PROVINCIAAL NIEUWS. 1 SPORT Woensdag 23 April -1941 No. 33 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad I JAARVERGADERING WAALWIJKS BELANG. Oprichting Heemkundige kring? De Vereeniging Waalwij ks Belang hield Maandagavond in de achterzaal van Hotel Verwiei een vrij goed be zochte algemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer Jud. Timmer mans, opende de vergadering en heet te allen hartelijk welkom. Spreker memoreert hoe de najaarsvergadering wegens de omstandigheden niet is kunnen doorgaan. Het bestuur heeft toch niet geschroomd thans deze ver gadering uit te schrijven en al zijn de omstandigheden ook thans nog niet gunstig, wij hopen toch met aller steun, Uw opkomst getuigt er 1111 van, het werk van Waalwijks Belang zoo goed mogelijk te kunnen voortzetten. De secretaris, de heer J. Tielen, deelt dan mede dat berichten van ver hindering zijn ingekomen van de hee- ren C. Raming, G. Verwiei en J. Wies man. Vervolgens leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd werden vastgesteld. De secretaris bracht hierna het vol gende jaarverslag uit: Dit jaarverslag werd met een har- lelijk applausje beloond, waarop de voorzitter zeide zich de tolk te weten van alle. aanwezigen wanneer hij de laatste woorden, die de secretaris neerschreef, van harte onderstreept en aller medewerking vraagt, die juist in deze moeilijke tijden zoo noodig is. Spreker brengt hartelijke woorden van dank aan den secretaris, die de eerste maal na zijn herverkiezing weer mei zoo'n keurig, als is 't beknopt, verslag voor den dag komt en hij spreekt de hoop uit, dat, als men het volgend jaar weer hijeen is, dit in andere sfeer kan zijn gesteld. Het jaarverslag werd vervolgens goedgekeurd. Aan het financieel verslag van den penningmeester, den heer N. v. Loon, ontlecnen wij een totaal aan uitgaven van 715.02 en een totaal aan inkom sten van 799.zoodat een batig saldo resteert van 83.98. Dit jaar verslag loopt van September 1939 tot April 1941. De commissie van onder zoek, bestaande uit de heeren H. Dries- sen en G. Veltman, heeft de boeken on derzocht en in orde bevonden, waar na de penningmeester onder dank voor het gevoerde beheer gedechargeerd werd. Vervolgens kwam aan de orde be stuursverkiezing, wegens periodieke aftreding van de heeren H. Hoffmans, C. Pulles en C. Raming. Vacature: H. Hoffmans. Uitgebracht 19 stemmen. H. Hoff mans 16, J. van Heesbeen 1, blanco 1, van onwaarde 1. Vacature: G. Pullens. G. Pullens 17, Jos. Elbersl, blanco 1. Vacature: C. Raming. J. van Heesbeen 15, Jos. Eibers 2, A. Spielings 1 en C. Raming 1. De beide herkozenen nemen op de vraag van den voorzitter de herbenoe ming aan en de voorzitter zegt zich met den heer v. Heesheen in verbin ding te zullen stellen om hem te vra gen of hij deze benoeming, die zoo overtuigend voor hem uit de» bus kwam, aanneemt. Bij het aftreden van dhr. Raming, zoo gaat de voorzitter verder, wil ik niet nalaten hem, die indertijd als op volger van den eminenten, helaas te vroeg overleden Bernard Timinermans- Verschure, in het bestuur werd geko zen, dank te zeggen voor de verdien sten, die hij als zoodanig heeft gehad. Heemkundige kring. Aan de orde komt bespreking zomer seizoen en oprichting Heemkundige kring. De voorzitter zegt, dat het bestuur voor het a.s. seizoen geen programma heeft kunnen opmaken. De tijd is niet geschikt voor veel festiviteiten en de mogelijkheid tot het houden van open bare concerten is al hij voorbaat uit gesloten, omdat de kiosk voor andere doeleinden in gebruik is genomen. Ook het organiseeren van een Waal wij ksche Winkelweek, etalage-wed strijd of i.d. heeft geen doel, omdat de artikelen, die anders