Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. STOFFEN -j tAoo|C P&aiC&dagan. „NOORD BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen Eerste Blad. De Wederopbouw in Brabant. De Landbouwproductie omhoog! bij K O F A VOORJAARS- EN ZOMER- JAPONNEN H. Kolsteren-Lagarde Prima Brandewijn Jenever Cognac Bessen Jenever Wijnen en Likeuren. NUMMER 28. ZATERDAG 5 APRIL 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Goede vorderingen en groote activiteit. Waarom zijn de bouwkosten hier zoo beduidend hooger dan elders? Bij de meeste menschen leeft de korte oorlog van 1940 nog slechts voort in de herinnering. Toch is dit niet overal zoo, want de oorlogsver woestingen in vele plaatsen, vooral ook in Brabant, aangericht, tooncn nog heden met welke verschrikkingen en geweld vijf dagen van vuur en ver nieling aan ons voorbij gingen. Wan neer men een reis door ons gewest maakt, stuit men nog telkens op de overblijfselen van den oorlog, die, vooral in den vorm van verwoeste huizen, boerderijen en fabrieken, niet nalaten indruk op U te maken. Toch zullen deze desolate resten niet lang meer spreken van de verschrikkingen die onze streek eens teisterden. Vele zijn zelfs al opgeruimd en nieuwe pan den kwamen er voor in de plaats. Als het mogelijk was werd er met be kwamen spoed gebouwd en het is merkwaardig te zien, hoe aanstekelijk de herbouw werkt. Als in een bepaal de gemeente een der gedupeerden be gonnen is te herbouwen en zijn lotge- nooten zien het huis eerst boven den grond komen, dan onder de kap en tenslotte ingericht, dan is dat voor velen hunner een prikkel om hun ui terste krachten in te spannen om ook lot herbouw te komen. Zoo zijn er tal van voorbeelden welke aantoonen, dat, indien iemand maar een begin heeft gemaakt, vele anderen volgen. En als men eenmaal begonnen is heeft men daar nooit spijt van, want de moei lijkheden, welke er ongetwijfeld nog zijn, worden voor vrijwel alle gevallen en in der minne opgelost. Het is echter met den Wederopbouw al precies hetzelfde als het overal mee is. Ook hier treft men menschen aan, die direct met veel elan aan den ar beid gaan en met alle mogelijke mid delen probeeren om zoo spoedig mo gelijk uit de impasse te geraken. Zoo is cr een geval bekend van een in woner van Zevenbergen, die al aan 't bouwen ging op grond, die hem nog niet eens was toegewezen. Die goede man ging in zijn activiteit natuurlijk te ver, maar toch moet men bewonde ring hebben voor zijn energie en door zettingsvermogen. Hij is nu in ieder geval zijn concurrenten een stuk voor, terwijl hij nog kon profiteeren van lagere bouwkosten en betere materia len. Natuurlijk is dit een voorbeeld dat geen navolging verdient, maar liet illustreert toch duidelijk dat cr men schen zijn, die niet bij de pakken blij ven neerzitten. Dit in tegenstelling met de leden van het andere gilde die dat wel doen. Natuurlijk zijn dat geen steunpilaren voor een voortvarenden Wederopbouw. Op een gehouden pers conferentie stelde de heer Kroon, Hoofd van den Persdienst van den Wederopbouw, dit nog eens duidelijk in het licht. Het standpunt van den Wederop bouw is, beter vandaag bouwen dan morgen, en zeer zeker is voor dit stand punt alles te zeggen. Daar komt dan bovendien nog de voorname factor bij dat de aannemingskosten met den dag hooger worden. Vooral in Brabant wordt dit zeer sterk geconstateerd en komen gevallen voor van stijging van 10.per M3 in enkele maanden. Dit is natuurlijk in geen enkel opzicht te rechtvaardigen en