SPORT UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING GEMENGD NIEUWS Couranten-reclame NIET TE VERVANGEN. KAATSHEUVEL veel gelezen plaatselijk' en streekblad is vooral in een vlootsteunpunt in Cyrenaica met succes aangevallen. Twee schepen van rond 8000 brt. werden getroffen en zwaar beschadigd. Er werden hevige ontplof fingen en branden in de haven waarge nomen. DUITSCHE HOUDING TEGEN OVER BULGARIJE. Van welingelichte zijde wordt ge meld: Bulgarije is een met Duitschland '-nauw bevriende staat. Duitschland zou nooit iets ondernemen, wat deze vriendschap zou kunnen verstoren. Met deze verklaring werd heden in de Wilhelmstrasse een standpunt inge nomen tegenover de door de vijandelij ke propaganda uitgestrooide geruchten over een beweerde Duitsche penetratfe in Bulgarije. Deze berichten hebben al leen ten doel de Duitsche betrekkingen met Bulgarije te verstoren. Tevens wer den heden in de Wilhelmstrasse de bui- tenlandsche geruchten over een be weerden Duitschen intocht in de Bul- gaarsche Dobroedsja weerlegd met de verklaring, dat er van een intocht van troepen in Bulgaarsch gebied geen sprake kan zijn. KONINGIN-MOEDER EN KONINGSKINDEREN VAN ENGELAND NAAR AMERIKA. Uit zeer goede bron wordt de reden vernomen, waarom Halifax' reis naar Amerika in het diepste geheim gemaakt werd. Aan boord van hetzelfde schip bevonden zich n.l. ook de koningin moeder met haar kleinkinderen en de Britsche kroonschat. CANADA EN VICHY. Volgens een persagentschapsbericht. uit Ottawa heeft de premier, Macken zie King, in het parlement medege deeld, dat Londen goedgevonden heeft, dat Canada de diplomatieke betrekkin gen met Vichy blijft onderhouden, of schoon Engeland ze afgebroken heeft. DE SOVJET-BEGROOTING. 70.9 milliard voor leger en vloot. Op de begrooting der Sovjet-Unie voor 1941 wordt in totaal 70.9 milliard roebel voorzien voor het leger en de marine. De stijging der militaire uitga ven bedraagt tegenover vorig jaar 13 milliard roebel, d.w.z. ongeveer 25 Vergeleken met 1939 bedraagt de stij ging 30 milliard of 75 Bij de motiveering van deze aanzien lijke verhooging der bewapeningsuit gaven wees de volkscommissaris voor de financiëën, Sweref, tijdens de giste ren gehouden plenaire zitting van den Oppersten Sovjet in het Kremlin op den huidigen internationalen toestand. De Sovjet-Unie, zoo zeide hij, zal wel is waar, dank zij haar vredespolitiek, niet deelnemen aan den buiten haar grenzen woedenden oorlog, maar ook voor haar bestaat de noodzakelijkheid haar strijd krachten voortdurend te versterken ter waarborging van haar zelfstandige en onafhankelijke politiek, die de belangen van het Sovjet-volk dient. Terwijl in 1940, zoo zeide Sweref verder, het geheele staatsbudget der Sovjet-Unie 182,6 milliard roebel be liep, zal de begrooting voor 1941 in to taal 216,2 milliard roebel op de debet zijde vertoonen en 215,4 milliard roebel op de creditzijde. Deze verhooging van 21 is veroorzaakt door het vérstrek kende program tot ontwikkeling van de economie, in het bijzonder voor de pro ductiestijging in de Sovjet-industrie. GODSDIENSTONDERWIJS IN FRANKRIJK. Krachtens een Woensdag afgekon digde wet is in de openbare en parti culiere scholen in Frankrijk het gods dienstonderwijs weer als verplicht leer vak ingevoerd. EX-KONING ALFONSO ACHTERUITGAAND. I)e voortdurende achteruitgang in den toestand van den Spaanschen ex- koning Altonso, welke in de laatste 24 uur is ingetreden, en de herhaalde hartaanvallen hebben, naar vernomen wordt, tot diepe uitputting van den patiënt geleid. Woensdag mocht de ex- koning geen bezoek meer ontvangen. Een reliquie uit de kathedraal van Sarragossa, waaraan wonderdadige werking wordt toegeschreven, zal, al dus meldt United Press uit Barcelona, naar het ziekbed van ex-koning Al fonso worden overgebracht. Woens dag kwam de reliquie te Barcelona aan, waarop het door graaf Eguia per vliegtuig naar Rome werd gebracht. Beter dan een hoop zakdoeken Postgiro no's van de „Winterhulp Nederland" Winterhulp «Nederlander, den Haag, No. 5553. Als bank der «Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N. V. Amster dam No. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. N. V. B. Programma voor morgen: Afdeeling IV. Eerste klasse. NAC Willem II. NOADPSV. Li m hu rgi aBW. EindhovenJuliana. HelmondRoermond. Tweedte klasse C. WilhelminaNevelo. SVD—Picus. ZwaluwHelmondia. ESVKolping. De Valk—WSC. SchfjndelBrabant ia. TOP—RKTVV. Derde klasse I. BaardwijkGudok. Oi s t e r w ij kR W B R K CZa 11 bom m e I Derde klasse K. DNL—DESK. BoeimeerRoode Ster. DongenBreda. EKC—SCO. WVO—RAC. Vierde klasse I. WSC 2Sporters. DESK 2RKG 2. Eerste klas. Het kleine kansje, dat NAC nog op de bovenste plaats heeft, zal zij stellig met alle kracht willen handhaven en in dat geval heeft Willem II maar weinig kans om haar bezoek aan Breda tot een goed einde te brengen. De andere Tilburgsche club NOAD, zal er ongetwijfeld een eer in stellen de toekomstige kampioenen een hak te zetten, maar naar onze meening zal dat haar niet makkelijk vallen. Lim- burgia heeft den laatsten tijd verrassend goede dingen laten zien en dientengevol ge verwachten wij, dat BW in Limburg bij deze gastheeren een nederlaag tege moet gaat. Het zal Eindhoven op eigen terrein tegen Juliana ook niet glad zit ten en een puntenverdeeling is daarom in het geheel niet onmogelijk. In den wedstrijd HelmondRoermond, heeft de thuisclub stellig de beste kansen. De vraag is maar of zij die ook waar zal ne men. Tweede klasse C. Wilhelmina heeft aan Nevelo het be kende zachte eitje, mits de Bosschenaren zich niet laten verrassen. Picus maakt de reis naar SVD en zal tegen deze stugge ploeg zeker op haar tellen moeten pas sen, maar dat is de geelbaadjes wel toe vertrouwd. Kans op een klein succesje heeft Zwaluw wel tegen Helmondia, te meer daar de wedstrijd op Gansoyen ge speeld wordt en de Helmondcnaren er den laatsten tijd wat uit blijken te zijn. ESV kan tegen Kolping al wel bij voor baat haar zooveelste nederlaag hoeken Ook WSC zal het, in Valkenswaard, uiterst lastig krijgen. Misschien is deze opgave voor de Zwarten wel té zwaar, maar met een enthousiasme spelend als tegen SVD is alles mogelijk en met een gelijk spel zouden wij al zeer tevreden zijn. Schijndel heeft krachtens de laatste uitslagen, haar slechte beurten definitief afgelegd en in dat geval mag zelfs Bra- bantia wel op de Schijndelsche jongens passen. Tenslotte zal TOP met RKTVV wel raad weten. Derde klasse I. Een der laagstgeplaatsten Gudok, komt morgen bij Baardwijk op bezoek. De geel zwarten kunnen een punten-aanvulling goed gebruiken en zullen van deze gele genheid dan ook gaarne gebruik maken om haar netelige positie wat te verbete ren. RWB wacht de moeilijke opgave om Oisterwijk in eigen huis partij te gaan ge ven. De gasten zijn in eigen omgeving moeilijk te verslaan en de RWB'ers zul len daarom morgen hun beste beentje voor moeten zetten, willen zij succes he reiken. RKC zal het tegen Zalthommel niet bijster moeilijk hebben en haar doel- gemiddelde stellig wel wat verbeteren. Derde klasse K. Het zal wel met verdeelde gevoelens zijn dat DESK morgen de reis naar DNL gaal maken, want de Leeuwen zijn nog steeds een der serieuste candidaten naar den titel en zullen niet nalaten DESK een kool te stoven, wanneer zij daartoe kans zien. Daarom is oppassen de boodschap Sportparkers. Boeimeer is tegen Roode Ster goed voor een overwinning. Don gen snoept het bezoekende Breda beide puntjes af, terwfjl EKC den thuiswed strijd tegen SCO onvermijdelijk verliest. WVO zal zich na feilen strijd met klein verschil de meerdere toonen van RAC. Vierde klasse I. De WSC-reserves hebben het genoegen van een thuiswedstrijd tegen Sporters. Zij zullen zich zeer in moeten spannen, willen zij dezen wedstrijd tot een goed einde brengen, want de Sporters zijn lang niet mis en hebben zeker evenveel zin in de puntjes als haar tegenstander. RKC 2 maakt de reis naar de DESK-re- serves. Naar