PROVINCIAAL NIEUWS. V UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING nen' 4 DUIMEN Zaterdag 3 Mei 1941 No. 36 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad WAALWIJKS BELANG OPGEHEVEN. Naar wij vernemen is op order van den commandant der Veiligheidspolitie te 's-Bosch, de vereeniging Waal wij ks Belang" de dato 1 Mei opgeheven. Het is voorts verboden de vereeni ging onder anderen naam voort te la ten bestaan. Correspondentie en vermogen zijn door de politie in beslag genomen. De vereeniging Waalwijks Belang is opgericht 21 Maart 1907 en bestond dus ruim 34 jaren. Zij werd op inita- ticf van den heer Herman Zeegers op gericht onder leiding van de heercn: H. J. A. Zeegers, W. Timmermans, J. Tielen, Adr. van Liempt, Jan van Schijndel, P. W. IJ. Verwiel, W. Zuur- hout, G. Zuurhout en Cor Witlox. Voorzitters waren respectievelijk de heeren: H. J. A. Zeegers, J. Houben, Dr. J. van Gils, Cor Witlox, Pb. Tim mermans, M. A. J. van Liempt en Jud. Timmermans Phzn., terwijl de heer Jan Tielen vanaf de oprichting, dus 34 jaar, secretaris was. REGISTRATIE EN DOMEINEN. Met ingang van 1 Mei 1941 is be noemd tot ontvanger van de registra tie en domeinen te Waalwijk, H. J. J. M. Piasmans, thans surnumerair dei- registratie en domeinen te Eindhoven. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand April in gelegd 33.970.35 en terugbetaald 77.050.49. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt 't nummer 22070. WATERSCHAP „DE BUITENPOLDER VAN BESOIJEN". Op Donderdag 15 Mei a.s. zal boven genoemd waterschap in het café van den heer J. v. d. Mcijs te v.m. Besoijen een algemeene vergadering houden. De agenda vermeldt I. Vaststelling rekening 1939-1940. 2. Vaststelling begrooting 1941-1942. 3. Vaststelling van den aanslag a 3.per H.A. 4. Machtiging werken in eigen be heer. 5. Verkiezing van den voorzitter, wegens periodieke aftreding. 0 Medcdeelingen. JUBILEUM. De heer Jos. Hamburg herdacht de zer dagen het feit dat hij vóór 40 jaren zich te Waalwijk als kapper vestigde. Trouwe klanten hebben hem een bloe menhulde bezorgd, terwijl hij nog op andere wijzen blijken van belangstel ling ontving. Wij bieden hem gaarne onze gcluk- wenschen bij dit bijzondere jubileum. STIERENKEURING. De Centrale Stierenkeuring te 's-Her- togenbosch,'welke vastgesteld was op 29 April 1941, is niet doorgegaan. Be sloten is nu districtskeuringen te hou den welke, voor zoover deze gemeente betreft, zal worden gehouden op 10 Mei a.s. des namiddags 2 uur. BEDEVAART ELSHOUT. Het bestuur van de R.K. Werklieden- vereeniging te Waalwijk verkreeg toe stemming van den Procureur-Generaal om de jaarlijksche Bedevaart naar Els- hout te houden op Zondag 11 Mei 1941. Bijeenkomst bondsgebouw 's mor gens kwart over 0. Vertrek uiterlijk half 7. Men wordt beleefd verzocht vanaf het vertrek ordelijk in rijen van vier in den stoet mee te loopen. De bedevaart zal worden begeleid door de Harmonie. Ten 8 uur wordt in Elshout ter her denking van de uitvaardiging van Re- rum Novarum en voor een spoedig herstel van den wereldvrede een H. Mis opgedragen, waaronder algemeene H. Communie der leden. Wij vertrou wen dat allen hieraan zullen deel nemen. De H. Mis wordt gezongen dooi de leden van onze Liedertafel. Bruidjes die aan deze bedevaart wen- schen deel te nemen, kunnen zich op geven bij: Marie Stokwielder, Putstr.; Risa Smolders, St. Antoniusstraat en Jac. M. Didden, Besoijenschestraat 126. „KRATES". Wij vestigen nog even de aandacht op het tooneelstuk „Krates", dat mor gen door O.O.G. in de concertzaal Tha lia zal wordenopgevoerd. De eerste opvoering, vorige week, voor leden en donateurs was een groot succes en met recht mag verwacht worden dat dit succes zich morgen zal herhalen. Liefhebbers van goed tooneelspel kunnen wij een bezoek aan deze uit voering warm aanbevelen. EEN FELLE BRAND. Belangrijke schade. Gistermorgen, om ongeveer 10 uur brak een korte, maar hevige brand uit in het magazijn, staande achter den galanterie-winkel van