DRUKWERK Gemeenteraad Eethen. DE DUBBELGANGSTER BBBBBSBBEBBBBüBBflBffBBBBBBBBBE ANTOON TIELEN mill IPTOM In de Donderdagmorgen gehouden vergadering van den raad dezer ge meente was de heer G. v. d. Beek af wezig, wegens een lichte ongesteldheid. Na opening met het formuliergebed, werden de notulen der vorige vergade ring goedgekeurd. Een schrijven van de slagersorgani satie van Heusden e.o., waarin winkel sluiting verzocht wordt op Dinsdag middag na 1 uur, werd ter advies in handen gesteld van B. en W. De voorzitter deelt mede, dat van 't Dept. van Binnenlandsche Zaken een schrijven is ingekomen, waarin wordt aangedrongen, om in korten termijn te komen tot een bepaling in de politie verordening, betreffende het ruimen van sneeuw e.d. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan de genoemde wenschen te voldoen. Voorts wordt op verzoek van Ged. Staten besloten, de bijkomende kosten bij het aangaan van geldleeningen op de geldschieters te verhalen. De voorzitter zegt dat nu gelden be schikbaar moeten worden gesteld, voor het gymnastiek-onderwijs op de lagere scholen. Het betreft hier o.m. de bete geling van de speelplaats in Genderen en het aanschaffen van turnmaterialen. Een en ander is met den inspecteur be sproken, met het gevolg dat een be grooting is tot stand gekomen van in totaal 6500; hiervan komen 1300 voor rekening van de bijzondere school te Genderen. In welken vorm dit be drag gegeven moet worden is nog niet precies bekend, daar dit nog een punt van bespreking uitmaakt. De mogelijk heid is n.l. niet uitgesloten, dat de ge meente zelf de kosten aanbesteed, of dat de scholen dit zullen doen en dan de kosten van de aanbesteding van de gemeente als subsidie ontvangen. B. en W. stellen daarom alleen voor de gel den beschikbaar te stellen en voor de verkrijging daarvan een geldleening aan te gaan. Accoord. Voorts wordt aan het daarvoor in aanmerking komende gemeenteperso- neel een duurtetoeslag verleend, waar van de totale kosten ten laste van de gemeente 152 bedragen. De voorzitter zegt, dat in verband met het voordeeltje voor de gemeente, vanwege de nieuwe financieele verhou ding, de post onvoorzien was verhoogd. Dit werd niet goedgekeurd, daar ge- eischt werd dat dit bedrag in mindering werd gebracht van de sluitpost extra- bijdrage uit het gemeentefonds. Beslo ten werd daartoe over te gaan. Van de heeren J. Oerlemans, G. van Gorcum, Simon van Gorcum en G. v. d. Beek, is een verzoek ingekomen, om een strook grond te mogen koopen, ge legen aan den Genderschen Dijk, ieder voor het gedeelte, dat aansluit bij de eigen perceelen en voor dezelfde breed te. De voorzitter zegt dat er iets billijks in zit. De grond daar zal toch nooit voor bebouwing in aanmerking komen, daar hij te ver van de bebouwde kom verwijderd ligt. B. en W. stellen voor in beginsel tot verkoop te besluiten en een commissie van schatting te benoemen, bestaande uit de heeren: P. J. G. Branderhorst, L. P. Branderhorst en G. C. v. d. Beek. De raad gaat daarmee accoord. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat een verzoek is ingekomen van het kerkbestuur van de N.H.G. te Gende ren, waarin een subsidie gevraagd wordt van 400 voor restauratie van den kerktoren, die bij den laatsten storm zooveel geleden heeft. De storm- verzekering keerde slechts 100 uit, de kosten zullen echter 500 bedragen. B. en W. stellen voor eerst deze zaak nog eens te bekijken en dan in de vol gende vergadering met afgewerkte voorstellen te komen. Accoord. Voor de functie van onderwijzeres aan de lagere school waren de volgen de dames candidaat gesteld: 1. E. E. Kommers, Raamsdonksveer. 2. T. C. Bouwhuis, Chaam. 