dat kan zoo ook niet voort blijven gaan. In deze provincie zijn de kosten beduidend veel hooger dan elders en de Wederopbouw be raadt zich daarom ernstig, om aan dit euvel paal en perk te stellen. Tot heden is het zoo, dat bij her stelwerkzaamheden aan plaatse lijke aannemers de voorkeur wordt gegeven. Dit is een feit van groote sociale beteekenis en in Den Haag zal men gaarne alles doen om dit te bevorderen. Mochten deze plaat selijke aannemers echter voorgaan met het berekenen van ongemo tiveerd hooge prijzen, dan is het niet uitgesloten dat de Algemeen Gemachtigde voor den Wederop bouw hen een halt toeroept en overgeschakeld wordt naar een meer geconcentreerde werkmetho de. De Brabantsche aannemers be raden zich daarom nog maar eens terdege! Deze hooge prijzen werken een voor spoedig bouwen natuurlijk niet in de hand, terwijl de treuzelaars er een reden in zien om nog maar wat uit te stellen. Ook het werk van de Schade Enquête-Commissies is een factor, welke het tempo van den herbouw in belangrijke mate beïnvloedt. Er zijn gevallen waarin de gedupeerden graag onmiddellijk met de besprekingen over de financiering van den herbouw wil den beginnen, indien het bedrag van de schadeloosstelling, dat de basis moet zijn van financieel overleg, maar bekend was. Ook hier is een en ander nog wel ten voordeele te veranderen. Ondanks dit alles gaat de herbouw echter gestaag voort. Waar eerst het lugubere gedonder der kanonnen de lucht vervulde en het geknetter der mitrailleurs angst en vrees verspreid de, klinkt nu het opgewekte lied van den arbeid. IJverig is men in de weer om de laatste sporen van onze oor logsdagen uit te wissen en er mag ver wacht worden dat, voor de winter zijn intrede heeft gedaan, er niet veel meer zijn zal dat een bange herinnering le vendig houdt. Brabant toonde zich ook hier weer van zijn beste zijde, de hooge bouw kosten dan daargelaten! De Brabant sche aannemers zullen echter al wel weten welke partij zij kiezen! Bijzondere tijden eischen bijzondere maatregelen en daden. Meer dan ooit is dit thans op ons land van toepassing en in het bijzonder op het terreift van den landbouw. In tijden van rust en vrede kwam het er niet zoozeer op aan, wat en hoeveel onze boeren produceer den. Dat was toen op de eerste plaats hun eigen belang en onze voedselvoor ziening zat er toen niet zoo over in, omdat van over de grenzen voldoende ingevoerd kon worden om onze be hoeften te dekken. Het stemt echter tot vreugde en voldoening, dat ook in het verleden onze boeren hun belangrijke sociale taak begrepen en een productie voortbrachten, die qua kwaliteit 'en kwantiteit per ha. tot de beste ter we reld gerekend moest worden. Daar komt nog bij, dat alom ontgin ningen plaats vonden. Woeste gebie den werden herschapen in vruchtbaren akkergrond. Het begrip ruilverkave ling, vond na een aanvankelijk conser vatisme, steeds meer ingang. De afwa tering werd alom beter verzorgd, kort om ook op landbouwgebied had Neder land zich een eerste plaats verworven. Dit is voor onze boeren een feit, waar op zij trotsch kunnen zijn en het geeft tevens aanleiding om niet te wanho pen, nu er een algemeen beroep op de bekwaamheden en werklust van den boer gedaan wordt, om, door omstan digheden gedwongen, onze productie nóg hooger op te voeren. In de zeer nabije toekomst al, zal het n.l. noodig zijn, dat ons land, wat zijn voeding betreft, geheel op zich zelf zal zijn aangewezen. Vroeger stonden on ze grenzen open, voor ruimer invoer van alle mogelijke