1AATSTE BERICHTEN LAND- EN TUINBOUW UIT DE PERS EEN 1 NIEUWE 1 JAPON 1 NOODIG? Geen punten meer over PIEKER TOCH NIET I LANGER! 1 KAATSHEUVEL. WASPIK. n.m. 2.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur §hl rf.m. 3 uur Ds. B. A. van Lummel. Maandag 14 April (2e Paaschdag): Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. B. A. van Lummel. J.l. Woensdagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, onder leiding van haar voorzitter den heer C. Braspenning, eene vergadering gehouden van de afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en T ransportarbeiders. Voor het hoofdbestuur was aanwe zig de heer M. J. Kunst, die breedvoe rig de wijzigingen in de nieuwe C.A.O. en wat daarmede verband houdt, toe lichtte. Naar aanleiding daarvan wer den verschillende vragen gesteld, die op duidelijke wijze werden beantwoord. Door de Coöperatieve Broodbak kerij „Broederhulp" alhier werd j.l. Donderdagavond aan de leden het jaarlijksche dividend uitgekeerd van de winst op de uit de bakkerij betrok ken producten, welke dit jaar 6 be droeg. K. J. M. V. De K.J.M.V. houdt Dinsdag a.s. bij den heer Joh. Smit haar jaarvergade ring, waarbij bestuursverkiezing en jaarverslagen aan de orde komen. De heer M. Snoeren de ijverige secretaris der vereeniging is niet meer herkies baar wegens leeftijdsgrens. R. K. M. V. Op Woensdag 16 April a.s. zal op initiatief van de R.K. Middenstands- vereeniging door den heer Kriele, Com® mies der Dir. Belastingen te 's-Herto- genbosch een lezing gegeven worden over de nieuwe omzetbelasting. Daar zich in de nieuwe regeling dezer wet nog vele moeilijkheden voordoen, wel ke uitvoerig toegelicht zullen worden, terwijl er ook gelegenheid zal zijn tot het stellen van vragen, zullen zeker vele belangstellenden deze vergadering bijwonen. Het bestuur der R.K. Mid- denstandsvereeniging heeft gemeend deze lezing niet uitsluitend toegankelijk te moeten stellen voor de leden, doch ook voor andere belangstellenden, die daardoor eene mooie gelegenheid héb ben zich van deze kwestie op de hoog te te stellen. De vergadering wordt ge houden in de zaal van Euphonia. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het examen Apothekers-assistent de heer W. A. J. Musters alhier, die zijn opleiding ont ving van den heer Mutsaers uit Til burg. Te Leiden slaagde voor het examen Vakbekwaamheid broodbakkerij, te vens eindexamen B.N.S. de heer H. Musters alhier. Bel Canto. Het bestuur van de Zangvereeniging Bel Canto besloot de in Februari uit gestelde jaarvergadering en Statiedag nog deze maand te laten doorgaan. Te vens zal getracht worden binnen den kortst mogelijken tijd een concert aan te bieden. BURGERLIJKE STAND. Vanaf 27 Maart t/m 9 April 1941. Geboren: Maria Adriana Alphons zv. C. M. v. Beek-v. Berendonk. Mathieu Petronel- la Alphons dv. C. M. v. Beek-v. Berenr donk. Godefrida Wilhelmina dv. Th. A. Ligtvoet-Emmers. Adriana Cathari- na .losephina Maria dv. P. C. v. d. Vel- den-Matefjsen. Gerarda Maria Adriana dv. G. v. Halder-v. Seters. Josephina Petronella Arnoldina Jacoba dv. J. A. v. Biel-Govers Wilhelmina Catharina dv. J. A. Hooijmaijers-Krijnen. Adriana Maria Catharina dv. L. v. Halder-Kuij- pers. Gerdina Catharina Sophia dv. A. G. Tolboom-v. Berkel. Maria Johan na dv. A. C. Stokkermans-Siegl. Corne lia Josephina dv. H. G. Donders-Goverde. Franciscus Adrianus Laurentius zv. J. C. A. Biemans-de Kort. Wilhelmina Maria dv. Ja. Wa. Coomans. Aloysius Maria zv. M. Jacobs-Vermeer. Overleden Franciscus Maria Hultermans, oud elf weken, zv. P. G. Hultermans-van Berkel. Pieternella van Lier, 80 jr. Gerarda Maria Adriana van Halder, oud een dag, dv. G. A. v. Halder-van Seters. Jacobus Johannes Jozef Grootswagers, oud zes dagen, zv. G. P. Grootswagers-van Boxtel. Theresia Henriette Maria Brands, oud zes maanden, dv. C. H. Brands-Verhoe- ven. Wilhelmus Cornelis Evers, echt genoot van Pa. Vermeer, 80 jr. Maria Jacoba Johanna Lensvelt. oud vier we ken, dv. G. M. Lensvelt-van Bijnen. Wilhelmus in 't Groen, echtgenoot van Aa. Pa. v. Loon, 35 jr. Petrus Corne lis van Gorp, oud 08 jr. Huwelijksaangiften Christianus Bernardus Hendriks, oud 31 jaren te Waalwijk en Elisabeth Jacoba Henrica Vloemans, oud 27 jaren, alhier. