Binnenlandsch Nieuws. SPORT nil iTDTrrnr n 'O O iili/ii/taxdlfes HVUCHI CCACH DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. Onder zeer groote belangstelling, heeft gisteren te Utrecht de opening plaats gehad van de 44ste Jaarbeurs. De Utrechtsche Jaarbeurs is in or:s zakenleven een goede traditie gewoi- den, die zich telkens weer in een groo- ter medeleven van het Nederlandsche bedrijfsleven mag verheugen. Mogelijk mag de belangstelling van buitenland- sche inzenders thans minder zijn dan gewoonlijk, zoo wordt toch dit tekort van Nederlandsche zijde ruimschoots aangevuld. Daardoor geldt al het goeds dat van hare voorgangsters reeds ge zegd is, ook voor deze Voorjaarsbeurs. In één opzicht vooral zal de Voor jaarsbeurs .1941voor velen een open baring zijn: zij bewijst, dat onderne mingsgeest en vernuft uitkomst wisten te vinden voor bezwaren, die nog een jaar geleden onoverkomelijk zouden hebben geschenen. Voor de voldoening aan tal van bestaande nieuwe eischen is de consument nu in grooter mate dan voorheen op de Nederlandsche indus trie aangewezen. De stormloop van Nederlandsche in zenders is voor deze beurs zoo over stelpend groot geweest, dat een volle dige bezetting der drie gebouwen nog niet voldoende was om aan alle aan vragen te voldoen. Onder den indruk der tijdsomstandigheden is van de zijde van het bedrijfsleven de belangstelling dus niet verslapt. Integendeel. Er zijn veel nieuws stands. Velen die zich wel eer de weelde van onthouding meenden te kunnen veroorloven, zijn nu op hun eenzelvigheid teruggekomen. Anderen brengen verrassende noviteiten. Meer dan ooit geeft deze Voorjaarsbeurs een afspiegeling van het Nederlandsche be drijf en van wat Nederlandsche vin dingrijkheid vermak. Ook thans laat Nederland zich dus weer van zijn beste zijde zien en een overstelpend bezoek mag daardoor verwacht worden. Kou - Griep - Pijn DE NEDERLANDSCHE OMROEP. Mededeeling van den gemachtigde voor de concentratie der omroep- vereenigingen. De gemachtigde voor de concentra tie van de radio-omroepvereenigingen in Nederland verzoekt ons, het volgen de op te nemen: Met ingang van Zondag 9 Maart 1941 zullen de Nederlandsche omroep programma's niet langer door de on derscheidene omroeporganisaties on der eigen naam en verantwoordelijk heid worden uitgezonden. In afwach ting van de definitieve regeling, waar hij de bestaande omroepverenigin gen als zelfstandige uitzendorganisa ties zullen ophouden te bestaan en in haar plaats zal treden het staatsom- roepbedrijf, zullen de omroeppro gramma's met ingang van genoemden datum worden verzorgd onder naam en verantwoordelijkheid van den Ne- derlandschen Omroep. Wat betreft de binnen het raam van den Nederlandschen Omroep te ver zorgen uitzendingen met een uitge sproken religieuzen inslag, zal een bij zondere regeling worden getroffen, welke zich ten aanzien van de ortho- dox-protestantsche en vrij zin nig-pro- testantsche uitzendingen van dezen aard reeds in zooverre heeft geconcre tiseerd, dat de programma's met een uitgesproken orthodox- of vrijzinnig- protestantsch religieuzen inslag zul len worden voorbereid door de Chris telijke Radio-Stichting, resp. het Vrij- zinnig-Protestantsch Kerk comité en van dien aard zullen zijn, dat deze, met de uiteindelijke instemming van den Nederlandschen Omroep zelf, ook door de kerkelijke groepen zelf voor hun verantwoordelijkheid kunnen worden genomen. In dien zin zullen deze specifiek religieuze uitzendingen ook in de omroepbladen en voor de microfoon worden aangekondigd. Het ligt in de bedoeling