Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. CHEN Buitenlandsch Nieuws. BINNENLAND ..NOORD-BRABAND" Voo-K fiaicèlea Dit nummer bestaat uit twee biaden. Eerste Blad. Grensverdediging van Joegoslavië doorbroken. Saloniki gevallen. DAMESHOEDEN en BARETS H.Kolsteren-Lagarde Prima Brandewijn Jenever Cognac Bessen Jenever Wijnen en Likeuren. NUMMER 30. ZATERDAG 12 APRIL 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever WAALWIJKSCHE UITGAVE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Advertentiën moeten Woensdag en v Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. GIRO No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Geen jubelende klokken, zullen ons dit jaar kond doen, hoe, bijna 2000 jaar geleden, Christus verheerlijkt uit zijn graf opstond. In plaats daarvan, wordt de lucht vervuld, door het lugubere ge donder der kanonnen en het gedaver der vliegtuigen, die angst en vreeze verspreiden in de harten der menschen, die thans blij en opgewekt en vreugde vol moesten zijn, omdat Christus ver rezen is. Christus, die met Zijn onme telijk lijden en verschrikkelijken dood, moest boeten voor de zonden der men schen en thans moet gewaren, hoe de zelfde menschheid, die Hij verloste van de slavernij van den duivel, elkaar ver trapt en verscheurt in een alles verblin- denden haat, die van onze wereld weer een echt tranendal maakt. Inderdaad. Ook na de verlossing der j wereld door den Zoon Gods, is ons ver- blijf hier op aarde een tranendal geble ven. De Paradijsvloek is op de wereld van toepassing gebleven, alleen met dit onderscheid voor den Christenmensch, dat dit lijden hier op aarde niet vruch- j teloos behoeft te zijn, omdat wij door het Kruis van Christus verlost zijn van onze zondenschuld, gereinigd en gelou terd. Door den Kruisweg van Christus is voor ons de weg des heils geopend. Zooals na de Goede Week het licht van den Paaschmorgen straalt, zoo is het lijden hier in deze wereld ook slechts een voorbereiding tot de eeuwi ge vreugde. Juist in dezen tijd beleven we in me nig land echte lijdensweken der ge schiedenis. Er ontbreekt ook thans niets aan het groote treurspel. Dood en vernieling zijn de factoren, waardoor het wereld- tooneel thans beheerscht wordt. Daar naast is er ook thans geen gebrek aan moderne Judassen, die hun geloof en hun broeders willen overleveren. Ei zijn ook thans nog Christenen, die den ken dat men twee heeren kan dienen. Dat staat gelijk met botte weigering om met Christus zijn kruis door het leven te dragen. Wanneer men zich zoo ge draagt, doet men hetzelfde als de leer lingen des Heeren, die ook bij het be gin van den Kruisweg, Christus in den steek lieten. Wordt Christus niet even goed beleedigd en gepijnigd door iedere leer, die met de Goddelijke waarheid onvereenigbaar is, wordt Hij niet op nieuw gekruisigd door iedere zonde en elke onrechtvaardigheid? Het is nu Paschen. Oppervlakkig ge zien moge er dan weinig zijn, dat aan den Paaschtijd herinnert, in het inner lijke van ieder goeddenkend menschen- hart, is er thans toch iets aanwezig, dat sfeer aan deze gewijde dagen geeft, dat met diepe bewogenheid doet den ken aan den verzoenenden dood van Christus en Zijn Verrijzenis. Juist nu, moeten wij ons bewust worden van on ze kleingeloovigheid, ontrouw en zon digheid. Hoe vaak stellen wij geen da den, alsof er nooit Goede Vrijdag en Paschen is geweest. Hoe vaak ziet men niet, dat theoriën en beginselen, die met de Goddelijke Openbaring rechtstreeks in strijd Zijn, door Christenen openlijk worden aangehangen? Moge het duinen Christi" van dezen Paaschmorgen, het verstand van vele verblinden verlichten, om het slechte van het goede te kunnen onderschei den. Moge het voor de anderen echter ook aanleiding zijn, tot het storten var. een extra-gebed, voor den vrede dezer wereld. Een vrede, gegrondvest op de Christelijke beginselen van rechtvaar digheid en naastenliefde. