PROVINCIAAL NIEUWS* UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING RECHTZAKEN Woensdag 12 Maart 1941 No. 21 De Echo van het Zuiden Tweede Blad ORUNEH. NIEUWKUIJK. SPRANG—CAPELLE. WASPIK. RAAMSDONK. f SOEUR MARIA CLASINE. f In den ouderdom van 69 jaren over leed te Dongen in 't Moederhuis der Franciscanessen, de eerwaarde zuster Maria Clasine (in de wereld mej. Lu cie van Gils). Zij was te Waalwijk geboren en dochter van den heer J. B. van Gils, apotheker aldaar en een zuster van den HoogEerw. Zeergel. heer prof. Dr. Jos. van Gils te Roermond. RIJKSVAKSCHOOL VOOR LEDER EN SCHOENINDUSTRIE. Tot lid van de commissie van advies van de rijksvakschool voor de leder en schoenindustrie, met daaraan ver bonden rijksproefstation en voorlich tingsdienst ten bate der leder- en schoenindustrie te Waalwijk, de heer A. J. de Kort te Waalwijk. WINTERHULP NEDERLAND. De Propaganda-Commissie Waal wijk deelt mede: Bij de eerste lijstencollecte van de Winterhulp Nederland, welke gehou den werd op 31 Januari en 1 Februari hebben wij in alle kringen der bevol king van Waalwijk een groote bereid willigheid kunnen constateeren. Vrijwel eenieder bracht in die dagen met vreugde een offer voor zijn naas ten. Vooral heeft ons getroffen de werkelijk sociale solidariteit welke een breede groep der bevolking ten toon spreidde, en wij doelen hier dan op de groep die men zou kunnen samen vatten onder het woord „arbeiders stand". Door het nationaal besef van vele milde gevers werd een bedrag bijeen gegaard van ruim 1860.door wel ke opbrengst Waalwijk zich plaatste in de eerste rijen der gemeenten van de provincie Noord-Braband. Ongeveer 2 weken geleden heeft nu de 2e uitkeering plaats gevonden van de Winterhulp Nederland. In totaal was er een bedrag van 2875.ter verdeeling beschikbaar. Hiervan werd 2685.rechtstreeks aan tal van nood en gebreklijdende gezinnen uit gekeerd. Een bedrag van 190.werd uitgekeerd in den vorm van een gift van ditzelfde bedrag aan de volksgaar keuken, de spijskokerij van de Sint Vincentiusvereeniging voor de koste- looze voeding van dc meest behoeftige gezinnen. Goede voeding is een volks belang en voorkomt inteering der volkskrachten. Om deze reden is de uitkeering aan de Sint Vincentius vereeniging ten volle verantwoord. Wij zijn de ingezetenen van Waal wijk dankbaar voor den steun welke zij ons tot nu toe hebben verleend. Echter is onze gemeenschappelijke ar beid in het belang van onze landge- nooten, ons Nederlandsch volk, nog niet geëindigd. Van 17 tot 22 Maart zal plaats vin den de 2e lijsten-collecte van dc Win terhulp Nederland. Wij roepen de be volking van Waalwijk wederom op in deze dagen van een waarlijk nationale houding blijk te geven. Steunt naar vermogen de 2e lijsten collecte van Winterhulp Nederland, welke gehouden wordt vanaf Maandag 17 Maart tot en met Zaterdag 22 Maart. Door de propaganda- en organisatie commissie van de afdeeling Waalwijk Winterhulp Nederland, zijn de mede werksters en medewerkers uitgenoo- digd tot een kameraadschappelijke bij eenkomst van alle collectrices en col lectanten van Winterhulp Nederland te Waalwijk, op Vrijdag 14 Maart a.s. des avond ten half acht precies, in de achterzaal van Hotel Vedwiel. Op de agenda komt o.m. voor een dankwoord van den plaatselijken di recteur burgemeester