Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. UIT DE PERS Couranten-reclame NIET TE VERWEN. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. „NOORD-BRABAND" H.Kolsteren-Lagarde veel gelezen Prima Brandewijn Jenever Cognac Bessen Jenever Wijnen en Likeuren* vooral in ccn plaatselijk- en streekblad is NUMMER 32. ZATERDAG 19 APRIL 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. TWEEDE JOEGOSLAVISCH LEGER CAPITULEERT TE SERAJEWO. „Servische leger vernietigd." Het oppercommando der Duitsche weermacht deelt mede: Het tweede Joegoslavische leger heeft in Serajewo gecapituleerd en de wapens neergelegd. Van uur tot uur nemen de capitula tie-aanvragen van verdere deelen van het verslagen Servische leger toe, zoo meldt het D.N.B. nog uit Berlijn. On derdeden van twee Duitsche divisies hebben zes Servische divisies vernie tigd en acht generaals, vele officieren en 50.000 manschappen als krijgsge vangenen weggevoerd. Volgens berichten, die heden te Lon den zijn binnengekomen, zoo meldt United Press, heeft iedere georgani seerde tegenstand van de Joegoslavi sche troepen opgehouden. Indien nog tegenstand geboden zou worden, dan zou deze, naar men te Londen van mee ning is, den vorm van een guerilla-oor- log aannemen. Reuter noemt den toe stand in Joegoslavië slecht. Er bestaat geen hecht aaneengesloten Joegosla- visch opperbevel meer. De in het buitenland opgedoken ge ruchten over onderhandelingen betref fende staking der vijandelijkheden in Servië zoo wordt van welingelichte Berlijnsche zijde aan het A.N.P. ge meld worden in politieke kringen te Berlijn niet bevestigd. De militaire gebeurtenissen in Servië zijn in een stadium gekomen, waarin er van een wapenstilstand geen sprake meer kan zijn, daar het Servische leger als zoodanig volkomen vernietigd is. Groeiende buit. Dagelijks neemt de buit, dien de Duitsche troepen in Servië binnenha len, in omvang toe. De vluchtende vij and heeft overal langs de terugtocht wegen onoverzienbare hoeveelheden oorlogsmateriaal achtergelaten. Pant serwagens, motorfietsen, auto's en vrachtauto's, tractors, munitiewagens, met paarden bespannen voertuigen zijn bij duizenden tegelijk buitgemaakt. Op verscheiden plaatsen zijn uitrustings stukken van allerlei soort in Duitsche handen gevallen, b.v. uniformen, gewe ren, infanterie- en artilleriemunitie. Ook paarden en muildieren zijn buitgemaakt. Een aanzienlijk gedeelte van het oor- logsmaterieel en de uitrustingsstukken bevindt zich nog in goeden bruikbaren staat. STRIJD TUSSCHEN DUITSCHE EN BRITSCHE TROEPEN. Duitsche troepen, die van de Bul- gaarsche Westgrens door Servië op rukken, zijn op Grieksch grondgebied in contact gekomen met Britsche troe pen. Hoewel de Britten zich met ster ke eenheden op strategische punten op de berghellingen hadden ver schanst, gelukte het de Duitsche in fanterie den vijand uit zijn stelling te verdrijven, zonder dat hierbij pantser wagens of luchtwapen in actie kwa men. Ondersteund door het vuur van de artillerie drongen stoottroepen tot in de voorste linies en sloegen een bres voor het optreden van het gros der troepen. Na hevige vuurgevechten werd de vijand uit zijn stellingen ver dreven en de doortocht door een be langrijke wegengte afgedwongen. Honderden gevangenen, waaronder pioniers uit de Midlands, Australiërs en talrijke leden van de Nieuw-Zee- landsche divisie werden binnenge bracht. De buit aan wapens en muni tie is aanzienlijk. In verband met het treffen tusschen Duitsche en Engelsche troepen in Griekenland, wordt van bevoegde zij de in de Wilhelmstrasse medegedeeld, aldus United Press dat