op veelsoortige wijze zijn geëtaleerd, thans op den bon zijn of zeer moeilijk zijn te verkrij gen. Toch heeft het bestuur gedacht of er niet iets komen kon dat de be langstelling zou levendig houden en het heeft toen zijn gedachten laten gaan over de mogelijkheid tot oprich ting van een heemkundigen kring. Verder zegt spreker nog dat het niet uitgesloten is dat er nog fiets- of wan del tochten op het programma zullen worden geplaatst, terwijl het reeds he kend is dat verschillende te houden fietstochten door de provincie ook Waalwijk daarbij zullen aandoen.. Wat de oprichting van een Heem kundigen kring betreft, meent spr. er goed aan te doen een verslag voor te lezen van een vergadering, gehou den in het Prov. Gen. van K. en W. in Noord-Brabant, waar Dr. Hugo Heijman gesproken heeft over „Heem kunde in Noord-Brabant", om alzoo een indruk te kunnen geven van wat Heemkunde eigenlijk beoogt. Na de voorlezing van dit verslag zegt de voorzitter nog, dat het de be doeling is van het bestuur een spreker uit te nöodigen die over dit onder werp nog een en ander nader kan uit eenzetten. De heer Veltman zegt dat op het gebied van het Onderwijs reeds een en ander aan heemkunde gedaan wordt. Spreker meent dat het mis schien wenschelijk is, als in deze sa menwerking wordt betracht. Den secretaris lijkt het zeer juist als eerst eens een spreker wordt uit- genoodigd om de zaak uiteen te zet ten. Spreker merkt op dat er voor Heemkunde veel belangstelling be staat en noemt een aantal plaatsen in Noord-Brabant, waar reeds een Heem kundige kring is opgericht. Hij acht 't wenschelijk met een en ander spoed tc betrachten, daar op dit terrein overal hard gewerkt wordt. Een kring Langstraat, met Waalwijk als cen trum, acht spreker zeer wel mogelijk. Een spreker zou het idee nader uiteen kunnen zetten, terwijl op die vergade ring dan een vereeniging kan worden gesticht of een commissie benoemd; het is niet de bedoeling dat deze lezing alleen is voor de leden van W. B„ maar algemeen. De heer Pullens vraagt zich af of er voldoende belangstelling voor zal bestaan. Wanneer die spreker voor een leege zaal staat, is het ook niet prettig. Spreker stelt voor dat allen in eigen kring er propaganda voor ma ken. De heer A. Spierings meent dat het met het oog op 't geen de secretaris zegt, n.l. het vormen van een kring Langstraat, 't gewenscht zou zijn ook in de omgeving belangstelling te wek ken en menschen Ier vergadering trachten te krijgen. De voorzitter zegt dat een commis sie gevormd kan worden, die de zaken verder propageert. Men zal echter eerst een spreker laten komen en daar niet te lang mee wachten; ook in de omgeving kan de noodige reclame worden gemaakt. De heer Th. van Delft hoopt dat 't mooie vennetje achter de Blanke Wiel in Baardwijk alsdan nog gered kan worden. Dit is een heel mooi ding en een aardig souvenir aan oudere tijden met dijkdoorbraken e.d. Spr. vraagt of W. B. geen pogingen kan doen dat dit vennetje behouden blijft. In de vergadering gingen verder geen stemmen op die nieuwe ideeën voor het a.s. zomerseizoen aan de hand deden, waarop de voorzitter zeide, dat het bestuur zal zien of er zich. mis schien nog iets voordoet. De heer Gragtmans zegt dat de Waalwij ksche zeilers onder de ver eeniging te Wijk thuis hooren en dat men zal trachten dit ook in de toe komst zoo te bestendigen, omdat allen aan Wijk veel te danken hebben. Men heeft daar een zeilhaven en men wil nu hier echter ook een dergelijke ma ken en daarvoor is aan de Waterstaat gevraagd het zgn. Stukske gereed te maken voor dit doel. Spreker vraagt of W. B. een verzoek aan de Water staat niet kan steunen en daarbij te vens vragen of er