BURGERLIJKE STAND UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING KANTONGERECHT LAATSTE BERICHTEN Relannboelhuis A ncucMPn NIEUWS BRIM. EEN BLIJDE INKOMSTE.... of hoe Moergestel een dokterspaar ontving. De harmonie trekt op naar de dokterswoning. Het jonge echtpaar neemt de spontane hulde in ontvangst. man, genietend van liet sehoone lente weer, maar overigens is er weinig dat van eenig leven getuigt. Zondagmiddag kon men echter voelen dat de sfeer in het dorp anders was. Men merkte het aan de spelend-lachende kinderen, aan de pratende huismoeders voor de ge opende deuren, aan de opgewekte ge zichten der mannen. Er staat iets bij zonders te gebeuren. Daar komt zoo waar iemand aangestapt met '11 trom pet onder den arm en ginds zeulen twee mannen met een groote trom. Wij besluiten hen te volgen en komen daardoor in een cafétje, vanwaar reeds verscheurde klanken opklinken uit een piston, die blijkbaar nog gauw even beproefd moet worden. Het is daarbinnen een gezellig geroezemoes. De ballen kletsen op het biljart. De waardin rinkelt met de glazen en loopt bedrijvig heen en weer. Een fik- sche lach klinkt op en daartusschen door treft ons oor herhaaldelijk den naam van dokter van Delft. Hem en zijn echtgenoote gelden deze voorbe reidingen. Het jonge dokterspaar zal zich straks hebben te onderwerpen aan een hulde, spontaan gegroeid in het brein van enkele notabelen, die de dragers van de dorpsgemeenschap zijn, welke op haar beurt weer wordt vertegenwoordigd door de harmonie, die men zelfs in het kleinste plaatsje aan zal treffen. De fanfare is de re presentatie van het dorp. Zoo ook hier. Daar stelt zij zich al op. Voorop 't vaandel, waarvan de spits gekroond wordt met tientallen medailles, daar achter het bestuur. Onwennig gekleed in de zwarte pakken en de hooge hoe den. die blinken in het zonlicht. Zij zullen straks moeite hebben om in de maat te blijven loopen als de klanken van de feestmarsch gaan klinken. Zoo is het ook. Van hun waardigheid be wust schrijden zij fier vooraan; de voorzitter repeteert in gedachten de speech die hij straks zal afsteken. Daardoor raakt hij de maat kwijl en als hij dit merkt doet hij angstvallige jM>gingen 0111 er weer in te komen, hetgeen hem na enkele oogenblikken ook werkelijk gelukt, om. honderd me ter verder weer in de zelfde fout te vervallen. Achter de fanfare volgt na genoeg het gansche dorp. Vooral het jeugdige element is sterk vertegen woordigd. Moeders met hun kinderen die zij met de uiterste moeite in toom kunnen houden, bedachtzaam stap pend daarachter de vaders, ernstig rookend van hun korte pijpjes of hun Zondagsche sigaar. Ha, daar is de dokterswoning be reikt. Juist ook is de feestmarsch ten einde, maar ijlings wordt* een nieuw nummer ingezet, want de deur ging open en het jeugdige paar verschijnt op den drempel hij den arm om haar heen geslagen om deze huldiging in ontvangst te nemen. Daarachter schaart zich de familie en deze voelt, dat er hier iets werkelijks gebeurt. Dat datgene wat hier geschiedt geen holle woorden of gelegenheidsphrasen zijn, maar dat dit alles een spontane, har telijke en echt-gemeende hulde is, een hulde van het heele dorp. Daar is de muziek af. De voorzitter treedt naar voren, wel wat aarzelend, maar hij komt er toch en spreekt na mens het gansche dorp den jongen dokter en zijn vrouw toe. Het zijn de zelfde woorden die men bij dergelijke gelegenheden steeds hoort, maar zij zijn wei-gemeend omdat zij oprechte gedachten vertolken, wars van alle mooi-docnerij en schijn. Ontroerd door den klaren eenvoud van dit alles spreekt de dokter namens zich zelf. zijn echtgenoote en familie, dankwoor den, waaruit blijkt, dat hij zijn hart voor goed aan dit dorp verpand heefl en dat deszelfs bewoners steeds ten volle op hem zullen kunnen rekenen. Dan komt een enveloppe te voorschijn en als deze aan den voorzitter over handigd wordt met den wenseh dat de muzikanten er maar goed gebruik van zullen maken, is dit tevens het sein voor een „Lang zullen zij Leven". Hot klinkt niet geheel en al