VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGE WINTERHULP NEDERLAND. Waalwijk krijgt zijn Ambachtsschool, Woensdag 26 Maart 1941 No. 25 De Echo vanJieLZuiden. Tweede Blad DRUHER' HEUSDEN. WASPIK. KAATSHEUVEL. Een belangrijke beslissing. Bij het bestuur der stichting ..Nijver heidsschool voor Waalwijk en Omstie- ken gevestigd te Waalwijk, is van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming, bericht ontvan gen, dat, gezien het verzoek dezer Stichting tot subsidieering ingevolge de Nijverheids-Onderwijswet van een aldaar op te richten Ambachtsschool, hij heeft goedgevonden, goed te keuren: de oprichting en instandhouding te Waalwijk van een Dag-Ambachts school met een cursusduur van twee jaren, welke omvat een afdeeling ina- chinebankwerken en een voor schoen maken. Zeer zeker een hoogst belangrijke beslissing voor onze en omliggende ge meenten, waardoor de onderwijs-gele- genheid in Waalwijk haast volledig ge noemd mag worden en die onze ge meente te meer stempelt tot het onder wijscentrum der Langstraat en omge ving. Gaarne brengen wij hiervoor open lijk dank aan de regeerings-autoriteiten, en aan onzen burgemeester, die zich ten deze zeer veel moeite heeft gege ven, terwijl wij gemeente en bestuur der stichting gaarne gelukwenschen met dit resultaat. Lïit de toelichting der beslissing blijkt dat aan de ambachtsschool voorloopig begonnen wordt met twee vakken, n.l. machinebankwerken in den uitgebreid- sten zin des woords en schoenmaken voor toekomstige fabrieksarbeiders. Waar de kosten, vooral in deze tij den zoo laag mogelijk moeten worden gehouden, zal van een nieuw gebouw thans geen sprake kunnen zijn, en zal naar een bestaand gebouw moeten worden omgezien, dat voor huisvesting der ambachtsschool kan worden inge richt. Wij vernemen dat het bestuur voor nemens is de zaken direct met kracht verder door te zetten om de zoozeer ge- wenschte onderwijs-inrichting zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen, al zal dit nog heel wat werk en voor bereiding kosten. WINTERHULP. De van 17—22 Maart in onze ge meente gehouden lijsten- en straat-col lecte ten bate van het W. H. N. heeft de som van 4014.43 opgebracht. HET NIEUWE TELEFOON GEBOUW. Wij waren in de gelegenheid een blik te slaan op de bestekteekeningen van de nieuwe telefooncentrale, die voor de aannemers uit deze omgeving ter inzage gelegd waren, in café „Cen traal'' van den heer D. v. d. Boom gaard. De bouw zal geschieden in op dracht van den Rijksgebouwendienst, terwijl de aanbesteding ervan volgende week in den Haag zal plaats vinden. Daarom kan verwacht worden, dat zeer spoedig met de uitvoering der werkzaamheden zal worden aangevan gen. De afmetingen van het gebouw zijn 20.48 bij 11.50 M. De smalle zijde komt met het front naar den Winter dijk. De indeeling bevat o.m. een groo- te automatenzaal, een reserve-kamer, een machinekamer, een accukamer, een instrumentenkamer en verder eenige kleinere vertrekken. Wij kregen den indruk, dat een smaakvol geheel tot stand is gebracht, al is de omgeving van het pand de winterdijk daarmee weinig in over eenstemming. Daar het hier echter geen openbaar gebouw betreft, dat dus niet voor het publiek toegankelijk is, .heeft men met deze plaats genoegen geno men. Men was van meening dat de bouwkosten nogal in de papieren zou den loopen; een ruwe schatting