niet wat uitgebag gerd kan worden, n.l. zg. in onderhoud te nemen. Spreker wijst verder op 'l belang van dc zeilsport die hoe langer hoe meer Waalwijk als centrum kiest. De voorzitter zegt toe dat W. B. het verzoek van de zeil vereeniging gaarne zal steunen en bevorderen. De heer G. Veltman vraagt of 't niet mogelijk is dat ook in Waalwijk han dicapraces worden georganiseerd Dc voorzitter zegt dat dit niet gaan zal, omdat er hier en in de omgeving onvoldoende draversboxen zijn en het vervoer van paarden heden ten dage te groote bezwaren meebrengt. De voorzitter sloot hierna met een woord van dank de vergadering, waar hij hij nog de hoop uitsprak, dat do vereeniging met dezelfde vruchten als in het verleden in het belang van Waalwijk zal kunnen werkzaam blij ven, waarvoor hij nogmaals den mo- reelen en financieelen steun van alle leden inriep. GEMEENTERAADS VERGADERING. Prae-adviezen. Sneeuwruimen. Door den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken is een stel voorschriften ontwor pen nopens het sneeuwruimen, zulks in aansluiting aan de in Duitschland gel dende bepalingen. Deze vormt in hoofd zaak een*aanvulling der bestaande be palingen betreffende 't sneeuwruimen. Van de nieuwe aanvullingen verdient alleen vermelding het verbod van het gebruik van zout of andere bijtende stoffen bij het sneeuwruimen, daar de ze de rubberbanden en gummi en lede ren schoenzolen, blijvend aantasten. B. en W. stellen voor de politiever ordening in dien zin te wijzigen, dat aan het verbruik van deze stoffen een einde wordt gemaakt. Verhuur Kofa-magazijnen. B. en W. stellen voor het voormalige postkantoor in de Stationsstraat, dat tot 31 Augustus 1941 verhuurd is aan de Fa. Cunen te Oss,'weder gedurende 5 jaren aan genoemde fa. te verhuren voor een bedrag van 800.per jaar. Overdracht Spoorweg parallelwegen. Door de dagelijksche besturen der waterschappen ,,De Binnenpolder van Besoijen" en „De Binnen- en Buitenpol der van Baardwijk" zijn met B. en W. onderhandelingen gevoerd betreffende ocername door de gemeente Waalwijk van het onderhoud der bij die water- s happen in onderhoud zijnde verharde gedeelten van den Noordelijken spoor- wegparallelweg. Aanleiding daartoe vormde het toe genomen gebruik, dat heden ten dage van die weggedeelten door het snel verkeer wordt gemaakt en de toene mende bebouwing langs dien spoor wegparallelweg, tengevolge waarvan die weg in den loop der jaren zijn oor spronkelijk karakter van gedeeltelijk verharden landweg heeft verloren. De ze toestand brengt mede, dat de onder- houdsuitgaven voor de betreffende weggedeelten de laatste jaren ver uit gingen boven het bestek, waarbinnen deze uitgaven in het verleden op de genoemde waterschappen drukten. Het gevolg hiervan is, dat het onderhoud thans te wenschen overlaat en dat her haaldelijk klachten over de slechte be rijdbaarheid worden ingediend. De onderhandelingen met de water schapsbesturen hebben tot gevolg ge had, dat in beginsel is overeengekomen, dat de gemeente Waalwijk beide weg gedeelten in onderhoud zal overnemen tegen betaling door ieder waterschap van een bedrag ineens van 4000.of een blijvende jaarlijksche storting van 200.In die overname zijn inbegre pen de wegbermen en de daarop staan de beplantingen. Het onderhoud der slooten blijft ten laste der waterschap pen, alsmede dat van de duikers en verdere kunstwerken. De op dezen grondslag verkregen overeenstemming is door de stemgerechtigde ingelanden der beide waterschappen bekrachtigd, waarbij het waterschap ,.De Binnenpol der van Besoijen" de voorkeur heeft gegeven, aan storting van een bedrag ineens van 4000.