PROVINCIAAL NIEUWS* UIT DE LAN6STRAAT EN OMGEVING SPRANG—CAPELLE. RAAMSDONK. RUSSEN. NIEUWKUIJK. UIT DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE. Het Rijksbureau voor Huiden en Leder te Amsterdam deelt mede: dat ingaande 1 April de distributie van voeringstoffen voor pantoffel- en schoenindustrie, de distributie van voe ringstoffen en garen voor de lederwa ren-industrie van het Rijkstextielbureau is overgenomen door het R.H.L. In verband hiermee is het noodig een enquête te houden naar den voor raad en het verbruik van genoemde artikelen, waarvoor vragenlijsten aan de betreffenden zijn toegezonden, die vóór 8 April geretourneerd moeten worden. Ook wordt, teneinde een meer doel treffende distributie-regeling van ga rens voor de schoenindustrie en schoen reparatie ver verkrijgen, een enquête naar den voorraad en 't verbruik van dit artikel ingesteld. Het Rijksbureau deelt voorts mede, dat is aangesteld als gemachtigd han delaar in leder-afval Fr. van Geenen, Dorpstraat 40, Hees, Nijmegen en de aanstelling als zoodanig is vervallen van fa. S. Elzas, J. v. Beverwijckstr. 33, Tilburg, L. Moonen, Waalwijk en H. Timmermans, Kruisstraat 70, Eindho ven. Iedere aflevering aan gemachtigde handelaren in leder-afval moet voort aan onmiddellijk verantwoord worden door inzending van het volledig inge vuld en onderteekend formulier No. 323. OMZETBELASTING 1940. Schriftelijke bestelling met „handelaars verklaringen" voorgeschreven. Overeenkomstig par. 2 van de Uit voeringsresolutie-Omzetbelasting 1940 moet bij levering door een fabrikant aan een handelaar aan de volgende voor waarden voldaan worden, indien de levering in plaats van met 5 slechts met iy2 belast wil zijn: 1. De goederen moeten schriftelijk besteld worden. (Dit geschiedt reeds via het Rijks bureau voor Huiden en Leder). 2. Uitdrukkelijk moet de afnemer verklaren, dat hij de goederen als han" delswaar voor zijn bedrijf bestelt. Deze verklaring kan echter ook voor een termijn van 3 maanden, of met ver gunning van de inspectie voor een ge heel jaar ineens, afgegeven worden, waarbij echter de soort der te betrek ken goederen moet worden aangege ven. Indien dus een fabrikant zulk een verklaring vraagt van zijn handelaar afnemer, zal deze goed doen de ge- wenschte verklaring te geven, daar an ders de fabrikant 5 omzetbelasting zal moeten incalculeeren. Voor de volledigheid zij opgemerkt, dat ook aan de grossiers door de klein handelaren soortgelijke verklaringen zullen moeten worden verstrekt, wil len de betreffende leveringen niet in plaats van met het groothandelstarief van y2 met 2y2 belast worden. EEN STANDBEELD VOOR DR. MOLLER. Comité opgericht. Naar de N. Tilb. Crt. verneemt is te Tilburg een comité opgericht, dat zich ten doel stelt te komen tot de oprich ting van een standbeeld voor Dr. Mol- ler, den grooten emancipator van Bra bant. Dit plan zal zeker in uitgebreide kringen met veel sympathie worden be groet. FEDERATIEVE VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER IN NOORD-BRABANT. J.l. Zaterdag werd in Hotel „Vic toria" te Tilburg de algemeene voor jaarsvergadering gehouden van de Federatieve Vereeniging voor Vreem delingenverkeer in Noord-Brabant. Deze vergadering werd bijgewoond door den Voorzitter van de A.N.V.V.