Gemeenteraad Loonopzand. LAATSTE BERICHTEN KAATSHEUVEL. Zoo gezond als 'n visch. aar- vis- de- /in- en de De aar x>k een ian er aar te :ert wij lag It. ste na- lag an- za- het re de es- ;er er- Ier is en, lat an in- lie en ïa- re de gt Ik el :n, >r- is- iu handen te nemen. De regeeren- de persoonlijkheden hebben mijn motieven als zeer welgeiundetrd begrepen en zijn uit viijen wil terstond algetieden. Mijn trouwe leger en marine hebben zich terstond te mijner beschikking gesteld en voeren mijn bevelen reeds uit. Ik roep alle Serven, Kroaten en Slovenen op zich om den troon te scharen. Onder de ernstige omstandigheden van het huidige oogenblik bestaat het zekeiste middel om de orde in hel binnen land en den vrede naar buiten te handhaven in dezen maatregel. Ik heb generaal Doesjan Simowitsj opdracht gegeven een nieuwe regeefing_te vormen. Ik verzoek allen burgers en allen autori'eiten des lands hun plicht jegens den koning en het vaderland te doen«. In tegenwoordigheid van den bur gemeester van Sprang-Capelle, den heer Smit, notaris Middelkoop ,e.a. trok de motorbrandspuit erop uit en verwijderde met haar goedge- richte waterstralen in weinige oogen- blikken de honderden kraaiennesten. Onnooaig te zeggen dat deze maat regel bij de landbouwers groote tevredenheid wekte. Koning Peter van Joego-Slavie neemt de regeering in handen. Naar het Avala-agentschap mede deelt is door generaal Simowitsj, na overleg met politieke persoon lijkheden, een nieuwe regeering gevormd. Zij bestaat, zoo wordt gezegd, uit de leiders en vertegenwoordigers van alle politieke partijen. Ook zijn alle deelen van de Joego slavische bevolking in haar vertegen woordigd. De regeeringsvorming werd vooraf gegaan dooc een door de radio verspreid manifest van koning Peter, volgens het welk deze de macht overgenomen en generaal Simowitsj belast heeft met de vorming der regeeriDg. Naar Stefani nog meldt, heeft de koning den regentenraad ontbonden. Naar wordt medegegeeld, is de regeeringswijziging een kwestie van zuiver binnenlandschen en niet van buitenlandschen aard. Het volk vroeg om de vorming van een kabinet der nationale eenheid en de wijziging in de leiding der staats zaken wordt thans door hetgeheele land goedgekeurd. De Donderdagmorgen gepubli ceerde proclamatie van Z.M. koning Peter II, gericht tot alle Serven, Kroaten en Slovenen, heeft den volgenden tekst «Serven, Kroaten en Slovenen. Op dit ernstige oogenblik voor ons volk heb ik besloten de koninklijke machtsbevoegdheden Staatsgezelschappen. 31 Staatszorg voor denl.acteur. Op uitnoodiging van den secre taris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten zijn gisteren een groot aantal voor aanstaande tooneelspelers en -speel sters op het departement gekomen ten einde uit den mond van dr. Goedewaagen te vernemen, welke plannen de overheid ten aanzien van het tooneel koestert. .Uit de „redevoeringen van den secretaris-generaal en het hoofd van de aldeeling theater en dans, den heer F. Primo, is als een der belangrijkste feiten naar voren ge komen, dat de overheid zich voor stelt een of meer staatsgezelschap pen te stichten, waarbij tevens de bemoeienis van de gemeentebe sturen op uen slaat zal overgaan. Ik heb mij tot taak gesteld, aldus de secretaris-generaal, met gezamen lijke krachten aan dit gebrek aan tooneelcultuur een einde te makeu. Ons volk is van een lyrische en beschouwende in een epische en dramatische periode gekomen. Het wachten is thans op de tooneel spelers en -schrijvers, die de huidige dramatische spanning zullen uit beelden. Er zal een typisch Neder- landsche tooneelschrijikunst moeten komen. Ook de Nederlandsche volkshumor diene niet te worden vergeten. Dilettantentooneel. Ten slotte zette dr. Goedewaagen in groote trekken zijn plannen uit een. Er kunnen groote spelen komen op volksche feestdagen, zooals tot nu toe slechts de studenten op touw hebben gezet. Er komt een