ervan kon men ons echter nog niet geven. ADVERTEERT IN DIT BLAD De Burgemeester dezer gemeente heeft als Plaatselijk Directeur der Winterhulp Nederland voor de organisatie van dit werk de gemeente verdeeld in 3 wijken, n.l. Waalwijk, v.m. Besoijen en v.m. Baardwijk, met als wijkhoofd respectievelijk de heeren A. Th. Spierings, P. A. Buijkx en Mevr. Louwe-Kooijmans. Deze drie wijken zijn weer onderverdeeld in blokken, aan het hoofd waarvan een z.g. blok hoofd geplaatst is. Wijk 1 (Waalwijk) is verdeeld in 8 blokken als volgt: Mevr. Hoffmans-van der Schoot, Grootestr. 146. A. Rooze, Grootestraat 297. A. Th. Spierings, Julianastraat lb. o. 6. 7. 8. Grootestraat Haven Markt Grootestraat Markt Putstraat Markt, Stationsstraat Mr. van Coothstraat, Julianastraat, Burg. v. d. Klokkenlaan vanaf Sta tion, Noorder-Parallelweg St. Antoniusstraat Kerk St. Antoniusstraat vanaf kerk en Kloosterwcg le en 2e St. Crispijnstraat le, 2e en 3e Zeine, Past. Kuijperstr. Mevr. Klinkhamer-Raming, Julianastraat la. Mevr. van Steensel-van Ertrijk, St. Antoniusstr. 104. Mevr. van Hulten-Verwiel, Kloosterweg 38. A. J. van Seters, Kloosterweg 2. J. de Graaff, St. Antoniusstraat 21a. Wijk 2 (v.m. Besoijen) is verdeeld in 6 blokken als volgt: 1. Westeinde 2. Besoijenschestraat 180 3. Besoijenschestraat 81 einde en Sprangscheweg 4. Grootestraat Noord 5. Grootestraat Zuid 6. Kerkstraat, Burg. v. d. Klokkenl. - Station Mej. A. Verwiel, Westeinde 2. Mevr. v. d. Waerden, Mr. van Coothstraat 72. Ir. van der Hoeven, Burg. v. d. Klokkenlaan 13a. Mevr. Roxs-van Delft, Grootestraat 37. G. J. Goutière, Grootestraat 73a. P. A. Buijkx, Kerkstraat 90. Wijk 3 (v.m. Baardwijk) is verdeeld in 9 blokken als volgt: 1. Hoogeinde 2. Vooreinde 3. Min. Loeffstraat 4. Laageinde 170 5. Laangeindc 71 einde 6. Baardwijkschestr., Z. Parallelweg 7. Nieuwstraat, Groensteeg, Hoekeinde 8. Putstraat 9. Burg. Smeelelaan N. Klerx, Hoogeinde 14. C. W. Pullens, Laageinde 118. G. C. A. Klerx, Laageinde 120. Th. van Leent, Laageinde 111b. Mevr. Pullens-van Gaaien, Laageinde 118. Mevr. Vermcer-Kerkhofs, Laageinde 113. J. Dumoulin, Hoekeinde 6. A. Leijtens, Putstraat 54. Mevr; Verwiel-de Greeff, Mr. van Coothstraat 54. Door deze wijk- en blok-indeeling zijn de zittingen ten gemeentehuize voor het indienen van aanvragen om ondersteuning op den len en 3den Woensdag van iedere maand vervallen, en moe ten zij, die nog geen ondersteuning ontvangen hebben van de stichting Winterhulp Nederland en hiervoor in aanmerking wenschen te komen, zich voortaan melden bij de hierboven vermelde blokhoofden. Degenen die reeds ondersteuning genoten, doch wier gezinsinkomen verandering heeft onder gaan, zijn verplicht hiervan opgave te doen aan de bovenvermelde blokhoofden. CHRISTELIJK HISTORISCHE KIESVEREENIGING, WAALWIJK. Vrijdagavond 1.1. vergaderde deze vereeniging. Hoewel de opkomst niet druk was. was ze toch nogal bevredi gend. Na opening en afhandeling van de ingekomen stukken, ontspon zich een levendige discussie inzake het in te nemen standpunt ten opzichte van de Nederlandsche Unie. Meerdere leden betreurden, dat het Hoofdbestuur van de Christelijk Historische Unie zich ten opzichte van de Ned. Unie zoo af zijdig houdt. Zij waren van meening, dat het Hoofdbestuur door daadwerke lijke deelneming moest trachten, om krachtens haar beginsel, mede invloed uit