Moonen en een toespraak van den Leider der propa- ganda-commissie, den heer Piet van Loon, die gaarne hun waardeering en dank willen brengen voor den arbeid door allen verricht. Door giften van enkele Waalwijk- scho ingezetenen, met de uitdrukke lijke bestemming vóór de collectanten, zal het mogelijk zijn aan dezen avond een eenigszins feestelijk cachet' te geven. DE NEDERLANDSCHE UNIE. De afd. Waalwijk van de Nederland- sche Unie deelt mede dat aan haar bureau verkrijgbaar is de nieuwe brochure „Brood en Bezinning". In deze actueele brochure is neer gelegd het corporatief en cultureel program van de Nederlandsche Unie. De lezing dezer belangrijke bro chure kan hartelijk worden aanbe volen aan diegenen, die bewust willen bouwen aan een nieuwe toekomst aan ons dierbaar Vaderland. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Tevens wordt er nogmaals de aan dacht op gevestigd dat de inschrijving als medewerker in de Unie-kringen steeds openstaat. LEZING VEDEHOVA. Voor de leden van VEDEHOVA en genoodigden zal de heer P. C. Meger- Udewald morgenavond in Hotel „De Twee Kolommen", een lezing houden over „Naaigarens van vlas en hun be- teekenis voor de lederverwerkende industrie". „DRIKSKE" JUBILEERDE. Een zeer bijzonder jubileum werd Zondag j.l. gevierd in het St. Antonius Liefdegesticht te v.m. Baardwijk. Zeer vele ingezetenen kwamen daar na het Lof hun opwachting maken bij Drikske Dielissen, die in de feestelijk versierde zitkamer, tusschen de ande re verpleegden van het oud-mannen huis, als jubilaris troonde. Het was 40 jaar geleden dat hij hier als 46-jarige werd opgenomen. Gezien zijn destijds zwakke gezondheidstoe stand, gaf men hem nog maar weinig jaartjes te leven. Thans, als krasse 86-jarige, verzekert hij tegen iedereen dat hij zich veel gezonder voelt dan 40 jaar geleden. Voorheen kon zijn zwakke maag haast niets verdragen, doch hier heeft hem elke kost 40 jaar lang goed gesmaakt. De zeereerw. heer pastoor van Erp hield een toespraak tot den jubilaris, waarin hij diens groote werkzaamheid en bereidwilligheid schetste. Men be hoefde Drikske geen werk op te dra gen: hij zocht en vond het overal zelf. Voor de felste kou, zoowel als voor de grootste hitte scheen hij ongevoelig te zijn, terwijl ook de jaren haast geen vat op hem hebben. Spreker wenschte den jubilaris nog verschillende jaren in goede gezond heid en welverdiende rust toe. Nadat ook de talrijke aanwezigen hun felicitatie aangeboden hadden, dankte de eerwaarde Overste uit naam van den jubilaris voor de betoonde belangstelling en voor de tractalie, die door verschillende milde gevers der verpleegden van het gesticht was aan geboden. Het was Drikske aan te zien dat hij voor dit hartelijk medeleven van zoo- velen zeer gevoelig en dankbaar was. Na afloop van de plechtigheid werd door de goede zorgen der eerwaarde zusters een aanlokkelijke feesttafel voor de ouden van dagen aangericht en hebben deze op hun manier het heugelijk jubileum van Drikske op prettige wijze in intiemen kring ge vierd. JEUGDIGE DIEFJES. Werden vóór eenige weken enkele kleine belhamels door de gemeente politie alhier onder handen genomen doordat zij er van verdacht werden hij diverse winkeliers allerlei kleinig heden te hebben weggekaapt, thans heeft zich weer een soortgelijk geval voorgedaan. Het