SPORT BOEKBESPREKING GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN prima Modelleur JAN VERAA JUMBO H0UTVERKO0PING ADVERTENTIËN. NET MEISJE Leerling-Winkeljuffrouw NEDERLANDSCHE ÜnIe!" ffèzst l/flèafste weekfï\ M rfr Adverteeren doet verkoopen* Gevraagd een paar nette Jongens „Brood en Bezinning" 15 cent Notaris CHRIST publiek verkoopen OVERALLS ftüche*Qfrefe=lü)trn 60 cent DE NIEUWE BONNEN. Wij zullen in ons nummer van a.s. Zaterdag wederom de nieuwe bonnen kunnen geven. *|;J Het is echter waarschijnlijk dat ons blad daardoor iets later zal moeten verschijnen, zoodat men dit nummer, speciaal bui ten de plaats, later ontvangt. Maatregelen te Hilversum. Een drama in de wildernis BOTERBONNEN IN HOTELS EN RESTAURANTS. zoekt betrekking als op schoenfabriek van Kinder-, Meisjes en Dames schoenen. GEVRAAGD: MELKINRICHTING „TAXANDRIA" Waalwijk. 63973 DE NIEUWE BROCHURE voor de GEMEENTE WAALWIJK op Fellenoord en Roestelberg. te Waalwijk, zal op Maandag 17 Maart 1941 op Fellenoord Aan den Roestelberg: 10 Voordooien heeft de Jumbo Overall MARKT - WAALWIJK ^Btfrekking KOOP/ T/JD/&/ DERDE en LAAT5Te LOTING Rijcke-Trek-Loten 60 ct. verkrijgb. te: Kaatsheuvel. Coif. Elshout; Raamsdonlt, Coif. v. Steenderen; Raamsdonksveer.Coif. deRuijter; Waalwijk, Sip. Moonen, Sig. Pulles, Lotk. Reus; Waspik, A. G. Boom; Hank, Coif. Theuns. 63970 gezin geen inkomen gehad. Hy kreeg een boete van 30 subs. 30 dagen hechtenis. Daar de leerhandelaar J. P. M. R. een geringer aantal liters had gekocht, bui ten de distributie, n.l. 30, kreeg hij, in verband daarmee, een lagere boete en wel van 20, subs. 20 dagen hechtenis. De leerhandelaar A. v. B. wist niet, dat hij méér benzine had betrokken dan waarvoor hij bonnen had ingeleverd. Als het was gebeurd, had hij het zeker niet opzettelijk gedaan. Het was echter niet uitgesloten, dat een zijner huisgenooten benzine had gehaald. In ieder geval had déze verdachte zich moeten vergewissen, of hij méér benzine had, dan hem was toegestaan, zoo zeide de politierechter, dat is nu eenmaal één van de beslomme ringen van dezen tijd. Na den eisch van 50.subs. 50 dagen, kreeg v. B. een boete van 30 subs. 30 dagen. Zoowel de schoenfabrikant W. H. v. H. uit Kaatsheuvel, als de lecrhandelaar W. v. B. uit Waalwfjk die verstek liet gaan hadden niet meer dan 1020 li ter benzine gekocht, zonder toewijzing, of zegels. Zij kregen elk na een eisch van 40.subs. 40 dagen een boete van 20 subs. 20 dagen hechtenis. AFSCHEID VAN DEN HEER GIELENS. Als districtscommandant der Rijksveldwacht. De districtscommandant van dc Rijksveldwacht, de heer J. B. Gielens, die is overgeplaatst naar Den Haag en aldaar werkzaam is op het inspecto- raat-generaal van politie, afdeeling po litievakopleiding, heeft van de Rijks veldwachters, die onder zijn district werkzaam zijn afscheid genomen. Dit afscheid had plaats in de zitting zaal van den strafkamer van het ge rechtshof te Den Bosch, waarbij behal ve talrijke Rijksveldwachters en de ambtenaren werkzaam bij den Rijks veldwacht, nogiaanwezig waren de heer Langeraar, thans kapitein der ma- réchaussée en werkzaam op het hoofd- regelingsbureau van de Rijksveld wacht, alsmede de heer van den Berg, adjunct-districtscommandant van de Rijksveldwacht. Hartelijke woorden van waardeering voor het werk van den scheidenden districts-commandant, werden gespro ken door den heer Langeraar, door ma joor Peters uit Drunen en door majoor van Dun uit Geertruidenberg. Als stoffelijk blijk van waardeering werd den heer Gielens een schrijfbu reau aangeboden. De heer J. B. Gielens sprak een kort dankwoord en nam van allen hartelijk afscheid. KAATSHEUVEL. D.E.S.K.R.A.C. 5—0. Na vele gemiste kansen, is 't na 20 mi nuten Smit, die heel kalm en verstandig het leer voor de eerste maal in het RAC- doel plaatst. RAG komt dan iets meer aan bod, maar Vloemans houdt stand en langzamerhand neemt DESK het spel weer in handen, waardoor J. v. d. Ven met een