zuiver. Hiel en daar is er een storende dissonant, maar wie let er op. Het is alles goed bedoeld en allen doen hun best. Dan is de plechtigheid afgeloopen. De familie trekt zich terug. De har monie marcheert af naar het vereeni- gingslokaal, om de goede gave voor 't goede doel te gebruiken en als alle daarbij geuite wcnschen in vervulling moeten gaan, dan zal het welzijn van het dokterspaar van Delft-Weijers nimmer zorg baren. RAAMSDONK. Van 12 tot en met 18 April 1941. Geboren Teunis zv. Martinus C. van Suijlekom en Geertruida M. Dank. HuberUis H. zv. Jacobus J. van Scbijndel en Petro- nella A. van Seters, Marinus Th. zv. Adrianus M. Vermeer en Johanna A. ik* Ruijter. Antonie zv. Willem C. Hon- coop en Louisa Raams. Johannes P. zv. Johannes van Hel vert en Pieternella J. M. Akkerman. Huwelijken: Adrianus C. G. de Ruijter, jm. oud 26 j. en Jacoba C. C. van Seters, jd. oud 26 j. Dirk van Harberden, jm. oud 29 j. en Adriana \V. J. Sin*, jd. oud 28 j. POLITIERECHTER VHER T( Hl EN BOSCH Uitspraken. De politierechter te 's-Hertogenbosch wees o.m. de navolgende vonnissen: W. v. B., voerman te Vlijmen, mishan deling, 25 boete of 25 dagen hechtenis. S. P. IJ., Drunen, diefstal, 15 boete of 15 dagen hechtenis. P. H., huisvr. H. te Vlijmen, beleedi- ging, vrijspraak. Denkt niet verkeerd, gij lezer, ovor het Brabantsche dorpsleven. Het heetit iets typisch eigens, eigen sfeer, eigen gewoonten en gebruiken. Het Brabant sche dorpsleven heeft zijn gemoede lijkheid. Iedere dorpeling kent er den ander en noemt hem bij zijn voorna men of kent hem andere titels toe, gewoonlijk nauw verband houdend met het beroep dat die persoon uit oefent. Er zit leven in zoo'n dorpsge meenschap; een leven echter, dat op geheel andere waarden 'gegrondvest is en meestal ook wel betere dan de stad kent en die vooral een Antoom Coolen in zijn boeken zoo treffend weet uit te beelden. De gemoedelijkheid viert in onze Brabantsche dorpen hoogtij en het is voor een buitenstaander vaak moei lijk daarin door te dringen en daarvan begrip te krijgen, als hij zelf geen Bra bander is. Men moet met die inen- schen weten 0111 te gaan, men moét hun levensomstandigheden, hun klei ne vreugden en nooden mee ondergaan en hen daadwerkelijk toonen daarvan begrip te hebben en er in mede Lr leven. Dan zal men den dorpeling voor altijd aan zich verplicht hebben en hij zal zijne waardeering voor U, bij voor komende gelegenheden niet onder stoelen of banken steken. Zoo iets moesten wij ondervinden toen wij Zondagmiddag getuige wa ren van de begroeting van Dokter Theo van Delft met zijn echtgenoote, door de gehccle Mocrgestclsche bevol king. Men kon toen zien dat in den korten tijd. dat dokter van Delft zijn praktijk in 'dit dorp uitoefende, hij contact heeft weten te vinden met de dorpelingen, dat hij zich aan hen heeft weten te verplichten en dat de Moer gestelnaren slechts op een gelegenheid gewacht hebben om hem daarvoor hun dank te betuigen. Deze gelegen heid deed zich Zondag 1.1. voor, toen dokter van Delft zijn jonge echtge noote Moergestel binnenleidde en aan de deur van de oude dokterswoning de hulde-betuigingen van de bevolking in ontvangst had te nemen. De Zondagsrust in de plattelands gemeenten is opmerkelijk en wordt door schier niets gestoord. Hier en daar treft men groepjes spelende kin deren aan, daar wandelt een bejaarde Uitspraken. De kantonrechter le 's-Hertogenbosch wees o.m. de navolgende vonnissen: H. W. v. S., Drunen, jachwet. 