PROVINCIAAL N1LUWS. WINTERHULP NEDERLAND. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 9 April 1941 No. 29 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DE LAATSTE LIJSTENCOLLECTE. DUIMEN SPRANGGAPELLE. GESLAAGD. Voor het te Eindhoven gehouden examen van den Ned. R.K. Bond van „Groote Schrijvers" St. Genesius, slaagde Mej. Toos van Haren alhier. Zij genoot haar opleiding bij de Eerw.. Zusters van J. M. J. Mariënbosch te Nijmegen. t MARINUS BEERENS t In den gezegenden ouderdom van ruim 78 jaren, overleed Dinsdag al hier, na een rustigen levensavond, de heer Marinus Beerens. De heer Beerens was gedurende 40 jaren magazijn-chef bij den lederhan del G. van Loon (thans G. v. Loons' Leder-Import). In den tijd, toen de sociale inzichten zich meer en meer op den voorgrond drongen, heeft dhr. Beerens ter plaat se mede een vereeniging gesticht van fabrikanten en werknemers in de leder-branche te samen, doch toen op de roepstem van Paus Leo XIII de principieele organisatie gevraagd werd, was de heer Beerens een der eersten die het initiatief nam tot een katho lieke arbeiders-organisatie, n.l. den Leo-Bond, waarvan hij mede-oprich ter en jaren voorzitter is geweest. Later nog was. hij voorzitter van den Gildenbond en mede kwam onder zijn leiding het Gildenhon'dsgcbouw lot stand. Jaren was hij voorzitter van de Ziekenkas. Toen de lederhandel der Fa. v. Loon in 1916 gedeeltelijk verplaatst werd naar Leiden, vestigde hij zich als zelf- standig lederhandelaar en nam ontslag uit de organisatie. Als lederhandelaar 'werd hij daarna gekozen tot lid van de Kamer van Koophandel, afdeeling Kleinbedrijf, alhier, in welke functie hij groote werkzaamheid ontplooide. Na de vorige mobilisatie werd hij tevens aangezocht om mede de Cen trale Militaire Magazijnen in Den Bosch te helpen liquideeren. Als een der beste chroomlederkenners van ons land zqo niet de beste werd zijn arbeid daar zeer gewaardeerd. Zoo is met den heer Beerens een verdienstelijk en algemeen geacht bur ger onzer gemeente heengegaan. Hij ruste in vrede. VAKGROEP LEDERFABRIKANTEN. Zooals bekend is een Vakgroep voor der Leder en Ledervcrwer kende Indu strieën ingesteld, die onderverdeeld is in vier groepen. Naar wij thans vernemen zijn benoemd tot voorzitter van de vakgroep leder fabrikanten, de heer J. L. Uytendaal en tot vice-voorzitters de heeren Ir. van Gijn en J. Kompa. NED. HERV. KERK TE BAARDWIJK. A.s. Vrijdag (Goede Vrijdag) des avonds te 7 uur hoopt DAin den dienst des Wóords voor te gaan, den Weleerw. heer Ds. Louwe Ivooijmans, Ned. Herv. predikant alhier. JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS. Een constante Voorlichtings cursus? De T.B.C.-bestrijding. De afdeeling W.aalwijk van het Wit- Gele Kruis hield Maandagavond haar algemeene jaarvergadering in hotel Verwiel. De belangstelling was nu wel iets beter te noemen dan andere jaren, alhoewel van een daadwerkelijk mede leven der leden nog weinig bleek. Na opening met den Chr. groet sprak de voorzitter, de heer Am. Verwiel, een woord van welkom tot de aanwezigen, speciaal tot den adviseur, den Zeer- eerw. Heer pastoor H. Heezemans, en het eere-lid, den heer C. Witlox, waar na spreker mededeelde, dat berichten van verhindering waren ingekomen van Mevr. Hoffinans, de heeren A. Spierings en H. Jansen en van de Eerw. Zusters. Nadat de notulen der vorige verga dering waren goedgekeurd, bracht de secretaris, de heer G. Veltman, t jaar verslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen Dit jaarverslag werd onder dank zegging goedgekeurd. Aan het financieel jaarverslag van den penningmeester, den heer C. Pul lens, ontleenen wij: De heer