met betrek king tot de uitzendingen met een uit gesproken Roomsch-Katholiek religi euzen inslag zoo mogelijk een soortge lijke regeling te treffen. AMSTERDAM EN HAARLEM. In Amsterdam zijn vier wethouders van hun functie ontheven, n.l.: mr. G. C. J. D. Kropman, F. van Meurs, B. C. Franke en Walrave Boissevain; alleen wethouder Rustige blijft voorloopig aan. Mr. Kropman, R.K. wethouder en plaatsvervangend burgemeester, is door den regeerings-commissaris benoemd tot stads-advocaat. Tot nieuwe wethouders zijn be noemd J. H. van der Bend, Ir. C. J. Neisman en Dr. J. Smit. In Haarlem hebben de drie wethou ders hun ontslag ingediend. DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL- GOEDEREN. Vrijgestelde en nader gewaardeerde artikelen. Naar aanleiding van ingekomen vra gen is een nadere uiteenzetting ver schenen van de laatste handleiding voor de distributie van textielgoederen. Hieraan wordt het volgende ontleend: Onder kleeding en benoodigdheden voor kinderen beneden drie jaar vallen ook wiegmatrassen, wiegdekens, wieg- lakens, sloopjes en boxmatrassen. Het zelfde geld voor kinderwagen-arti kelen. Deze artikelen zijn dus op de stamkaart van het kind verkrijgbaar. Vrijgestelde artikelen. Tot de vrijgestelde artikelen behoo- ren ook: geprepareerde poetsdoeken; dameskraagjes, damesmanchetten (vrij als jabots, ruches e.d. witgoederen); ar tikelen vervaardigd uit kunstleer; ver bandgaas e.d., trek- (rits) sluiting; hos pitaaldoek (z.g. rubberdoek); gummi schortje (wordt niet beschouwd als textiel); jute handwerkstoffen e.d.; on gevoerde tricothandschoenen en leeren handschoenen; imitatiebont als garnee ring; tapijten, karpetten en loopers van papiergaren; celluloid boorden en man chetten (geen textielartikel); stoffen, kennelijk alleen geschikt voor de ver vaardiging van paramenten; karpetten; tapijten en loopers geheel uit jute ver vaardigd, karpetten, tapijten en loo pers geheel uit jute vervaardigd, kar petten, tapijten en loopers indien meer dan 50 pCt. papier bevattend; alle handwerk-gaasweefsels; „dutch art kleeden beneden 1 M'2.; handschoenen met gebreiden bovenkant; broodzak ken, gasmaskers-zakjes, naaizakjes; al le elastieke weefsels, bestemd 'voor de vervaardiging van buikbanden, cor- setten en corsetten en corseletten; transparante regenkleeding, vervaar digd uit z.g. kunstrubber. Bruidskleeding. Niet vrijgesteld zijn witte bruidsklee ding, kleeding voor machinearbeiders, restcoupons, imitatiestrooken en afval- strooken, dweilenstof aan het stuk en corsetstoffen. Wat verder nog op punten komt. Nader zijn nog op punten gewaar deerd: pyama's (tricot of gebreid) voor mannen 30 punten (natuurwol of na- tuurwolhoudend) 24 punten, kunstzijde en natuurzijde) en 30 punten (andere stoffen); pyama's (tricot of gebreid) voor vrouwen resp. 20, 18 en 20 pun ten; winterjekker voor jongens 50 pun ten, winterjekker voor meisjes resp. 37, 25 en 37 punten; aanknooppakje resp. 18, 14 en 18 punten; aanknoopbroekje 9 punten; kunstzijden stopzijde per 40 meter 1 punt; directoires korter dan 50 cm. totaal van stof resp. 10, 6 en 6 pun ten. Voorts moeten de volgende artikelen worden gewaardeerd als daarachter is aangegeven: japon met bolero als ja pon en bolerojasje; badcape als badjas of badmantel; kamerjas voor jongens of meisjes als meisjeskimono; wollen on gevoerde completmantel als ongevoer de zomermantel; slaapsokken en bad- schoenen als gebreide sokken; „pils kousbeschermers als kousvoeten; over hemd met los of vast boord en een paar manchetten als overhemd (indien met meer losse boorden