30 boete. M. J. v. D., Drunen, jachtwet, 30 boete. W. v. O., Vlijmen, jachtwet, 20 boete. Fa. van G., Heusdcn, rij wiel zonder licht, 2 x 3 boete. A. C., Sprang-Capelle, geen achterlicht, 3 hoe- te. J. P., Sprang-Capelle, geen achter licht, 3 boete. Th. C. v. E., Waalwijk, niet rechts houden, 3 boete. A. I)., Loon op Zand, links houden, 3 boete. M. J. B., Waalwijk, openbare dronken schap, 10 boete. Koorzanger overleden. Alhier overleed vrij plotseling de heer Louis Klerks, die meer dan vijftig jaren zanger was van het parochiaal zangkoor van onze pa rochie. St. Franciscusgesticht. Tot opvolger van den overleden broeder Crispinus.als eerste assistent van het bestuur van de broeders Penitenten alhier, is benoemd broe der Silvester en tot tweede assistent broeder Hubertus. Bij een afscheid De harmoDie der Jongenscongre gatie heeft afscheid genomen van haar lid, den heer Jan Merkx. Van af zijn jeugd heeft Jan zich aan de cultureele ontwikkeling van de con gregatie gewijd en heeft zichzelf ontwikkeld tot een kracht van bijzondere beteekenis. Als baritonnist kon hij vele jaren wedijveren met de beste amateur solisten als tweede directeur der harmonie was hij belast met de vorming van nieuwe leden. Ook van het parochiaal zangkoor was hij een beste kracht. Dat de heer Merkx ook builen Drunen bekendheid genoot moge blijke uit het feit, dat hij directeur was der harmonie te Vlijmen en jaren lang den directie-stok zwaaide van de fanfare in Elshout. Het was dan ook met gemengde gevoelens, dat deken Goossens hem geluk wenschte met zijn nieuwen werkkring waardoor hij onze ge meente gaat verlaten. Zijn verlrek is een groot verlies voor de harmonie en het zangkoor. Deken Goossens dankte Jan harlelijkj voor alles wat hij voor de congregatie heeft gedaan en bood hem namens allen een fraaie gouden vulpen aan. De heer Merkx dankte den Deken voor zijn mooie woorden en het fraaie cadeau. De heer Merkx sprak verder de hoop uit, dat d^harmonie steeds haar hoog cultureel peil zou mogen blijven handhaven. Als afscheidssouvernir bood hij de harmonie een mooie ouverture aan De directeur der harmonie, dehe.r Brok dankte hiervoor en ook voor de vele steun die hij van den heer Merkx had mogen ontvangen tijdens zijn lidmaatschap van de harmonie der Jongenscongregatie. Van wie is die damesfiets? Enkele dagen gelede.n hebben wij melding gemaakt van de arrestalie door de Tilburgsche politie van den 34-jarige V. en diens buurman den 33-jarigen Br., beiden uit Loon op Zand. De eerste bekende ruim 20 rijwielen te hebben gestolen, de tweede kreeg vele van die gestolen karretjes als heler in zijn bezil. De meeste der gestolen rijwielen konden intusscben bereids weer in beslag worden genomen en de oor spronkelijke eigenaren er van zijn opgespoord. Dil laalste is evenwel mei het geval ten aanzien van een damesfiets, die in 't bezit van den helpr Br.is gevonden en van dewelke men derhalve niel weet aan wie ze oorspronkelijk toebehoorde. Het is een damesrijwiel, merk ,,Spido", genummerd A 8024. Wie iets ten aanzien van de her komst van dit rijwiel kan mede- deelen, wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de afdeeling recherche van het hoofdbureau van politie, Bisschop Zwijsenstr., Tilburg Ernstigeaanrijding onder Heesch. Maandagavond omstreek^ 8 uur heeft zich onder de gemeente Heesch bij Oss ter hoogte van het gemeente huis een ernstige aanrijding voor gedaan waarvan de 55-jarige land bouwer van Grunsven het slacht offer is geworden. Van G. kwam per fiels uit een zijweg van de richting Oss en wilde den grooten verkeersweg oversteken nadat hij reeds een van links ko mende kar had laten passeeren. Blijkbaar heeft hij toen niet gelet op een uit de richting 's Hertngenhosch komende aulo, die hem daarop in volle vaart aanreed. De bestuurder wist den wagen spoedig tot stilstand le brengen, maar het ergste was toen reeds gebeurd, want hevig bloedend en bewusteloos lag het slachtoffer op den weg Spoedig werd genees kundige en geestelijke hulp verleend, waarna de man, voor wiens leven men vreest, direct per ziekenauto naar het ziekenhuis te *s Hertogen bosch is overgebracht. MATSOEOKA IN TOKIO. De Japansche minister van Buiten- iandsche Zaken Matsoeoka is om 3.50 uur op het militaire vliegveld te Tokio aangekomen. Te zijner verwelkoming waren verschenen minister-president Konoje en vertegenwoordigers van het departement van Buitenlandsche Zaken en van de weermacht. Ook waren aan wezig de ambassadeurs van Duitsch- land, Italië en Sovjet-Rusland rnet hun staven. Matsoeoka begaf zich terstond voor het uitbrengen van rapport naar den minister-president. BRÏTSCHE