pracht-kopbal, den voorsprong kan vergrooten. Na de rust is DESK geheel de baas en RAC kan daardoor niet verhinderen dat de stand tot 50 wordt verhoogd. DRUNEN. SportersR.W.B. 2 14. De thuisclub heeft in dezen wedstrijd danig teleurgesteld en ontplooide een spel dat op geen enkel onderdeel de noo- dige verzorging had. Plaatsen en positie spel was in een woord slecht. Vooral na de rust, toen n.b. met een 1—2 stand nog alles mogelijk was, gaven de meeste spe lers er de brui van. RWB stelde daar te genover een frisch open spel en wist door overrompelende aanvallen over de beide vleugels vaak de hachelykste situaties voor het Sporters-doel te scheppen. Reeds na 10 min. namen de gasten door een snelle aanval over links uit een goe den voorzet de leiding. Deze werd 10 min. voor rust vergroot door een fout der verdediging. Na de rust zet de thuis club goed in en weet al spoedig na door zetten van de Wit door v. Huiten een te- gcnpunt te maken. Nadien is het vuur Ge doofd en doelpunten de gasten slechts tweemaal uit tientallen kansen. 'lilburg, hoe het groeide Ter gelegenheid van de geboorte van den 1 OO.OOOsten inwoner der stad Tilburg is door drukkerij Henri Bergmans N V aldaar met medewerking van het gemeen tebestuur een herinneringsboekjè uit"e- geven, onder bovenstaande titel. Het is van de hand van den oud-Waal- wljker (Besoyenaar) den heer A. J. A. C. van Delft, van wien reeds meerdere uit gaven over Tilburg verschenen; 'l is ge ïllustreerd door den Tilburgschen illu strator Fans Mandos. Wij vestigen gaarne de aandacht op de ze interessante en smaakvolle feesl-uitga- ve, dat zoowel schrijver, als illustrator en uitgever alle eer aandoet; 't is een waar dige herinnering aan het belangrijke feit Tiiburg-Grootstad. De prijs is 1.per exemplaar. Voor land- en tuinbouwers. Bij de Uitgeversmaatschappij „De Graafschap" N.V. te Aalten verschenen een vijftal boekjes, die zeker hun nut kunnen hebben voor de leerlingen aan onze land- en tuinbouwcursussen. „Melk en Melkbehandeling" (R. J. van Lente en P. G. Vaags) geeft aanwijzingen en aantrekkelijke leerstof voor een doel matige en hygiënische behandeling op de boerderij en een overzicht van het be drijf der melkindustrieën. „Kippenhouderij" (zelfde schrijvers als boven), geeft een practische leidraad voor de kippenhouderij, die tot aangena me leerstof verwerkt is. „Eenvoudige Scheikunde Dl. I en II" (R. J. van Lente). Twee practische uitga ven die het tijdroovend dicteeren aan di verse landbouwcursussen, overbodig maakt. „Veevoeding" (J. B. Makking). Dit boekje kan niet anders dan het land bouwonderwijs ten goede komen, daar het de studie is deze stof voor de leerlin gen zeer vergemakkelijkt. GEMEENTERAAD GEERTRUIDENBERG. Dc heer Dirven tot wethou der benoemd. De raad dezer gemeente vergaderde gister avond. Na de opening sprak de voorzitter een nieuwjaarsrede uit, waarbij hij op de eerste plaats de raadsleden een gelukkig 1941 toe- wenschle. Een terugblik op 1940 stemt treurig, zegt spr. Het afgeloopen jaar, was in menig opzicht zeer veelbewogen. Spr. wil met eer bied gedenken, de velen die in trouwe plichts vervulling hun leven voor het vaderland lieten, speciaal de twee slachtoffers uit deze gemeente. Spr. brengt dank aan alle ambtenaren, politie en hoofd en leden van den luchtbeschermings dienst voor de wijze, waarop zij in het gepas seerde moeilijke jaar hun plicht hebben ver vuld. Dien dank brengt spr. ook aan alle ge- ineentenaren voor de rustige en kalme wijze waarop zij zich steeds gedragen hebben. Spr. hoopt dat zij deze houding ook in de toekomst zullen weten te bewaren en geen handelingen zullen verrichten, die gericht zijn tegen de be zettende overheid. Daartegen waarschuwt spr. met kracht, want dit zou onoverzienbare gevol gen met zich kunnen brengen. We gaan nu weer een moeilijk jaar tegemoet, maar spr. hoopt daarbij als steeds weer te kun nen rekenen op de trouwe medewerking van de wethouders, de