onze meening zijn beide ploegen aan elkaar gewaagd, zoodat de uitslag een gelijk spel niet ver zal ontloo- pcn. Geslaagd. Voor de R.K. Ver. tot Bevordering van Industrie en Huishoudonderwijs St. Anna slaagden voor het diploma Cos- tumière de jongedames: C. Kroot, J. Hamers, M. den Teuling, T. Steen bergen en M. Aussems; voor het diplo ma Lingerie: J. v. Wezel, L. Sips, T. Hamers, M. Rombouts, T. Smits, N. Schoenmakers, T. Morval, G. Nannes en M. van Gestel. De geslaagden ontvingen hun oplei ding van de Eerw. Zuster Asteria van het klooster Bethlehem, alhier. Goed voorgaan, doet goed volgen. Na den aankoop van een perceel grond aan het te vormen plein in het uitbreidingsplan van Kaatsheuvel door den heer H. v. d. Heuvel, waarop in- tusschen de woningen reeds zoo goed als klaar zijn gekomen, zijn nog een tweetal perceelen bestemd tot woning bouw bij het gem. bestuur aangekocht, n.l. een stuk grond voor drie woningen door den heer J. v. d. Wee en een voor vier woningen door de firma Steenber gen. Daarnaast is een perceel beschik baar gebleven voor het bouwen van een ambtswoning voor de chef van Politie, zoodat van een goed begin ge sproken kan worden, dat ongetwijfeld nog meer navolging zal vinden, zeker nu er zoo veel vraag en zoo weinig aanbod van woningen is. Gekozen. Op de laatste algemeene vergadering van het hoofdbestuur van de Dioc. R.K. Gymnastiekbond is tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer J. Mus ters. die in de laatst gehouden bestuurs vergadering van K.G.V. als diens voorzitter werd benoemd. Werkloosheid. Bij hit plaatselijk agentschap van de arbeidsbemiddeling en werkloosheid stonden deze week als geheel of ge deeltelijk werkloos ingeschreven 29 personen, waarvan er 1 in de steunre geling was opgenomen. ST. JOACHIMSMOER. Boerinnenbond St. Anna. Deze vereeniging hield Woensdag middag haar eerste jaarvergadering bij M. Maas. De opkomst was matig, toen de presidente haar openingswoord uit sprak en de aanwezigen, in 't bijzonder het bestuur van den Boerenbond en den spreker verwelkomde. Secretaresse en penningmeesteresse brachten verslag uit over 't afgeloopen vereenigings- jaar, waaruit bleek dat de nieuwe ver eeniging een kerngezond leven bezit. Voor een parochie met uitsluitend land bouwers is een Boerinnenbond wel een der nuttigste vereenigingen, wat velen hier toonen te begrijpen. Het ledental nadert de 100, de grootste organisatie welke deze parochie bezit. Met vol doening werd de goed geslaagde feest- vecgadering van 8 December vermeld. De penningmeesteresse sloot de kas af met een batig saldo van pl.m. 13 en dat ondanks de vele uitgaven aan op richting en feestvergadering verbon den. Van de huishoudelijke onderwer pen zijn vermeldenswaardig een.cursus in 't bereiden van kaas, waarvoor de leden zich tijdig kunnen opgeven en de verkiezing van een secretaresse. Met overgroote meerderheid werd hiervoor herkozen mej. W. Cleijn, die bewezen heeft de aangewezen persoon te zijn voor deze functie. Dan gaf de presi dente het woord aan den spreker voor deze bijeenkomst den heer Ganzenboom uit Nijmegen. Op aangename wijze on derhield deze de aanwezigen met zijn interessant onderwerp: Levensvreugde. Tot slot sprak de Zeereerw. Adviseur een opwekkend woord tot de leden, waarna de presidente dank bracht voor 't gesprokene en op de gebruikelijke wijze sloot. Schooltijden. Vanaf 1 Maart hebben de schooltij den weer op de gewone uren plaats, van 9—12 en van 1 y22>]/2 uur. De dagelijksche kerkdienst vangt aan om BOEKENWEEK. Er is misschien geen enkele uitvin ding van zooveel invloed geweest op de menschelijke beschaving als die van de boekdrukkunst. Het boek heeft velen geluk gebracht in het leven, daaraan richting en inhoud gevende; het hoek heeft ook niet wei nigen verdorven. Zonder het boek zou de wereld er niet zoo hebben uitge zien als thans; we weten zeer goed dat het niet alles winst was en is welke de uitvinding van de boekdrukkunst heeft opgeleverd, maar weten