gilde, evenals dit bij de beeldende kunstenaars het geval zal zijn, met een vijfvoudige taak. Het dilettantentooneel zal daarbij niet worden verwaarloosd. De stu- dentenspelen en de dilittantenver- eenigingen zullen onder toezicht worden geplaatst. Staatsgezelschappen. Over de plannen van de overheid t.a.v. het tooneel deelde spr. in groote lijnen mede, dat het in de bedoeling ligt, één of meer staats gezelschappen op te richten van groot formaat, ten einde daarmee groote monteeringen van klassieke en andere werken te kunnen doen. Het kleinere tooneelwerk zal als afwisseling ook ter hand genomen worden. Ik zou nu ook willen spreken over de opera, die een Ned.Staats- opera zal moeten worden en over een Ned. Staatballet, maar moet mij wegens den tijd daartoe thans be perken. Het Kosterschap van de St. Janskerk drie kwart eeuw in de Familie Elshout! Pieter de Koster jubileert in 't Zilver! Op den lsten April hoopt den heer Pieter Elshout den dag te herdenken, van zijn Zilveren Jubileum als koster van de kerk van St. Jan alhier. Met dit jubileum wordt de functie van koster in cleze parochie 75 jaar door de Fa milie Elshout waargenomen. Het was in 1866 dat door kapelaan van Kessel te Drunen, in opdracht van den Zeereerw. heer v. Mierlo, de toen malige pastoor der parochie St. Jan, de heer Wout Elshout werd aangezocht voor koster te Kaatsheuvel, welke functie door hem werd waargenomen en' een halve eeuw vervuld. Wat de heer W. Elshout in die lan ge reeks van jaren voor de kerk is ge weest kunnen vooral de ouderen zich nog herinneren. Met de meeste accu ratesse en nauwgezetheid vervulde hij steeds de hem opgelegde taak. Dit getuigt dan ook de lange reeks van jaren/dat hij het kosterschap heeft waargenomen, en de vele pastoors met wien hij heeft samengewerkt. De Pastoors waaronder Wout Els hout werkzaam geweest is waren: Pas toor van Mierlo, Jansen, de Bondt, Nie- len en Völker. In 1916 legde hij zijn ambt neer om teil slotte een welver diende rust te genieten. Op 1 April volgde hem zijn zoon P. J. Elshout als koster van de parochie St. Jan op, na van te voren eenige ja ren in dezelfde functie werkzaam te zijn geweest in Son en Berghem. Het mag tot eer van Pieter gezegd worden, dat Vader Elshout in zijn zoon als kos ter een waardige opvolger aan de kerk gegeven heeft. Dagelijks kunnen wij ondervinden, met welk een ijver en nauwgezetheid hij zijn werk doet. Niets is hem te veel geen offer te groot, wanneer het gaat om den luister van het Huis des Hee ren. Vooral bij hooge Feestdagen komt dat zoo duidelijk naar voren, wanneer een passende versiering het interieur van het Huis Gods in overeenstemming moet brengen met de feesten en tijden van het Kerkelijk jaar. Het zal dan ook .Pieter den Koster' dien dag niet aan belangstelling ont breken, en het moge hem gegeven zijn, deze functie nog vele jaren tot eer van God te vervullen. Bij het plaatselijk agentschap der Ar beidsbemiddeling en werkloosheid ston den deze week als geheel of gedeelte lijk werkloos ingeschreven 17 personen, waarvan er 1 in de steunverleening was opgenomen. Maar toch bent U af en toe verkouden of grieperig! Neem dan Aspirin en U bent er zoo weer af I ge- i". Lllt Gymnastiek-onderwijs lagere scholen. I Sluiting slagerswinkels op Dinsdag middag. Salarisregcling secretarie- I personeel. De raad dezer gemeente kwam Donderdag avond in spoedeischende vergadering ten ge- inentehuize bijeen onder leiding van Burgemees ter Mallens. Secretaris de heer van der Wee. Na de gebruikelijke opening werden de no tulen der vorige vergadering vastgesteld. Aan de orde: 2. Ingekomen stukken. a. dankbetuiging aan het Dagelijksch Bestuur de voorzitter meent dit ook over te moeten brengen aan den raad van het Hoofd der School in de Moer, voor de attenties bij zijn 25-jarig jubileum ondervonden; b. schrijven van de heeren Jansen en Mi- chielse, dat zij hun benoeming tot lid van het Armbestuur