- te 's-Gravenhage, Mr. Dr. L. N. Dec kers, die door den Voorzitter der Fe deratie, den heer H. Gerritse uit 'sHer- togenbosch, bij zijn openingsrede met een speciaal woord werd welkom ge- heeten. Op deze druk bezochte vergadering waren afgevaardigden uit de navol gende gemeenten: Bergen op Zoom, Boxtel, Breda, Eindhoven, Ginneken, 's-Hertogcnbosch, Helmond, Hilvaren- beek, Oisterwij k, Oosterhout, Roosen daal, Tilburg en Veghel, terwijl door de afdeelingen Waalwijk en Oss be richt van verhindering werd gezonden. Aan de door den Voorzitter uitge brachte mededeelingen is te ontleenen, dat wederom een 5-tal nieuwe leden- gemeenten tot de Federatie zijn toe getreden, die thans bestaat uit 18 leden-V.V.V.'s en 13 leden-gemeenten. Besloten werd de actie voor uitbrei ding van het aantal jeugdherbergen in onze provincie voorloopig, in ver band met de tijdsomstandigheden, op te schorten. Hierna volgde goedkeuring van de notulen der vergadering van 20 Octo ber 1940 en uitbrenging van het Jaar verslag 1940 door den Secretaris, den heer Jac. Schutjes uit Eindhoven. Op voorstel van de afdeeling Oisterwijk zal dit jaarverslag gecyclostyleerd aan alle afdeelingen worden toegezonden, wijl er ten duidelijkste uit blijkt, dat de Federatie voor het vreemdelingen verkeer in Noord-Brabant buitenge woon veel en nuttig werk verricht. Rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar werd vervolgens gedaan door den Penningmeester, den heer A. van Nijnanten uit Breda, ter wijl aan de hand van een uitgebracht rapport over het boekenonderzoek door de vergadering aan genoemden functionaris volledig decharge werd verleend. Vervolgens worden zoowel secretaris als penningmeester door den Voorzitter dank gebracht voor 't vele werk ten dienste van de Federatie verricht, waaraan het dringend ver zoek aan de vergadering werd gekop peld op schriftelijke verzoeken van 't secretariaat steeds te antwoorden en niet herhaalde malen te laten schrij ven. Naar aanleiding van 't verslag over de vergaderingen van Provinciale Ver tegenwoordigers met de A.N.V.V., kwam het punt „Richtlijnen" voor V.V.V.-publicaties ter sprake. Zooals bekend mag worden geacht, werden door de Provinciale Vertegenwoordi gers in samenwerking met de A.N.V.V. „Richtlijnen" opgesteld ten aanzien van minimum-eischen waaraan het propaganda-werk van de V.V.V.'s moeten voldoen. Hiervoor nu is een speciale beoordeelingscommissie in gesteld, terwijl sancties kunnen wor den toegepast voor die V.V.V.'s, die niet bereid zijn deze „Richtlijnen" te volgen. Aangezien tot nu toe in Noord-Bra bant slechts enkele afdeelingen be reid gevonden werden deze „Richtlij nen" te accepteeren, was de Voorzitter van de A.N.V.V., Mr. Dr. L. N. Dec kers ter vergadering aanwezig om op duidelijke wijze uiteen te zetten, dat ordening op het gebied van V.V.V.- drukwerk absoluut dringend gewenscht is, terwijl het met de sancties-toepas sing wel zoo'n vaart niet zou loopen. Als men den indruk der vergadering mag weergeven, gelooven we, dat Mr. Dr. Deckers er in geslaagd is de Bra banders een weinig gerust te stellen en de vermeende angst voor de straf bepalingen weg te nemen. Nog ter vergadering verklaarden enkele afdee lingen hare bereidheid tot aanvaarding der „Richtlijnen". Hierna werd een overzicht gegeven van de propaganda-plannen voor het aanstaande seizoen, waarvan we al leen willen vermelden de organisatie van een z.g. stempeltocht door de Pro vincie. Van de rondvraag .werd een zeer drlik gebruik gemaakt, waarmede be wezen werd hoe noodzakelijk het voor de afdeelingen is, de jaarlijksche al gemeene vergaderingen bij te wonen. Om pl.m. half zes kwam het slot- van deze druk bezochte, zeer geani meerde en uiterst vruchtbare vergade ring. (Zie vervolg