betreft hier en daar slechts kleinigheden die uit de win kels werden meegenomen, wanneer bijv. een winkelier te lang achterbleef. De gelegenheid maakte dus ook hiel den dief. In de „Telegraaf" en de Provinciale bladen, die dit geweldige verhaal in extenso overnemen is deze zaak opgeschroefd, als bestond er een complete dieven-organisatie. Niets is minder waar dan dat. Het betreft uit sluitend op zich zelf staande gevallen. Toen op één der diefjes echter de hand werd gelegd, wist deze te ver tellen dat Jantje hier wat had weg gehaald en Pietje daar. Met dergelijke berichtgeving is dc goede naam van onze plaats niet ge diend, terwijl er de journalistieke ob jectiviteit verre in te zoeken is. POLITIE-ZAKEN. Wederom zijn in onze gemeente een aantal kippen doodgebeten en een tweetal konijnen ontvreemd. Een begin van brand ontstond bij B., welke echter spoedig kon worden gebluscht. Op den Kloosterweg had een bot sing plaats tusschen een wielrijder en een voetganger. De laatste bracht het er goed af; de eerste maakte een heele duikeling en kwam over de prikkel draad in een sloot terecht; hij werd nog al geblesseerd. BILJARTEN. Maandagavond speelde in het café van den heer Fr. v. Helvoirt het 2e zestal van „Het Bandspel" tegen een zestal van café „Centraal" van D van den Boomgaard. De uitslag was als volgt: „Het Bandspel". K. v. d. Schans 75 A. Rombouts 64 P. van Well 75 A. v. d. Wiel 75 P. van Hilst 75 H. Rombouts 28 Totaal 392 Hoogste serie K. v. d. Schans 20. „Centraal". J. van Schaik Th. de Ronde M. Pulles A. Klein Fr. de Peffer Jac. Pulles 37 75 64 56 60 75 Totaal 367 Hoogste serie Jac. Pulles 14. GIJS MULDERS t Op 62-jarigen leeftijd overleed heden te v.m. Baardwijk de heer Gijs Mul ders. Bij dit verscheiden past het zeker nog eens te memoreeren de ware heldendaad door hem op 21 Februari 1924 verricht, toen hij met groot ge vaar voor eigen leven een 3-tal jon gens, die door het ijs van den Blanken Wiel waren gezakt, van een wissen dood redde. Voor deze menschlievende daad is Gijs destijds door de stichting „Prins- Hendrik" voor het redden van dren kelingen, onderscheiden. UITSLAG PRIJSRAADSEL. Naar de Algemeene Verzendboek- handel te Deventer ons mededeelt is de uitslag van het raadsel Oorlogsomstan digheden als volgt: Hoofdprijs van 25. Mevr. Uiterwijk, Laan v. N.O., te Voorburg, met 7812 woorden. Volgende 10 prijzen elk van 5. P. G. A. Verhelst, Middelstraat 2, Loonopzand, 6954 woorden; P. Timp, Kerkstraat 2, Bodegraven, 6724 w.; G. J. Kamerling, Vondelstraat 19, Almelo, 6433 w.; J. M. van Baak, le Pauwel.st., Deventer, 5631 w.; G. van Aarst, van Campenstraat 38, Amersfoort, 5532 w.; A. Einmens, A 226, Siddeburen, 5089 w.; S. Dijkstra, Fr. Halsstr. 41, Amers foort, 4912 w.; L. E. Bruins, Vriezen- veenscheweg 158, Almelo, 4903 w.; J. Terpstra, Gr. Noordeinde 401, St. Jac. Parochie, 4587 w.; Mevr. Riekens, Borgesiuslaan 49, Amersfoort, 4312 woorden. De volgende winnaars van elk 2.50: D. W. Oort, Prins Hendrikstraat, Krommenie, 4083 w.; E. J. Verweij, Benkenweg 9, Wormerveer, 4069 w.; B. Fagel, W. de Withstraat 123-3,.Am sterdam, 3974 w.; J. Florijn, Nieuw- stad, Vorden, 3893 w.; T. Vink, Sluis A 24, Groot Ammers, 3875 w.; J. J. Westenbrink, Diephuisstraat 2a, Gro ningen, 3854 w.; J. Nuis, Ridderstraat 42, Vlaardingen, 3849 w.; G. J. Vos, te Terwolde, 3692 w.; Mej. G. Zwikker, v. Overstratenlaan 14, Bergen op Z., 3610 w.; Fr. Klerx- v. Dalen, Groote straat 187, Waalwijk, 3528 w.; G. J. Fortuin, Stadionplein 42-2, Amster- dam-Z., 3502 w.; A. Veth, Grutterstr. 