aannemen; c. van Ged. Staten, goedkeuring van het raadsbesluit, tot aattgaan van een geldleening voor uitbreiding der gasfabriek; d. alsvoren, tot instandhouding van de school in de Moer; e. alsvoren, proces verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger; f. alsvoren, dat de beslissing tot wijziging van de bouwverordening, om deze al dan niet goed te keuren, verdaagd is; g. besluit van B. en W. tot verhuur van een stukje grond aan Steenbergen; h. mededeeling van het gemeentebestuur van Sprang-Capelle, om een gedeelte van den Loon- schen Dijk'aan deze gemeente af te staan voor het leggen van gasbuizen, tegen een jaarlijksche vergoeding van 10. De voorzitter brengt voornoemd gemeente bestuur dank voor de vlotte en coulante afwik keling. Alle ingekomen stukken werden vervolgens voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel om een der localen van de open bare lagere school te Loonschendijk in te richten ten behoeve van het onderricht in lichamelijke oefening. In het belang van het onderwijs, zoowel in het algemeen als dit vak betreffende in het bij zonder, zouden B. en W. er toe willen komen om een der localen van deze school, welke niet in gebruik is en waarvan ook niet te verwach ten is dat deze in de toekomst voor het onder wijs in gebruik zal moeten worden genomen, voor dit doel te bestemmen, waarvan dan even eens de nabij gelegen Chr. school gebruik moet maken. Daarmede gaan eenige kosten gepaard, nu de aanwezige gang zal worden weggenomen om bij het locaal te worden gevoegd dat daarmede ruim 60 m2 oppervlakte krijgt. B. en W. meenen deze kosten op pl.m. 1200 te moeten becijferen. Daarnaast zal het voor het onderricht noodig materiaal moeten worden aangekocht, waar van de kosten B. en W. nog niet ten dienste staan. s B. en W. meenen in dit verband in overwe ging te mogen geven hen te machtigen tot een zoodanige uitgaaf te besluiten als noodig is om in de noodzakelijke behoeften van dit onder richt te voorzien, waarbij door hen bij voor baat de toezegging wordt gegeven dat niet meer ral worden aangeschaft dan met deze eischen in overeenstemming is. Daarover zal tevoren met de Inspectrice van het Lager Onderwijs in overleg worden getre- pee. Wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot het verleenen van een tijde lijke toelage aan het personeel der ge meente voor zoover diens bezoldiging min der dan 1900.— bedraagt. Ten volle overtuigd dat de hoogere kosten van levensonderhoud dezen maatregel volko men ïechtvaardigen en dringend noodig maken, stellen B en W. voor te besluiten, het lager gehuwd gemeentepersoneel, met een salaris van minder dan 1900.—, een toelage te geven van 6% van de bruto wedde. De 1900.— grens mag daaimee echter niet overschreden worden. De ko$ten daaraan verbonden zullen, buiten d? veihccging welke bij aanneming van dit voorspel aan het personeel van het gasbedrijf zal worden toegelegd, voor het jaar 1941 pl.m. J 169.78 bedragen. Wordt goedgekeurd. 5. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning regelende de kindertoelage voor het gemeentepersoneel. Dienaangaande hebben B. en W. gemeend ZOi.vecl mogelijk de regeling te moeten volgen welke voor het personeel in dienst van het Rijk bestaat, n.l. 3 voor ieder kind beneden 18 ja en, dat de ambtenaar op 1 Januari te zi,ren laste heeft. Daaraan is een minimum ver bonden van 50 per jaar. Bi' wijze van „tijdelijken maatregel wordt verder voorgesteld om het minimum aangegeven in art. 3 der verordening te verhoogen tot 62.50 per jaar en per kind c.q. 5.29 per maand of 1.21 per week. Bij schrijven van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken d.d. 14 Januari 1.1. nr. 50642 werd, met mededeeling dat de kindertoeslag ook voor het Rijksperso neel tijdelijk is verhoogd, in overweging gege ven deze verhooging bedragende 25 ook voor het gemeentepersoneel te bevorderen. Daaraan wordt bij deze door B. en W. ge volg gegeven. Voor het Rijkspersoneel zal de verhooging op 1 Januari 1941 ingaan. Het komt B. en W. billijk voor dezen begin datum ook voor het gemeente-personeel aan te nemen. Buiten het personeel van het gasbedrijf en van de gemeente-veldwachters zullen de meerkos ten 1992.71 beloopen, welke in de begrooting 1941 nader zullen worden verwerkt. Bij het verleenen van de extra bijdrage zal daarmede door de Regeering rekening worden gehouden. Voor de politie kan een minimum van J bU tijdelijk te verhoogen tot 75 worden aange houden. De meer toelage voOr de politie be draagt 530.