Provinciaal Nieuws Tweede Blad). SPRANG. In de laatste repetitie-bijeenkomst der Chr. Gem. Zangvereeniging Excel sior alhier, werd door den secretaris den heer W. Timmermans, breedvoerig verslag uitgebracht over het afgeloo pen vereenigingsjaar. De penningmees ter, de heer Ant. Janson, bracht verslag uit omtrent den finantieelen toestand der vereeniging. De aftredende bestuursleden de hee- ren A. de Bie, Ant. Janson, W. Tim mermans en G. Versteeg werden her kozen. J.l. Maandagavond werd den leden in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk de jaarlijksche feestavond aange boden. De feestvergadering stond on der leiding van den voorzitter den heer E. Heij, die, nadat de bijeenkomst met psalmgezang en gebed was geopend, de leden hartelijk welkom heette en hen een gezellige feestavond toewenschte. De eerevoorzitter der vereeniging, den Weleerw. heer Ds. A. Sirag, woon de de feestvergadering bij. De avond werd gevuld met voor drachten. samenspraken en zang, die bijzonder in den smaak vielen. Tot slot werd een welvoorziene kof fietafel aangericht,die door de aanwe zigen alle eer werd aangedaan. Te ca. half twaalf werd deze bijzon der geslaagde feestvergadering be ëindigd. De A.R.J.A. ,,-Mr. Th. Heems kerk" alhier, houdt morgen (Donder dag) des avonds 8 uur, in de zaal van den Chr. Volksbond, eene vergadering. CAPELLE. J.l. Vrijdagavond kwam een ge deelte der A.R. Kiesvereeniging te de zer plaatse in vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter, de heer K. Alblas, een openingswoord, waarin hij de aanwe zigen welkom heette en in het kort de tijdsomstandigheden releveerde. Spr. memoreerde, dat het ledental der ver eeniging 30 bedroeg en dat in het af geloopen jaar geen bijzondere feiten in de vereeniging hadden plaats gevon den. Doordat de vereeniging geduren de geruimen tijd niet in vergadering bijeen was geweest, was er thans veel werk te verrichten. Wegens huiselijke omstandigheden was de secretaris verhinderd een jaar verslag te leveren, waarom het ope ningswoord van den voorzitter iets breeder van opzet was. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er over het versche nen boekjaar een batig saldo was van 8. doch dat nog eenige kleine be talingen op afdoening wachten. Aangezien de heer K. Alblas zich niet meer herkiesbaar steldé, werd tot voorzitter gekozen de heer J. Wave rijn. De verkiezing van de overige af tredende bestuursleden werd aangehou den tot de volgende vergadering. Nadat nog een bespreking volgde over het werk in den eerstvolgenden tijd, werd besloten, zoo mogelijk 25 April weer een gedeelte der vereeni ging in vergadering bijeen te doen ko men en op deze vergadering dan een onderwerp te behandelen. De kerkdiensten in de Ned. Herv. kerk alhier vangen thans weer op ge wonen tijd aan en wel des morgens half tien en des namiddags half drie. Tot grafmaker op de nieuwe al gemeene begraafplaats in de Nieuw- straat is benoem^ de heer P. Christ. Het ruim twepjarig kindje van den landbouwer S. van D. in de Langebroekstraat kwam in een onbewaakt oogenblik in den sloot terecht. Zijn oudere zusje stond hierbij kaim toe te zien Juist passeerde ter plaatse de 12-jarige N van Bokstel, die de tegenwoordig heid van geest bezat, het kind van den nabijzijnden dood te redden. Vanaf 24 Mei tot 4 Juni zal in onze parochie een tiendaagsche Missie worden gegeven door Paters Redemptoristen. RAAMSDONKSVEER Tot assistent aan de zuivelfabriek is alhier benoemd de heer Ant. W. Koppenveld, komende van