PROVINCIAAL NIEUWS. GEMENGD NIEUWS minder harde werkelijkheid is het, na te gaan, hoe wij ons in deze, uit de kracht der omstandigheden eventueel geboden samenwerking zullen schik ken, op een wijze, dat wij ons in alle kracht van land en volk zullen kun nen ontwikkelen, alle kracht van land en volk kunnen inzetten voor de ont wikkeling van het geheel, waarin wij opgenomen zijn, op een wijze, dat wij ook onder de nieuwe omstandig heden onze vrijheid verwezenlijken, niet als iets, dat ons gegeven wordt, maar dat uit onszelven wordt gescha pen". ONJUISTE TEGENSTELLING. Het „Algemeen Handelsblad" vindt in een uitlating van den heer v. Geel kerken aanleiding om weer eens te bc- toogcn, dat het onjuist is het voor te stellen, alsof er in Nederland slechts twee groepen zouden zijn, eenerzijds de groep van „louter dynamische her vormers met een monopolie voor be grip van den nieuwen tijd en ander zijds een verzameling ingedutte, vrees achtige burgers, die alles liever willen dan hun (overigens niet bestaande) rust opgeven of tot zelfherziening overgaan". „Er ligt", aldus het „Han delsblad", tusschen revolutie en vol ledige rust een rijk arbeidsveld van hervormingsschakeeringen"En het vervolgt: „Het is een bekend verschijnsel bij revoluties, dat zij een deel van haar spankracht trachten te ontleenen aan het opwerpen van scherpe tegenstel lingen en aan het verguizen van alles dat aan haar verschijning voorafgaat. Een fel hervormer als Hitier heeft zelf daartegen nadrukkelijk gewaar schuwd toen hij jaren geleden in zijn boek „Mein Kampf" de vorige Duit- sche omwenteling, welke aan t einde- van de vorigen wereldoorlog inzette, uiterst scherp analyseerde en veroor deelde. Sprekende over „de haat die alle nieuwe m$nen onder de menschen tegen de vaste sterren voelen", zegt hij (op blz. 315 en volgende van de Ne- derlandsche vertaling die bij „De Am- sterdamsche Keurkamer" is versche nen) o.a.„Wanneer daarom de een of andere nieuwe idee, een doctrine, een nieuwe wereldbeschouwing of ook een politieke of economische beweging het geheele verleden tracht te ont kennen, te belasteren en van zijn waarde te berooven, dan moet dit al leen al een reden zijn om de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen en 0111 haar met een zekere wantrouwen de reserve in het oog te houden En verder: „Een vernieuwing der mensch- heid, die werkelijk gunstige resultaten wil afwerpen, zal onveranderlijk altijd haar voortbouwend werk dienen te beginnen op het punt waar het laatste goede fundament ophoudt. Zij behoett er zich nooit voor te schamen, dat ze reeds gevonden waarheden benut. De geheele menschelijke cultuur en trou wens de mcnsch zeil ook, is toch niets anders dan het voorloopig eindproduct van een lange ontwikkeling, waartoe iedere generatie haar steen bijdroeg en vastmetselde. Daarom beantwoordt een revolutie ook nooit aan haar doel en is ze nimmer van grootc betcekenis, wanneer ze enkel maar platweg het ge heele bouwwerk afbreekt; zij moet in tegendeel al datgene wat (verkeerd red. H.) gemetseld is, of niet op zijn plaats ligt wegbreken, en moet nu naast of op den laatsten goedliggen- den steen, welke nu weer is blootge legd en waar de rij weer kan beginnen, den volgenden juisten steen metselen. Alleen in dat geval zal men met recht van den „vooruitgang der menschheid" kunnen spreken. In alle andere geval len zou de wereld nooit uit den chaos worden verlost, omdat immers iedei geslacht opnieuw het recht zou