, die eikhar in zóó n tempo op volgen. dat het lachen niet van de lucht is. Wollen Mantel- en Japonsloffen. Zijden Imprimé's. Gestreepte zijden en geruite taftzijde voor Damesblouses Gebloemde Bemberg- zijde voor Lingerie en Wiegbekleeding. Effen Ctêpe de chine. Ruitestoffen voor Ds. en Kinderjaponnen. ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE LUXOR BIOSCOOP. „Hallo Janine". Een carnavalsprogram, dat klinkt als een klok en geopend wordt met boven- genoemden film, die de voortreffelijke actrice Marika Rökk andermaal de ge- PIET VAN ABEELEN ZEVENTIG JAAR. Gevierd en gevreesd muziek-directeur. Dinsdag vierde dc bekende Tilburg- sche musicus Piet van Abeelen zijn zevenstigsten verjaardag en hoewel ei geen officieele receptie was, kwam men van heinde en ver den krassen muziekdirecteur gelukwenschen. Piet van Abeelen is een naam met klank in de muziekwereld in het Zuiden. Se dert 1900 is hij de gevierde en ge vreesde directeur van tal van muziek gezelschappen. Gevierd door zijn man nen en gevreesd op concoursen, want waar Piet van Abeelen met zijn gezel schappen verscheen, daar legde hij ook beslag op den eersten prijs. Hij behaalde met zijn gezelschappen niet minder dan negentig eerste prij zen en slechts tweemaal moest hij met een tweeden prijs genoegen nemen. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 zer school waren hierbij aanwezig. Alle leerlingen boven 14 jaar hebben dit jaar deelgenomen aan de jaarlijksche leerlingenre traite, die gehouden is op 17, 18 en 19 Dec. voor de leerlingen van klassen IV en V in het klooster van de Eerw. Broeders en voor de leerlingen van klassen I. II en III in het kloos ter van de Eerw. Zusters. De oefeningen wer den geleid door twee Eerw. Paters Redempto risten. Leerlingen. Het aantal leerlingen, dat dit jaar voor den nieuwen cursus werd aangegeven, bedroeg 45. Er werden toegelaten: 35 leerlingen voor de le klas, 1 voor de 2e klas, 2 voor de 3e klas en 1 voor de 5e klas. Van de 35 nieuwe leerlingen voor de le klas waren 17 afkomstig van de zesde klas van een lagere school, 18 van de zevende klas. De leer ling voor de 2e klas kwam van de 2e klas van een Lyceum. De 2 leerlingen voor de 3e klas hadden een mulo-opleiding gehad en waren in het bezit van een Mulo-diploma A, met gedeel telijke wiskundige opleiding. Zij werden vóór de toelating aan een examen onderworpeh. De leerling, die, na examen, voorwaardelijk tot de 5e klas werd toegelaten, had de vierjarige cur sus van het Instituut Ruwenberg te St. Michiels gestel afgemaakt, was in het bezit van.enkele practijk-diploma's en had bovendien een speciale voorbereiding genoten. Tusschentijds werd 1 leerling aangenomen voor de 2e klas. afkomstig van de 2e klas van een gymnasium en 1 voor de le klas afkomstig van de le klas van een gymnasium. 21 Leerlingen hebben in den loop van het jaar de school verlaten: 12 wegens onvoldoende stu die-resultaten, 4 wegens beëindiging van de stu die na de 3e klas H.B.S., 4 gingen over naar een H.B.S. B en 1 ging op een seminarie stu- Verslag over het kalenderjaar 1940. Hieraan ontleenen wij o.m.: Personeel. De heeren H. van Well en A. Engels, die in Augustus 1939 gemobiliseerd waren, werden resp. op 25 Mei en 7 Juni van hun militaire dienst ontheven en in hun functie hersteld. De heeren J. Geertman en Drs. P. Lemmens, plaats vervangers van den heer H. van Well, werden •op 25 Mei ontslagen, terwijl Mej. Dra. C. Dries- sen, plaatsvervangster van den heer A. Engels, op 10 Juni de le. 2e, 3e en 4e klas weer over deed aan den heer A. Engels, maar zelf de 5e klas behield tot het eindexamen was geëindigd. Op 31 Aug. 1940 werd aan den Zeereerw. heer A. van Lierop, Moderator van de school, eervol ontslag verleend wegens zijn benoeming tot leeraar aan het Doofstommen-Instituut te St. Michielsgestel. In zijn plaats werd per 1 Sept. als Moderator-Godsdienstleeraar benoemd de ZeerEerw. heer P. Lücker, oud-aalmoeze nier van het Nederlandsche leger. Op 