Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. ..NOORD BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. NUMMER 25. WOENSDAG 26 MAART 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adrcs: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. DE ZELFSTANDIGHEID VAN ONS LAND. Een uiteenzetting door den heer Schwebel. Voor een aantal vertegenwoordigers van plaatselijke weekbladen en andere periodieken uit de omstreken van Den Haag en Leiden, heeft de gevolmach tigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland, de heer Schwebel, te Leiden een uiteenzetting gegeven van de taak van de pers in de zen tijd en daarbij uitvoerig gesproken over de verhouding tusschen Nederland en Duitschland. Moet, aldus spr., de beteekenis van de pers in het algemeen van buitenge woon groot belang worden geacht, zeer zeker geldt dat ook voor de kleine pers, wier invloed op den lezerskring veelal grooter is dan die van de landelijke bladen, omdat de plattelandsbevolking over het algemeen de dingen met min der reserve aanvaardt. Sprekende over het begrip vrijheid in nationalen zin, zeide de heer Schwe bel, dat de meerderheid van het Neder- landsche volk daaronder verstaat het herstel van de vrije zelfstandigheid, zooals zij tot 10 Mei is geweest. Wij, Duitschers, aldus spr., respecteeren dien vrijheidswil, maar wij voegen daaraan toe: volledig vrij is alleen dat volk, dat ook in staat is met eigen kracht zijn vrijheid te verdedigen. Zoo niet, dan is dat volk in wezen afhanke lijk, gelijk hier te lande het geval was, doordat Nederland vertrouwde op de Britsche macht. De Nederlandsche vrij heid was in feite dan ook slechts een fictieve. Er is evenwel ook een deel van het Nederlandsche volk, dat herstel der zelfstandigheid afleidt uit de bloed- en lotsverbondenheid met het Duitsche volk. Deze is inderdaad bijzonder groot; de verschillen in volksaard tus schen de noord- en zuid-Duitsche volks stammen bijvoorbeeld zijn naar den aard van bloed en temperament grooter dan die tusschen den Nederlandschen stam en bepaalde Duitsche volksgroe pen (Westfalen, Hannover, enz.). Wie niet volslagen blind tegenover de historie staat, moet inzien, dat En geland van het vasteland van Europa is uitgeschakeld en dat Duitschland het continent beheerscht. Engeland heeft door de historie heen steeds ons be staan bedreigd, het kan ons derhalve niet onverschillig zijn hoe het Neder landsche volk staat ten opzichte van het Duitsche. Onze plicht tegenover 't eigen volk dwingt ons ertoe ons te wa penen tegen de mogelijkheid van een herhaling van den tienden Mei. Het is voor Duitschland's eigen bestaan on toelaatbaar, dat tusschen Engeland en het Duitsche Rijk een land ligt, waar van de bewoners innerlijk vijandig staan tegenover Duitschland. Een oeconomische samenwerking biedt in dit opzicht onvoldoende waar borgen; het komt aan op een innerlijke gemeenschap. De Führer heeft duide lijk gezegd, dat 't in zijn bedoeling ligt, de Nederlandsche zelfstandigheid zoo ver te herstellen als slechts mogelijk is. De onzerzijds erkende bloedsgemeen- schap met het Nederlandsche volk brengt mede, dat wij dat volk eeren, dat wij er niet aan denken 't in knecht schap te doen leven, maar dat het on ze innigste en eerlijke wensch is daar mede in broederlijke gemeenschap te leven. Maar eerst als die wensch ook van de andere zijde tot uiting wordt gebracht, kan er sprake zijn van het wederzijdsche vertrouwen, dat de nood zakelijke voorwaarde vormt voor het herstel van de zelfstandigheid. Men kan met die samenwerking niet wachten, totdat eens de vrede zal zijn gesloten. In het organische leven is stil stand ondenkbaar en in een dergelijke bewust-afwachtende houding schuilt een element van innerlijke onoprecht heid, zelfs van lijdelijken weerstand. Het internationale oorlogsrecht gaf Duitschland de bevoegdheid de geheele Nederlandsche weermacht in gevan genschap weg te voeren; de Führer heeft dat niet gedaan, maar integen deel met generaal Winkelman een wa penstilstand