heb ben het verleden te verloochenen en ieder dus ook, eer hij zelf zou begin nen te werken, eerst den arbeid van het verleden zou mogen verwoesten". LANGSTRAATSCH STUDENTEN DISPUUT „PADDESTOEL". Op Woensdag 16 April hield 't Lang- straatsch Studentendispuut „Padde stoel" haar derde vergadering. Hierop hield de heer I). v. Loon een inleiding over Wajang. De inleider beperkte zich in hoofd zaak tot den wajang pocrwa, de klas sieke wajang en sprak in de eerste plaats over de poppen, waarbij hij ze indeelde in twee groepen, die van den linkerkant het booze, en die van den rechterkant het goede. Aan de hand van afbeeldingen ver toonde hij de onderscheidende ken merken. Hieruit bleek ook dat, hoewel slechts voor zeer goed ingewijden te onderkennen, de poppen, ondanks zeer groote uniformiteit, toch elk een af zonderlijk karakter hebben. Hierna werd de voorstelling zelf be handeld, waarbij vooral op de voor grond kwam de Veelzijdigheid van den dalang, de vertooner die de poppen opvoert, het verhaal doet, de rollen spreekt en de gamelan (orkest) leidt. Bij de behandeling van de tooneel- litteratuur wees de inleider op 't vele traditioneelc in den bouw. In elke la- kon, (zooveel als tooneelstuk) is bv. de begroeting tusschen twee prinsen altijd, zoowel naar inhoud als naar vorm, precies hetzelfde. Ook werd een enkel woord gewijd aan de verschillende andere soorten: Wajang bèbèr, wajang golèk, wajang whong. Tot slot kwam het verhaal van het Sanskriet-werk 't Mahabharatha, dat ook tot onderwerp strekt van vele Ja- vaansche lakons en dat met de Hin doos naar Java is gekomen. Dit be handelt den strijd en zijn ontstaan tus schen de vijf Pandawa's en hun hon derd neven de Korawa's, waarin de Pandawa's, vertegenwoordigers van 't goede, overwinnen. Een groot aantal van de leden woon de de vergadering bij en hoorde met belangstelling deze interessante inlei ding aan. Zaterdag 26 April hield het Lang- straatsch Studentendispuut „Padde stoel" wederom een vergadering. Ditmaal werd er niet een inleiding gehouden door één van de leden van het dispuut, maar had het bestuur als spreker uitgenoodigd Dr. A. Olden- dorff, privaat-docent aan de econ. Hoogeschool te Tilburg. Deze sprak over het onderwerp „Ge meenschappen onder het Volk". Spr. ging uit van: de mensch als individu. De mensch heeft aanleg tot het vor men van sociale gemeenschappen: Staat, gezin. Factoren hiervoor zijn hulpbehoevendheid, het samen be scherming zoeken tegen een gevaar, b.v. het aanleggen van dijken tegen overstroomingen en den specialen aanleg van den mensch. Deze gespecia liseerde aanleg komt pas. tot uiting in samenwerking met anderen. Dan komt spreker tot de vraagWat is de gemeenschap? Het antwoord moet luiden: Het is een werkelijk be staande eenheid. Dit blijkt uit een ei gen handelen. Een orkeststuk kan niet gespeeld worden door één enkeling en is ook geen werk voor een verzameling enkelingen. De eenheid van de gemeenschap ligt in de orde. Orde maakt de gemeen schap tot een geheel met zelfstandige handeling. Orde is slechts mogelijk in een veel heid van dingen. Om te kunnen orde nen moeten dingen tot elkaar in be trekking staan. Het doel dat de gemeenschap be oogt, n.l. welvaart voor allen van haar groep, kan niet door één enkeling be werkt worden. Een volk dat de juiste ordening heeft tusschen de gemeenschappen onder ling, kan oneindig meer bereiken dan een volk dat in wanorde is. Onder ordening verstaat men het regelen van de betrekkingen