UIT DE PERS Gemeenteraad Drunen. GEMENGD NIEUWS SPORT 0? Z> Z> iTlifnfiwidtj&s Bij allerlei pijnen: Noorden van de Biasbaai in de provin cie Kwantoeng. De blokkade gaat in op 25 Maart, des middags om 12 uur. Ge lijktijdig is de inhoud der proclamatie via den Japanschen consul-generaal me- gedeeld aan de buitenlandsche diploma tieke vertegenwoordigers en de autori teiten der Chineesche zee-douane. Helpen veilig en vlug Doos 10 en 50ct. Onder den titel „Een heugelyk feit" schriijft „de Volkskrant" o.m.: Nadat de bestaande organisaties van den landbouw is als een schepping van den nieuwen tijd het Agrarisch Front verschenen. Over het bestaansrecht daarvan be hoeft niet te worden getwist; niemand heeft er trouwens aan gedacht. Van den anderen kant had men de bestaande vercenigingen, die in het verleden grootc diensten aan den land bouw hebben bewezen, met rust kun nen laten. Men heeft ze met alle vinnigheid en niet altijd met eerlijke wapenen be streden. Als christelijke en katholieke boe ren de voorkeur geven aan een ver- leniging, die de christelijke en katho lieke beginselen tot grondslag neemt, is er geen enkele reden om hun dat kwalijk te nemen, mits zij en dat hebben zij in het verleden getoond de belangen van den landbouw en van hun leden, ook die der landarbeiders, behartigen. Wenschen anderen een andere orga nisatie, het staat hun vrij. Men kan, voor dezelfde belangen opkomend, samenwerken zonder el kaar af te breken. En de samenwerking zal te gemak kelijker zijn naarmate men meer be reid is elkander te respecteeren. Graaf Grothc, een erkend Duitsche deskundige, heeft bij de installatieslag- commissie, waarvan men in dit num mer de oprichting vindt, (Red. E. v. h. Z.) de opmerking gemaakt, dat, aan gezien moeilijke tijden steeds als een proefsteen gelden, een succes of mis lukking beslissend zal zijn voor de be staande organisaties en hun besturen. Dit moet ongetwijfeld meer als het constateeren van een feit dan als een dreigement worden beschouwd: ook de oude landbouworganisaties zullen, reeds om het belang voor land en volk dat er mee gemoeid is, alles in het werk stellen om de productieslag te doen slagen. Datzelfde belang zien ook de boe ren, die zij tot hun leden tellen, in, en zoo zal zonder veel ophef met de over heid worden samengewerkt en naar haar richtlijnen worden gewerkt, ten einde voor de voedselvoorziening een zoo hoog mogelijk rendement te ver krijgen. Met groot vertrouwen zien wij het resultaat der verkregen samenwerking tegemoet Ook wie het als een proefneming wil beschouwen zal, naar we vertrouwen, worden tevreden gesteld. En indien er straks reden tot te vredenheid blijkt te bestaan, dan moge men daaruit ook de conclusie trek ken, die er in ligt opgesloten. Deze, dat men geen pogingen in hel werk moet stellen om een eenheid te lorceeren of kunstmatig in het leven te roepen, maar dat men de vrije krachten zich ongestoord moet laten ontwikkelen en dat samenwerking het best wordt verzekerd door een federa tief verband onder onpartijdige lei ding. Dit geldt niet alleen voor de boeren, maar is van beteekenis op elk terrein van het openbare leven. Zoo wordt niet alleen rekening ge houden met den Nederlandschen aard. maar meer nog dan de rust de bereid heid verzekerd om samen te werken voor hetzelfde doel en het bereiken van dit doel vergemakkelijkt. Daarom