te oefenen in den rol die de Ned. Unie thans in ons vaderland vervult. Daarentegen werd betoogd, dat men in zijn oordeel wel billijk blijven moet. De Christelijk Historische Unie maakt een moeilijken tijd door. Haar voorzitter vertoeft elders, zoodat zij eigenlijk een lichaam zonder hoofd is. De geopperde bezwaren zullen echter ter kennis van het Hoofdbestuur gebracht worden, onder mededeeling, dat de aanwezige leden toch éénparig besloten hebben in dit moeilijk tijdsgewricht de Christelijk Historische Unie niet in den steek te laten, maar'straks als de quitantie aan geboden wordt, allen hun contributie zullen voldoen. Waardeerende het vele goede, dat in de achter ons liggende jaren door samenwerking van onderscheidene po litieke partijen in ons vaderland op staatkundig terrein is tot stand ge bracht, wilde men echter ook de oogen voor de gebleken gebreken niet sluiten. Men zal zich eenigszins met de gedach ten vertrouwd moeten maken, dat het partijwezen, geheel en al in zijn oude gedaante van ver doorgevoerde gesple tenheid en versnippering, wel niet meer zal terugkeeren. Met eerbiediging van het beproefde beginsel „de school aan de ouders" was de vergadering éénstemmig van oor deel, dat dit niet leiden mag tot één zijdige toepassing daarvan, waarbij minderheden hun zelfstandigheid gaan verliezen. Tot secretaris-penningmeester werd gekozen de heer L. Blom. Intusschen had de klok al half elf geslagen en wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. R.K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM 's-HERTOGENBOSCH. Woensdagmiddag 19 Maart had tc Waalwijk in „De Twee Kolommen" een vergadering plaats van besturen •van plaatselijke Middenstandsvereeni- gingen en patroons-vakvereenigingen, gevestigd binnen een wijden kring om Waalwijk gelegen. Allereerst werd uiteen gezet den huidigen stand der organisatie en re organisatie van de Kath. Midden standsbeweging en van de Midden standsbeweging in het algemeen, zoo wel op het gebied van stands- als vak bondsleven. In aansluiting daarop is nog een korte uiteenzetting gegeven van de beginselen en het doel van de kath. organisatie van den Middenstand. Ten slotte werd een toelichting ge geven op de brochure „Uwe verant woording nu", welke brochure een program van actie bevatte voor de af- deelingen der stands- en vakorganisa ties. De respectieve besturen waren goed opgekomen. De vergadering verliep bovendien in een zeer prettige stemming. PLUIMVEE- EN KONIJNEN- VEREENIGING WAALWIJK EN OMSTREKEN. Zaterdag j.l. had de jaarlijksche feestavond plaats van de Waal wij k- sche Pluimvee- en Ivonijnen-vereeni- ging in het clublokaal van den heer A. v. d. Pluijm. Voor deze gelegenheid was de zaal herschapen in een ware feestzaal. Na het openingswoord door den voorzitter werd de avond doorgebracht met zang en voordracht. Als verras sing was er een tombola, zoodat ieder lid met een prachtigen. prijs huis waarts ging. Het is een avond voor de leden en hunne dames geweest die zeer goed geslaagd is. De oudste vereeniging heeft weder om eens laten zien dat nut en ontspan ning samen kunnen gaan. AAN GEVOLGEN OVERLEDEN. In het Groot Ziekengasthuis te 's-Bosch, waarheen hij na aanvankelijk thuis verpleegd te zijn was overge bracht, is Maandagmiddag op 55-jari- gen leeftijd overleden, de heer Lelie veld, die op Maandag 17 Maart, tijdens