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk van Waspik: Eerste Paaschdag: v.m. tien uur Ds. R. de Bruin; n.m. half drie Ds. Hofman van Besoijen. Tweede Paaschdag: v.m. tien uur Ds. R. de Bruin. ANTI-NATIONAAL EN ANTI-NEDERLANDS. De „Volkskrant" driestart o.m.: Het Nederlandse volk heeft zijn land hartstochtelijk lief. In gewone tijden komt dit niet zo tot uiting, maar in een periode van nood en druk manifesteert zich dit op aller lei wijzen. Men spreekt van een verscheurd volk, maar men ziet dan toch voorbij, dat het vaderland de band is, die ons allen, of nagenoeg allen, bindt. En omdat wij-het vaderland zo on stuimig lief hebben, het vaderland in zijn geheel en in zijn delen, moet het bij alle meningsverschillen mogelijk zijn tot de eensgezindheid te komen, die onmis bare voorwaarde is voor het herstel van ons zelfstandig volksbestaan. Alleen hen zien wij tegenover ons, die het eigen land minachten en ver langen dat het zijn zelfstandigheid zal prijsgeven om op te gaan in een groter rijk. Het verloochenen van de eigen na tionaliteit is een hoofdzonde tegen de vaderlandsliefde, tegen de liefde voor het eigen land, die iederen. mens als het ware is ingeschapen. De partij van dr. van Rappard draagt er roem op, geen liefde voor het vader land te koesteren en er naar te streven, van ons land een Duitse provincie te maken. De waarnemend leider dier partij, de heer Lensink, is daarvoor in een openbare vergadering te Amsterdam nog eens nadrukkelijk uitgekomen. En hij verbeeldt zich, dat wie Neder land een zelfstandige staat wensen zijn partij als de gevaarlijkste beschouwen. De gevaarlijkste zou ze zijn, indien ze er in kon slagen de mening van ons volk om te buigen en het tot afval kon bewegen; doch gevaar daarvoor is niet aanwezig. De partij van dr. Van Rappard is juist zo weinig gevaarlijk, omdat zij niet een ander bestuursstelsel voorstaat, maar ons land wil uitleveren aan een andere staat, deze uitnodigt ons te ne men. Ons volk, juist de kern van ons volk het eerst, heeft een beter en zuiverder begrip van het vaderland: het is on juist dat het zoals de heer Lensink be weerde, den arbeider niet interesseert hoe de grond heet waarop hij leeft. Voor de arbeiders en de overige Ne derlanders is het woord Nederland geen klank zonder inhoud, maar het kort begrip van wat ons volk samen bindt, het land dat >^ij als hun eigen aan onze kinderen hopen na te laten. Maar alles te zamen heeft hij met zijn drogredenen niet aangevoerd wat Ne derland zou kunnen nopen, aansluiting bij een ander land te zoeken. Zijn vertoog is anti-nationaal en an ti-Nederlands en daarmee voor alle oprechte Nederlanders gevonnist. BRABANTS PLAATS IN DE NEDERLANDSCHE CULTUUR. De rede, welke de secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten in den Bosschen Raadskelder voor een kring van wer kers uit ons gewest op cultureel terrein heeft gehouden, verdient om zijn waar- devollen inhoud bijzondere aandacht, zegt het Huisgezin. Dat waardevolle is niet zoozeer gele gen in de waardeering, die uit menige plaats in de gehóuden voordracht spreekt voor wat wij in Brabant aan gemeenschapsvormende krachten heb ben weten te bewaren, ook in de ontwikkeling van onze eigengeaarde beschaving al is het erkennen van deze realiteit zeker een verblijdend feit. Maar met de scherpte van het Bra- bantsche zicht op het wezenlijke in de dingen, dragen we ook de diepe over tuiging in ons, dat wij de bronnen van het scheppend vermogen, de springader niet enkel der schoone kunsten, maar ook van de wetenschappen, ja van gansch het geestelijk leven, in onver troebelde zuiverheid hebben