AANVAL IN NOORD- AFRIKA AFGESLAGEN. Aan de grens tusschen Cyrenaica en Egypte hebben de Engelschen een po ging ondernomen om met vrij sterke eenheden de fronten van de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten te door breken. De Britten werden met zware verliezen teruggeslagen. Verscheidene pantserwagens en vrachtauto's vielen in Duitsche handen. Bovendien werden vier Britsche officieren en talrijke on derofficieren en manschappen gevan gen genomen. MEDEDEELINGEN. De waarnemend hoofdcommissaris van politie te Amsterdam brengt ter kennis van fabrikanten, winkeliers en andere belanghebbenden, zoowel te Amsterdam als elders, dat de vervaar diging, de verkoop, ten verkoop voor handen hebben en het uitstallen van beeltenissen van leden van het Ivo ninklijk Huis, in welken vorm dan ook, dus ook als sieraden, speldjes e. d., verboden is. RANTSOENEERING VAN GAS EN ELECTRICITEIT. De secretaris-generaal van liet de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende be kend 1. Bij zijn beschikking van 22 April 1941, opgenomen in de Neder- landsche Staatscourant 110. 77, is een minimum-rantsoen voor electriciteit vastgesteld voor de derde periode, dat gelijk is aan het minimumrantspen voor de tweede periode. Dit minimum- rantsoen bedraagt derhalve: 41 kwh.. indien de eerste metcropncming na 15 December 1940 plaats vond en voor 10 Januari 1941 en 31 kwh. indien de ze meteropneming geschiedde na 15 Januari 1941. v 2. Het minimumrantsoen voor gas blijft gehandhaafd op 00 kubieke me ter per periode. 3. Aan dc gas- en electriciteitsbc- drijven is medegedeeld, dat dc gewo ne rantsoenen voor de derde periode eveneens dienen te worden bepaald op het rantsoen voor de tweede perio de. Dit beteekent dus, dat iedere afne mer van gas cn/ól' electriciteit in de derde periode ook indien door liet desbetreffende gas- en/'of electrici- teitsbedrijf hiervoor reeds eer een an der rantsoen werd vastgesteld een hoeveelheid zal mogen verbruiken, die gelijk is aan zijn rantsoen voor dc tweede periode. 4. De gas- en electriciteïtsbedrij- ven zijn ontslagen van dc taak dc thans geldende rantsoenen voor de derde periode bij afzonderlijk schrij ven aan iederen verbruiker bekend te maken. DOODVONNIS VOLTROKKEN. De S.S. en Hoogere Polizeifuehrei maakt liet volgende hekend: Het S.S.- en Polizeifeldgericnt ver oordeelde Meinhard Natt, uit Arnhem, wegens liet verboden bezit van een wa pen ter dood. De veroordeelde had van een politiebeambte in de badin richting het dienstpistool gestolen en dit doen verdwijnen. Hij erkende, dc verordening van liet Opperbevel dei Weermacht gekend te hebben, volgens welke het onbevoegd bezit van wape nen met den dood bestraft wordt. Hij heeft ook de herhaalde waarschuwin gen van den bevelhebber der weer macht in Nederland in de pers en in openbaar aangeplakte bekendmakin gen, niet name zijn laatste waarschu wing, gekend, dat met de scherpste straffen- gerekend moest worden en dat de rechtsinstanties de opdracht gekregen hadden, geen clementie meer te laten gelden. Het vonnis werd den 21 sten April 1941 in den vroegen morgenstond met den kogel voltrokken. Vrijdag 2 Mei 1911 des voorin. 10 uur ten sterflmize van Mevr. de Wed. A. W. Verheyden-PLat- teel. te Capelle: meubilaire goederen, piano, ameublementen, brandkast, cy- lindermangel, fornuis, veeren- bedden, 2 eetserviezen, antieke kast, oud porcelein, gouden en zilveren voorwerpen, gouden rij der, kerkboeken met gouden en zilveren sloten, boeken, muziek, enz. Afgenummerd te bezichtigen daags te voren van 105 uur tegen toegangsprijs van 10 cent, ten behoeve van de algemeene armen van Capelle. Directie-makelaars G. Theod. Bom Zoon's Veilingbedrijf N.V.. Amsterdam. Notaris A. Schaap, Waalwijk. tan alle vrienden en kennissen van onzen 0nvergetelijken zoon en broer, kundig en eminent lid onzer firma, den heer A. DE GOUW, betuigen wij onzen dank voor bun deelneming bij diens tragisch overlijden. Fa. J. DE GOUW EN Zn. Kaatsheuvel. Foto E. v. li. Z.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6