Pullens merkt hierbij nog op, dat de secretaris al gewezen heeft op de moeilijkheden van de contribu tie-inning. Deze zijn inderdaad aan wezig en wel in die mate, dat het soms wel eens ontmoedigend werkt. Ondanks dit is toch getracht aan het eind van het jaar alle zeilen bij te zetten, om zoodoende het totaal-hc- drag niet al te veel te laten verschil len met het bedrag aan het eind van 1939. Dit is tot op een honderd gulden na mogen gelukken. Voor 1941 heeft spreker zich echter afgevraagd hoe men de moeilijkheden op de een of andere wijze zou kunnen ondervangen. Spreker heeft zich daar toe verstaan met de Eerw. Overste van de Zusters in de St. Antoniusparochie en deze zegde gaarne haar medewer king toe om de menscben bij huisbe zoek aan te sporen, toch vooral op tijd aan hun verplichtingen te voldoen. Deze medewerking heeft reeds goede vruchten afgeworpen, zoodat spreker kon mededeelen dat, nu men al in de vierde maand van het nieuwe jaar is, ruim 1000.— meer is ontvangen dan in de overeenkomstige periode van 't vorige jaar. Er is nu een betere regel maat in het afdragen van de contri- butiën en dat zal de ontvangsten zeker ten goede komen. Ook dit jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. De controle-commissie, bestaande uit de heeren T. Burinanje en J. C. van Eijckelenburg, bracht vervolgens een schriftelijk verslag uit, waaruit bleek, dat de boeken en kas in orde waren. De leden van genoemde commissie Vanaf 15 20 April zal voor de LAATSTE maal dit jaar een lijstencollecte worden gehouden voor Winterhulp Nederland. Wij vertrouwen dat ook deze collecte weerslag zal vinden in de harten van de Waalwijkse ingezetenen. Geeft gul als de collectanten vanaf 15 April bij U aankloppen voor de LAATSTE lijstencollecte van Winterhulp Nederland. DE PROP AG AND A-COMMISSIE. IRheumatische pijnen. werden herbenoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Pullens en A. Spierings, werden eveneens herbenoemd. Tot zijn spijt moest de voorzitter mededeelen dat Mevr. Hendriks niet meer voor herbenoeming in aanmer king wenschte te komen, maar haar plaats aan een jongere kracht wilde afstaan, daar zij meende dat deze de belangen van de vereeniging beter zou kunnen behartigen. De voorzitter be twijfelde zulks, waarbij spreker wees op de buitengewone activiteit van Mevr. Hendriks en 't vele goede werk door haar voor het Wit-Gele Kruis verricht. In haar plaats werd benoemd dc heer H. Baars. Bij de rondvraag vraagt Mej. van Slobbe of het niet gewcnscht is te komen tot een constante Voorlich tingscursus, meer in het bijzonder op het terrein van de huishouding, zoo als wasschen, voedingsleer enz. Spreek ster wijst er op dat er soortgelijke cur sussen reeds bestaan, uitgaande van dc R.K Werkliedeuvereeniging, de St. Elisabethsvereeniging, e.d. De heer Witlox wijst er op dat van den Provincialen Bond een soortgelijk schrijven is ingekomen, waarin even eens hel groote nut van een dergelij- ken constanten cursus bepleit wordt. De voorzitter zegt toe een en ander in de eerstvolgende bestuursvergade ring te zullen overwegen. Het voorstel lijkt spreker wel acceptabel. Dc Eerw. Adviseur merkt in dit ver hand op, dat er bij de geestelijkheid dezer gemeente den sterken indrink bestaat, dat het met de T.B.C. onder de Waal wij ksche jongelui van 18 jaar tot diep in de 20 werkelijk heel erg gesteld is. Spreker kan niet werken met statistische cijfers, maar hem is toch bekend dat er in zijn parochie zeker 10 gevallen geconstateerd zijn. Het constateeren van de oorzaak daar van is niet spreker's taak; maar het verschijnsel is zeker wel de ernstige aandacht waard. Spreker vraagt daar om of hier