—. Wordt goedgekeurd. 6. Voorstel tot het verleenen van een voor schot aan de besturen der bijzondere lagere scholen in deze gemeente op de aan ge noemde schoolbesturen voor het jaar 1941 te betalen vergoeding ingevolge art. 10! der Lageronderwijswet 1920 exploitatie - kosten). Aan de hand van de kosten welke bij de be grooting 1941 voor het openbaar lager onder wijs per leerling zijn gevoteerd, wordt besloten aan de besturen der bijz. 1. s. voor dit jaar een bedrag uit te keeren van 8.10 per leerling. 7. Aanviage van het bestuur der R.K. Meis- jess' i ooi te Loonopzand, verzoekende, overeenkomstig art. 72 der Lager Onder wijswet- 1920, de noodige gelden te willen disponibel stellen voor den aankoop van materialen ten behoeve van het onderwijs iri lichamelijke oefeningen. De kosten zullen bedragen 134.38. De raad besluit dit bedrag beschikbaar te stellen. 8. Voorstel om overeenkomstig artikel 72 der lageronderwijswet 1920 een bedrag van Zit.15 te Willen disponibel stellen voor den aankoop van gymnastiek-materialen, aangevraagd door bet bestuur der K. K. Jongensschool te Loonopzand. Wordt goedgekeurd. 9. Verzoen van bet bestuur der R.K. Jongens school te Berkdijk, om overeenkomstig ar tikel 72 der lageronderwijswet 19ZU een bedrag van J 1/U te mogen ontvangen, ten einde daarmede de kosten te kunnen be strijden, verbonden aan den aankoop van materialen ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefening. Wordt goeageKeurd. 10. Vaststelling van een verordening ingevolge artikel O der winkelsluitingswet. De R.K. Slagersvereeniging heeft tot den raad het verzoek gericht, de winkelsluitingswet in dier voege te wijzigen, dat de slagerswinkels op Dinsdagmiddag na 1 uur. aflen gesloten moeten zijn. b. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Wordt goedgekeurd. 11. Voorstel tot wijziging der begrooting voor het jaar 1941. Deze wijziging houdt vopral verband met de nieuwe financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Daardoor ontstaat een totaal aan méér ontvangsten van 39155.terwijl een méér uitgaaf van 3473.74 resteert. Het tekort dat aanvankelijk 65338.87 beliep, wordt hier door tot 29b59.61 teruggebracht. Wordt goedgekeurd. 12. Voorstel om een crédiet beschikbaar te stellen voor het verleenen van extra hulp aan werkloozen en daarmede gelijkgestel- den (zgn. B-steun). Besloten wordt een bedrag van 6.50 be schikbaar te stellen voor de werklooze arbei ders (175), voor rekening van de gemeente komt daarvan 2.— en een bedrag van 4.50 voor de werklooze boeren en tuinders (15), waarvan komt voor rekening van de gemeente 1.—. In totaal zullen de kosten voor de ge meente dus 365.— bedragen. 13. Voorstel tot wijziging der begrooting 1940. Wordt goedgekeurd. 14. Schrijven van Gedeputeerde Staten in zake de wijziging van de politieverordening de zer gemeente. Dit betreft het plaatsen van vuilnisemmers op den openbaren weg, één uur voor de ophaal dienst verschijnt. Het eerder op den weg plaat sen der vuilnisemmers is alleen dan strafbaar, als het juiste tijdstip van het verschijnen van den ophaaldienst, bij openbare kennisgeving is bekend gemaakt. Deze aanmerking van Ged. Staten werd goedgekeurd, terwijl eveneens be sloten werd, het onbeheerd laten staan van een rijwiel, tusschen zonsondergang en zonsopgang strafbaar te stellen. 