hierdoor een nieuwe phase in den strijd op den Balkan is ingetreden. Aan deze mede- deeling wordt toegevoegd, dat het nog niet vaststaat of contact met de En gelsche hoofdmacht, dan wel met ster ke voorposten-afdeelingen tot stand is gekomen. ROOSEVELT OP DE PERS CONFERENTIE. „Niets bekend over schepen, die naar Roode Zee gaan". Op de vraag of hij omtrent den toe stand in het Verre Oosten iets had me de te deelen, antwoordde Roosevelt slechts, dat daar niets is gebeurd, wat den Vereenigden Staten aanleiding zou kunnen geven hun politiek van steun aaii Tsjoenking te wijzigen. De Chineesche ambassadeur is bij hem geweest en men heeft de lijst van de door China verlangde zaken verder bestudeerd. Eenige der gevraagde ma terialen zijn reeds in bewerking, maar hij, Roosevelt, kon niet mededeelen wanneer zij gereed komen, laat staan verscheept zouden worden. De presi dent gaf verder geen gevolg aan het verzoek der journalisten om iets te zeggen omtrent den huidigen toestand op den Balkan dien een verslaggever zeer duister voor de Engelschen noem de. De vraag, of de Amerikaansche koopvaardijschepen op reizen huiten de oorlogszone beschermd zullen wor den, beantwoordde de president aldus, dat deze verplichting tot bescherming in de wet is vastgelegd. Vervolgens werd Roosevelt de vraag gesteld, of hij dus ook schepen, die naar de Roode Zee varen, van bescherming zou voor zien. Roosevelt zeide niets te weten van Amerikaansche schepen, die naar de Roode Zee gaan of willen gaan. Zeer in het algemeen waarschuwde hij de pers tegen vermoedens en speculaties omtrent hetgeen zou gebeuren, wan neer het een of ander zich mocht voor doen. De huidige toestand is in al zijn phasen zoo gecompliceerd, dat zelfs hij, die tenminste iets beter is inge licht dan de pers, het thans niet aan durft eenigerlei voorspelling te doen of besluiten op langen termijn te ne men. Verder heeft president Roosevelt in de laatste persconferentie in een uit voerige verklaring een standpunt be paald ten aanzien van het Groenland probleem. Roosevelt zeidel dal de Amerikaansche regeering oorspronke lijk aanspraken heeft gehad op Groen land, die vooral steunden op de expe- ditiereizen van. Amerikaansche onder zoekers in Noord-Groenland. Deze aanspraken waren door de Engel schen en Noren bestreden, en daarom had de Amerikaansche regeering in dertijd besloten Denemarken te er kennen als alleen-souverein, aange zien de aanspraken van Denemarken gebaseerd waren op een bijna duizend jarige kolonisatie van het Groenland- sche gebied, evenals op de Deensche verzorging van de Groenlandsche be volking. Sedert 9 April 1940 staan thans de Deensche gezant von Kauff- mann en de Amerikaansche regeering op het standpunt, dat de Deensche re geering haar souvereiniteit niet meer vrij kan uitoefenen, aangezien y.\] on der vreemde bezetting leeft. De Ame rikaansche regeering heeft derhalve besloten Groenland, zooals de presi dent zeide, onder haar bescherming te nemen om het voor den Deenschen staat te behouden. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 HOOGERE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. Blijkens het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Maart j.l. was aan directe belastingen voor den dienst 1941 binnengekomen 76.592.366.23. tegenover 52.488.577.66 voor den vorigen dienst tot en met dezelfde maand van het vorige jaar. Een hooge- re opbrengst derhalve van ruim 24 millioen, waarvan echter 11,6 millioen als winstbelasting binnenkwam, een belasting, die in de vorige periode nog niet bestond. De rest van het voordeelig verschil moet voor het grootste