ook niet een taak ligt voor het Wit-Gele Kruis. Men kent wel de goede werking van het consultatie bureau, de zuigelingenzorg enz., maar ook voor de T.B.C. is een aandachtige zorg wel gewenscht. Spreker heeft er ook met zijn kapelaans over gespro ken en men was daarbij van meening, dat het nergens zoo erg was als hier. Een betere voorlichting inzake ge zinsleiding zou naar spreker's mee ning een onrechtstreeksche bestrijding der T.B.C. tot gevolg hebben. Spreker zou het ernstige verschijn sel wel eens tot een studie-object wil len ïpaken. Misschien kan.er een sta tistisch onderzoek naar worden in gesteld. Het is hier werkelijk zeer erg en spreker wil daarom in overweging geven de T.B.C.-enquêtrice tot een be spreking uit te noodigen. Dan weet men precies hoe de toestand hier is en heeft men nog een argument voor den Voorlichtingscursus er bij. Spr. merkt op dat een betere gezinsoplqi- ding een absolute plicht is voor de jonge meisjes, voor dat ze gaan trou wen. De heer Pullens, als lid van de T.B.C.- commissie, merkt op dat de T.B.C. in derdaad den laatsten tijd ernstige af metingen heeft aangenomen, hetgeen misschien nog pas van de laatste paai jaren dateert. Spreker wijst in dit ver hand op de maatregelen die door de fabrikanten genomen zijn, waardoor een strenge controle is doorgevoerd om te trachten het kwaad in den kiem te junoren. Op de laatste bijeenkomst van de T.B.C.-commissie is aan dit vraagstuk ook aandacht gewijd; de financiecle omstandigheden baren hier echter zorg. Spreker meent daarom dat het aanbeveling verdient dat de T.B.C.-commissie, in samenwerking met de beide Kruis-vereenigingen, aan dit punt nog eens ernstige aandacht besteedt. De Eerw. Adviseur licht nog toe, dat het zijn bedoeling is meer preventief te werken. Naar zijn meening schuilt de oorzaak van het euvel, voorname lijk in gebrek aan een deugdelijke ge- zins-opleiding. De voorzitter zegt toe dit punt in de eerstvolgende bestuursvergadering te zullen bespreken en er bijzondere aan dacht aan te besteden. Op een vraag van den heer Witlox deelt de secretaris tot slot nog mede, dat de sclioolartsendienst vorig jaar met een regelmatige controle der schoolkinderen begonnen is. GOEDEN VRIJDAG. Het bestuur der Vrouwelijke Katho lieke Jeugd vereeniging alhier heeft wederom een beroep gedaan op heeren fabrikanten en werkgevers, om op Goeden Vrijdag klokslag 3 uur één minuut de werkzaamheden in fabriek, werkplaats, kantoor of winkel stop t,c zetten, om zoodoende de arbeiders en arbeidsters in de gelegenheid te stel len een in stilte Christus' verlossende» kruisdood te gedenken. LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK". A.s. Zondag len Paaschdag geeft cje liedertafel in „Musis Sacrum" haar traditioneel volksmatinée. Wij moesten tot onze spijt cohsla- teeren dat deze gratis-uitvoeringen d^n laatsten tijd slecht bezocht wordep, hetgeen ons onbegrijpelijk voorkom^, eerstens om het gevoel voor muziejk en zang, dat den Waalwij kers steeds eigen geweest is, terwijl verder dc?e uitvoeringen geheel gratis en belan geloos gegeven worden. Om het bezoek wederom eenigszins aan te wakkeren, heeft het bestuur van „Oefening en Vermaak" beslotqn voor deze maal een soliste te engp- geeren, n.l. Mej. J. v. Ruijinbeke, sp- praan-zangeres, welke een keur van soli ten gehoore zal brengen. Voegen wij hierbij een 4-tal nieuw ingestudeerde koren van de licder- tafel, zoo kunnen de bezoekers ver zekerd zijn van een morgen van gratis en hoogstaand kunstgenot. In deze sombere dagen kan iedereen een dergelijk verzetje best gebruiken. BEDEVAART ELSHOUT. Naar wij vernemen heeft het be stuur van de