doen we het óók, dat we heel wat zouden mis- .sen in onzen levenstuin, als we daar in de rijpe vruchten van het mensche- lijk vernuft der menschelijke fantasie en opmerkingsgave niet als heerlijke rijpe vruchten zouden kunnen pluk ken. En tóch wordt door zeer velen aan het boek nog niet de volle waarde toegekend welke het bezit, en moeten er middelen van propaganda als die eener jaarlijks terugkeerende boeken week worden aangewend, om te trach ten iedereen van die waarde'te door dringen. Een goed boek? O jawel, „men" leest wel eens graag wat. „Men" leent wel eens een boek van den een of an der (hetwelk men dan vergeet terug te brengen) of men verpoost zich wel eens met wat lectuur, dat men voor een paar cent in een bibliotheek kan hekomen. Koopen? Neen. waarom zou men een hoek kóópen! Als je het een maal gelezen hebt is de waarde er immers van af! Onder deze en dergelijke uitvluchten maakt men zich af van elk streven naar boekenbezit. En toch, hoe onner- vlakkig zijn die uitvluchten. Heeft men thuis dan ook geen mooi plaat werk of schilderijen aan de wanden? Zegt men van dergelijke afbeeldingen óók dat ze geen waarde meer hebben, als men ze eenmaal heeft gezien? Vindt men het eigen bezit van schil derijen overbodig omdat men in een museum voor een dubbeltje de schoon ste kunstwerken kan gaan genieten? Waarom is men trotsch op en geluk kig met 't bezit van een mooie vaas? Glanst die het tweede jaar soms fraaier dan het eerste jaar? Het is een groot geluk voor de menschheid dat er musea zijn waar in men de heerlijksche scheppingen van kunstenaars van tijd tot tijd kan gaan bewonderen en evenzoo is het goed en noodig dat er uitleenbiblio theken bestaan, waarin men voor een paar centen het werk van de beste schrijvers kan huren. Bestonden er geen musea en bibliotheken, dan zou den we door gebrek aan geldelijke middelen van veel schoons verstoken moeten blijven. Maar toch moet het een redelijk menschelijk verlangen worden geacht: iets, naar de mate van ters-v. Broekhoven. Helen Maria Jo hanna dv. M. M. Hainers-Grootswagers. Wilhelmina Cornelia Antonia Maria dv. J. W. C. v. Heeswijk-v. Zon. Martinus Petrus Anlonius Josephus zv. F. J. Schu- macher-v. Iersel. Cornelis Bernardus zv. B. A. Dingemans-Luüten. Overleden Petrus van Bragt, 34 jr. Vertrokken M. M. v. Wanrooij naar Heerlen. J. W. Derks naar Appeltern. uur. Vanaf 20 t/m. 26 Februari '41. Geboren Elisabeth Johanna Maria dv. A. M. Diel- tjens-v. Breugel. Christiaan Cornelis Johannes zv. J. R. M. Priems-v. Engelen. Maria Gerdina Antonia dv. W. J. Kuijs- Vreeselijke misdaad in België. Te Geluwe (Vlaanderen) werd een vreeselijke misdaad ontdekt, waar van 3 personen 't slachtoffer werden. Men zag des morgens om 3 uur vlammen opslaan uit een herberg, waarop buren toesnelden. Men vond in de woning, waarvan het dak reeds was ingestort, in haar bed het ver koolde lijk van een 9 jarig dochtertje van den eigenaar der herberg. In de achter het huis staande schuur ontdekte men de reeds gedeeltelijk verkoolde.lijken van de herbergier en diens vrouw Men vermoed!, dat de moordenaar van den eigenaar der herberg tabak wilde koopen, en deze samen met hem in de schuur, waar een groote voorraad gedroogde tabaksbladeren was opgeslagen, is gaan bezichtigen. Diefstal zou dan vermoedelijk de drijfveer dezer misdaad zijn. Dure rookertjes. Ambtenaren van de centrale crisis controle hebben in saraenwerki g met de recherche te Venlo een inval gedaan in den winkel van den heer L. D. aan de Gelderechepoort aldaar. De geheele winkelvoorraad, be staande uitshag-en andere tabakken sigaren en sigaretten, vertegenwoor digde een waarde van enkele dui zenden guldens, is door de ambte naren in beslag genomen en per auto naar het politiebureau vervoerd. Wegens prijsopdrijving is tegen den winkelier proces-verbaal opge maakt. Een kleermaker als vleesch- handelaar. Een inspecteur van politie te Ede hield Woensdagmiddag een taxi aan zijn geestelijke en materieele vermo gens te