mede mag de samenstelling der landbouwcommissie een zoo heu gelijk feit worden beschouwd. De gemeenteraadsvergadering van Drunen van Maandagavond werd we gens uitstedigheid van Burgemeester v. d. Heijden geleid door Wethouder van Halder l.b. Na opening met gebed werden de no tulen der beide vorige vergaderingen goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stuk ken: a. besluit van Ged. Staten houden de machtiging tot het doen van uitga ven op de gemeentebegrooting 1941; b. besluit van Ged. Staten houden de goedkeuring van het raadsbesluit dd. 3 Februari 1941, tot uitgifte van een strook grond in erfpacht: c. besluit van Ged. Staten houden de goedkeuring van het raadsbesluit dd. 30 December 1940 tot het aangaan van een geldleening groot 46.350. d. besluit van Ged. Staten dd. 12 Maart 1941, houdende ongegrond ver klaring van het door J. Schapendonk ingediend beroep tegen de onbewoon baarverklaring van het door hem be woonde pand. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Dan komt aan de orde een voorstel van B. en W. om voor het lager bezol digd gehuwd personeel in dienst der gemeente een tijdelijke toelage te ver- leenen van 6 mits dit een bruto- jaarwedde geniet van minder dan 1900.en de vervulde betrekking in dienst der gemeente een hoofdbe trekking is. Verder stellen B. en W. voor, om, aangezien de regeling van den kindertoeslag voor bedoeld perso neel in dienst dezer gemeente niet ge lijk is aan de rijksregeling, de thans geldende kindertoelage-regeling der ge meente procentueel te verhoogen tot een minimum van 75.per kind. Deze re,geling geldt niet voor het per soneel der gemeente-politie. De raad gaat met deze voorstellen z.h.st. accoord. Een wijziging van de verordening op de benoeming enz. van de gemeente politie in verband met de opheffing van het capitulantenstelsel werd goed gekeurd. Dienstbodencursus. B. en W. stellen vervolgens voor deel te nemen aan de regeling voor een dienstbodencursus voor meisjes van 16 24 jaar. In een prae-advies zeggen B. en W. daaromtrent nog: Het ligt in het voornemen bij vol doende deelname vanwege het Depar tement van Sociale Zaken een dienst boden-cursus te openen in de naburige gemeente Waalwijk, waardoor werk- looze meisjes van 16 tot 24 jaar in staat zullen worden gesteld door een 3-maan- delijksche opleiding een huishoudelijke betrekking te aanvaarden. De kosten van dezen cursus zullen pl.m. 30 per leerling bedragen, welke door de ge meente moeten worden betaald. Deze ontvangt daarin van het Rijk de ge wone bijdrage uit het W.S.F. Het vol gen van den cursus is voor de deelne mende meisjes geheel kosteloos, deze nemen echter wel de verplichting op zich, om na afloop van den cursus een betrekking te aanvaarden voor heele dagen of voor dag en nacht. Hoewel het aantal deelneemsters uit deze gemeente vermoedelijk slechts ge ring zal zijn, meenen wij toch Uwen raad te moeten voorstellen tot toetre ding tot deze regeling te besluiten. Zulks om eventueel gegadigden uit on ze gemeente in staat te stellen, aan den cursus te kunnen deelnemen. Wordt z.h.st. goedgekeurd. Wijziging gemeentebegrooting 1940 en 1941. De secretaris leest deze wijzigingen voor. De totale inkomsten worden ver hoogd me een bedrag van 32.399.71 en verlaagd met een bedrag van 29.191.48. De totale uitgaven worden verhoogd met een bedrag