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Snelle troepen en infan teriedivisies, onder bevel van den ge- neraal-veldmaarschalk List, hebben, van Bulgarije uit oprukkend, de Joego slavische grensverdediging doorbro ken. Ondanks de moeilijkheden van het bergachtige terrein, zijn zij meer dan honderd kilometer diep in het bekken van Uskub (Skoplje) opgerukt en heb ben zij de Wardar overschreden. Daardoor is de scheiding tusschen de Joegoslavische en Grieksch-Engelsche strijdkrachten voltrokken. Zuidelijker rukten andere afdeelin- gen bij het Doiran-meer in Grieksch grondgebied op. Tot dusver zijn in Z. Servië meer dan twintig duizend gevan genen gemaakt, onder wie zes gene raals. De buit aan geschut en oorlogs materiaal van allerlei aard is groot. Aan de Grieksche grens doorbraken de onder generaal-veldmaarschalk List staande berg- en infanteriedivisies, on dersteund door duikbommenwerpers en luchtdoelartillerie, na verbitterde ge vechten de z.g. Metaxas-linie, een na jarenlangen arbeid in het gebergte ge bouwd verdedigingswerk. Grieksch leger ten O. van de Wardar capituleert. In extra-weermachtberichten heeft 't Duitsche opperbevel bekend gemaakt, dat Saloniki, Uskub (Skoblje) in Zuid- Servië, Nisj (dicht bij de grens van Bulgarije aan de spoorlijn naar Sofia) en Marburg (in het Noorden aan de grens met Stiermarken) door de Duit sche troepen zijn bezet. Op Grieksch gebied hebben zij de Egeïsche Zee be reikt. Het Grieksche leger ten Oosten van de Wardar heeft de wapens neer gelegd. De bedoelde weermachtberichten lui den als volgt: Sterke Duitsche gepantserde forma ties zijn uit Joegoslavië Zuidwaarts op gedrongen en hebben Saloniki ingeno men. Na deze doorbraak tot aan de Egeï sche Zee zijn de Grieksche troepen in Thracië tusschen de Wardar en de Turksche grens afgesneden. Na de doorbraak door den Rupel- pas, welke door de Grieken taai en fel verdedigd werd en na de inneming van Saloniki, heeft het ten Oosten van de Wardar strijdende Grieksche leger, zijn hopeloozen toestand inziende, heden ochtend de capitulatie aangeboden en de wapens neergelegd. Na de doorbraak door de krachtig versterkte Metaxas-linie hebben Duit sche troepen Xanthi ingenomen en de kust van de Egeïsche Zee bereikt. De opmarsch gaat verder. Na de inneming van Uskub (Skoplje) en Veles hebben Duitsche troepen de Wardar in de richting van de Albanee- sche Oostgrens gepasseerd en Tetove en Prilep ingenomen. Snelle troepen en gepantserde afdee- lingen der groep von Kleist hebben ver der heden om 11 uur Nisj ingenomen. Tijdens den opmarsch uit Stiermarken werd Marburg bezet en werd op den Zuidelijken oever van de Drave een bruggenhoofd gevormd. CHURCHILL OVER DEN MILITAIREN TOESTAND. De Duitsch-Italiaansche opmarsch in Noord-Afrika kwam sneller en met zwaarder strijdkrachten dan - verwacht was. Harde en moeilijke gevechten wachten. Het D.N.B. meldt: De Britsche min.