tusschen de verschillende groepen. Het doel moet leiding-gevend zijn aan de ordening. Orde is het resultaat van de orde ning. In de verschillende tijden is deze orde niet op dezelfde wijze bewerkt. In den streng individualistischen tijd veronderstelde men een harmonie tusschen alle economische krachten en zag men de oplossing in volstrekte vrijheid van handelen voor de indivi duen. Want, zoo zei men, ieder dient zijn eigen belang het best en door zijn ei gen belang het best te dienen wordt ook het gemeenschapsbelang het best gediend. Gemeenschapsleven werd niet naar waarde erkend. De onvolko menheid van dit beginsel van indivi- dueele vrijheid leidde tot dwangmatig ingrijpen. Coalitieverbod Buiten het economische leven bleven, groepen bestaan. Maar: ondernemingen waren groe pen. Economisch was dit echter geen groep, want de kapitalist werkte uit sluitend voor eigen economische be langen. Concurrentie vormde het dwang- element in de vrijheid van het indiv i- dualisme. Maar: onderneming wordt een groepsstreven, door splitsing van den ondernemer en den kapitaalverschaf fer. Dan komt uit het bedrijfsleven zelf den roep om regeling voort. Dit voor al in perioden van laag-conjunctuur. De arbeiders staan zwak tegenover de ondernemers. Vorming van arbei ders- en vakvereenigingen. Deze wei den tenslotte zoo machtig, dat ook werkgeversvereenigingen van bepaal de bedrijfstakken ontstonden. Er vor men zich talrijke belangengroepen tus schen staat en enkeling. Nu komt een orgaanvormingsperio de. Grootbedrijven, kartels, trusts, coö peraties enz. Er ontstaat een groeps- individualisme. Groep is eenzijdiger in zijn doelstreven dan persoon, want deze bezit meerdere doeleinden. Het nastreven van groepsbelang bracht het volksbelang in gevaar. De Staat hield zich afzijdig. Elke groep trachtte den Staat te dwingen naar haar doeleinden. Dit mogelijk door 't Democratische stelsel. De 19e eeuw was analystisch. Men beschouwde slechts de afzonderlijke deelen van de ziel. Kunsten analytisch kwam tot uiting bij de schilderkunst in het kubisme, bij de bouwkunde in den stijl van de nieuwe zakelijkheid. In de 20e eeuw ontstaat verzet. Op sociaal gebied noodzaak van regelende ordening. Dit zijn echter vaak slechts verschuivingen van 't machtselement. Het algemeen welzijn wordt als pro bleem gesteld. De Staat wordt gedwon gen in het sociaal-economisch leven in te grijpen. Aarzeling van den Staat. Groepen streefden zelf naar regeling. De Staat kon zich spiegelen aan de ervaringen van deze groepen, b.v. de collectievc arbeidsovereenkomsten. Tenslotte: de overheid behoudt zich het recht voor de C.A.O. verbindend of onverbindend te verklaren voor ge heele bedrijfstakken. Hierdoor erkent de Staat de nood zaak van de regeling en gaat ingrijpen uit overwegingen van algemeen be lang. 20e eeuw: plannen denken. Synthese leidinggevend. Ruslands 5-jarcnplan. Duitschlands 4-jarenplan, Nederlands plansocialisme enz. De synthese van de doeleinden be slist over het doel van het plan. 1 ij- dens het individualistische tijdperk kon elk der deel-doclen onbeperkt uil- groeien. Thans wordt een pyramide opgebouwd van waarden van de decl- doelen. VERBETERING VAN GRONDEN IN DE BOVEN LANGSTRAAT. Naar men ons meldt heeft de cul tuurtechnische dienst plannen in be werking voor een afdoende verbete ring van de gronden tusschen Maas Dieze en Drongelsch kanaal. De wa terstaatkundige toestanden in deze streek ten Westen van 's-Hertogen- bosch