van 155.22 en verlaagd met een bedrag van 102.50. Deze wijzigingen worden eveneens z.h.st. goedgekeurd. Aan de orde is dan een voorstel van de pachtcommissie tot pachtverminde- ring over 1940 van een viertal percee- len nabij het Herptsche Ven. De voorzitter zegt dat deze percee- len geruimen tijd in werkverschaffing bewerkt zijn, maar vorig jaar moesten blijven liggen, omdat er geen arbeids krachten meer waren. De pachters hebben toen hun perceelen weer in ge bruik genomen, maar deze waren slechts gedeeltelijk in goeden staat, zoo dat een pachtverlaging noodzakelijk is. De pachtcommissie stelt daarom voor aan N. van Bladel, voor het eerste per ceel een vermindering toe te staan van 40 aan J. Stevens voor het 2e en 3e perceel een vermindering van 50 en aan G. de Gouw voor het 4e perceel een vermindering van 60 De pacht commissie meende dat deze regeling billijk was. Wordt z.h.st. goedgekeurd. Sluiting Slagerswinkels. Binnengekomen is een verzoek van de gezamenlijke slagers van Drunen en Elshout om de slagerswinkels op Dins dag na 1 uur te sluiten en deze sluiting verplichtend te stellen. De heer van Drunen vraagt of deze regeling ook van toepassing is op het noodslachthuis. De voorzitter meent van niet, want nood breekt wet en er kunnen gevallen voorkomen dat ook op Dinsdagmiddag van het noodslachthuis gebruik moet worden gemaakt. De raad besluit dan de verplichte winkelsluiting voor slagerswinkels in te voeren. Bij de rondvraag wil de voorzitter de heeren verzoeken, als er geen bijzon dere vragen zijn, deze ditmaal achter wege te laten. De heer v. d. Wiel zegt dat in de vorige vergadering goedgekeurd was, dat er een tweede secretaris moest ko men: spr. heeft daarvan tot op heden echter nog niets vernomen. Verder zegt spr. dat er nog steeds geen schut ting gebouwd is, naast het raadhuis. De buren ondervinden nu de last van de hier spelende kinderen. Spr. gelooft als dit zoo ook het geval was langs de burgemeesterswoning, de schutting er al lang gestaan zou hebben. Verder vraagt spr. verbetering van den fiets pad achter in de Molensteég en zegt dat er ook aandacht besteed moet wor den aan de rupsennesten, die zich daar in de boomen bevinden. De daar wo nende van Helvoirt ondervindt van die rupsen veel overlast en zijn land wordt er voor een groot gedeelte waardeloos door. Genoemde persoon wil, dat de gemeente aan dien toestand een einde maakt, daar hij anders maatregelen zal nemen. Spr. zegt nog, dat Chr. Klerx rupsennesten uit de boomen kan ver wijderen. De voorzitter heeft van een en an der nota genomen. Spr. merkt op dat de benoeming van een 2en secretaris een taak is van B. en V/. Dit behoort niet tot de bevoegdheid van den raad. Op een tweetal desbetreffende vra gen van den heer Maas, zegt de voor zitter, dat hij zal zorgen, dat er een lijst komt van die personen, die recht hebben op gratis doktersbehandeling, terwijl de voorzitter voorts inlichtingen zal inwinnen over de afwatering voor de woning van den heer Maas, waar al het water in den hof loopt. Spr. zal trachten aan dien toestand een einde te maken. Voorts vroeg de heer Maas of er al maatregelen genomen waren, om de losse gemeentearbeiders een extra toeslag te geven en of in verband met de nieuwe wet, ook aan onderwijzers een loonsverhooging zal worden toe gekend. Spr. wil verder nog weten of de afwatering