R.K. Werkliedenvereeni- ging, van den Procureur-Generaal toe stemming ontvangen, in de maand Mei, weer de traditioneele bedevaart naar Elshout te maken. Vereenigingen die buiten het ver band van de R.K.W.V. vallen, kunnen zich voor deelneming aan deze bede vaart, met het bestuur der R.K.W.V in verbinding stellen. INBRAAK. In den nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in de N.V. Stoom- schoenfabriek A. H. van Schijndel, aan de Stationsstraat. De dader(s) hebben zich toegang verschaft door het indrukken van een ruit, in den dam, naast genoemde fa briek. Vermoedelijk zijn zij op de een of andere wijze daarbij gestoord, want de buit is niet groot geweest, en be stond alleen uit een partijtje gestanzte zolen. Hoeveel precies werd meegeno men, kon nog niet nauwkeurig wor- ,den vastgesteld. De gemeentepolitie heeft de zaak in onderzoek. ONGEVAL. De voerman T. v. H. had Maandag morgen het ongeluk met z'n vierwie lige wagen geladen met pannen in de buurt van de Dijkmijn van den dijk te rijden. Alles liep nog gelukkig af, alleen een 100-tal dakpannen werden vernield. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 10 APRIL 1941. DAG-TEXTIELSCHOOL TE HELMOND. Met groote voldoening is te Hel mond vernomen, dat het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming thans toestemming heeft verleend tot den bouw van een textieldagschool aldaar. Reeds jaren lang werd in deze stad met haar be langrijke textielbedrijven voor de op richting eener dergelijke school geij verd, ter betere voldoening van de avondcursussen in het textielvak ge geven aan de Ambachtsschool. Zoowel het gemeentebestuur als het bestuur der Ambachtsschool en de werkgevers- en werknemersorganisa ties werkten ten deze samen cn zien de gevoerde actie thans met succes bekroond. Bij gelegenheid van de di ploma-uitreiking aan Ambachtsschool en Avondnijverheidsonderwijs deelde de heer J. J. Ebben voorzitter van.het bestuur der Ambachtsschool de beslis sing mede. De plannen zijn reeds ge- ruimen tijd gereed. De heer Ebben deelde verder mede, dat de textielfa brikanten ter plaatse de volledige uit rusting der nieuwe school hebben aan geboden en ook toezegden het machi nepark in de toekomst op peil te zul len houden. Hij bracht hun namens de gemeenschap daarvoor hartelijk dank. SPRANG. Predikbeurten Vrijdag 11 April (Goede Vrijdag): Geref. Kerk, 's avonds half acht Ds. B. A. van Lummel. Ned. Herv. Kerk, 's avonds acht uur Ds. A. Sirag. De afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Fabrieks- en Transportar beidersbond houdt heden Woensdag avond in de zaal van den Chr. Volks- BESTUUR. Na ruim 25 jaar lang dt belangen van de Vereeniging te hebben behartigd, meende de heer Jansn zijn plaats aan een jongeren kracht te moeten afstaan. Als erkenning voor zijn vele verdiensten heeft de Algemeene Vergadering van het vorig jam hem het Eere-lidmaatschap aangeboden. In zijn plaats werd gekozen de heer A. Spie rings. WIJKVERPLEGING. In de wijk werden door de Eerwaarde Zusters verpleegd 443 patiënten. Het aantal verplegingen aan deze patiënten bedroeg 13919. In 1931 was dit aantal 7660, zoodat in 9 jaren tijcis bijna het dubbele werd bereikt. Aantal bezoeken voor huur Aantal bezoeken voor t.b.c. 1289 Aantal patiënten in de poly-kliniek Aantal verplegingen in de poly-kliniek 312b Aantal uitgeleende artikelen De kinderuitzending stond begrijpelijkerwijze nagenoeg geheel sHl. Slechts één patiëntje werd uitgezonden naar Eersel. De opbrengst van de Pauschei-actie bedroeg 201.68y2. WIJKKRAAMVERPLEGING. Ingeschreven werden 201 patiënten. Hiervan werden et 8 in het ziekenhuis opgenomen. Van de overige 193 verpleegden in de wijk waren er 30 voor dagverpleging met totaal 293 dagen ver pleging. Aantal afgelegde bezoeken met verpleging 3300 Aantal afgelegde bezoeken zonder verpl. 