of manchetten, dan moeten de punten voor die artikelen worden bijgeteld); voorjaarsjekker (voorjaarsjassen) voor meisjes als zo mermantel; idem voor jongens als de- mi-saison; korte kappersjas als korte stofjas, camisole als dameshemd; voet balbroekje als turnbroek (kort); voet balshirt als turnhemd; mannen- en jon gensflanellen als oderhemd; corsetlijf- jes als lijfjes; fronts of serviteurs als hemdfront; wollen gevoerde complet mantel als zomermantel; overblouse als onderblouse; zonnejurk als jurk, strand- jurk als jurk; strandpakje voor kinde ren als aanknooppakje; strandpakje voor dames als blouse en short; strand- jas (vallende onder groep wol als demi- saison of zomermantel; strandjas (an dere groepen) als badmantel; avond japon als japon. Katoenen meisjeskousen zijn te waardeeren op 4 punten en gebreide jacquard sportkousen op 7 of 8 punten. Speciale vergunningen. Alle speciale vergunningen na 1 Fe bruari 1941, welke door de distributie- diensten voor noodgevallen zijn uitge reikt, moeten vóór 15 Maart a.s. in goederen zijn omgezet. Onder gebreide kousen worden ver staan kousen, vervaardigd van hand breigarens of grove industriegarens, zoowel vervaardigd met de hand als z.g. huisbreidmachines; onder tricot kousen, kousen vervaardigd uit indus triegarens door de machinale breierijen. DOET VERKOOPEN EEN OPROEP VAN DE WINTERHULP. Toen de Winterhulp Nederland vijf maanden geleden werd opgericht, had haar leiding zich een denkbeeld ge vormd van den nood, die onder Neder landers moest heerschen. Geleerd door de ervaring komt zij thans tot de ontstellende ontdekking, dat de armoede, welke in Nederland wordt geleden, veel en veel grooter is, dan zij zich in October 1940 kon inden ken. Op zijn minst heeft een millioen Ne derlanders, mannen, vrouwen en kin deren, geen deel aan die aardsche goe deren, welke noodig zijn om een gezin met eenige vreugde en moed aan het leven van ons volk te laten deelnemen. Al voortwerkende ontvangt de leiding van de W. H. N. dagelijks meer be richten over gevallen van nood die te zamen tot één conclusie voeren: Het Nederlandsche volk moet wak ker worden en op dit gebied kennis nemen van de feiten, opdat het zich van zijn plicht tot naastenliefde bewust wor de en zich aaneensluite om de daad te volbrengen, welke tegenover die vele landgenooten noodzakelijk is. De W. H. N. moet over veel meer middelen beschikken, dan haar ten dienste staan. Om die in te zamelen zijn vele medewerkers noodig, die in de week van 17 tot 22 Maart enkele uren beschikbaar stellen in dienst van dit noodige, en daardoor zoo mooie werk. Nederlanders, laat u niet de kans ontgaan, om op deze wijze van uw lief de tot uw volk te getuigen. Ge zult straks na volbrachten arbeid met zoo vele anderen, die u reeds zijn voorge gaan, de voldoening kunnen smaken in moeilijke tijden metterdaad aan de in standhouding en den opbouw van ons volk te hebben medegeholpen. Vele helpende handen zijn nog noo dig; meldt u direct aan bij het plaatse lijke bureau van de Winterhulp in uwe gemeente. Werkgevers, verstaat gij uw plicht tegenover deze actie, door aan de leden van uw personeel, die wiilen medewer ken, voor de hun toegewezen uren vrij te geven zonder aftrek van loon en va- cantietijd. Laten wij allen onze taak beseffen: in een der beslissende uren van de we reldgeschiedenis, nu volkeren om hun bestaan worstelen, moet het Neder landsche volk bewijzen, dat het in staat is zich zelf in stand te houden. Toont u dezen tijd waardig! Millioenen handen zijn onzichtbaar naar u uitgestrekt! Offert! Schenkt