2, Harlingen, 3419 w.; J. Tromp, Hugo de Grootstraat 14, Purmerend, 3302 w.; A. Onrust, Krimweg 194, Boschoord- Vledder, 3294 woorden. De winnaars van een boek krijgen 't nog deze week toegezonden, indien ze het inmiddels niet hebben ontvangen. Verder attendeeren wij onze lezers op een in dit blad voorkomend prijsraad sel met 50 geldprijzen. Droevig ongeval. Zaterdag overkwam onze dorps- genoote mej Annie van Seters, dochter van onze beminden oud dorpsdokter van Seters een droevig ongeval, waarbij zij het leuen liet. Al fie'sende in Den Bosch werd zij onwel en viel pardoes van haar rijwiel op de harde keien ter hoogte van het monument »l)e Draak«. Zij moei onmiddelijk dood zijn geweest, want toen geneeskundige hulp aanwezig was, kon deze niets anders dan den dood constateeren. Het stoffelijk overschot van de overledene werd overgebracht naar het groot ziekengaslhuis in Den Bosch en werd Maandag naar de ouderlijke woning alhier vervoerd. Mej. v. Seters was 44 jaar oud. Toen dokter van Seters nog in de praktijk was, was Mej. Annie zijn trouwe helpster in de apolheek en heeft zij zoodoende al de patiënten van haar vader leeren kennen en zeer dikwijls bijgestaan. Dokter van Seters raakte op jaren, het chauffeuren ging hem niet zoo vlot meer af of beter, hij werd liever gereden. Op ieder uur van den dag was Mej. Annie present om den dokter naar patiënten te rijden waar zijn hulp gevraagd werd. Ging de dokter op jacht, Mej. Annie vergezelde hem. Haar heen gaan zal in den familiekring van dokter van Seters diep gevoeld wor den, terwijl Drunens inwoners ge troffen zijn door het zoo plotseling heen gaan van deze beminde dorps- genoote. Paarden verzekering. Maandagnamiddag hield in café Siegers de onderlinge paardenver- zekering haar algemeene jaarver gadering. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat er het le halfjaar voor een bedrag van f22255,paarden waren ver zekerd Het ledental bedraagt 87 waarvan 90 paarden zijn verzekerd. Hel kasgeld beoroegop 1 Maart 1941 f267.43. De totale inkomsten be droegen f 1229.15. De uitgaven f1074 58. Batig slot f 154.57 De premie bedraagt voor dele klas 23/4 procent en in de2e klas 3'/4 procent. Men besloot in verband met de prijsstijging der paarden het uit- keeringsbedrag dat tot op heden 80 procent was, met 20 procent te ver- hoogen en dit dus op 100 procent te brengen. De secretaris deelde de vergade ring hierna mede dat hij wegens gevorderden leeftijd zijn functie wenscht neer te leggen. In welgekozen woorden werd den aftredenden secretaris, Mart. van Engelen, hartelijk dank gebracht voor zijn trouwe en zeer zorgzame diensten de Vereeniging bewezen. In Maart 1904 aanvaardde hli deze functie en tot op heden, dus 37 jaar lang beeft hij als secretaris voorde vereeniging steeds op de bresgestaan. In plaats van den afgetreden secretaris werd gekozen de heer Tb. Mostermans. CAPELLE. In het gebouw »Elthato» zal he den Woensdag des avonds half acht als spreker opireden Ds. P. A. A Klüsener uit Bodegraven, die zal spreken over het onderwerp »Het Avondmaalsformulier«. Donderdag