leden van den raad, den ge meente-secretaris en het gemeentepersoneel, om zoodoende met vereende krachten Geertruiden berg door de moeilijkheden heen te kunnen brengen. Wethouder v. d. Loo dankt den voorzitter voor de gesproken wenschen en wenscht weder- keerig den voorzitter met zijn gezin het beste in het nieuwe jaar. Hierna werden door de heeren Jansen en Heesters de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer de Boer, onderzocht en in orde bevonden, waarna deze door den voorzit ter tot lid van den raad werd geïnstalleerd. m Vervolgens kwam de wethoudersverkiezing aan de orde. De gehouden stemming had tot resultaat dat de heer Dirven als zoodanig werd benoemd met 5 stemmen tegen 2 op den heer de Bar. De voorzitter wenschte den heer Dirven ge luk met zijn benoeming en hoopte dat in het college van B. en W. van een aangename sa menwerking sprake mocht zijn, in het belang van de gemeente. Wethouder Dirven dankte vervolgens voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte dit waardig te zijn en te blijven. B. en W. stellen vervolgens voor aan de ge huwde ambtenaren met een salaris van minder dan 1900.-- een tijdelijke toelage te verleenen van 6 pet. en ditzelfde ook toe te passen op het salaris van den gemeente-veldwachter. De raad gaat daarmee accoord. Het voorstel om bovendien bij de gemeente ambtenaren een kindertoeslag in te voeren van 3 pet. met een minimum van 75.—, ingaande bij het derde kind, vond bij den heer Jansen bezwaar. Deze is n.l. van meening, dat er dan niet veel van zullen kunnen profiteeren. Spr. stelt voor deze kindertoelage reeds bij het eer ste kind te doen ingaan. De voorzitter zegt dat deze regeling niet tot doel heeft er een verkapte salarisverhooging van te maken. Bovendien zou men dan twee categoriën krijgen, daar er bijv. voor veld wachters, secretaris en ontvanger, reeds een regeling is, die bij het derde kind ingaat. De heer de Boer ondersteunt het voorstel van den heer Jansen. Dit werd daarom in-stemming gebracht en met 3 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen waren de heeren Boon en v. d. Loo Goedgekeurd werd een voorstel om de kook school een subsidie van 100.- te verleenen. Eveneens werd goedgekeurd een adres van de plaatselijke slagersvereeniging om de slagers winkels op Maandagmiddag na 13 uur te slui ten tenzij in een week een erkend Christelijke reestdag voorkomt en in de week van 15 Au gustus en 1 November welke -dagen in deze gemeente nog als Zondag gevierd worden. Ingekomen is een verzoek van de Grafische bedrijven om haar wachtgeldregeling ook voor deze gemeente geldig te verklaren. Het bedrijf betaalt dan 60 pet. de gemeente 40 pet., waar- voor de laatste dan dezelfde subsidie ontvangt van het Rijk als geldig is bij de steunregeling. Een adres van diverse petroleum-maatschap- pijen om de recognitiën voor de benzinepom pen te laten vervallen werd afgewezen, op grond van het minimale bedrag dat daarvoor gevorderd werd. De voorzitter deelde nog mede, dat de B- steun weer kon worden ingevoerd. Beschikbaar Rf Vsn tl 6"50 Per werkIo°ze, waarin het bl)draagt; voor rekening van de qe- meente blijft dan, bij 49 werkloozen, 98 te voteeren. 1 Hierna sluiting. De regeeringscommissaris van Hilveisum, jhr mr. von Bönning- hausen, heeft als eerste bepaling afgekondigd, dat de toegang tot caié's, restauranis, hotels en z g. automa tieken, bad- en zweminrichtingen aan joden verboden is. .Als café hotel, waarin joden wèl toegang hebben, is aangewezen café Van de Werken, Stationsplein (5 Overtreding van het voorschrift zal onmiddellijke sluiting van het be trokken bedrijf tot gevolg hebben. 