SPORT GEMENGD NIEUWS 1 *wn- en mmmi FEUILLETON. nc DUBBELGANGSTER ÜHBHBBHHIiaiaHHHBHB N. V. B. Programma voor Zondag a.s. Kampioenschap van Nederland. HeraclesADO. VSV—PSV. Afdeeling IV. Eerste klasse. MVV—BW. Tweede klasse C. ZwaluwSVD. TOPWilhelmina. ESVSchijndel. PicusKolping. WSCHelmondia. RKTVV—Brabantia. Derde klasse I. RWBGudok. ZaltbommelPazo. Derde klasse K. DESK—SCO. Roode SterBoeimeer. BredaGroen Wit. WVO—RAC. Om hel kampioenschap vim Nederland. De strijd om den gouden plak gaat mor gen een aanvang nemen. Naast de meer plaatselijke belangstelling van evenlueele degradatie- of promotiewedstrijden, betee- kent dit eveneens, dat het einde der com petitie in zicht is, waaraan alzoo een waardig slot wordt gegeven. Onze zuidelijke kampioene PSV gaat naar Velsen, waar VSV zetelt, dat de wes telijke suprematie verwierf. Het is moei lijk om een krachtsverhouding nu reeds zuiver te stellen, maar wij hopen dat de Eindhovenaren de zuidelijke belangen waardig zullen vertegenwoordigen. Hera cles ontvangt ADO. Ook hierbij is nog niet met zekerheid te zeggen hoe het loo- pen zal, maar te oordeelen naar de over tuigende wijze, waarmee Heracles het oostelijke kampioenschap verwierf zou den wij zeggen dat de thuisclub de beste kansen heeft. Eerste klas. Hier worden de restjes afgewerkt met een Bossche reis naar MVV. Het zou wel eens een Bossche nederlaag kunnen wor den. Tweede klasse C. In de onderste regionen is het pleit nog niet beslecht. Daarom zal Zwaluw alle moeite doen zich definitief veilig te stel len door van SVD te winnen. Ook een gelijk spel is voor haar voldoende. TOP verkeert al evenzeer in gevaar. Mogelijk is er tegen Wilhelmina een kansje, dal gevaar wat minder dreigend te maken. Met ESV is het gedaan. De wedstrijd van haar tegen Schijndel is dan ook van geen belang meer, al mag het als een goede oefening beschouwd worden, waardoor Schijndel nog lang niet gewonnen heeft. Morgen verdedigt Kolping tegen Picus haar laatste kans en kan zij bij een over winning haar achterstand tot twee ver- liespunten reduceeren. Daar staat tegen over, dat Picus zich bij een gelijk spel reeds kampioen mag noemen en daar zul len wij het maar op houden. WSC vecht ook om uit de benarde zóne te geraken. Het bezoek van Helmondia geeft haar misschien een kansje, haar positie ietwat te verbeteren. RKTVV kan van Brabantia winnen. Daarmede zouden de Til burgers dan zoo goed als veilig zijn. Derde klasse I. RWB ontvangt Gudok, dal nog voor haar bestaan vecht. Daarom zal het een kwade tegenstander voor de Besoyena- ren zijn. Zaltbommel zal van Pazo wel weten te winnen. Derde klasse K. Door het vervallen verklaren van ver schillende wedstrijden is SCO hier plot seling weer in de running gekomen. Als zij bovendien morgen van DESK weet te winnen is de kans van SCO een stuk ge stegen. Het zal dus oppassen voor de Sportparkers worden. Roode Ster heeft tegen Boeimeer wel een klein kansje. Breda zal aan Groen Wit dat bij haar op bezoek komt, de eer moeten laten. VV'Vu RAC is goed voor een gelyk spel. 25.000.— BOETE. Textielfabrikant, die hoogere pryzen berekende, veroordeeld. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Arnhem heeft een textielfa brikant tot een boete van 25.000 veroordeeld, wegens overtreding der prijsvoorschriften. Uit een onderzoek, ingesteld door de gemeente-politie te Enschede en uit de conclusies van een deskundigenrap port dat werd uitgebracht door het Rijkstextielbureau, bleek, dat de goe deren die door verdachte in den han del werden gebracht, na 9 Mei 1940 voor prijzen werden verkocht welke gemiddeld tien pCt. hooger lagen dan de prijzen vóór dien datum. De heer K., directeur der fabriek, voerde tol zijn verdediging aan, dat de verkoopprijzen in overeenstemming waren met die van de prijscourant, welke