des namiddags half vier hoopt Ier gelegenheid van een huwelijksinzegening in deNed. Herv. kerk voor te gaan Ds T. H. Oos^ tenbrug. Naar wij vernemen zal de Kerkeraad der Ned. Herv.gemeente te dezer plaatse met een tweetal ouderlingen worden uitgebreid. Hier toe zijn benoemd de heeren Joh. van der Schans, die thans diaken is en G. de Rooij, terwijl in de plaats van Joh. van der Schans tot diaken benoemd is de heer K. Kar- sten. De algemeene vergadering van de vereeniging »Het Groene Kruis voor de gemeente Sprang-Capelle«, welke, zooals we reeds gemeld heb ben a.s. Donderdag 13 dezer in het gebouw »Elthato» zal worden ge houden, zal aanvangen des avonds kwarl voor acht. Behalve verslagen van den secre taris en der controle commissie 1939 zal aan de orde komen de verkie zing van bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren H. Kerst, E. Colet en Dr. A. Roos. Een paar arbeiders, die tesaam naar hun werk reden, kwamen in botsing. Ze kwamen te vallen en verschillenden die achter hen reden eveneens. Uit den warwinkel kwam zekei e C. terecht met een geblesseerd gezicht, zoodat hij naar den dokter moest. RAAMSDONKSVEER. Stierenkeuring. De voorjaarsstierenkeuring zal voor deze gemeente worden gehou den te Oosterhout, op Woensdag 19 Maart a.s., om 1 uur namiddag. Benzine zonder bon. Omdat hij in de maanden Juli en Au gustus van het jaar 1940 aan vele ver bruikers benzine verkocht, zonder dat daarvoor de vereischte zegels of bonnen werden ingeleverd, kreeg de rijwielhan delaar G. v. d. L. uit Kaatsheuvel Maan dag j.l. van den Bredaschen politierech ter een boete van 75.subs. 50 dagen hechtenis. De Officier van Justitie had een boete van 100.subs. 10 dagen hechtenis ge- eischt, daarbfj in aanmerking nemend, dat men in Juli en Augustus nog niet zoo doordrongen was van den ernst van het distributie-stelsel. Bovendien heeft ver- DE PRIJZEN VAN DE AKKERBOUWPRODUCTEN VOOR DEN KOMENDEN OOGST. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor den komenden oogst de navolgende prijzen voor akkerbouwproducten zijn vastgesteld. Granen, peulvruchten en zaden. De hieronder volgende prijzen voor granen, peulvruchten en zaden gelden bij over name per 1 September voor het boeren- schoon product van gemiddelde kwali teit. Voor deze producten zal het bewaar- loon bij afname later dan 1 September nog nader worden geregeld. Wel staat reeds vast, dat het tijdstip, waarop dooi de overheid over de proucten wordt be schikt, beslissend zal zijn voor de vast stelling van het bewaarloon. De prijzen per 100 kg. zijn als volgt: Tarwe 13.25 Rogge 12.75 Haver 9.50 Zomergerst 11.90 Wintergerst 11.50 Groene erwten 15. Schokkers 15. Capucijners Blauwpeulen 16. Wijker vale 16. Mansholt of Hala 19. Platte vale 27. Grauwe erwten Rozijnerwten 27. N.H. Langstrooerwten 27. Gruno rozijnerwten 22. Halflang Strooerwten 22. Stamboonen Gewone bruine boonen (Zeeuwsche lange) 22.00 Gron. stroo- of Friesche woudboontjes 24. Walchersche kogel boontjes 26.-. N.H. Bruine boonen 26.-- Citroen boonen 26. Walchersche witte boonen 26. N.H. Krombekken j 27. Kievietsboonen 27. Waalsche boonen 16. Duiveboonen 15. Veldboonen 15.__ Maïs 13.25 Lijnzaad 15. Koolzaad 20. Knariezaad \2.—- Zoete Lupinen 23. Bittere Lupinen 18. Zomerwikken 30.