13e gemeentepolitie is met het toe zicht op de juiste naleving belast. Voorts is het géboden om Duitsch- vijandige geschriften, die men in handen heeft gekregen, onverwijld bij de Nederlandsche politie in te leveren. De vernietiging er van is verboden. Te Manos in Brazilië is volgens het Zwitsersche Telegraafbureau een rapport binnengekomen van den commandant der troepen, die waren uitgestuurd om hulp te brengen aan de grenscommissie,die eenigen tijd geleden door Indianen is overvallen. De hulp-expeditie heeft het eerste kamp van de grenscommissie aan de rivier Demini bereikt. Alle leden van de commissie zijn gered. Zij hebben een beleg, van enkele weken doorslaan en zouden ongetwijfeld zijn omgekomen, indien er geen groote voorraden levensmiddelen lot hun beschikking gestaan had den. Een tweede hulpexpeditie trekt langzaam naar het Noorden om de tweede groep der grenscommissie. die door Indianen in de bergen van Curupiia aan de grens van Venezuela zijn ingesloten, te hulp Ie komen. De expeditie komt slechts langzaam vooruit, z(j trekt in kleine booten de Rio Negro en Rio Demini op. Men vreest de commissie niet meer op tijd te kunnen bevrijden. Reeds zijn zeven leden, o.a. de dokter, door de vergiftige pijlen dei- Indianen gedood en eenige anderen gewond. De grenscommissie zette nog eenige kampen langs de grens van Venezuela uit, maar sinds eenige weken heeft men geen berichten ontvangen. Men vreest, dat ze dooi de wilde stamn?en in dit gebied zijn gedood. De piloten der vlieg tuigen, die deze kampen van levens middelen voorzien verklaren, dat sinds lang elk teeken van leven ontbreekt. DE HULPWET DEFINITIEF AANVAARD. Stemming in het Huis: 317 vóór, 71 tegen. Het Huis van Afgevaardigden heeft de wet tot hulpverleening definitief aange nomen met 317 tegen 71 stemmen. Het Huis stemde heden over de toevoe gingen van den Senaat. Nu deze toevoe gingen zijn goedgekeurd, is de wet door beide Huizen van het Congres aangeno men en wordt zij van kracht, zoodra Roo sevelt haar heeft onderteekend. DE DEFENSIE DER V. S. De Amerikaansche Senaat heeft giste ren een bedrag van ongeveer anderhalf milliard toegestaan als aanvullende uit gaven voor de defensie. Daarvan is 169 millioen bestemd voor marinewerken op Guam, Samoe en de door Engeland afge stane bases. Het leger krijgt voor het aan leggen van militaire installaties het groot ste deel van het bedrag, n.l. 675 millioen dollar. De marine ontvangt 202 millioen dollar voor den bouw van schepen en geschut. Intusschen moet het Huis van Afgevaardigden de posten nog goedkeu ren. - Officeel is medegedeeld, dat het per soneel van het Amerikaansche leger voor het eerst sedert de demobilisatie na den wereldoorlog de millioen man heeft over schreden. De Vereenigde Staten beschik ken thans over 685.000 actieve soldaten en 935.000 opgeroepenen. DE OVEREENKOMST VAN TOKIO. Het D.N.B. meldde vanmorgen uit Tokio: In een zoojuist gepubliceerd gemeenschappe lijk communiqué van Japan, Frankrijk en Thai land wordt de goedkeuring en onderteekening van het Japansche bemiddelingsvoorstel tot bij legging van het ThailandschIndo-Chineesche grensconflict bekend gemaakt. Het communiqué deelt mede. dat Indo-China aan Thailand het district Paklay, alsmede het gebied in het Westen, Noordwesten en Zuid westen van Kambodsja, dat vroeger Thailandsch was, heeft afgestaan. Dit geheele gebied wordt gedemilitariseerd. Twee eilandengroepen in de Mehkong, namelijk Khong en Khone, komen eveneens onder Thailandsche souvereiniteit, doch zullen gemeenschappelijk bestuurd wor den. MATSOEOKA ZAL HEDEN NAAR BERLIJN VERTREKKEN. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Matsoeoka, de Japansche minister van buiten- landsche zaken, zal, naar op de persconferentie is medegedeeld, Woensdagavond van Tokio over Mandsjoekwo en Moskou per spoor naar Berlijn vertrekken. De directeur van het rijksbureau voor het hotel, café, restaurant en pension be drijf heeft in overleg met het centraal distributiekantoor ten aanzien van het innemen van boterbonnen in deze gele genheden richtlijnen gegeven, die o.m. als verplichting bevatten, dat voor het ontbijt maximaal 10 gram boter, mag wor den gevraagd, en voor de koffietafel 15 gram. Voor de overige spijzen