BINNENLAND Afroom y leipo"*! WmM/A fis ABDl ROOP BUITENLAND Die Hoest bedreigt Uw. Kind Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop NëDjCjivju*ii.vd vociii Z#ii_.jtiZ,ELF. Oproep tot de boeren. Het Nederiandsch Agrarisch Front heen een grooiscneepscn acne inge zet, waarmj de hoeren worden aange- inoeaigü in la41 een zoo groot moge- lijKe proauctie, in de eerste piauis voor liet eigen volk, te leveren. Nu de invoer van overzee, zooals wij dien voor den oorlog kenden, is atgesloten, moet, aldus het N.A.F., alles in het werK woruen gesteld om met eigen middelen in de behoeften van de Nederlandsche bevolking te voorzien. Het streven is er op gericht, de boeren tot het besef te brengen, dat het hun sociale taak is,, alle krach ten voor een zoo groot mogelijke pro ductie in te spannen. Onder hel motto „Nederland voedt zichzelf" wil men dit jaar een produc tieslag leveren, waarbij „slag" moet woruen opgevat als „strijd 111 de be- leeKeius van een eensgezind streven 0111 door gelijk gericnte inspanning van alle kracnien een overwinning te beuaien, zoodat bewezen kan woruen, dat iNederland voor zijn voedselvoor ziening ten allen tijde voldoende bron nen en productiemiddelen bezit. Het programma van dezen produc tie-slag 1941 wordt als volgt zeer in het kort weergegeven: 1. bebouwen van allen daarvoor geschikten' grond met broodgraan en aardappelen; 2. de grootst mogelijke zorg voor de weiden: tijdig en voldoende be mesten, regelmatig en vaak ontwei den, tijdig hooien, ensilage; 3. zoo hoog mogelijk opvoeren van den verbouw van stoppelgewassen; 4. uiterste zorg voor teelt, voe ding en verpleging van onze land- bouw-huisdieren, ten einde de pro ductie van dierlijke eiwitten en vet ten zoo hoog mogelijk op te voeren. Leider van t Agrarisch Pront, spe ciaal voor de actie „Nederland voedt zien zeil" in Noordbrahant, is burge meester Jansen uit Hoeven, die dit voor 1941 heeft aanvaard. PROPAGANDA-ACTlES VOOR DE KOMENDE VV.H.N.-COLLECTE. het a.in.p. meldt: z.uoais reeus is gemeld, zullen de speiujes voor ue komende collecte voor oe vviniernuip iNeueriand scneeps- modeiien voorstellen, en in veroanu hiermede zijn de volgende propagan- da-acnes georganiseerd. In overleg met den secretaris-gene raal van binneniandsche zaken en den secretaris-generaal van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, is besloten aan alle burgemeesters het verzoek te richten, op de scholen een les te laten houden over de Neder landsche scheepvaart, zoowel wat de historische ontwikkeling betreft, als ook de beteekenis, die de scheepvaart nog steeds voor Nederland heeft. Met de directeuren van het Mari tiem Museum te Rotterdam en het Scheepvaartmuseum te Amsterdam is overeengekomen, dat rondleidingen zullen plaats vinden voor de school gaande jeugd. Ook voor belangstellenden, die iets meer van de oude scheepsmodellen wellen weten, is een bezoek aan beide musea aan te bevelen, daar deze sche pen hier in vitrines zijn tentoonge steld. Zeevaartscholen in verscheidene plaatsen van ons land zullen hun me dewerking verleenen. Tc Amsterdam zal men een opgetuigd kaperschip kunnen bewonderen, dat gedurende de beide collecte-dagen op een wagen door de stad zal trekken. Met de directie van de firma Gerzon werd overeengekomen, in haar 13 fi lialen in Nederland een speciale eta lage voor de W.H.N. in te richten, waarin de scheepsmodellen vergroot worden opgesteld. Ook zullen verschillende meubel zaken in hun etalages oude scheeps modellen opstellen. INKRIMPING VARKENSSTAPEL. Halveering van hoeveelheid merken na 2 Juli. De veevoederpositie maakt 't nood zakelijk, dat de varkensstapel aan zienlijk moet worden ingekrompen. Daartoe zal het aantal in 1941 aan te brengen biggen merken worden ver minderd. Het ligt in de bedoeling, alle biggen, welke vóór 1 Juli worden ge boren en waarvan de aangifte ter mer king wordt gedaan vóór 2 Juli a.s., voorzoover de toekenningen voor 1941 hiervoor nog ruimte laten, te merken. De daarna nog niet verbruikte hoe veelheid biggenmerken zal tot 50 pet. worden verlaagd. Enkele uitzonderin gen zullen worden toegestaan voor houders van fokmateriaal van hooge waarde, terwijl de z.g. garantietoomen zullen worden gemerkt tot een ma ximum van 10 stuks. Voor alle varkens boven 60 kg., uit gezonderd fokzeugen, welke op de be- PHILIPS LAMPEN in een omcieeie publicatie zijn de oijzoiiueiiieuen, waaraan