BURGERLIJKE STAND De Gruyter RX Hogere Burgerschool A. Woonhuis. Schrijfmachine» Zéér belangrijk! FIRMA ORIE DUmOULIII SPRANG—CAPELLE. DRUNEN. Donderdag 19 en Vrijdag 20 Juni vanaf half 9 v.m. AU BON MARCHÉ verkoopkracht als Winkeljuffrouw Te koop te 's-Hertogenbosch Uitreiking aardappelkaarten. Bent U zenuwachtig of verzwakt te Waalwijk» Te koop gevraagd: De Zeereerw. heer Pastoor bracht een woord van dank aan den scheiden den voorzitter voor zijn moeizamen ar beid in het eerste bestaansjaar der ver- eeniging, hij spoorde den nieuw be noemden voorzitter aan de voetsporen van zijn voorganger te drukken. Tijdens de vergadering werden door de geslaagde cursisten verschillende demonstraties uitgevoerd, welke door de aanwezigen met belangstelling wer den gevolgd. De scheidende voorzitter sprak daar na een woord van dank aan allen die hebben meegewerkt om de E.H.B.O. tot een vereeniging te brengen, die er mag zijn en die voor onze gemeente zeer zeker een belangrijke aanwinst be- teekent. SPRANG. -k-Predikbeurten Zondag 4 Mei '41: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 3 uur leesdienst. J.l. Donderdagavond hield de A.R.J.A. ,,Mr. Th. Heemskerk" in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene vergadering, onder leiding van haar voorzitter Ds. B. A. v. Lummel. Na opening, lezing der H. Schrift en gebed, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en enkele mede- deelingen gedaan. Het lid Adr. Braspenning leidde ver volgens een onderwerp in over Artikel 1 van het Program van Beginselen der A. R. Partij. Op dit onderwerp volgde een breed voerige bespreking. Nadat nog eenige huishoudelijke aan gelegenheden waren besproken, werd de geanimeerde bijeenkomst gesloten. VRIJHOEVE-CAPELLE. De Anti-Rev. Kiesvereeniging alhier kwam in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje in leden vergadering bijeen onder leiding van den^heer K. Alblas. Na afhandeling van eenige ingekomen stukken, werd door den heer P. de Rooij een onder werp ingeleid getiteld ,,De School strijd", waarop een breedvoerige be spreking volgde. Op dringend verzoek der vergadering zal de heer K. Alblas als voorzitter in functie blijven. De sa menkomst werd op gebruikelijke wijze gesloten. Daartoe uitgenoodigd door de Geref. Jongelingsvereeniging en Meis- jesvereeniging, trad in de Geref. Kerk als spreker op Ds. P. K. Keizer van Voorburg, welke een aandachtig ge hoor had. De samenkomst welke goed bezocht was, stond onder leiding van den heer M. Vos. VEILINGVEREENIGING „DE LANGSTRAAT" TE DRUNEN. ii q; ->t 1940 was een goed jaar. Bovengenoemde veilingvereeniging hield Woensdagmiddag in het veiling gebouw haar algemeene jaarvergade ring, die door den voorzitter, den heer Gijsman met den Christelijken groet werd geopend. Hij heette de aanwezi gen hartelijk wèlkom, speciaal den rijkstuinbouwconsulent, den heer Ir. Slits uit Vught, waarna hij staande de afgestorvenen herdacht, te weten, den commissaris der veiling, den ed.achtb. heer v. d. Broek, oud-burgemeester van Nieuwkuijk en den oprichter der vei ling, den Zeereerw. heer Willems, Pas toor van Elshout. Hierna deelde de secretaris, de heer van Wijk mede, dat 25 leden aanwe zig waren en 96 volmachten waren in gekomen. Dit aantal was te weinig om de statutenwijziging te doen doorgaan. Dit zal nu in een volgende vergadering plaats vinden, waarbij het dan aanwe zige aantal leden kan beslissen. De secretaris bracht vervolgens het jaarverslag uit, waarbij hij memoreerde, dat dit het 25ste jaarverslag van de vereeniging is. Spr. gaat dan de tot standkoming van de veiling na, met te zeggen, dat een 25 jaar geleden in deze omgeving meer en meer het belang naar voren kwam, om een nieuw afzet- systeem te vinden .voor de tuinbouw producten. Het gevolg daarvan was, dat op 13 Mei 1916, de veilingvereen. „De Langstraat" te Drunen definitief werd opgericht. In den loop der jaren is de