3. W. F. de Jong, Sliedrecht. Eerstgenoemde werd met algemeene stemmen benoemd. De heer de Graaff biacht vervolgens namens de commissie van onderzoek verslag uit over de rekeningen en be grootingen der diverse armbesturen. Alleen van het Armbestuur van Eethen waren eenige aanmerkingen, daar hier een kwitantie zoek was van de zieken huiskosten. Voorts was hier aan bedee- lingskosten een bedrag geraamd van 850. terwijl vorig jaar 683 was uitgegeven. De commissie stelt daarom voor deze post met 100 te verlagen. De rekeningen werden hierna als volgt vastgesteld: Eethen ontv. 1350.10, uitgaven 1303.54; Drongelen ontv. 1689.10, uitg. 11°88.69; Babiloniënbroek ontv. 1388.96, uitg. 1417.60; Genderen ontv. 1012.04, uitg. 1006.67. De begrootingen werden als volgt vastgesteld: Eethen 1336. gemeen tesubsidie 320; Drongelen 1548.48, geen gemeentesubsidie; Babiloniëribr. 873.60, geen gemeentesubsidie; Gen deren 1012.04 met 1000.gemeen tesubsidie. De aftredende leden van de Burg. Armbesturen werden herbenoemd. Dit zijn de heeren: G. A. Uithoven voor Eethen, G. Haspels voor Genderen, J. A. v. d. Schans voor Drongelen en L. A. van Andel voor Babiloniënbroek. Sluiting. ABONNEERT U .OP DIT BLAD Interieur van het geres taureerde schoenenmaga zijn van de Firma Peters- VVeijtens te Rotterdam. BONNEN. Thans zijn geldig: BROOD EN GEBAK: I)e met 11 genummerde bonnen (broodkaart) geven elk recht op liet koopen van pl.m. 100 gram brood of een rantsoen gebak. Geldig t.e.m. 13 April (eventueel t.e.m. Zondag 20 April). Bon 10 nog geldig t.e.m. Zondag 13 April. BLOEM: Bon 6 (bloemkaart) geeft recht op 50 gram brood of y2 rantsoen ge bak of 35 gram tarwemeel, tarwe bloem, roggemeel, roggebloem, zelf rijzend bakmeel of boekweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 20 April. BOTERsOF MARGARINE: Bon 11 (boter- en vetkaart) geeft recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet. Geldig t.e.m. 13 April (eventueel t.e.m. Zondag 20 April). Bon 10 nog geldig t.e.m. Zondag 13 April. KAAS: Bonnen 03 en 73 (bonkaart alge meen) geven elk recht op het koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.e.m. Zondag 20 April (even tueel t.e.m. Zondag 4 Mei). Bonnen 62 en 72 nog geldig t.e.m. 20 April. EIEREN: Bon 93 (bonkaart algemeen) recht- gevende op een ei. Geldig t.e.m. 13 April (eventueel t.e.m. Zondag 20 April). Bon 83 nog geldig t.e.m. Zondag 13 April. KOFFIE OF THEE: Bon 18 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat. Geldig t.e.m. Zondag 27 April. SUIKER: Bon 17 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Zondag 13 April. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: Bon 11 (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 100 gr. vlcesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren.* Op bon „11 worst, vleeschwaren", uitsluitend een rantsoen vleesch waren Geldig t.e.m. 20 April a.s. (even tueel t.e.m. Woensdag 23 April. HAVERMOUT: Bon 07 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram havermout, ha vervlokken, haverbloem of aard- appelmeel-vlokken. Geldig t.e.m. 20 April. GORT: Bon 08 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 250 gram gort, gort- mout of grutten. Geldig t.e.m. 20 April. VERMICELLI: Bon 09 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram vermicelli, ma caroni of spaghetti. Geldig t.e.m. 20 April. MAÏZENA: Bon 10 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram maizena, gries- meel sago, aardappelmeel, rijststijf- sel, kookstijfsel of gebruiksstijfsel. Geldig t.e.m. 20 April. RIJST: Bon 19 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram rijst, rijstemeel, rijstgries, rijstebloem of grutten- meel (gemengd meel). Geldig t.e.m. Zondag 20 April. ZEEP: Bon 20 (nieuwe bonkaart algemeen) rechtgevende op 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling), 120 grain huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 300 gram zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, of 600 gr. waschpoeder (uitsluitend ten behoeve van was- scherijen of uit oude voorraden: 125 gr. zeepvlokken, 250 gram zelf-, werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Geldig t.e.m. 27 April. SCHEERZEEP: Bon 117 (afzonderlijk uitgereikt): 50 gr. scheerzeep, één tube of één pot scheercrème. Geldig t.e.m. 30 April. PETROLEUM: Zegel „Periode 9" geeft recht op 2 liter. Geldig t e.m. 20 April. KINDERSCHOENEN: Alle-soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 8 voor de voederkaart voor honden en katten. Geldig t.e.m. 30 April. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ .DE ECHO VAN HET ZUIDEN' Neen! Ik zal jouw leven leiden jouw oude leven! Ik zal je naam aannemen, als als je me dien wilt geven. Och, Margaret, zelf heb ik er geen. Madge nam haar achterdochtig op. Je hebt daar de kracht, de pil niet voor, zei ze smalend. Jij niet je zult er spijt van krijgen, terugkrab belen, naar het gerecht gaan mis schien mij weer uit mijn rechten trachten te dringen. En de heele we reld zal jouw partij kiezen er mij de indringster noemen. Irene staarde haar aan, ontzet door zooveel hardheid, zooveel berekend wantrouwen. Toen begon ze langzaam haar japon uit te doen. Gewoonte is machtig. Machinaal liep Madge op haar toe; maar ze be dacht zich plotseling en bleef norsch staan toekijken. Voor het eerst van haar leven zonder hulp, nam Irene een eenvoudig reis-complet uit de kast en deed het aan. Haar vingers trilden, maar Madge stond met over elkaar geslagen armen en stak geen hano uit om haar te helpen. Irene zette een cloche-hoedje op, even eenvoudig en onopvallend als het costuum; toen ging ze naar het kleine, met fluweel bekleede ijzeren kistje waar-ze haar geld en juweelen bewaarde, en vulde haar beursje met wat goudstukjes. Madge volgde al haar bewegingen zon der een woord te spreken. Met een zucht keek Irene om zich heen, toen liep ze langzaam op Madge toe en stak haar hand uit. Ik ga nu weg, zei ze moeilijk. Wil je, vóór we afscheid nemen om elkaar misschien nooit meer terug te zien, niet tegen me zeggen: Zusje ik ver geef je?. Madge bleef zwijgen, met over el kaar geslagen armen. Waar ga je naar toe? vroeg ze enkel. Irene keek haar aan, alsof ze de vraag niet goed verstaan had; toen schudde ze het hoofd. Ik weet het niet. Het komt er ook niets op aan. Ik zal wel ergens een plaatsje vinden en werk. Je bent je eigen baas; je kunt doen wat je verkiest, zei Madge. Als je werkelijk weg wilt gaan en mis schien heb je gelijk, misschien zou ik het in jouw plaats óók doen dan moest je liever wat meer geld meene men. Hier! Ze ging naar het kistje, dat Irene open had laten staan, nam een paai byoux uit hun étui's en stak ze Irene toe. Neem die mee; je kunt ze verkoo- pen als je geld noodig hebt. Nee, zei Irene. Ik heb geld ge noeg, Margaret. Plotseling werd ze verblind door haar tranen. Met beide handen greep ze Madge bij den arm en drukte dien krampachtig. Wees goed voor hem. Hij is zwak en ziek; hij heeft veel verdiet gehad, heeft nóg verdiet je hebt het zelf gehoord. Wees goed voor hem. Ik laat hem aan jou over. Vergeef hem en houd van hem, zooals zooals ik van hem houd. Madge week terug, bleek en met moeite ademend, en Irene liep onvast naar de deur. Madge sprong haar na en hield haar staande. Wacht hier! Ze ging naar het schrijfbureautje en krabbelde haastig een paar woorden neer. Ga daarheen naar dat adres. Zeg aan de vrouw aan de kamerverhuurster dat dat ik je gestuurd heb. Ik zal je komen opzoeken een regeling tref fen Irene nam het strookje papier ge willig aan en stak nogmaals haar hand uit. Madge raakte ze vluchtig aan; toen wees ze naar Irene's hoed. Dieper in je oogen, beval ze, met een stem waarin een vreemde klank van triomf lag. Irene gehoorzaamde en verliet de kamer. Madge volgde haar en spiedde de gang af om te zien of er iemand in de buurt was; toen leunde ze over de balustrade en keek Irene na, die de trappen afging en de hall doorliep. Ik zal je komen opzoeken, riep