-president, Chur chill, heeft, naar Reuter meldt, in het Lagerhuis een rede over den politie leen toestand gehouden. Het transport der Duitsche pantser troepen en de beweging der lucht strijdkrachten van Italië en Sicilië naar Tripolis was reeds begonnen, al dus Churchill, voor wij ons van Ben gasi hadden meester gemaakt. De vij and ondernam zijn bliksemaanval met veel grootere strijdkrachten, dan wij op dat vroege tijdstip verwacht had den. Wij trokken daarom terug naar sterkere stellingen en een terrein, dat beter verdedigd kon worden. Ik kan hier filet probeeren het verdere ver loop der gevechten in Cyrenaica te voorspellen. Het ligt intusschen voor de hand, dat onze generaals zich slechts mogen laten leiden door óver wegingen van militairen aard en in geen geval mogen worden belemmerd door dingen, die men prestige of re kening houden met de openbare mee ning kan noemen. Nu de Duitsche pantsertroepen in Cyrenaica in den strijd zijn gebracht, moeten wij ons voorbereiden op harde en moeilijke gevechten, niet alleen voor de ver dediging van Cyrenaica, maar ook voor de bescherming van Egypte. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de toestand in Erithrea, Abessinië en Britsch- en Italiaansch Somaliland gelijdelijk zeer aanzienlijke strijd krachten en vervoermiddelen vrij maakt, waarmede, het Nijl leger ver sterkt kan worden. Ongeveer veertien dagen geleden hel) ik in een verklaring gezegd, dat een reeks successen aan den loopen den band niet verwacht kon worden, dat men rekening moet houden met overwinningen, maar ook met tegen slagen en dat wij ook dan de dingen moeten nemen zooals zij zijn. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 Churchill gaf vervolgens een ver slag van de gevechten in Oost-Afrika, waarbij hij mededeelde, dat de Engcl- schen alleen bij Keren 4000 man heb ben verloren. Hij ging daarna over tot „den verschrikkelijken strijd" op den Balkan, waarvoor hij Duitschland aan sprakelijk wenschte te stellen. De strijd op den Balkan. Churchill gaf echter toe, dat Enge land den Grieken „zooveel mogelijk" hulp in de lucht, door proviandeering enz. heeft verleend. Eind Februari, al dus vervolgde hij, hebben wij den mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, en generaal Dill naar 't Midden- Oosten gezonden om te zien, of er niet iets gedaan kon worden tot vor ming van een groot, gemeenschappe lijk verdedigingsfront op den Balkan. De heeren begaven zich naar Athene en Ankara en zouden ook Belgrado bezocht hebben, indien de regeering van den prins-regent Paul de toestem ming daartoe niet geweigerd had. In dien deze drie bedreigde staten zich .vercenigd hadden, hadden zij 60 tot 70 divisies tot hun beschikking gehad, waarmede zij volgens een gemeen schappelijk plan en in gemeenschap pelijk optreden den Duitschers een tegenstand hadden kunnen bieden, die de Duitschers weldra van hun plan nen zou hebben afgebracht en hun op marsch langen tijd zou hebben opge houden met het oog op het bergach tige terrein en den toestand der ver keerswegen. De hulp, die wij kunnen verleenen aan de volken van den Balkan en Tur kije, die voor hun vrijheid vechten en bereid zijn daarvoor te strijden, kan op het oogenblik maar beperkt zijn op het oogenblik natuurlijk maar be perkt zijn, aldus vervolgde Churchill, en daarom wenschen wij niet er ver antwoordelijk voor te zijn dat de Grie ken in vertrouwen daarop in een nieuw conflict met een verschrikke lijken tegenstander zouden komen. Toen Griekenland echter verklaarde, vastbesloten te zijn „tot den dood ge lijktijdig tegen Italië en Duitschland te vechten, heeft Engeland zich ver plicht geacht den Grieken alle moge lijke hulp te verleenen. Engeland be sefte dat de soldaten van