tijd en moeite en geld! BROOD, AARDAPPELEN EN SUIKER WORDEN DUURDER. In een persconferentie heeft de heer S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor de Voedselvoorziening, een toe lichting gegeven op de nieuwe richt prijzen. De vastgestelde prijzen bereiken thans lang niet de fantastische hoog ten van de prijzen tijdens den wereld oorlog. Toen volgde de toenmalige re geering een geheel andere prijspoli tiek, welke op den duur tot inflatie moest leiden. Zij miste nog de erva ring waarover wij nu beschikken. In de practijk beteekent prijscon trole natuurlijk dikwijls een neen- zeggen op tal van aanvragen. Zij be teekent meestentijds, dat de producent zijn verlangens op dit punt niet ziet ingewilligd. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. Dit zijn nu de prijzen van 1941, zoo riep de heer Louwes uit, en zij zullen niet meer worden veranderd. Een tweede factor welke een rol heeft gespeeld bij de vaststelling van de richtprijzen, is het streven naar toe nadering tusschen de Duitsche en de Nederlandsche prijzen. Een derde richt lijn, welke gevolgd is, was daarin ge legen, dat de Regeering in de eerste plaats die artikelen wil steunen, wel ke zij het liefst wil hebben verbouwd. Daarom zijn de richtprijzen van aard appelen, tarwe, rogge, suikerbieten en erwten in het bijzonder verhoogd. Koolzaad wordt in deze serie niet ge noemd, omdat hiervoor in den vorigen zomer reeds prijzen zijn vastgesteld, welke hun uitwerking reeds hebben gehad. Wie de lijst van de vastgestelde richtprijzen in bijzonderheden nagaat, zal opmerken, dat voor sommige aard appelsoorten de prijzen lager zijn dan verleden jaar. Dit is niet in strijd met het voorgaande, immers het betreft hier soorten, welke weliswaar veel ge liefd zijn, maar weinig opbrengen, zooals de bonten en blauwen en de roode-star. Andere aardappelsoorten zijn hooger gesteld, n.l. de veel op brengende soorten. Voor deze soorten, evenals voor het aardappelmeel, is thans het Duitsche prijsniveau bereikt. De prijzen van tarwe en rogge zijn elkander genaderd. Hierin is dus een sterkere stimulans gelegen om rogge te verbouwen, waardoor de positie van den boer op de lichtere gronden wordt verbeterd. Bij de erwten is de prijs van de groene erwten gebracht op die van de schokker-erwten. Het gevolg zal zijn, dat er weinig schokkCrerwten zullen worden verbouwd. Dit ligt in de lijn van het streven, om den nadruk te leggen op de veel opbrengende soor ten. De smakelijkheid speelt in dezen oorlogstijd slechts een ondergeschikte rol. Ik verwacht nu reeds, aldus de heer Louwes, dat men in de steden in dezen herfst wel zal zeggen: moeten we weer van die leelijke aardappelen eten? Maar dan zeg ik: beter leelijk en genoeg, dan mooie en niet genoeg. De voedingswaarde van de thans ge stimuleerde aardappelsoorten is niet minder dan die van de „mooie" aard appelen. De richtprijzen voor de witte en bruine boonen behoefden niet veel te worden verhoogd, omdat de uitzaai verleden jaar reeds bevredigend is ge bleken. De vocdergranen zijn bij de vast stelling der richtprijzen welbewust achtergesteld bij de granen voor men- schelijke consumptie. Uiteindelijk zal het gevolg zijn, dat er een hoogere prfjs voor de pro ducten zal moeten worden betaald. Dit moet de consument begrijpen. Deze richtprijsverhooging kan niet uit het luchtledige betaald worden. Er valt niet aan te denken, dat op dit punt de politiek van den wereldoorlog kan worden gevolgd. De grootste prijsstijgingen zullen optreden bij het brood. Dat zal wel critiek uitlokken. Maar dan