820 Totaal 4120 In 1931 bedroeg voor dezen tak van dienst het aantal afgelegde bezoeken 3214 en nu zonder de dagverpleging 916 meer. Ook hier dus in 9 jaren lijds een beduidende toename. De „Hulp in de Huishouding" was werkzaam in 25 gezinnen. Het Bestuur voelt zich verplicht de Eerwaarde Zusters Alphonsine, Clementia en Silverine, als mede de Zusters Van Baal, Schambergen en de Leier, ieder in het bijzonder hartelijk te danken voor de lofwaardige wijze, waarop zij allen ln de wijk werkzaam zijn. BUREAU PRAENATALE ZORG. De leiding van'dit bureau, berust bij mejuffr. Van der Linden. Het aantal zittingen bedroeg 51. Ingeschreven werden 27 patiënten, aan wie 129 consulten werden verstrekt. CONSULTATIE BUREAU. Tot October berustte de leiding bij dr. Weyers, nadien bij Mevr. Van den Berg-de Bruin. Ingeschreven werden 181 kinderen, waarvan 1 uit Hintham, 2 uit Capelle, 2 uit Kaatsheuvel, 1 uit Helvoirt en 1 uit Nijverdal. Overgeschreven van het vorig jaar werden 50 kinderen. Het aantal zittingen bedroeg 30 door di\ Weyers met 1289 consulten, en 12 door Mevr. Van den Berg met 239 consulten. Totaal dus 42 zittingen met 1528 consulten. De bijzondere tijdsomstandigheden deden het Bestuur besluiten gelegenheid te geven voor lichting te ontvangen betreffende de voeding. De Directrice van de R.K. Huishoud- en Indu strieschool alhier, was aanstonds tot alle moge lijke medewerking bereid, waarvoor het Bestuur haar zeer erkentelijk is. Ondanks deze schitte rende gelegenheid viel de deelname tegen. Slechts twee cursussen konden gegeven worden met to taal 10 deelneemsters. Wij maken er onze leden op attent, dat nog steeds gelegenheid bestaat tot het volgen van een Voorlichtingscursus bestaande uit vier kook lessen en drie waschlessen. De steeds strenger wordende distributie-maat regelen maken het voedselvraagstuk tot een pro bleem, dat na deskundige voorlichting heel wat gemakkelijker is op te lossen. liet aantal leden bedroeg op 1 Januari 1941 1661 tegen 1671 op 1 Januari 1910 en 1725 op 1 Januari 1939. De gemiddelde contributie-opbrengst was 2.28; dat is 8 cent minder dan in 1939. Onze laatste circulaire schijnt hier en daar verkeerd te zijn begrepen. Het is alleen de be doeling ervoor te zorgen, dat de geliccle contri butie op het einde van hét jaar zal zijn vol daan. Van contributie-verhooging is geen sprake. Wij verzoeken alle leden dringend voor ge regelde betaling te zorgen en te willen bedenken: a. dat de bode is aangesteld om aan het ver langen van de leden zelf te voldoen, opdat zij hun contributie in termijnen zullen kun nen betalen. b. dat riskeeren niet het minste voordeel op levert, daar het volgende jaar dan toch de dubbele contributie moet worden voldaan. c. dat Ieder door zijn lidmaatschap niet alleen voor eigen gezin zorgt, maar Ook mede werkt aan de instandhouding en uitbreiding van het Wit-Gclc Kruis. Tot slot danken wij allen die onze vereeniging in het afgeloopen jaar op eenigcrlei wijze hebben gesteund, vooral het gemeente-bestuur voor de verleende subsidie en den Zeereerw. Heer Pas toor, wiens invloed en bekwaamheid 'ons werk hebben verlicht en wiens voortdurende belang stelling en trouw vergadering-bezoek onze taak hebben veraangenaamd. Ziekenverpleging Ontvangsten: Hierbij staan o.m. vermeld con tributie 3792.37, subsidie Rijk 300.—, subsi die Gemeente 1600.