15. Verzoek van mej. J. S. M. W. Pessers, verzoekende haar ontslag te willen verlee nen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente. Gevraagd ontslag werd eervol verleend, met dankzegging voor de bewezen diensten. 16. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning regelende de bezoldiging van het secretarie-personeel. In een uitvoerig prae-advies, brengen B. en W., de commissie die een salarisregeling zou ontwerpen, dank voor het uitvoerig en keurig werk. B. en W. kunnen zich echter niet geheel en al met de voorstellen van de commissie aan sluiten, die het volgende pntwerp had gemaakt: hoofd-commies, wrnd. secretaris 2500—3250; hoofd-commies 225027£0; commies 1800 2400; adj. commies le kl. 16002100; klerk le kl. 600-900; klerk 2e kl. 500-800; schrijver 400r-700. B. en W. achten het niet juist, dat in boven genoemde gevallen een mindere meer zou kun nen verdienen, dan een boven hem geplaatste, terwijl bij de ontworpen regeling, naar de mee ning van B. en W., ook te veel aan het per soonlijk element gedacht is. B. en W. hebben daarom de volgende rege ling ontworpen en achten die billijker, weshalve zij voorstellen, deze aan te nemen: hoofdcom mies, wrnd. secr. 27503150; chef-commies 2350—2750; commies 1950—2350; adj. commies le kl. 1600—2100; adj. commies 2e kl. 1150 1550; klerk le kl. 750-1150; klerk 2e kl. 400 —600; schrijver 300. De heer Roestenberg zegt, dat de Commissie, de haar opgedragen taak, een salarisregeling te ontwerpen, volbracht heeft. De commissie heeft rekening gehouden met meer dan 20 andere soortgelijke gemeenten en het gemiddelde van hun salarisregelingen geformuleerd. B. en W. staan op het standpunt, dat de salarisregeling los van de personen moet zijn. De commissie meende dat dit niet mogelijk was. Men moest toch den toestand bekijken, zooals hij hier was. Trouwens, de commissie is niet van de perso nen zelf uitgegaan, maar van de functies, die zij hier verrichten. De cijfers van B. en W. en die van de Commissie schelen niet zoo veel, maar het spijt spr. toch, dat de meening heerscht, dat de commissie rekening heeft ge houden met de persoonlijke omstandigheden van het personeel. Dit is niet zoo. Wel is re kening gehouden met de personen van het secretarie-personeel, waarvoor de commissi toch opdacht had een salarisregeling te ontwer pen. Het is immers haast onmogelijk om een Na den *rooten brand in het zebouw van de Galeries Moderne» te Utrecht, is men met spoeö begonnen met het bonwen van een nieuw, groot warenhuis. Als een glaren paleis is op den hoek van de Oude Gracht het n.euwe groote *eb°™J^en: Een. zeldzaam jubileum! zoodanig ontwerp te maken, zonder rekening te houden met den bestaanden toestand van een bedrijf, of, zooals het hier het geval is, met den bestaanden toestand van het personeel. Spr. zal niet tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De verschillen zijn niet zoo groot en de regeling van B. en W. is zelfs nog iets gunstiger. De voorzitter is er van overtuigd, dat de heer Roestenberg er geen oogenblik aan ge dacht heeft om hieruit een voordeeltje voor het personeel te slaan. Die gedachte heeft trou wens ook bij B. en W. niet voorgezeten. Spr. zegt dat B. en W. vele rangen hebben inge richt, maar dat dat heelemaal niet zeggen wil, dat al die rangen ook vervuld zullen worden, of dat het niet mogelijk is dat twee personen een zelfde rang bekleeden. Met deze regeling klimt men van het klein op naar het groot. De heer Roestenberg zegt nog dat het onna tuurlijk zou geweest zijn, als men precies raak gemikt had. 't Pleit voor de activiteit van B. en W., dat zij zelf ook een regeling hebben ge maakt. Bij deze regeling legt spr. zich gaarne neer. De regeling van B. en W. werd vervolgens goedgekeurd. Daar van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt, volgde hierna sluiting. W. ELSHOUT. P. ELSHOUT. Werkloosheid.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3