zegt Dh. LouwesHet is beter dat er producten zijn, dan dat er niet zijn. Wil men producten hebben, dan zal men hem, die produceert, ook moeten beloonen. Met de hand op de porte- monnaie is het al te goedkoop den boer aansporingen tot de grootste "krachtsinspanning toe te roepen. De consumenten, die critiek hebben, moe ten bedenken, dat, indien er geen prijs- beheersching was, er nog veel meer prijsstijging zou zijn. Hij stelle zich dan maar eens voor, welke fantasti sche hoogte de prijzen dan zouden hebben. De landbouwer, die zijn verwach tingen hooger had gesteld, moet be denken, dat de landbouwer in gun stige omstandigheden verkeert, ver geleken bij producenten in andère be drijfstakken. In den landbouw immers zijn de prijzen verhoogd, zeker in de mate van de verhooging van de pro ductiekosten. En de landbouwer heeft zijn bedrijf in gang kunnen houden, al heeft hij dan wel wat minder kunst mest. Vele andere ondernemers kun nen dit niet van zichzelf getuigen. Middenweg gevolgd. Dh. Louwes meent, dat bij de vast stelling van deze richtprijzen de mid denweg tusschen de belangen van den producent en den consument is ge vonden. De boer kan natuurlijk den oogst niet bepalen. Dit ligt niet in zijn hand. Maar wel is er nu voor hem alle aan leiding om zijn uiterste best te doen. Hij bedenke daarbij, dat hij produceert voor zijn eigen volk. Er is geen woord van waar, dat granen en voor onze voedselvoorziening vitale producten naar het buitenland gaan. De boer pro duceert voor zijn eigen volk en het is daarom noodig, dat het uiterste uit den grond wordt gehaald. De Neder landsche boer behoeft zich niet te schamen voor de opbrengsten der op pervlakte-eenheid hier te lande. Van alle landen in de gematigde zone staan wij wat dit betreft aan den spits en kunnen aan een ieder tot voorbeeld strekken. Maar het kan nog beter en dan moet het ook, want de voeding van het eigen volk hangt er van af. DE PRIJS VAN HET BROOD. Vermoedelijk geen verhooging voor September. Ir. S. L. Louwes, de directeur-gene raal van de voedselvoorziening heeft in zijn Zaterdag gehouden rede o.m. aangekondigd, dat het gevolg van den thans voor den oogst 1941 vastgestelde prijzen, die de boeren voor hun akker bouwproducten zullen ontvangen, zal zijn, dat de handelsprijs van allerlei artikelen eenigszins moet worden ver hoogd, o.a. van het brood. Op grond van deze uitlating is men in de desbetreffende kringen van mee ning, dat de prijsverhooging van het brood niet zal ingaan, voor de nieuwe oogst verwerkt wordt. Dit zal zijn in September of October van dit jaar. PHILIPS OP DE JAARBEURS. Nieuwigheden op velerlei gebied. Klein als een sigarenaansteker, pre cieus als een uurwerk, handig, licht en gedistingeerd, ziedaar de kenmerkende eigenschappen van de nieuwste dyna mo-zaklantaarn, die Philips voor het eerst op de Jaarbeurs te Utrecht toont. Deze, van batterijen onafhankelijke en automatische verbeterde miniatuur lichtbron, die iedere dame zonder be zwaar in haar taschje kan meedragen en waarvoor iedere heer een plaatsje in zijn vestzak vindt, zal ongetwijfeld zeer in den smaak vallen. Deze Philips' „Bijou" werkt volgens het principe der bestaande knijpdyna- mo's, maar zij is naar een ander schema gebouwd, waardoor het mogelijk was het geheel op veel kleinere schaal te vervaardigen. Het mechanisme, dat uit speciale staalsoorten is gefabriceerd, is ragfijn en doet denken aan het binnenwerk van een horloge. Echter, hoe minuscule en fijn deze moderne zaklantaarn ook is uitgevoerd, het nuttig lichteffect is waarlijk ver