werkzaamheden aan t Openbaar Slachthuis van een ladder was geval len en daarbij inwendige kneuzingen had opgeloopen. De lijkdienst zal plaats hebben a.s. Donderdag in de Parochiekerk van den H. Antonius en de begrafenis op Vrij dag a.s. in Hilversum. BILJARTEN. In Café Passier speelde de bil jartclub „Ons Genoegen" een wedstrijd tegen het le zestal van „Het Bandspel" van café van Helvoirt. De uitslag was: Het Bandspel—Ons Genoegen: B. Hornes—J. Beerens 47—100 L. Moonen.Jos Klerkx 70100 J. v. d. Hoven—A. v. Eijck 84—100 A. v Oudheusden-H. Zwaans 100— 89 Jan Willemse—J. Passier 96—100 J. v. HelvoirtFr. Slaats 40100 437—589 Hoogste serie „Het Bandspel J. Willemse 24; idem „Ons Genoegen" Frans Slaats 26. De uitslag van den gespeelden wed strijd tusschen een zestal uit Café Cen traal van den heer D. v. d. Boomgaard en het tweede zestal van Het Bandspel is als volgt: Centraal—Het Bandspel: F. de PefferP. v. Hilst 7511 Th. de RondeA. Rombouts 7575 W. PullensP. v. Well 5675 J. PullensH. Rombouts 5075 W. Klein—A. v. d. Wiel 45- 75 J. v. Schaik K. v. d. Schans 75— 75 376-386 Hoogste serie F. de Peffer 19. BALDADIGE JEUGD. Gistermorgen hebben drie jeugdige persoontjes van ongeveer dertien jaren,- drie groote ruiten ingegooid van de N.V. Ivo van Haren's Lederfabrieken aan de Burgemeester van der Klokken laan. De politie heeft de daders goed on derhanden genomen, alsmede enkele andere boefjes, die weer betrapt wer den bij winkeldiefstallen. Poldervergadering te Drunen Maandagochtend om 10 uur kwamen de ingelanden van het waterschap »De Hei of Meeldijk» te Urunen in de hai moniezaal van café Th. Elshout te Drunen in ver gadering bijeen. Er was een vrij behoorlijke be langstelling. Na het controleeren van de vol machten opent de heer P. J. van Kessel de bijeenkomst. Het spijt hem dat er niet meer personen aanwezig zijn en hij dankt de aan wezigen voor hun belangstelling. De notulen worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Aan de orde komt de verkiezing van een voorzitter. De heer van Drunen vraagt of er een persoon, die geen stemge nebtigd ingeland is, bij machtiging mag meestemmen. De heer van Kessel antwoordt, dat zulks volgens het nieuwe regle ment ongeoorloold zou zijn, doch het nieuwe reglement is nog niet in werki. g. De heer van Drunen zegt hierna dat hij voor de functie van voor zitter gaarne de heer Kil v Drunen Nzn. aanbeveelt. Volgens den heer van Kessel zal dit de vergadering in overweging moeten nemen. De heer van Kessel merkt ver volgens op, dat de afgetreden voor zitter, burgemeester mr. v. d. Heijden heel veel voor het waterschap heeft gedaan en hiervoor is een hartelijk woord van dank zeer op zijn plaats. Spr. meent, dat een andere voor zitter, b.v. een goede boer al dat omvangrijke werk, dat de burge meester voor het waterschap heeft gedaan, niet zou hebben kunnen Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 27 Maart. volbrengen en hij stelt daarom voor om den afgetreden voorzitter namens de vergadering een schriftelijke dankbetuiging te zenden. Bij acclamatie wordt aldus be sloten. De stemming brengt het volgende resultaat: Kil van Drunen Nz. 73, P. van Kessel 7, G. Muskens 13. van Dal 1, mr. v. d. Heijden 2, Jos. Pijnenburg 18, R. van Drunen 2, blanco 2. Uitgebracht werden 118 stemmen, zoodat de heer Kil van Drunen tot voorzitter is gekozen. De heer