wordt de on dernemer binnen de grenzen der rede lijkheid vrijgelaten al dan niet een waar de aan consumcntenbonneh in. te nemen, overeenkomstig de in de spijzen verwerk te hoeveelheid boter. Indien de onderne mer er toe overgaat voor zyn gerechten meer dan 15 gram te vorderen, moet op elke spijskaart ten minste een gerecht voorkomen, waarbij deze grens niet wordt overschreden, d.w.z. dat ten min ste een plat du jour of vast menu met een gang verkrijgbaar moet worden ge steld tegen inneming van slechts 15 gram aan boterbonnen. BELANGSTELLING VOOR DE JAARBEURS. Naar ons werd medegedeeld, heeft gisteren een extra trein uit Limburg duizend belangstel lenden naar de Jaarbeurs gebracht, terwijl he den een extra trein uit Twente zal rijden, die totaal is uitverkocht. De komende huiscollecte van de Winterhulp. De directeur generaal van de ^•D.N. heeft over de komende huislijstcollecte o.m. de volgende beschouwing gegeven. Er is gevraagd waarom de Winter hulp in de tweede helft van deze maand een zoo nauwkeurig voor bereide lijstcollecte langs de huizen houdt. Wel, eenvondig hierom, omdat wij aan de hand van vier maanden ervaring weten, dat vele aanvragen om hulpverleening nog niet in be handeling konden worden genomen en het daarom onze plicht en ons goed recht is duidelijk hoorbaar aan de deur van iederen Neder lander te kloppen, om dezen nood in het eigen volk te helpen ver zachten. De afgeloopen maanden hebben ons ook geleerd, dat een naar ver houding veel te klein gedeelte onzer samenleving bereid is, dezen nood door een alles en alles omvattende actie te doen verdwijnen. Wij meenen, dat evenals ieder, die in moeilijke omstandigheden verkeert, het recht heeft op onze hulp, ook iedere landgenoot't recht bezit om naar draagkracht op deze wijze te offeren. Deze lijstcollecte wil daarvan het bewijs zijn. Wij hebben daarom bepaald, dat vooraf de namen en adressen van alle gezinnen en alleenwonende personen op daartoe vervaardigdeformulieren zullen worden ingevuld, opdat ten eerste iedere landgenoot zich'duide- lijk voor oogen zal stellen, dat ook op hem of haar een beroep wordt gedaan ten behoeve van de mede- andgenooten, die in nood verkee- ren en ten tweede, om te hereiken, dat de arbeid van de collectanten hierbij zooveel als mogelijk wordt verlicht. onverschillig welke bianche. Brieven onder No. der adv. aan het Bureau van dit blad. 63972 Brieven mei referenties en verlangd salaris onder no der adv. aan 't bureau van dit blad. 63968 niet beneden 15 jaar zich aan te melden tusschen 2 6 uur. actueele brochure, waarin het corporatief en cultureel pro gramma van de Ned Unie is neergelegd, is verkrijgbaar aan 't Bureau der NED. UNIE, Grootestraat 278, Waalwijk. (Zie bericht in dit No.) voorm 10 uur voor de GE MEENTE WAALWIJK 25 koopen zware mast gedeeltelijk geriefhout en brandhout 6 koopen mastentakken en 33 koopen boonstaken (ook geschikt voor ruiters.) 2 koopen eiken snoeiling. Deze worden op Fellenoord verkocht, dus vooraf te be zichtigen. Bijeenkomst bij van Wezel op Fellenoord. Inlichtingen: Bureau Ge meentewerken Waalwijk. Betaaltijd: 1 October 1941. Onbekende koopers moeten borg stellen. Zij die achterstallig zijn van vo'ige jaren worden niet als koopers of borgen aangenomen. I. Sterke stof: 2. Vlot model: 3. Elastische schouders; 4. Driedub bel gestikte naden: 5. Versterkt* zakken: 6. Patentknoopen: 7. Betere knoopsgaten: 8. Ruime krimpzoom; 9. Dubbele voorzak- ken; 10. Zijnaadsplitten. Ziet en past deze ideale Jumbo Overall bij: Hoofdpr. n. wensch: Huis w/f 6000--, Boschterr. w/f 6000.-; 5 koeien en paarden f 6000, 3 koelen f 3000 2 paarden f 3000.-. 480 Prijzen. Mio. v. |ujt. 6 Feb. '40. 2t Afd.UOl. Ncd.Vcr.v.Luchtv'I908 Bontmantels t.w.v. f 350.-, f 350.-, f 800.- o! prijs uur Uw tc«t.w.v. I BOO.-. 1350.-, ISOO.- K.L.M., Rijcke Trek Giro 241.000 Haag slg.mag., kiosken, ol 60 ct. postzegels

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6