deel gezocht worden in de grondbelasting, die dit maal ruim 11 millioen en het vorige jaar slechts 3,5 millioen opleverde. Ver der brachten de opcenten gemeente fondsbelasting dit jaar 11,1 millioen op tegenover 6,9 millioen vorig jaar. Ten slotte toont de inkomstenbelasting met 33 millioen tegenover ruim 31,7 millioen vorig jaar een voordeelig ver schil van bijna 1,3 millioen. Wat de overige middelen betreft, zien we als voornamen post de loonbe lasting met een opbrengst over Maart j.l. van 11.027.078. Mr. C. GOSELING. Oud-minister van Justitie. Den Tweeden Paaschdag des mid dags te half twee is te Buchenwalde overleden mr. C. M. J. F. Goseling. oud-minister van Justitie. De heer Goseling leed aan hart zwakte. Een acute long- en nierontste king heeft een einde aan zijn leven ge maakt. Hij bereikte den leeftijd van 49 jaar. De oud-minister behoorde tot de groep Nederlanders, die destijds naar Duitschland is overgebracht bij wijze van represaillemaatregel tegen de inter- neering van Duitschers in Ned.-Indië. Carolus Maria Joannes Franciscus Goseling was 10 Juni 1891 te Amster dam geboren. Hij doorliep daar de la gere school, bezocht het St. Ignatius- college van de Paters Jezuïeten en stu deerde daarna aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam in de rech ten. In 1916 promoveerde hij op stel lingen. Van 1914 tot 1918 was mr. Goseling onder de wapenen. Hij was o.a. als re- serve-officier werkzaam aan het mi nisterie van Oorlpg. 1 Januari 1920 werd mr. Goseling lid van het advocaten- en procureurs- kantoor mr. Goseling, Bunker en Hen- drix te Amsterdam. Behalve als be kwaam advocaat trad mr. Goseling ook in andere functies in het openbaar le ven op. Van 1920 tot 1922 was hij secretaris van commissie XII van den Hoogen Raad van Arbeid. Bovendien was hij o.m. plaatsvervangend voorzitter van het scheidsgerecht voor gemeentewerk lieden en lid der Commissie van Be roep, bedoeld in de verordening op het verleenen van wachtgelden aan ge meente-ambtenaren, beide te Amster dam: plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht der provincie Noord- Holland en penningmeester van het Centraal Bureau voor Algemeene Aes- thetica. 17 September 1929 werd mr. Gose ling lid van de Tweede Kamer in de vacature-jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck. Op 27 Juni 1937 volgde zijn benoeming tot minister van Justitie in het vierde ministerie-Colijn. In Juli 1939 is hij als minister heengegaan bij het af treden van het kabinet. In de jongste mobilisatie diende hij het land eerst als kapitein, later als ma joor bij de veld-artillerie. Mr. Goseling was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en voorts onderscheiden met het Groot kruis der Orde van de Kroon van Bel gië. Deze hoogstaande figuur heeft in z'n betrekkelijk kort politiek leven heel wat strijd moeten voeren en verguizing moe ten verdragen. Hij ruste in vrede. ORDENING VAN DE LEDER INDUSTRIE. Instelling van een hoofdgroep en van vakgroepen. Bij beschikking van 17 Maart van de organisatie-commissie voor het bedrijfs leven (de commissie Waltersom) op genomen in de Nederlandsche Staats courant van Dinsdag is de hoofdgroep leder- en lederverwerkende industrie ingesteld, welke in de volgende vak groepen is onderverdeeld: 1. Vakgroep lederindustrie; 2. Vak groep schoenindustrie: 3. Vakgroep drijfriemenindustrie: 4. Vakgroep le- derwarenindustrie. Secretariaten. De secretariaten van hoofdgroep en vakgroepen zijn gevestigd in de volgen de plaatsen: hoofdgroep leder- en leder- verwerkende industrie: Leidsche gracht 18, Amsterdam, telefoon 44187; vak