Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. „N00RD-BRABAND" HITLER'S VERJAARDAG. NUMMER 33. WOENSDAG 23 APRIL 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Naar het D.N.B. verneemt, vierde Hitier zijn verjaardag in zijn hoofd kwartier in de nabijheid van het opc- •ratieterrein op den Balkan, lerwijl hij met zijn staf bijepp was in den restau- ratiewagen van den specialen trein, die op het oogenblik ais hoofdkwar tier dienst doet, kwam precies te mid dernacht als eerste de chef van hel opperbevel der weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel, zijn gelukven- schen aanbieden. Keitel besloot met de geloltc, dat de weermacht haar Fuehrer op al zijn wegen zegevierend zal volgen. In opgewekte stemming verliep het eerste uur van den dag. Onophoudelijk kwamen per verreschrijver of over de korte golf, militaire, politieke en di plomatieke berichten binnen, die in het teeken stonden van de definitieve ineenstorting van het Britsch-Griek- sche front, welke zich steeds duide lijker begint af te teekenen en van een komende nieuwe catastrofe voor hei Engelsche leger. Inmiddels waren do eerste gelukwenschtelegrammen bin nengekomen. Bijzonder verblijdend waren de wenschen uit Italië. Even voor middernacht werd een telegram ontvangen waarin de Duitsche solda ten. die Larissa hadden ingenomen, den Fuehrer gelukwenschten. Tegen half twee nam Hitier afscheid van den staf. Na kennis te hebben genomen van de laatste militaire berichten, trok hij zich terug. Naar uit het hoofdkwartier gemeld wordt, begon ook de verjaardag, zoo als iedcren dag in dezen oorlog, me' militaire besprekingen, die lol tegen 11 uur duurden. De rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche rijk, Hermann Goering, de opperbevelhebber van de marine, groot-admiraal Raeder en de opperbevelhebber van het leger, gene- raal-veldmaarschalk Brauchitsch kwa men vervolgens den Fuehrer fclicitee- ren. Om 11.15 uur luisterde de Fueh rer aan de radio naar de redevoering van Rudolf Hess, die de gelukwen- schen van het vaderland overbracht. Om 11.25 uur nam de Fuehrer de ge- lukwenschen in ontvangst van de op perbevelhebbers der weermachtson- derdeelen en van de chefs van het op percommando. Vervolgens feliciteerde o.a. de rijksminister van buitenland- sche zaken, Von Ribbentrop, de rijks leider der S.S., Heinrich Himmler, de chef van de rijkskanselarij, rijksminis ter dr. hammers, de rijksperschef, dr. Dietrich en de generaal der artillerie, Jodl. Tegen 1 uur des middags ging de Fuehrer met de heeren van zijn staf aan het werk. Rijksmaarschalk Goering heeft den Fuehrer in een radiorede namens de Duitsche weermacht met zijn verjaar dag gefeliciteerd. In de groote gevech ten van den laatsten tijd, aldus Doe ring, heeft de Duitsche soldaat bewe zen, ook ditmaal onoverwinnelijk te zijn. Drie omstandigheden vooral heb ben deze overwinningen mogelijk ge maakt: de bewapening van de Duit sche weermacht, haar geoefendheid en haar leiding. Goering onderstreepte vervolgens het belangrijke aandeel, dat Adolf Hitler in de totstandkoming van deze drie voor de Duitsche weermacht beslissende factoren gehad heeft. U gaf voor den grondslag der toe komstige strijdvaardigheid uw kennis uit den wereldoorlog, aldus de rijks maarschalk, niet uw kennis als veld heer, maar uw kennis als soldaat, als „Getreiter", die in de voorste gelede ren gestreden en gevochten heeft. Op den dag van heden is het de vurige wensch van de Duitsche solda ten en is het hun gelofte, daar te over winnen waar u het beveelt. Onze belofte luidt: „Wij verslaan den vijand, waar wij hem ook ont moeten". HULDE VAN Dr. GOEBBELS. Rijksminister dr. Goebbels heeft op den vooravond van den verjaardag van den Fuehrer een radiorede gehouden, waarin hij o.a. het-volgende zeide: De Duitschers staan nog niet ver genoeg van den tegenwoordigen tijd af om reeds thans dezen tijd in zijn ge heele