Kil van Drunen dankt de heeren voor het vertrouwen en hij belooft zijn uiterste best te doen om de belaDgen voor het water schap zoo goed mogelijk te be hartigen. Bij de rondvraag vraagt de heer R. van Drunen, wanneer 't nieuwe gemaal in werking zal komen, waarop de heer van Kessel ant woordt, dat het gebouw gereed is en de machines reeds lang in bestelling zijn. Echter zijn de machines nog niet geleverd en zoo lang de zaken onder de huidige tijdsomstandigheden staan, kan hij niet zeggen wanneer het gemaal in werking zal worden gesteld. De heer van Dal vraagt naar de classificatie van de polderlasten. Blijkens den heer van Kessel kan het werk worden uitgevoerd in werkverschalfing, doch er zijn geen werkloozen meer. Tot slot vraagt de heer van der Hoevenhoe het nu zit met den sloot bij de Pleune Wiel, die ge dempt is. De heer van Kessel belooft, dat het bestuur zal trachten de water- loozing te herstellen. Hierna sluiting. Benoemd. Mej. A. Verdiessen is met ingang van 1 September voor vast benoemd aan de R K. Bijzondere Meisjes school alhier. Zij is thans aan deze schooi als tijdelijk verbonden. Worst in den sloot. Dezer dagen kwam men op den Heusdenschen weg tot een niet alledaagsche ontuekking. In een sloot en op den kant lagen einden gerookte worst. De gemeente-politie werd gewaarschuwd en men trok er op uit met een aanhangwagentie en een hark. Hoe meer men in den sloot harkte, hoe meer worst er ie voorschijn kwam. Tenslotte had men ongeveer 200 oud van dat spul bij elkaar gerijid. Jammer genoeg was het reeds aan bederf onderhevig, zoodat alles voor de consumptie werd afgekeurd. De velen, die er gedurende langen lijd bij handen staan watertanuen zagen met deze afkeuring een lekker hapje langs ae neus gaan. üp de scheepswerf van de firma de Haan en üerlemans heerscht op het oogenblik een groote be drijvigheid. Niet minder dan vier tehepen zijn in aanbouw. In den loop van vorige week is wederom de kiel gelegd voor een vijfde schip. Door deze opleving in hel scheeps- bouwbediijf vinden vele arbeiders uit deze gemeente, maar ook ver daarbuiten, goed werk. Daar er veel vraag is naar geschoolde arbeiders, worden er dagelijks aan genomen, zoowel bankwerkers als timmerlieden. Met dit al beteekent het vuor deze gemeente een goede vuoruilgang. De heer J. Brokx had het ongeluk van een wagen te vallen, waarbij hij een lichte hersenschudding opliep, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Door bijzondere omstandig heden, werd de eers'e plechtige H. Communie der kinderen, dit jaar een week vervroegd. Zoodoende had reeds Zondag j.l. deze plechtigheid plaats, waartoe ia totaal 57 kinderen werden toegelaten. Bonte Revue. Ondanks het vroege aanvangsuur speelde het bekende Tilbuigsche revuegezelschap onder leiding van den heer de Bont in de Bel Canto zaal voor een uitverkocht tehuis. De liefhebbers van een waarlijk bont en afwisselend kijk ooneel hebben wederom kunnen genieten. Er was zang en declamatie, dans in variatie, volkstooneeltjes en scènes, die tot aandachtig luisteren en dankbaar aanschouwen aanleiding gaven er werden leuke moppen getapt en aan gename herinneringen gewekt, die applaus hadden bij het enthousiaste publiek. Mej. Lies v. Boxtel met haar zusje en de heer v. Hurk waren wederom de sterren van het tooneel.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5