groep lederindustrie: Alexanderstraat 7, Den Haag, telefoon 116087; vakgroep schoenenindustrie: Willem Il-straat 47 -49, Tilburg, telefoon 7141; vakgroep drijfriemenindustrie: Leidschegracht 18, Amsterdam, telefoon 44187; vakgroep lederwarenindustrie: Leidschegracht 18 te Amsterdam, telefoon 44187. NEDERLANDS TOEKOMST. De Essener National Zeitung van 30 Maart j.l. publiceert een hoofdartikel, gewijd aan de politieke ontwikkeling in de Nederlanden, van de hand van haar Nederlandschen correspondent. Het blad schrijft o.m.: „Het aandeel dat de Nederlanders hebben te leveren voor hun inschake ling in het nieuwe Europa, waarvoor zij uit eigen overtuiging en zonder dwang hebben te strijden, is dat van de nationaal-socialistische staats- en wereldbeschouwingen. Deze nationaal- socialistische muziek zal vooral die Ne derlanders, die nog steeds door werk loos afwachten politieke aanspraken in den ouden zin van het woord meenen te kunnen hebben, disharmonisch in de ooren klinken. Nederlanders van dit slag hebben ook vroeger nooit het min ste bewijs geleverd van een strijdvaar dige houding. In hun verbondenheid met de Nederlandsche volksgemeen schap hebben zij zelfs, waar het de meest primitieve voorwaarden betrof, gefaald. Voor zoover men bij hen van „idealen'' kon spreken, waren het de „idealen" van een politiek kerkhof". „Aan Nederlanders van deze soort is de ontwikkeling sinds 10 Mei spoor loos voorbijgegaan. Verder dan deze categorie van Ne derlanders, die in onvruchtbare hoop 't wonder van een politieke restauratie verwachten, is een andere, die beweert met de liquidatie van het vooroorlog- sche denken ernst te maken. In deze kringen wordt zeer veel gesproken en geschreven over een nieuw te scheppen gestalte in Nederland volgens de begin selen van een „Nederlandsch socialis me". In het Nat.-Soc. zien deze, in de leer van den nieuwen tijd iets verder geschreden jongeren, een Duitsch ver schijnsel, dat men in Nederland noch kan overbrengen, noch kan naboot sen." Grootestraat 199-201 W A A LWIJK Geeft óók in Dranken en Likeuren steeds 100 °/0 kwaliteit. „Door zulke vaststellingen omzeilt men niet alleen het kernpunt van de aanstaande Duitsch-Nederlandsche be trekkingen, maar men bewijst er ook mede, dat men zelfs nog niet eens ge naderd is tot den drempel van de na tionaal-socialistische erkenning. Het Nationaal-Socialisme is voor zijn belij ders een te groote en heilige zaak, dan dat men het tot een exportartikel zou vernederen. Als eerste wereldbeschou wing, die wortelt in de wetenschappe lijk bewezen feiten der erfelijkheidsleer, is het Nationaal-Socialisme op zichzelf reeds daardoor beperkt tot een bepaal de groep, die aan de zekere kenmer kende eischen van dat ras voldoet. Aan die eischen voldoet de Nederlander. Daardoor is echter het Nationaal-So cialisme niets vreemds voor dit Neder landsche menschentype, doch schept ook in Nederland net als in Duitsch land de mogelijkheid tot bewust wording van de wezenlijke waarden en karaktereigenschappen van den eigen aard. Ook in Nederland zal derhalve het Nationaal-Socialisme de smeltkroes zijn waarin de eigen aard wordt gelou terd en waarin de Nederlandsche mensch zichzelf kan hervinden, evenals de Duitsche dit heeft gedaan". „In dat Nationaal-Socialisme zal Ne derland zijn lot beschoren vinden. Zich met dat Nationaal-Socialisme, onder inachtneming van de volksche substan tie daarvan, op Nederlandsche wijze in overeenstemming brengen, is zaak der Nederlanders zelf". De Echo van het Zuiden, Waahpscbe en Laiigslraatscbe Courant*

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1