draagwijdte en grootte te kun nen overzien, doch ongetwijfeld zullen alle komende geslachten de Duitschers van nu er om benijden, dat zij dezen tijd strijdend konden meemaken en 't geluk gehad hebben een grooten po- litiekcn hartstocht te bezitten. Het is geen frase, wanneer men zegt, dat datgene, wat het Duitsche volk thans beleeft en waaraan allen naar vermogen medewerken, er niet zou zijn, of er niet zoo zou zijn, wanneer er niet een man als wegwijzer en haan- breker aan den voortschrijdenden tijd beteekenis, inhoud en richting gege ven had. De wereld beleeft thans het grootste wonder dat er in de geschie denis bestaat, n.l. dat een genie een nieuwe wereld bouwt. Derhalve be tuigt de geheele Duitsche natie den Fuehrer op zijn 52sten verjaardag haar gevoelens van dankbaarheid, vereering en bewondering en brengt zij ook de grootste hoop op en hel onwrikbare geloof aan hem en zijn historische zending tot uiting. Wanneer het Duitsche volk den dag van morgen met zijn beste mannen aan de strijdende fronten en in het vaderland, in de bewapenings-indu- stric, aan de machines of hij het ver vullen van de dagelijksche plichten doorbrengt, zijn deze gevoelens des te inniger en hartelijker. De Duitsche natie huldigt den Fuehrer op zijn ver jaardag met de gelofte tot dubbelen ijver hij haar werk. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris heeft in Rot terdam een rede gehouden en zeide o.m. dat hij niet hij toeval naar Rot terdam was gekomen. Immers, Rot terdam heeft het zwaarste van den oorlog geleden, maar dat was niet de wil van Duitschland. Dit is een tijd van groote beslissin gen, aldus de Rijkscommissaris, en zijn de beslissingen eenmaal geval len, dan zullen wij de handen ineeil moeten slaan om gezamenlijk aan den opbouw te beginnen. Dan zal het ui terlijke beeld van zware slagen geheel terzijde moeten worden gesteld om een schooner beeld te scheppen. Ik hen naar Rotterdam gekomen om een fa miliefeest van het Duitsche volk mede te vieren, maar ik ben gelukkig, dat ik van het Nederlandsche volk hier zoo velen zie, die een goede kern vormen. Vandaag zien wij op naar hem, die het Duitsche volk heeft weten samen te brengen, die het Versailles heeft vernietigd en het Duitsche volk in de toekomst een nieuwe, voorname plaats in de Germaansche volkerengemeen schap zal geven. De weg er heen voert over bergen en dalen, door licht en duisternis, maar blikt men terug, dan was hij recht en breed. Het Duitsche volk moest dezen weg gaan, opdat 't zijn eigen kracht terugvond, zonder dat het echter bij het ongewone van dezen weg stil stond. Spreker herin nerde aan de oorlogsjaren 19141918, die offers eischten zonder vruchten af te werpen. De Duitsche soldaat bezat toen niet de politieke idee van heden. Het Duitsche volk gaat thans een duidelijken weg, een, die zwaar is en naar spreker's overtuiging wellicht nog zwaarder kan worden, maar het is de weg, waarlangs de Fuehrer ons voert. Daarom, nu wij in Nederland staan, moet men dit niet verstaan dat dit is om dwang op te leggen, ook wanneer wij ook eens hard en scherp moeten zijn, maar wij staan hier in de eerste plaats om te helpen, opdat ook het Nederlandsche volk aan het gemeen- schapswerk van den Fuehrer gelooven zal. Wij willen medewerken de voor waarden te scheppen, waaruit de wil tot medewerking aan dezen arbeid van den Fuehrer kan ontstaan. Teruggrijpend naar den tijd waar in Nederlanders en Duitschers samen in gevangenissen werden opgesloten, zeide spreker dat hieruit een band van kameraadschap was voortgesproten, hetgeen spreker beschouwt als een werktuig van het lot om allen van den nationaal-socialistischen geest te door dringen, zoodat daarmede de grond slagen worden gelegd voor een kame raadschappelijke samenwerking in de toekomst tusschen het Duitsche en het Nederlandsche volk. Ik wil dit, zoo zeide spreker, duidelijk vast stellen. Spreker besloot met de overtuiging uit te spreken dat de nieuwe orde zal komen voor alle Germaansche volke ren en ook, dat de gestalte van den nieuwen lijd niet alleen in Europa zichtbaar zal zijn, maar zich ook zal doen gelden in de geheele wereld. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DE OLYMPUS DOOR DE DUITSCHE TROEPEN GENOMEN. Larissa, in de Thessalische vlakte, bezet. Op 18 April des middags om 12 uur zijn op het Servische oorlogstooneel de wapens neergelegd. De in Griekenland strijdende troe pen zijn, verder oprukkende, door het bergland ten Noordoosten van den Pindus gedrongen. In een opmarsch aan weerszijden van den Olympus werden de achterhoede-troepen van de Britsche kernstrijdkrachten verdreven en de Zuidelijke uitgangen van het ge bergte in snelle achtervolging ver overd. Op de Thessaliscshe vlakte is het belangrijke knooppunt van wegen Larissa genomen. Bergjagers heschen op den top van den Olympus de rijks- oorlogsvlag. LONDEN OPNIEUW HEVIG AANGEVALLEN. De Grieksche en Britsche strijd krachten vervolgen hun terug trekkende bewegingen. Ten Westen van den Pindus trekt de vijand voor de Italiaansche troepen terug, hier en daar doen zich ver schijnselen van ontbinding in het le ger voor. Tarijke Grieksche soldaten en geheele afdeelingen hebben zich overgegeven aan de Duitsche troepen, die ten Oosten van het gebergte ope- reeren. Bij de inneming van Larissa en Trikkala hebben gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers de ope raties van het leger gesteund. Zij be stookten terugtrekkende troepen en colonnes van den vijand met hommen en mitrailleurvuur, vernietigden op een vliegveld tien jachttoestellen van het type Gloster en hij een luchtge vecht een Britschen jager van het ty pe Spitfire. In het Noorden van Zuid-Slavië zijn tot dusverre 1500 officieren en 244.00b man als gevangenen geteld, weermacht deelde gisteren mede: „Als vergelding voor den nieuwen aanval van Britsche vliegtuigen op woonwijken te Berlijn, in den nacht van 17 op 18 April, heeft de Duitsche luchtmacht in den afgeloopen nacht opnieuw Londen aangevallen. Ook hij dezen grooten aanval hebben vele honderden vliegtuigen den geheelen nacht reusachtige hoeveelheden brand- en brisantbommen op de stad laten vallen. De groote branden, die van verre te zien waren, en vooral in de bocht van de Theems, de Milwall- havens en Greenwich uitbraken, zijn een zeker teeken voor de ontzettende uitwerking van dezen vergeldingsaan- val, die opnieuw door Engeland was uitgelokt. In de vlakte van Thessalië achter volgen de Duitsche troepen de versla gen. Britsch-Grieksche strijdkrachten. BULGAARSCHE TROEPEN OVERSCHRIJDEN DE GRENS. Officieel is te Sofia het volgende medegedeeld Bulgaarsche troependeelen hebben eenige door de Duitsche troepen be vrijde Bulgaarsche gebieden bezet, ten einde aldaar voor de bevolking rust en orde te bewaren. VIJF BRITSCHE TRANSPORT SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT De Britsche divisies, zoo verneemt het D.N.Ii. van bevoegde zijde, zijn bezig Griekenland te ontvluchten. Ge vechtsformaties van het luchtwapen zijn er in geslaagd in het zeegebied tusschen de eilanden Euboea en Kreta een deel der transportvloot van de^ tegenstanders doeltreffend aan te val len. Vijf met Britsche troepen beladen transportschepen van tezamen 23.000 ton werden tot zinken gebracht. Twee andere schepen van tezamen 5000 ton, die eveneens met Britsche troepen wa ren beladen en in de richting van het eiland Kreta trachtten te ontkomen, leden door bcJmtreffers zware schade en hieven met slagzij liggen. Voorts werden nog twee transportschepen van tezamen 12.000 ton beschadigd. Bovendien brachten Duitsche ge vechtsvliegtuigen ten Westen van Kre ta een koopvaardijschip van 3000 ton tot zinken, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd konvooi. PERSPECTIEVEN EN VERWACHTINGEN. De correspondent te Berlijn van de N. R. Crt. telefoneert: Nu