de oetroKKeii v ui ivciiMiouuers dienen te voiuoen, vermeld. DE VERPLICHTE LEVERING VAN' VEE. Naar wij vernemen zal de bestaande regeling uetreiiende de verpncnting van levering van vee, welKe per 1 Maart eindigt, bij officieel besluit worden bekend gemaakt. Dezelfde per centages, welke voor de verschillende groepen van veehouders waren voor- gesenreven, zullen worden gehand- liaald voor den tijd van drie maanden. Zooals men heeft kunnen zien, heeft ile regeling, welke van overheidswege eenige maanden geleden is getroffen, om aan de moeilijkheden der vleesch- distributie het hoofd te bieden, tot een bevredigend resultaat geleid. Ie der kan nu weer op geregelde tijden vleesch krijgen en van een run op de winkels is geen sprake meer. Dat ook de overheid zelf deze regeling afdoen de achtte, kan men besluiten uit de verlenging, waartoe nu het besluit is gevallen. VLEESCH OP RON 05. I)e vleeschbonnen 03 en 04 zullen niet worden aangewezen. De secretaris-generaal van land bouw en visscherij maakt het volgen de bekend: Gedurende het tijdvak van Donder dag 27 dezer tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft elk der vier met „05 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „05 worst vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op liet koopen van een rantsoen vleeschwa ren. De bonnen, welke op 9 Maart a.s. nog niet gebruikt/ zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 12 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverarti kelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. In verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „03" en „04" genummerde bonnen niet meer zullen worden aan gewezen voor het koopen van vleesch, zoodat deze bonnen vernietigd kun nen worden. DE RADIOBELASTING. Een nieuwe regeling voor de aange slotenen bij de radio-distributie. Over de eerste drie maanden van dit jaar dienen de aangeslotenen bij de radiodistributie hun luisterbijdra ge op dezelfde wijze te betalen als de andere radio-luisteraars: door het plakken van radio-zegels of door stor ting of overschrijving op gironummer 400200. Daarna wordt echter voor de distri butie-luisteraars een nieuwe regeling van kracht. Zij behoeven voor de ver dere termijnen niet meer zelf voor de betaling der luisterbijdrage te zorgen, doch deze wordt door de distributie- centrale, waarbij zij zijn aangesloten, tegelijk met de kosten van het distri butie-abonnement bij vooruitbetaling bij hen geïnd. De week-abonnee's be talen met ingang van de week, welke met 16 Maart begint O.HVfc meer, de maand-abonnee's met ingang van 1 April U.75 meer. Voor hen, die door middel van de giro reeds over een langeren termijn dan drie maanden hebben betaald, be gint de inning der luisterbijdragen natuurlijk evenredig later. Hiervoor is echter noodig, dat de desbetreffende, onder overlegging van de giro-strook, daarvan aan de distributie-centrale, waarop hij is aangesloten, kennis geeft. RELIGIEUZEN EN LEEKEN. Verhoudingen by het Katholiek lager onderwijs. De jongste financieele maatregelen ten overstaan van de salarieering der religieuze leerkrachten bij het lager onderwijs hebben allerlei geruchten doen ontstaan over den omvang van het religieuze element in ons katholiek bijzonder onderwijs. Er zijn in dezen tijd al zooveel on controleerbare geruchten in omloop, dat het goed is als we althans een enkel tot de juiste verhoudingen kun nen terugbrengen, aldus het Dagbl. van Nrd.-Brab. I it het statistisch materiaal in het „Jaarboek van het onderwijs en de opvoeding der R.K. Jeugd in Neder land, Suriname en Curacao 1940", uit gave van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, 's-Gra- venhage, blijkt, dat bij het afsluiten van dit hoek het R.K. Bijzonder alge meen vormend lager onderwijs (daar onder begrepen het U.L.O.) in totaal 14430 leerkrachten telde. Daarvan waren 4119 kloosterlingen en 10311 leeken. Van deze kloosterlingen waren 1228 mannen en 2891 vrouwen. Verdeeld over de Bisdommen krij- we hieromtrent de volgende cijfers: Bisdom Breda: Totaal 1285 leer krachten, waarvan 419 kloosterlingen en 866 leeken. Van deze 419 kloosterlingen behoo- ren er 140 tot een mannelijke, 279 tot een vrouwelijke kloostercongregatie. Aartsbisdom Utrecht: Totaal 2842 leerkrachten, waarvan 622 klooster lingen en 2220 leeken. Van deze 622 kloosterlingen behoorden er 163 tot een mannelijke en 459 