den heer Van Loon te v.m. Baardwijk, naast het si garenmagazijn van de Rooy-Bourgon- jen. Op het oogenblik van uitbreken was de eigenaar, evenals zijn echtgenoote, afwezig, zoodat omwonenden de brand weer waarschuwden die spoedig, onder leiding van den heer H. de Hoop, met de motorspuit aanwezig was. Aange wakkerd door den feilen wind viel aan redden echter niet meer te denken. Het gebouwtje, uit licht materiaal op getrokken, stond spoedig in lichte laaie en was in een ommezien met den grond gelijk. De motorspuit kon dan ook direct weer inrukken, terwijl met twee slangen van een slangenwagen 't voortsmeulende vuur bestreden werd. Gevaar voor uitbreiding was dus niet meer te vreezen. De schade is zeer aanzienlijk. Het magazijn bevatte een grooten voor raad huishoudelijke voorwerpen, land en tuinbouwartikelen, die alle een prooi der vlammen werden. Een en ander is slechts laag verzekerd, waar bij nog komt, dat voor den eigenaar vele artikelen niet meer, of slechts aan sterk verhoogde prijzen en mindere kwaliteiten te krijgen zijn. Deze brand bcteckent voor hem dan ook een schier onoverkomelijke schadepost. GOED AFGELOOPEN. Donderdagmorgen viel eensklaps een groot tuimelraam van de Kofa-maga- zijnen kletterend naar beneden. Enke le voorbijgangers, die juist passeerden, kwamen met den schrik vrij, maar een meisje Th. v. A., wonende aan den Parallelweg, keek juist naar boven en kreeg daardoor enkele scherven in het gelaat, dat bloedende wonden op liep. Door Dr. Langemeijer werd genees kundige hulp verleend en werden de wonden gehecht. DE NIEUWE KRUISWEG TE WAALWIJK. Een werk van Charles Eyck. Wij lezen in „De Tijd": Ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest boden de parochianen van de St. Jans-parochie te Waalwijk hun herder een bedrag aan in geld voor de vervaardiging van een nieu wen kruisweg, waarvoor Charles Eijck uit Valkenburg de opdracht kreeg. Deze bekende kunstenaar, die voor al naam heeft gemaakt met kerkschil- deren, stond daarbij voor een moeilij ke opdracht. Allereerst had hij reke ning te houden met het aparte ex- en interieur van de kerk, die'zoo geheel anders zijn dan bij andere godshuizen. Het exterieur doet exotisch aan, waar de fraai Byzantijnsche koepels voor zorgen en hel interieur is zoo gedistin geerd, zoo smaakvol, zelfs paleisachtig, dat Eyck voor een lastige keuze stonc(. Daarbij kwam nog, dat de kerk vrij donker is en dat er geen direct licht 0111 de kruiswegstaties kon vallen. Hierdoor was een afwerking met glim mend materiaal verboden, omdat er dan tal van kleine, doch stootende lich tende plekken zouden ontstaan, die aan het geheel afbreuk zouden doen. Na lang beraad koos Eyck een kruis weg'van uit roode vuurklei geboet seerde beeldengroepen in den vorm van een hautrelief. In verband met de nissen, welke reeds bij den bouw dei- kerk in de muren waren aangebracht, moest hij de afmetingen kiezen van 2.10 M. hoogte en 1.45 M. breedte. De boetseerdikte is ongeveer 20 c.M. Als eerste werkstuk koos de kunste naar Christus aan het Kruis, welke statie thans reeds een plaats heeft ge vonden in de monumentale kerk. Eyck heeft dit tafereel uitgewerkt in een beeldengroep, die tot de fantasie spreekt. Hij heeft goed gezien dat de statie aanmerkelijk fraaier kon wor den indien er niet te veel beelden op werden geplaatst, doch aan den ande ren kant had hij te zorgen, dat het ge heel niet te strak en te monotoon werd door de groepen uit te weinig personen té laten bestaan. Schilderstukken geven oneindige schakeeringen aan kleuren, waarmee men wonderen kan bereiken, doch bij dezen kruisweg, die practisch geen kleurwisseling vertoont, moest het leven in de beelden worden gebracht door een uiterst fijne, kunstvolle boet seering en volmaakte anatomische ver houdingen. Hierin is de maker uit stekend geslaagd. Hij schonk den groepen een fijne harmonie tot de ver schillende uitgebeelde personen en ook in de personen onderling legde hij zijn geheele kunnen, zoodat het geheel een