veiling de kinderschoenen ontwas sen en opgegroeid tot een veiling, die in de rij der zusterorganisaties met eere mag genoemd worden. Was in 1940 de oorlog niet uitgebroken, de veiling zou zich dan aanzienlijk hebben uitgebreid, want alles was reeds daar voor klaar. Thans is volstaan met uit breiding van de fustloods, terwijl het kantoorgebouw nog om meerdere ruim te vraagt, waaraan misschien binnen kort kan worden tegemoet gekomen. In 1940 behoefden weinig producten aan vernietiging te worden prijs gege ven, terwijl de prijzen bevredigend te noemen waren. Na den oorlog kwam de export naar Duitschland weer op gang. Toch zijn ook vele nieuwe moei lijkheden ontstaan. Spr. noemt de in voering van maximum prijzen, omzetbe lasting, loonbelasting en vooral de groote zorg van het vervoer. Vooral door het laatste zou het kunnen voor komen, dat er op dagen met een goede aanvoer, wel koopers zijn, maar geen vervoergelegenheid, waardoor de prij zen onvermijdelijk moeten dalen. Deze aangelegenheid is met de Provinciale Commissie besproken, met het gevolg, dat de saamhoorigheid eischte, dat er een fonds gevormd werd om de ergste klappen op te vangen. Een en ander wacht nog op een nadere afwikkeling, waaraan het Centraal Bureau leiding dient te geven. Spr. zegt verder dat de teeltregeling van kracht gebleven is. Voorts is er opgericht een technische voorlichtings dienst, waaraan alle Noord-Brabant- sche veilingen deelnemen. De bedoeling van dezen voorlichtingsdienst is, dat er bij iedere veiling minstens een ter zake kundig persoon komt, die de boeren en tuinders van advies kan dienen, in alle zaken, die een betere voortbrenging der producten tot gevolg kan hebben. De veilingvereeniging heeft ook in 1940 weer een goed jaar gehad. De om zet is tot ruim 650.000 gestegen, ter wijl er een flink batig saldo over is. Een groot gedeelte van het geld zal gestort worden op de rekening ledenkapitaal, waaruit de leden dan een matige rente zullen ontvangen. Daarvoor is eerst nog een statutenwijziging noodig. Spr. constateert tot slot, dat allen weer hun uiterste best hebben gedaan om de veiling ook in het afgeloopen jaar weer goed te doen marcheeren. Spr. looft daarbij het beleid van den Directeur en de prettige verstandhou ding, die er tusschen de verschillende veilingonderdeelen steeds geheerscht heeft. Dit jaarverslag werd onder dank zegging goedgekeurd, waarna de Di recteur de heer Boelen het financieel verslag uitbracht, waaraan wij ontlee- nen: Verlies en Winst: totaal debet en credit 48107.67, met een voordeelig saldo van 9237.07, de onkosten be liepen een bedrag van 33912.75. Balans: deze sluit, met een batig sal do van eveneens 9237.07, in debet en credit op 49136.57. Ook dit jaarver slag werd onder dankzegging goedge keurd. De voorzitter zegt dat 1 van den omzet als ledenkapitaal zal worden ge vormd, de leden zullen daarvan een rente van 3 's jaars ontvangen. Bij sterfgeval wordt het bedrag aan de na bestaanden uitbetaald, terwijl het ook bij gemotiveerd uittreden uit de veiling ter beschikking wordt gesteld. Het ka pitaal blijft dus eigendom van de leden. De periodiek aftredende commissa rissen Mr. v. d. Heijden en Notaris Schreurs werden herkozen. In de vaca ture wegens overlijden van den heer v. d. Broek, werd gekozen de heer A. Mostermans Pzn. te Nieuwkuijk. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren M. van Halder te Drunen en P. van Huiten te Elshout werden eveneens herkozen. De vergadering verleende wederom machtiging tot fust-aankoop. Bij de rondvraag is het den heer Hol lander, als voorzitter van de Tuinbouw- vereeniging 's-Grevelduin-Capelle ver gund om directeur en bestuur den op rechten en welgemeenden dank te be tuigen, voor datgene wat zij in het af geloopen jaar voor de veiling en daar mede voor het algemeen belang hebben gedaan. Bijzonderen dank brengt spr. aan den directeur die steeds zonder aanzien des persoons, voor onze be langen op de bres staat. Een beroep op hem was nooit tevergeefs, terwijl zijn hoogste ideaal steeds geweest is de be langen van de veiling en daarmede de belangen van de leden te dienen. Het is dan ook met het volste vertrouwen, zegt spr., dat wij het komende seizoen tegemoet gaan,waarbij hij de hoop uit spreekt, dat, wanneer straks weer iy)r- male tijden aanbreken, allen in samen werking verder mogen arbeiden aan den groei en den bloei van de veiling in het bijzonder en van den tuinbouw in het algemeen. De voorzitter dankt den heer Hol lander voor deze waardeerende woor den. De directeur deelt nog mede, dat de veiling voor 60.000 tegen oorlogs schade verzekerd is. Spr. hoopt echter dat daarvan nooit gebruik behoeft te worden gemaakt, want om een staaltje te geven van den omvang dér veiling zegt spr., dat alleen de emballage, bere kend aan het tegenwoordige statiegeld, een waarde vertegenwoordigt van 65.000.—. Ir. Slits geeft tenslotte nog een over zicht van de werking van den voor lichtingsdienst, waaruit de conclusie te trekken viel, dat deze van zeer veel belang is voor den tuinbouw. Met recht mag daarom verwacht worden, dat ook de veiling daarvan de vruchten zal plukken. De kosten worden gedragen door de veilingen, den N.C.B. en het Rijk. De voorzitter sloot hierna de verga dering met den Christelijken groet. Jaaroverzicht. De veilingvereeniging „De Lang straat" te Drunen kan terug zien op een succesvol 1940. Haar omzet, die in 1939 in totaal 471.446.91 bedroeg, nam in 1940 met ruim een millioen toe, zoodat de totale omzet op 31 Decem ber 1940, toen de volijverige directeur, de heer Boelen, de boeken afsloot een bedrag bleek te bedragen van 669.042.90. Terwijl in 1939 de maand Juli de topmaand was, qua omzet was het in 1940 de maand Augustus, waarin nog voor ruim 14000.'meer werd om gezet dan in de beste maand van het voorgaande jaar. De veiling „De Langstraat" bestrijkt een grcjot gebied, waarvan de produc ten regelmatig in haar gebouwen wor den geveild. De tuinders uit Drunen leveren er hun producten even goed als de groote hoveniers uit Waspik en Capelle en de boeren uit de „klei". Drunen spande in 1940 den kroon wat betreft den aanvoer van de pro ducten en het totaal bedrag was we derom boven de ton. De omzet van de andere plaatsen be droeg: 1939 1940 Nieuwkuijk 31.611.17 33.038.27 Haarsteeg 52.338.55 65.398.53 Elshout 39.433.47 39.181.14 Vlijmen 13.523.35 14.663.90 Waspik 56.786.86 84.402.43 Capelle 55.791.50 93.929.99 Herpt 7.970.93 12.940.10 Wijk 10.641.64 19.107.69 Aalburg 6.991.15 14.649.38 Dussen 8.227.49 14.584.46 Buitenplaatsen 87.937.79 175.720.76 Drunen ƒ100.193.01 101.426.25 Zooals men ziet wordt Drunen door Capelle dus dicht benaderd, waarop de heer van Halder in de vergadering de aandacht vestigde. Bij het fruit werd van appelen het grootste aantal kilo's aangevoerd, n.l. 1.249.118, met daarnaast 586.834 kg. peren, 261.169 kg. roode bessen en 121.280 kg. aardbeien. De druivencul- tuur begint ook in deze streek een waardige plaats in te nemen en zoo werden aangevoerd 12.976 kg. blauwe druiven aangevoerd. Zwarte bessen kwamen er 79.732 kg., kruisbessen 99734 en frambozen 29.028 kg. Bij den aanvoer van groenten be reikte de sla een totaal van 893.096 stuks, terwijl de diverse boonensoorten „zwaar vertegenwoordigd waren. Zoo werden b.v. aangevoerd 299.071 kg. pronkboonen; 420.615 kg. snijboonen; 234.707 kg. stamboonen; 157.606 kg. princesseboonen en 153.995 kg. spek- boonen. Erwten kwamen er in totaal ruim 150.000 kg. aan de veiling. Van de vele tientallen groentesoorten werden vele duizenden kilo's aangevoerd en te gen redelijke prijzen verkocht. LOONOPZAND. Van 18 t/m. 30 April 1941. Geboren Johanna Cornelia dv. P. Grootswagers- Lievens. Christianus Johannes Henr. zv. A. SmUs-v. d. Mefjden. Geerdina Henrica Joseph dv. G. J. Akkermans-v. Wanrooij. Theodora Martina Maria