Over- asselt. Op den hoek Groote Kerkstraat- Heereplein kwam een boerenkar in botsing met de groentekar van Boelaars, alhier, met het gevolg, dat de boerekar kantelde. De voer. man zekere O. van het Veer kon het paard niet meer in bedwang houden, zoodat het met kar en al aan den haal ging, de Hoofdstraat in. Een Duitsch officier, die in de nabijheid was, ging het hollend paard achterna en wist het in de nabijheid van het kruispunt van den rijksweg te grijpen, zoodat erger kon voorkomen worden. De inhoud van de groentekar moest het ontgelden, er waren echter helpers genoeg om sinaas appelen enz. te rapen. Behoudens eenige materieele schade is het ongeval nog zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen. In deze gemeente is 'n centrale keuken opgericht en wel in een pand aan de Industriestraat. De arbeiders, die onder deze ge meente te werk zijn gesteld, kunnen voor weinig geld aldaar warm eten bekomen. Raadsvergadering, te houden ten gemeentehuize van Dussen, dp Vrij dag 28 Maart 1941, des n.m. om 7.30 uur. AGENDA. 1. Ingekomen stukken. 2. Inrichting gymnastieklokaal openbare lagere school C 291a. 3. Aanvragen ingevolge artikel 72, L O. wet 1920. 4. Vaststelling verordening ge meente veldwachter. 5. Herziening salaris gemeente ontvanger. 6. Benoeming lid algemeen burger lijk armbestuur. 7. Subsidie B-steun. 8. Artikel 13 Lageronderwijswet 1920. 9. Wijziging gemeentebegrooting 1941. 10. Vaststelling voorschotten art. 103, 6e lidl, o. wet 1920. 11. Vaststelling Onderwijsvergoe- dingen. Kapelaan Verwiel. Als een loopend vuurtje ging Donderdagavond het nieuws door onze gemeente „De kapelaan gaat weg» De weleerw. heer J. Verwiel, kapelaan onzer parochie is thans benoemd tot kapelaan der St. Ser- vatiuskerk te Schijndel. Gedurende zijn kort verblijf (slechts twee jaar) alhier, heeft de weleerw. heer Ver wiel zich hier doen kennen als een waardig priester Zonder uitzondering werd hij door de parochianen bemind en geëerd zoodat zijn heengaan zeer zeker door eenieder zal worden be treurd. Vooral de jeugd zal in hem als direc.teur van het patronaat een vaderlijk en wijze leider missen. Door zijn bemoeiingen kwam deze instelling in korten tijd tot grooten bloei. Tijdens zijn kort verblijf alhier werd door hem ook een knapen koor opgericht dat onder zijn be kwame leiding het thans zoover had gebracht, fiat ze verschillende H. Diensten reeds met hun beschaafden zang opluisterden. Als uit een mond wenscht de gansche parochie Nieuw- kuijk kapelaan Verwiel het beste toe in zijn nieuwe standplaats. Zonnag namiddag hield in het patronaatsgebouw de R K. Werk- liedenvereeniging haar algemeene jaarvergadering. Na het openings woord van den voorzitter, den heer M. van Loon, gaf de secretaris, de heer A. Krol een jaarverslag Hier uit bleek o.m. dat deontwikkelings- avonden, gegeven door den weleerw. adviseursteedsdruk worden bezocht. Het finantieel verslag van den penningmeester Jo Pijnenburg had een batig saldo, eveneens dat van herwonnen levenskracht. De aftre dende bestuursleden M. van Loon en Jo Pijnenburg werden herkozen. In harteiijke woorden bracht hierna de voorzitter de scheidenden advi seur dank voor de goede diensten, opofferingen en algeheele mede werking aan de vereeniging steeds getoond. De weleerw. adviseur kapelaan Verwiel dankte hiervoor en sprak de hoop uit dat zijn op- (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen.) GIREERT NIET OP VRIJDAG! Men schrijft ons van de zijde der Giro-amiJienareii liet volgende: Allerlei vereenigingen neuuen zich beijverd om aan een zoo groot moge- Iijk deel van ons arbeidende voik den vrijen Zaterdagmiddag te verscnailen. Die vrije Zateruagnnuaag xs zoo lang- zaïnernand geworüei^ tot een groot goed, betwelK niemand zou willen missen. 