in de Kleine Straat bij Brok niet beter in orde kan worden ge bracht. De voorzitter antwoordt, dat de loo- nen van de losse gemeente-arbeiders al zijn verhoogd, deze zaak is trouwens destijds al voldoende besproken en spr. is nu niet van plan daarop terug te komen. Met de onderwijzers heeft de gemeente niets te maken, terwijl ook de afwatering van de Kleine Straat niet door de gemeente verzorgd behoeft te worden. Dit is een taak van den polder. Hierna sluiting met den Chr. groet. ZES DOODEN DOOR GASVERSTIKKING. Ten huize van den boomkweeker A. van Eyk aan den Zijdeweg te Bos koop, een echtpaar met vijf jonge kin deren, zijn ten gevolge van gasvergif tiging van dit gezin de man en vijf kinderen Maandagnacht om het leven gekomen. De man verscheen 's morgens niet op zijn werk en daarom besloot zijn patroon, de heer W. Vermeulen, eens te gaan zien wat er aan de hand was. Hij begaf zich naar de woning, doch het huis was gesloten en op zijn her haald kloppen werd niet open gedaan. De heer V., die ongerust werd, sloeg een glasruit in, waarna hem een ster ke gaslucht tegemoet kwam. Toen men een onderzoek instelde kwam men tot de ontdekking, dat het heele gezin bewusteloos te bed lag. De 29-jarige vrouw La van Eyk-Van der Weyden gaf nog eenige teekenen van leven, doch de 44-jarige man en drie meisjes en twee jongens, van wie de jongste een jaar en het oudste vijf jaar oud is, waren reeds gestorven. De echtgenoote is naar het zieken huis in Gouda overgebracht. De poli tie heeft de lijken in beslag genomen. De oorzaak is, zooals men heeft kunnen vaststellen, te wijlen aan het springen van een gummislang van een gascomfoor, waardoor het uitstroo- mende gas het gezin in den slaap heeft verrast. VEEKOOPMAN VERMOORD IN SLOOT GEVONDEN. Dader legt bekentenis af. Sedert 3 Februari j.l. werd te Dor drecht vermist de veehandelaar P. A. C. van As, wonende aan den Bleekers- dijk. De man was dien dag, zooals hij gewoon was te doen, van huis gegaan om zijn werk te verrichten, maar niet teruggekeerd. Van de vermissing werd dadelijk aangifte gedaan, maar on danks alle nasporingen van mare chaussee en politie kon men geen spoor van den verdwenen veekoopman ontdekken, totdat j.l. Woensdag in de gemeente Dubbeldam een lijk in het water werd gevonden, dat met mes steken was overdekt. Al spoedig bleek dat men den vermisten koopman Van As had gevonden. Twee bekwame politiemannen, n.l. den opperwachtmeester der mare chaussee De Jonge en den rechercheur van politie Houtman, werd opdracht gegeven de gangen van den verslagene gedurende de laatste dagen vóór zijn dood, die op of kort na 3 Februari inocst hebben plaats gehad, na te gaan. Het bleek, dat Van As zich in den laatsten tijd niet had beperkt tot den handel in vee, maar o.a. groote belangstelling aan den dag had gelegd voor gouden tientjes. Behalve met anderen was hij in ge zelschap gezien van den 32-jarigen H. H. K., een man, die wel niet direct on gunstig bij de politie bekend stond, maar toch altijd eenigszins in het oog werd gehouden, omdat hij sedert jaren op raadselachtige wijze aan den kost kwam. Toen nu Woensdag j.l. het lijk van den veekoopman was gevonden, dat duidelijk de sporen van misdrijf droeg, viel uiteraard de verdenking op K. Aanvankelijk ontkende hij, maar na een scherp verhoor legde hij een be kentenis af. Hel is niet