reeds in het begin van 1940 was opgesteld. Vóór 9 Mei was evenwel op die prij zen in het algemeen een korting van vier pCt. toegestaan; deze korting werd na 9 Mei niet meer verleend. Dit verweer werd evenwel niet aan vaard, aangezien deze handelwijze er in de practijk op neer komt, dat de prijzen met ongeveer tien pCt. zijn ver hoogd. DRAMA TE HOUTEN. Man doodt in een vlaag van waanzin z\jn vrouw en een kleinkind. Gistermorgen heeft zich in de buurt schap 't Gooi, onder de gemeente Hou ten, een drama afgespeeld, waarbij twee personen zijn gedood en een ern stig is gewond. Tc ongeveer tien uur heeft de 59-jarige v. d. L. in een vlaag van waanzin in zijn huis zijn niets vermoedende vrouw zoodanig mishan deld door haar te slaan en te schop pen, dat weldra de dood intrad. Hier op is de moordenaar op zijn rijwiel gesprongen en is als een wildeman rondgereden door de gemeente Hou ten. Hij belandde tenslotte bij het huis van zijn dochter, die met een zekeren Van G. is gehuwd en in wier huis hij de baby van een half jaar doodsloeg. De moeder wilde het kind uit de handen van den moordenaar redden, doch werd tenslotte het derde slacht offer. Op onmenschelijke wijze sloeg en schopte v. L. zijn dochter, haar daarna nog met een scherp mes be werkend. De dochter viel zwaar gewond op den grond en hield zich dood. De waanzinnige verdween, wederom als een verdoolde rondfietsende door de gemeente Houten. Buren hadden in middels een arts gewaarschuwd, dit de eerste medische assistentie verleen de en de zwaargewonde vrouw naar het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht liet vervoeren. Dircet werd een grondig onderzoek ingesteld naar den dader, die echter spoorloos was verdwenen. Eenige uren na den moord was het de Houtcnsche politie nog niet gelukt den man, die de provincie in oostelijke richting is ingevlucht, te achterhalen. VOOR BOEREN EN TUINDERS. 23. Steeds grooter oogsten. Wanneer we de opbrengstcijfers van onze bodemproducten in de laatste ja ren vergelijken met die van een veertig jaar terug, dan valt het op, hoe de oogsten steeds grooter zijn geworden. En dat vaak in belangrijke mate, zij het dan ook bij het eene gewas meer dan bij het andere. Het kan geen kwaad daar eens op te letten. Velen, die wat op leeftijd zijn gekomen weten het wel, als ze er op de een of andere wijze aan herinnerd worden, doch de regelmaat in het stij gen maakt, dat het niet zoo opvalt, hoe veel we nu meer van ons land en uit onzen tuin halen dan enkele tientallen jaren geleden. De cijfers spreken en die spreken soms meer dan boekdeelen, in elk ge- yal meer dan een enkel krantenartikel tje. Volgens het Verslag over den Land bouw, uitgegeven door de Directie van den Landbouw, was de gemiddelde op brengst van tarwe per hectare in de tien jaren van 1891 tot 1900 nog geen 25 hl. en in de tien jaren, die liggen tusschen 1926 en 1935 oogstte men ge middeld ruim 39 hl. per hectare. Dat is een opbrengstvermeerdering van maar eventjes 56 percent. Iets soortgelijks zien we bij onze andere gewassen, zij het dan niet overal in zoo sterke mate. Zoo is bij gerst de vermeerdering maar 12 en bij haver slechts 10 percent. Maar rogge brengt thans 43 percent meer op dan veertig jaar terug, erwten 35 en koolzaad ca. 30 percent. Van consumptieaardappelen kan men thans 40 en van suikerbieten 55 percent meer van het land halen. Vraagt men nu naar de oorzaken van deze productiestijging dan moet 't antwoord luiden: kunstmestgebruik, veredeling der gewassen en verbeterde inzichten bij de boeren en tuinders (van tuinbouwproducten konden we geen cijfers vinden, maar ook hier hier zal een beduidende oogstvermeerdering te constateeren zijn). De drie genoemde factoren gaan samen. Door gewassen- veredeling ontstaan rassen, die de grootst mogelijke oogsten