gesloten, welke eenig is in de analen van de oorlogsgeschiedenis. Alleen reeds uit die overweging rust op het Nederlandsche volk de verplich ting, om dit niet als iets vanzelfspre kends te aanvaarden, maar om zelf de nieuwe toekomst mee voor te bereiden. Duitschland heeft het volste recht Ne derland als zijn vijand te behandelen, maar het doet dat niet, omdat het in de Nederlanders niet zijn ware vijan den ziet. En daarom is het ook moge lijk, dat de levensstandaard hier te lan de altijd nog een graad hooger is dan in Duitschland. Sèeeds meer Nederlanders en waarlijk niet uitsluitend leden van de N.S.B. komen tot het inzicht, dat het lot van het eigen land zich in ge meenschap met Duitschland moet vol trekken. Waar wij den Nederlanders eer bewijzen, zoo schuilt er voor hen niets oneervols in om ja te zeggen. Het is de taak van de Nederlandsche pers om den toestand weer te geven overeenkomstig de werkelijkheid: zij dient den haat onder het eigen volk te voorkomen en evenmin haat te zaaien tegen de bezettende macht. Wie heden ten dage waarlijk pro- Nederlandsch is, moet bespeuren, dat hij ook pro-Duitsch is in dien zin, dat hij zich rekenschap geeft van de lots verbondenheid, die de basis vormt waarop de Nederlandsche vrijheid be rust. REGELING LANDBOUW PRODUCTIE. Naar wij vernemen heeft de Rijks commissaris 19 Maart een Landbouw- commissie ingesteld en tot voorzitter benoemd oud-minister dr. F. E. Post- huma. Tot deze commissie behooren de voorzitters van den Christelijken Boe ren- en Tuindersbond, van den R. K. Boeren- en Tuindersbond, van het Ned. Agrarisch Front en van 't Ned. Land- bouwcomité. De voorzitter kan verdere leden benoemen. Deze commissie heeft tot taak de re geling van de landbouwproductie, wel ke de overheid door het voorschrijven van verschillende richtlijnen treft, te ondersteunen. Bovendien moet de com missie de boeren voorlichten, ten einde de productie op te voeren, en de over heid van advies dienen. Dr. Posthuma is Vrijdag in zijn func tie geïnstalleerd. Over de doelstelling van de com missie kan nog het volgende worden medegedeeld: Het streven zal er op gericht zijn, de werkzaamheid van alle organisaties in dienst te stellen van de grootst moge lijke productieverhooging en een één vormige organisatie van dien arbeid te verwezenlijken. De besturen hebben daartoe den plicht, hun organisaties met hun gezamenlijke apparaten vol gens richtlijnen van den voorzitter ter beschikking te stellen. Deze richtlijnen zijn voor landbouworganisaties bindend onverschillig of zij zijn aangesloten bij de genoemde corporaties. De voorzitter kan de productiever meerdering door eigen maatregelen be vorderen, voor zoover dit wenschelijk is, buiten het werk der organisaties om. Hij kan van het departement van Landbouw en Visscherij alle in dit ver band noodige inlichtingen en steun eischen. De consulenten van dit depar tement zijn verplicht, de commissie en de landbouworganisaties te adviseeren. Ten slotte kan de voorzitter van de landbouworganisaties verlangen, dat personen, die medewerking weigeren, geroyeerd worden. Wordt aan dit ver langen geen gevolg gegeven, dan is de commissaris-generaal voor Financiën en Economie bevoegd, de noodige maatregelen te treffen en in een be paald geval de royeering ook te doen geschieden zonder inachtneming van een wettelijken opzeggingstermijn. Eenigerlei aanspraken kan men na een dergelijke verbreking van 't dienst verband niet doen gelden. Gewezen wordt op den op wensch van den Rijkscommissaris door het mi nisterie van Landbouw en Visscherij tot de landbouwbonden gerichten op roep, voor den zoo volstrekt mogelijken regelmatigen aanvoer van vee voor binnenlandsche behoeften te zorgen. Daarmede is het gewenschte resultaat niet bereikt, zoodat de directeur-gene raal der voedselvoorziening zijn toe vlucht heeft moeten nemen tot dwang maatregelen. Aangezien moeilijke tijden steeds als een proefsteen gelden, zal overeenkom stig het groote belang, dat met een en ander is gemoeid een succes of misluk