laten veel te wenschen over, want bij wateroverlast kan het Dron- gclsche kanaal niet voldoende loozen op de Maas, die dan in den regel even eens wateroverlast heeft. Hiervoor ko men uitgestrekte terreinen in de Bo- ven Langstraat blank te staan. In den zomer, bij droogte züigt het Drongel- sche kanaal het water te sterk uit de polders bij Vlijmen, Nieuwkuyk, Dru- nen en Baardwijk. De plannen, welke de cultuurtech nische dienst thans in bewerking heeft, beoogen een radicale verbete ring van deze gronden, welke onge- veei® 10.000 ha. bevatten. Men hoopt die verbetering te krijgen door hei bouwen van twee bemalingsgcbouwen, watergeleidngen, verhooging van de dijken langs Maas en Dieze. levens zal ruilverkaveling worden toegepast.. De werkzaamheden, welke zeer om vangrijk zijn en waarmede wel enkele jaren gemoeid zal zijn, sluiten aan op den arbeid in den Biesbosch. aan verbonden zijn; 4e. Nagaan, welke gronden, onver schillig van welke eigenaren, onbe bouwd dreigen te blijven door welke oorzaak dan ook; 5e. Ten aanzien van het drogen van gras plannen opmaken in verband met de daarvoor benoodigde machines; 6e. In verband met den aanstaan den oogst nagaan welke hulpmidde len verbetering behoeven of zouden moeten worden aangeschaft. VERBOD VAN VERVOER EN VERKOOP VAN ALLE SOORTEN SCHOENEN VAN 1 TOT 9 MEI. DE PRODUCTIESLAG. Gewestelijke commissie voor Noordbrabant. Te Utrecht werd gisteren door dr. F. E, Posthuma geïnstalleerd de ge westelijke commissie voor Noordbra bant ter ondersteuning van de maat regelen, die getroffen worden voor de regeling van de landbouwproductie. Leden van deze commissie zijn de heeren P. J. Jansen te Hoeven (voor zitter), C. Moors te Nieuw Vosmeer (voorzitter van den N.C.B.), W. G. de Waard te Werkendam (vertegenwoor diger van het Ned. Landbouwcomité en van de Noordbrabantschc Maat schappij van Landbouw), Damave (vertegenwoordiger van het Agrarisch Front) en A. I). v. d. Schans te Andel (voorzitter van den C.BTB). Er zullen streckcommissies worden ingesteld voor de volgende gebieden: 1. de westelijke zandgronden; 2. de Baronie van Breda; 3. de Kempen; 4. de Peel; 5. de Meijerij; 6. het Land- van Cuyk; 7. de Maaskant; 8. het Land van Heusden en Altena en den Biesbosch; 9. de Noordwestelijke zee- kleigronden. Verder zullen plaatselijke commis sies w-orden gevormd in iedere woon kern. Deze plaatselijke commissies zullen zoo spoedig mogelijk de volgen de zaken opnemen: le. Gegevens verzamelen om te we ten op welke boerderijen de middelen voor het ensileeren ontbreken en wel ke kosten verbonden zijn aan het voorzien in die nadeelen; 2e. Idem betreffende boeren, die bereid zijn hun landbouwmachines eventueel tegen eenigc vergoeding ook voor het gebruik door anderen ter be schikking te stellen; 3e. Idem, op welke boerderijen de mestbewaarplaatsen verbeterd kunnen worden en welke kosten daar- Gelet op artikel 1 en 5 lid 2 van de Lederbeschikking 1939 no. 1 en de door mij tot wederopzegging toe ver leende algeheele dispensatie onder meer van de verplichting tot het doen van opgave van voorraden, als bedoeld in artikel 5 lid 1 dier Beschikking, een en ander vermeld in de bekendmaking van de Directie van Handel en Nijver heid dd. 15 December 1939 no. 72383 N (Nederlandsche Staatscourant van 15 en 16 December 1939 no. 246), trek ik ten aanzien van alle onder nemingen in den zin dier beschikking, met ingang van heden, deze dispensa tie gedeeltelijk in en wel voorzooveel betreft