suggestief werk werd. ABONNEERT U OP DIT BLAD Rheumatische pijnen EVEN LACHEN. De Markt was Woensdagavond ge tuige van een aardig tafereeltje. Tot goed begrip diene, dat het re gende dat het goot. Je weet wel, van die lekkere, malsche, dikke pijpestelen, waarnaar het prettiger is te zien dan er in te vertoeven. Zoo dachten er elen over, want onder de portieken en andere soorten schuilplaatsen die onze Markt rijk is, verdrong zich nog al een enkel persoon om het einde van de bui af te wachten. Er zijn echter van die onverstoor- baren wien geen regen deren kan. Zoo kwam daar op een gegeven moment een jongeman aangestapt, behaaglijk weggedoken in de kraag van zijn lich ten regenjas, daarmede lustig de regen droppels trotseerend. Wij meenen dat hij thuis hoorde op een of ander in stituut dat onze gemeente bezit, waar men onderwijst in de schoonc kunsten van lederbereiding en schoenmakerij. Het geval wil, dat van de tegenoverge stelde richting per rijwiel een eveneens wit-geregenjaste-collega van eerstge noemde persoon verscheen en dat zij elkander spreken wilden. Het midden der Markt zou het tref punt worden; maar wat voor een tref punt, want juist vóórdat het rendez vous zou plaats vinden maakte onze rijwielkunstenaar, op nu niet direct bevallige wijze, met onze Marktsteen- tjes kennis. Languit lag hij naast zijn velo te kijken. Was dit op zichzelf al vermakelijk en wekte het den lachlust van de talrijke omstaanders op, het is bij lange na nog niet alles. Luister. Na zich eenigszins van den val hen- steld te hebben, wilde de Markt-stee- nen-aanbidder zich weer van zijn rij wiel meester maken. Resoluut neemt hij het frame vasttrekten houdt een fiets in zijn handen zonder voorwiel. Verbouwereerd door zulk een tegen slag laat hij het rijwiel weer vallen om het daarna weer bij het stuur te willen oprichten, omalleen het stuur in handen te houden. Op kun stige wijze was het rijwiel dus in drie deelen verdeeld. De hilariteit was ten top gestegen. Onze twee helden van het blijspel besloten toen maar wijs om uit den gezichtskring der lachende omstaan ders te verdwijnen. Met de treurige en natte overblijf selen van het „geval" marcheerden zij af. Ik wou, dat ik ook een fiets had...! NIEUWE DIENSTREGELING B.B.A. Ingaande Vrijdag 2 Mei gaat een nieuwe dienstregeling in werking, wel ke door de geringe brandstoftoewijzing wederom is ingekrompen. (Zie Nieuwe Dienstregeling). De weinige beschikbare vloeibare brandstof laat niet toe, dat volgbussen worden gereden en de onderneming kan geenerlei verantwoording nemen voor wat de mogelijkheid van vervoer betreft. Ter besparing van brandstof zal al leen gestopt worden bij de aangegeven halten. Door in gebruik-stelling van steeds meer gasgeneratoren wordt gehoopt over eenigen tijd ruimere vervoers- gelegenheid te kunnen bieden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden en verloren voor werpen Gevonden: Blauw ketelpak. Verloren: Blikken doos, inhouden de bescheiden auto betreffende; een bruine portemonnaie met inhoudeen idem; een idem; een idem. LUXOR BIOSCOOP. „De Blinde Passagier". In deze film van liefde, haat en ja- louzie, vervullen de bekende artisten Hilde Krahl en Atilla Hörbiger de hoofdrollen. Reeds daardoor alleen al kan men meer dan een gewone film verwachten. Zij geeft een stille, doch spannende strijd tusschen twee man nen. De een: een rondborstige schip per, de ander een rijke nietsnut, een avonturier. Wat beiden gemeen heb ben is de liefde voor hetzelfde meisje. De achtergrond van deze geschiedenis wordt gevormd door het leven op een Donau-sleepboot met haar bonte be manning: een mengeling van humor, temperament, Scardas, zwaarmoedige melodiën, geboorte en dood, kortom, het leven in al zijn facetten. Het einde spijt den filmbezoeker bij na, want deze film heeft al de kracht de soberheid en stoere overtuiging, die een goede film eigen is. Een speelfilm van zeer goed kaliber en gezonde spanning, zooals wij er meer zouden wenschen. UIT DE SCHOEN