— Zandwikken 40. Suikerbieten. De prijs voor suikerbie ten zal bedragen 16.per 1000 kg. Aardappelen. Voor de consumptie aardappelen zullen tot half November de volgende prijzen voor geleverd af boer derij betaald worden: (De prysverhoo- gingen na half November zullen nog na der worden bekend gemaakt). Groep I: Kleiaardappelen van de ras sen Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Roode Star, Bonte Roode Star, Furore, Westein der Bonte en Blauwe, Iyiopmans Blauwe, Eigenheimers, Bonte en Blauwe Eigen heimer, Bevelander, Noordeling, Duive lander, Iduna, Iris, Komeet, Lim'osa, Bato, Nationaal, Populair, Deva, West-Braban der, Wilpo, Present, Record, Souvenir, Robijn 3.75 per 100 kg. Groep II: Kleiaardappelen van de ras sen Bintje, Alpha, Industrie en andere in Groep I niet genoemde rassen 3.50 per 100 kg. Groep III: Zand- en Veenaardappe- len, alle van geel- en geehvit-vleezige rassen 3.30 per 100 kg. Dep rijzen van de duinzandaardappe len zullen nog nader worden bekend ge maakt. In verband met den eventueelen ver bouw van andere dan de bovengenoemde rassen wordt er op gewezen, dat van te voren niet vaststaat of de witvleezige rassen aan het vee zullen mogen worden vervoederd. In het algemeen zullen zij moeten worden afgeleverd voor den voor fabrieksaardappelen geldenden prijs. Voor zoover niettemin de vervoedering van witvleezige rassen zal worden toe gestaan zal daarvoor een prijs gelden, welke ligt beneden die van Groep III. De prijs voor fabrieksaardappelen zal overeenkomen met een aardappelmeel- prys van 15.per 100 kg. dachte zijn pomp moeten missen, het geen op zichzelf reeds een straf is. Bij een volgende soortgelijke overtre ding zou spr. zeker gevangenisstraf vra gen. Verdachte had tot zijn verdediging aangevoerd, dat hij in moeilijkheden was geraakt, doordat sedert Mei 1940 ineens alle benzine contant moest worden be taald. Bovendien vond hij de toewijzin gen, die zijn klanten gekregen hadden erg laag. Hij had ze willen helpen. Daarom ook had hij voor de benzine den gewo nen prijs berekend. Achtereenvolgens stonden hierna ne gen van de klanten van den vorigen ver dachte terecht. De reiziger G. J. v. d. L., die ongeveer 100 liter méér benzine had afgenomen, dan waarvoor bij bonnen had ingeleverd, kreeg een boete van 40.subs. 40 da gen hechtenis. De eisch was 60 subs. 30 dagen. Deze automobilist had aan G. v. d. L. zijn bonnen gegeven en was daar na naar de pomp gereden en had maar la ten bijvullen, zonder te vragen, of hij over zijn rantsoen heen was. Hij had evenals de volgende verdachten den gewonen prijs betaald. Een zelfde boete kreeg de reiziger G. J. M. S. uit Kaatsheuvel, die ook maar had genomen, zooveel hij kon krijgen, naar hij zelf verklaarde. Een taxi-chauffeur, T. K. die met brief jes kon aantoonen, dat hij veel met zie ken en voor dokters had gereden, kreeg een boete van 25.subs. 25 dagen hechtenis. De schoenfabrikant J. N. S., voor wien de eisch eveneens luidde 60 subs. 40 dagen, kreeg een boete van 40, subs. 40 dagen hechtenis. Een expediteur, J. W. v. D., had voor de maand Augustus een extra toewijzing gekregen. Voor de maand Juli had hij deze nog niet aangevraagd en maar ge kocht zooveel hy noodig had. Als hij dat niet had gedaan, had hij met zijn groot —JU* Cliché N. T. C.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5