12 Sept. heeft de Zeereerw. heer A. van Lierop officieel afscheid genomen van Bestuur, collega's en leerlingen, die hem hun dank be tuigden voor de vele diensten, welke de aftre dende Moderator zich had verworven door de ernstige opvatting van zijn verantwoordelijke taak en de sympathieke wijze, waarop hij steeds de belangen van de school en de leerlingen be hartigde. Ook de Studentenclub Ad Rem heeft veel aan hem te danken. Verschillende stoffe lijke blijken van waardeering werden den Zeer eerw. heer van Lierop dan ook aangeboden. Onderwijs. Het onderwijs werd volgens het, in 1940 niet gewijzigde, leerplan gegeven. Bij het schriftelijk toelatingsexamen voor de eerste klas werd ge bruik gemaakt van de opgaven voor Neder landsche taal welke door 't Min. v. O. K. en W. aan de scholen, desgevraagd, werden toegezon den. Bijzondere moeilijkheden leverden de op gaven niet op. Gedrag en vlijt gaven geen aanleiding tot bij zondere opmerkingen. Op 1 April werd een Ouderavond gegeven, welke ingeleid werd door een algemeene be schouwing over het Middelbaar Onderwijs, van den Directeur. De Studentenclub Ad Rem voer de met groot succes het mysterie-spel Elkerlic op. Nagenoeg alle ouders van de leerlingen on- deeren. Het aantal leerlingen gedurende het kalender jaar 1940 vermeerderde met 8 en bedraagt per 31 Dec. 1940 135. De leerlingen waren als volgt over de ver schillende klassen verdeeld, op 31 Dcc. 1940: Klas I (A en B) 47; klas II 29: klas III 25: klas IV 19 en klas V 1 5, totaal 135. Van de 135 leerlingen waren 67 uit Waal wijk en 68 uit andere gemeenten, als volgt ver deeld: Kaatsheuvel 14, Raamsdonk 13. Drunen 10, Geertruidenberg 7, Waspik 4, Sprang-Ca- pelle 4, Vlijmen 4, Heusden 3, Eethen 3, Made 2, 's-Hertogenbosch 2, Wijk en Aalburg 1, Overasselt 1. Van de 135 leerlingen waren 122 katholiek en 13 protestant. Overgangsexamen. De uitslag van de overgangsexamens, welke in de eerste helft van Juli werden gehouden, was als volgt: van I naar II bevorderd 19 onvoorw.; 3 voorw.; afgewezen 14. van II naar III bevorderd 20 onvoorw.; af gewezen 5. van III naar IV bevorderd 20 onvoorw.; 5 voorw.; afgewezen 7. van IV naar V bevorderd 12 onvoorw.; 2 voorw.; afgewezen 1. Eindexamen. Het eindexamen werd afgenomen volgens het K. B. van 22 Dcc. 1937. Tot deskundigen wa ren door het Min. van O. K. en W. benoemd de heeren Mr. Th. R. J. Weijers te 's-Hertogen bosch, Dr. G. van Woesik te Nijmegen en Mr. A. F. H. C. Schrijvers te 's-Gravenhage. Het schriftelijk examen had plaats van 27 Mei t.m. 3 Juni, het mondeling examen van 19 t.m. 22 Juni. Schriftelijk examen werd afgelegd in de vak ken Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch en Handelswetenschappen. Alle 14 leerlingen hadden een voldoend cijfer voor Staatsinrich ting gedurende het jaar behaald en behoefden dus in dit vak geen examen af te leggen. Van de geslaagden kreeg 1 een betrekking op een handelskantoor; 2 werden volontair op een gemeente-secretarie, 1 studeert verder aan de Kath. Econ. Hoogeschool te Tilburg, 1 aan de Rijksvakschool voor de Schoen- en Lederindus trie te Waalwijk, 1 aan een een particulier Handelsinstituut te Breda, 1 aan de Middelbare Textielschool te Tilburg, 1 ging voor notaris studeeren, 1 werd geplaatst op een chemische fabriek, 1 ging in de houthandel en 2 hebben nog geen betrekking. De 2 niet-geslaagde candidaten kwamen niet meer op school terug, 1 er van werd op een kantoor van een schoenfabriek geplaatst en de andere op een kantoor van een steenfabriek. Een "AKKERTJE" zal zorgen, dat de pijn direct verdwijnt. Neem er zoo noodig, voor't naar bed gaan nog een en Ge kunt er zeker van zijn vannacht rustig te slapen. Maar... laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, nóch in hun bij zondere samenstelling, nóch /in hun doeltreffende werking. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou TT Waalwljk's grootste modemagazijn

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5