uitgesloten dat roof het motief tot het misdrijf was, doch men heeft dit nog niet met ze kerheid kunnen vaststellen. De verdenking was sterk toen men hem opgepikt had en aan een verhoor onderwierp. Ontkennen, dat hij met v. As samen was geweest, kort vóór de vermissing van den veekoopman, kon hij niet, maar dit was geen bewijs, omdat niet kwam vast te staan, dat hij de laatste was geweest die Van As had gesproken. De voortdurende on dervraging kon K. echter niet weer staan en na eenigen tijd bekende hij Van As met dolksteken te hebben vermoord en daarna in het water te hebben geworpen. Omtrent de motieven van zijn wan daad liet K. zich niet volledig uit. Het is mogelijk dat Van As het slacht offer is geworden van een ongeoor- loofden handel in gouden tientjes. Wellicht heeft hij een niet onbelang rijk bedrag aan goud geld als handels waar of papier geld om goud te koo- pen bij zich gehad en dit kan de be geerte gemakkelijk hebben opgewekt. Zekerheid bestaat hieromtrent echter r.iet. DIEFSTALLEN. Een tot nu toe onbekend gebleven persoon heeft kans gezien een vitrine kastje van den juwelier Klaassen in de Kerkstraat te 's-Bosch open te breken en daaruit niet minder dan 48 gouden ringen weg te nemen. Een 20-jarige Bossche schoone be vond zich in het groote winkelpand van C. en A. Blijkbaar oefenden de mooie japonnen een groote aantrek kingskracht op haar uit, want niet min der dan drie japonnen, tot een waarde van 42, eigende zij zich toe. Ze werd echter op heeterdaad betrapt en aan de politie uitgeleverd. Nadat tegen haar procesverbaal was opgemaakt, is ze voorloopig weer op vrije voeten ge steld. N. V. B. Uitslagen van Zondag: Afdeeling IV. Eerste klasse. MW-BVV L i m b urgi aR oe r m o n d JulianaNAC Willem II—PSV NOADHelmond EindhovenLonga Tweede klasse C. KolpingHelmondia ESVSVD PicusRKTVV WSC—Nevelo WilhelminaSchijndel ZwaluwDe Valk TOPBrabantia Derde klasse I. Pazo—RWB ZaltbommelRKC OisterwykSarto Derde klasse K. Groen Wit—RAC EKCBreda DNL—SCO Roode SterDongen DESKBoeimeer Vierde klasse I. RKC 2Veersche Boys RWB 2—DESK 2 SportersWSC 2 afg. afg. .2—3 afg. afg. afg. 2—2 1—3 6—2 3—1 25 3—3 4—2 3—3 3—3 0—1 3—0 4—2 4—2 4—2 7—1 3—0 6—3 6—0 Eerste klas. De oogst was hier Zondag maar heel mager, daar slechts een wedstrijd door ging, die echter gelukkig niet van be lang ontbloot was. De Limburg«che reis van NAC ging door en vond haar bekro ning in een 23 overwinning op Juliana, dat haa,r kansen nu verloren ziet, terwijl er voor NAC altijd nog een klein licht puntje gloort. De stand is: PSV 18 13 2 3 28 56—21 Juliana 19 10 4 5 24 5736 NAC 17 9 5 3 23 36—23 LONGA 18 9 4 5 22 38—72 Eindhoven 17 7 4 6 18 36—33 BW 17 7 3 7 17 28—29 NOAD 17 8 1 8 17 29—37 MVV 17 6 4 7 16 28—29 Willem II 17 6 3 8 15 31—29 Helmond 17 3 4 10 10 19—43 Roermond 17 2 5 10 9 2462 Limburgia 17 3 3 11 9 23—35 ii ilMM Een nieuw soort laarzenknecht, met behulp waarvan hooge laarzen gemakkelijk uitgetrokken kunnen worden. (Hoffmann, Zander) Tweede klasse C. In tegenstelling met de eerste klas werd het programma hier volledig afgewerkt. Ra, ra, wat is dat? Opmerkelijk is daar bij, dat de staartploegen zich geducht ge weerd hebben en daardoor de sterkere broeders in grootc verlegenheid brach ten. Alleen Picus had met RKTVV niet veel moeite, terwyl SVI) hel bij ESV ook wel wist bol te werken. Anders was het