Zuid-Slavië is vernietigd en de volledige capitulatie van Griekenland onmiddellijk is te verwachten is er re den om aan te nemen, dat 1 urkije ge neigd zal blijken in den geest# van de briefwisseling welke tusschen den Fiihrer en Inönii is gevoerd, tot een concreter vorm van toenadering lot Duitschland te geraken. In dit licht moet men de reis van Von Papen beschouwen en men moet daarbij rekening houden met de om standigheid dat de Duitsch-Italiaan- sche opmarsch zal worden voortgezet in de richting van den Nijl. De korte pauze in het oltensiel in Noord-Afrika is namelijk niet (of schoon dat hier en daar wordt veron dersteld) het gevolg van diplomatieke motieven. Zij moet uit militaire gron den worden verklaard. De Duitsch- Italiaansche troepen zijn thans over een afstand van 1500 km opgerukt en een aanvulling van personeel en ma teriaal is dus noodzakelijk geworden. Binnen zeer korten tijd zal de op marsch worden hervat. In verband met dit een en ander wordt hier verwacht dat Turkije thans door concrete afspraken met Duitsch land mede zal werken om den vrede in het naburige Oosten te eonsolidec- ren en aldus de practisch-politieke consequenties te trekken uit de ge- dachtenwisseling tusschen de weder zij dsche staatshoofden. Dit zal kun nen geschieden door een vriend- schaps- en niet-aanvalspact. Toetre ding tot het drie-mogendhedenverdrag komt gezien de betrekkingen tusschen Turkije en Rusland minder in aan merking. DE DOOD VAN KORITZIS. Koning George voorzitter van het nieuwe kabinet. Reuter heelt in verband met het plotselinge overlijden, in den avond van 18 April, van den Griekschen mi nister-president Koritzis het volgende bericht verspreid: Naar men tlutns verneemt, heeft dé Grieksche minister-president Koritzis Vrijdagmiddag zelfmoord gepleegd De oorzaak daarvan is geweest zijn vrees voor de verantwoording. De Montag noemt het bericht van Reuter de eerste bekentenis der Brit sche mannen die verantwoordelijk zijn voor een moord op Koritzis. Er kan geen twijfel meer over bestaan, aldus het blad, dat Koritzis geen zelf moord gepdeegd heeft. Ongelooflijk naïef heeft hij tegenover de Britsche politiek in Griekenland gestaan. Toen hij echter, inzag, dat hem niet alleen leugens verteld waren over de weer standskracht van Zuid-Slavië, doch ook over de hulp van Engeland, nam hij het besluit, Griekenland nog óp het laatste oogenblik te redden. Een vlucht van den Griekschen, van de re geering en van een deel van het leger naar Egypte, heeft hij van de hand gewezen, omdat hij nog op het laatste oogenblik het Grieksche volk voor de volledige ineenstorting wilde behoe den door le probeeren een wapenstil stand te verkijgen. Een man, die een dergelijk besluit neemt, pleegt geen zelfmoord, maar blijft o]) zijn plaats. Omdat hij echter zijn voornemen aan de Engclschen ter kennis bracht, moest hij uit den weg geruimd worden. Volgens een bericht van Radio An kara uit Athene heeft Kotzias die was aangewezen een nieuwe regeering te vormen den koning het'voorstel gedaan, dat- het met het oog op den tegenwoordigen toestand heter is, wanneer een militair aan het hootd van het kabinet staat. Nadat de ko ning de meening van verschillende personen had gevraagd, ontbood hij den vroegeren minister van buiten- landsche zaken, generaal Alexander Mazrakis. Deze heeft de opdracht tot het vormen van een kabinet aanvaard. DIT BLAD GEEFT U VOOR 10 CENT PER WEEK alle officieele verordeningen en mededeelingen; alle distri butie-maatregelen die steeds meer worden uitgebreid, een lijst van de geldende bonnen, alle mededeelingen van het distributie-kantoor Waalwijk en de Langstraat. Vooral oorlogsnieuws, overzichten uit de pers, uitgebreide raads- verslagen en een rubriek „P 1 a a t s e 1 k Nieuws" uit Waalwijk en Omgeving, als geen enkel blad kan geven. De Echo van het Zuiden, Waaiwyiiscbe en Langstraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1