— en het water schap ,.De Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk" aan het betalen eener jaarlijksche vergoeding van 200.— B. en W. stellen voor, de vorenbe doelde weggedeelten op deze voor waarden in onderhoud bij de gemeente over te nemen met ingang van 1 Juli 1941. Verhuur stukje grond Roestelberg. Door N. van Loon alhier wordt ge- raagd #en stukje grond aan den Roes telberg aan hem te verhuren, teneinde daarop een zomerhuisje te kunnen plaatsen. Tegen deze verhuring bestaan bij B. en W. geene bezwaren, mits worden nagekomen enkele bepalingen, vervat in het ter inzage liggend ontwerp-be- sluit. B. en W. stellen voor een stukje grond, groot pl.m. 800 M2 aan aan vrager te verhuren tegen een huurprijs van 50.per jaar, ingaande 1 Mei 1941, voor een tijdvak van 10 jaren. Over het tijdvak 1 Mei31 December 1941 is alsdan verschuldigd 33.33. Hoofdpijn-Kiespijn hlijnfiazdtie* DE GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar D. Voogds-v. d. Wiel. in de St. Antoniusstraat vierde 1.1. Zon dag zijn gouden bruiloft. In het Heike weet men wat feest vieren is. en on danks den ongunst der tijden, is dat Zondag weer overduidelijk gebleken. Door de goede zorgen, van een ijverig feestcomité, was een feestprogramma samengesteld, dat er werkelijk zijn mocht en dat al bij voorbaat de belofte in hield van uitstekend te moeten sla gen. Zoo werden des morgens de jubila rissen door vele lieftallige bruidjes van de woning afgehaald, ter bijwoning van een Plechtige H. Mis van dankbaar heid, die om 10 uur zou worden opge dragen in de Parochiekerk. De kerk was daartoe op passende wijze met groen en bloemen versierd. Het paro chiaal zangkoor, onder leiding van den heer J. Kooien, voerde op uitstekende wijze de H. Mis van G. B. Caselli uit, terwijl na beëindiging der plechtighe den een knapenkoor, eveneens onder leiding van den heer J. Kooien, een feestcantate zong, samengesteld door den heer P. Mulders. Na alzoo den dag op waardige en al leszins toepasselijke wijze te hebben in gezet, werd het bruidspaar weer huis waarts geleid, onder overgroote be langstelling van de talrijke kerkgangers en buurtbewoners. Bij de woning werden de jubilarissen toen op treffende wijze gehuldigd door de bruidjes, waarbij tevens bloemen werden aangeboden. Hierna was het de beurt aan het feestcomité, dat bij monde van haren voorzitter, d enheer M. v. d. Heijden, namens alle buurtgenooten, het gouden paar op hartelijke wijze hulde bracht. Spreker schetste daarbij den eenvoud van de# jubilarissen, die hen bij allen zoo bemind maakte, terwijl hij tot slot de hoop uit sprak, dat God zou geven, dat zij nog lange jaren voor elkander gespaard mogen blijven. Als blijvend aandenken aan dezen vreugdevollen dag, bood spr. het geschenk van de buurt aan, bestaande uit een prachtige divan met divankleed. Van de receptie, die hierna gehou den werd, werd een overdruk gebruik gemaakt en duidelijk manifesteerde zich daaruit de uitzonderlijke plaats die het gouden paar in het Heikesche gemeen schapsleven inneemt. Talloos velen, waaronder ook geestelijke en wereld lijke gezagsdragers, kwamen van hunne belangstelling blijk geven en hunne fe licitaties aanbieden. Een en ander be reikte echter zijn hoogtepunt, toen de harmonie en de liedertafel van de R.K. Werkl. ver. hun serenades kwamen brengen, en deze bovendien, bij monde van de respectieve voorzitters, van de beste gelukwenschen deden vergezeld gaan. Was alzoo de officieele huldiging uitstekend geslaagd, niet minder zou het avondfeest zijn, dat voor de gan- sche buurt gehouden werd in de ruime zaal van „De Lindeboom". Er werd gezongen en voorgedragen, dat het een aard was. De Antoniusstraat heeft zijn gouden paar op waardige