bewaard, toen we in den tijd van onzen genade- loozen neergang, die over den culturee- len levenssector heen tot het naakte bestaan van ons volk aantastte, toch den diepsten kern van ons wezen on geschonden wisten te redden. Daaruit is de Brabantsche herwor ding opgestaan, geen hergeboorte, die een wezenlijke verandering veronder stelt, maar een hergroei uit den ouden wortel, een réveil, dat de sluimerende volkskracht in den begaafden zoon van het volk wakker riep. Allereerst vrucht van eigen krachts inspanning, zeker in het begin der op leving, blijven wij toch dankbaar voor den sporenden prilfleel, die daarbij van buiten Brabant werd ontvangen, hetzij die was van onpersoonlijken, hetzij van persoonlijken oorsprong. In de lijn van deze erkentelijkheid ligt die, welke wij koesteren moeten voor de helderheid van inzicht, waar mee in de rede van dr. Goedewaagen het positief karakter van onze eigen gewestelijke beschaving, steunende op levende traditie, nadrukkelijk naar vo ren is gebracht. Maar het waardevolle in zijn betoog ligt, voor ons gevoel, nog meer dan in het verblijdend feit der erkenning van deze realiteit, in de ruimte, welke voor de verdere ontwikkeling van het cultu- reele leven in ons gewest is gelaten. Met voldoening móet het gehoor van den secretaris-generaal hebben verno men. dat Brabant zijn eigen stijl niet enkel kunststijl, maar algemeener: le vensstijl, zoo willen wij verstaan, want leven en kunst zijn niet te scheiden, - dat Brabant dan „zijn eigen stijl moet vinden en bewaren", èn ontwikkelen èn vervolmaken naar alle zijden, voegen ij er aan toe. Rheumatische pijnen RAAMSDONKSVEER. T- Geslaagd. Op 8 April j.l. werd bij de Eerw. Zusters te Raamsdonks- veer examen gehouden voor Linnen- en Costuumnaaien onder toezicht van de R.K. Vereeniging tot bevordering van industrie-onderwijs voor Meisjes „St. Anna". Aan het examen namen deel acht candidaten voor Lingerie en vijf voor Costumière, die allen slaagden. Voor Lingerie: Joha. Wiercx, Wou- tera van Laarhoven, Corna. Vissers, Elisabeth Fens, Maria Boons, Maria de Vries, Geertruida Zwets en Petra, de Meijer. Voor Costumière: Maria Snijders, Petra, van Dongen, Joha. van Zwol, Corna. van Seters en Corne. Wete- rings. Verbouwing. De woning gele gen aan de Julianalaan, eigendom van G. Verduijn, zal verbouwd worden tot twee woningen. St. Johannesstichting. Ingaande 1 Mei a.s. is een wijziging ingetreden in de inning van de bijdrage voor het speelterrein. Vanaf dien datum zal de bijdrage zijn 5 cent per week, 20 cent per maand, 65 cent per drie maanden of 1.30 per jaar en dan alleen gedu rende de zomermaanden, d.i. van 1 Mei tot en met 1 October, zoodat dus in de wintermaanden niets betaald behoeft te worden. BENOEMING ONDERWIJZEND PERSONEEL. Het nieuwe Verordeningenblad be vat richtlijnen betreffende benoeming en ontslag van onderwijzend personeel aan gemeentelijke en bijzondere scho len. Wij ontleenen daaraan dat zoo mo gelijk drie maanden voor het open vallen der betrekking een oproep moet worden geplaatst, in daartoe aan te wijzen tijdschriften of nieuwsbladen. De benoeming vindt plaats aan de hand van een voordracht door B. en W. aan den secretaris-generaal van 't departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming voorge legd. Deze voordracht bevat de met redenen omkleede aanbevelingen van drie personen, die voor het geven van het betreffende onderwijs bevoegd zijn. Voor tijdelijke benoemingen voor den duur van vier maanden of langer, moet in denzelfden geest gehandeld worden. De secretaris-generaal is bevoegd van de voordrachten af te wijken. Ten aanzien van de benoeming van perso neel en bijzondere scholen worden de zelfde richtlijnen gevolgd met dien verstande, dat het schoolbestuur hier optreedt in plaats van B. en W. Mits het ontslag niet op verzoek van den betrokken persoon geschied, moet dit worden kenbaar gemaakt aan den secretaris-generaal, die het