tot een vrouwe lijke kloostercongregatie. Bisdom Haarlem: Totaal 3921 leer krachten, waarvan 1058 kloosterlingen en 2863 leeken. Van deze 1058 kloos terlingen behoorden er 273 tot een mannelijke en 785 tot een vrouwelijke kloostercongregatie. Bisdom 's-HertogenboschTotaal 3756 leerkrachten, waarvan 1400 kloos terlingen en 2356 leeken. Van deze 1400 kloosterlingen behoorden er 512 tol een mannelijke en 888 tot een vrouwelijke kloostercongregatie. Bisdom Roermond: Totaal 2626 leerkrachten, waarvan 620 klooster lingen en 2006 leeken. Van de 620 kloosterlingen behoorden er 140 tot een mannelijke en 480 tot een vrouwe lijke kloostercongregatie. Men heeft getracht de suggestie te wekken alsof de religieuzen het bij het katholiek bijzonder lager onder wijs maar voor hel zeggen hadden en alsof zij het grootste deel van de plaatsen hadden bezet. De bovenstaan de cijfers bewijzen toch wel iets an ders. In heel Nederland 4119 religieuse onderwijskrachten, tegenover 10311 leeken bij het katholiek lager onder wijs. In een zoo goed als geheel katho lieke provincie als Limburg 620 kloos terlingen tegenover 2006 Iceken-leer- krachten. En wil men de cijfers nog verder splitsen, dan staan 140 broe ders naast 1110 leeken-onderwijzers. Met deze cijfers voor oogen kan men toch moeilijk spreken van een „veroveren van de markt", aldus ge noemd blad. 250.000 kon worden voldaan, dat ook de uitkeering zelve niet tot de ge- wenschte hoogte kon worden opge voerd. Dat is niet alleen teleurstellennd, doch nog meer beschamend, wanneer men aanneemt, dat ook onder de hui dige omstandigheden het Nederland sche volk toch nog best in staat is de behoeftige landgenooten bij te staan. Dat dit niet te sterk is uitgedrukt, moge blijken uit het feit, dat Winter hulp Nederland de haar opgedragen laak zou kunnen volbrengen, wanneer het nict-noodlijdende deel van het Ne derlandsche volk per gezin en per maand gemiddeld 1 gulden zou bij dragen. Er dient meer te worden gegeven. Tot dusver hebben de Nederlanders bij lange na niet in die verhouding ge schonken en helaas moet worden ge constateerd, dat vele Nederlanders zich nog geen voldoende offer hebben getroost voor hun behoeftige landge nooten. Hier schaadt de Nederlander zijn volk, dat hij beweert lief te heb ben. MEDEDEELING AAN POLITIEKE PARTIJEN. In verband met een daartoe strek kend verzoek van de Duitsche over heid, gericht tot alle politieke partijen in het geheele land, om zich tot nader order te onthouden van iedere poli tieke demonstratie en propaganda, zullen vanaf heden geen vergaderin gen, in welken vorm ook, worden be legd en zal men zich onthouden van iedere propaganda naar buiten, met inbegrip van de colportage, het toonen van raambiljetten en dergelijke. Ook het dragen van insignes in het open baar is tot nader order verboden. BEKENDMAKING. Het A.N.P. meldt: De höhere S.S.- und Polizeiführer maakt in overeenstemming met den bevelhebber in den Luftgau Holland bekend Ten eerste: het is verboden aan werknemers, die op 25 of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, over de dagen,- waarop werd gestaakt, loon uil te be talen. Ten tweede: werkgevers, die dit be vel overtreden, zullen gestraft worden. Ten derde: het is geoorloofd arbei ders, die op 25 of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, te ontslaan. INCIDENTEN TE AMSTERDAM. AKKER 'S v~eSistèxJcte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. reikt zal hierbij een andere regeling gelden dan tot dusver. Deze regeling zal nog nader bekend gemaakt worden. Officieel wordt gemeld In de stad Amsterdam ontstonden eergisteren en ook gisteren naar aan leiding van politiemaatregelen, welke de opsporing van de daders van den nachtelijken overval op een politie patrouille en van de leden van een Joodsche geheime organisatie ten doel hadden, botsingen met oproerige ele menten. Bij het herstellen van de orde vielen aan de zijde van de rustverstoorders zes dooden en een aantal zwaar- en lichtgewonden. Een vrij groot aantal personen, die deze ordeverstoringen uitlokten of er aan deelnamen, werd door de politie gearresteerd. DE DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL PRODUCTEN. Geen uitgifte van speciale ver gunningen tot 17 Maart. DE NOG KOMENDE COLLECTEN VOOR WINTERHULP NEDERLAND. Nog vier collecten. Er resten nog vier collecten en wel voor het geheele land: heden (Vrijdag en