wijze een on- vergetelijken dag en een treffende hul de bereid. K.O.B. AFDEELING WAALWIJK— HEUSDEN. Bovengenoemde afdeeling heeft zich in een circulaire tot hare leden ge richt, waarin wordt medegedeeld dat het in de bedoeling van het Bestuur ligt een opleiding voor akte S in het leven te roepen. Deze opleiding zal twee jaar duren. Per week 7 a 8 uur les. Totale kosten 200. Zonder zich alsnog bindend le ver plichten zag het bestuur gaarne vóóp 1 Mei a.s. opgave tot deelname tege moet. Aan de verdere organisatie kan het Bestuur dan zoo noodig doorwerken. Meerdere inlichtingen worden door den Secretaris verstrekt. „VULCANIA". Een uitkomst in deze tijden. Morgen wordt in het pand Stations straat 71h een vulcaniseer- en cover- inrichting geopend onder den naam „Vulcania". Dit bedrijf beoogt de re.- paratie van alle mogelijke rubberarti kelen, zooals auto- en rijwielbanden, doch ook artikelen uit ziekenhuizen, stofzuigerzakken enz. enz. Wij zijn er zeker van dat dit bedrijf, vooral in dezen rubberschaarschen tijd, in een behoefte voorziet. Het geschoold per soneel onder vakkundige leiding staat er borg voor dal de resultaten niets te wenschen zullen overlaten. Een proefneming is zeker voor ieder aan te raden. Het resultaat zal U ver bazen. „KRATES". A.s. Zondag zal in de Concertzaal Thalia" door de tooneelvereeniging O.O.G. een uitvoering worden gege ven van het tooneelspel in drie bedrij ven „Krates", van de hand van den schrijver J. van Eekelen. Gezien de kunstzinnige prestatie van O.O.G. bij vorige uitvoeringen, mag ook nu weer een hoogstaande uitvoering verwacht worden, die ieders belangstelling waard is. TEN BATE DER T.B.C. Door de K.J.M.V. kon als netto-op brengst van de door haar georgani seerde uitvoering door de Ver. Haag- sche Spelers aan de T.B.C.-commissie een netto-bedrag van bijna 100. worden ter hand gesteld. Zeker een mooi resultaat, waarvoor de K.J.M.V. nogmaals een woord van lof toekomt. UITBREIDING SCHOENFABRIEK. Onder architectuur van den heer A. van Huiten Jr. is de uitbreiding van de schoenfabriek van de Fa. M. Berg mans opgedragen aan de Fa. Coppens, aannemer alhier. OP HET NIPPERTJE. Dinsdagmiddag om ongeveer kwart over een. kwam de 16-jarige van D. uit Sprang, per rijwiel uit de richting Be soijen. Het ongeluk wilde dat hij bij het passeeren van een anderen wielrij der, dezen raakte, waardoor van D. kwam te vallen, terwijl op hetzelfde moment uit tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde, bestuurd door van Z. uit Capelle. De bestuurder wist nog tijdig het stuur om te gooien en mede door zeer krachtig remmen, kon hij bereiken, dat de vrachtwagen juist langs den gevallen van D. heenschoot, om daarna half op het trottoir, tegen den luifel van den winkel van de Fa. I. Mortier tot stilstand te komen. De eene zijde van den vrachtauto werd volko men vernield. De houten wand was letterlijk door midden gebroken, ook de luifel bekwam schade, zij het van ge ringe beteekenis. Een en ander wordt door verzekering gedekt. Dislributiepersoneel WaalwijkDistribu- tiepersoneel Drunen. Vrijdagavond vond op het RKC-terrein de returnmatch plaats tusschcn bovenge noemde elftallen. Werd de eerste ontmoe ting door Drunen gewonnen, thans speel de het personeel van Waalwijk enkele klassen beter en moest Drunen met 71 het onderspit delven. Een waardige re vanche dus voor de 64 geleden neder laag. DAMMEN. W.D.V.