landbouwproducten, die de opbrengsten van onzen eigen bo dem waarvan ook weer veel naar elders ging aanvulden. Thans is in voer echter uitgesloten. Wil ons land daarom in de toekomst niet te kampen krijgen met gebrek aan eerste levensbe hoeften, dan is het noodzakelijk dat de binnenlandsche bodemproductie nog hooger wordt opgevoerd. De mogelijk heid daartoe bestaat. Als iedere boer begrijpt wat er nu van hem gevraagd wordt, zal de honger hier nooit de over hand krijgen, want NEDERLAND KAN ZICH ZELF VOEDEN. De voornaamste producten waar het hier om gaan za' zijn broodgraan en aardappelen. Beiu;._i ermen de hoofd- bestanddeelen van het dagelijksche menu van iederen Nederlander en van beiden zal de opbrengst daarom zoo hoog mogelijk moeten zijn. overal gezocht gekocht Vista mouseline CO p. meter vanaf *2O doch mede dat alles in het werk ge steld wordt, om de opbrengst per ha. zoo hoog mogelijk op te voeren. Deze verhoogde opbrengst is wel in de eer ste plaats te verkrijgen, door het aan wenden van veel-produceerende ras sen, waarvoor men in de vakbladen voldoende inlichtingen kan vinden. Nederland ziet met belangstelling toe, hoe de boerenstand zijn verant woordelijke taak zal gaan vervullen. Aan de boeren thans de opdracht nie mand teleur te stellen. Tè groote be langen zijn er mee gemoeid. Voor den Nederlandschen boer is hier een belangrijke taak weggelegd. Wil Nederland zich behoorlijk kunnen voeden, dan heeft het daarvoor jaar lijks minstens 900.000 ton broodgraan qoodig. Dit is namelijk net genoeg, om het Nederlandsche volk gedurende een vol jaar te kunnen voeden. Indien men dus iets ruimer rekent en een reserve van 10 aanhoudt, dan komt men op een hoeveelheid van 1.000.000 ton. In 1938 was de opbrengst van de graan gewassen zeer goed, n.l. 984.716 ton. Dank zij deze gunstige omstandigheid, was de totale opbrengst aan brood graan van dat jaar, dus practisch gelijk aan de behoefte. Niettemin bedroeg het invoer-saldo voor tarwe (dus: invoer uitvoer) niet minder dan 664.000 ton. Terwijl in- en uitvoer van rogge prac tisch verwaarloosd konden worden. Bij een jaarlijksche behoefte aan brood graan van 1.000.000 ton en een eigen productie aan tarwe van 338.000 ton, bleef er voor rogge als broodgraan dus weinig plaats meer over. De rogge werd als broodgraan niet geteeld. Dit zal nu natuurlijk moeten veranderen, temeer daar de rogge niet minderwaardig is aan de tarwe, maar zelfs een even groo te voedingswaarde bezit. De boeren weten dus waar zij heen moeten. Dan is er nog de aardappel. Een volksvoedsel bij uitnemendheid. Het is dus van het grootste belang, dat niet alleen een zoo groot mogelijke opper vlakte met aardappelen wordt beteeld, LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DE ACHTERSTAND VLOT INGELOPEN. K. schrijft in de „Volkskrant": In een speciaal bijvoegsel publiceer de de Staatscourant van 24 dezer de tekst van de verbindend verklaarde col lectieve arbeidsovereenkomst in de schoenindustrie, met bijbehorend regle ment voor het Loonbureau en de voor geschreven loonkaart, die beide bij de verbindendverklaring zijn inbegrepen. Op zichzelf is dit niets bijzonders, want de 18e van deze maand gaf de Staatscourant ook reeds de tekst van de verbindend-verklaarde collectieve arbeidsovereenkomst in het bakkers bedrijf te Amsterdam en aangrenzende randgemeenten. In verschillende ande re bedrijfstakken heeft deze procedure zich voorts ook reeds voltrokken en het laat zich aanzien, dat er binnenkort nog wel meer