bijv. met Wilhelmina gesteld, dat op eigen terrein met; niet minder dan 5—2 van Schijndel moest verliezen. Ook Kolping kon het niet tot de volle puntenwinst brengen, maar moest een puntje afslaan aan Helmondia, zoodat men hieruit weer ziet dat derby's toch ongewisse dingen blijven. Ditmaal kon Nevelo in den uit wedstrijd geen succes bereiken, want zij irof een WSC-elftal op haar post, dat met 31 feitelijk nog te mager beloond was voor haar goede spel. Zwaluwde Valk- werd een 33 gelijk spel, alhoewel Zwa luw drie minuten voor het einde nog met 3—1 achter stond. TOP behaalde einde lijk weer eens een overwinning, ten koste van Brabantia, dat nu zeer dicht in de buurt van de laatste plaats verzeild ge raakt. De stand is: Picus Kolping Wilhelmina De Valk Helmondia SVD Nevelo Zwaluw Schijndel WSC TOP Brabantia RKTVV ESV De twee Waalwijksche favorieten lie ten het er Zondag leelijk bij zitten. Beiden behaalden een 33 draw en verloren zoodoende een kostbaar puntje, een om standigheid die SET zeker zal doen glun deren. Gelukkig is het, dat zoowel RKC als RW B hun kansen nog 'steeds in eigen hand hebben. Immers van de twee wed strijden, die SET nog moet spelen, gaat er een van naar RKC, terwijl RWB nog maar precies even veel verliespunten heeft, als de Tilburgers. Er is hier dus nog volop spanning. Oisterwyk moest op eigen terrein tegen Sarto met een 0—1 nederlaag genoegen nemen. De stand is: 14 9 2 3 13 7 3 3 12 7 2 3 13 7 19 14 4 1 32 75—21 18 11 4 3 2(5 58—35 21 12 2 7 26 57—44 19 8 6 5 22 47—28 19 8 5 6 21 55—38 18 7 4 7 18 38—36 21 8 2 11 18 38—52 18 7 3 8 17 36—47 19 6 5 8 17 39—43 18 7 2 9 16 39—46 18 7 2 9 16 30—56 17 5 5 7 15 29—32 19 4 5 10 13 34—56 20 3 1 16 7 23—64 Derde klasse I. SET RKC RWB Baardwijk Sarto PAZO Zaltbommel Gudok Oisterwyk 13 6 14 5 11 4 1 12 3 1 13 3 1 0 6 14 2 5 2 7 6 8 9 20 57—23 17 37—23 16 46—30 36—33 14 27—31 12 33—39 9 20—30 7 22—28 7 24—42 Derde klasse K. De leiders gaan hier voort op den goe den weg, die echter nog zeer lang is. DNL nam revanche op SCO, door van de Oosterhouters met 4—2 Te winnen. DESK had met het bezoekende Boeimeer geen moeite en fleurde met een 71 haar doel- gemiddelde wat op. De slryd om de laat ste plaats is ook nog lang niet beslecht, want EKC ziet weer hoop opdagen, nu zij haar eerste overwinning heeft kun nen bemachtigen, al was dit dan ten koste van het eveneens zwakke Breda. Groen Wit won met 30 van RAC en kon daar door haar kleine kans behouden. De stand is: DNL 15 12 1 2 25 54—18 DESK 13 9 3 1 21 60—15 Groen. Wit 16 9 3 4 21 6315 WVO 15 9 3 3 21 42—27 SCO 14 6 4 4 16 42—22 RAC* 14 6 4 4 14 39—17 Boeimeer 12 5 1 6 11 3638 Dongen 16 4 2 10 10 3139 Roode Ster 14 4 2 8 8 3157 Breda 15 2 2 11 6 25—45 EKC 14 1 1 12 3 17—78 2 winstpunten in mindering. Vierde klasse I. De thuisclubs zegevierden hier over al le liniën. Zoo behaalden de RKC-reser- ves een royale overwinning op Veersche Boys. DESK 2 had hij de dito's van RWB geen kans en moest met een 63 naar Kaatsheuvel terug. WSC 2 moest by Spor ters met 60 het loodje leggen. Vooral de groote cijfers van de nederlaag vallen ons tegen. De stand is: Uno Animo 10 7 1 2 15 2514 RKC 2 11 6 2 3 14 25—19 Veersche Boys 9 4 2 3 10 20—22 Sporters 8 3 2 3 8 21—18 DESK 2 8 3 2 3 8 29—18 RWB 2 11 3 1 7 7 26—33 WSC 2 9 2 0 7 4 15—31

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2