-Clubcompetitie. I)e stand der bovenstaande competitie onzer plaatselijke damverecniging WDV is thans als volgt: A. v. (I. Gouw H. v. d. Hammen Fr. v. Minister A. v. Engelen H. Brouwers Fr. v. d. Gouw I Fr. v. d. Gouw II 15 G. de Werd J. v. d. Gouw J. Hollemans A. Pijnenburg A. Dam en C. Bi ekens K. v. Gelder M. Konings Hedenavond zullen t.w. de heeren A. Witteveen, W. Kraal, C. de Jong, J. Kuys, Jo Hamers en H. Dekkers hun eerste partijen voor de 2e ronde dezer competitie spelen. Het zal er dus geducht gaan spannen bij v. d. Bracht. Nieuwelingen, veel suc- gesp. gw. gel vrl. P- 15 15 0 0 30 16 13 1 2 27 15 12 2 1 26 14 10 3 1 23 15 10 1 4 21 15 8 3 4 19 15 8 0 7 16 15 8 0 7 16 14 7 0 7 14 13 4 3 6 11 13 5 1 7 11 16 4 1 11 9 12 4 0 8 8 16 3 2 11 8 16 2 0 14 4 dc nieuwe leden BILJARTEN. In 't café „Centraal" van den heer D. v. d. Boomgaard werd Maandagavond een wedstrijd gespeeld tusschen een zes tal uit 't café van Sjef Moonen en uit bo vengenoemd café met den volgenden uit slag: Sjef MoonenM. Pullens A. v. d. PennenJ. van Schoit H. v. (I. PennenFr. de Peffer J. v. (I. VeldenTh. de Ronde de Brouwej-A. Klijn M. HeesbeenJac. Pullens 7o-o 73— 75 75— 65 44— 5(1 39— 50 369—372 Hoogste serie 15 H. v. d. Pennen. Hoogste serie 13 Fr. dc Peffer. De volgende wedstrijd wordt a.s. Dins dag gespeeld in het café Moonen. ABONNEERT U OP DIT BLAD •13c Jaarverslag der Vereeniffing: ..Waalwijks Belang", uitgebracht in de Jaarvergadering van 21 April 1941. Zeer zeker heeft onze vereeniging sinds haar 34-jarig bestaan geen periode beleefd, waarvan de omstandigheden voor haar op verschillend terrein zoo moeilijk waren, als hel grootste deel van 1910 en vanzelf drukken die omstandigheden hun stempel op de werkzaamheden van onze vereeniging en natuurlijk ook op (lil jaarverslag, dat dan ook ditmaal zeer sober mag worden ge noemd. Juist ontplooide onze vereeniging een grootc activiteit einde 19.19 en begin 1940, toen de oorlog uitbrak en aan tal van plannen den bodem insloeg. We Herinneren aan de excursie der Tilburgsche studenten en hun bezoek aan onze merkwaardige gebouwen, het goed geslaagde volksfeest, de or ganisatie der huldiging der Rijksvakschool ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, de schitte rend geslaagde etalage-wedstrijd om St. Nicolaas met tal van feestelijkheden daaraan verbonden. Druk waren wij doende aan de voorbereiding van een grootschc bloemententoonstelling, welke voorbereidingen zeer werden gehandicapt dooi de dreigende oorlogswolken en welke voorberei dingen zeer veel moeite en kosten hebben ge vraagd, toen in Mei de oorlog uitbrak en alle pogingen moesten worden stopgezet. Einde Juli werd daarna de eerste bestuurs vergadering gehouden en werd besloten onder de luiidigc omstandigheden geen enkele festiviteit, concert of i.d. tc geven. Het ijverige comité „Ouden van Dagen'? zag locli nog de kans een uitstekend geslaagde dag voor de oudjes te organiseerpn, zij het dan op andere wijze, speciaal vanwege liet gebrek aan benzine en vervoergelegcnheid. Gezien de omstandigheden viel het aantal be dankjes nog al mee, hoewel tocli verschillenden de vereeniging juist ill dezen moeilijken tijd in den steek lieten. De najaarsvergadering werd verschoven tege lijk inej deze voorjaarsvergadering. Aan het einde dezer korte beschouwing over ons werk dat buiten onzen wil vrijwel werd stil gelegd, durf ik de hoop uitspreken, dat onze vereeniging, die .74 jaar lang naar beste weten, de belangen onzer gemeente, haar handel en in- dustrie heeft gediend, weer spoedig in staat zal zijn onder gelukkiger omstandigheden haar werk in vollen omvang te verrichten, daarbij gesteund door allen die het wel met haar meenen en in dezen moeilijken tijd haar niet willen verlaten, maar trouw blijven en financieel en moreel hun schouders onder dit werk van algemeen belang zetten. Helpen veilig en vlug Doos Wen SOct

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5