EN LEDERINDUSTRIE. Aan de Schoenfabrikanten. Hierbij deel ik U mede, dat in ver band met de uitvoering van een nieu we distributieregeling voor schoeisel, met ingang van 1 Mei 1941 voorloopig alle Bewerkingsvergunningen voor bonvrij schoeisel, die U op grond van circulaire No. 208 zijn verleend, wor den ingetrokken. De fabricage van schoeisel, welke op grond van deze be werkingsvergunningen was toegestaan, moet dus voorloopig worden stopge zet. De fabricage kan worden voortge zet voor zoover het betreft schoeisel, waaraan geen leder of rubber, noch afval van leder of rubber is verwerkt, zoomede strandsandalen met een hou ten zool en een boventuig van ten hoogste 5 lederen riempjes, (welke niet breeder mogen zijn dan IVz cM.). De voor de fabricage van deze laatst genoemde artikelen verstrekte bewer kingsvergunningen blijven dus van kracht. Orders voor schoeisel, dat volgens de thans nog geldende regeling (welke binnen enkele dagen komt te verval len) „bonvrij" mag worden afgeleverd, kunnen, voor zoover het Rijksbureau voor Huiden en Leder hiervoor een af leveringsvergunning heeft verstrekt vóór 1 Mei 1941, ook na dezen datum worden aangemaakt en afgeleverd. (De aflevering is toegestaan na 9 Mei 1941). Rijksbureau voor Huiden en Leder. Aan de Lederwarenfabrikanten. Refereerend aan de circulaire No. 317 d.d. 20 Maart j.l., waarin werd medegedeeld dal de distributie \an ga rens en voeringstoffen voor de Leder- warenindustrie door het Rijksbureau voor Huiden en Leder van het Rijks- Textielburcau zou worden overgeno men, wordt 't volgende medegedeeld: Daar echter de algemeene situatie zich sindsdien belangrijk heeft gewij zigd, moest worden besloten den in principe nog bestaanden toestand te handhaven, d.w.z. dat de distributie van bovengenoemde artikelen ook ver der door het Rijks-Textielbureau zal geschieden. Mochten de omstandigheden er t.z.t. aanleiding toe geven in deze regeling een wijziging aan te brengen, dan zult U hiervan in kennis worden gesteld. Rijksbureau voor Huiden en Leder. JAARVERSLAG 1940. RIJKSPROEFSTATION EN VOOR LICHTINGSDIENST TEN BATE DER LEDER- EN SCHOENINDUS TRIE TE WAALWIJK. II. Vacheleder (zooileder) en de looistoffenvoorziening. Daar Nederland slechts matige hoe veelheden plantaardige looimiddelen kan leveren (enkele procenten van de normale behoefte) heeft het Rijks proefstation en den Voorlichtings dienst te Waalwijk andere wegen moe ten zoeken en die ook gevonden om het dreigend tekort te dekken. Hel heeft daartoe twee wegen gevolgd: I. Leder te bereiden met behulp van Nederlandsche synthetische looistoffen, II. De plantaardige looistoffen ge- gedeeltelijk te doen vervangen door Nederlandsche houtslijp- extracten. I. De looiïng met synthetische looi stoffen is reeds pl.m. 30 jaren bekend. Aanvankelijk bestonden er geen syn thetische looistoffen', die de plantaar dige looistoffen volwaardig vervangen konden. Sedert enkele jaren zijn deze er wel en is Duitschland ons daarin voorgegaan, toen zij de wereldbekende Tanigan-extra-merken in den handel bracht, die de eigenschappen der plant aardige looistoffen reeds zeer dicht benaderen. Nu kan ook Nederland zeil dergelijke producten bereiden. II. Ook het gebruik van houtslijp- extracten is reeds tientallen jaren be kend. Houtslijpextracten zijn op zich zelf geen volwaardige looimiddelen, maar het is bekend dat zij in bepaalde looistadia en in geringe hoeveelheid toegepast, de plantaardige looistoffen vervangen kunnen, zonder dat 't eind product noemenswaardig in kwaliteit daalt. Bij gebruik van groote hoeveel heden traden technische bezwaren op. Men heeft getracht door reiniging van deze houtslijpextracten sul f ietcel lu- lose-extracten), d.i. door het verwij deren van de calciumverbindingen en ijzerdeelen, dit product meer aan de bestaande looimethodes te doen aan passen. Talrijke patenten hieromtrent zijn loopende en verbetering is werke lijk bereikt, doch ook de verbeterde (gereinigde) houtslijpextracten blijven bij geregelde