duffend, daar het vermogen wat deze dynamo levert, gelijk is aan dat van het sestaande type, n.l. 2,5V. 0,1 A. De uitstekende, in lagers van zelf- smerend brons loopende dynamo, die door een lichten druk van den duim op den hefboom reeds voldoende wordt angedreven, wekt zooveel electrische stroom op, dat de lichtbron een prach tig helder licht voortbrengt. Deze lichtbron bestaat uit een spe ciaal ontwikkeld lenslampje, dat in combinatie met de toegepaste ringlens een zeer goeden lichtbundel uitwerpt. De Philips' „Bijou", die een trouwe gids in gala-uniform tijdens de duister nis zal blijken, is werkelijk een ideaal en practisch bezit. Een apparaat, dat evenzeer de aan dacht trekt is de draagbare electrische gramofoon „Porteldisc". Dit toestel, in den vorm van een klein model hoedendoos, wijkt geheel af van wat tot dusver op gramofoongebied is gelanceerd. Immers, door de kleine af metingen van de „Philite"-kast is de „Pörteldisc" gemakkelijk te dragen, doch niettemin is hij zoodanig gecon strueerd, dat het apparaat qualitatief met iedere goede electrische gramofoon kan wedijveren. De „Porteldisc" is zeer stabiel en berekend voor het draaien van zoowel groote als kleine platen; hij is uitgevoerd met een synchroon-motor, een handig afsluitbaar naaldenbakje en een practisch verklikkerlampje, dat voorkomt, dat men noodeloos stroom verbruikt; thans een factor van betee- kenis. Bovendien kenmerkt dit appa raat zich door een uiterst gevoelige gramofoon-opnemer. Als derde nieuwigheid van belang exposeert Philips een model van haar nieuwe type „Cine-Sonor" transporta bel-apparaat voor het weergeven van normaal-geluidfilms, waarmede met de zelfde kwaliteit van beeld en geluid als die der moderne filmapparaten in de bioscooptheaters, op iedere willekeuri ge plaats, waar aansluiting op het elec trische lichtnet mogelijk is, geluidfilms kunnen worden vertoond. Verder brengt Philips nog een nieuw ontwikkelde lamp van klein formaat voor vergrootingstoestellen en een 2000 Watt buislamp type H.O.S., speciaal voor gebruik in lichtdrukmachines, ter vervanging van de booglampen. Zooals gewoonlijk zijn er voorts in den stand de bekende Philips-artikelen ten toongesteld, zooals: normale en specia le gloeilampen, foto- en filmopname en projectielampen, armaturen, het elec trische droogscheerapparaat „PhiliSha- ve 6", de dynamo-zaklantaarn, auto radiotoestellen, autogelijkrichters, „Bio- sol-apparaten, verschillende soorten meetinstrumenten, laschgelijkrichters, de „Philidyne"-rijwiellantaarns en ach terlichten enz. enz. NEDERLANDSCHE-INDISCHE SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN. Onder militair toezicht. S.P.T. meldt uit Batavia: I)e gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, heeft een verordening uitgevaardigd, volgens wtelke alle Nederlandsch - Indische scheepvaartmaatschappijen gedurende den duur van den oorlog onder de mi litaire wetten zullen vallen. Zij staan onder bevel van den marine-comman dant. De employés en zeelieden van genoemde maatschappijen mogen ge durende den oorlog hun dienstbetrek king niet verbreken. N. V. B. Uitslagen van Zondag: Afdeeling IV. Eerste klasse. NOADNAC Willem IIHelmond JulianaRoermond BWLonga MW—PSV Tweede klasse C. HelmondiaNevelo KolpingWilhelmina PicusSchijndel BrabantiaDe Valk ESVZwaluw Derde klasse I. PAZOBaardwijk SartoRKC Derde klasse K. Groen WitBoeimeer SCO—WVO DESK—RAC DNLEKC 2—4 3—0 4—1 2—0 0—3 1—5 4—3 7—0 0—0 3—1 1—3 0—3 3—2 5—1 5—0 3—0 Helpen veilig en vlug. Doos 10en 50ct.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2