het Britsche Rijk zich aan de zijde der Grieksche soldaten moesten scharen. Daarom sloten wij begin Maart een militaire overeenkomst met de Grieken en on middellijk begonnen omvangrijke be wegingen van de Britsche troepen naar Griekenland. Ik kan hier niet in bijzonderheden treden en geen poging doen den toestand hier te beoordeelen, terwijl de slag voortduurt. Churchill zeide voorts, dat de Zuid- slaven zijn opgestaan „om verschrik kelijken wraak te nemen". Ten aan zien van Frankrijk verklaarde hij, dat Engeland staat op zijn controlerechten ter zee en dat het „zich verplicht acht deze rechten in het kader van het in ternationale recht uit te oefenen", zelfs op gevaar af slaags te raken met Fransche oorlogsschepen. De slag op den Atlantischen Oceaan. Alles is echter afhankelijk van den slag op den Atlantischen Oceaan, die van beide zijden met toenemende hef tigheid gevoerd wordt. „Onze verliezen aan schepen en tonnage zijn zeer zwaar. Dit kan echter niet eeuwig zoo blijven, zorider dat onze krachtsin spanning en onze bestaansmiddelen zeer ernstig te lijden hebben. Hoe moet het gaan wanneer de verliezen in 't zelfde tempo voortduren? Waar zul len wij de drie of vier millioen ton vinden, die ter aanvulling noodig zijn om het jaar 1942 door te komen? Wij bouwen thans schepen in een zeer aanzienlijk tempo. De samenwerking met de Vereenigde Staten werpt de beste vruchten af. De productie van den Amerikaanschen scheepsbouw ge lijkt op die van 1918. Churchill meende goede hoop te kunnen hebben, dat men tegen de luchtaanvallen op de Britsche scheep vaart met succes zal kunnen optreden. Dat echter de Duitsche duikbooten steeds verder naar het Westen komen, beteekent een buitengewoon groot ge vaar. Deze bedreiging moet overwon nen worden, wil men niet, dat 't leven van Groot-Brittannië in gevaar ge bracht wordt. ZES GENERAALS KRIJGS GEVANGEN IN CYRENAICA. Op 7 April, den dag van de ver overing van Derna, dat eerst na har den strijd, onder bevel van luitenant- generaal Rommel, genomen werd, is ook El Mechili, tachtig kilometer ten ruime sorteering DAMESHANDSCH. in div. uilvoering. DAMESSHAWLS in TafFet Zijden, geor- getteen Velourschiffon DAM ES KOUSEN enorme keuze, in w a sc h zij de en Linksgeweven prijzen vana f 59 KRAAGJES, CEINTUURS etc in gr.verscheidenheid Zoo juist ontvangenl geheel nieuwe sorteering Zuidwesten van Derna, in de handen der Duitsche en Italiaansche troepen gevallen. Daarbij zijn zes generaals en twee als generaal fungeerende kolo nels, alsmede ruim twee duizend man vijandelijke troepen gevangen geno men. Het buitgemaakte materiaal is nog niet te overzien. DR. GOEDEWAGEN BEZOEKT DEN BOSCH. De secretaris-generaal van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Den Bosch en Vught, om een indruk te krijgen van de Zuide lijke kunst op verschillend gebied en de Brabantsche in het bijzonder. Na onder deskundige leiding van burgemeester van Lanschot het stad huis en de St. Jan bezichtigd te heb ben, vertrok het gezelschap naar Vught, waar burgemeester Loeff het raadhuis toonde, dat hét summum van Brabantsche volkskunst en hand- nijverheid binnen zijn muren herbergt. Na een ontvangst ten huize van ar chitect H. Valk begaf de secretaris generaal zich naar den Bosscher. raadskelder, waar een aantal Brabant- Grootestraat 199-201 WAALWIJK Gesft óók in Dranken en Likeuren steeds 100 °/0 kwaliteit. Waaiwyfesclie en Dnxslraatsrht Courant. Waalwijk'» groottto modemagazijn

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1