schoenen, genomen in den ruimstep zin van schoeisel, met inbe grip ^ondermeer van schoen klompen, klompsokken, laarzen, overschoenen, sandalen en pantoffels, een en ander ongeacht het materiaal, doch met uit zondering van geheel uit hout ver vaardigde klompen. In verband daarmede bepaal ik, dat U voor de voorraad schoeisel, welke U onder U hebt, een gespecificeerde opgave van den toestand op 30 April 19Al te 24.00 uur moet indienen, waar voor de bijgevoegde formulieren mo del nr. 337 dienen te worden gebruikt en wel voor eiken afzonderlijk aange houden voorraad een apart formulier. Voorraden schoeisel, welke op bo vengenoemd tijdstip in ecnig maga zijn aanwezig zijn, dienen, ongeacht den eigendomstoestand op den datum der enquête, verantwoord te worden in de voorraadsopgaven van dengene, die het schoeisel onder zich heeft. Eén exemplaar van elke voorraads- opgave dient vóór 7 Mei 7,947 nauw keurig ingevuld volgens de daarvooi gegeven aanwijzingen, onderteekend, voorzien van firmastempel en in- schrijvingsnummer teruggezonden te worden aan het Rijksbureau voor Hui den en Leder te Amsterdam. Het an dere exemplaar zal door U als archief stuk dienen te worden aangehouden en moet bij een eventueel onderzoek namens mij in Uw onderneming dooi U worden overgelegd. Krachtens (te Schoendistributiebe- scliikking 1941 no. 2 is het gedurende het tijdvak 1 Mei tot en met 9 Mei 1941 verboden alle soorten schoeisel in den meest uitgebreiden zin, o.m. dus ook pantoffels, overschoenen, klompsokken en leer loos schoeisel, te koopen, te verkoopen en af te leveren. Dit verbod geldt voor Schoenfabri kanten, grossiers in schoenen, schoen- winkeliers en andere ondernemingen die voorraden schoeisel onder zich hebben, zoowel voor aflevering aan het publiek, als aan den handel of an dere ondernemingen. Teneinde tol een goede verantwoor ding te komen van schoeisel dat nog ondérweg is (uitgesloten zijn afleve ringen door winkeliers aan consumen ten) moet door de verzenders vóór 4 Mei 1941 aan de verkrijgers opgave worden gedaan van het schoeisel, dat in het tijdvak van 15 tot en met 30 April 1941 is verzonden. Van deze opgave zal door de ver zenders een afschrift als archiefstuk dienen te worden aangehouden. De ontvangers zijn evenzeer verplicht hun exemplaar als archiefstuk te be waren. Het schoeisel, dat onderweg is en op 30 April 1941 nog niet is ontvan gen, dient op dc enquêtestaat model no. 337 door de ontvangers te worden vermeld. Indien U eventueel op meerdere plaatsen voorraden onder U hebt, kunnen meerdere formulieren door U bij mijn Bureau worden aangevraagd. gedeeltelijk reeds uitgevoerden rijks weg BredaTilburgEindhoven, zal worden onteigend. Dc exploitatie van de centrale keu kens zal naar berekening over de ko mende 9 maanden van dit jaar een exploitatieverlies opleveren van 100.000. Het rijk draagt hierin 75 pet. bij, zoodat de raad zich verplicht zag de resteerende 25.000 te votee- ren. Aan het Burgerlijk armbestuur werd over 1941 een subsidie van 617.500 toegekend; dc omstandighe den zijn oorzaak dat deze bijdrage op nieuw met 17.500 is moeten worden verhoogd. De subsidie aan het Borg stellingsfonds werd verhoogd van 2 op 3 cent per inwoner. (Vervolg Provinciaal Nieuws Tweede Blad). RIJKSBUREAU VOOR HUIDEN EN LEDER. GEMEENTERAAD TILBURG. In de Vrijdagavond gehouden verga dering, onder presidium van burge meester mr. J. v. d. Mortel, is beslo ten tot verkoop van een groot aantal ptyceelen, vooral aan dc