zullen volgen. Dit ligt nu eenmaal in de gang van deze tijd, en is het officieel aangewezen middel voor de ordening der sociale verhoudingen in het bedrijfsleven. Maar deze zoveelste verbindendver klaring der collectieve arbeidsovereen komst in de schoenindustrie geeft niet temin toch wel reden er enige bijzon dere aandacht aan te schenken. Dit niet alleen omdat de eerste ver bindendverklaring dezer overeenkomst op 24 December 1937, de allereerste in ons land is geweest: maar méér nog om het feit, dat juist de schoenindustrie de eerste was, en omdat deze industrie nu mede vooraan staat inzake de voor deze tijd aangewezen regeling der ar beidsverhoudingen. De schoenindustrie behoort namelijk onder de bedrijfstakken, waar het met de sociale verhoudingen lange tijd niet al te best in orde was, en tussen werk gevers en arbeiders een allerbehalve goede verhouding bestond. Wie denkt hier niet aan het destijds zo omvangrijke euvel der gedwongen winkelnering en wat daaruit aan socia le ongerechtigheid voortvloeit: en de moeilijke strijd die daartegen van ar beiderszijde moest worden gevoerd? Men denke ook aan de langdurige staking van de firma Van Schijndel, gevolgd door een boycot-beweging in het gehele land. Dit dateert alles wel van 25 jaren te rug, maar het was dan ook een toe stand die zich bijna hopeloos liet aan zien. Het was in die tijd ook in andere bedrijfstakken maar zó-zó, doch de schoenindustrie behoorde toch tot het bij uitstek moeilijke gebied der vakbe weging. Des te meer valt het op, dat deze bedrijfstak thans mede vooraan staat, en de eerste was die een verbin dend verklaarde collectieve arbeids overeenkomst wist door te voeren. Dit is te merkwaardiger als men weet, dat onder de werkgevers aanvan kelijk weinig organisatie was te bren gen en de in 1929 begonnen economi sche crisis hen pas tot meer aaneen- Ja, dat zoudt U wel willen, maardan dient U toch nog even Uw garderobe na te zien, want 'n leuk Japonnetje zult U toch nog wel noodig hebben. JUIST ONTVANGEN! een aardige collectie in Zijde. Vista en Wollenstof Leuke bloem en «treepdess. Komt U eens passen Nu treft U nog een ruime keuze. OOK VOOR CONFECTIE Fa. CUNEN WAALWIJK. sluiting dwong; maar het bleef bij een los federatief verband. Pas in 1936 was het mogelijk het fe deratief verband tot een steviger orga nisatie om te bouwen, die de bevoegd heid kreeg, bindende bedrijfsregelingen te stellen, waaraan alle leden gebonden zouden zijn, en voorts collectieve ar beidsovereenkomsten aan te gaan. Dit is nog geen 5 jaren geleden, en tóch had de schoenindustrie de eerste verbindend verklaarde collectieve ar beidsovereenkomst. Uit een en ander is op te maken, dat de schoenindustrie haar achterstand op het gebied der sociale verhoudingen pas na 1929 begon in te halen, en spe ciaal na 1936 daarmede in vlot tempo vorderde. Het is klaarblijkelijk de jon gere generatie in de wereld der schoen industrie, die uit de ervaringen van de „oude tijd" heeft geleerd, dat het ook en beter anders kan. Die jongeren hebben gehoor gegeven aan die goedbedoelde raadgevingen die hun zo overvloedig werden verstrekt: waarbij wij als vanzelf denken aan wij len pastoor Van Aken en zijn Vereeni- ging van jonge werkgevers. Hier is ook te denken aan het pio- Grootestraat 199-201 WAALWIJK Geeft óók in Dranken en Likeuren steeds 100 °/0 kwaliteit. De Echo van hei Zuiden, Waaiwükscbe en Laigsiraalsrkt Conrant^ Waalwijk"» grootste modemagazijn

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1