dv. J. M. Kusten-Beercns. Martinus Jose- phus zv. M. v. d. Ven-v. Hooren. Jo hanna Petronella dv. A. M. Heijmans-v. d. Velden. Pieler Leendert zv. M. v. Loon- v. cl. Esch. Cornelis Henricus zv. J. v. Bruggen-Vrienten. Adrianus Marinus zv. M. Th. Molenschot-Aerls. Johannes zv. J. Versteeg-Quirijns. Overleden Adriana Cornelia Maria Grootswagers, oud 3 weken, dv. G. P. Grootswagers-v. Boxtel. Huibcrdina van Beek, oud 8 maanden, dv. G. v. Beek-Konings. Allo foon van Duurcn, oud 28 jr. echtg. van Janna van Vu. uren wonende te Bodegra ven. Hendrikus Wyltherus Andreas Damen, oud 4 maanden, zv. P. Damen- Grootswagers. Leonardus van Dongen, oud 86 jr. echtg. van Johanna van Wan rooij. Huwelijken L. v. Dijk, oud 25 jr. en Tha. Hoevenaar, oud 24 jr., beiden alhier. N. J. v. Hoof, oud 26 jr., wonende te Waalwijk en Ca. Becrens, oud 28 jr., alhier. Huwelijksaangiften F. M. Pellicaan, oud 23 jr., wonende te Dussen en Ea. v. Suijlekom, oud 24 jr., alhier. G. v. Gorkom, 37 jr. en Aa. Ma. Dingemans, 26 jr., heiden alhier. J. C. v. d. Velden, 32 jr. en Ja. Ma. v. Don gen. 33 jr., beiden alhier. Ingekomen J. A. v. Breugel van Vught. Wa. Ma. Elshout van Oisterwyk. L. W. Stübbe en gezin van Tilburg. Aa. Ca. Wa. Smulders van Mill en St. Hubert. C. W. Lubbers van Tilburg. C. N. Leijten van Tilburg. C. Schaafstra van Amers foort. Aa. v. d. Heuvel van Schfjndel. Ma. Ha. Ma. Kok van Schijndel. Th. J. Timmermans van Oss. Wa. Aa. Vughts van Dongen. P. E. Spierings van Sprang-Capelie. C. Th. H. Caris en ge zin van Woudrichem. Aa. Voor'man van Dongen. Ca. Ha. Ma. v. Opstal van Roermond. Ma. Ja. Aa Knuyver van Tilburg. W. L. v. d. Ven en gezin van Boxtel G. H. C. M. v. d. Wee van Et- ten en Leur. C. T. Brekelmans en gezin van Geldrop. Vertrokken: Ca. Wa. Verhoeven naar Udenhout. J. F. Verhoeven naar Udenhout. P. J. M. v. Nieuwstad naar Waalwijk. Ma. Pha. Pa. Zapp naar Waalwijk. Sa. Ma. Melis naar Son c.a. Waar (am,lie WeIgemoea enlh0USiatns over pre* de GruyWs Surrogaat TOELATINGS EXAMEN CURSUS 1941/1942. Het schriftelijk Toelatingsexamen voor de nieuwe cursus wordt gehouden op Voor de aanmelding gelieve men gebruik te maken van de inschrijvingsformulieren, welke aan de school kunnen worden afgehaald. Spreekuur Directeur: Maandag van 4-5 en van 7 8 uur n.m. DE DIRECTEUR. In plaats van kaarten. De Heer en Mevrouw VAN DER HEI.J DEN-Perquin geven met vreugde kennis van de geboorte van hunne dochter Wilhelmina Juliana Maria Drunen, 1 Mei 1941. Op Donderdag 8 Mei a.3- hopen onze geliefde Ouders Wilhelmus Baqens en Wilhelmina Buijs hunne 25 jarige Echtver- eeniging te herdenken Hunne dankbare kinderen BERNARD JO HUUB. Waalwijk, Mei 1941. Receptie van 12—l'A uur. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ont vangen bij het overlijden van onzen innig geliefden Echtge noot en Vader Franciscus Egldius Lelieveld betuigen wij onzen hartelijken dank. WED. TH LELIEVELD- Stolze en Kinderen. Waalwijk, Mei 1941. 64137 KAATSHEUVEL ZOEKT EEN PRIMA net voorkomen, welbespraakt en ambitie in zaken is ge- wenscht. Schriftelijke aanbiedingen worden ingewacht. 64140 Te koop gevraagd: EEN ENKEL OF DUBBEL CHR. J. KLERKX, Makelaar, Grootestraat 192 Waalwijk. In goeden staat zijnde Brieven onder no. der adv. Bureau v. d. blad. 64135 1 pand Vuchtscheweg f 11.500 Twee huizen Koningsweg. 3 panden (één blok) in zeer goeden staat CHR. J. KLERKX, Grootestr. 192 A Waalwijk. Zij, die hun aardappelkaarten nog moeten afhalen, worden in hun eigen belang verzocht, deze kaarten af te halen op de hier voor vastgestelde tijdstippen. De aandacht wordt er op gevestigd dat NA VRIJDAG 9 MEI A,S onder geen voor waarde nog aardappelkaar ten mogen worden uitgereikt. Dislr. Kringkantoor Waalwijk. Neem KALZAN of andere kalkpreparaten. TONICUM of andere versterkingsmid. delen van Grootestr. 191 Telef. 123 WAALWIJK. Depot Nutricia.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3