Zaterdag) een huis- en straatcol- lccte, van 17 tot 22 Maart een huis- Iijstencollecte, van 15 tot 19 April eveneens een huis-lij stencollecte en ten slotte op 2 en 3 Mei een huis- en straatcollecte. Alleen voor Amsterdam zijn de termijnen voor de lij stencol lec- tc ruimer genomen in verband met de uitgestrektheid der stad en mede met het oog op het aantal beschikbare col lectanten. De hoop mag worden uitgesproken, dat de opbrengst dezer collecten het werk van Winterhulp Nederland zal bekronen, want uit een ingesteld on derzoek is reeds gebleken, dat de men- schen, die steun aanvragen, dien steun den geheelen .winter absoluut noodig hebben. Dat wil zeggen, dat, waar over de eerste drie maanden een be drag van 3 millioen is verdeeld, de komende maanden ten minste een even groot bedrag moeten opbrengen. Van de reeds verdeelde 3 millioen gulden konden ongeveer 1 millioen persoons- uitkeeringen worden gedaan, waarbij een deel der ondersteunden slechts eenmaal een uitkeering ontving en een ander gedeelte enkele malen. Zonder dat de juiste gegevens nog beschik baar zijn, kan gevoeglijk worden aan genomen, dat van de ongeveer 700.000 gezinsaanvragen slechts aan 200 k De uitgifte van speciale vergun ningen voor textielproducten is van 17 Februari tot 17 Maart stopgezet. Naar wij van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten ver nemen, is deze maatregel getroffen in verband met de drukte die er op het oogenblik heerscht bij dat bureau met het afhandelen van reeds ingediende aanvragen. Wanneer na 17 Maart weer speciale vergunningen worden uitge- TORPEDOJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT DOOR MOTORTORPEDOBOOT. Een duikboot meldt het tot zinken brengen van een vijandelijk bewapend koopvaardijschip van ongeveer 8000 B.R.T. Een andere duikboot heeft een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken gebracht en daarbij eenige gevangenen gemaakt. In het zeegebied ten Zuidoosten van Engeland heeft een motortorpedoboot een Britschen torpedojager tot zinken gebracht. Aan de Libysche kust ten Zuidoosten van Agedabia kwam het in den ochtend van den 24en Februari tot een treffen tusschen een Duitsche en een Engelsche gemotoriseerde verkenningspatrouille. Een aantal Engelsche auto's, waaron der verscheidene verkenningspantser wagens, werd vernield, terwijl eenige gevangenen werden gemaakt. Aan Duitsche zijde ontstonden geen verlie zen. In de namiddaguren van den 24sten Februari hebben Duitsche gevechts vliegtuigen twee groote koopvaardij schepen in een haven van Cyrenaica in brand geworpen en bomtreffers ge plaatst op de havenwerken. Duitsche jachtvliegers hebben boven het eiland Malta een vliegtuig van het type Hurricane neergehaald. In den afgeloopen nacht hebben zwakke formaties gévechtsvliegers aan vallen ondernomen op strategische doe len en havenwerken te Hull, Harwich en Great Yarmouth, op vliegvelden in Oost-Engeland, alsmede wapenfabrie ken te Ipswich en Norwich. DUITSCH KORPS IN ACTIE IN N.-AFRIKA. Eerste treffen met de Britten. In Noord-Afrika zijn in den ochtend van den 24sten Februari afdeelingen van het Duitsche korps in Afrika ten Z.O. van Agedabia voor de eerste maal met den vijand in contact gekomen. In den loop van het treffen met Engelsche pantsereenheden werden verscheidene auto's en pantserwagens van den vij and vernield. Er werden eenige gevan genen gemaakt. Er zijn geen verliezen aan Duitsche zijde. Vliegtuigen van het Duitsche vlie gerkorps hebben voor anker liggende schepen, havenwerken, alsmede mili taire inrichtingen van een vijandelijk De pers heeft met een vertegenwoordiger van Winterhui]) Nederland een tocht door Den Haag gemaakt, waarhij de hooge nood van onze landgenoo ten in oogenschouw werd genomen. Waar vijf personen moeten slapen. (Polygoon) De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: Ui.jvcu aanwezig Zijll eil waaivuoi jjeCij iiuioaiaeuiiii^avcijjuiiuuig is Uigegeven niuel ecu cumiaci niet ue iMucnaiiu- sci ie >cenouuciij c.enu'aie Woruen aangegciml. Uti vai'Kelis zuneii op liet in uit eoiiuuci oepaaiue iijusup, op een gcVviciu vuil 1UU Kg. levenu, moe ten \voiueii geieverd. Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bij haar Jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook ..'s-Werelds beste Hoestsiroop" is: SEHPVLU Eenige der 20 kruiden

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2