produceeren, de bemesting moet voor de bouwstof fen van die oogsten zorgen en de boer en tuinder moeten het inzicht hebben, de voor hun grond meest geschikte ras sen te nemen en de juiste meststoffen in de gewenschte hoeveelheid en op' den meest geschikten tijd te geven. Boeren en tuinen is bijlange geen dom werk. AGRICOLA. (Nadruk verboden). BONNEN. Thans zijn geldig: BROOD EN GEBAK: De met 14 genummerde bonnen (broodkaart) geven elk recht op het koopen van pl.m. 1U0 gram brood of een rantsoen gebak. Geldig t.e.m. 4 Mei (eventueel" t.e.m. Zondag 11 Mei). Bon 13 nog geldig t.e.m. Zondag 4 Mei. BLOEM: Bon 7 (bloeinkaart) geeft recht op 50 gram brood of y2 rantsoen ge bak of 35 gram tarwemeel, tarwe bloem, roggemeel, roggebloem, zelf rijzend bakmeel of bockweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 18 Mei. AARDAPPELEN. De met „15" genummerde bonnen van de broodkaart geven recht op 't koopen van iy2 K.G. aardappelen. Geldig t.e.m. Zondag 4 Mei (even tueel t.e.m. Woensdag 7 Mei). MELK: Bon 14 (melkkaart) geeft recht op hel koopen van 1% liter melk. Geldig t.e.m. Zondag 4 Mei. BOTER OF MARGARINE: Bon 13 en 14 (boterkaart) geeft recht op het koopen van 250 grain boter. Bon 13 en 14 (vetkaart) geeft recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Geldig t.e.m. Woensdag 7 Mei (even tueel t.e.m. 10 Mei). Bon 12 nog geldig t.e.m. Zondag 27 April. KAAS: Bonnen 04 en 74 (bonkaart alge meen) geven elk recht op het koo pen van 100 gram kaas. Geldig t.e.m. Zondag 4 Mei (even tueel t.e.m. Zondag 18 Mei). Bonnen 03 en 73 nog geldig t.e.m. Zondag 4 Mei. EiEREN: Bon 85 (bonkaart algemeen) rechl- gevendc op een ei. Geldig t.e.m. 4 Mei (eventueel t.e.m. Zondag 11 Mei). Bon 94 nog geldig t.e.m. Zondag 4 Mei. KOFFIE OF THEE: Bon 18 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 50 gram thee of 125 grain koffie of 250 gram koffiesurrogaat. Geldig t.e.m. 11 Mei. SUIKER: Bon 21 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Zondag 11 Mei. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: Bon 13 (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 100 gr. vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. Op bon „13 worst, vleeschwaren", uitsluitend een rantsoen vleesch waren Geldig t.e.m. Dinsdag 6 Mei. HAVERMOUT: Bon 24 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram havermout, ha vervlokken, haverbloein of aard- appelmeel-vlokken. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. GORT: Bon 25 (bonkaart algemeen) recht- gevende op 250 gram gort, gort- mout of grutten. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. VERMICELLI: Bon 2G (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram vermicelli, ma caroni of spaghetti. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. MAÏZENA: Bon 27 (bonkaart algemeen) geeft recht op 100 gram maizena, gries- ineel sago, aardappelmeel, rijststijf- sel, kookstijfsel of gebruiksstijl'sel. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. RIJST: Bon 23 (bonkaart algemeen) geeft recht op 250 gram rijst, rijstemecl, rijstgries, rijstebloem of grulten- meel (gemengd meel). Geldig t.e.m. Zondag 18 Mei. PEULVRUCHTEN: Bon 28 (bonkaart algemeen) recht- gevendc op 500 gram peulvruchten. Geldig t.e.m. Zondag 11 Mei. ZEEP: 1 ;p Bon 29 (nieuwe bonkaart algemeen) reehtgevende op 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 300 gram zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, of 600 gr. waschpoeder (uitsluitend ten behoeve van was- scherijen of uit oude voorraden: 125 gr. zeepvlokken, 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Geldig t.e.m. 31 Mei. SCHEERZEEP: Bon „K" van de textielkaart geeft recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tuhe of een pot scheercrême. Geldig-t.e.m. Zondag 31 Augustus. De van 1LG t./m. 120 resteerende bonnen kunnen worden vernietigd. PETROLEUM: Zegel „Periode 10" geeft recht op 2 liter. Geldig t.e.m. Zondag 15 Juni. KINDERSCHOENEN: Alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 8 voor de voederkaart voor honden en katten. Geldig t.e.m. 30 April. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 45) Irene keek hem verwezen aan. Het drong niet tot haar door dat dit de voerman was van den wagen, dien ze had zien aankomen vóór ze duizelig werd. Ben je ziek, of alleen maar moe? vroeg hij. Het is te laat, of beter ge zegd, te vroeg voor zoo'n jong ding om alleen over straat te zwerven. Waar wou je heen? Dat weet ik niet, zei Irene apa- tisch. Weet ik niet! echode hij verbluft, zich op het hoofd krabbend. Dat is een raad antwoordWou je naar Londen of naar buiten? Niet naar Londen, zei Irene met een huivering, die den man niet ont ging- O, je zit in de rats, hè? En welke richting wil je nu 't liefst uit? Irene schudde het hoofd en, zwaar op het hekje leunend, kwam ze over eind en trachtte verder te gaan, maar haar krachten begaven haar weer en ze wankelde. Och Heer, je bent heelemaal aan je end, dat zie ik wel, zei de gemoe delijke voerman. Nou, ik kan je hier toch niet in den steek latenHij keek hulpeloos om zich heen. Als je niet weet en er ook niet om geeft, waar je precies heengaat, dan kun je evengoed een eind meerijden in mijn groenten- wagen. Ik moet er mee naar Friiusto» ne, en er is ruimte genoeg op het oogenblik. Met een goedige, boersche hoffelijk heid nam hij haar hand en hielp haar in de bijna leege kar, waar hij van wat zakken een ligplaats voor haar spreid de. Hij gaf haar wat koude thee uit een blikken kannetje en een snee brood met boter, en Irene nam een en ander dankbaar aan, hoewel ze geen krui mel van het brood door haar keel kon krijgen. Maar de thee voor ze er van gedronken had had ze zelf niet geweten, hoe ze versmachtte van dorst. De voerman klom weer op den bok en het paard zette zich in beweging. Tot nu toe had Irene het vanzelfspre kend gevonden, dat de beste en zwaar ste auto's haar zonder een enkel schokje over het asfalt deden glijden; nu vond ze het een weldaad, lang uit gestrekt op de ruwe zakken te liggen in dien hobbelenden wagen en te voe len, hoe ze vooruit kwam zonder eeni ge inspanning harerzijds! Ze viel in slaap en wel zoo vast, dat de voerman haar driemaal bij den schouder moest schudden vóór hij haar wakker kreeg. 't Spijt me! 't Spijt me! zei hij medelijdend. Maar we zijn er bijna en eh zie je, juffrouw, ik heb een vrouw, een bovenste beste, daar niet van, maar, weet je, ze is niet op haai mondje gevallen en als ze een knap jong ding in mijn wagen vond, nou Maar och, u bent zelf een vrouw, dus je zult 't wel kunnen begrijpen. Ik dank u wel voor den rit, zei ze. Ik wilde dat ik u zeggen kon, hoe dankbaar ik u ben voor uw vriende lijkheid. Instinctmatig haalde ze haar beurs je te voorschijn en deed het open, maar de man deed een stap achteruit en zijn verward gezicht kleurde. Nee, nee, daar nou niet van, zei hij. Je bent welkom, juffrouw, ik wil de, dat ik je mee naar huis kon ne men. Maar d'r is niet aan te denken. Wacht eens effetjes. 't Is nauwelijks morgen, en je moet toch ergens onder dak zien te komen. Zie je daar dat licht? Dat is een soort van vroeg kof fiehuis voor ons voerlui en groente boeren. Ga daar maar-eens naar toe, daar hebben ze wel wat warms voor je, zoodat je wat op krachten komt voor je verder gaat waar je dan ook heen wil. Goeie morgen, juffrouw, en 't beste d'r,mee! Irene keek den wagen na, tot die uit het gezicht verdwenen was; toen liep ze langzaam naar het huis waar het licht brandde. Het was een kleine boerenhoeve; de straatdeur die meteen toegang gaf tot de voorkamer, stond open. Er