ontslag als goedgekeurd beschouwd, wanneer hij zich daaromtrent niet binnen 6 weken in anderen zin heeft geuit. REEDS 80.000 KRIJGSGEVANGEN IN GRIEKSCH-MACEDONIë. Zooals in welingelichte kringen te Berlijn verluidt zijn van het Gricksch- Macedonische leger, dat Woensdag de wapens heeft neergelegd, tot dusver 80.000 man krijgsgevangen gemaakt. Men voegt hieraan echter toe, dat dit getal in het geheel niet definitief is. Griekschc troepen uit Grieksch-Ma- cedonië zijn naar Turksch gebied uit geweken, aldus verluidde te Ankara. Volgens deze berichten, die tol nu toe nog niet bevestigd zijn, betreft het hier voorloopig slechts kleine con tingenten, die door de Turksche grens politie ontwapend werden. Naar het D.N.B. bericht neemt het aantal door de Duitsche troepen ge maakt Servische krijgsgevangenen ge stadig toe. Behalve de reeds vermelde 20.000 krijgsgevangenen in Zuid-Servië hebben zich op talrijke andere plaat- sèn verstrooide afdeelingen overge geven. Onder de zes generaals, die in Zuid-Servië gevangen genomen zijn, bevindt zich een gehecle divisiestaf. DUITSCHERS BEZETTEN AGRAM. Pantsertroepen in de Kroatische hoofdstad. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche pantsertroepen zijn Don derdagavond onder het gejuich der be volking binnengerukt in Agram, de hoofdstad van Kroatië. (Agram, of wel in 't Joego-Slavisch Zagreb, is de oude hoofdstad van het koninkrijk Kroatië en Slavonië, thans van liet banaat Savska. De stad ligt in het Noorden van Joego-Slavië aan een belangrijk knooppunt van spoor wegen naar Boedapest, Belgrado, Fiu- me en Triest en verder aan den voet van het Sljeme-gebergte,.nabij de Save. Zij telt, volgens de cijfers van 1931, 185.400 inwoners). KROATISCHE STAAT UITGEROEPEN? Naar te Presburg verluidt, zou ge neraal Sladko Kvaternik, als hoofd van den staat, Donderdagavond te 18.15 uur over den zender të Agram in een korten oproep tot het Kroatische volk den zelfstandigen Kroatischen staat hebben uitgeroepen. De zender der Kroatische Oestasja meldt van de kust van Dalmatië, dat de Kroatische bemanningen van de schepen „Doebak" en „Oenak" de Ser vische kapiteins overweldigd en zich van de vaartuigen meester gemaakt hebben. UIT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. In Cyrenaica tracht de vijand tever geefs te ontkomen aan de omsingeling, die ten uitvoer wordt gelegd door de Italiaansch - Duitsche strijdkrachten, welke, vertrokken van de kust en van een punt ten Zuiden van Gebel, zich voorbij Derna bij elkander hebben ge voegd. De buit aan materiaal is aan zienlijk. Onder de gevangenen heeft men ruim 2000 manschappen met zes generaals en verscheiden hooge offi cieren geteld. Onze luchtdetachemen- ten hebben vijandelijke schepen ge troffen en zware branden veroorzaakt in de haven van Tohroek. Twee van onze vliegtuigen zijn niet terugge keerd. Een Engelsch vliegtuig is neer geschoten. In Oost-Afrika is Massaoea onder den druk der sterkere vijandelijke strijdkrachten na een moedige verde diging gevallen. De haven is versperd. De haveninstallaties zijn vernield. BRITSCHE INDUSTRIE-CENTRA BESTOOKT. Acht schepen in 24 uur tot zinken, gebracht. In den nacht van Woensdag op Don derdag is, naar het D.N.B. verneemt, een Engelsche havenstad en een be langrijk industrie-centrum door ster ke Duitsche gevechtsafdeelingen zeer doeltreffend aangevallen. Bovendien werden in de afgeloopen 24 uur acht schepen met een gezamenlijken in houd van 46.000 B.R.T. door bommen tot zinken gebracht en drie schepen met een totalen inhoud van 19.000 b. r.t., alsmede een torpedojager zwaar beschadigd. Bij deze opgave is het reeds gemelde schip van 20.000 b.r.t., dat door voltreffers tot zinken werd gebracht, inbegrepen. Het Engelsche ministerie van Lucht vaart en het ministerie voor Binnen- landsche Veiligheid deelen het volgen de mede: De vijandelijke luchtaanvallen in den nacht van Woensdag op Donder dag waren voornamelijk gericht op een stad in de Midlands en op gebie den in Noord-Oost-Engeland. 