Ringbaan Oost, teneinde den bouw van arbei ders- en middenstandswoningen zoo veel doenlijk te bevorderen en tot ver koop van een aantal in eigendom, of in beheer bij de gemeente zijnde ar beiderswoningen voor een totaal be drag van 94.950. Een hoeveelheid gronden, noodig voor het aanleggen van een gedeelte van de Ringbaan-West, welke zich aansluit op den geprojecteerden en Bij steekpartij ernstig gewond Bewoners van de buurtschap Gemonde onder de gemeente Schijn- del vonden op een eenzamen land weg aldaar een man liggen, die hevig bloedde. Het bleek de 44 jarige landbouwer A. v. d. Steen te zijn. Een arts uit St. Michielsgestel ver leende de eerste hulp en achtte onmiddellijk overbrenging naar het Groot Ziekengasthuis te 's Bosch noodzakelijk De landbouwer had een steek in de borst opgeloopen, welke met een mes van groot formaat moet zijn toegebracht. De man had veel bloed verloren Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. De politie heeft ter plaatse een uit gebreid onderzoek ingesteld en is daarna overgegaan tot de arrestatie van den landbouwer .1. van H. uit Gemonde, die in de buurt van van der Steen woont. Men vermoedt, dat de beide mannen elkaar op den landweg hebben ontmoet en d it aan de steekpartij een woorden wisseling vooraf is gegaan. De ver dachte is danig aan den tand ge voeld, waarna de politie hem voor loopig heeft opgesloten. Hij heeft nog geen bekentenis afgelegd Gevaarlijk speelgoed Te Rucphen is wederom een schoolknaap het slachtoffer gewor den van onvoorzichtige nieuws gierigheid naar de uitwerking van een projectiel, dat hij had gevonden. De vinder was het 10-jarige zoonije van de landbouwersfamilie van Beeck-van Ginneken, die op zijn manier eens wilde onderzoeken hoe zoo'n kogel in elkaar zat. Hij hield daarvoor den kogel in de hand en liet zijn broertje er met een hard voorwerp op slaan. Het projectiel explodeerde met het noodlottig gevolg, dat het knaapje de duim'en twee vingers van de hand werden afgerukt. De plaatse lijke geneesheer, dokter van Boxel, oordeelde overbrenging van den jongen naar het St. Ignatius-zieken- tiuis te Breda noodzakelijk, waar het ventje ter verpleging is opge nomen. Door een trein overreden en gedood Op het station te Hengelo (O is de 27 jaiige ongehuwde G. K. af komstig uit Almelo, die in een reeds in beweging zijnden trein wilde stappen, gevallen, onder de wielen geraakt en zoo zwaar gewond, dat hij na eenige oogenblikken is over leden. Onbewaakte overwegen Gistermiddag omstreeks 5 uur is op den onbewaakten overweg nabij Nieuwerkerk aan den IJssel een ernstig ongeluk gebeurd De 34-jarige man S .1. Bodegraven, wonende in «•e van Meekerenstraat te Rotterdam liep tegen een passeerenden diesel- trein aan. De man werd een eind- weegs meegesleurd en bleek een gecompliceerde bekkenfiactuur en eenige vleeschwonden te hebben opgeloopen Met een auto van den G.G.D. is het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam gebracht, waar hij in vrij ernstigen toestand ter verpleging ts opgenomen. Ongelukkige val De wed B. gewoond hebbende aan de Stationsstraat te Wapenveld, is van een ladder gevallen. Zij werd met een schedelbasisfractuur opge nomen en is kort daarop aan de gevolgen van het ongeval overleden. Postgiro no's van de „Winterhulp Nederland" Winterhulp »Nederla nd<r, den Haag, No. 5553. Als bank der «Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N. V. Amster dam No 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3