bezitten van de schatten, wel ke kunstenaars ons door hun goddelij ke gaven schiepen. Voor ieder persoonlijk kan het be zit van een eenvoudige plaat aan den wand meer (geestelijke) waarde heb ben dan het kostbaarste en kunstzin nigste doek in een museum. Er zijn afbeeldingen welke ons om de een of andere reden op bijzondere wijze tref fen; ze roepen misschien dierbare herinneringen op of geven uiting aan een visie van den maker, die met de onze overeenstemt. Op zoo'n plaat of schilderij raakt men nooit uitgekeken. Wat zoo'n voorstelling ons te zeggen had zegt hij eiken keer opnieuw en steeds duidelijker, wanneer we onze oogen erheen hebben gericht. Zoo is het ook met de boeken wel ke ons persoonlijk bezit zijn. Het is natuurlijk onzin om op een willekeu rige manier een stel boekenplanken te gaan opvullen met hoeken. We kun nen ook niemand raden welke hoeken hij zich behoort te verschaffen. Lees, zoo kunnen we slechts zeggen, zoo veel als ge ter ontwikkeling en ont spanning behoeft; kies daartoe des noods werken uit een of andere bi bliotheek. Indien ge vatbaar zijt voor indrukken, dan zult ge vanzelf con tact krijgen met de schrijvers die voe len en zien als gij, maar dieper mis schien en klaarder. Van deze schrij vers en van hun werken zullen we gaan houden. Dan zal het verlangen ontstaan om boeken te bezitten. En op bepaalde oogenblikkcn, wanneer we meer clan anders zekere stemmin gen ondergaan, zullen we die werken of gedeelten willen herlezen; we her lezen dan op de psygologisch meest geschikte oogenblikkcn; de taal zal ons schooner voorkomen dan voor heen en de bedoelingen van den schrij ver zullen ons duidelijker worden. Zelfs al zoudt ge niet tot herlezing komen, is dan tóch het enkele bezit van werken, welke ons eens diep trof fen, niet iets kostbaars? Het enkele bezit reeds kan herinneringen leven dig houden. Waaraan anders ontlee- nen de vele materieel waardeloozc souvenirs hun waarde, welke ieder mensch met zich door het leven mee sleept? Het komt er niet op aan of uw bi bliotheek groot is, dan wel geschikt kan worden op een klein plankje in een intiem hoekje van uw woning. Het gaat er om of ge al of niet iemand zijt, wiens hart en geest gevoelig zijn voor ideëele dingen. Zoo ge daarvan nog geen blijken kunt geven door het betoon van de persoonlijke waarde welke ge aan bepaalde boekwaarden schenkt, begint dan in de op heden aanvangende boekenweek met uw zelf opvoeding in die richting. die Pes'uuid weid door den kleer maker K. uit Barneveld en waarin enkele groote koffers werden ver voerd. De politiebeambten gelastte den automobilist naar het bureau te rijden, waar de koffers aan een onderzoek werden onderworpen- Hoewei ze allen letg bevonden wer. den, wezen bloedsporen erop, dat de kleermaker geen stoffen maar hoogstwaarschijnlijk vleesch had vervoerd. Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat de aangehoudene in verschillende restaurants in de om geving fradduleus geslacht vleesch zonder bonnen en tegen gepeperde prijzen had verkocht. Wegens prijs opdrijving eu vervoer van frauduleus vleesch is proces verbaal tegen den man opgemaakt. Een varken onder den huiskamer vloer. Surveilleerende politiebeambten hoorde te Ede het luide schreeuwen van een varken, dat enkele oogen- blikken later verstomde. Natuurlijk rezen er vermoedens, dat in de om geving clandestien werd geslacht, zoodat een onderzoek werd ingesteld dat zich voornamelijk bepaalde tot het perceel, bewoond door J. T. Aanvankelijk werd niets verdachts geconstateerd, maar'n nader onder zoek wees uit, dat zich onder het vloerkleed in een achterkamer een luik bevond, Nadat dit geopend was zagen de politiebeambti n een ruimte, waarin 't geslachte varken was gedeponeerd. In beslagneming en proces verbaal volgden. i te verslijten is het, 'n opkomende kou den kop in te drukken. Dat bereikt U door tijdig Aspirin in te nemen. Aspirin is onschadelijk voor de maag.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3