'lal van werkgevers, die hun per soneel op Zaterdagmiddag niet kun nen missen, geven een miudag of och- tend in de week vrijaf. Dat is nu wel niet gelijk te stellen met den vrijen Zaterdagmiddag, doen het is toch een vervangmiddel, dat op prijs gesteld kan worden. De Postcheque- en Girodienst neemt onder de Overheidsdiensten een bij zondere plaats in. Al het werk dat 's morgens met auto's vol het gebouw binnenstroomt, moet op denzelfden dag worden verwerkt. 's Morgens vloed en 's avonds eb. Zoo gaat het dag in, dag uit, in on onderbroken opeenvolging. Vrije mid dagen kunnen dan ook niet anders dan bij hooge uitzondering worden verleend, want het spreekt van zelf dat liet werk gedaan moet worden. Hoe dan ook' Dat vindt men op de Giro ook niet erg. Overal is wat en men weet nu eenmaal dat het aan „het haantje" vastzit om op tijd te begin nen en pas te eindigen wanneer het werk klaar is. Dat kan zijn om half vijf, maar evengoed om zeven uur of half acht. Ja soms nog later. 'Denkt U maar eens aan een griep-periode. Giro-ambtenaren stampt men niet uit den grond en tochhet werk mag niet blijven liggen. Eén wensen zouden de dames en heeren echter gaarne vervuld zien: Op Zaterdagmiddag niet te laat naar huis. Wat -eehte ontspanning na een week van hard werken hebben ze heslist noodig. De ouderen kunnen thuis iets doen, wandelen of winkelen misschien in het tuintje spitten en de jongeren kunnen in de frissche lucht al die duizenden getallen uit hun hoofd laten „waaien" hij sport en spel. „Hoe kunnen w (j U daarbij hel pen?", vraagt Gij ongetwijfeld. Dat is heel gemakkelijk! U heeft b.v. het plan om Zaterdag eens fijn „er tusschen uit te trekken". Vrijdags maakt U Uw werk af. O ja! Nog even een gjrobetaling doen. Zóó, dat is gebeurd. Klaar! Maar weet U wat U doet? U zorgl dat U zelf morgen vrij bent, maar U zet tegelijk een ander aan het werk. Is het bepaald noodig dat U de roode giro-envelop in de brievenbus moet doen, laat het dan vooral niet na. Dat doen de giro-ambtenaren zelf ook niet en'zij verlangen dus van U niet anders. Men moet op tijd aan zijn verplichtin gen voldoen. Niemand legge U eenig beletsel in den weg. Maarals U niet aan een be paalden dag is gebonden, houdt U de roode envelop dan even vast tot Za terdag. Voor U maakt dat geen ver schil en de Giro-ambtenaren gaan wat vroeger naar huis dan gewoonlijk. Gireert dus zoo min mogelijk op Vrijdag! Hartelijk dank voor Uw medewer king. volger, de vereeniging met denzelfden ijver en ambitie zal navolgen. Tot opvolger van kapelaan J. Verwiel is door Mgr. den Bisschop benoemd den weleerw. heer B Eras Het goedgekeurde uniform voor de Nederlandsche Politie. Het nieuwe uniform, dat in de toekomst door de Nederlandsche Politie zal worden gedragen, is ver vaardigd van blauw laken op blauw whipcord. Op de platte pet zal het ge meentewapen aangebracht worden, terwijl daarop een blauwe cocarde met de kleuren rood, wit en blauw zal komen. Het uniform wordt gecompleteerd met een rijbroek; de beenkappen zuilen worden vervangen door leeren rijlaarzen. Verder zal een draagriemstel met sabel gedragen worden. Eenige agenten met het nieuwe uniform, gedeelelijk met lange overjassen. (Polygoon)

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3