toepassing groote tech nische bezwaren geven, als het er om gaat grootere hoeveelheden plantaar dige locimiddelen te vervangen, zooals de huidige toestand dit thans eischt. Het Rijksproefstation te Waalwijk heeft nu bereikt, dat belangrijke hoe veelheden houtslijpextracten mede ge bruikt kunnen worden, zonder dat een voorafgaande reiniging van deze hout slijpextracten noodzakelijk is. Al is de kwaliteit van het zoo ver kregen eindproduct wel is waar niet die van hetgeen verkregen wordt met uitsluitend plantaardige looistoffen, toch behoeft het in geen enkel opzicht onder te doen voor de resultaten, ver kregen met de gereinigde houtslijp extracten, die door het buitenland worden geleverd. Het proefstation heeft, in tegenstel ling met wat algemeen in het buiten land gebeurt, zijn toevlucht gezocht in een wijziging der bestaande looimetho den, zonder dus iets aan het houtslijp- extract zelf te veranderen. De looimethode is door ons aange past aan de eigenschappen der nieuwe producten (houtslijpextracten eu syn thetische looistoffen), met hoog ge halte aan z.g. niet-looistoffen, hetgeen niet alleen eenvoudiger, maar ook beter is dan omgekeerd. Het principe van onze methode be rust op het gebruik van weinig of geen continu-vochten, waardoor wei nig rcstvochten overblijven, zoodat elke partij zooveel mogelijk zijn eigen versche extractvochten krijgt, waar door de belangrijkste technische be zwaren ondervangen zijn. Afvallend lederschaafsel in de Neder landsche schoenfabrieken, voor zoo ver dat opgevangen wordt in cyclonen. Per 2000 paar schoenen worden ver kregen 100 Kg. schaafsel, d.i. 5% van het aantal geproduceerde schoe- In Nederland zullen in oorlogstijd gemaakt dienen te worden «Is „mini mum 8.500.000 paar schoenen (thans =1= 16 millioen). Nemen we dit minimum als grond slag, dan wordt verkregen 5/100 x 8.500.000 425.000 Kg. schaafsel, waarvan 'wc, blijkens bijgevoegde 4 analysen, als bruikbaar looistofgehal te aannemen kunnen 13.5%, dit is dus 13.5/100 x 425.000 Kg. 57.375 Kg. 100% looistof pl.m. 190.000 Kg.. 30% looistof, waarmede 190.000 Kg. huid 7600 huiden te looien zijn tot 65/100 x 190.000 123.500 kg. leder. 7600 huiden is een looierij die 150 huiden per week verwerkt. Afval le vert dus als minimum voldoende looi- extract voor een kleine looierij (bij productie van 16 millioen paar schoenen is dit ongeveer 't dubbele). Schaafsel van afval van reparateurs is niet te verzamelen. Voor 8.5 mil lioen paar schoenen zijn noodig 4.64 millioen kg. leer. Uit het schaafsel is dus terug te winnen voldoende txtract ter bereiding van 123.500 Kg., dit is 2.7% van het benoodigde. In de schoenfabricage wordt naast het schaafsel nog lederafval verkregen als kleine stukjes, die niet meer in 't bedrijf te verwerken zijn. Wij noemen dat de derde afval. Deze derde afval zou geschat kun nen worden op meer dan 10% van 't verbruikte zoollcder, dit is 10% van it 4.64 millioen Kg. leer (noodig voor 8.5 millioen paar schoenen minimum). 10% daarvan is dus 500.000 Kg. leerafval, waarvan het gehalte aan uitwaschbare looistof aangenomen kan worden op 13.5% looistof. Ver kregen kan dus worden 67.500 kg. looistof 100% 225.000 kg. looistof 30%, waarmede 225.000 kg. huid, dit zijn 9000 huiden te looien zijn tot 65/100 x 225.000 146.000 kg. leder. 9000 huiden zijn noodig voor een looierij die 180 huiden per week ver werkt. Voor 8.5 millioen paar schoenen zijn nbodig 4.64 millioen Kg. leder. Uit de derde afval is dus terug te winnen voldoende extract ter berei ding van 146.000 Kg. leer, dit is 3.1% van het benoodigde zoolleer. Uit beide bronnen kan dus 5.8% teruggewonnen worden. Rupsennesten. Onze tuinders zijn op hun hoede in den strijd tegen de rupsen. Met veel zorg werden gedurende de wintermaan- Keeds tientallen van jaren werden miljoenen lijders aan over de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost. - Neem toch óók 13ij apolh. en drog. 1.47, 0.76, 0.41. v

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5