king beslissend zijn voor de bestaande organisaties en haar besturen. In aansluiting aan hetgeen Graf Gro- the gezegd had, verklaarde dr. Posthu ma, dat hij de opdracht van den Rijks commissaris heeft aanvaard, omdat hij daarmede als Nederlander de belangen van zijn volk het beste meent te dienen. De voorzitters van de vier organisa ties brachten tot uitdrukking, dat zij de noodzakelijkheid van een constructieve samenwerking in het belang van het Nederlandsche volk inzagen en zeiden hun loyale medewerking toe. Graf Grothe wenschte dr. Posthuma geluk met zijn taak en gaf voor ieder afzonderlijk den wensch te kennen, dat hun loyale samenwerking met succes zou worden bekroond. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1343 EEN KULTUURKAMER VOOR PERS, KUNST EN FILM. Een Nederlandsche Kultuurkamer zal binnenkort worden opgericht, aldus heeft de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, in een bijeenkomst van kunstenaars in het Stedelijk Museum te Amsterdam mee gedeeld. Deze Kultuurkamer bestaat uit een aantal gilden; een kunstenaars- gilde, een persgilde en een filmgilde. Elk gilde krijgt een gildeleider en een adviseerenden gilderaad. Daarom sticht de staat een gilde, waarin allen werkzaam willen en kun nen zijn, dus geen verêenigingen uit particulier initiatief ontstaan. Tegen over den staatsambtenaar is noodig, dat daar staat een vertegenwoordiger van de kunst zelf. Wie kunnen tot het gilde behooren? Zij, die door de leiding waardig ge keurd zijn den titel beeldende kunste naar te dragen. Kunstenaar is een eere- titel. Beroepsuitoefening heeft alleen zin binnen het gilde. Daarnaast kunnen er amateurs zijn. Onder volksche kunst versta men niet het eenvoudige boerentype, maar kunst, welke geworteld is in de Neder landsche traditie. Geen vlak interna tionalisme, maar typisch Nederlandsche kunst. Vervolgens deelde spr. eenige bij zonderheden over de op te richten Ne derlandsche Kultuurkamer mede. De volle verantwoordelijkheid zal rusten op den gildeleider. De leidersgedachte wordt hier doorgevoerd. In den gilde raad hebben zitting de voorzitters der vakgroepen, als die der architecten, schilders, beeldhouwers, kunstnijveren, van den kunsthandel en de kunstmin naars. SLAG- EN STOOTWAPENEN VERBODEN. Het is verboden op openbare wegen, straten en pleinen of andere voor het publiek toegankelijke plaatsen slag- of stootwapenen bij zich te dragen. Slag- of stootwapenen in den zin de zer bekendmaking zijn wapenen, die naar hun aard bestemd zijn, door ermee te slaan, te stooten of te steken, ver wondingen te veroorzaken. Handelingen, in strijd met deze be kendmaking, zijn overtredingen en wor den gestraft met hechtenis tot 6 maan den en geldboete tot 1000 of met een dezer straffen, voor zoover niet een hoogere straf kan worden opgelegd volgens andere bepalingen. DE MINISTERS VAN KLEFFENS EN WELTER TE BATAVIA VERWACHT. Domei meldt uit Batavia: De Nederlandsche minister van bui- tenlandsche zaken, van Kleffens, wordt 1 April uit Londen te Batavia ver wacht, waarheen hij de reis via de Ver. Staten gemaakt heeft in gezelschap van den minister van koloniën, Weiter. Omtrent dit aanstaande bezoek van de ministers, heeft de heer Ritman, chef van den voorlichtingsdienst, bij herhaling verzekerd, dat het geen poli tieke beteekenis heeft en dient ter ver betering van het contact tusschen de Nederlandsche regeering te Londen en de autoriteiten te Batavia. Ritman be weerde, dat dit bezoek een gunstigen invloed zou hebben op den voortgang van de oeconomische onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië, daar de aanwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken een beslis sing in diplomatieke aangelegenheden zou vergemakkelijken. De heer Ritman voegde hieraan toe, dat de ministers Singapore of Sydney niet zouden be zoeken. TWEE NEDERLANDSCHE SCHEPEN GETORPEDEERD. Naar het Hamburger Fremdenblatt" uit Bad Vicente op de Kaap Verdische eilanden meldt, is het Nederlandsche stoomschip „Tapanoeli" op den Atlan- tischen