't Aan- VOOR BOEREN EN TUINDERS. 20. Landbouw en industrie. Er is over het algemeen genomen tusschen landbouw en industrie, zij het dan geen vijandschap, dan toch geen innige vriendschapsband. Van beide zijden voelt men zich elkanders tegen standers, wat toch inderdaad niet het geval is. Maar de werkzaamheden in den landbouw verschillen zoo hemels breed van die in de industrie en de be langen van beide groepen zijn meestal zoo uiteenloopend, dat er onwillekeurig een tegenstelling is ontstaan, die soms leidde tot wederzijdsche minachting. Dit is niet goed. In deze tijden van distributie beseft de niet-bóer of tuinder eens van welke beteekenis de boer en tuinder is. Misschien zal hij, die bij de industrie zweert, bij goed doordenken toch ook tot de overtuiging komen, dat een be- langrijk deel van de industrie van den landbouw afkomstig is, terwijl handel en verkeer ook veel aan den land- en tuinbouw te danken hebben. Laat ons maar eens wat cijfers noe men. Er zijn in ons land 875 zuivelfa brieken', 12 suikerfabrieken, 20 aardap pelmeel- en 18 strookartonfabrieken. Van de land- en tuinbouwproducten moeten vervoerd worden over korter of langer afstand: 400 millioen kg. vleesch, 450 millioen kg. tarwe, 2000 millioen kg. aardappelen, 450 millioen kg. groenten, 5000 millioen kg. melk, waarvan 1000 millioen kg. als con- sumptiemelk uitgevent wordt. Hier komt nog bij het vervoer van de gefa briceerde 100 millioen kg. boter, 120 millioen kg. kaas, 150 millioen kg. zui velproducten en 140 millioer^ kg. eie ren. Handel en verkeer moeten dienen voor den invoer van 2 millioen kg. vee voeder en 1000 millioen kg. kunstmest. Hieruit blijkt en dit zijn nog niet alle cijfers, 'die wij hebben dat in dustrie, handel en verkeer veel van den land- en tuinbouw moeten hebben. Maar laat ons nu ook eerlijk zijn en zeggen, dat wij ook veel van de indus trie betrekken en gebaat worden door handel en verkeer. (Nadruk verboden). AGRICOLA. tol slachtoffers van dezen aanval is nog niet vastgesteld; het aantal is wellicht groot. In beide gebieden was de aangerichte schade aanzienlijk. erder werden ook bommen neerge worpen op een stad in het Westen van Engeland, alsmede op verscheiden plaatsen aan de Oost- en Zuidoost kust en op vele andere ver van elkaar verwijderde punten. BRITTEN BOVEN BERLIJN. 15 Toestellen neergeschoten. Britsche bombardementsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 9 op 10 April een voor hen met buitengewone verliezen ge paard gaanden aanval op de rijks hoofdstad ondernomen. Reeds op de vlucht naar Berlijn werden 11 vijan delijke toestellen door luchtafweerge schut en nachtjagers neergeschoten. Eenige brisant- en brandbommen wer den op woonwijken en openbare ge bouwen geworpen. Daarbij werden weer twee ziekenhuizen getroffen. Brandbommen vielen bovendien op de beroemde Pruisische staatsbibliotheek en de Staats-opera. Voor den oorlog belangrijke doelen werden niet getrof fen. Er vielen verscheiden dooden en gewonden. Naar nader gemeld wordt, is het aantal Britsche vliegtuigen, dat in ge noemden nacht op de vlucht naar Duitschland werd neergeschoten, van elf tot vijftien gestegen. In aansluiting op het bericht over de Engelsche aanvallen op de rijks hoofdstad in den nacht van 9 op 10 April, wordt nog gemeld, dat ook bommen te Postdam in het park van Sanssouci en het Nieuwe Paleis ge worpen zijn. De beide doelen bevinden zich ver verwijderd van militaire ob jecten. -let Nieuwe Modeblad geeft tallooze ideeën voor stoft'en-com binaties en voor het omtooveren van oude in nieuwe japonnen Overal op de wereld waar aan geleden werd, heeft Kruschen zijn wel- .dadige werking bewezen. Neem toch óók Bij apoth. rn drog. 1.47, U.7Ö, 0.41. 1 U kunt zich abonneeren bij de administratie of bij den bezorger van dit blad

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3