—. Het totaal bedraagt 6112.70. De uitgaven vermelden o.m.: salarissen I 2453.04. Het totaal aan uitgaven is 4762.83. W ij kkraam verpleging: Ontvangsten 2101.10; uitgaven 3620.16. Totaal inkomsten 8213.80 Totaal uitgaven 8382.99 Nadeellg saldo 169.19 Door hunpijnui tdrijvendc werking helpen hierbij altijd veilig en vlug als geen and;, r een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. I}oos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Dc vakschool voor dc Zusters. Aan de vakschool van de zusters van J.M.J. St. Jacobusgesticht te Drunen, slaagden voor 't examen lingerie de volgende dames: Nelly van Bladel, Rie van den Brand. Tonia Brok, Bep Brok, Cor van Spijk, Rie van Herpt, Rie van Huiten, Ida van Veldhoven en Sieb van We zel, allen uit Drunen. Voorzichtig met projectielen. Na de oefeningen van de weermacht trekt de jeugd naar het schietterrein om de afgeschoten projectielen te zoeken en ze als aandenken aan den oorlog te bewaren. Bij vele inwoners staan deze dingen opgepoetst en wel op den schouw en dienen ze als sierraad. Anderen willen probeeren wat er iruzit~L-n komen dan bedrogen uit. Zoo werd een arbei der bij het onderzoek van zoo'n projectiel, dat nog niet heelemaal onklaar scheen te zijn, zoo danig aan den arm gewond, dat hij enkele da gen niet zal kunnen werken. Erger was het in een huishouden, waar kin deren in een onbewaakt oogenblik zoo'n niet geheel tot ontploffing gekomen projectiel in een brandende kachel stopten. Met een geweldige knal kwam het geval tot ontploffing en ver nielde een deel van de kachel, terwijl de in de kamer vertoevende knaapjes inderdaad ernstig werden verwond. Een dr kinderen moest naar het ziekenhuis in Den Bosch worden vervoerd. Distributie-voetbal. Op het VJC terrein werd een voetbalwed strijd gespeeld tusschen een elftal samengesteld uit de ambtenaren van den distributicdienst te Waalwijk en een elftal van het gemeente-secre tarie en distributie-personeel van Drunen. Het werd een spannende wedstrijd, waarbij de Waalwijkers onverwacht het onderspit moesten delven. Zij hadden zich immers voorgesteld met hun stevige ploeg glansrijk in Drunen te win nen. Er is niets terecht gekomen van al hun goede voornemens, want met een 64-nederlaag werden zij er door de Drunensche ploeg onder gehouden. Deze nederlaag heeft echter de stemming niet bedorven, want in de beste stemming en in groote vrooliikheid werd het verdere deel van den avond doorgebracht. Ongestempeld kalfsvleesch in huis. Een slager in Drunen werd bekeurd wegens t in huis hebben van ongestempeld kalfsvleesch. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt, terwijl het vleesch verbeurd werd verklaard. Dc H. H. Missen. Met ingang van Dinsdag na Paschen zullen alle H. H. Missen voor de parochianen weder om in de parochiekerk worden gehouden en zullen ze op de „oude tijden" aanvangen. Broeder Chrispinus overleden. Broeder Chrispinus, die vorig jaar zijn gou den kloosterjubileum vierde, is dezer dagen overleden. Hij was reeds eenigen tijd sukkelen de en had een operatie ondergaan. Broeder Chrispinus is een van de oudste broe ders van het St. Franciscushuis van de Broe ders van Drunen. Hij bekleedde daarin naast de verschillende bestuursfuncties geruimen tijd de functie van overste van het succursaal huis te Hapert en onder-overste van de congregatie. Na de associatie van de broeders van Dru nen met de Broeders Penitenten van Boekei werd Broeder Chrispinus onder-overste van het gesticht te Drunen. Broeder Chrispinus heeft veel gedaan voor het werk op de congregatie van mannen en jongens. De vele vereenigingen vonden in hem een grooten steun. Hoewel hij reeds eenige jaren sukkelende was is zijn overlijden toch nog vrij plotseling geko men. Hij ruste in vrede.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5