Oceaan getorpedeerd. Een deel der bemanning is op het eiland Boavista aangekomen. Een PortugeëSche kust vaarder zoekt de omgeving af naar de overige schipbreukelingen. Hetzelfde blad vernam uit Stock holm, dat het Zweedsche blad ..Dagens Nyheter" een ooggetuigeverhaal van een Nederlandschen kapitein heeft ge publiceerd over het torpedeeren van vijf Engelsche of in dienst van Enge land varende schepen uit een konvooi ten Westen van Ierland. Hierbij was het Nederlandsche tankschip Mij drecht". De torpedeering was geschied op 6 Maart. ZEER ZWARE SLAGEN TOEGE BRACHT AAN DE ENGELSCHE KOOPVAARDIJ. Acties van Duitsche linieschepen, duikbooten en vliegtuigen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: De vlootcommandant, admiraal Lut- jens, meldt als commandant van een es kader linie-schepen, dat hij na langdu rige actie met zijn zware vlootstrijd- krachten in het Noorden van den At- lantischen Oceaan, in totaal 22 vijande lijke gewapende koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 116.000 ton tot zinken heeft gebracht. Achthonderd overlevenden zijn daarbij door de Duitsche linieschepen gered. Aan de Westkust van Afrika heb ben Duitsche duikbooten een zwaarge- laden en krachtig verdedigd konvooi, dat voor Engeland bestemd was, aan gevallen. Na dagen onvermoeiden strijd waren de duikbooten er in geslaagd 11 vijandelijke schepen met een totalen in houd van 77.000 ton tot zinken te bren gen. 27.500 br.t. tot zinken gebracht. Duitsche duikbooten melden het tot zinken brengen van 27.500 b.r.t. vijan delijke koopvaardijscheepsruimte op 't Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan. Onder de vernietigde vijande lijke koopvaardijschepen bevinden zich drie tankbooten. DZJARABUB GEVALLEN. Strijd aan de Daboes in het Galla- en Sidamogebied. Het Italiaansche hoofdkwartier deel de Zondag mee: In Griekenland heeft een onzer for maties bommenwerpers de vlootbasis te Prevesa aangevallen. Een onzer ver kenners heeft een jachtvliegtuig van het type Gloster neergehaald. Vliegtui gen van het Duitsche vliegercorps heb ben bij La Valetta een Britschen torpe- dobootjager aangevallen en getroffen. In Noord-Afrika is ons kleine gar nizoen te Dzjarabub onder bevel van luitenant-kolonel Castagna, die tijdens den strijd gewond is, na een hardnek kige verdediging van vier maanden overweldigd door de groote hoeveel heden strijdkrachten en oorlogsmate riaal van den vijand. HET CONTACT HITLER—INöNü. Berlijn tevreden met het resultaat. Na het Turksche antwoord, dat ge heel aan de verwachtingen heeft beant woord, mag de directe gedachtenwis- seling tusschen de beide staatshoofden Hitier en Inönü als gesloten worden beschouwd. De gedachtenwisseling langs de gebruikelijke diplomatieke we gen zal eerlang worden geopend, na dat Turkije heeft verklaard, dat het principieel tot oeconomische en ook po litieke toenadering bij handhaving van zijn neutraliteit (ongeacht het bestaan de bondgenootschap met Engeland) be reid is. Meer heeft Duitschland voors hands stellig niet verwacht, zoodat ook dit resultaat weder als een volkomen succes van Duitschland mag worden beschouwd. VERRASSENDE LANDING VAN JAPANSCHE TROEPEN. Naar in een communiqué wordt me degedeeld, heeft een sterk detachement Japansche expeditietroepen in Zuid- China heden in de ochtenduren een verrassende landing ondernomen op de Noordelijke kust van de Honghaibaai ten Noorden van de Biasbaai, onder dekking van vlooteenheden. Het Japan sche detachement, zoo voegt het com muniqué hier aan toe, trekt naar een niet bekend gemaakte plaats op en han delt in samenwerking met de Japansche troepen, die onlangs geland zijn op het schiereiland ten Oosten van de Bias baai. Uit Sjanghai meldt Domei: Admiraal Sjimada, de opperbevel hebber van de Japansche vloot in de Chineesche Zee, heeft een proclama tie uitgevaardigd, waarbij de Japan sche blokkade wordt uitgebreid tot de baaien van Honghai en Hitsjietsji ten Wnlw||kscie en Laiiptraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1