ze nogmaals gedempt. Denk er aan, dat ik je belofte heb. Je gaat uit eigen vrije verkiezing; je zult niet terugko men. Irene schudde het hoofd. HOOFDSTUK XXII. Madge's triomf was zóó plotseling, zóó onverwacht en zóó volledig ge weest, dat het haar bijna bedwelmde. Nog maar kort geleden was ze als ondergeschikte in dit huis gekomen, als een beter soort dienstbode; vana vond had ze ontdekt, dat ze de doch ter des huizes was, hield ze de schrif telijke bewijzen daarvan in haar han den, en had ze, om zoo te zeggen, haar meesteres de deur gewezen en zich- zelve al haar voorrechten verzekerd. Ze draaide den sleutel in het slot om en wierp zich in den stoel, waarin Irene bij het vuur. gezeten had; ze leunde achterover, strekte haar voe ten uit en warmde ze lui en welbe- hagelijk. Maar ze had geen rust; ze wilde iets doen, dat haar zou helpen, haar nieuwe positie ten volle te be seffen. Waarom zou ze niet regelrecht naar de bibliotheek gaan, den graaf tot een onderhoud dwingen en van hem eischen, dat hij haar als zijn wettige dochter erkende? Ze besloot, haar ont moeting met hem haar vader! uit te stellen tot den volgenden mor gen, tot Irene geheel buiten zijn be reik zou zijn. Plotseling scheurde ze met één ruk haar jurk uit het bescheiden zwar te jurkje, dat wees op dienstbaarheid en fatsoenlijke armoede en smeet het op den grond met een gebaar van afschuw en minachting. Ze greep een flesch toiletwater, schudde haar ha ren uit en waschte ze. De gele verf kleurde weldra het water. Ze droogde het haar, nu een zwarte zijig krullen de massa, trok een scheiding in het midden, zooals Irene droeg en druk te er met handige vingers de golven in. Toen deed ze de japon aan, die Irene had uitgetrokken ze was nog warm. Ze koos een diamanten hanger en knipte dien om haar ronden, wit ten hals, vlug, met onuitsprekelijk ge not; ze schoof ring na ring aan haar vingers,, tot ze overladen waren met glinsterende steenen en sloot de kost bare braceletten om haar armen. Toen, en niet eerder, ging ze zich bekijken in den grooten toiletspiegel en deed een stap achteruit met een kreet van schrik. Het was haar of Ire ne in levenden lijve voor haar stond. Plotseling klonk een bescheiden klopje op de deur. Machinaal, gedach teloos, met de vlotte gehoorzaamheid van de ondergeschikte, draaide ze den sleutel om en deed open. Terwijl ze dat deed, hoorde ze een stem zeggen: O, juffrouw Warner, mag ik u even hebben alstublieft? Madge werd bleek en begon over haar heele lichaam te beven. Maar het was te laat om zich terug te trekken; ze kon het meisje niet de deur voor den neus dichtsmijten. Ze bleef staan, als aan den grond genageld, niet we tend wat te doen. Het licht scheen vol op haar gezicht. Lucy zou zien, hoe ze zich had opgetuigd met de kleeren en juweelen van haar meesteres. Wat zou ze zeggen? Het meisje deed een stap achteruit, toen ze de schitterende verschijning zag. O, neemt u me niet kwalijk, my lady! stamelde ze. Ik dacht dat u was uitgegaan; ik wilde juffrouw Warner iets vragen. Madge hield haar adem in. Het meisje zag haar aan voor Irene! Ze waagde een stouten zet; al Madge's oude bravoure kwam haar te 'ïulp in dit beslissend oogenblik. Ja, ze zou het probeeren; alles op één kaart zet ten. Juffrouw Warner is plotseling weggeroepen, Lucy, zei ze; iemand van haar familie is heel ziek. O, my lady, dat spijt me! zei Lucy. Vooral nu juffrouw Prosper óók al weg isZou ik dan vanavond uw ladyschap mogen bedienen? Madge verlangde om „ja" te zeggen, maar zóó ver reikte haar moed toch niet. Nee, dank je Lucy, zei ze. Ik ge loof niet, dat ik je nog noodig zal heb ben. Goeden nacht! Goeden nacht, my lady! ant woordde Lucy, sloot zachtjes de deur en was verdwenen. Madge zonk neer op het bed, hij gend en met bonzend hart. (Wordt vervolgd.) (Foto „De Schoen") 39)

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4