brandde een vuur en een vrouw was bezig, eie ren te bakken. Ze keerde zich om, toen Irene binnenkwam, en keek haar aan, niet al te verbaasd, alsof ze wel gewoon was aan. vreemdelingen en zwervers van allerlei slag. Kan ik iets warms krijgen. thee of wat u hebt? vroeg Irene zwak jes. Zeker binnen vijf minuten; het water kookt juist. Komt u maar bij het vuur en warmt u zich een beet je. U ziet er nogal verkleumd uit. Ze trok een stoel bij het vuur en Irene liet er zich op neervallen. Toen de thee gezet was, bracht de vrouw die naar den versten hoek van de ka mer en zette ze op een tafeltje achter een leunstoel met hoogen rug. Zoo, daar zit u rustiger, juf frouw, als er soms nog meer volk komt, zei ze opgeruimd. Irene knikte haar dankbaar toe, dronk wat thee en trachtte iets te eten, maar, dat laatste lukte toch niet. Ze leunde achterover, sloot haai oogen en poogde na te denken, maar zc viel slechts in een soort verdooving. Ten slotte schrok ze op door het bin nenkomen van een paar andere klan ten. Van haar hoekje uit kon zij ze zien, maar zelf zat ze voor hun blik verborgen. Ze trok zich nog verder in de scha duw terug, leunde tegen den muur en was eenige oogenblikken later vast in slaap. HOOFDSTUK XXVII. Het was helder dag, toen Irene wak ker werd; ze betaalde haar kleine re- kening en verliet het koffiehuis. Na een kwartiertje loopen naderde ze een dorpje, zóó klein, dat men het eerder een gehucht kon noemen. Het gezicht van een popperig bakkerswin keltje herinnerde haar er aan, dat zc nu toch eindelijk honger begon te krij gen en ze kocht wat biscuitjes en een groot stuk gevulde koek en ging er mee op zoek naar een plekje, waar zij ze ongestoord kon opeten. Ze vond zoo'n plekje bij den ingang van een kleine kweekerij, een eindje verder, en, op een boomstronk zittend, begon ze haar maal te verorberen. Na een paar happen had ze echter al ge noeg, en ze wilde juist opstaan, en verder gaan op haar doelloozen weg, toen een reusachtigen hond uit het huisje, dat midden op de kweekerij stond, kwam aanstormen en op haar toestoof, dreigend blaffend. Irene stak kalmeerend haar hand naar hem uit, en na haar behoedzaam besnuffeld te hebben, begon het dier plotseling te kwispelstaarten en trachtte haar handen te likken. Zijn plotselinge vriendschap ont roerde haar eh ze ging weer zitten en voerde hem een paar van haar bis cuits. Terwijl ze daarmee bezig was, kwam een lange vrouwengedaante in een stijven sluiken mantel en met een soort Zuidwester op bet huis uit en riep den hond; toen kreeg ze Irene in het oog en kwam op haar toe. Ik ben bang, dat ik hier al op par ticulier terrein ben. Ik wist het niet, zei het jonge meisje met een matte, vermoeide stem, die echter niets van haar zachte liefelijkheid had ingeboet. De vreemd-gekleede vrouw nam haar oplettend op. Ja, dat bent u, zei ze, zoo kortaf en zakelijk als een man; maar ik ver onderstel, dat u 't werkelijk niet wist., U bent een vreemde hier, maar geen zwerfster, zooals ik op 't eerste ge zicht dacht. Ik ben bang, dat zulks toch wel het geval is, zei Irene met een vreug deloos glimlachje. Dat wil zeggen, als een zwerfster iemand is, die rondtrekt op zoek naar werk. Wat voor werk bent u gewend te doen? vroeg ze. Geen enkel, zei Irene treurig. Dat spijt me, maar dan kan ik u niet helpen, zei de vrouw laconiek. Misschien wilt u me zeggen, of ik in het dorp voorloopig een onderko men kan vinden? vroeg Irene beleefd. Ze verhuren geen kamers aan vreemden, en er woont hier ook nau welijks iemand, die daar ruimte voor zou hebben, 't Is maar een klein nest. U kunt beter naar het volgende dorp gaan Rexford. Dat is zoowat vijf of zes kilometer verder. U hebt geen honger, wel ik zie, dat u wat te eten hebt, voegde ze erbij. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4